НПАОП 1.8.10-1.24-97 ПРАВИЛА БЕЗОПАСНОСТИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВЕ КРОХМАЛЕ-ПАТОЧНОЙ ПРОДУКЦИИ

7.7. Обслуговування устаткування

7.7.1. До обслуговування устаткування допускаються осо­би віком не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд, інструктаж, стажування на робочому місці та перевірку знань відповідно до вимог розділу 5 цих Правил.

7.7.2. До обслуговування устаткування підвищеної небез­пеки потрібно допускати осіб, які пройшли спеціальне на­вчання, перевірку знань і мають посвідчення, підписане чле­нами комісії, а також інспекторами відповідного органу держнагляду.

7.7.3. До обслуговування автоматичних потокових ліній потрібно допускати осіб, які мають знання по обслуговуван­ню як окремих агрегатів, що входять до лінії, так і лінії в цілому.

7.7.4. Керівник (власник) підприємства зобов'язаний за­безпечити безпечну експлуатацію всього устаткування.

7.7.5. Відповідальність за безпечну експлуатацію устаткування повинна наказом по підприємству покладатись на осіб, які мають спеціальну технічну освіту і пройшли навчання зІ техніки безпеки та здали екзамени.

7.7.6. Відповідно до цих Правил і типових інструкцій з охорони праці на підприємстві що до місцевих умов керівниками цехів, ділянок потрібно розробити інструкції з охорони праці для працюючих і затвердити власником підприємства після узгодження із службою охорони праці цього підприєм­ства і юрисконсультом. Інструкції повинні бути вивішені на робочих місцях. Крім цього на робочих місцях треба вивіси­ти попереджувальні написи і плакати з техніки безпеки і ви­робничої санітарії.

7.7.7. Для визначення технічного стану устаткування і кон­тролю за дотримуванням правил технічної експлуатації головні фахівці щодобово повинні проводити огляди устаткування і результати їх фіксувати в журналі приймання та передачі устаткування по змінах.

7.7.8. Забороняється спиратися, ставати на бар'єри площадок, сідати на поручні, ходити по трубопроводах, а також по конструкціях і перекриттях, які не призначені для проходу по них.

7.7.9. Перед пуском в роботу машини необхідно впевнитись в тому, що біля рухомих її частин нікого немає, а при дистанційному управлінні необхідно дати сигнал про запуск машин.

7.7.10. Змащення устаткування, підтягування болтових з'єднань, усунення різних несправностей дозволяється виконувати тільки при повній зупинці устаткування.

7.7.11. Пуск і робота устаткування з несправними або знятими огородженнями не дозволяється, а також заборе няється знімати огородження під час роботи устаткування.

7.7.12. Побудова і експлуатація стрічкових конвеєрів в складах тарного зберігання крохмалю повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.022-80.

7.7.13. Для стрічкових транспортерів, що розташовані відкритих площадках, повинна бути передбачена можливість зупинки їх в аварійних ситуаціях в будь-якому місці зі сторони проходу для обслуговування.

7.8. Монтаж і ремонт устаткування

7.8.1. До роботи по монтажу устаткування допускаються особи не молодші 18 років, які пройшли медичний огляд інструктаж та навчання безпечним методам роботи у відповідності до вимог розділу 5 цих Правил.

7.8.2. Забороняється очищення і ремонт машин, ратів, механізмів, транспортуючих пристроїв тощо під час їх роботи.

7.8.3. Монтаж, демонтаж, ремонт і очищення устаткуван-ня, підняття та переміщення його необхідно проводити, застосовуючи засоби механізації і під безпосереднім контролем керівника робіт згідно з вимогами СНиП 3.05.05-84, СНиП ІІІ-4-80, ГОСТ 12.3.009-76, ГОСТ 12.3.020-80.

Проходи і проїзди в зоні проведення монтажних і ремонтних робіт повинні бути закритими.

