НПАОП 1.8.10-1.24-97 ПРАВИЛА БЕЗОПАСНОСТИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВЕ КРОХМАЛЕ-ПАТОЧНОЙ ПРОДУКЦИИ

3.2. В разі відсутності в Правилах вимог, дотримання яких необхідне для забезпечення безпеки праці конкретно на даному підприємстві, керівник (далі - власник) підприємства і зобов'язаний вжити узгоджених з місцевими органами Держнаглядохоронпраці і Управлінням Державної пожежної охоро­ни МВС України (відповідно до їх компетенції) заходів, що забезпечують безпеку працівників.

3.3. Проектування виробничих об'єктів, розробка нових технологій повинні проводитися з врахуванням вимог щодо охорони праці і пожежної безпеки.

Фінансування цих робіт може провадитися лише після одержання позитивних результатів експертизи.

3.4. Введення в експлуатацію нових і реконструйованих об'єктів виробничого призначення, виготовлення і передача у виробництво зразків нових машин, механізмів, устаткуван­ня та інших засобів виробництва, впровадження нових тех­нологій без дозволу органів державного нагляду не дозво­ляється.

3.5. Проектні організації зобов'язані здійснювати авторсь­кий нагляд за дотриманням проектних рішень з питань охо­рони праці і пожежної безпеки при будівництві та експлуатації запроектованих ними підприємств і об'єктів.

3.6. Машини, механізми, устаткування, транспортні засо­би і технологічні процеси, що впроваджуються у виробницт­во і на які є вимоги, зазначені в стандартах, щодо забезпе­чення безпеки праці, життя і здоров'я людей, повинні мати сертифікати, що засвідчують безпеку їх використання.

3.7. Не дозволяється застосування у виробництві шкідли­вих речовин, на які не розроблені гранично допустимі нор­мативи (концентрації), методика, засоби метрологічного кон­тролю і які не пройшли токсікологічну експертизу.

3.8. У разі надходження на підприємство нових небезпеч­них речовин або їх наявності, власник зобов'язаний завчас­но повідомити про це органи державного нагляду, розроби­ти і узгодити з ними заходи щодо захисту здоров'я та життя працівників, населення та охорони навколишнього природно­го середовища.

3.9. На підприємствах наказом призначаються посадові особи, відповідальні за справний стан і безпечну експлуата­цію об'єктів підвищеної небезпеки:

- електрогосподарства;

- газового господарства;

- парових і водогрійних котлів і іншого устаткування коте­лень;

- посудин, що працюють під тиском;

- пересувних транспортних засобів;

- водопровідно-каналізаційного і вентиляційного господар­ства;

- зварювальних апаратів та їх зберігання;

- проведення вогневих робіт на спеціально виділених по­стійних місцях, їх підготовка і проведення;

- іншого устаткування і робіт підвищеної небезпеки. Власник підприємства призначає відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць тощо, технологічного устаткування, а також за утримання і експлу­атацію технічних засобів протипожежного захисту.

Накази про призначення цих працівників видаються після перевірки їх знань відповідних нормативних актів щодо охо­рони праці та пожежної безпеки (Правил, інструкцій, поло-, жень тощо) згідно з Типовим положенням про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці.

3.10. Виробничі будівлі, споруди, устаткування, технологічні процеси, транспортні засоби повинні відповідати вимогам, що забезпечують нешкідливі і безпечні умови праці.

Ці вимоги включають безпеку на території та в виробни­чих приміщеннях, безпечну експлуатацію устаткування та орган­ізацію технологічних процесів, захист працюючих від впливу шкідливих і небезпечних виробничих факторів, утримання виробничих приміщень та робочих місць у відповідності з санітарно-гігієнічними нормами і правилами, обладнання са­нітарно-побутових приміщень.

3.11. Технологічні процеси, машини, механізми, устатку­вання, транспортні засоби, придбані за кордоном, допуска­ються в експлуатацію лише за умови відповідності їх до нор­мативних актів про охорону праці, пожежну безпеку та охо­рону навколишнього середовища, які діють в Україні.

3.12. Заміна устаткування на інше, що має відмінні, ніж у того, що замінюється, виробничо-технічні характеристики (принцип дії, конструкції, продуктивність, параметри техно­логічного процесу, розміри, масу тощо), або його переком­понування, або зміна схеми обв'язки повинні виконуватися за проектом, узгодженим службою з охорони праці підприєм­ства, у необхідних випадках - з галузевими науково-дослід­ними інститутами.

