НПАОП 0.00-1.69-13Правила охорони праці під час експлуатації тепломеханічного обладнання електростанцій, теплових мереж і тепловикористовувальних

  • перевірити площадки і сходи на відсутність на них сторонніх предметів;

  • забезпечити достатнє освітлення всіх робочих місць, проходів, площа­док, контрольно-вимірювальних приладів, покажчиків рівня, пробовід­бірників;

  • обгородити зону і вивісити застережні знаки безпеки;

  • передбачити засоби для нейтралізації мийних розчинів у разі порушення щільності промивального контуру;

  • забезпечити працівників, які проводять промивання, спецодягом, спецв- зуттям і засобами захисту, що відповідають виду хімічного очищення;

  • оснастити робоче місце аптечкою з набором медикаментів, необхідних для надання першої допомоги у разі потрапляння на шкіру працівників мийних розчинів.

  1. Не дозволяється перебувати у небезпечній зоні працівникам, які не беруть участі у промиванні.

  2. Внутрішній огляд обладнання після закінчення хімічного очищення необ­хідно проводити тільки після його вентиляції та аналізу в ньому повітря на відсут­ність шкідливих речовин з дотриманням вимог глави 10 розділу IVцих Правил.

  1. Вимоги безпечного обслуговування обладнання хімічних цехів і споруд з

очищення стічних вод

  1. Обслуговування реагентного господарства та установки з гідразинної обро­бки води

    1. Склади реагентів необхідно ізолювати від приміщень іонітових установок і місць зберігання сипких матеріалів.

    2. Вапно, магнезит, фосфати, коагулянти, сода та інші сипкі реагенти повин­ні зберігатись в сухих приміщеннях закритого типу із заасфальтованою підлогою. Такі приміщення повинні бути оснащені системою припливно-витяжної вентиляції, що забезпечує трикратний обмін повітря, та пристроями механізованого розванта­жування і навантажування реагентів. Для кожного виду реагентів повинен перед­бачатись окремий склад або відсік.

    3. У приміщеннях, де проводяться операції з реагентами, повинна бути во­допровідна вода та аптечка для надання першої допомоги.

    4. Приміщення для зберігання фільтрувальних та іонообмінних матеріалів повинні бути сухими, мати опалення та достатню вентиляцію.

    5. Бензин, бензол, толуол та інші леткі органічні сполуки, пара яких адсор­бується іонітами, не повинні зберігатись в одному приміщенні з іонітами.

    6. Іоніти необхідно складувати у заводській упаковці на дерев’яних настилах штабелями за типами та марками. Відстань від штабелів до опалювальних приладів (радіаторів) повинна бути не менше 1 м.

    7. Сульфовугілля необхідно зберігати в упаковці виробника в закритому складському приміщенні в штабелях. Розміри штабеля повинні бути до 2х2х2 м і прохід між штабелями має бути завширшки не менше 1 м.

Зберігати сульфовугілля без упаковки заборонено, бо внаслідок контакту з по­вітрям воно може спалахнути.

    1. Розвантажувати вапно, магнезит, соду, фосфати та інші сухі реагенти, що можуть створювати пил, а також гасити вапно та розчиняти ці реагенти необхідно у бавовняному костюмі, прогумованому фартусі з нагрудником, захисних окуля­рах, брезентових, гумових рукавицях, гумовому взутті і протипиловому респірато­рі

    2. Кислоти, луги, розчини аміаку, гідразину та інших шкідливих речовин не­обхідно зберігати в ізольованих від робочих приміщень складах-цистернах або в баках, на яких повинно бути чітко написано назву реагенту.

Концентровану сірчану кислоту, «чорну кислоту» (розчин низькомолекуляр­них органічних кислот), розчини лугу та аміаку необхідно зберігати у сталевих ге­рметичних резервуарах, соляну кислоту - у герметичних сталевих прогумованих резервуарах.

