1.1.26. У проектах має передбачатися шумовіброзахист працівників. Контроль дотримання допустимих рівнів і тривалості дії шуму та вібрації на працівників шахт здійснюється відповідно до ДСП 3.3.1.095-2002 установами Держсанепіднагляду України.
1.1.27. Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань, зокрема з радіоізотопними приладами, мають проводитися відповідно до вимог НРБУ–97.
1.2.1. Гірничі машини, механізми, електрообладнання, прилади, апаратура, засоби захисту, матеріали і технології, у тому числі іноземного виробництва, допускаються до експлуатації на вугільних шахтах за наявності дозволу Держгірпромнагляду України відповідно до НПАОП 0.00-4.05-03 (з урахуванням результатів сертифікації в системі УкрСЕПРО), а також висновку Держсанепідемнагляду України.
Всі види гірничошахтного обладнання, технічні пристрої, засоби захисту та матеріали, які експлуатуються в шахті, мають бути укомплектовані експлуатаційними документами, згідно з вимогами ДСТУ ГОСТ 2.601:2006.
1.2.2. Гірничошахтне обладнання допускається до експлуатації за умови відповідності його вимогам цих Правил, НПАОП 10.0-3.01-90,технічним, гігієнічним й екологічним вимогам, викладеним у державних стандартах й інших нормативних документах, затверджених у встановленому порядку й зареєстрованих у Міністерстві юстиції України.
1.2.3. Експлуатація та обслуговування машин, гірничошахтного обладнання, приладів і апаратури, а також їх монтаж, демонтаж і збереження здійснюються відповідно до вимог цихПравил безпеки та інструкцій (керівництв) з їх експлуатації.
Змінення конструкції машин, обладнання, схем управління та захисту дозволяється за узгодженням з організацією – розробником та підприємством-виробником і наявністю дозволу органів Держгірпромнагляду України.
1.2.4. Експлуатація гідромуфт допускається за справного захисту,щоздійснюється температурнимиреле абоспеціальними каліброваними плавкимизапобіжнимипробками.Температурніреле мають бути опломбовані.
Гідромуфти повинні бути заправленінегорючимирідинами. Не дозволяється експлуатація машин без захисних кожухів на гідромуфтах.
1.2.5. У проектах, інструкціях, керівництвах та інших документах на гірничошахтне обладнання, що випускається, мають бути вказані значення параметрів створюваних ним шкідливих виробничих факторів і можливі небезпеки у разі недотримання правил і норм експлуатації ГШО. При нормальних (штатних)режимах роботи машини та обладнання не повинні становити небезпеку і шкодити людям.
Нормовані параметри шкідливості повинні витримуватись протягом усього періоду експлуатації обладнання, у тому числі і після капітального ремонту.
1.2.6. Рухомі частини обладнання, що являють собою джерело небезпеки для людей, мають бути відгороджені. Загорожі мають поставлятися підприємством-виробником комплектно з технічним пристроєм або передбачатися проектами.
Під час запуску в роботу обладнання, що має рухомі частини, огородження яких неможливе через їх функціональне призначення (робочі органи вибійних машин, конвеєрні стрічки, ролики тощо), а також запуску в роботу машин, що пересуваються, має включатися попереджувальна сигналізація. Підприємство-виробник зобов’язане обладнати зазначені машини сигналізацією, а також засобами зупинки й відключення їх від джерел енергії.
Передпусковий застережний сигнал має бути звуковим тривалістю не меншою за 6 с.
1.2.7. Інструменти та пристосування, що використовуються для обслуговування технічних пристроїв, повинні відповідати вимогам безпеки, умовам праці, виконуваній роботі і мати інструкцію з їх безпечного застосування.
У разі використання механізованих інструментів і пристосувань необхідно дотримуватися вимог заводу-виробника, зазначених в експлуатаційних документах.
1.2.8. Гірничошахтне обладнання, прилади та апаратура повинні обстежуватися і ремонтуватися за графіками, затвердженими головним інженером шахти, і нарядами на виконання робіт з урахуванням вимог заводської документації.
Не дозволяється працювати на пошкодженому гірничошахтному обладнанні, а також користуватися несправними приладами, апаратурою, пристосуваннями та інструментами.
1.2.9. Роботи з огляду, випробування, монтажу, ремонту та налагодження гірничошахтного й електротехнічного устаткування повинні проводитися відповідно до вимог НПАОП 00.0-6.18-04, НПАОП 40.1-1.21-98 організаціями, що мають дозвіл Держгірпромнагляду України відповідно до
ДНАОП 00.0-4.05-03.
