НПАОП 60.3-1.35-03Правила безпеки під час будівництва та реконструкції магістральних трубопроводів

- територію для розтягування і розмітки сталевих канатів потрібно вирівняти, перехід через русло потоку перекрити тимчасовими містками, розрахованими на пропуск машин, що використовуються на роботах;

- для розмітки несучих сталевих канатів їх натягують трактором або лебідкою зусиллям, що забезпечує напруження в канаті до 400 - 500 кгс/см2(40 - 50 МПа), кінець сталевого каната потрібно закріпляти на березі тимчасовим якорем, розмітку несучих сталевих канатів здійснюють, використовуючи для цього двохбарабанний станок, що укріпляється на полозках; під час розмітки не можна знаходитися біля барабанів або гальмувати барабани ручним способом (важелем);

- місце проведення робіт по заливанню анкерних стаканів, призначених для закладання в них кінців несучого сталевого каната, захищати від атмосферних опадів.

Сплав для заливання необхідно готувати в тиглю на переносному горні, тигель повинен мати лоток для зливання розплавленого металу та ізольовану ручку довжиною не менше за 0,8 мм,анкерний стакан перед заливанням встановлювати на надійну підставку;

- під час заливання стаканів осіб, не зайнятих цією роботою, видалити на відстань не менше за 5 м; роботу потрібно виконувати в захисних окулярах і рукавицях з крагами; анкерний стакан перед заливанням сплаву добре просушити і підігріти до температури 200°С; заливати стакан треба безперервним струменем із постукуванням по ії стінках;

- для контролю якості закладення сталевих канатів у стакани одночасно з робочими зразками виготовляють пробний зразок для подальшого його випробування;

- після перевірки якості заливання робочих анкерних стаканів до них кріпляться натяжні пристрої анкерних опор;

- під час підйому й укладання трубної секції в опорні сідла висячої прогінної будови трубоукладачами або лебідками потрібно застосовувати монтажну колиску, підвішену так, щоб працюючий на ній такелажник не знаходився під трубопроводом, що монтується.

11.8.30. Під час протягування трубної секції і сталевих канатів через водну перешкоду по плавучих (понтонних) опорах, розставляння опор повинно виконуватися за розрахунком з надійним закріпленням їх якорями. На кожній плавучій опорі повинен бути настил із дощок товщиною 40 мм. Між суміжними плавучими опорами повинні бути влаштовані перехідні містки шириною не менше за 0,8 м, а по периметру настилу на плавучих опорах і по обох сторонах переходів - поручні.

11.8.31. Елементи риштувань, що демонтуються, підмостків або інших пристроїв масою більше за 80 кг, необхідно опускати краном, лебідкою або таллю. Демонтаж риштувань, підмостків та інших тимчасових конструкцій можна вести тільки під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за виконання цих робіт. Небезпечна зона в районі елементів, що демонтуються, повинна бути огороджена і доступ людей до неї закритий. Розбирати елементи, що демонтуються слід тільки по ярусах зверху вниз.

Розбирання елементів вищого ярусу не повинно порушувати стійкості нижнього. Не дозволяється завалювати або скидати елементи, що демонтуються.

11.8.32. Виконувати верхолазні роботи з монтажу або демонтажу повітряних переходів на відкритому повітрі при вітрі більше за 6 м/с, під час ожеледиці, сильного снігопаду або дощу забороняється. На час припинення робіт, щоб уникнути довільного зміщення, всі механізми повинні бути надійно закріплені.

12. Електрохімічний захист трубопроводів від корозії

12.1.Загальні вимоги

12.1.1. Під час виконання робіт по спорудженню електрохімзахистутрубопроводу необхідно дотримуватись вимог проекту, ”Правил охорони електричних мереж”, ДНАОП0.00-1.21-98, НАОП 1.1.21-1.02-85, НАОП 1.1.23-1.03-84, НАОП 1.1.23-1.08-77, “Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей”, ГОСТ 25812-83, СНиП 3.04.03-85 і СНиП III– 42-80.