    1. Товарний гідразингідрат, що містить 64% гідразину, потрібно транспор­тувати і зберігати у тарі з нержавіючої сталі або алюмінію.

Розбавлені розчини гідразингідрату (до 30%) дозволяється зберігати в ємнос­тях з вуглецевої сталі або в поліетиленових банках.

    1. Ємності для зберігання кислот і лугів повинні сполучатись з атмосферою за допомогою повітряних клапанів і мати покажчики рівня та переливні труби.

    2. Цистерни для зберігання рідких реагентів, що періодично перебувають під тиском, необхідно зареєструвати у книзі обліку і огляду посудин, яка повинна бути у начальника цеху.

Щомісяця необхідно проводити зовнішній огляд цистерн і арматури. Внутрі­шній огляд і гідравлічні випробування цистерн необхідно проводити відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів. Результати оглядів і випробувань фіксу­вати в журналі довільної форми.

    1. У хімічному цеху повинна діяти стаціонарна схема зливання кожного ре­агенту з чіткою нумерацією арматури. Схема й інструкція зі зливання і зберігання кожного реагенту мають бути на робочому місці.

Трубопроводи концентрованих розчинів реагентів повинні бути пофарбовані у розпізнавальні кольори.

Зливати отруйні й агресивні рідини повинні тільки спеціально підготовлені працівники, за якими має бути закріплено виконання цієї роботи, під керівництвом старшого чергового зміни цеху (дільниці).

    1. Зливати кислоти і луги з баків зберігання та залізничних цистерн необ­хідно через верхній розвантажувальний пристрій за допомогою сифона або шляхом створення в них тиску стисненим повітрям не більше 0,068 МПа (0,7 кгс/кв.см).

Розрідження в приймальній ємності необхідно створювати вакуум-насосом або ежектором.

Зливати кислоту та луги з цистерни через нижній кран заборонено. Забороне­но також для зливання кислоти та лугів використовувати шланги з матеріалів, не стійких до дії кислот та лугів.

    1. Зливати гідразингідрат з бочок необхідно за допомогою сифона або виго­товленого з нержавіючої сталі ежектора у приймальний бак, заповнений до поло­вини водою.

Звільнені від гідразингідрату бочки необхідно промивати кілька разів водою до нейтральної реакції промивальних вод за індикатором метиленовим червоним, відкачуючи воду в приймальний бак гідразину.

    1. Установку для приготування розчинів гідразингідрату необхідно розта­шовувати в ізольованому приміщенні, обладнаному припливно-витяжною венти­ляцією, до якого підведено технічну воду та влаштовано приямок для збирання і нейтралізації дренажних вод. У приміщенні повинен бути запас хлорного вапна для нейтралізації розлитого розчину гідразингідрату.

Ззовні приміщення гідразинної установки повинні бути вивішені знаки безпе­ки «Обережно! Отруйні речовини» і напис «Гідразингідрат».

Зберігати у приміщенні гідразинної установки будь-які інші реагенти і матері­али заборонено.

    1. Приміщення гідразинної установки необхідно замикати на замок, ключі від якого мають зберігатись у старшого чергового зміни хімічного цеху. Видавання та повернення ключів повинно контролюватись.

    2. Під час роботи з гідразингідратом необхідно користуватись прогумова­ним фартухом, гумовими рукавицями, захисними окулярами і мати при собі фільт­рувальний протигаз, підготовлений до використання.

    3. Переливати гідразингідрат необхідно лише за умови увімкненої вентиля­ції.

Поблизу місця роботи з гідразингідратом не повинно бути окисників, горючих речовин, а також азбесту, активованого вугілля, піску та інших пористих матеріа­лів.

До початку проведення ремонтних робіт на обладнанні гідразинної установки це обладнання необхідно промити водою.

    1. Установка для дозування робочого розчину гідразингідрату повинна ма­ти огородження з бетонною відбортовкою і приямок для збирання та нейтралізації розлитого розчину.