7.8.4. При підготовці устаткування до монтажних, демонтажних і ремонтних робіт необхідно:

- припинити ведення технологічного процесу;

- звільнити апарати, збірники та інші резервуари від ріди продуктів, старанно промити;

- ознайомити осіб, що беруть участь у роботі, з поряд ком проведення робіт і заходами безпеки;

- перевірити кріплення фундаментних болтів, стан ізоляції електричної мережі та заземлення, наявність та справність огороджень, пускових, гальмових, блокуючих, запобіжних пристроїв і контрольно-вимірювальних приладів;

- впевнитись у відсутності всередині устаткуванняя людей і сторонніх предметів;

- перекрити доступ до устаткування, що ремонтується, або в зону його розміщення особам, які не призначені для вико­нання цієї роботи;

- перевірити освітленість місця робіт, дотримання проти­пожежних заходів, наявність інструкцій з охорони праці та знання їх працюючими.

7.8.5. Капітальні і середні ремонти устаткування необхід­но виконувати по проектах проведення робіт і технічних умов на ремонт або технологічних картах.

7.8.6. Робітники ремонтних бригад повинні бути забезпечені справними пристроями і інструментом у необхідній кількості.

7.8.7. При проведенні ремонтних і монтажних робіт на висоті 1,5 м і більше необхідно влаштовувати відповідні риш­тування, підмістки та інші пристосування у відповідності до вимог СНиП ІІІ-4-80. Якщо застосувати риштування немож­ливо, слід забезпечити працюючих запобіжними поясами.

7.8.8. Працююче устаткування, що має в своїй конструкції рухомі частини (мішалки, шнеки тощо), перед оглядом, ре­монтом і очищенням треба знеструмити і зняти запобіжники. Для цього на пусковому пристрої вивішується попереджуваль­ний плакат: «Не включати! Працюють люди!». За точне вико­нання вищезазначених правил несуть відповідальність началь­ник зміни і керівник ремонту, тільки вони, за взаємною зго­дою, мають право зняти попереджувальні плакати і дозволи­ти пуск устаткування.

7.8.9. При ремонтних роботах, які пов'язані з монтажем, демонтажем устаткування та трубопроводів, а також заміною елементів устаткування, треба дотримуватись послідовності операцій, яка передбачена проектом проведення робіт або технологічною картою.

7.8.10. Ремонтні роботи всередині технологічного устат­кування (апаратів і резервуарів) треба виконувати відповідно до вимог підрозділу 10.1 цих Правил.

7.8.11. На кожному крохмальному заводі повинен бути складений перелік газонебезпечних робіт. Всі газонебезпечні роботи повинні проводитись з дозволу (наряду-допуску).

Видача наряду-допуску повинна реєструватися в спеціаль­ному журналі-допуску до проведення газонебезпечних робіт.

7.8.12. В місцях проведення монтажних робіт (для запо­бігання доступу сторонніх осіб) межа небезпечної зони повинна бути чітко позначена запобіжними знаками і написами за ГОСТ 12.4.026-76.

7.8.13. Всі монтажні та ремонтні роботи поблизу освітлю­вальних мереж, які розташовані на висоті менше 2,5 м, по­трібно проводити при знятій напрузі і дотримуванні вимог «Правил техники безопасности приэксплуатацииэлектроустановок потребителей».

7.8.14. Забороняється без погодження з відповідальною особою використовувати при ремонтних і монтажних роботах конструкції перекриття, колони будівель і устаткування цехудля закріплення на них підйомних та інших пристроїв.

7.8.15. Забороняється ремонтувати устаткування без ви-конання технічних засобів проти його помилкового включення у роботу (пуск двигуна, подавання пари, води, сировини, готової продукції тощо), самовільного переміщення та руху.

7.8.16. Ремонт сушильних установок і топок, які працюють на газоподібному паливі, необхідно проводити згідно інструкціями по експлуатації, котрі повинні бути опрацьовані кожним підприємством з врахуванням особливостей вироб-ництва.

