НПАОП 1.8.10-1.24-97 ПРАВИЛА БЕЗОПАСНОСТИ ПРИ ПРОИЗВОДСТВЕ КРОХМАЛЕ-ПАТОЧНОЙ ПРОДУКЦИИ

7.3.15. Приміщення, де знаходиться двигун силової станції, і виробничі цехи повинні бути зв'язані між собою сигналіза­цією для попередження робочих виробничих цехів про запуск двигуна і подання відповідного сигналу.

Для цих цілей необхідно мати дзвінки голосного бою, гудки, сирени, кольорові табло та інші пристрої з тим, щоб виробничий шум не заглушав їх.

7.3.16. Запобіжні, сигнальні, блокуючі пристрої машин і апаратів повинні входити в конструкцію устаткування або в його комплект.

7.3.17. Попереджувальна сигналізація повинна блокувати­ся з системою пуску устаткування таким чином, щоб довго­часність сигналу складала не менше 20 с.

7.3.18. Як сигнальні елементи попереджувальної сигналі­зації слід використовувати паралельно ввімкнені дзвінки,

ревуни тощо.

7.3.19. Машини і агрегати, котрі розташовані поза види­містю з пункта управління (мийні машини, транспортери дов­жиною більше 20 м та інші), повинні бути обладнані звуковою сигналізацією, котра спрацьовує автоматично за 20 с до вклю­чення приводу.

7.4. Електробезпека

7.4.1. Проектування, обладнання та експлуатація електро­установок повинні проводитись у відповідності до вимог ПУЕ, СНиП 174-75, «Правил техническойэксплуатацииэлектроус-тановок потребителей (ПТБ)», РД 34.21.122-87 і ВСН 205-84, ГОСТ 12.2.007.7-83, ГОСТ 12.1.030-81.

7.4.2. Електропостачання крохмальних заводів повинно забезпечуватись за надійністю не нижчеIIкатегорії по ПУЕ.

7.4.3. Степені захисту електроапаратури повинні відповідати категоріям приміщень, цехів, участків і діючій технічній документації (п.7.4.1).

7.4.4. Електричне обладнання та прилади, що застосову­ються у вибухопожежонебезпечних приміщеннях і зовнішніх установках, за своїм виконанням повинні відповідати категорії та групі вибухонебезпечних середовищ, визначених у розді­лах 7.3 і 7.4 ПУЕ.

Примітка. При наявності в одному приміщенні різних за вибухо-пожежонебезпечністю речовин установлене в ньому електрообладнан-ня повинно відповідати категорії та групі найбільш небезпечної речо­вини.

7.4.5. Ввідна та розподільна апаратура (ввідні пункти силові збірки тощо) повинна бути винесена із вибухопожежі) небезпечних приміщень в окремі (ізольовані) приміщення нормальним середовищем і повинна відокремлюватись в суміжних приміщень категорії Б вогнестійкими й непроникни-ми для газів і рідин глухими конструкціями з границею вог-нестійкості 1,5 год. Забороняється спорудження основних розподільних пристроїв безпосередньо у пожежонебезпечних виробничих приміщеннях всіх класів.

У вибухонебезпечних приміщеннях класів В-Іа і В-ІІа до пускається добудовувати окремі приміщенню розподільних пристроїв (РП) і комплектних трансформаторних підстанцій (КП) при дотриманні вимог ПУЕ. В приміщеннях категорій А, Б, В необхідно запобігти іскроутворенню відповідно до ГОСТ 12.1.018-93 та ГОСТ 12.4.124-83.

7.4.6. Переносні установки і прилади, що застосовуються у приміщеннях, які відносяться до класів В-Іа і В-ІІа, за своїм виконанням повинні відповідати категорії та групі вибухопо-жежонебезпечного середовища.