На огородженні установки повинні вивішуватись знаки безпеки «Обережно! Отруйні речовини» і напис «Гідразингідрат».

    1. Арматура на трубопроводах та баках розчину гідразингідрату повинна бути захищена від випадкового відкривання (її потрібно замкнути на замок або зняти з неї маховики).

    2. Випадково розлитий концентрований або розбавлений гідразингідрат не­обхідно змити водою у дренажний приямок і нейтралізувати хлорним вапном.

    3. Працівники, які обслуговують обладнання хімічних цехів, повинні знати властивості основних хімічних речовин, що застосовуються в цих цехах, заходи безпеки під час роботи з ними, користуватись захисним спецодягом і засобами ін­дивідуального захисту.

    4. На баках-вимірниках і трубопроводах концентрованих розчинів кислот, лугів, аміаку, гідразину мають бути чіткі написи і забарвлення згідно з главою 3 розділу IVцих Правил.

    5. Перед початком проведення ремонту арматури, трубопроводів і насосів, що застосовуються для транспортування агресивних або отруйних речовин, трубо­проводи і насоси потрібно випорожнити, промити (продути). Продукти промиван­ня необхідно злити у спеціально призначене для цього місце.

Виводити з дії і ремонтувати трубопроводи та їхню арматуру необхідно з до­триманням вимо г глави 10 розділу IVцих Правил.

Фланцеві з'єднання трубопроводів спочатку повинні бути послаблені в нижній частині для зливання рідини, що залишилась, у заздалегідь підставлене відро або в іншу ємність.

Під час розкриття фланцевих з’єднань потрібно стояти збоку від них.

Послаблювати затяг болтів фланцевих з’єднань необхідно поворотом гайок на два - три оберти. Послаблювати і демонтувати всі болти дозволяється тільки після повного витікання рідини.

Перед транспортуванням демонтованої арматури її потрібно обережно повер­нути фланцем вниз спочатку одним, а потім іншим боком для витікання рідини, що залишилась у внутрішніх порожнинах.

    1. Насоси-дозатори для перекачування отруйних і агресивних рідин повинні ремонтувати спеціально підготовлені працівники, за якими має бути закріплено ви­конання цієї роботи.

    2. Роботу в резервуарах потрібно проводити за нарядом з дотриманням ви­мог глави 9 розділу IVцих Правил.

Ремонт або огляд дренажних пристроїв фільтрів проводиться після виванта­ження гідравлічним способом фільтрувального матеріалу у спеціальні ємності.

Баки гідроперевантаження, механічні та іонітові фільтри перед розкриванням для огляду або ремонту необхідно заповнити водою з наступним проведенням їх дренування за умови відкритих повітряних клапанів і вентиляції.

Під час розкриття люків потрібно стояти збоку від них, поступово послабляю­чи затяг болтів спочатку у нижній частині люка. Знімати кришку люка можна тіль­ки за умови впевненості у відсутності води в баці або фільтрі.

Перед початком виконання роботи у фільтрі необхідно провести вентиляцію і перевірити повітря в ньому на відсутність шкідливих речовин і достатність кисню у фільтрі (вміст кисню повинен становити 20% від об’єму).

Розкривати люки і працювати у резервуарах необхідно під безпосереднім кон­тролем керівника робіт.

Ревізію і ремонт баків для зберігання шкідливих речовин необхідно проводити тільки після відмивання їх водою і перевірки шляхом аналізу якості відмивальної води.

Допускати працівників у ці ємності дозволяється тільки після того, як вони будуть провентильовані, а повітря в них буде перевірене на відсутність шкідливих і вибухонебезпечних речовин та достатність кисню (вміст кисню повинен становити 20% від об’єму).

Під час розкриття люків цистерн і баків, в яких містилась кислота, необхідно застосовувати інструмент, що не дає іскріння.

Під час огляду або ремонту баків і цистерн користуватись відкритим вогнем заборонено.