Вносити зміни в конструкцію устаткування та в технічні параметри, наведені в паспорті, без узгодження з заводом-виробником, фахівцями з охорони праці підприємства, а по устаткуванню з підвищеною небезпекою - також з органом Держнаглядохоронпраці не дозволяється.

3.13. У випадку зміни технологічного процесу, заміни ус­таткування, виникнення аварійної ситуації, аварій або трав­мування працюючих технологічні регламенти та інструкції, нормативні акти з охорони праці підприємства, які підляга­ють цим змінам, необхідно переглянути і при потребі внести до них зміни, затвердити у встановленому порядку до закін­чення терміну їх дії.

3.14. Організація роботи з охорони праці на підприємстві, права та обов'язки посадових осіб і працівників повинні бути викладені у нормативних актах, розроблених згідно з Поряд-

ком опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві.

3.15. На підприємствах з кількістю працюючих 50 і більше чоловік, незалежно від форм власності, видів діяльності та наявності підрозділів державної або відомчої пожежної охо­рони зі складу працюючих за рішенням трудового колективу створюються, у відповідності з Законом України «Про пожежну безпеку», добровільні пожежні дружини (команди) і пожежно-технічні комісії.

Основні завдання, порядок створення і організація робо­ти добровільної пожежної дружини викладені у «Положенні про добровільні пожежні дружини (команди)», а напрями роботи пожежно-технічної комісії - у «Типовому положенні про пожеж­но-технічну комісію».

4. ОБОВ'ЯЗКИ, ПРАВА І ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ

4.1. Власники підприємств, установ, організацій та інші посадові особи несуть персональну відповідальність за ви­конання вимог Правил в межах покладених на них завдань та функціональних обов'язків згідно з чинним законодав­ством.

4.2. За безпечність конструкції, правильність вибору ма­теріалу, якість виготовлення, монтажу, налагодження, ремон­ту і технічного діагностування, а також відповідність об'єкта цим Правилам відповідає підприємство, установа, організа­ція (незалежно від форм власності та відомчої належності), що виконує відповідні роботи.

4.3. Власник, який створив нове підприємство або рекон­струював, зобов'язаний одержати від органів Держнагляд­охоронпраці та державного пожежного нагляду дозвіл на пуск його в експлуатацію.

4.4. Особи, винні у порушенні цих Правил, притягають­ся до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної або кримінальної відповідальності згідно з чинним законодав­ством.

4.5. Розслідування аварій і нещасних випадків, що мали місце при експлуатації певних об'єктів, проводяться відпов­ідно до «Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях».

5. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАННЯ ТА ВИМОГИ ДО ПЕРСОНАЛУ

5.1. Посадові особи і спеціалісти, інші працівники підпри­ємств, а також приватні особи, які зайняті проектуванням, виготовленням, монтажем, налагодженням, ремонтом, рекон­струкцією, діагностуванням та експлуатацією об'єктів, вико­нанням робіт, обумовлених Правилами, повинні проходити підготовку (підвищення кваліфікації), перевірку знань Правил у порядку, передбаченому «Типовим положенням про навчан­ня, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці».

5.2. Працівники, зайняті на роботах об'єктів з підвище­ною небезпекою (електрогосподарство, газове господар­ство, парові і водогрійні котли та інше обладнання коте­лень, посудини, що працюють під тиском), передбачені «Пе­реліком робіт з підвищеною небезпекою», повинні прохо­дити попереднє спеціальне навчання і один раз на рік -перевірку знань відповідних нормативних актів про охоро­ну праці.

5.3. Працівники, службовці і фахівці, які приймаються на роботу, а також працівники, зайняті на важких роботах, роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці чи таких, де є необхідність у професійному відборі, повинні проходити попередні медичні огляди, а після цього періо­дичні огляди згідно з порядком і термінами, установленими «Положенням про медичний огляд працівників певних кате­горій».

5.4. Забороняється залучати осіб віком молодших 18 років до робіт, передбачених «Переліком важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких заборо­няється застосування неповнолітніх».

5.5. Забороняється використання праці жінок на роботах, передбачених «Переліком важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється зас­тосування праці жінок».

5.6. На підприємствах на підставі Положення про навчан­ня, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці з врахуванням специфіки виконання робіт опрацьову­ються і затверджуються власником відповідні Положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці і проведення цієї роботи, з якими повинні бути ознайомлені всі працівники.

