НПАОП 63.23-1.06-98Правила безпеки праці при технічному обслуговуванні і поточному ремонті авіаційної техніки

- фізичні (статичні) перевантаження при технічному обслуговуванні агрегатів у нішах, відсіках фюзеляжу і гондолах шасі.

8.7.2. При установці ПС на підйомники перед і позаду літака слід установити табличку з написом "Обережно! Можливо обвалення літака".

8.7.3. Підйом ПС на підйомники провадиться рівномірно під керівництвом особи, відповідальної за виконання робіт з технічного обслуговування шасі.

Роботи з установки ПС на підйомники повинні виконуватись за наряд-допуском (додаток 3).

8.7.4. При випусканні й прибиранні шасі ПС, виваженого на підйомниках, не допускається проведення інших видів технічного обслуговування і знаходження людей усередині ПС (за винятком особи, яка виконує керування прибиранням і випуском шасі з кабіни екіпажу), на його зовнішніх поверхнях і безпосередньо під повітряним судном.

8.7.5. Установка ПС на підйомники повинна провадитися відповідно до технологічних указівок з виконання робіт на авіаційній техніці. Між особою, яка знаходиться в кабіні ПС, і відповідальним за виконання робіт на землі, повинен постійно підтримуватися зв'язок : на відкритих площадках - по ЛПП і за допомогою переносних радіостанцій; в ангарах - по ЛПП і голосом.

Особа, яка знаходиться в кабіні, може провадити прибирання і випускання шасі тільки після дозволу відповідального за виконання операцій на землі.

8.7.6. При установці підйомників на грунті, під їх основу повинні бути підкладені дерев'яні щити.

8.7.7. Підйомники встановлюються суворо у вертикальному положенні на рівній площадці й у передбачених конструкцією повітряного судна точках.

8.7.8. При установці підйомника під центроплан ПС необхідно стежити, щоб кульова опора нарізної частини підйомника суворо центрирувалась в опорі на конструкції повітряного судна.

8.7.9. При підйомі ПС підйомниками необхідно установлювати всі страхувальні пристосування, передбачені інструкцією.

8.7.10. Підйом ПС слід провадити всіма підйомниками одночасно. Одночасно при цьому необхідно піднімати і страхувальні пристосування.

8.7.11. При підйомі й опусканні ПС на гідропідйомниках необхідно додержуватися застережних заходів в запобіганні прекоса повітряного судна.

8.7.12. Провадити роботи під ПС, установленим на підйомниках, при прибраному шасікатегорично забороняється.

8.7.13. Авіаційний персонал, який приймає участь у вивішуванні ПС на підйомники, повинен бути проінструктований про дії у разі аварійної ситуації.

8.7.14. Перед розбиранням амортизаторів необхідно цілком стравити тиск рідини і газу. При заряджанні і стравлюванні тиски рідини і газу з амортстояків, пневматиків і газів із балонів необхідно надійно закріплювати зарядні клапани, запобігаючи викид гідравлічної рідини, повітря, азоту і влучення їх на працюючих.

8.7.15. До технічного обслуговування коліс шасі слід приступати тільки після їх охолодження.

8.7.16. Демонтаж покришок коліс повинен провадитися при відсутності тиску повітря в пневматиках відповідно до інструкції з технічної експлуатації використовуваних стендів для монтажу і демонтажу коліс.

8.7.17. Зарядження пневматиків коліс після монтажу слід виконувати із застосуванням захисної огорожі. При заряджанні пневматиків на стоянці застосування зарядних пристроїв, не обладнаних манометром з редуктором,забороняється.

8.7.18. Монтаж і демонтаж вузлів шасі, коліс, лиж і поплавців штучною масою більш 20 кг слід провадити, використовуючи засоби механізації.

8.7.19. Всі роботи, що знаходяться у взаємодії із системою прибирання (випускання) шасі, повинні виконуватися тільки при встановлених страхувальних підйомниках; знеструмленої системи управління та стравленому тиску в гідросистемі.

8.7.20. При роботах у нішах шасі на ручки керування прибиранням і випусканням шасі слід вивішувати трафарет "Не включати! Працюють люди".

8.7.21. При виконанні робіт у нішах шасі, коли застосування драбин із висотою огородження 1 м не є можливим, слід застосовувати запобіжні пояси.

8.7.22. При застосуванні аеродромних підігрівачів, для видалення льоду із шасі, необхідно дотримувати температурного і технологічного режиму роботи підігрівача відповідно до інструкцій і технологічних указівок. При цьому слід вживати заходів, що виключають влучення гарячого повітря на ізоляцію електропроводки, колеса шасі і балони зі стиснутими газами.