Випробування та експертні обстеження (технічне діагностування) потрібно проводити спеціалізованими організаціями, які мають дозволи Держгір-промнагляду України на виконання цих робіт.
1.2.10. На шахті має бути затверджений головним інженером шахти перелік обладнання, ремонт якого виконується із застосуванням нарядів-допусків. Особи, які мають право видачі нарядів-допусків, призначаються наказом по шахті.
1.2.11. Експлуатація шахтних будівельних конструкцій, виробничих будинків і споруд, контроль їх стану повинні відповідати вимогам будівельних норм і правил (СНіП).
1.2.12. Доставка, зберігання, видача і облік вибухових речовин і засобів підривання, їх застосування і використання повинні відповідати вимогам ЄПБ – НПАОП 00.0-1.17-92.
1.2.13. Нові технології (способи) ведення гірничих робіт і попередження НШВЧ, програми та методики розрахунків (проектування) систем провітрювання, дегазації, енергопостачання тощо допускаються до застосування в шахтах з дозволу Держгірпромнагляду України.
1.3.1. Протиаварійний захист шахти та її об'єктів повинен гарантувати запобігання можливим аваріям, своєчасну інформацію щодо передаварійних ситуацій та ознак аварії, включення всіх засобів ліквідації або локалізації у разі її виникнення.
У проектах згідно з Гірничим Законом України повинен передбачатися розділ "Протиаварійний захист", що містить комплекс заходів щодо запобігання загазуванню та запиленню гірничих виробок, екзогенним і ендогенним пожежам, вибухо - і пожежонебезпеці об'єктів і обладнання, газодинамічним явищам, аваріям на шахтному транспорті і підйомі, завалам і затопленням діючих виробок, явищам стихійного характеру.
У розділі „Протиаварійний захист” мають бути обгрунтовані заходи щодо ліквідації наслідків можливих аварій.
1.3.2. У місцях, визначених головним інженером шахти, розміщуються покажчики, сигнали та знаки аварійної небезпеки, передбачені вимогами до сигналів і знаків у підземних виробках і на шахтному транспорті
(НПАОП 10.0-7.11-80).
1.3.3. На шахті має вестися табельний облік усіх людей, які спустилися до шахти та виїхали з неї. Відповідальність за організацію обліку покладається на директора шахти, який зобов'язаний наказом встановити Порядок виявлення осіб, що вчасно не виїхали із шахти, та заходи щодо їх пошуку.
1.3.4. Всі особи під час спуску, перебування в шахті повинні мати індивідуальні головні акумуляторні світильники, бути в справних захисних касках, спецодязі та спецвзутті, мати при собі та вміти користуватися і застосовувати за необхідності засоби індивідуального захисту.
1.3.5. Усі шахти повинні обслуговуватися підрозділами ДАРС (ДВГРС), дислокація яких узгоджується з Держгірпромнаглядом України. Права та функції ДАРС (ДВГРС) визначаються їх статутами. Керівники гірничорятувальних служб, частин і підрозділів не мають права відмовляти шахтам у ліквідації аварій і порятунку людей.
На шахті має бути створена та функціонувати шахтна гірничорятувальна станція (ШГС), а також допоміжна гірничорятувальна команда (ДГК), діяльність якої регламентується „Положенням про допоміжні гірничорятувальні підрозділи” [4].
Члени ДГК повинні мати спеціальні знання, навички та проходити періодичні тренування щодо ведення аварійно-рятувальних робіт.
1.3.6. Для кожної шахти згідно з НПАОП 10.0-5.01-04 має бути складений план ліквідації аварій (ПЛА). ПЛА розробляється кожні 6 місяців головним інженером шахти і командиром гірничорятувального взводу, погоджується з командиром загону ДАРС (ДВГРС) і затверджується технічним керівником гірничого підприємства (шахти).
Всі особи, які опускаються у шахту ,мають бути ознайомлені з ПЛА у тій його частині, що стосується їх місця роботи, шляхів пересування та запасних виходів із шахти.
За відсутності затвердженого ПЛА, а також у випадку скасування ДАРС (ДВГРС) узгодження ПЛА у цілому або його окремих позицій, ведення робіт у виробках, що відповідають цим позиціям, не дозволяється, крім робіт щодо усунення причин через які неможливе виконання ПЛА.