7.8.17. При ремонті та тривалій зупинці устаткування, агрегатів, які працюють на газу, газопроводи повинні відклю-чатися і ставитися заглушка після наступного запірного при-строю.

Установлені на газопроводах заглушки повинні мати хво­стовики, які виступають за межі фланців.

8. ВИМОГИ ДО ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА КРОХМАЛЕ-ПАТОКОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

8.1. Тракторні навантажувачі

8.1.1. До управління тракторними навантажувачами допус­каються особи не молодші 18 років, які мають посвідчення на право управління цією машиною та знають вимоги безпеч­ного ведення робіт.

8.1.2. Конкретний зміст, обсяг, порядок і умови робіт, які виконуються навантажувачем, потрібно установити на під­приємстві згідно з відповідними документами.

8.1.3. Перед тим, як приступити до експлуатації машини, машиніст навантажувача повинен вивчити технічний опис і інструкцію по його експлуатації, а також інші експлуатаційні документи.

8.1.4. Вимоги безпеки до тракторних навантажувачів по­винні відповідати ГОСТ 12.2.019-86 і цим Правилам.

8.1.5. Двері кабіни тракторного навантажувача необхідно зблокувати з механізмом піднімання.

8.1.6. Тракторні навантажувачі повинні бути обладнані при­строєм, який забезпечує надійну видимість при положенні навантажувача з піднятим ковшем.

Коробка передач трактора повинна бути обладнана спе­ціальним пристроєм (блокіровкою), який виключає запуск ос­новного двигуна при включеній передачі. Запуск двигуна по­винен проводитися з кабіни трактора.

8.1.7. Робота тракторних навантажувачів на площадках з на­хилом понад 5°, а також з ямами і канавами не допускається.

8.1.8. Тракторні навантажувачі треба обладнати навісни­ми нестандартними пристроями, які відповідають характеру робіт, що виконуються.

8.1.9. Вікна кабіни повинні бути засклені і забезпечувати установлену оглядовість. Вікна і двері кабіни, які відкривають­ся, повинні мати стаціонарне огородження, яке виключає можливість небезпеки при висовуванні з машини.

8.1.10. На тракторних навантажувачах повинні бути попе­реджувальні написи для безпечності робіт:

а) на ковшу зліва і справа «Не стій під ковшем»;

б) на стінках кабін, в середині : «Під час роботи відкри­вати дверцята та висовуватись із кабіни забороняється», «Перед виходом із кабіни опусти ківш на землю та виклю­чи приводний вал». У кабіні тракторного навантажувача по­винна бути вивішена інструкція з безпечної експлуатації ма­шини.

8.1.11. На роботи, які виконуються в умовах підвищеної небезпеки, небхідно розробити проект проведення робіт.

8.1.12. Для виділення небезпечної зони роботи трактор­ного навантажувача потрібно установлювати знаки безпеки в радіусі (8-10 м), який зазначений в інструкції по експлуатації тракторного навантажувача.

8.1.13. Забороняється:

- експлуатація навантажувача з невідрегульованим гранич­ним вимикачем або без нього;

- заходити у кабіну навантажувача, а також виходити з неї при піднятому у верхнє положення ковші.

8.1.14. Робота навантажувачів безпосередньо під прово­дами діючих повітряних ліній електропередачі будь-якої на­пруги забороняється.

При роботі в охоронній зоні ліній електропередачі необ­хідно додержуватися таких вимог:

а) відстань від будь-якої частини машини або вантажа, який підіймають, в будь-якому положенні, зокрема й при найбіль­шому підійманні або вильоті ківша до ближнього проводу, який знаходиться під напругою, повинна бути не менше: при напрузі лінії

до 1 кВ - 1,5 м

- « - 1 - 20 кВ - 2 м

35-110 кВ - 4 м

- « - 150-220 кВ - 5 м

- « - до 330 кВ - 6 м

- « - до 500 кВ - 9 м

постійного струму до 800 кВ - 9 м.

