НПАОП 1.8.10-1.24-97 ПРАВИЛА БЕЗОПАСНОСТИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВЕ КРОХМАЛЕ-ПАТОЧНОЙ ПРОДУКЦИИ

8.2.36. Небезпечна зона роботи буртоукладача на бурто­вому полі повинна позначатись попереджувальними знаками І написами за ГОСТ 12.4.026-76.

8.2.37. Робота буртоукладача безпосередньо під прово­дами діючих повітряних ліній електропередачі будь-якої на­пруги забороняється.

8.2.38. Переміщення буртоукладачів поблизу лінії електро­передачі потрібно проводити під безпосереднім керівництвом відповідальної особи.

8.2.39. Технічне обслуговування, ремонт і експлуатацію бур­тоукладачів на підприємствах потрібно організовувати відповідно до вимог експлуатаційної технічної документації на машини цього типу, виробничих інструкцій з охороні праці, які розроблені підприємством на основі типових інструкцій і цих Правил.

8.2.40. Монтажні і ремонтні роботи на буртоукладальних машинах потрібно проводити за раніше розробленими тех­нологічними картами. Згідно з вимогами технологічних карт власник підприємства повинен забезпечити працюючих необ­хідним інструментом і пристроями, засобами механізації, спецодягом і засобами індивідуального захисту для безпеч­ного проведення робіт.

8.3. Картопленасоси

8.3.1. Картопленасоси повинні бути укомплектовані елек­троустаткуванням, яке відповідає вимогам особливо вологих приміщень: електродвигуни зі ступенем захисту не нижче 1Р43

 

за ГОСТ 14254-80, апаратура ланцюгів управління напругою не більше 42 В.

8.3.2. Картопленасоси повинні бути укомплектовані пультом керування, який необхідно винести за межі насосної станції.

8.3.3. Корпус картопленасоса повинен мати люк для очи­щення, який розташований у нижній торцевій частині.

8.3.4. Засув, який установлений на всмоктуючому патруб­ку картопленасоса, повинен бути забезпечений сервомотором і маховиком для ручного відкривання.

8.3.5. Направлення обертання ротора насосів потрібно зазначити стрілкою на корпусі насоса.

8.3.6. Привод насоса повинен мати огородження, яке ви-готовлене споживачем, залежно від умов установки насоса.

8.3.7. Робоче колесо картопленасоса в збірці з валом після ремонту потрібно перевірити на статичне балансування.

8.3.8. На видному місці біля картопленасосів потрібно вивісити напис: «Включається автоматично», який поперед-жує його дистанційне управління.

8.4. Елеватори

8.4.1. Шахта ковшових елеваторів повинна бути обшита усіх сторін по довжині суцільним огородженням.

8.4.2. Елеватори повинні комплектуватись завантажувальними пристроями і уловлювачами для захоплення тягового елемента у випадку його обривання.

8.4.3. Щоб запобігти розкачуванню ланцюгів при завантажуванні потрібно передбачати напрямні пристрої в шахті еле-ватора.

8.4.4. У приводній станції повинен бути пристрій для автоматичного відключення електропривода у випадку обривання або різкого послаблення натяжної гілки ланцюга.

8.4.5. Елеватори повинні бути обладнані звуковою сигна-лізацією, яка випереджає їх пуск, і лише одним пусковим пристроєм.

8.4.6. Верхній барабан елеватора повинен бути облад наний з обох сторін надійним стопорним пристроєм (храповик з собачкою тощо) для утримання робочої сторони ланцюга елеватора у випадку зупинки двигуна, обриву паса, ланцюга тощо.

8.4.7. Елеватори для сухого крохмалю повинні бути гер-метичні і обладнані: штуцерами для приєднання до аспірації; вибуховими запобіжними клапанами з виведенням вихлопної труби за межі приміщення.

8.4.8. Елеватори для сухого крохмалю повинні комплекту­ватись електроустаткуванням у вибухонебезпечному виконанні.

