НПАОП 1.8.10-1.24-97 ПРАВИЛА БЕЗОПАСНОСТИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВЕ КРОХМАЛЕ-ПАТОЧНОЙ ПРОДУКЦИИ

9.11.13. Підлога у складах зберігання крохмалю, глюкози повинна бути горизонтальною і мати тверде покриття, здат­не витримати розрахункове навантаження від штабелів і за­собів механізації та бути завжди у справному стані.

9.11.14. Мішки з крохмалем, глюкозою масою по 50 кг при механізованому укладанні та розбиранні штабелів дозволяєть­ся укладати висотою не більше 20 рядів.

Укладання мішків в штабелі повинно проводитись з пере­в'язкою рядів у відповідності з вимогами ГОСТ 12.3.009-76.

9.11.15. З метою забезпечення пожежної безпеки відстань від штабелю до елементів електричного освітлення повинна бути не менше 1 м.

9.11.16. Вентиляційні канали у підлогах складів повинні бути закритими. Установлювати механізми на перекриттях венти-

ляційних каналів дозволяється тільки при позитивних резуль­татах перевірки міцності перекриття із розрахунком на додат­кове динамічне навантаження.

9.11.17. Мікроклімат (температура, відносна вологість та швидкість руху повітря) у складах для тарного зберігання крохмалю, глюкози повинен відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88*.

9.11.18. Прорізи у стінах суміжних складів для виходу конвеєрів повинні бути обладнані пристроями (підвісними щитами, завісами, шиберами, заслінками), що виключають протяги.

9.11.19. Для безпечного виконання процесів укладання та розбирання штабелів мішків з крохмалем, глюкозою склади повинні бути забезпечені штабелеукладачами, лот­ками для спускання мішків із штабелів, матеріалом для прокладок, приставними драбинами, ручними візками, трав пами, козлами.

10. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО ОКРЕМИХ ВИДІВ РОБІТ .

10.1. Робота всередині апаратів і ємкостей

10.1.1. Розкриття, огляд, очищення та ремонт апаратів ємкостей, трубопроводів та іншого технологічного устаткування на ділянках, пов'язаних з виділенням вибухонебезпечних, ток-сичних газів, горючих рідин, пари, а також роботи у колодязях потрібно проводити тільки після одержання на це на-ряду-допуску (за виключенням аварійних випадків, передба-чених у плані ліквідації аварій) та під безперервним нагля-дом фахівців. Я

10.1.2. Для проведення планово-попереджувальних ре-монтів, ліквідації аварій повинні бути розроблені, з врахуванням місцевих умов, та затверджені власником підприємств інструкції і схеми підключення апаратів від водяних, парових, продуктових, газових та інших трубопроводів.

10.1.3. Робота в ємкостях повинна проводитися вдень. Нічні роботи всередині ємкостей можуть проводитися тільки в аварійних випадках.

10.1.4. Ємкість, яку потрібно розкрити для внутрішнього огляду, очищення, ремонту, повинна бути охолоджена, звільнена від продукту, промита, а при необхідності пропа­рена гострою парою, продута інертним газом і повітрям, відключена з допомогою заглушок від діючої апаратури та системи трубопроводів. Заглушки з хвостовиками повинні бути встановлені на всіх, без винятку, комунікаціях, які підве­дені до ємкості, що ремонтується.

10.1.5. При наявності в ємкості перемішуючих пристроїв (інших рухомих вузлів) повинно бути перевірено відключення їх привода від джерел живлення електроенергією видимим розривом та наявністю запобіжних плакатів про відключення.

10.1.6. Ємкість, нагріта у процесі експлуатації, перед про­веденням газонебезпечних робіт повинна бути охолоджена до температури, яка не перевищує ЗО °С.

У випадку необхідності проведення робіт при більш високій температурі розробляють додаткові заходи безпеки (безпе­рервна обдувка свіжим повітрям, застосування теплоізольо-ваного спецодягу та взуття, часті перерви у роботі тощо).