8.7.23. Ремонт елементів і вузлів шасі і видалення корозії повинні виконуватися в суворій відповідності з технологічними вказівками і з прийняттям заходів, що запобігають викиданню металевих стружок і утворення гострих крайок і задирок.

8.7.24. Робота з токсичними гідрорідинами в закритих приміщеннях може провадитися в тому випадку, якщо забезпечений десятикратний обмін повітря в приміщенні за одну годину.

8.7.25. Роботи на шасі, пов'язані зі зняттям або нанесенням лакофарбових покриттів, а також роботи з заміни мастила у вузлах і деталях шасі і заправці гідрорідиною слід провадити з застосуванням засобів індивідуального захисту органів зору, подихи і шкірних покрив. Гідрорідину, що потрапила на відкриті шкірні покрови, треба змивати теплою водою з милом. Очі необхідно негайно промити великою кількістю теплої води.

8.7.26. Токсичні гідрорідини слід зберігати в спеціально призначеній для цієї мети герметичні тари.Забороняєтьсязливати їх в каналізацію.

8.7.27. При виконанні робіт у важкодоступних місцях у відсіках шасі, працюючому необхідно вибирати найбільше раціональне положення, з метою попередження травмування його об гострі і виступаючі частини і деталі. Щоб уникнути фізичних перевантажень, при роботах у незручних положеннях і обмеженому просторі, необхідно оптимально чергувати навантаження і відпочинок.

8.7.28. При передачі списаних ПС для наземного використання іншим організаціям, необхідно застосовувати конструктивні заходи для глухої фіксації стійок шасі, що не допускають складання їх і довільного руху навіть при роботі органів керування шасі.

8.8. Технічне обслуговування систем і посудин, що працюють під тиском

8.8.1. При технічному обслуговуванні систем ПС і посудин, що працюють під тиском, можуть мати місце такі основні небезпечні і шкідливі виробничі фактори:

- частини планера ПС, що розлітаються при випробуванні фюзеляжу на герметичність;

- осколки балонів, що розлітаються, із стиснутим повітрям і киснем; манометрів; стаціонарних і ручних вогнегасників; деталей агрегатів і коліс шасі при руйнації посудин і приладів, що працюють під тиском стиснутих газів і рідин;

- ударна хвиля при вибуху посудин, що працюють під тиском, або при вибуху парів горючої рідини;

- витікаючі струмені газів і рідин із посудин, протипожежних балонів, амортизаторів шасі і трубопроводів, що працюють під тиском.

8.8.2. Технічне обслуговування посудин, що працюють під тиском, за винятком експлуатуємих на ПС, слід виконувати відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (розділ 2, п. 4. цих Правил). Основні вимоги до балонів викладені в додатку 12.

8.8.3. Перед включенням наземних гідро-газових установок або бортових джерел тиску необхідно установити всі елементи керування приводами цих систем у положення, що виключає спрацьовування виконавчих механізмів, при створенні тиски в лінії нагнітання. При цьомузабороняєтьсяперебування авіаційного персоналу й устаткування в зоні відхилення органів керованих систем.

8.8.4. Провадити ремонт, підтягати з'єднання, а також ударяти по газопроводах і агрегатам, що знаходяться під тиском, категорично забороняється.

8.8.5. Перевірку трубопроводів та їх з'єднань на герметичність допускається провадити тільки з застосуванням мильної емульсії з нейтрального мила або призначеним для цього устаткуванням.

8.8.6. Роботи з усунення течі токсичної рідини у відсіках ПС повинні виконуватися в респіраторі або після попереднього продування відсіку повітрям, з метою видалення парів рідини.

8.8.7. При зарядці гідро-газових систем ПС місця приєднання шлангів повинні бути надійно закріплені, шланги не повинні мати механічних ушкоджень і різких вигинів. Вентилі балонів треба відкривати плавно, без ривків. Перед від'єднанням шлангів необхідно цілком стравити тиск.

8.8.8. Роботи з використанням кисневого обладнання та його обслуговування необхідно виконувати відповідно до Правил безпеки при виробництві та споживанні продуктів розділення повітря (розділ 2, п. 24 цих Правил).

8.8.9. Авіаційний персонал, перед технічним обслуговуванням кисневого устаткування, повинен вимити руки водою з милом, а з поверхні інструмента повинні бути віддалені сліди масла і жиру. Спецодяг повинен бути провітрений і не мати слідів масла і жиру.