8.5. Уловлювачі важких домішок

8.5.1. Уловлювачі важких домішок повинні бути огороджені по периметру спеціальним сітчатим огородженням висотою не менше 1,2 м.

8.5.2. Уловлювачі важких домішок повинні бути укомплек­товані електроустаткуванням, яке відповідає вимогам особ­ливо сирих приміщень: електродвигуни зі ступенем захисту не нижче 1Р43 за ГОСТ 14254-80, апаратура ланцюгів управ­ління напругою не більше 42 В.

8.6. Гичкосоломоуловлювачі

8.6.1. Гичкосоломоуловлювачі потрібно огородити з усіх сторін сітчатим огородженням на металевому каркасі висо­тою не менше 1,2 м.

8.6.2. Вузол струшування грабель повинен кріпитись на демпфірованих прокладках, які знижують рівень звуку на робочому місці.

8.6.3. Гичкосоломоуловлювачі повинні бути укомплектовані електроустаткуванням, яке відповідає вимогам особливо во­логих приміщень: електродвигуни зі ступенем захисту не нижче 1Р43 за ГОСТ 14254-80, апаратура ланцюгів управління на­пругою не більше 42 В.

8.7. Водовіддільники

8.7.1. Водовіддільники повинні укомплектовуватися огород­женням з закритими кришками, які мають оглядові решітчаті вікна.

8.7.2. Електроустаткування водовіддільників повинне відпо­відати вимогам особливо сирих приміщень: електродвигуни зі ступенем захисту не нижче 1Р43 за ГОСТ 14254-80, апара­тура ланцюгів управління напругою не більше 42 В.

8.8. Картоплемийки

8.8.1. Конструкція картоплемийки повинна виключати роз­бризкування води.

8.8.2. Картоплемийки повинні бути обладнані піскоуловлювачами, які механічно відкриваються, каменеуловлювачами, якими управляють дистанційно, і регуляторами рівня води.

8.8.3. Рухомі і обертові частини картоплемийки (муфти; валки, шнеки, ланцюгові передачі) повинні бути закриті су­цільним огородженням.

8.8.4. Розміщення вентилів, кранів, рукояток, шиберних пристроїв тощо повинне бути зручним для обслуговування та забезпечувати безпеку роботи персоналу.

8.8.5. Корито картоплемийки потрібно огородити по пе­риметру вертикальною решіткою висотою 1 м від рівня підлоги площадки.

8.8.6. Електроустаткування картоплемийок повинне відпо­відати вимогам особливо сирих приміщень: електродвигуни зі ступенем захисту не нижче 1Р43 за ГОСТ 14254-80, апара­тура ланцюгів управління напругою не більше 42 В.

Шафа силова, пульт управління, захисні труби електро­проводки, а також металеві частини електроустаткування, які можуть опинитися під напругою, повинні бути заземлені згідно з ПУЕ.

8.8.7. Картоплемийка, якою управляють з пульта управл­іння, повинна бути забезпечена звуковою сигналізацією.

На видному місці біля картоплемийки потрібно вивісити плакат з попереджуючим написом: «Обережно, включається автоматично!».

8.8.8. Картоплемийка відноситься до устаткування з підви­щеною небезпекою. Вимоги безпеки при ремонті, обслугову­ванні і налагодженні картоплемийки повинні відповідати роз­ділу 10.1 цих Правил.

8.9. Картоплетертушки

8.9.1. Конструкція картоплетертушки повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003-91.

8.9.2. Привод картоплетертушки повинен бути зблокова­ний з кришкою корпуса, яка знімається.

8.9.3. Картоплетертушки повинні бути обладнані пристроєм для рівномірного подавання картоплі.

8.9.4. Горловину картоплетертушки необхідно приєднати до завантажувального патрубка, котрий має оглядовий люк на відстані не менше 1 м від горловини тертушки.

8.9.5. Переміщення барабана картоплетертушки повинно бути механізованим. Частота обертів барабана картоплетер­тушки не повинна перевищувати вказану в паспорті.