6.ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ

6.1. Територія підприємства

6.1.1. Територія крохмале-патокового заводу повинна від­повідати вимогам санітарних, будівельних і протипожежних норм проектування промислових підприємств (СН-245-71, СНиП ІІ-89-90, СНиП 2.09.02-85, СНиП 2.09.04-87, СНиП 2.01.02-85, СНиП 2.04.02-84), «Правил пожежної безпеки в Україні» та цих Правил.

6.1.2. Територія підприємства повинна бути огороджена і мати безпосередні виїзди на дороги загального призна­чення.

6.1.3. Ворота для в'їзду (виїзду) повинні бути механізо­вані, мати запірні пристрої, оснащені звуковою та світловою сигналізацією, яка попереджує про рух транспорту. Швидкість руху автотранспорту повинна не перевищувати 5 км/год. В'їзди та виїзди з території підприємства повинні бути обладнані відповідно до вимог СНиП 2.05.02-85.

6.1.4. На території підприємства слід передбачити пішохідні доріжки з твердим покриттям шириною не менше 1,5 м.

6.1.5. Водоймища, котловани, колодязі, траншеї і гідрав­лічні транспортери, що знаходяться на території підприємства повинні бути огороджені з усіх сторін перилами висотою не менше 1 м, а колодязі закриті кришками. В місцях проїзду транспорту і проходу людей кришки колодязів повинні бути укладені на рівні дорожнього покритя.

6.1.6. Для переходу через відкриті котловани і траншеї необхідно установити місточки шириною не менше 0,8 м, огородити перилами висотою не менше 1,0 м із суціль­ною зашивкою по низу висотою 0,15 м. Підходи до міс­точків повинні бути вільними і освітлюватись в темний час доби.

Котловани і траншеї, що не використовуються для потреб виробництва, ремонту і будівельних робіт, необхідно заси­пати.

6.1.7. На території підприємства повинні бути спеціальні площадки для зберігання палива, сировини, допоміжних ма­теріалів і устаткування.

Площадки потрібно розташовувати на сухих незатоплених ділянках, поверхня яких повинна бути спланована і мати відвід атмосферних вод.

6.1.8. Площадки для навантаження кормів, сировини, від­ходів виробництва тощо в автомашини і в'залізничні вагони

повинні бути вимощені або заасфальтовані та мати стік ат­мосферних опадів.

6.1.9. У випадку закриття ділянок доріг або проїздів для їх ремонту (або по інших причинах) власник підприємства повинен повідомити про це підрозділи пожежної охорони.

6.1.10. Забороняється паркування транспортних засобів в наскрізних проїздах будівель, на відстані менш 10 м від про­їзних воріт на територію об'єктів, менш 5 м від пожежних гідрантів, забірних пристроїв, вододжерел, пожежного облад­нання та інвентаря, на поворотних площадках глухих проїздів.

6.1.11. На території підприємства необхідно встановити:

- таблички з вказівками про порядок виклику пожежної охо­рони;

- знаки місць розміщення первинних засобів пожежогас­іння та інші знаки безпеки (за ГОСТ 12.4.026-76);

- схеми руху автотранспорту та пішоходів з позначенням розташування будівель, водоймищ.

Місця установлення знаків та схеми повинні бути поперед­ньо узгоджені з місцевим органом державного пожежного нагляду.

6.1.12. Територія підприємства повинна бути чистою і упорядженою. Проїзди і проходи повинні завжди бути вільними для руху, рівними, не мати вибоїн і ям, а у вечірній і нічний час освітлюватись відповідно до норм, які приведені в табл. 6.1.1 цих Правил.

На території вибухонебезпечних і пожежонебезпечних об'єк­тів, а також в місцях збереження і переробки горючих мате­ріалів застосування відкритого вогню (багаття, факелів, паління цигарок) забороняється.

6.1.13. До всіх будівель, споруд потрібно забезпечити вільний доступ для пожежних автомобілів та інших засобів гасіння пожежі.

Протипожежні розриви між будівлями і спорудами заха­ращувати і використовувати для складування матеріалів та устаткування забороняється.

6.1.14. На території підприємства, у складах і виробничих приміщеннях, де палити заборонено, повинні бути поперед­жувальні написи: «Не палити». Палити дозволяється тільки в спеціальних і обладнаних для цього місцях.

