НПАОП 63.23-1.06-98Правила безпеки праці при технічному обслуговуванні і поточному ремонті авіаційної техніки

Примітка.На усіх робочих місцях і в усіх приміщеннях АТБ площина нормування освітленості і висота площини від підлоги приймається - 0,8

Додаток 11

Перелік небезпечнихі шкідливихвиробничихфакторів

іобставини їх проявипри виконанні технічного обслуговування

іпоточногоремонту авіаційної техніки

1.Повітряні судна,спецтранспорт, самохіднімашиниі механізми, що рухаються.

2.Незахищені рухоміелементи ПС (елерони, закрилки, гальмові щитки, интерцептори, триммери, обертовані гвинти, турбіни, ротори двигунів і агрегатів, вали трансмісій, стулки капотів двигунів і гондол шасі, реверсніпристрої, троси і тяги, що рухаються, двері, люки, вхідні трапитощо),спецтранспорту, вантажопідйомних механізмів і виробничого устаткування.

3.Елементиповітряного суднаі виробничого устаткування, що руйнуються :

-частини планера ПС, що розлітаються при випробуванні фюзеляжу на герметичність;

-осколки балонів із стиснутим повітрям і киснем, манометрів, стаціонарних і ручних вогнегасників, деталей агрегатів і коліс шасі,щорозлітаються при руйнуванніпосудин і приладів, працюючихпід тиском стиснутих газів і рідин;

-конструкції паливних баків, що руйнуються під час заправки ПС паливом при заглушеній дренажній системі.

4.Повітряне судно, що обрушується, при вивішуванні його на підйомниках або при помилковому прибиранні шасі.

Повітряне судно, що перекидається при зливанніпалива з паливних баків, а також при порушенні правил посадки і высадки пасажирів.

5. Падаючі вироби авіаційної техніки, інструмент і матеріали при роботах зТОіР АТна площинах, стабілізаторі, фюзеляжі і при роботі на висоті з застосуванням механізованих підйомників.

Падаючі знімні вироби пасажирського і побутового аварійно-рятувального устаткування, утримувані спеціальними пристроями (замками, фіксаторами, засувками, ременями).

6.Ударна хвиляпід час вибуху посудин, працюючихпід тиском, абопід час вибухупарів горючої рідини.

Ударна хвиляпід часвибуху піротехнічних пристроїв, а також при вибуху в гермокабіні при її насиченні киснем.

7.Струмені відпрацьованих газів, що витікають із великими швидкостямипід час роботиавіадвигунів і предмети, камені, пісок, що потрапляють у ці струмені.

Витікаючі струмені газів і рідин із посудин, агрегатів шасі і трубопроводів,працюючихпід тиском.

Повітряні усмоктувальні потоки, що рухаються з великою швидкістю в зоні повітрозабірників авіадвигунів.

Газові, водяні й аерозольні струмені при дезінфекції внутрішніх об'ємів повітряного судна.

Підвищені швидкості повітряних атмосферних потоків при роботі на відкритих стоянках повітряних суден.

8.Виступаючі частини планера ПС і його устаткування - антени, датчики, приймачі повітряного тиску і температури зовнішнього повітря, підкоси, замки, кронштейни, відкриті стулки.

Виступаючі елементи виробів і конструктивних елементів фюзеляжу ПС - ручки, кронштейни, упори відсіків повітряного суднатаін.

9.Розміщенняробочого місця або робочої зони на відстані менше 2 м від неогороджених перепадів по висоті 1,3 м і більше.

10.Гострі крайки, задирки і шорсткості на поверхнях ПС, устаткування й інструмента - на заправних засобах, заземлювальних і з'єднувальних сталевих тросах, застосовуваних для вирівнювання потенціалів, на заправних наконечниках і рукавах, на стрем'янках, сходах і підставках.

Гострі кінці контровочного дроту при демонтажі агрегатів.

11.Підвищене ковзання внаслідокобледеніння, зволоження і замаслювання поверхонь ПС, трапів,стрем’янок, приставних сходів і покриттів місць стоянок, за якими переміщається персонал.