б) машиністу навантажувача необхідно попередньо видати наряд-допуск, який визначає умови проведення робіт, підписаний власником підприємства.

Для забезпечення безпечного проведення робіт необхідно

призначити відповідальну особу із фахівців (прізвище її вказується в наряді-допуску), під безпосереднім керівництвом якої повинна проводитись робота.

8.1.15. Під час проїзду під лінією електропередачі, яка знаходиться під напругою, робочі органи навантажувача повинні знаходитись в транспортному положенні. Пересування машин поза дорогою під проводами лінії електропередачі, яка; знаходиться під напругою, проводити у місцях найменшого провисання проводів (ближче до опори).

8.1.16. При переміщенні та установленні машини поблизу виямок (котлованів, траншей, каналів тощо) відстань від підош-ви відкосу виямки до ближньої опори машини повинна бути не менше:

при глибині виямки 1 м - 1,5 м

2 м - 3,0 м

3 м - 4,0 м

4 м - 5,0 м

5 м - 6,0 м.

Якщо неможливо витримати зазначену відстань, відкоси виямок потрібно укріплювати.

8.1.17. У нічний час місце роботи навантажувача повинно бути освітлене.

8.1.18. У кабіні навантажувача повинні бути вогнегасник і аптечка першої допомоги.

8.1.19. Всі механізми навантажувача належить тримати у належній чистоті та не допускати до просочування палива і мастила.

8.1.20. При запуску двигуна навантажувача у період мо­розів забороняється вживати поверхневе обігрівання двигу­на відкритим полум'ям. У цьому випадку обігрівання треба

проводити, наповнюючи систему водою, а в картер двигуна налити нагріте масло.

Забороняється заправляти паливний бак при працюючо­му двигуні.

8.1.21. Для технічного обслуговування та ремонту наван­тажувачів на підприємствах потрібно передбачити майстерні (спеціальні цехи), обладнані відповідно до вимог будівельних, санітарних і протипожежних норм і правил та укомплектовані технічними засобами, спеціальними спорудами і технічним персоналом.

8.1.22. Для утримання навантажувачів повинні бути облад­нані спеціальні стоянки (парки) з укритими спорудами і твер­дим покриттям території.

8.2. Буртоукладальні машини

8.2.1. Конструкція буртоукладача повинна відповідати ви­могамГОСТ 12.2.003-91, ГОСТ 12.2.019-86 і цих Правил.

8.2.2. Буртоукладальні машини повинні бути оснащені:

- блокуючими пристроями, які запобігають швидкому опус­канню розвантажувальних площадок;

- уловлювачами для коліс автомобілів і боковими упорами;

- аварійним відключенням виконавчих механізмів у буря-коукладальній машині, яке розміщене у кабіні оператора і кабіні тракториста;

- площадкою для безпечного відкривання бортових замків автотранспорту на платформі бокового перекидання;

- площадками для обслуговування землевідокремлювача;

- тримачами бортів полегшення при відкриванні та закри­ванні бортів автомобілів під час бокового розвантажування.

8.2.3. Площадка поздовжнього перекидання повинна мати блокіровку висувних упорів коліс з силовими гідроциліндра­ми для підіймання платформи або місточка бункера і забез­печувати надійну фіксацію транспорту.

8.2.4. На машинах з площадками бокового перекидання треба передбачити спеціальні площадки для обслуговування, з яких можна здійснювати відкривання крюків (замків) бортів і зачистку кузова транспорту, який розвантажують, а також пристрої для полегшення відкривання та закривання бортів.

8.2.5. На машинах з приводом від трактора потрібно пе­редбачити:

- блокуючий пристрій, який виключає можливість запуску Двигуна трактора при виключеному механізмі приводу машини;

- механізм аварійного відключення приводу машин із кабіни машиніста. Період спрацювання механізму аварійного відключення не більше 3 с.