8.8.10. Демонтаж виробів кисневого устаткування слід провадити після попереднього стравлювання тиску в системі. В безпосередній близькості від КЗС не повинно бути працюючих підігрівників, джерела електроенергії і паливно-мастильних матеріалів. Після демонтажу кисневих манометрів, з метою перевірки в метрологічних лабораторіях, їх штуцери слід заглушити й опломбувати.

8.8.11. Зарядні шланги КЗС повинні бути розконсервовані, знежирені і мати відмітне маркірування. Перед приєднанням до зарядного штуцера, шланги необхідно провіяти, а перед від'єднанням, через вентиль скидання, стравити тиск.

8.8.12. Зарядка кисневої системи ПС від КЗС повинна провадитися тиском, що не перевищує встановленого значення, у порядку обумовленому технологічними вказівками з виконання робіт на авіаційній техніці.

8.8.13. Зарядка бортових (переносних) кисневих балонів повинна провадитися з посудин, що мають напис "Медичний кисень" і паспорт установленого зразка.

8.8.14. Стравлювання кисню з кисневої системи провадиться при відкритих дверях і кватирках кабіни повітряного судна. Тиск у кисневих балонах не повинен знижуватися нижче 0,1-0,15 МПа (1-1,5 кг/см2). Кисневі балони, у яких тиск знижений до нуля, слідує попередньо 2-3 разу провіяти киснем, а потім зарядити до номінального тиску й опломбувати.

8.8.15. Змащення шпинделів кисневих вентилів повинно провадитися тільки встановленими для цього спеціальними мастилами.

8.8.16. Технічне обслуговування балонів системи пожежегасіння ПС повинно виконуватися відповідно до Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (розділ 2, п. 4 ), авіаційним персоналом, який має спеціальну підготовку.

8.8.17. Перед виконанням робіт із монтажу і демонтажу вогнегасників на ПС необхідно перевірити, чи вимкнені відповідні автомати захисту мережі.

8.8.18. Перед демонтажем зарядженого протипожежного балона треба з'єднати запобіжний замок затвора з пусковим важелем, після чого роз'єднати трубопроводи й електропроводку, на вхідні штуцери установити металеві заглушки, потім зняти балон.

8.8.19. При установці стаціонарного вогнегасника на (протипожежного балона) ПС знімати запобіжний замок затвора необхідно тільки тоді, коли балон надійно закріплений і до нього приєднані всі трубопроводи й електропроводка.

8.8.20. При роботі з вогнегасними составами систем пожежегасіння ПС, авіаційний персонал, для захисту від токсичних парів, повинен застосовувати засоби індивідуального захисту.

8.8.21. Розрядження вогнегасників (протипожежних балонів), що знаходяться під тиском, для виключення травмування авіаційного персоналу необхідно провадити після надійного закріплення балона в спеціальному пристосуванні. Вогнегасний склад повинен приділятися в безпечне місце. Авіаційний персонал і устаткування не повинні знаходитись ближче 10 м з боку випуску.

8.9. Технічне обслуговування систем авіаційного і радіоелектронного устаткування

8.9.1. Під час виконання технічного обслуговування систем АіРЕО ПС можуть мати місце такі основні небезпечні і шкідливі виробничі фактори :

- підвищена напруга електричного ланцюга, замикання якого може статися через тіло людини, при застосуванні електрифікованого інструменту, пристосувань і агрегатів з електроприводом, що живляться від зовнішніх джерел електроенергії;

- підвищений рівень електромагнітних випромінювань при технічному обслуговуванні і перевірці працездатності радіоелектронного устаткування повітряного судна.

8.9.2. Авіаційний персонал, зайнятий технічним обслуговуванням АіРЕО з використанням наземних (аеродромних) джерел електроенергії, повинен застосовувати, якщо цього потребують умови роботи, ізолюючі засоби індивідуального захисту.

8.9.3. Індивідуальні засоби захисту, від ураження електричним струмом, можуть застосовуватися тільки до терміна, зазначеного на штампі, проставленому на захисному засобі після його випробування. Перед застосуванням захисного засобу, працюючий повинен перевірити його справність шляхом зовнішнього огляду і переконатися, що величина напруги, установлена для даного захисного засобу, не нижче напруги електроустановки. Засоби захисту повинні бути чистими і сухими, на них не повинно бути слідів масла, палива і спецрідин.

Застосовувати несправні засоби захистузабороняється.

8.9.4. При ремонті і настроюванні радіоелектронного устаткування, що містить джерела ЕМВ РЧ, в умовах лабораторії АТБ або при перевірці працездатності цього устаткування на ПС, авіаційний персонал повинен використовувати засоби не тільки індивідуальної, але і колективного захисту : екрановані приміщення, еквіваленти антен, екрани зон опромінення тощо.