7.4.7. Сталеві труби для електропроводки і вводи елект-ропроводок у електродвигуни в приміщеннях, що відносят ся до класів В-Іа, В-ІІа, В-ІІ, повинні підлягати випробуванню на міцність з'єднань в трубах тиском повітря 0,05 МПа (0,5 кгс/см2) у відповідності до технічних умов (ТУ) на єлекттроустановку у вибухопожежонебезпечних приміщеннях по ПУЕ

Технічна документація та порядок підключення електроустановок

7.4.8. На кожному підприємстві, що має електрогосподар ство, повинна бути складена технічна документація, яка відоб-ражає фактичне становище електрогосподарства, в такому обсязі:

а) паспортні карти або журнали (для кожного цеху або самостійної виробничої дільниці) з описом основного елект­рообладнання та засобів захисту із зазначенням технічних характеристик і присвоєних інвентарних номерів (до паспор­тних карт або журналів прикладаються протоколи і акти вип­робування, ремонту та ревізії обладнання, випробування ізо­ляції);

б) креслення електрообладнання, установок і споруд, ком­плекти креслення запасних частин мереж та кабельні журнали;

в) електричні виконавчі схеми заводу, що нанесені на ге­неральний план, схеми цехів, відділень, ділянок і приміщень із зазначенням типу і перерізу проводів, типу установлених РП, щитів, обладнання управління, захисту;

г) виконавчі креслення і схеми заземляючого пристрою із зазначенням розміщення підземних комунікацій.

Схеми і креслення повинні точно відповідати встановленим електроустановкам. Будь-яка зміна в електроустановці або її комунікації повинна заноситись у відповідне креслення або схему з обов'язковим зазначенням ким, коли і з якої причи­ни зроблене те чи інше виправлення.

Повний комплект схем і креслень з написом «Документи електрогосподарства» повинен зберігатись у технічному архіві заводу.

Другий примірник комплекту, в т.ч. оперативні схеми і креслення, повинен знаходитись у відповідаючого за елект­рогосподарство на його робочому місці, третій - повинен бути доступний експлуатаційному персоналу для користування і знаходитись у чергового по цеху, участку.

7.4.9. Спорудження та реконструкцію відповідних електро­установок, що приєднуються до мережі енергосистеми, по­трібно проводити тільки за проектами, які погоджені з енер­гомережею. Проекти електроустановок повинні бути також погоджені із відомствами, які зацікавлені в спорудженні елек­троустановок.

7.4.10. Приєднання електроустановки до енергосистеми проводиться у відповідності до «Правил пользованияэлектрическойэнергией».

7.4.11. Новоспоруджені та реконструйовані електроустанов­ки вводяться в промислову експлуатацію тільки після прий­няття їх приймальними комісіями відповідно до діючого по­ложення.

7.4.12. Електроустановки підприємств (електричні апара­ти, електрогенератори, електродвигуни, пускорегулююча і захисна апаратура, електроосвітлювальна арматура, електричні мережі тощо) повинні відповідати умовам і характеру навколишнього середовища (температура, вологість, пожежовибухонебезпечність).

Обслуговування електрообладнання

7.4.13. Експлуатація електрообладнання при наявності неполадок або при відсутності на ньому передбачених консті рукцією захисних пристроїв і блокировок забороняється.

7.4.14. Вибухозахищене електрообладнання підлягає огляде та ревізії у відповідності до інструкції по експлуатації, затверв дженій власником підприємства.

7.4.15. У вибухопожежонебезпечних цехах, дільницях належить завести журнал оглядів силової та освітлювальної пров водки і електрообладнання, в якому записуються всі зауваження та неполадки. Будь-які неполадки потрібно негайне ліквідувати.

7.4.16. Експлуатація вибухонебезпечного електрообладнав ня з порушеними елементами вибухозахисту (пошкоджені оболонки, збільшені зазори, порушена ізоляція тощо) у вибухонебезпечних приміщеннях забороняється.

При виявленні неполадок електропроводок і обладнаними внаслідок яких може виникнути пожежа або вибух, пошкоди жені ділянки потрібно негайно знеструмити, а старшого зміні або іншу відповідальну особу слід негайно повідомити.