12.1.2. У разінеобхідності виконання робітпо спорудженню електрохімзахистуна трубопроводах, заповненихпродуктом, що транспортується, їх потрібно вести тільки на основі письмовогодозволу організації, що експлуатує трубопровід. На дільницяхтрубопроводу, де є витікгазу, нафти або нафтопродуктів, виконувати такі роботизабороняється.

12.1.3. До робітз монтажу, наладки і випробування пристроїв електрохімзахистудопускаються особи, які мають кваліфікаційну групу з електробезпеки, згідно з ДНАОП 0.00-1.21-98, не нижче за III.

12.1.4. Особи, які виконують електромонтажні роботи, повиннібути забезпечені (за встановленими нормами)захисними засобами ізапобіжним пристосуванням (гумові діелектричні рукавички, калоші або боти, захисні окуляри, запобіжний пояс, монтерські кігті таін.). Захисні засоби повинні мати клеймо ззазначенням дати останнього випробування. Терміни випробуванняне повинні перевищувати встановлених норм.

12.2.Спорудження повітряних і кабельних ліній електропередач

12.2.1. Стовповіопори, як правило, встановлюються за допомогою підіймальнихкранів або лебідок .Не дозволяєтьсявести підіймання опор і монтаж проводів під часвітру, швидкість якого перевищує допустиму для роботи даного крана та зазначеному в його паспорті ,а також під час грози.

12.2.2. Підійматися на стовповуопору дозволяєтьсятільки післяпопередньої перевірки її стійкості особою, відповідальною за виконання робіт. Припідійманні необхіднокористуватися запобіжним поясом.

12.2.3. Під часпереїзду автотранспорту через розгорнутийна дорозі провід потрібно знизити швидкість, прощо попереджають встановлені попереджувальнізнаки або сторожові пости. Для проходу машин на гусеничному ходувстановлюються переїзди або об'їзди.

12.2.4. Під часпереходу через залізницю качати і підвішувати проводи, а також приєднуватикабель дренажного захисту до шляхового дроселя дозволяється тільки за узгодженням з адміністрацією залізниці і під наглядомїї представника.

12.2.5. Під часмонтажу повітряної електролінії великоїдовжини, окремо змонтовані дільницідовжиною від 3 до 5 км необхідно заземлювати.

12.2.6. Під часрозмотування кабелю або проводу з барабана, встановленогов кузові автомобіля, швидкість руху останнього повиннабути не більше за 3 км/ год. Приймати і укладатикабель, що розмотується в траншею, повинніне менше трьох осіб. Навантаження на одногоробітника прицьому допускається не більше за 35 кгс(350 Н).

12.2.7. Для приєднання понижувальноготрансформатора до електромережі потрібно застосовувати шланговийпровід і як виняток - провідв гумовому шлангу.

12.2.8. Кабельну масу потрібно розігрівати в спеціальному бачкуз кришкою і зливним носиком. Наповнювати бачок дозволяєтьсяне більш ніж на 3/4 його об'єму. Кабельна маса не повинна міститивологи, а припідігріванні не можна доводити її до кипіння.

12.2.9. Роботив межах проїзної частиниавтомобільних доріг і залізниці під часпідключення джерел електроживлення для установок електрозахистунеобхідно виконувати бригадою у складіне менш двох осіб, а припроведенні робітв колодязях, тунелях або глибоких траншеях - бригадою у складіне менш трьох осіб.

12.2.10. Під часпідвіски і натяжки проводівв анкерному прольоті забороняється прохід сторонніх осібі проїзд транспортних засобів, для чого встановлюються попереджувальнісигнали і сторожові пости.

12.2.11. Забороняється використовувати опори діючоїлінії електропередачі як якір.