Виконання робіт з усунення причин розузгодження ПЛА або його окремих позицій має виконуватися за спеціальнми заходами, які гарантують безпеку робіт, затвердженими технічним керівником гірничого підприємства (шахти).
Забороняється видача нарядів на роботи в шахті за відсутності членів ДГК у зміні згідно з розстановкою, передбаченою ПЛА.
1.3.7. До запровадження в дію ПЛА головний інженер шахти зобов'язаний організувати його вивчення всіма підземними працівниками шахти й ознайомлення їх із запасними виходами на випадок виникнення аварійних ситуацій.
1.3.8. У випадку виникнення аварії на шахті негайно запроваджується в дію план ліквідації аварій. Відповідальним керівником робіт з ліквідації аварії є головний інженер шахти, а до його прибуття - гірничий диспетчер. Їх розпорядження для всіх осіб і організацій, які беруть участь у ліквідації аварії, обов'язкові до виконання.
У випадку неможливості виконання головним інженером шахти своїх обов'язків з ліквідації аварії, їх виконання, за письмовим наказом власника шахти в оперативному журналі, вищим технічним керівником гірничого підприємства або заступником міністра для самостійних шахт, покладається на іншу відповідальну особу. На приватних (акціонерних, арендних тощо) шахтах у цих випадках відповідальна особа з ліквідації аварії призначається (замінюється) власником шахти письмовим розпорядженням в оперативному журналі з ліквідації аварій.
1.3.9. Пожежна безпека гірничих виробок, будівель і споруд, гаражів електровозів і зарядних камер, вакуумнасосних і компресорних установок, повітропроводів і газопроводів, засобів сигналізації і зв'язку, захист увід блискавки та шахтного освітлення, об'єктів наземного комплексу шахт, проведення вогневих і вогненебезпечних робіт на проммайданчиках шахт, в стволах і приствольних дворах шахт повинна відповідати НАПБ Б. 01.009-2004.
1.3.10. Усім, хто опускається в шахту, мають бути видані справні ізолюючі саморятувальники. За кожним працівником шахти під особистий підпис у спеціальному журналі закріплюється саморятувальник, кількість яких має відповідати обліковій чисельності працівників, зайнятих на підземних роботах.
1.3.11 .На шахтах з віддаленими місцями робіт, тривалість виходу з яких під час аварій у безпечне місце більше часу захисної дії саморятувальника, влаштовуються пункти переключення (не більше одного на шляху пересування), встановлюються групові пересувні чи стаціонарні засоби самопорятунку, розташування яких узгоджується з ДАРС (ДВГРС).
На кожному з маршрутів, якими працівники виходять з місця аварії до виробок із свіжим струменем повітря і витрачають більше ніж 90% часу дії саморятувальника, один раз на 6 місяців, перед погодженням ПЛА з ДАРС (ДВГРС), має бути проведений контрольний вихід групи працівників, включених у саморятувальники, під керівництвом командного складу ДАРС (ДВГРС).
1.3.12 .Зовнішній вигляд і герметичність саморятувальників, що знаходяться в ламповій, перевіряються посадовими особами дільниці ВТБ за участю командного складу ДАРС (ДВГРС) щомісяця, а саморятувальників, що знаходяться в пунктах переключення в шахті, - не рідше одного разу на 3 місяці.
Усі працівники і посадові особи, які тільки влаштувалися на шахту або переведені на підземні роботи, повинні пройти практичне тренування в саморятувальниках у спеціальних "димних камерах" тривалістю, що дорівнює терміну дії саморятувальника. Повторні тренування проводяться не рідше одного разу на 3 роки. Дозволяється проведення повторного тренування в навчальних ізолюючих саморятувальниках скороченого терміну дії. Тренування організовуються власником шахти і проводяться командним складом ДАРС (ДВГРС).
При впровадженні на шахті нових типів саморятувальників, або іноземного виробництва працівники і посадові особи, за якими вони будуть закріплені, повинні пройти практичне тренування у „димних камерах” тривалістю, що дорівнює терміну дії нового саморятувальника.
1.3.13. Шахти мають бути обладнані системами оповіщення людей про аварії .
На кожній шахті мають функціонувати два незалежних види електрозв'язку гірничого диспетчера з підрозділом ДАРС (ДВГРС), що обслуговує шахту (кабельна фіксована, рухома мобільна або радіозв'язок).
1.3.14. Головні інженери шахт всіх форм власності, особи, які періодично їх заміщають, а також гірничі диспетчери зобов'язані перед призначенням на посаду і кожні 3 роки проходити навчання та перевірку знань в учбовому навчально-оперативному центрі ДВГРС за програмою «Підготовка відповідальних керівників робіт з ліквідації аварій на шахтах».