8.9.5. У процесі технічного обслуговування АіРЕО слід застосовувати одночасно один або декілька технічних засобів захисту від ураження електричним струмом :

- захисне заземлення;

- захисне занулення;

- вирівнювання потенціалів;

- застосування малих напруг - 42 В і нижче перемінного струму частотою 50 Гц; 110 В і нижче постійного струму;

- застосування розділяючих трансформаторів;

- електричний поділ мереж;

- захисне відключення;

- застосування робочої ізоляції струмоведучих частин, а в необхідних випадках - подвійної і посиленої;

- компенсація струмів замикання на землю;

- огороджені пристрої;

- попереджувальна сигналізація, блокування, запобіжні пристосування, знаки безпеки, а також засоби індивідуального і колективного захисту.

8.9.6. При технічному обслуговуванні, не пов'язаному з перевіркою працездатності систем і агрегатів АіРЕО, автомати захисту мережі, вимикачі споживачів і джерела електроенергії ПС повинні бути встановлені в положення "Вимкнено" або в положення, що відповідає технологічним указівкам з виконання робіт на авіаційній техніці.

8.9.7. При огляді і виконанні робіт із монтажу і демонтажу АіРЕО ПС; розподільних пристроїв; панелей електрощитів і пультів; комутаційної апаратури; пошук і усунення несправностей в електропроводці; в кисневій і протипожежній системі; заміну запобіжників необхідно провадити при виключених бортових акумуляторах (наземних джерелах живлення) і встановленій табличці «Не включати!».

8.9.8. Джерела електроенергії, при технічному обслуговуванні ПС, повинні включатися тільки з дозволу посадової особи, відповідальної за технічне обслуговування АіРЕО повітряного судна.

8.9.9. Підключення наземного джерела електроенергії до бортової мережі ПС, а також її відключення необхідно виконувати відповідно до вимог ОСТ 54 30030-84 (розділ 2, п. 27 цих Правил).

8.9.10. Перед кожним підключенням наземного джерела електроенергії до бортової мережі ПС необхідно перевірити відповідність напруги і частоти припустимим значенням.

8.9.11. При підключенні до бортової мережі наземного джерела електроенергії, що підключається у свою чергу до електроколонки, необхідно спочатку під'єднати наземне джерело до бортової мережі, потім підключити його до електроколонки.

8.9.12. При виникненні аварійної ситуації (відмова або істотне ушкодження електроустаткування) наземне бортове джерело електроенергії повинно бути негайно відключене до з'ясовування причини її виникнення й усунення наслідків аварії.

8.9.13. Випробування і запуск авіадвигунів ПС, підключення і відключення наземного джерела електроенергії до бортової мережі ПС повинна провадити особа, яка має допуск до цієї роботи, за командою відповідального, який здійснює запуск.

8.9.14. Для виключення можливої поразки електричного струму, перевіряти напругу в аеродромних джерелах електроенергії слідує тільки вольтметром за допомогою гнучких проводів, що закінчуються щупами.

8.9.15. Вимір високої напруги в електричних ланцюгах АіРЕО необхідно провадити тільки вольтметром із дільником напруги, що має спеціальний високовольтний шунт.

8.9.16. При пошуку несправностей в окремих блоках АіРЕО на ПС їх підключення до мережі треба провадити за допомогою спеціальних ремонтних перехідних кабелів.

8.9.17. Стулки капотів, кришки і люки доступу до електромеханізмів і розподільних пристроїв, приладові дошки, щити автоматів захисту мережі, діелектричні обтічники антен РЛС і допплеровських вимірників, у процесі технічного обслуговування, слід фіксувати для запобігання їх довільного руху.

8.9.18. При операціях з заміни запобіжників, проводів, автоматів захисту, при підключенні перетворювачів і акумуляторів, щоб уникнути утворення коротких замикань, електричних дуг, перегріву проводів, необхідно дотримуватись таких правил безпеки :

- заміняти проводи слідує тільки проводами тієї ж марки і того ж перетини, що і в обладнанні, що ремонтується;

- кріпити електропроводку (джгути) слідує тільки до нерухомих деталей конструкції ПС за допомогою хомутів із прокладкою, що виключає перетирання ізоляції проводів;

- в один контакт - під один гвинт (болт) треба підключати не більш трьох провідників одного перетину і не підключати проводи, що значно відрізняються по перетині;

- кінці проводів, що залишаються на час не підключеними, повинні бути ізольовані, а не підключенні рознімання закриті заглушками;