10.1.7. На ємкостях або комунікаціях, які знаходяться у ремонті або очищені, під час проведення робіт потрібно ви­вісити попереджувальний плакат «Ремонт» і знімати його тільки після дозволу відповідального за проведення газоне­безпечних робіт.

10.1.8. Очищення резервуарів, ємкостей та іншої апарату­ри потрібно проводити за допомогою ефективних засобів, що не вимагають перебування в них людей.

10.1.9. Роботи по огляду, ремонту та очищенню ємкостей потрібно проводити бригадою у складі не менше 2-х чоловік (працюючий і спостерігач), не рахуючи відповідального за проведення газонебезпечних робіт.

10.1.10. У ємкостях дозволяється працювати одному чо­ловіку. При необхідності роботи у ємкостях двох або більше чоловік повинні бути прийняті додаткові заходи безпеки, які визначаються на місці проведення робіт і записуються в наряді-допуску. За кожним працюючим у ємкості потрібно зак­ріпити спостерігача, який повинен знаходитись біля ємкості в такому ж спорядженні, як і працюючий (ізольований проти­газ в положенні «на готові»).

10.1.11. Працівник, який знаходиться всередині апарата, повинен бути забезпечений спецодягом та спецвзуттям, ря­тівним поясом з прикріпленим до нього мотузком. Мотузок повинен мати вузли через кожні 0,5 м і бути надійно при­в'язаний (другим кінцем) до трубопроводу, перил або інших закріплених предметів.

Другий працівник (спостерігач) повинен невідлучно знахо­дитися поза апаратом біля люка (лаза).

10.1.12. Роботи всередині апаратів негайно припиняють­ся при сигналі, який сповіщає про аварію або пожежу в цеху при раптовому появленні запаху шкідливих речовин.

 

10.1.13. Доступ працівників всередину апаратів і резер­вуарів, що мають верхні і нижні люки, потрібно здійснювати через нижній люк, а спуск у резервуари, що не мають нижніх люків, - через верхній люк по стаціонарній або переносній драбині, яка має зверху гаки для зачіплення за люк.

10.1.14. У аварійних випадках, при роботі в апараті з недостатнім обміном повітря, а також при можливості при­сутності в апараті задушливого або отруйного газу (сульфі-татор, конденсатор тощо) робітник повинен бути забезпече­ний справним шланговим протигазом з гофрованим шлангом який виходить із апарата не менше ніж на 2 м. Кінець шлан-га повинен бути виведений у зону чистого повітря і закріпле-ний на заздалегідь вибраному місці. Використовувати фільтруючі протигази не дозволяється.

Працівник, який спостерігає, повинен також мати при соб протигаз. Час перебування робітника у протигазі без пере­рви не повинен перевищувати 15 хв. Потім робітник повинен відпочити на чистому повітрі не менше 15 хв.

10.1.15. Якщо в середині апарату або ємкості працюючий в ній втратив свідомість, дублер зобов'язаний негайно вик­ликати допомогу і вжити всіх заходів для того, щоб вилучи­ти потерпілого із ємкості, не спускаючись в неї. При необ­хідності спускання в апарат або ємкість для рятування по­терпілого дублер має право зробити це тільки в присутності осіб, які прийшли на допомогу.

10.1.16. Після закінчення роботи із апарата або ємкості повинні бути вилучені інструменти, інвентар та всі інші мате­ріали, що використовувались при ремонті.

Раніше ніж закрити люки, відповідальний за проведення роботи або начальник зміни повинен особисто впевнитись в тому, що апарат або ємкість відремонтовані, в них не зали-шились люди і не забуті інструмент і матеріал.

 

10.2. Проведення робіт в силосах і бункерах

10.2.1. Внутрішній огляд, очищення та ремонт силосів і бункерів, які заповнені сипучими продуктами, потрібно про­водити при наявності наряду-допуску та безперервному на­гляду особи, яка відповідає за безпечність виконання цих робіт.