1.3.15. Ліквідація затяжної аварії після припинення дії ПЛА здійснюється за оперативним планом, розробленим відповідальним керівником робіт з ліквідації аварії разом з керівником гірничорятувальних робіт, для чого можуть залучатися фахівці та наукові співробітники.
1.3.16. На роботи з ліквідації аварій і їх наслідків необхідно посилати не менше двох робочих з досвідом роботи за відповідною професією не меншим за один рік. Роботи повинні виконуватися під керівництвом посадової особи, призначеної відповідальним керівником робіт з ліквідації аварій.
1.3.17. У випадку припинення робіт особи, не пов'язані із забезпеченням життєдіяльності підприємства або ліквідацією аварії, мають бути виведені з шахти.
1.3.18. Про кожен випадок травмування або гострого захворювання потерпілий або очевидець зобов'язані повідомити гірничому диспетчеру і керівнику робіт. Гірничий диспетчер зобов'язаний у будь-якому випадку травмування або гострого захворювання працівника викликати реанімаційно-протишокову групу підрозділу ДАРС (ДВГРС) для надання потерпілому медичної допомоги.
Робоче місце, де стався нещасний випадок чи аварія, якщо це не загрожує життю і здоров'ю людей, має бути збережене в незмінному стані до розслідування події. Відповідальність за збереження місця аварії несе керівник робіт.
1.3.19. Усі нещасні випадки, професійні захворювання та аварії підлягають розслідуванню, реєстрації й обліку відповідно до вимог
НПАОП 00.0-6.02-04.
1.4.1. Підземні працівники вугільних шахт за станом здоров'я повинні відповідати нормам фізичної та психофізіологічної придатності для виконання даної роботи. Вони зобов'язані проходити попередній (під час приймання на роботу) і періодичні (на рідше одного разу на рік) медичні огляди.
Попередній медичний огляд і періодичні медичні огляди організовуються власниками шахт разом із медичними установами, що мають на це право ,з урахуванням вимог ДСП 3.3.1.095-2002.
Якщо в процесі медогляду або профдобору встановлено, що працівник за станом здоров’я не може продовжувати роботу за професією, директор шахти забов’язаний надати йому іншу роботу відповідно до діючого законодавства.
Працівник, який не пройшов медогляд у встановлений строк, згідно з законодавством, не допускається до роботи. При систематичному ухиленні від медогляду – з ним має бути розірвано трудовий договір.
1.4.2. Працівники шахт, діяльність яких пов’язана з безпекою груп людей (майстри-підривники, електрослюсарі, машиністи підйомів, електровозів і гірничих виїмкових машин, гірничі диспетчери тощо), під час вступу на роботуповинні пройти професійний добір і попередній медичний огляд відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007р. № 246. У процесі трудової діяльності медогляд вони повинні проходити щорічно.
1.4.3. Керівниками (директорами), головними інженерами, головними фахівцями шахт, ДП, ДХК, ВО та інших гірничих підприємств усіх форм власності призначаються особи, які мають вищу гірничотехнічну освіту, отриману в навчальному закладі не нижче III рівня акредитації, та стаж роботи не менший за 2 роки з керівництва підземними роботами.
1.4.4. Начальники ВТБ , керівники служб охорони праці шахти (заступник директора з охорони праці) повинні мати вищу гірничотехнічну освіту, отриману в навчальному закладі не нижче III рівня акредитації, та стаж роботи, пов'язаний з керівництвом гірничими роботами в шахті, не менший за 2 роки, крім спеціалістів з охорони праці.
Заступниками (помічниками) начальників, гірничими майстрами дільниць ВТБ на шахтах призначаються особи із спеціальною гірничо-технічною освітою.
Начальникам дільниць ВТБ, їх заступникам, помічникам і гірничим майстрам цих дільниць не дозволяється доручати роботи за сумісництвом або виконання робіт, не передбачених їх посадовими інструкціями.
1.4.5. Гірничі диспетчери (начальники змін) шахти повинні мати вищу гірничотехнічну освіту, отриману в навчальному закладі І- IVрівня акредитації, та стаж роботи, пов'язаний з керівництвом гірничими роботами в шахті, не менший за 3 роки. Гірничі диспетчери (начальники змін) зобов'язані відповідно до встановленого нормативу відвідувати підземні роботи, знати всі гірничі виробки і місця ведення робіт.