7.4.17. Обслуговування електроустановок здійснюється:

а) оперативним персоналом;

б) оперативно-ремонтним персоналом (в установках без оперативного персоналу).

Для обслуговуючого персоналу повинні бути розроблеЯ експлуатаційні інструкції. Експлуатаційні інструкції після заЯ вердження власником підприємства повинні бути вивчені обслуговуючим персоналом і видані йому на руки.

7.4.18. До оперативного обслуговування електроустановок можна допускати осіб, які знають їх схеми, експлуатаційні інструкції, особливості обладнання і які пройшли навчання та перевірку знань у відповідності до розділу 3-1-3 ПТЕ.

Вид оперативного обслуговування та число осіб оперативш ного персоналу у зміні або на закріпленій за ним електроуся тановці визначається головним енергетиком підприємства (особою, що відповідає за енергогосподарство підприємства).

Особи оперативного персоналу, які обслуговують електрод установки одноособове, і старші у зміні або бригаді, які заюі ріплені за цією електроустановкою, повинні мати кваліфікацЯ ійну групу не нижчеIVв установках з напругою вище 1000 Я іIII- в установках з напругою до 1000 В.

7.4.19. Оперативному персоналу, який обслуговує вироб­ниче електрообладнання та електротехнічну частину різного технологічного устаткування напругою до 1000 В, дозволяється одноособове відчиняти для огляду двері щитів пускових при­строїв, пультів управління тощо.

При такому огляді потрібно дотримуватись обережності, не торкатись струмопровідних частин відкритої апаратури та забороняється виконувати будь-які роботи, за виключенням робіт, що проводяться у порядку поточної експлуатації. Пе­релік робіт, що проводяться як поточні, повинен бути зат­верджений власником підприємства.

7.4.20. Графік чергування оперативного персоналу скла­дається начальником цеху або інженером-електриком і зат­верджується власником підприємства.

Чергування протягом двох змін підряд не дозволяється. Зміна затвердженого графіка чергувань може бути дозволе­на у виключних випадках особою, яка затверджувала графік.

7.4.21. Оперативний персонал відповідає за правильне обслуговування, безаварійну і безпечну роботу всього електро­обладнання на дорученій ділянці і повинен забезпечувати

надійний режим роботи електрообладнання у відповідності до інструкцій та графіків режиму.

7.4.22. При огляді розподільних пристроїв, щитів шинопроводів, тролеїв збірок забороняється знімати попереджувальні плакати і огородження, проходити за них, усуваючи ви-

явлені неполадки, якщо при цьому потрібно наближатись до струмопровідних частин.

7.4.23. На панелях розподільного щита і цехових розпо­дільних щитів заводу повинні бути чіткі написи, що вказують, до якої лінії або якого агрегату відносяться установлені на

панелі прилади і апаратура.

7.4.24. На електродвигунах і механізмах, що ними приво­дяться в рух, повинні бути нанесені стрілки, які вказують на­правлення обертання механізму і електродвигуна.

7.4.25. У порядку поточної експлуатації оперативному персоналу дозволяється проводити такі роботи із записом у експлуатаційному журналі:

а) без знімання напруги: прибирання приміщень до ого­роджень, очищення та протирання кожухів і корпусів елект­рообладнання, що знаходиться під напругою, доливання масла у підшипники, догляд за кільцями і колекторами електричних машин, заміну трубчатих і пробкових запобіжників, заміну ламп;

б) при повному зніманні напруги: ремонт магнітних пус­качів, пускових кнопок автоматів, рубильників, реостатів, контактів та іншої пускової та комунікаційної апаратури за умови установлення її поза щитами і збірками (електродвигуни, електропечі, ванни тощо), окремо розташованих магнітних станцій і блоків управління, а також заміну плавких вставок відкритого типу, ремонт освітлювальної проводки.