10.2.2. Для обслуговування бункерів та силосів повинні бути передбачені люки. Кришки люків належить закривати на замки, ключі від яких повинні знаходитись у начальника зміни.

10.2.3. Бункери зерна, крохмалю, сухого корму повинні бути обладнані решітчатим настилом і запобіжним огородженням, які виключають можливість падіння робітників у бункер.

10.2.4. Для спуску людей у силоси застосовується спеціальна лебідка, яка щорічно підлягає технічному обстеженню.

10.2.5. Лебідки з ручним приводом, призначені для пі­діймання людей, повинні бути обладнані безпечними руко­ятками, конструкція яких допускає підіймання та опускання тільки шляхом безперервного обертання рукоятки, при цьо­му швидкість опускання не повинна перевищувати 20 м/хв.

Лебідка з електричним приводом повинна бути обладнана колодочним гальмом, автоматично діючим при відключенні двигуна.

10.2.6. Лебідка повинна комплектуватись сталевим вантаж­ним тросом діаметром не менше 7,7 мм, до якого кріпить­ся колиска або сідло. До стрижня колиски або сідла пови­нен бути прикріплений запобіжний пояс, яким робітник по­винен закріпитись перед спуском у силос.

10.2.7. Запобіжний канат повинен бути прядив'яний діа­метром 25 мм або із легкого міцного синтетичного матеріа­лу діаметром 7,9 мм. Довжина канату повинна бути на 5 м більше висоти силосу або бункера. Запобіжні пояси і канати також підлягають технічному обстеженню.

10.2.8. Драбини, по яких спускають людей в бункер, і страхувальні канати запобіжних поясів потрібно кріпити за металеві скоби та кільця, які є поблизу люків.

10.2.9. Забороняється опускати людей у силоси та бунке­ри висотою понад 3 м за допомогою мотузкових драбин.

10.2.10. Відповідальний за проведення робіт перед спус­ком повинен провести інструктаж з безпечного виконання робіт із всіма працівниками, які будуть брати участь у цих роботах, і перевірити справність обладнання, яке викорис­товують при спусканні в силос.

10.2.11. Роботи всередині бункерів допускаються тільки в присутності працівників, які знаходяться зовні.

Кількість спостерігачів за персоналом, що знаходиться у бункері, визначає керівник роботи із розрахунку не менше одного за кожним працюючим.

Роботи по очищенню силосів потрібно виконувати брига­дою із чотирьох чоловік: один спускається в силос, другий управляє лебідкою, третій спускає запобіжний канат, четвер­тий забезпечує роботу повітродувної машини.

10.2.12. Перед початком робіт силос або бункер потрібно провітрити. Для цього необхідно відкрити верхній лазовий люк та по можливості нижній.

10.2.13. Під час перебування працівника в силосі та бун­кері потрібно припинити завантаження і розвантаження крох­малю або інших продуктів, а на випускному пристрої по­трібно вивісити плакат з написом «Не відкривати, у бункері працюють люди!».

10.2.14. Для освітлення силосів і бункерів потрібно зас­тосовувати переносні вибухонебезпечні світильники напру­гою не більше 42 В - для залізобетонних бункерів і напру­гою 12 В - для металевих.

Включення та виключення світильників у силосах та бунке­рах, а також використання відкритого вогню забороняється.

10.2.15. Працівник, який безперервно спускається у си­лос, повинен пройти медичну комісію, яка дає висновок, що дозволяється за станом здоров'я виконувати цю роботу. Робота в силосі повинна проводитись тільки з письмової зго­ди працівника.

10.2.16. Працівник повинен знаходитись у силосі або бун­кері не більше ЗО хв.