- спочатку, чим підключати аеродромне джерело до бортової мережі ПС, слід переконатися в цілісності ШРАЖ і відсутності в ньому обгорілих і оплавлених контактів, пилу, бруду і вологи, а також у відсутності механічних ушкоджень ізоляції живильного кабелю;

- підтягати гайки сполучних шин акумуляторів в акумуляторному візку, а також відключати і підключати наконечники живильного кабелю слідує тільки після відключення ШРАЖ від бортової мережі повітряного судна;

- заміняти запобіжники й автомати захисту мережі слідує тільки типами і марками, що відповідають номінальним значенням, зазначеним на електрощітках або в схемах;

- відкриті електрощітки розподільних пристроїв, розподільні коробки, панелі, приладові дошки, що знаходяться під напругою (при випробуванні ПС під струму), навіть при тимчасовій відсутності, треба закривати або відключати;

- регулювати і настроювати рухливі вузли й агрегати устаткування слідує тільки при виключеному їх живленні;

- чистити колектори перетворювачів необхідно тільки в лабораторних умовах АТБ.

8.9.19. Перед перевіркою під напругою працездатності електромеханизмів і датчиків МСРП системи керування ПС необхідно видалити авіаційний персонал із зони відхилення рульових поверхонь, тяг і качалок.

8.9.20. Перевіряти справність обігрівальних елементів, приймачів повітряного тиску, стекол кабіни екіпажа, повітряних гвинтів і їх обтічників, щоб уникнути опіків рук, слідує в бавовняних рукавицях або через бавовняну тканину.

8.9.21. Включати і перевіряти працездатність АіРЕО, при заправці або зливі палива і масла, миття ПС і роботах щодо усунення течі пальних рідин,забороняється.

8.9.22. Тиск стиснутого повітря, що використовується для продування трубопроводів і агрегатів АіРЕО, повинен бути не більш 0,4 МПа (4 кг/см2). Струмінь повітря слід направляти убік від місця роботи працюючих. Стиснуте повітря треба відбирати від балона тільки через редуктор, що знижує тиск.

8.9.23. Перед виконанням робіт із перевірки і регулювання кінцевих вимикачів, пов'язаних з прибиранням шасі, відхиленням або поворотом рухливих елементів ПС, необхідно видалити, на час роботи, людей із зони руху рухомих елементів.

8.9.24. Роботи з технічного обслуговування АіРЕО в нішах шасі, на закрилках, інтерцепторах, рулях і елеронах, рульових машинках і рампах, слід провадити, попередньо вивісивши на органах керування зазначених рухливих елементів табличку з написом : "Не вимикати, працюють люди! ".

8.9.25. До обслуговування приладів із радіоактивними ізотопами допускаються особи, які пройшли цільовий інструктаж з безпечної роботи з ними і, які здали залік відповідно до ОСП 72/87 № 4422-87 і Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці (розділ 2, пп. 12, 15 цих Правил).

У всіх випадках, датчик із радіоактивним ізотопом на ПС, що знаходиться на землі, повинен бути закритий кожухом.

8.9.26. При неможливості подальшої експлуатації приладу (поломка, виробітку ресурсу і т.п.), прилад із джерелом іонізуючого випромінювання повинен бути відправлений на завод виготовлювач або переданий за актом в спеціалізовану організацію для поховання в установленому порядку.

8.9.27. Перевірка справності електричного ланцюга піротехнічних пристроїв на ПС повинна виконуватися після попереднього від'єднання штепсельних рознімань піротехнічних пристроїв.

8.9.28. Демонтаж устаткування з конденсаторами, у яких заряд електричної енергії зберігається тривалий час, слід виконувати не раніше, ніж через 10 хвилин після його вимикання.

8.9.29. При організації робіт в умовах електромагнітних випромінювань радіочастотного діапазону, при виборі режимів праці, способів і засобів захисту авіаційного персоналу від їх несприятливого впливу слід додержуватися вимогам РЕМБРЧ-89 (розділ 2, п. 49 цих Правил).

8.9.30. Стаціонарні джерела електроживлення на стоянках ПС повинні мати світлову сигналізацію про наявність напруги і блокування, що відключає його при відкритті дверей шафи джерела.

8.9.31. Пересувні джерела електроживлення і контрольно-перевірочні лабораторії на місцях стоянок ПС необхідно заземлювати.

8.9.32 Відстань між електричними проводами, кабелями, що розміщуються в зоні обслуговування ПС, і драбинами, машинами спецтранспорту повинна бути не менше 1,5 м.

Завантажити