При виконанні вищевказаних робіт (п. «б») електропри-мач повинен бути відключений від джерела живлення не мен-ше ніж у двох місцях (наприклад, на щиті і безпосередньо на місці роботи рубильником або зніманням запобіжників).

У випадку неможливості виконати цю вимогу, а також якщо за місцевих умов виконанню роботи перешкоджають особливі труднощі або можлива підвищена небезпека, робота прово-диться двома особами.

7.4.26. Двері приміщень електроустановок (щитів, збірок тощо) повинні бути постійно замкнуті. Двері із розподільних пристроїв повинні відкриватись у напрямку інших приміщень або зовні і мати самозакриваючі замки з ручками, що відкри­ваються без ключа зі сторони розподільного пристрою. Для кожного приміщення електроустановки повинно бути не менше двох комплектів ключів, один з яких запасний.

7.4.27. Вся електроапаратура, електросхеми, що живлять кабель і дріт, за винятком пристроїв, монтаж яких необхідний на машинах, повинна розміщуватись в окремих шафах або закритих нішах на обладнанні. Дверцята шаф та ніш повинні замикатись.

7.4.28. Незалежно від обраного способу захисту на всіх дверцятах шаф або ніш з електроапаратурою напругою більше 42 В, а також на кожухах, що закривають електроапаратуру належить написати попереджувальні знаки за ГОСТ 12.4.026-760

7.4.29. Всі металеві частини обладнання (станина, технологічна ємкість, корпус електродвигуна, оболонки електроапаратів, каркаси шаф і пульти управління), які можуть попасти під напругу вище 42 В, повинні мати оглядові пристрої заземлення у відповідності до ГОСТ 12.2.007-75 і ГОСТ 21130-75

7.4.30. Для забезпечення освітленості поверхні згідно з діючими нормами на постійних робочих місцях, де розміщене обладнання не дозволяє забезпечити-необхідну освітленість (природним або штучним світлом), необхідно передбачити місцеві світильники.

Місцеве освітлення повинне мати індивідуальні вимикачі. Світильники місцевого освітлення повинні відповідати вимогам ГОСТ 15597-82.

7.4.31. Для освітлення закритих місць устаткування, котрі періодично оглядаються, ремонтуються, на шафах, нішах

повинні бути штепсельні розетки, розраховані на напругу не більше 12 В для підключення переносних світильників.

Захисне заземлення електроустановок

7.4.32. Для забезпечення умов безпечності людей від ураження електричним струмом, захисту електрообладнання і електроустановок від перенапруги у відповідності з вимога­ми ПУЕ повинні бути споруджені заземлюючі пристрої, до яких повинні бути надійно підключені металеві частини електроус­тановок та корпус електрообладнання, які внаслідок порушення ізоляції можуть бути під напругою.

7.4.33. Заземлення електроустановок необхідно виконувати:

а) при напрузі змінного і постійного струму 500 В і вище у будь-якому приміщенні;

б) при напрузі змінного струму вище 42 В і постійного струму - вище 110 В у приміщеннях з підвищеною небезпе­кою і особливо небезпечних, а також в електроустановках, розміщених зовні;

в) при всіх напругах змінного і постійного струму у вибу­хонебезпечних приміщеннях.

Примітка. Заземлення електроустановок, за винятком вибухонебез­печних установок І вторинної обмотки електрозварювального трансфор­матора, не вимагається при номінальних напругах змінного струму до 42 В і постійного струму - до 110 В.

7.4.34. До частин, які підлягають заземленню, відносяться:

а) корпуси електричних машин, трансформаторів, апаратів, світильників тощо;

б) приводи електричних апаратів;

в) вторинні обмотки вимірювальних трансформаторів;

г) каркаси розподільних щитів, щитів управління, щитів і шаф;

д) металеві конструкції розподільних пристроїв, металеві кабельні конструкції, металеві корпуси кабельних муфт, ме­талеві оболонки проводів, стальні труби електропроводки та інші металеві конструкції, пов'язані з установкою електрооб­ладнання;

е) металеві корпуси пересувних і переносних електроприй-мачів;

ж) металеві корпуси резервуарів і трубопроводи для мазуту, бензину, спирту, кислот тощо;

з) металеві корпуси арматури світильників, вимикачів і штепсельних розеток;

і) металеві опори повітряних ліній.