10.2.17. Якщо на стінах силосу або бункеру є склепіння злежаного продукту, не дозволяється робітнику опускатись у силос або бункер нижче рівня прилипшої до стіни маси про­дукту. Злежаний продукт руйнується металевим шестом з дерев'яним наконечником. Використовувати електроінстру­менти, а також пристрої, які виділяють іскри, забороняєть­ся.

10.2.18. Працювати в бункерах та силосах потрібно в суконному костюмі, шльомі, штанах навипуск, чоботях, ру­кавицях, окулярах, распіраторі та касці.

Взуття персоналу повинно бути без сталевих підківок і гвіздків, а у відсутності такого взуття потрібно одягати калоші. Носити білизну із синтетичних матеріалів забороняється.

10.2.19. Інструмент для роботи у силосах та бункерах повинен бути із кольорового металу, що виключає можливість іскроутворення.

10.2.20. Після закінчення роботи начальник цеху (зміни) зобов'язаний перевірити відсутність у силосі або бункері людей, інвентарю та інструменту.

10.3. Вогневі роботи

10.3.1. Вогневі роботи на території підприємств, в цехах і установках слід проводити відповідно до вимог «Правил пожежної безпеки в Україні».

10.3.2. Вогневі роботи можна проводити тільки при наявності наряду-допуску, який підписаний власником підприє­мства або іншою особою, призначеною наказом по підприє­мству.

У аварійних випадках наряд-допуск на проведення вогне­вих робіт може видавати начальник цеху або особа, яка його заміщає. В цьому випадку вогневі роботи потрібно проводи­ти під безпосереднім керівництвом особи, яка видала на­ряд-допуск на їх проведення з повідомленням керівництва підприємства та служби охорони праці.

10.3.3. Вогневі роботи на діючих вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних об'єктах (табл.6.3.1) з врахуван­ням місцевих умов, допускаються у виняткових випадках, коли ці роботи неможливо виконувати у спеціально відве­дених для цього постійних місцях.

Вогневі роботи на вибухопожежонебезпечних і пожежоне­безпечних об'єктах потрібно проводити тільки в денний час (за винятком аварійних випадків).

10.3.4. Апарати, машини, ємкості, трубопроводи та інше устаткування, на яких потрібно проводити вогневі роботи, повинні бути зупинені, звільнені від вибухопожежонебезпеч­них, пожежонебезпечних і токсичних продуктів, відключені заглушками від діючих апаратів і трубопроводів (про що по­трібно зробити запис у журналі установлення та знімання заглушок) і підготовлені до проведення вогневих робіт. Пус­кова апаратура, призначена для включення машин і ме­ханізмів, повинна бути знеструмлена та вжиті заходи, що виключають раптовий пуск машин і механізмів.

10.3.5. Площадки, металоконструкції, конструктивні еле­менти будівель, які знаходяться в зоні проведення вогневих робіт, повинні бути очищені від вибухопожежонебезпечних і пожежонебезпечних речовин (пилу тощо).

10.3.6. Місце для проведення вогневих робіт повинно бути обладнане необхідними первинними засобами поже­жогасіння.

10.3.7. Для проведення вогневих робіт потрібно призна­чити відповідальну особу із числа фахівців цеху, які не зай­няті в цей час веденням технологічного процесу, атестовану на право ведення вогневих робіт.

10.3.8. Під час проведення вогневих робіт потрібно здій­снювати контроль за станом повітряного середовища в апа­ратах, ємкостях, комунікаціях, на яких проводяться зазначені роботи, і в небезпечній зоні шляхом експрес-аналізу з ви­користанням газоаналізаторів.

10.3.9. Вогневі роботи дозволяється починати при відсутності вибухопожежонебезпечних і пожежонебезпечних речо­вин у повітряному середовищі або наявності їх не вище гранично допустимої концентрації, згідно з діючими санітар­ними і протипожежними нормами.

10.3.10. У випадку підвищення вмісту горючих речовин у небезпечній зоні, всередині апарату або трубопроводі вог­неві роботи необхідно негайно припинити.