12.Захаращення робочих місць і робочих зон у салонах, багажних, службових і технічних відсіках ПС виробами авіаційної техніки, пристроями,матеріалами, тимчасовими комунікаціями постачання стиснутим повітрям і електричної енергії.

13.Підвищена напруга електричного ланцюга, замикання якого може статися через тіло людини, при застосуванні електрифікованого інструмента, пристроїві агрегатів з електроприводом, що живляться від зовнішніх джерел електроенергії.

14.Підвищений рівень статичної електрики на поверхнях заправних засобів і ПС при перекачуванні і зливанніпалива по трубах і роздавальних рукавах, при заправці падаючою струмінню і рзбризкуванні, при перемішуванні і спіненні палива.

Підвищений рівень статичної електрики на поверхні ПС після його посадки при відсутності контакту заземлювачів з землею.

15.Підвищена температура :

-поверхоньавіадвигунів, устаткування, електроінструменту, електро-кип'ятильників, електроплиток, електродухових шаф;

-поверхоньвиконавчих електромеханізмів і електромашин;

-поверхонь ПС в умовах високих температур зовнішнього повітря ідіїсонячної радіації;

-поверхонь вихлопних систем самохідних заправних засобів (ПЗ, МЗ) або автономних двигунів приводу помп засобів заправки, а також поверхонь заправних засобів в умовах високої сонячної радіації;

-миючих розчинів, струменів гарячого повітря для сушіння виробів;

-гальмових пристроїв та інших деталей шасі після посадки повітряного судна.

16.Знижена температура поверхонь устаткування під час технічного обслуговування ПС в умовах низьких температур.

17.Підвищений рівень вібрації, ультра- і інфразвука при запуску і випробуванні силових установок ПС, при ультразвуковому контролі деталей силових установок.

18. Підвищений рівень шуму при працюючих силових установках повітряного судна.

19. Підвищена запиленість повітря при технічному обслуговуванні ПС на аеродромах із грунтовим покриттям.

20.Підвищена загазованість повітря робочої зони в салонах, багажних, службових і технічних відсікахпарами ПММ, розлитих або витиснутих із баків заправляємих ПС, а також при застосуванніаеродромних підігрівників.

21.Хімічні речовини (токсичні, дратуваючі, сенсибілізуючі, канцерогенні, мутагенні, що впливають на репродуктивну функцію);ПММ;шкідливі речовини, що входять до складу лакофарбових, епоксидних, миючихматеріалів; розчинники; отрутохімікати під час очищення і миття ПСприавіахімічних роботах; мінеральні і синтетичні масла і мастила; спецрідини,що проникають в організм людини через органи подиху, шлунково-кишковийтракт, шкіряні покриви таслизові оболонки; опіки кислотою, електролітом.

22.Підвищена температура навколишнього повітря при виконанні робіт в умовах високої сонячної радіації на відкритому повітрі і при роботах у технічних відсіках.

Підвищена температура повітря при застосуванні аеродромних підігрівників для видалення зледеніння і сніги з обшивки ПС, дренажних пристроїв.

23.Знижена температура навколишнього повітря при технічному обслуговуванні ПС в умовах низьких температур.

24.Підвищена або знижена відносна вологість повітря.

25. Підвищений рівень шкідливих речовин в повітрі робочої зони.

26.Підвищений рівень електромагнітних випромінювань при технічному обслуговуванні і перевірці працездатності радіоустаткування повітряного судна.

27.Підвищений рівень іонізуючих випромінюваньвробочій зоні при роботі з приладовим устаткуванням повітряного судна.

28.Відсутність або нестача природного освітлення в службових, технічних, багажних відсіках,в просторах під підлогою,внішах опор шасітав інших об'ємах повітряного судна.

29.Недостатня освітленість робочої зони штучним світлом при технічному обслуговуванніПСв темний час доби.

30.Знижена контрастність об'єктів розрізнення з фоном.

31.Підвищена яскравість світла.