12.2.12. Утих випадках, коли проміжна опора використовується як анкерна, до початкунатяжки проводівабо їх зняття, цю опору необхідно укріпитиз трьох - чотирьох сторінтимчасовими розтяжками або установкою підкосівз одночасним зміцненнямдвох суміжнихопор з боку натягування проводу.

12.2.13. Забороняється знаходитисяі працювати на кутовій опорі з боку внутрішнього кута, утвореного проводами.

12.2.14. Не можна використати робочі майданчики монтажних веждля тимчасового кріплення до них проводіві тросів.

12.2.15. Знеструмоведучі частиниелектроустановок згідно з ГОСТ 12.1.030-81* повиннібути заземлені.

12.2.16. Забороняється встановлювати ізолюючі фланці увибухонебезпечних приміщеннях, а такожу колодязях і колекторах із запірноюарматурою.

12.2.17. Приєднувати проводидо обладнання електрозахистуслід в знеструмленому стані.

12.2.18. Напругадля випробовування змонтованого обладнанняподається за вказівкою особи, відповідальної за виконання робіт приумові повногозакінчення монтажних робіті перевірки правильності їх виконання.

12.2.19. Буріння свердловиндля електродів анодного заземлення повиннобути механізоване. Бурильні машини необхідно встановлювати на виносних опорах- аутригерах.

12.3. Монтаж, наладка і електричні вимірювання

12.3.1. Під час виконання робіт, пов'язаних з електричними вимірюваннямина підземних спорудах, а такожз монтажем і наладкою електрозахиснихустановок, потрібно дотримуватись “Правил охорони електричних мереж” і ДНАОП 0.00-1.21-98.

Під час монтажу, наладки і електричних вимірювань необхідно дотримуватись наступних вимог:

- вимірювання на контрольних пунктах, розташованих в зоні електрифікованої залізниці, повинні виконувати два електромонтери по програмі, узгодженій з відділенням залізниці;

- не торкатися до контактних проводів і обладнання, що знаходяться під напругою;

- не наближати провідників на відстань менше за 2 м до проводів контактної мережі;

- під час проведення вимірювань в шурфах або колодязях не можна торкатися до трубопроводу доти, поки не буде встановлено, що напруга на ньому відсутня;

- вимірювання потенціалів відсмоктуючих кабелів тягових підстанцій проводити за участю працівників останніх, які зобов'язані підключити вимірювальні прилади;

- для приєднання вольтметрів та інших електровимірювальних приладів застосовувати проводи з надійною ізоляцією, а наконечники - з ізольованими ручками;

- для підключення дренажного кабеля його потрібно з'єднати спочатку з відключеною електродренажною установкою, а потім з підземною спорудою, що захищається і, в останню чергу, з шляховим дроселем або мінусовою шиною тягової підстанції; підключати можна тільки в присутності представника відділення залізниці;

- вимірювальні прилади розташовувати в такому місці, щоб зняття показників з них не було небезпечним для особи, що проводить вимірювання;

- відкривати і закривати кришки колодязів необхідно тільки спеціальними гачками або ломами; освітлювати колодязі необхідно тільки низьковольтними електричними ліхтариками або переносними електролампами напругою 12 В.

12.3.2. Перед початком робіт з електровимірювання в колодязях або шурфах необхідно пересвідчитися у відсутності горючих і шкідливих газів спеціальними приладами (газоаналізаторами) з відповідним записом у наряді-допуску. Забороняється перевіряти відсутність газу за допомогою відкритого вогню.

12.3.3. Під час електричних вимірювань для спуску в колодязі, які не мають скоб, котловани, траншеї та ін., потрібно застосовувати інвентарні драбини достатньої довжини з пристроєм для закріплення біля краю колодязя, котловану, траншеї, що не дають іскріння при ударі або терті об тверді предмети.

12.4. Установки електрохімічного захисту

12.4.1. Монтажустановок електрохімічного захисту трубопроводів (ЕХЗ) від корозії потрібно здійснюватиза проектом організації будівництва і проектом виконання робітвідповідно до діючоїнормативної документації.