Ці роботи можна поновити тільки після виявлення та усу­нення причин загазованості та відновлення нормального повітряного середовища згідно з ГОСТ 12.1.005-88*.

10.3.11. Під час проведення вогневих робіт технологічно­му персоналу потрібно вжити заходів, які виключають мож­ливість виділення в повітряне середовище вибухопожежоне­безпечних та пожежонебезпечних речовин.

10.3.12. Допуск на проведення вогневих робіт здійснює особа, яка відповідає за проведення вогневих робіт, після прийняття устаткування від особи, яка відповідає за підготовку до вогневих робіт, та при задовільному стані приміщення і повітряного середовища.

10.3.13. Посадова особа, відповідальна за пожежну безпе­ку приміщення (ділянки, установки, території тощо), де прово­дились вогневі роботи, повинна забезпечити перевірку місця проведення робіт протягом 2-х годин після їх закінчення.

Про приведення місця робіт в пожежобезпечний стан ви­конавець і відповідальна за пожежну безпеку особа роблять відповідну відмітку в наряді-допуску.

10.3.14. Під час перерви у роботі, а також в кінці робочої зміни зварювальна апаратура повинна відключатись від елек­тромережі, шланги - відокремлюватись і звільнюватись від горючих рідин і газів, а у паяльних лампах тиск повинен бути повністю знижений. Після закінчення роботи апаратура і ус­таткування повинні бути прибрані у спеціально відведене приміщення.

10.3.15. При проведенні вогневих робіт не дозволяється:

- приступати до роботи з несправною апаратурою;

- розміщати постійні місця для проведення вогневих робіт у пожежонебезпечних та вибухопожежонебезпечних приміщен­нях;

- допускати до зварювальних та інших вогневих робіт осіб, котрі не мають кваліфікаційних посвідчень та не пройшли у встановленому порядку навчання за програмою пожежно-тех­нічного мінімуму та щорічної перевірки знань з одержанням спеціального посвідчення;

- проводити зварювання, різання або паяння свіжопофарбованих конструкцій та виробів до повного висихання фарби;

- виконуючи вогневі роботи, користуватися одягом та рукавицями зі слідами масел та жирів, бензину, гасу і інших ГР;

- зберігати у зварювальних кабінах одяг, ГР та інші го­рючі предмети і матеріали;

- допускати стикання електричних проводів з балонами зі стисненими, зрідженими, розчинними газами;

- виконувати вогневі роботи на апаратах і комунікаціях, заповнених горючими й токсичними матеріалами, а також на тих, що перебувають під тиском негорючих рідин, газів, пари та повітря або під електричною напругою;

- проводити вогневі роботи на елементах будівель, ви­готовлених із легких металевих конструкцій з горючими і важкогорючими утеплювачами.

10.4. Газонебезпечні роботи

10.4.1. Газонебезпечні роботи потрібно проводити по наряду-допуску установленої форми і тільки після виконання підготовчих робіт.

10.4.2. До газонебезпечних відносяться роботи, які пов'я­зані з технічним обслуговуванням, очищенням, продуванням та промиванням, ремонтом, демонтажем устаткування, газо­проводів, апаратів та ємкостей, колекторів, колодязів, та інші роботи у загазованому середовищі або у місцях можливого виходу (появлення) газу.

На кожному підприємстві крохмале-патокової промисловості повинен бути складений перелік газонебезпечних робіт, зат­верджений власником.

10.4.3. До організації, керівництва та виконання газоне­безпечних робіт допускають тільки спеціально навчений пер­сонал, який пройшов практичне стажування по виконанню газонебезпечних робіт, вміє користуватись засобами індиві­дуального захисту (ізольованим шланговим протигазом та рятівним поясом), володіє засобами надання першої долікарняної допомоги.

Фахівці повинні пройти спеціальне навчання та перевірку знань в обсязі виконуваних на підприємстві газонебезпечних робіт і виробничої інструкції.