32.Пряме відблискування (прожекторне освітлення місць стоянок, світло фар ПС і спецтранспорту) і відбите відблискування (від розлитої води й інших рідин на поверхні місць стоянок і перону).

33.Підвищена пульсація світлового потоку.

34.Підвищений рівень ультрафіолетової радіації при виконанні зварювальних робіт.

35.Підвищений рівень інфрачервоної радіації від нагрітих частин авіаційних двигунів.

36.Патогенні мікроорганізми (бактерії, віруситаін.) і продукти їх життєдіяльності на джгутах електропроводки в розподільних пристроях, кисневих і протидимних масках.

37. Фізичні перевантаження (динамічні) під час підйому і переміщенні демонтованих частин ПС, гідропідйомників, гідродомкратів, сходів і стрем'янок, коліс шасі і балонів із стиснутим газом, а також при виконанні робіт у незручному положенні в службових і технічних відсіках.

38. Фізичні перевантаження (статичні) при технічному обслуговуванні агрегатів у нішах, відсіках фюзеляжу і гондолах шасі.

39. Нервово-психічні перевантаження, що виникають у зв'язку з установкою ПС на підйомники і при інших роботах, пов'язаних із підвищеною відповідальністю виконавців.

Додаток 12

Вимоги до балонів зі стиснутими газами

1. Експлуатація балонів зі стиснутими газами повинна виконуватися відповідно до Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (розділ 2, п. 4 цих Правил).

2. Бокові штуцери вентилів для балонів, заповнюваних воднем та іншими горючими газами, повинні мати ліву різьбу, а для балонів, заповнюваних киснем, повітрям та іншими негорючими газами, праву різьбу.

3. На верхній сферичнiй частині кожного металевого балона повинні бути викарбувані чітко видимі такі дані :

- товарний знак підприємства-виробника;

- номер балона;

- фактична маса порожнього балона, (кг);

- дата (місяць, рік) виготовлення і наступного освідчення;

- робочий тиск Р, МПа (кгс/см);

- випробний гідравлічний тиск Р, МПа (кгс/см);

- клеймо ОТК підприємства-виробника круглої форми діаметром 10 мм.

4. Забороняється заповнювати газом і користуватися балонами, у яких:

- закінчився термін призначеного освідчення;

- пошкоджений корпус балона (тріщини, сильна корозiя, помітна зміна форми);

- зламані вентилі;

- відсутні належне забарвлення чи написи;

- відсутній надмірний тиск газу;

- відсутні установлені клейма.

5. Зовнішня поверхня балонів повинна бути пофарбована у відповідний колір, на балонах повинен бути напис, що вказує на газ, який міститься в балоні.

6. Балони з газом, що установлюються в приміщеннях, повинні знаходитися на відстані не менше 1 м від радіаторів опалення і інших опалювальних приладів і печей, та не менше 5 м від джерел тепла з відкритим вогнем.

7. Забороняється утримання в одному приміщенні балонів з киснем, горючими газами та газозамінниками.

8. Заповнені балони з насадженими на них башмаками повинні зберігатися у вертикальному положенні. Для попередження падіння балони повинні влаштовуватися в спеціально обладнані гнізда, клітки чи огороджуватися бар`єром.

9. Балони, що не мають башмаків, можуть зберігатися в горизонтальному положенні на дерев`яних рамах чи стелажах.

10. Перевезення заповнених газами балонів повинно виконуватися на ресорному транспорті чи на автокарах у горизонтальному положенні обов'язково з прокладаками між балонами. У вигляді прокладок можуть застосовуватися дерев'яні бруски з вирізаними гніздами для балонів, а також мотузкові чи гумові кільця товщиною не менше 25 мм (по 2 кільця на балоні) або інші прокладки, що захищають балони від ударів один об одного. Всі балони під час перевезення повинні укладатися вентилями в одну сторону.