12.4.2. Під часвиконання робітз використанням обладнання, механізмів, пристроїві приладів необхідно дотримуватись мір безпеки праці, що вказані в інструкціях з їх експлуатації.

12.4.3. Роботив зонах діючихмагістральних трубопроводів необхідно здійснювативідповідно до НАОП 1.1.21-1.02-85, НАОП 1.1.21-1.04-81, НАОП 1.1.21-1.19-78, НАОП 1.1.23-1.03-84, НАОП 1.1.23-1.08-77, СНиП III– 42-80 тощо.

12.4.4. Роботив зонах електрифікованих залізниць можна виконувати тільки на основі письмовогодозволу і в присутності представника відповідної служби експлуатації залізничного транспорту.

12.4.5. Якщона трубопроводі є небезпечні електричні напруги, наведені від ЛЕПдо електрифікованої залізниці, то роботипо монтажу пристроїв ЕХЗ повиннівиконуватися з дотриманням заходів електробезпеки. Наявність цієї напруги виявляють попередніми вимірюваннямизмінної напругиміж спорудоюі землею.

12.4.6. Під часмонтажу ізолюючих фланців, катодних, вимірювальних і дренажних кабелів та інших роботах, що виконуються на дільницітрубопроводу, не врізанійв МТі що знаходитьсяв зоні дії високовольтних ліній електропередач, блукаючих струмівзалізниць або струмівкатодних установок, потрібно встановлювати електричну перемичку між трубопроводами і заземлювати цю дільницюв місці виконання робіт. Захисне заземлення повинновідповідати вимогам “Правил устройстваэлектроустановок” і ГОСТ 12.1.030-81*.

У цьому випадку найближчі діючіустановки катодного і електродренажногозахисту повиннібути вимкнені.

12.4.7. Установки катодного і електродренажногозахисту повиннімати огорожі, що закриваються на замок, що виключають доступ до обладнання ЕХЗсторонніх осібі тварин, попереджувальнізнаки і написи.

12.4.8. Підключати установкукатодного і посиленого дренажного захисту до ліній електроживлення слід тільки післятого, як буде знята з неї напругаі накладено на лінію захисне заземлення.

12.4.9. Приєднувати кабелі і проводи до пристроївкатодного і дренажного захисту можна, тільки якщовони знеструмлені.

12.4.10. Дренажний кабель потрібно підключати спочаткудо дренажної установки, на якій вимкнений вимикач, а потім до рейкової мережі.

12.4.11. Установки катодного і дренажного захисту, що живляться від повітряних ліній електропередач, повиннібути оснащені пристроями захисту від блискавки. На таких станціях категорично забороняється проводити роботи по будівництву ЕХЗпід час грози.

12.4.12. Передвідкриттям шафи катодних станцій і посилених дренажів потрібно ретельно перевіряти їх захисне заземлення.

12.4.13. Включати обладнання ЕХЗслід за вказівкою особи, відповідальної за виконання цих робітна даній дільниці післятого, як повністюзакінчені монтажні роботи, перевірена правильність їх виконання і видаленіпрацівники з електроліній.

12.4.15. На весь період випробування катодного захисту вконтурі анодного заземлення повинен знаходитисячерговий, який не допускає сторонніх осібдо анодного заземлення, а також повиннібути встановлені попереджувальнізнаки.

12.4.16. Під часвиконання зварювальних робітпри монтажі установок ЕХЗ необхідно керуватися вимогами пп. 9.1.1-9.1.13. цихПравил.

13. Очищення порожнини і випробування трубопроводів
13.1
Загальні вимоги

13.1.1. Післязакінчення основних будівельно-монтажних робітпорожнина трубопроводу очищається від бруду, окалини, предметів, які випадково попали і води, а потім випробовуєтьсяна міцність і перевіряється на герметичність.