    1. У разі необхідності проведення робіт на перекриттях баків та інших єм­ностях потрібно застосовувати настили або трапи з дощок.

  1. Вимоги безпечної роботи в хімічних лабораторіях

    1. Хімічні лабораторії повинні розміщуватись у просторих, світлих і опалю­ваних приміщеннях з припливно-витяжною вентиляцією, а також з водопроводом, каналізацією та гарячим водопостачанням.

Хімічні лабораторії повинні бути обладнані витяжними шафами з примусовою вентиляцією, що забезпечує у разі відчинених на 15-20 см стулок шафи швидкість всмоктування повітря в межах від 0,5 до 0,7 м/с.

Під час роботи зі шкідливими речовинами швидкість всмоктування повітря повинна бути від 1,0 до 1,2 м/с.

Стулки дверцят витяжних шаф необхідно обладнати фіксаторами для унемож- ливлення їх падіння у піднятому, а також у проміжних положеннях.

    1. Електричне освітлення у витяжних шафах повинно бути вибухозахище- ним. Вимикачі ламп, а також штепсельні розетки мають установлюватись за витя­жною шафою.

    2. Робочі столи та витяжні шафи, призначені для робіт з нагрівальними при­ладами, легкозаймистими і вибухонебезпечними речовинами, повинні бути повніс­тю покриті вогнетривким, а у разі виконання робіт з кислотами і лугами - антико­розійним матеріалом і мати бортики з вогнетривкого матеріалу.

    3. Газові та водяні крани на робочих столах і в шафах повинні бути розміще­ні біля їх передніх бортів (країв) і установлені так, щоб самочинне їх відкривання було неможливим.

    4. Під час проведення робіт, пов’язаних з виділенням шкідливих речовин, а також під час обслуговування приладів і установок дверцята витяжних шаф повин­ні бути відчинені, а зазор внизу для тяги - достатнім.

    5. Місця відбирання проб повинні бути винесені у спеціальне закрите при­міщення, що має вентиляцію, або безпосередньо в експрес-лабораторію.

    6. Відбирати проби пари і води дозволяється тільки після перевірки стану пробовідбірного пристрою (зонду) і холодильника.

У разі виявлення в них несправностей, що впливають на достовірність проби, що відбирається, або можуть бути небезпечними для працівника, який відбирає пробу, відбирати пробу заборонено.

Про виявлені дефекти необхідно повідомити начальника зміни відповідного цеху і зробити запис в журналі дефектів цього цеху.

    1. Температура проби, що відбирається, повинна бути не більше + 40 °С. Якщо температура на пробовідбірній лінії більше + 40°С, необхідно установити холодильники.

    2. Лінії відбирання проб пари і води необхідно обладнати двома послідовно розміщеними після пристрою для відбирання проби запірними вентилями: першим - зразу після пробовідбірного пристрою або зонда, другим - перед холодильником, а також дросельним голчастим вентилем, установленим після холодильника безпо­середньо біля місця відбирання проби.

    3. Проби пари та води можна відбирати тільки за умови сталих режимів ро­боти обладнання з відома оперативних працівників, які обслуговують це обладнан­ня.

Під час гідроударів у пробовідбірних лініях або за температури проби понад +45°С відбирати проби заборонено.

    1. Працівникам хімічної лабораторії самостійно відкривати люки, лази то­що з метою відбирання проб заборонено.

Відбирати проби у місцях, де потрібно проводити підготовчі роботи (відкри­вання лазів, люків тощо), а також у місцях, небезпечних для працівників, які відби­рають проби (в золовідвалах, мастилобаках, трансформаторах, мастилосистемах, водоскидних пристроях, водоймах, системах паливоподавання, складах палива то­що), повинні два працівники: один - з цеху, якому належить обладнання, інший - з хімічного цеху.

    1. Відбирати проби твердого палива необхідно механізованим способом.