8.9.6. Для очищення барабана від частинок картоплі кар-

топлетертушка повинна бути обладнана пристроєм для пода-вання води під тиском. Приводи картоплетертушки і перети-ра повинні мати індивідуальні огородження.

8.9.7. Забороняється експлуатація картоплетертушки, як­що:

зменшення площини січення бандажів перевищує 5 % від первісного;

спрацьовані підшипники;

підвищена вібрація;

наявність тріщин на барабані.

8.10. Збірники (реактори), розмивні чани

8.10.1. Збірники крохмальних суспензій, кашки, мезги тощо повинні бути забезпечені кришками або огороджені по пери­метру.

8.10.2. Над розмивними чанами повинні бути встановлені стаціонарні площадки, місточки і переходи у відповідності до пункту 7.6 цих Правил.

8.10.3. Підіймання і опускання мішального механізму в збірниках крохмальної суспензії і розмивних чанах повинні бути механізовані.

8.10.4. При роботі всередині розмивних чанів, збірників, крохмалеуловлювачів необхідно додержуватись вимог пунктів 10.1 цих Правил.

8.11. Ситові апарати

8.11.1. Ситові апарати (дугові, барабанні, відцентроволопа-теві, відцентрові та хитні) повинні бути закриті таким чином, щоб виключалась можливість розбризкування продукту на підлогу або на площадки обслуговування.

8.11.2. Забороняється включати в роботу відцентрові сита із знятими або відкритими дверцятами, рамками, кожухами.

8.11.3. Сита повинні бути обладнані пристроями для рівно­мірного попередження від перевантажень.

8.11.4. Обертові частини швидкохідних сит повинні бути збалансовані.

8.11.5. Хитні сита необхідно установлювати на амортиза­торах.

8.12. Вакуум-фільтри

8.12.1. Вакуум-фільтри повинні бути закриті зверху кожухом і зонтом та обладнані місцевим відсмоктувачем з витяж­ною трубою.

8.12.2. Вакуум-фільтри повинні бути укомплектовані мано­метрами і вакуумметрами для контролю тиску у віддувній та розрідження у відсмоктуючій камерах.

8.12.3. Для віддування осаду від тканини фільтрів потрібно використовувати стиснуте повітря, а використовування пари забороняється, про що потрібно зазначити в інструкції з ек­сплуатації.

8.12.4. Вакуум-фільтри повинні бути обладнані спеціаль­ним пристроєм для промивання осаду, який усуває розбриз­кування води.

8.12.5. Вакуум-фільтри повинні бути укомплектовані:

- лопаткою для очищення вакуум-фільтра;

- пристроєм для механічного обмотування барабана дротом.

8.12.6. Корита вакуум-фільтрів повинні бути обладнані переливними пристроями, мішальним механізмом.

8.12.7. Вакуум-фільтри із збіжним полотном повинні мати систему натяжних валків для регулювання збіжного полотна.

8.12.8 Для зручності обслуговування вакуум-фільтрів (зміна і очищення форсунок) потрібно передбачати робочу площадку.

8.13. Центрифуги

 

8.13.1. Центрифуги повинні відповідати вимогам ГОСТ

12.2.003-91, ГОСТ 28706-90.

8.13.2. На крохмальних заводах потрібно установлювати автоматизовані центрифуги з програмним управлінням або безперервної дії.

8.13.3. Центрифуги періодичної дії повинні бути обладнані приладами автоматики, гальмівними пристроями, кришками, що легко відкриваються, і зблоковані з приводом центрифу­ги, пристроями для промивання крохмалю і регенерації сит, механізмами для вивантаження.

8.13.4. Кожна центрифуга повинна мати табличку з вка­зівкою заводу-виробника або його товарного знаку, за­водського номера," дати випуску, максимально допустимої частоти обертання ротора, найбільшого завантаження в кілограмах.

8.13.5. Щорічно перед початком виробництва центрифуги підлягають технічному огляду. Вал і барабан центрифуги підля­гають випробуванню на статичне і динамічне балансування, контроль якості зварних з'єднань барабанів повинен перевірятися один раз на 2 роки ультразвуковою дефектоскопією або гамма-променями.