Запуск двигуна повинен проводитися з кабіни трактора.

8.2.6. На машинах з електричним приводом треба перед­бачити:

- можливість включення приводу всіх конвеєрів, а також відключення всіх конвеєрів або кожного з них із кабіни;

- блокуючий пристрій, який виключає можливість повтор­ного включення приводу конвеєра із кабіни до ліквідації ава­рійної ситуації;

- блокування приводів конвеєрів таким способом, щоб при раптовій зупинці кожного конвеєра попередні автоматично відключались, а наступні продовжували працювати до повно­го сходження з них транспортованої сировини.

8.2.7. Машина повинна бути обладнана кабіною для захисту оператора від несприятливого впливу зовнішнього середовища.

Конструкція та розміщення кабіни не повинні викликати появу додаткових небезпечних і шкідливих факторів та заважати діям оператора.

8.2.8. Конструкція та внутрішні розміри кабіни повинні

забезпечувати машиністу вільний вхід в зимовому одязі.

Висота кабіни повинна бути не менше 2 м.

8.2.9. З робочого місця оператора (кабіни) повинен бути забезпечений огляд робочої зони, робочих органів і автотранспорту, який розвантажується.

8.2.10. Органи управління в кабіні повинні бути розташо­вані в межах зони досяжності моторного поля при виконанні операцій в положенні «сидячи» відповідно до вимог ГОСТ

12.2.032-78 і в положенні «стоячи» відповідно до вимог ГОСТ

12.2.033-78.

8.2.11. Органи управління повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.019-86.

У кабіні оператора на панелі повинна бути нанесена схема з написом фіксованих положень (переміщень) органів управ­ління.

8.2.12. Розміщення органів управління повинно виключати можливість їх випадкового включення (виключення) і не утво­рювати перешкод для входу оператора у кабіну і виходу із неї.

8.2.13. Кабіна оператора повинна бути засклена, утепле­на, забезпечена системою обігрівання та кондиціонування. Мікроклімат у кабіні оператора повинен бути забезпечений відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005-88*.

8.2.14. Крісло оператора повинно відповідати вимогам ГОСТ 21889-76.

8.2.15. Рухомі ланцюгові контури і обертові частини при­водів повинні мати огородження із листового металу або металевої сітки. Інші зони повинні бути огороджені сітчатими огородженнями.

8.2.16. Електробезпека машини повинна відповідати ви­могам ГОСТ 12.1.019-79, а також ПТЕ і ПТБ.

8.2.17. Струмопроводи повинні бути розміщені та закріп­лені на металоконструкції машини так, щоб виключалась можливість їх механічного пошкодження.

8.2.18. Силовий кабель живлення буртоукладача з елект­ричним приводом повинен бути захищений від механічних пошкоджень. Для укладання кабелю треба використовувати спеціальні підставки (козли) висотою не менше 0,5 м.

8.2.19. Системи освітлення та сигналізації на мобільних неелектрифікованих машинах повинні підключатись до джерела живлення з напругою 12 або 24 В, а на машинах з електрич­ним приводом - до знижувального трансформатора з напру­гою не більше 42 В.

Напруга в ланцюгу управління повинна бути не більше 42 В. Для переносних світильників треба використовувати на­пругу не більше 12В.

Підключати системи освітлення та сигналізації до зовніш­ньої мережі струму забороняється.

8.2.20. Опір ізоляції обмоток електродвигунів і трансфор­маторів, ланцюгів управління, силової та освітлювальної елек­тропроводки повинен бути не менше 0,5 МОм.

8.2.21. Всі металеві частини електроустаткування, які не проводять струм, повинні бути заземлені (занулені) згідно З ПУЕ, ГОСТ 12.1.010-76, ГОСТ 12.2.007-75.

Опір електричного контакту між металевими частинами електроустаткування машин, які не проводять струм, і затис­качем заземлення ( занулення) не повинен бути понад 0,1 Ом.