За відсутності механізованих пробовідбірників відбирати проби повинні пра­цівники паливно-транспортного цеху з дотриманням вимог пункту 2.34 розділу VIцих Правил.

    1. Проби пилу і золи повинні відбиратись у спеціально обладнаних для цьо­го місцях.

Ці проби мають відбирати працівники хімічної лабораторії у присутності пра­цівника, який обслуговує котельні установки, з дотриманням таких умов: у місцях відбирання пилу і золи заглушки (пробки) потрібно відкривати повільно і після за­кінчення відбирання проб пробовідбірники необхідно закрити.

Проби золи дозволяється відбирати тільки через спеціальні золовідбірні цик- лончики. Перед відгвинчуванням стакана із золою пробовідбірний пристрій потрі­бно легенько обстукати.

  1. Проби повітря для аналізу необхідно відбирати переносними газоаналіза­торами в присутності наглядача, призначеного начальником зміни відповідного це­ху.

Під час відбирання проб повітря з резервуарів, колодязів, колекторів, каналів необхідно дотримуватись вимог глави 9 розділу IVцих Правил.

  1. Проби необхідно відбирати у посуд без гострих країв і граней, а для їх транспортування використовувати спеціальні ящики. Носити в руках скляні колби з пробами не дозволяється.

  2. Зберігати та вживати їжу в хімічних лабораторіях, а також палити на ро­бочому місці заборонено.

  3. Розчини шкідливих речовин необхідно переливати тільки під витяжною вентиляцією з використанням ручного насоса, сифона або спеціальної лійки, що має пові трові двідну трубку і запобіжний щиток.

  4. Для приготування розчинів сірчаної кислоти необхідно використовувати посуд з термостійкого скла.

Кислоту необхідно доливати у воду тонкою цівкою, неперервно помішуючи, оскільки розведення кислоти супроводжується виділенням тепла з подальшим роз­бризкуванням кислоти.

Лити воду в сірчану кислоту заборонено.

  1. Використовувати сірчану кислоту в ексикаторах як водопоглинальний засіб заборонено.

  2. Тверді луги необхідно брати пінцетами або фарфоровими ложечками, а не руками.

Куски твердих лугів дозволяється розколювати тільки у спеціально відведено­му для цього місці, загорнувши їх у папір. Цю роботу необхідно виконувати в за­хисних окулярах.

  1. На всіх склянках з реактивами повинні бути написи з назвою реактиву.

Зберігати у робочих приміщеннях будь-які невідомі речовини заборонено.

  1. Легколеткі та гігроскопічні речовини, що використовуються під час ви­конання робіт в хімічних лабораторіях, повинні міститись у склянках з притертими пробками під витяжною вентиляцією.

  2. Для набирання рідини у піпетку необхідно користуватись грушею.

  3. Відпрацьовані кислоти, луги та інші шкідливі речовини необхідно збира­ти в керамічні банки, скляні бутлі або в інший спеціальний посуд і після їх нейтра­лізації зливати у каналізацію або у спеціально відведене для цього місце.

  4. Прибирати розлиті розчини шкідливих речовин дозволяється тільки після попередньої їх нейтралізації. Якщо виділяються шкідливі гази або пара, роботу по­трібно виконувати у протигазі.

  5. Під час роботи з хромовою сумішшю необхідно уникати потрапляння її на шкіру, одяг та взуття. Працювати необхідно у гумових рукавицях, фартусі і за­хисних окулярах.

  6. Усі отруйні речовини (ціанисті солі, металева ртуть та її солі, солі миш'я­ку, барію, ванадію, бруцин, сірковуглець, сірчаний ефір тощо) та їх розчини необ­хідно зберігати в окремій шафі, що замикається на ключ, з написом на ній «Отру­та!».

Посудини з отруйними речовинами повинні бути щільно закриті і мати чіткі яскраві етикетки з назвою речовин і написом на них «Отрута!».