Найменування

газу

Колір балонів

Текст балонів

Колір

напису

Колір газу

Азот

чорний

Азот

жовтий

коричньовий

Аміак

жовтий

Аміак

чорний

-

Аргон технічний

чорний

Аргон технічний

синій

синій

Ацетилен

білий

Ацетилен

червоний

-

Бутан

червоний

Бутан

білий

Водень

темнозелений

Водень

червоний

-

Повітря

чорний

Стисле повітря

білий

-

Кисень

голубий

Кисень

чорний

-

Кисень медичний

голубий

Кисень медичний

чорний

-

Вуглекислота

чорний

Вуглекислота

жовтий

-

Усі інші горючі гази

червоний

Найменування

газу

білий

-

Усі інші негорючі гази

чорний

Найменування

газу

жовтий

-

Примітка.1. Незйомні балони, встановлені на автомобілях і інших

транспортних засобах, можуть фарбуватися під колір автомобіля.

2. Колір балонів і текст написів на балонах, які використовуються

в спеціальних установках чи призначених для заповнення газами

спеціального призначення, влаштовуються зацікавленими

відомствами за узгодженням органами Держнаглядохоронпраці.

11. Дозволяється перевезення балонів в спеціальних контейнерах, а також без контейнерів у вертикальному положенні обов'язково з прокладками між ними і огородженням від можливого падіння.

12. При вантажно-розвантажувальних роботах, транспортуванні і зберіганні балонів повинні бути прийняті міри що виключають їх падіння, пошкодження і забруднення.

13. Транспортування і зберігання балонів слід виконувати з навернутими запобіжними ковпаками.

14. Перевірку всіх балонів високого тиску, встановлених на ПС і засобах технічного обслуговування, повинні виконувати спеціально навчені фахівці, які мають допуск.

15. Забраковані балони, незалежно від їх призначення, повинні бути приведені до непридатності (шляхом нанесення насічок на різьбі горловини чи просвердлювання отворів у корпусі), що виключає їх подальше використання.

 1. Галузь застосування 5

 2. Нормативні посилання 6

 3. Позначення та скорочення 13

 4. Загальні положення 14

 5. Організація робіт з охорони праці 15

6. Вимоги безпеки до місць стоянок повітряних суден,

площадкам спеціального призначення, приміщенням, спорудам

та інженерному устаткуванню 16

6.1. Загальні вимоги 16

6.2. Місця стоянок повітряних суден, площадки

спеціального призначення 17

6.3. Приміщення для технічного обслуговування і

поточного ремонту авіаційної техніки 18

6.4. Санітарно-побутові приміщення 19

6.5. Опалення і вентиляція 20

6.6. Освітлення 22

 1. Природне освітлення 22

 2. Штучне освітлення 23

 1. Електробезпека 24

 1. Вимоги безпеки до виробничого устаткування,

пристроїв, інструменту 25

 1. Загальні вимоги 25

 2. Підйомники 26

 3. Спеціалізоване устаткування, пристрої 27

 4. Інструмент 29

 1. Вимоги безпеки при технічному обслуговуванні

і поточному ремонті авіаційної техніки 30

 1. Загальні вимоги 30

 2. Зустріч повітряного судна, установка повітряного

судна на місце стоянки, вирулювання з місця стоянки 33

8.3. Буксирування повітряного судна 34

8.4. Технічне обслуговування планера повітряного

судна і системи кондиціонування повітря 37

8.5. Технічне обслуговування систем керування 39

8.6. Технічне обслуговування силових установок 40

8.7. Технічне обслуговування шасі 43

 1. Технічне обслуговування систем і посудин, що

працюють під тиском 46

 1. Технічне обслуговування систем авіаційного і

радiоелектронного обладнання 48

 1. Технічне обслуговування пасажирського,

побутового і аварійно-рятувального обладнання 53

8.11. Очистка і санітарна обробка 55

 1. Заправка повітряного судна паливно-мастильними

матеріалами і спецрiдинами 57

 1. Робота з лакофарбувальними матеріалами 59

 2. Електрогазозварювальні роботи 63

 3. Вантажно-розвантажувальні і транспортні роботи 66

 4. Акумуляторні роботи 67

Додатки 70

Завантажити