6.1.15. Територію підприємства і виробничі приміщення належить обладнати протипожежним водопроводом відпові­дно до вимог СНиП 2.04.02-84, СНиП 2.04.07-86, ГОСТ 12.4.009-83, «Правил пожежної безпеки в Україні».

6.1.16. Вільні участки території необхідно озеленити.

Таблиця 6.1.1

Норми освітленості відкритих просторів на крохмальних заводах і крохмале-патоковому

комбінаті (СНиП ІІ-4-79)

 

Дільниці робочих місць

Найменша освітленість для площин, лк

По лінії кордону заводської території (охоронне освітлення)

 

2

 

Біля переходів, проїздів, вхідних дверей

 

2

 

На шляхах авто- і гужового транспорту

 

2

 

На місцях ручних вантажно-розвантажувальних робіт

 

10

 

На місцях механізованих вантажно-розвантажувальних робіт

 

10

 

Біля робочих механізмів

 

20

 

Біля вимірювальних приладів

 

50

 

Навіс автомобільних і вагонних ваг

 

10

 

Біля шкали ваг

 

50

 

На маневрових коліях

 

2

 

6.2.Заводський залізничний і автомобільний транспорт

6.2.1. Обладнання залізничних під'їзних шляхів, їх експлу­атація, утримання та ремонт проводиться у відповідності до «Правил технической єксплуатации железных дорог», «Інструкції по сигналізації на залізницях України».

6.2.2. Полотно залізничної колії повинно складатися із рельсів і кріплень одного типу. Використання на залізничній колії рельс і кріплень різного типу дозволяється участками не менше 200 м колії.

6.2.3. Тупики заводської колії повинні мати на вільному кінці піщану або земляну призму і тупикові упори.

6.2.4. На заводських коліях необхідно поставити такі шля­хові знаки:

а) граничні стовпчики хрестовин стрілочних переводів;

б) вказівні стовпчики місця зупинки тепловоза при під'їзді до воріт підприємства;

в) попереджувальні знаки про подачу свистка.

Шляхові знаки повинні бути стандартного типу і розміщу­ватись зовні з правої сторони на відстані не ближче 2 м від головки рельси.

6.2.5. Всі шляхи, переїзди через залізницю повинні забез­печувати вільний проїзд всіх видів транспорту.

6.2.6. Відстань між осями маневрових заводських колій повинна бути не менше 4,5 м.

6.2.7. Швидкість руху локомотивів і маневрових потягів по заводських залізницях повинна бути не вище:

- 15 км/год - при рухові по маневрових коліях на тери­торії з локомотивом спереду;

- 10 км/год - при рухові по маневрових коліях вагонами спереду;

- 5 км/год - при рухові у важких умовах (круті криві, гу­ста забудованість, погана видимість тощо) на переїздах, пе­реходах, при в'їзді (виїзді) на ваги або в заводські ворота, при підході локомотива до составу для причеплення або роз­чеплення вагонів, при рухові біля складів крохмалю, глюко­зи, сировини та іншої продукції;

- 2 км/год - при рухові вагонів вручну.

6.2.8. Проїзд по коліях, маневрування вагонів при захара­щеності габаритів, наближення колії причеплення і відчеплен- ня їх поштовхами вагонів, що рухаються, забороняється.

6.2.9. При наявності робочих або запасних виходів із виробничих і допоміжних приміщень безпосередньо на полотно заводського залізничного транспорту, рельсовий шлях необ­хідно огородити перилами по всій довжині будівлі з направ­ленням руху пішоходів до найближчої дороги або до облад­наного переходу через рельсовий шлях. Біля виходу із будівлі повинен бути вивішений плакат про заборону переходу заліз­ниці в неустановленом'у місці.

6.2.10. Не допускаються до роботи локомотиви з несправ­ними звуковими або світловими сигнальними пристроями, живильними приладами, запобіжними клапанами, гальмовим обладнанням, манометрами, радіаторами тощо.

6.2.11. Кожний локомотив повинен постійно мати в наяв­ності не менше двох гальмових башмаків для запобігання вільному руху вагонів, гальмування або зупинки вагонів, що перекочуються. Використовувати для цієї мети дошки, пол­іна, каміння, або інші випадкові предмети забороняється.

6.2.12. Накриті платформи і склади з прилеглої до заліз­ниці сторони повинні бути обладнані вільними для руху рам­пами (тротуарами).