1.4.6. Начальниками дільниць ВТБ шахт і начальниками служб охорони праці на гідрозахисних шахтах та шахтах, що ліквідуються і не ведуть гірничі роботи (видобуток вугілля, проведення або погашення виробок, тощо), можуть призначатися особи, які мають середню гірничо-технічну освіту і стаж підземної роботи на шахтах не менший за 3 роки.
Начальникам дільниць ВТБ, їх заступникам, помічникам і гірничим майстрам цих дільниць не дозволяється доручати роботи за сумісництвом або виконання робіт, не передбачених їх посадовими інструкціями.
1.4.7. На посаду начальника та механіка видобувної і підготовчої дільниць призначаються особи, які мають вищу або середню спеціальну гірничотехнічну освіту.
На шахтах, небезпечних за раптовими викидами, і таких, що розробляють пласти, схильні до гірничих ударів, на посади начальників очисних і підготовчих дільниць призначаються особи з вищою гірничо-технічною освітою, отриманою в навчальному закладі не нижче ІІІ рівня акредитації, які мають стаж керівництва гірничими роботами в таких шахтах не менший за один рік.
1.4.8. Директори та головні інженери, їх заступники, начальники змін та інженери з охорони праці, головні технологи, геологи та маркшейдери, начальники дільниць ВТБ, ПРТБ, БПР, дегазації, а також видобувних і підготовчих дільниць шахт, небезпечних за раптовими викидами, і шахт, що розробляють пласти, схильні до гірничих ударів, допускаються до роботи після навчання у головному галузевому учбовому центрі та здачі іспитів на знання відповідних інструкцій з ведення гірничих і підривних робіт.
1.4.9. Керівники гірничих підприємств усіх форм власності, спеціалісти та праціники шахт проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстрованих в Мін 'юсті України 15.02.2005 за
№ 231/10511 та за № 232/10512 (далі – НПАОП 00.0-4.36-05).
1.4.10. Керівники гірничих підприємств усіх форм власності, фахівці та спеціалісти шахт зобов'язані один раз на 3 роки проходити повторне навчання та перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимог
НПАОП 00.0-4.12-05.
1.4.11. Працівники шахт, небезпечних за раптовими викидами породи та газу, повинні мати посвідчення на право виконання цих робіт або керівництва ними. Курс пройденого навчання та здача іспитів підтверджується посвідченням відповідного навчального закладу.
1.4.12. До роботи в очисних і підготовчих вибоях на пластах, небезпечних за раптовими викидами вугілля, породи та газу, допускаються гірники, що мають стаж роботи в очисних і підготовчих вибоях шахт, небезпечних за газом, або в гірничих виробках шахт, небезпечних за раптовими викидами, не менший за один рік.
1.4.13. Всі працівники, які обслуговують машини, механізми або електроустановки, повинні мати спеціальні посвідчення (свідоцтва) на право обслуговування та управління ними, що видаються їм після навчання в учбово-курсових комбінатах, які мають відповідний дозвіл Держгірпромнагляду або ліцензію Міносвіти України. Машиністами підйомних машин і майстрами-підривниками можуть призначатися особи віком не меншим за 22 роки.
1.4.14. Професійна підготовка гірників і навчання працівників вугільних шахт з питань охорони праці під час прийому на роботу і періодично, в процесі роботи, перевірка їх знань проводиться згідно з НПАОП 00.0-4.12-05.
Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації гірників мають здійснюватися навчальними установами, що мають дозвіл Держгірпромнагляду і ліцензію Міносвіти України (профтехучилища, учбово-курсові комбінати, навчальні пункти шахт тощо).
Мінімальна тривалість навчання та інструктажу з питань охорони праці працівників вугільних шахт під час прийому на роботу і періодично, в процесі роботи, наведена в таблиці 1.4.
1.4.15. До експлуатації та ремонту гірничошахтного обладнання й технічних пристроїв допускаються тільки особи, які мають посвідчення на право виконання цих робіт.
1.4.16. Не допускається видавати наряди (завдання) на роботи в місця, що мають порушення вимог цих Правил, крім нарядів на усунення цих порушень, а також давати доручення, виконання яких може призвести до порушень цих Правил, перебувати або виконувати роботи в підземних виробках, стан яких є безпосередньо небезпечний для людей, за винятком робіт з усунення цих небезпек.Усунення небезпек виконується в присутності керівника робіт із вжиттям заходів щодо безпеки. Усі такі роботи (виробки) огороджуються відповідними знаками.