Вказані роботи повинні виконуватись згідно з вимогами проекту, СНиП III– 42-80 і СНиП ІІІ - 4-80*.

13.1.2 Очищення порожнини і випробування трубопроводу дозволяється виконувати тільки при забезпеченні безперебійного і надійного зв'язку вздовж трубопроводу. Біля лінійних кранів і засувок повинні бути встановлені телефони або радіопости зв'язку (за межами охоронної зони), що обслуговуються персоналом, ознайомленим з інструкцією з випробування і очищення порожнини трубопроводу. Чергові постів зв'язку повинні постійно знаходитися на місці, не відлучатися з поста без дозволу комісії і не відволікатися від роботи.

13.1.3. Тимчасові трубопроводи для підключення наповнювальних, опресовувальних агрегатів і компресорних установок повинні бути заздалегідь піддані гідравлічному випробуванню на тиск 1,25 Рвипр.

13.1.4. Перед початком очищення порожнини і випробування трубопроводів комісія попереджає місцеві органи виконавчої влади про терміни і порядок проведення робіт, погоджує з ними необхідні заходи технічної і пожежної безпеки. Крім того проводиться широке повідомлення про це жителів сусідніх населених пунктів, використовуючи для цього всі можливі засоби повідомлення (нарочних, автотранспорт, радіомовлення, телебачення, телефон та ін.).

13.1.5. У місцях перетину трубопроводом автомобільних шляхів і залізниць або наближення його до населених пунктів, за межами охоронної зони потрібно виставляти охоронні пости і встановлювати попереджувальні і заборонні знаки.

13.1.6. До очищення порожнини і випробування природним газом дозволяється приступати тільки після витіснення ним повітря з трубопроводу. Вміст кисню в газово-повітряній суміші, що виходить з трубопроводу визначається газоаналізатором і повинен бути не більше за 2%. Відбір проби газу перед очищенням порожнини здійснюється через патрубок, врізаний в трубопровід на відстані 10 м від місця випуску газу. Газ для витіснення повітря з трубопроводу повинен подаватися плавно з тиском не більше за 2 кгс/см2(0,2 МПа) методами, які виключають можливість іскроутворення.

13.1.7. У разі витоку газу, повітря, води тощо потрібно негайно припинити очищення порожнини або випробування трубопроводу і вжити заходи щодо ліквідації витоку. Місце витоку газу, повітря, води тощо потрібно охороняти для попередження доступу людей в небезпечну зону. У нічний час в цих місцях необхідно встановлювати сигнальні вибухобезпечні ліхтарі з червоним світлом.

13.1.8. У разі руйнування трубопроводу під час очищення порожнини або випробування, необхідно вжити термінові заходи для локалізації і ліквідації аварії. Якщо аварія сталася поблизу або в місці перетину із залізницею, шосейною дорогою або поблизу населеного пункту, це місце необхідно оточити.

13.1.9. Аварійна ремонтно-відновна бригада повинна бути забезпечена автомобілями підвищеної прохідності з електрозварювальним агрегатом, газозварювальним апаратом, засобами пожежогасіння, протигазами, запобіжними поясами, вибухобезпечними ліхтарями, аптечкою, обмідненим інструментом та іншим інвентарем, залежно від характеру робіт.

13.1.10. Випускати газ дозволяється тільки через продувальні свічки. Забороняється випускати газ через проміжок розведених фланців, кранів і засувок.

13.1.11. Вогневі роботи на трубопроводах, заповнених газом, повинні виконуватися відповідно до чинної інструкції на виконання вогневих робіт. Ці роботи (різання, зварювання) потрібно виконувати при надмірному тиску газу в трубопроводі в межах від 0,002 до 0,005 кгс/см2(від 0,02 до 0,05 МПа). Для запобігання підвищенню тиску або розрядження в трубопроводі необхідно вести постійне спостереження за показами приладів.