7.4.35. Кожний заземлюючий елемент установки повинен бути приєднаний до заземлювача або заземлюючої магістралі за допомогою окремого відгалуження. Забороняється послідовне включення у заземлюючий про­відник декількох заземляючих частин установки.

7.4.36. Заземлюючі провідники, які розміщені у приміщен­нях, повинні бути доступні для огляду. Ці вимоги не відно­сяться до нульових жил і металевих оболонок кабелів, тру-бопроводів схованої електропроводки, що знаходиться у землі металоконструкцій, а також провідників заземлення, що прокладені у трубах.

7.4.37. Кожний заземлюючий пристрій, що знаходиться у експлуатації, повинен мати паспорт, який вміщає схеми за землення, його основні технічні дані про результати перевірки стану заземлюючого пристрою, про характер проведених ремонтів та змін, що внесені у пристрій заземлення.

7.4.38. Електрообладнання повинно бути оснащеним міні-мальним струмовим захистом, що виключає можливість са-мовільного включення приводу при відновленні раптово зниклої напруги.

7.4.39. При прокладанні в одному каналі, в одному металорукаві електрошнурів для різних напруг всі шнури вибираються з ізоляцією для вищих напруг.

7.4.40. Забороняється використовувати як струмопрово-ди корпусні деталі машин і апаратів.

7.5. Захист від блискавки і статичної електрики

7.5.1. Виробничі, житлові та громадські будівлі і споруди залежно від їх призначення, інтенсивності громової діяльності в районах їх місцезнаходження і очікуваної річної кількості ураження блискавкою, повинні мати захист від блискавки в відповідності до категорії обладнання блискавкозахисту, яка вказана в РД 34.21.122-87.

7.5.2. Заземлюючий пристрій для захисту від статичнеої електрики повинен бути виконаний у вигляді загального внутріцехового контура і приєднаний до зовнішніх заземлюючих пристроїв.

7.5.3. Для захисту від статичної електрики повинні бути заземленими ємкості, комунікації, елеватори, жолоби, продуктопроводи, зливно-наливні пристрої.

7.5.4. Гумові шланги з металевими наконечниками, що використовуються для транспортування сухого крохмалю, повинні бути заземлені мідним дротом, обвитим по шлангу зовні, з шагом 10 см або пропущеним всередині з припайкою одного його кінця до металевих частин продуктопровода; а дру­гого - до наконечника шланга.

7.5.5. Застосування плоскопасовиих передач в цехах сушіння крохмалю не допускається.

7.5.6. В цеху сушіння крохмалю повинні бути вивішені Інструкції по експлуатації системи захисту від статичної елек­трики, в яких враховуються особливості даного цеху.

7.5.7. З метою покращення умов стікання зарядів з тка­нинних рукавів, а також рукавних фільтрів слід просочувати їх розчинами поверхнево-активних речовин з наступною про-сушкою, забезпечуючи при кріпленні надійний контакт їх із заземленими металевими елементами обладнання.

Для рукавних фільтрів слід вибирати просочення, яке не знижує фільтруючих якостей тканини після просушування.

7.5.8. В місцях установки м'яких вставок у повітроводах витяжної вентиляції необхідно передбачати перемички для зняття зарядів статичної електрики.

7.6. Обладнання площадок, сходів, місточків

7.6.1. Устаткування, яке потребує постійного обслуговуван­ня на висоті 1,5 м і вище від рівня підлоги (робочої площад­ки), необхідно забезпечувати стаціонарними площадками і схо­дами за ГОСТ 23120-78.