8.13.6. Центрифуги повинні бути укомплектовані індивіду­альними пусковими пристроями, які забезпечують плавне включення приводу.

8.14. Сушильні установки

8.14.1. Сушильні установки повинні бути обладнані ав­томатичними регуляторами температури повітря і розрід­ження.

Всі прилади повинні бути розташовані на щиту управління.

8.14.2. Всі джерела утворення пилу в сушильних установ­ках повинні бути закриті і обладнані місцевим відсмоктувачем.

8.14.3. Сушильні установки повинні бути герметично зак­риті і працювати під розрідженням. Повітря перед викидан­ням в атмосферу повинно бути знепилене.

8.14.4. Всі з'єднувальні муфти, шківи, ланцюгові передачі, а також приводні зубчаті колеса і катки сушильних барабанів повинні мати суцільне огородження.

8.14.5. Сушильні установки повинні мати пристрої для відведення статичної електрики.

8.14.6. Пневматична сушильна установка повинна бути оснащена:

- попереджувальною технологічною і аварійною сигналіза­цією на випадок виникнення ненормальностей в роботі окре­мих вузлів;

- запобіжними вибуховими клапанами. Розрахунок кількості і конструкція клапанів видається проектною організацією.

8.14.7. Пристрої пожежотушіння повинні мати патрубки для подавання пари в сушильне відділення.

8.14.8. Тепловиділяючі поверхні сушильної установки не­обхідно покривати ізоляцією.

8.15. Машини для просівання

та устаткування для пакування крохмалю

8.15.1. Бурати повинні мати блокіровку кришки з елект­роприводом.

8.15.2. Сита та інші робочі деталі буратів повинні бути закриті суцільними огородженнями, які виключають виділен­ня пилу.

8.15.3. Кінці тросів, на яких підвішені робочі деталі маши­ни, повинні бути заправлені мідним дротом і запаяні.

8.15.4. В конструкціях машин повинні бути пристрої, які виключають випадання ситових рам або переміщення їх в па­зах.

8.15.5. Привід барабана і розподільний шнек бурата по­винен мати ланцюгову передачу, пристрій для натягування ланцюгу і огородження.

8.15.6. Конструкцією (або аспіраційними пристроями) машин, що просівають крохмаль, і сушильних установок по­винен забезпечуватися в робочій зоні такий стан повітря, в якому вміст крохмального пилу не перевищував би 6 мг/м3.

8.15.7. У ваговибійних апаратах і буратах не повинні за­стосовуватися плоскоремінні передачі.

8.15.8. Привід живильника і розпушника ваговибійного апарату повинен мати огородження і пристрій для натягуван­ня ланцюга, клиноремінної передачі.

8.15.9. Ваговибійні апарати повинні бути обладнані авто­матикою дозування і зважування продукту, а також світло­вою сигналізацією.

8.15.10. Бурати, просійники, ваговибійні апарати повинні бути обладнані місцевими відсмоктувачами.

8.15.11. Транспортер мішкозашивальної машини повинен мати натяжний пристрій.

8.15.12. Транспортер мішкозашивальної машини повинен бути обладнаний резервним приводом.

8.15.13. Привід головки швейної машини повинен мати натяжний пристрій.

8.15.14. Мішковибивальні машини і апарати повинні вик­лючати необхідність ручного утримування мішка в процесі очищення його від пилу.

8.15.15. Бичувальні барабани мішковибивальних машин повинні бути збалансовані. Бичі барабанів повинні бути од­накової довжини, не мати гострих кінців і задирок, вільно проходити між решітками і не зачеплювати нерухомих частин машин; їх необхідно надійно закрити на своїх барабанах. Кришки, лючки і дверцята мішковибивальних машин повинні бути надійно герметизовані.

8.16. Зерноочисне устаткування

8.16.1. При вивантаженні зерна із залізничних вагонів, сховищ, робочих башт при роботі в середині робочих башт, бункерів, комірок необхідно дотримуватися вимог розділу 10.2 цих Правил.