  1. У випадку використання в хімічній лабораторії отруйних речовин обов'я­зково повинна бути розроблена спеціальна інструкція щодо заходів безпеки під час роботи з цими речовинами.

  2. Відповідальним за зберігання і використання отруйних речовин на підп­риємстві необхідно призначити наказом відповідного працівника.

  3. Отримання і видавання отруйних речовин потрібно записувати до спеці­ального журналу довільної форми.

Працівник, який відповідає за використання отрут, повинен під час їх вида­вання провести інструктаж.

  1. Розчини отруйних речовин, необхідних для повсякденної роботи, необ­хідно зберігати в окремій шафі з написом на ній «Отрута!».

Залишати отруйні речовини на робочому столі заборонено.

  1. У разі забруднення одягу отруйними речовинами його необхідно негайно замінити.

Отруйні речовини, розлиті на підлогу або обладнання, необхідно зібрати, а за­бруднене місце - промити.

У разі випадкового розлиття легколетких отруйних речовин працівників необ­хідно вивести з приміщення лабораторії, а приміщення провентилювати до повного випаровування розлитої речовини і видалення її пари.

  1. Роботи, пов’язані з нагріванням отруйних розчинів або з виділенням от­руйних газів, необхідно обов'язково проводити у витяжних шафах на водяних ба­нях (просувати голову у шафу під час проведення цих робіт заборонено). Заборо­нено також нагрівати отруйні розчини на відкритому вогні.

  2. Під час вакуум-перегонок, що проводяться за допомогою лабораторних водоструминних насосів, необхідно перед насосом на лінії відсмоктування продук­тів перегонки установлювати уловлювачі з хімічними речовинами, які забезпечу­ють поглинання шкідливих газів і пари, що відсмоктуються.

  3. Під час роботи з металевою ртуттю та її сполуками необхідно дотриму­ватись вимог розділу XIVцих Правил.

  4. У разі потрапляння отруйної речовини на зовнішню частину склянки краплі цієї речовини необхідно зняти фільтрувальним папером (оберігаючи руки) і спалити його у витяжній шафі (під тягою).

  5. Зважувати отруйні речовини необхідно у витяжній шафі (під тягою).

  6. Під час роботи зі скляним посудом (збирання приладів зі скла, різання скляних трубок, надівання гумових трубок на скляні вироби тощо) необхідно надя­гати бавовняні рукавиці.

Краї скляних трубок потрібно змочувати водою, гліцерином або вазеліновим мастилом; гострі краї скляних деталей необхідно оплавляти або обпилювати.

У випадку заїдання притертих скляних пробок потрібно легенько постукати по шийці склянки дерев’яним предметом. Якщо пробка не відкривається, потрібно намочити чисту ганчірку в гарячій воді і швидко обгорнути нею шийку склянки.

Ці операції необхідно повторити кілька разів. Якщо й після цього вийняти пробку не вдається, шийку склянки обрізати або відмовитись від використання склянки.

Під час роботи зі скляним посудом необхідно дотримуватись таких вимог:

  • не допускати нагрівання рідин у закритих колбах або приладах, що не мають сполучення з атмосферою;

  • під час нагрівання рідини у пробірці або колбочці необхідно тримати їх так, щоб отвір був спрямований у бік від себе та від працівників, які пе­ребувають поруч;

  • для перенесення посудин з гарячою рідиною необхідно надягати бавов­няні рукавиці або користуватись рушником (посудину у цьому разі пот­рібно тримати обома руками: однією - за дно, іншою - за шийку);

  • великі хімічні стакани з рідиною необхідно піднімати тільки двома ру­ками й так, щоб відігнуті краї стакана спирались на вказівні пальці;

  • переносити бутлі з будь-якою рідиною дозволяється тільки у спеціально призначених для цього корзинах або латах;

  • розфасовувати рідину потрібно за допомогою сифонів, а їдку рідину - у довгому прогумованому фартусі, гумових чоботях, рукавицях і в захис­ній масці.

Завантажити