7.6.2. Площадки, які розміщені на висоті 0,5 м і більше від рівня підлоги, сходи і перехідні місточки потрібно з усіх сторін огороджувати перилами висотою не менше 1,0 м з суцільною обшивкою знизу на висоту не менше 0,15 м. 7.6.3. Ширина проходу на площадках для огляду устатку- вання повинна бути не менше 0,8 м, а ширина сходів - не менше 0,6 м.

7.6.4. Ширина східців металевих сходів повинна бути не менше 0,12 м, а відстань між східцями - не більше 0,2 м.

7.6.5. Сходи, що ведуть на площадки, які розташовані на висоті до 1,5 м, повинні мати нахил не більше 45°. У місцях, де сходами користуються рідко, нахил повинен бути

Не більше 700

7.6.6. Площадки і сходи потрібно робити з рифленої або просічно-витяжної сталі.

7.6.7. Використовувати металеві площадки і сходи з рівною поверхнею та з круглої пруткової сталі забороняється.

7.6.8. Площадки довжиною понад 3 м, призначені для обслуговування апаратів, що знаходяться під тиском, а та­кож резервуарів для зберігання легкозаймистих рідин, повинні мати на менше двох сходів з протилежних сторін.

7.6.9. Для устаткування, яке не потребує постійного об-слуговування, допускається застосовувати приставні дерев, яні драбини висотою не більше 3 м або пересувні драбини-стрем'янки висотою не більше 5м.

7.6.10. Приставні дерев'яні драбини повинні відповідати таким вимогам:

- щаблі повинні бути врізні;

- тетиви через кожні 2 м скріплені стяжними болтами;

- нижня частина повинна мати упор у вигляді гострих металевих шипів, гумових наконечників та інших пристроїв, залежно від матеріалів і стану опорної поверхні, а верхня частина - гаки для закріплення з міцними деталями устаткування, трубопроводами тощо.

Загальна довжина (висота) приставної драбини повинна бути такою, щоб працюючий мав можливість працювати стоячи на щаблях, які розміщені на відстані не менше 1 м від верхнього кінця драбини.

7.6.11. Розсувні драбини повинні бути обладнані пристро-ями, які виключають можливість довільного розсування.

7.6.12. Місця установлення приставних драбин і драбин-стрем'янок потрібно огороджувати або охороняти.

7.6.13.Під час виконання робіт з одночасним підтримуван-ням деталей потрібно застосовувати драбини-стремянки з верхніми площадками, які огороджені перилами у відповідності до вимог п.7.6.2 цих Правил.

7.6.14. Перед експлуатацією і через кожні півроку приставні драбини потрібно випробовувати на статичне навантаження 120 кг, яке прикладається до одного щабля на середині про-льоту драбини, установленої під кутом 75° до горизонталь ної площини.

7.6.15. Приставні драбини-стрем'янки, підйомні та пере-сувні площадки треба зберігати в певному місці.

7.6.16. Риштування для піднімання та опускання потрібно обладнати драбинами або трапами. Для риштування довжиною більше 40 м потрібно установлювати не менше двох дра-бин або трапів. Верхній кінець драбини або трапу потрібно закріпити до поперечного риштування. Прорізи в настилі риш-тування для виходу з драбини повинні бути огороджені. Кут нахилу драбини не повинен бути понад 60° до горизонтальної поверхні. Кут нахилу трапу не повинен бути більше, ніж 1:3.

7.6.17. Трапи і місточки повинні бути жорсткими і мати кріплення, яке виключає можливість їх зміщення. Прогиб на стилу при максимальному розрахунковому навантаженні не

повинен бути понад 2 мм.

7.6.18. При довжині трапів і місточків понад 3 м під ними треба ставити проміжні опори. Ширина трапів і місточків не повинна бути менше 0,6 м. Трапи і місточки повинні мати поручні, закраїни і один проміжний горизонтальний елемент.

Завантажити