8.16.2. Місце, де зерно поступає на технологічне і транспортне устаткування, необхідно обладнати місцевим відсмоктувачем. Клапани, шлюзові затвори і оглядові вікна повинні мати ущільнення, яке виключає виділення пилу і підсосу по­вітря.

8.16.3. При роботі на холостому ходу слід впевнитись у рівновазі кузова сепаратора при поворотно-поступальному русі, щільному затисненні решітчатих рамок, відсутності стуків і підвищеної вібрації.

8.16.4. При очищенні на ходу верхніх площин решіт сепа­раторів слід користуватися спеціальними щітками з довгими ручками, при очищенні живильних механізмів - спеціальними скребками.

8.16.5. Управління електродвигунами вентиляторів і екс­центрикового сепаратора, пуск і зупинку слід проводити із загального щита.

Приводи сепараторів з круговим поступальним рухом сит, які мають напівперехресні приводні паси, повинні мати пасоутримувачі. Вантажі в балансирах сепараторів з круговим поступальним рухом сит повинні міцно закріплюватись бол­тами або шпильками з контргайками і шплінтами.

8.16.6. Збалансованість ситових корпусів сепараторів не­обхідно періодично перевіряти, ротори вентиляторів - балан­сувати.

8.16.7. У сепараторі з круговим рухом необхідно система­тично перевіряти троси, підвіски кузова. Трос повинен заміню­ватися новим, якщо на будь-якому його участку, що рівняється шагу завитка, кількість обірваних дротів сягає 5 % від загальної їх кількості; кінці тросів необхідно добре заправляти.

8.16.8. Для пересувних зерноочисних машин необхідно додержуватись вимог розділу 8.16 цих Правил.

8.17. Устаткування для подрібнення зерна і кукурудзи

Дробарки і подрібнювачі

8.17.1. Місце установки дробарок і подрібнювачів повин­не забезпечувати вільний доступ до всіх частин машини, можливість повного відкривання кришок.

8.17.2. Диски дробарок, камені жорнів після їх виготов­лення і перед експлуатацією необхідно збалансувати.

8.17.3. Пуск дробарок і подрібнювачів проводять тільки після попередження попередньої та наступної станцій.

8.17.4. Для рівномірного подавання зерна в дробарку необхідно установити шнековий або шлюзовий затвор.

8.17.5. Замочене зерно перед пуском на дискові дробар­ки, жорнові постави, подрібнювачі необхідно пропустити че­рез магнітний сепаратор.

8.17.6. Для промивання дисків і вилучення кашки до дро­барки необхідно провести трубопровід, для подачі крохмаль­ного молока.

8.17.7. Дискові дробарки повинні бути обладнані при­стосуванням, яке регулює зазор між дисками і знімачем, для зняття ротора з валу, а також віджимними прутами - для зняття рухомого і нерухомого дисків.

8.17.8. Дробарки повинні комплектуватися блокуючими пристроями і захистом від шуму і вібрації.

8.17.9. Конструкцією дробарки необхідно передбачити огородження муфт, приводних пасів і всіх рухомих частин.

8.17.10. Подрібнювачі повинні бути обладнані механічни­ми живильниками.

8.17.11. Рама подрібнювачів повинна бути установлена на фундаменті висотою не менше 100 мм над рівнем підлоги.

8.17.12. Забороняється брати руками проби зерна або продукти його переробки із устаткування, яке має рухомі деталі.

8.17.13. Для запобігання втрат продукту і підтримування чистоти на робочих місцях необхідно забезпечити ущільнен­ня патрубків машин, що подрібнюють.

Гідроциклони

8.17.14. Пуск гідроциклона в роботу повинен відбуватися при справності живильного насоса, котрий подає продукт на розділення, а також наявності і справності контрольно-вимі­рювальних приладів.

8.17.15. Перед пуском живильного насоса необхідно впев­нитись в справності запірних пристосувань на трубопрово­дах.