8.2.22. Електродвигуни та інші електричні вироби, що установлені поза кабіною управління на машинах з електрич­ним приводом, повинні мати оболонки з ступенем захисту не менше 1Р53, решта - не менше 1Р31 за ГОСТ 14254-80.

8.2.23. На шафі управління повинна бути нанесена елект­рична принципова схема. Внутрішня поверхня дверцят шафи управління повинна бути пофарбована у червоний (сигналь­ний) колір відповідно до ГОСТ 12.4.026-76.

8.2.24. При виконанні робіт у темний час доби штучне освітлення робочого місця та місць для обслуговування машини повинне бути комбіноване і складатися із освітлення буртового поля і місцевого освітлення.

8.2.25. Освітленість робочих поверхонь машин, які станов­лять небезпечність у відношенні до травматизму (конвеєри, приймальний бункер, розвантажувальні площадки і кузов транспорту, який розвантажують), повинна бути не менше 10 лк, на решті - не менше 3 лк.

8.2.26. Кабіна оператора повинна бути обладнана світиль­никами з автономним виключенням, як розсівають світло. Освітленість у кабіні машиніста при включеному внутрішньо­му освітленні повинна бути не менше 50 лк.

8.2.27. Освітленість місць ремонту, змащення підшипників, натяжних і напрямних зірочок, ланцюгів і полотен, ведучих валиків, регулювання натягу ланцюгів повинна бути 75-170 лк.

8.2.28. Для місцевого освітлення робочих місць потрібно використовувати світильники із захисним кутом не менше 45° закритого виконання - для кабіни і вологозахищеного вико­нання - для зовнішнього освітлення.

8.2.29. Буртоукладачі необхідно обладнати звуковою та світловою сигналізаціями, які повинні включатись:

- при в'їзді автотранспорту на перекидну площадку (світло­ва);

- при фіксуванні в уловлювачах коліс (звукова);

- при пуску конвеєрів буртоукладача (звукова);

- при переміщенні буртоукладача (звукова і світлова).

8.2.30. Запобіжний клапан гідророзподільника повинен бути запломбований. Пломбу потрібно поставити після перевірки клапана на величину максимально допустимого тиску в гідро­системі. Забороняється самостійне регулювання машиніста­ми запобіжного клапана гідросистеми.

8.2.31. Для безпечного і зручного входу оператора в ка­біну і виходу з неї машина повинна бути забезпечена схода­ми або підніжками.

Висота першого східця сходів (підніжки) від землі повинна бути не більше 400 мм, відстань між східцями - 250-350 мм, ширина - не менше 150 мм, установка східця - на глибину не менше 100 мм.

При наявності двох або більше східців потрібно установлювати перила.

8.2.32. Місця зачалювання і піддомкрачування великога-баритних вузлів повинні бути позначені за ГОСТ 14192-77 і ГОСТ 10000-75.

8.2.33. Гнучкі шланги, які використовують у гідросистемі буртоукладача, повинні бути захищені від механічних пошкоджень. У кабіні оператора потрібно установити манометр для контролю тиску в гідросистемі.

8.2.34. На укладальному конвеєрі з обох сторін повинні бути написи: «Не стій під стрілою», а на боковому щиті прий­мального конвеєру площадки поздовжнього перекидання -напис: «Не підходь! Небезпечно!». На опорах циліндрів для підіймання площадок поздовжнього перекидання - «Водій, від­крий замок заднього борта».

Кінці стріли укладального конвеєра і видачі відходів повинні бути пофарбовані у сигнальний колір. Написи повинні бути чітко видимі на відстані не менше 20 м і виконані відповідно до ГОСТ 12.4.026-76.

8.2.35. До інструкції з безпечної експлуатації, яка знахо­диться в кабіні оператора буртоукладача, повинні бути вив­ішені додаткові вимоги безпеки, розроблені на підприємстві з врахуванням місцевих умов.

Завантажити