13.2. Очищення порожнини трубопроводів

13.2.1. Порожнину магістральних трубопроводів дозволяється очищати припідземному прокладанні післязасипки трубопроводу ґрунтом, а принадземному прокладанні післяпідвішування або укладанняйого на опори. Припідземному прокладаннітрубопроводів у сильно заболоченій або обводненіймісцевості дозволяєтьсяочищати порожнину окремими дільницями, якщотрубопровід розташований на брівцітраншеї.

Умовнийдіаметр трубопроводу,мм

Для трубопроводів,

очищених простягуванням очисних пристроїв

Для трубопроводів не

обчищених простягуванням очисних пристроїв

До 250
Від 300 до 400
Від 500 до 800
Від 1000 до 1400

1,0(10)
0,6(6)
0,5(5)
0,4(4)

2,0(20)
1,2(12)
1,0(10)
0,8(8)

13.2. 2. Тискповітря або газу в ресивері приспіввідношенні довжини плеча, що продувається і ресивера1:1 призначається відповіднодо даних таблиці 10.

Таблиця 10. Тиск у ресивері, не менше, МПа ( кгс/см 2)

Усистемі СІтисквимірюється впаскалях, 1кгс/см2= 105 Па = 0,1 МПа.

Витіснення повітрязтрубопроводу і заповнення його газом для продуванняповинно здійснюватисяметодами, які виключають можливістьіскроутворення.

13.2.3. Порожнину трубопроводу, розташованого в лісистій місцевості, потрібно очищати переважно повітрям або водою. Застосовувати газдозволяєтьсятільки за узгодженням з організаціями лісового господарства з дотриманням додаткових протипожежних заходів.

13.2.4. На період проведенняробітзочищенняпорожнини трубопроводів розміри охоронної зони встановлюються відповідно до даних таблиці 11.

Таблиця 11. Розміри охоронної зони під час очищенняпорожнини продуванням (в м)


Діаметр трубопроводу,мм


Вобидвісторонивід осі трубопроводу

У напрямівильоту очисногопристроювід кінцяпродувочногопатрубка

Від 100 до 300

Понад 300 до 500

Понад 500 до 800

Понад 800 до 1000

Понад 1000 до 1400

40

60
60
100
100

600
800
800
1000
1000


1. При очищенніпорожнини без пропуску очисних пристроїврозміри охоронної зони, вказані в таблиці, з меншуютьв два рази.

2. Охоронна зона в напрямівильоту очисного пристроювід кінця продувальногопатрубка обмежується сектором з кутом60°.

13.2.5. Під час очищенняпорожнини трубопроводу спостереженняза районом вильоту продувальногопристрою необхідно здійснюватиіз-за межі охоронної зони і з навітряної сторони. Небезпеку ураження очисним пристроєм, щовилітає, потрібно знижувати шляхом розташування продувальногопатрубка безпосередньо в траншеї без підйому або використання пасток.

13.2.6. Продувальніпатрубки необхідно монтувати в напрямі, який виключає можливість попадання очисного пристроюв розташовані по трасі дільниціі об'єкти трубопроводу, промисловіі житлові будовита ін.

13.2. 7. Очищенняпорожнини трубопроводів методом простягування очисних пристроїввиконують безпосередньо в технологічному потоку зварювально-монтажних робіт. Ця робота здійснюється задопомогою внутрішнього центратора, з якимконструктивно з'єднаний очисний пристрій. Трубоукладачабо трактор переміщують очисний пристрійусередині труби разом з центратором. Виконуючи цю роботу, потрібно дотримуватись наступнихвимог безпеки:

- машиніст трубоукладача або трактора під час пересування повинен стежити за сигналами бригадира;

- під час пересування центратора з очисним пристроєм усередині труби не можна будь-кому знаходитися між трубою і трубоукладачем (трактором), до якого прикріплена штанга;

- при позитивних температурах навколишнього середовища для очищення застосовувати металеві щітки і еластичні манжети, а при негативній температурі - тільки очисні скребки;

Завантажити