8.18. Устаткування для виробництва кукурудзяного крохмалю

8.18.1. Сульфітатори повинні бути обладнані витяжною трубою для вилучення відпрацьованого газу. Трубу необхід­но вивести в атмосферу вище даху на висоту, Що забезпе­чує ступінь розсіювання газу до допустимої концентрації, що передбачена ГОСТ 12.1.005-88*.

Установлювати запірні органи на трубі не допускається.

8.18.2. Конструкція і побудова сульфітаційних установок повинні виключати проникнення сірчастого газу в зону об­слуговування.

8.18.3. Сульфітаційні установки повинні виготовлятися із матеріалів, стійких до дії сірчастої кислоти.

8.18.4. Для зливання рідини сульфітатори повинні бути обладнані в нижній частині спускними штуцерами.

8.18.5. В конструкції сульфітаторів необхідно передбачи­ти люки-лази, які щільно закриваються кришками, і пробні краники. Для установлення та знімання кришки необхідно передбачити скоби.

8.18.6. Сульфітатори необхідно комплектувати засобами КВП, автоматики і блокуючими пристроями подавання газу в сульфітатор.

8.18.7. Сірчасті печі повинні розміщуватись в ізольовано­му приміщенні, обладнаному припливно-витяжною вентиляцією. Вміст сірчастого газу в повітрі робочої зони повинен відпо­відати ГОСТ 12.1.005-88* і не перевищувати 10 мг/м3.

8.18.8. Сірчасті печи, газопроводи, башти, збірники сірча­стої води, трубопроводи і арматуру необхідно герметизува­ти. На збірники сірчастої води необхідно установлювати місцеві витяжки.

8.18.9. Робітники, які обслуговують установку для одер­жання сірчастого газу і сірчастої кислоти, повинні мати фільтруючі протигази марки «В».

8.18.10. Збірники сірчастої води повинні бути забезпечені переливними трубами.

8.18.11. Завантаження сірчастих печей сіркою повинне бути механізованим.

8.18.12. Приготування сірчастої кислоти необхідно прово­дити в окремій герметично закритій ємкості.

8.18.13. Сірчасту кислоту необхідно механізованим спосо­бом перекачувати в напірний вимірник і з нього самопливом дозувати в сепаратори. Насоси, трубопроводи, арматуру, ємкості необхідно виготовляти із кислототривких матеріалів.

Сепаратори

8.18.14. Сепаратори повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003-91. Для сепараторів необхідна установка дублюючої кнопки «Стоп».

8.18.15. Сепаратори слід установлювати в ізольованих приміщеннях на окремому фундаменті, який не з'єднаний з фундаментом будівлі.

8.18.16. Сепаратори необхідно установлювати по рівню на бетонному або цегляному фундаменті і кріпити фундаментни­ми болтами. Між фундаментом і опорною поверхнею станини повинні бути гумові прокладки.

8.18.17. Сепаратори повинні бути оснащені блокіровкою,

 яка виключає можливість запуску сепаратора у випадку, якщо при його збиранні не було установлене затяжне кільце.

8.18.18. Експлуатація сепараторів повинна відповідати мо­торесурсу, який вказаний в паспорті заводу-виробника, післявідпрацювання якого устаткування виводиться із експлуатації.

8.18.19. Пасову передачу від індивідуального електродви-гуна сепаратора необхідно захистити кожухом, який легко знімається і надійно огороджує передачу.

8.18.20. Перед капітальним ремонтом сепаратор підлягає технічному огладу і виявлені несправності необхідно занести в спеціальний журнал. Ремонт барабана сепаратора дозво­ляється тільки на спеціалізованих заводах.

8.18.21. Перед пуском сепаратора необхідно перевірити:

- правильність збирання сепаратора і установлення ого­родження;

- заповнення картера маслом до риски на масловказів-ному склі;

- заповнення збірників води і продукту до нормального рівня;

- роботу насоса масляної системи у сепараторів з цент­ральним змащенням.

Завантажити