Ширина рамп залежно від розмірів і характеру вантажних робіт допускається не менше 1,5 м. Покриття рамп не повинно виходити за межі габариту наближення.

6.2.13. Для виконання робіт по наповненню і зливу заліз-

ничних цистерн повинні бути обладнані естакади з додержан­ням габаритів наближення до залізниці.

6.2.14. На кожному підприємстві повинен бути складений схематичний план установленого руху автомобілів і вивіше­ний в необхідних місцях на території підприємства.

6.2.15. Автотранспорт повинен експлуатуватись згідно з «Правилами охорони праці на автомобільному транспорті».

6.2.16. Рух автомобільного и гужового транспорту на те­риторії підприємства повинен регулюватись стандартними дорожними знаками.

6.2.17. Швидкість руху автомобіля на під'їзних шляхах і проїздах допускається не більше 10 км/год, а у виробничих приміщеннях - 5 км/год.

6.2.18. Відкриті площадки для паркування .автомобілів повинні мати рівне, тверде покриття з нахилом для стікання води. На площадках повинна бути розмітка, виконана незми-ваючою фарбою або іншим способом, що визначає місця паркування автомобілів і проїздів.

6.2.19. Проїзди протягом доби повинні залишатись вільни­ми по всій площі, паркування автомобілів на проїздах забо­роняється.

6.2.20. Перевезення людей в кузові дозволяється тільки в спеціально обладнаних для цього автомобілях, згідно з «Правилами дорожнього руху в Україні».

6.2.21. Швидкість руху автомобіля, в кузові якого знахо­дяться люди (в усіх випадках незалежно від їх кількості), не повинна перевищувати 60 км/год.

6.3. Виробничі приміщення

6.3.1. Виробничі приміщення повинні відповідати вимогам діючих санітарних, будівельних та протипожежних норм і Правил СН 245-71, СНиП 2.04.09-84, СНиП 2.04.02-84, СНиП 2.01.02-85, СНиП 2.09.02-85, «Правил пожежної безпеки Укра­їни» і цих Правил.

6.3.2. Висота виробничих приміщень від підлоги до стелі повинна бути не менше 3,2 м, приміщень енергетичного і транспортно-складського господарств - не менше 3,0 м, при цьому висота від підлоги до низу виступаючих конструктив­них елементів покриття або перекриття повинна бути не менше 2,6 м.

Висота приміщень диспетчерських щитів, машзалів ЕОМ при наявності фальшпідлоги і підшивної стелі повинна бути не менше 3,0 м.

6.3.3. У виробничих приміщеннях необхідно передбачати проїзди і проходи, котрі забезпечують безпеку виконання технологічних і транспортних операцій. Ширина проїздів по­винна відповідати габаритам вантажів, що транспортуються, та транспортним засобам з врахуванням вільних проходів шириною не менше 1 м.

6.3.4. На транспортних і комунікаційних галереях і естака­дах прохід повинен бути шириною не менше 0,7 м. У випадку встановлення на таких галереях і естакадах механізмів, які потрібно обслуговувати, необхідно утворити зону обслугову­вання та захист від впливу атмосферних опадів, утворення льоду тощо.

6.3.5. Кожне виробниче приміщення повинно мати основ­ний прохід шириною не менше 2,0 м, який виходить на схо­дову площадку або на вулицю.

6.3.6. В приміщеннях замочування зерна, роздріблення, станції сит тощо, в місцях можливих розливів рідини підлога повинна мати закриті стічні канали.

6.3.7. Підлога повинна бути рівною, вогнетривкою, не сли­зькою, мати низьку теплопровідність, а також бути зручною як для сухого, так і для вологого прибирання.

6.3.8. В приміщеннях мийного, терткового, ситового, сепа­раторного, фільтраційного відділень підлога повинна бути водонепроникною і мати нахил, що забезпечує стік води до трапів.

6.3.9. В приміщеннях для зберігання кислот, підкислювачів, вимірників підлога повинна бути з матеріалів, стійких до впли­ву кислот.

6.3.10. В приміщеннях, що мають пожежовибухонебезпечне виробництво, підлога повинна бути із матеріалів, що не викликають іскроутворення.

6.3.11. Люки, приямки, оглядові колодязі і канали повинні бути закриті кришками на рівні з підлогою. При відкриванні їх необхідно ставити бар'єрні огородження висотою не мен­ше 1 м.

Завантажити