Повторна перевірка знань проводиться не рідше 1 разу на три роки.

10.4.4. З працівниками - виконавцями газонебезпечних робіт необхідно проводити спеціальне навчання та перевірку знань у потрібному обсязі.

Повторна перевірка знань проводиться не рідше ніж че­рез 12 місяців, а позачергова перевірка - при виявленні низького рівня знань, порушенні вимог виробничих інструкцій, за вимогами органів пожежного нагляду тощо.

10.4.5. Крім навчання з усіма виконавцями газонебезпеч­них робіт проводять цільовий інструктаж перед виконанням робіт з оформленням у наряді-допуску та журналі реєстрації допусків і видачі засобів індивідуального захисту.

10.4.6. Всі газонебезпечні роботи проводять вдень, крім аварійних робіт, які проводяться відповідно до плану ліквідації аварії, без оформлення наряду-допуску. У виключних випад­ках, при виробничій необхідності, проведення газонебезпеч­них робіт може бути дозволене в нічний час.

При цьому в наряді-допуску зазначають додаткові захо­ди, що враховують вимоги безпеки при роботах у нічний час. У переліку газонебезпечних робіт повинна бути відповідна відмітка про газонебезпечні роботи, проведення яких можли­ве у нічний час.

10.4.7. Виконувати газонебезпечні роботи потрібно бри­гадами не менше 2-х чоловік, не рахуючи відповідального за проведення робіт.

10.4.8. При газонебезпечних роботах використовують іскробезпечний інструмент. Для освітлення застосовують пе­реносні світильники напругою не вище 12 В або акумуляторні лампи у вибухозахищеному виконанні, відповідної категорії та групи вибухонебезпечної суміші, яка може утворюватись.

Спецодяг, спецвзуття, запобіжні та інші пристрої повинні застосовуватись тільки ті, що виключають іскроутворення.

10.5. Робота в хімічних лабораторіях

10.5.1. Приміщення лабораторії повинні відповідати ви­могам будівельних норм і правил СНиП 2.09.02-85, проти­пожежних норм СНиП 2.01.02-85, СНиП 245-71 «Санитарных норм проектирования промшленных предприятий» і цих Правил.

10.5.2. Лабораторні приміщення, крім загальної приплив­но-витяжної вентиляції з механічним спонуканням, повинні бути обладнані вентиляційними пристроями для відсмокту-вання повітря із витяжних шафів. Повітрообмін у лаборатор­ному приміщенні повинен бути розрахований так, щоб фактичні концентрації шкідливих речовин у повітрі приміщень не перевищували гранично допустимих за ГОСТ 12.1.005-88*.

10.5.3. Світильники у витяжній шафі за своїм виконанням повинні відповідати категорії і групі вибухонебезпечних сумішів, які можуть там утворитися. Вимикачі електричного освітлення і штепсельні розетки повинні розміщуватись поза витяжними шафами.

10.5.4. Робочі столи і витяжні шафи, призначені для робіт з вибухонебезпечними і пожежонебезпечними речовинами, повинні бути покриті вогнетривкими матеріалами, а при ро­боті з кислотами і лугами, - стійкими до їх дії і мати бор­тики.

10.5.5. Працівники лабораторії повинні знати основні вла­стивості реактивів, якими користуються, ступінь їх токсичності, здатність до утворення вибухонебезпечних сумішей.

10.5.6. Кімнати, які призначені для робіт з особливо- і високонебезпечними речовинами, повинні бути ізольовані від інших приміщень лабораторії, мати окремий вхід і витяжні шафи, не зв'язані з вентиляцією інших приміщень.

10.5.7. Для переливання агресивних рідин з бутлів потрібно застосовувати спеціальні сифони.

10.5.8. На кожну посудину, в яку поміщають хімічну речо­вину, потрібно приклеїти етикетку з чіткою назвою речовини, що зберігається, та її концентрації.

Завантажити