НПАОП 10.0-1.01-09Правила безпеки у вугільних шахтах

1.10. Еквівалентний рівень непостійного шуму– рівень постійного широкополосного шуму, який має такий же самий середнє звуковий тиск, що і даний непостійний шум на протязі визначеного інтервалу часу.

1.11. Консервація шахти (суха, мокра)– комплекс заходів, що впроваджується спеціалізованою організацією після припинення виробничої діяльності гірничого підприємства, з метою збереження його для поновлення експлуатації з видобутку вугілля в майбутньому.

1.12. Вугільна шахта, що ліквідується– гірниче підприємство, що виробило промислові запаси вугілля або за техніко-економічними розрахунками та іншими обгрунтуваннями подальша розробка родовища чи то його частини недоцільна або неможлива, і, на основі встановленої законодавством документації, передане спеціалізованій організації для виконання робіт щодо його повної ліквідації.

1.13. Місцеве скупчення метану– скупчення метану в окремих місцях виробок з концентрацією 2% та більше.

1.14. Мокра консервація– комплекс заходів, що застосовується спеціалізовною організацією для тимчасового підтоплення гірничих виробок підземними водами до поновлення експлуатації гірничого підприємства.

1.15. Середнє уповільнення підйомної установкиу разі запобіжного (робочого) гальмування – відношення фактичної швидкості у момент початку гальмування до часу, що сплинув з цього моменту до повної зупинки підйомної машини.

1.16. Середнє уповільнення підйомної установки у разі запобіжного (робочого) гальмування– відношення фактичної швидкості у момент початку гальмування до часу, що сплинув з цього моменту до повної зупинки підйомної машини.

1.17. Спеціалізована налагоджувальна організація-юридична особа незалежно від форм власності, що має дозвіл Держгірпромнагляду і для якої виконання налагоджувальних робіт є основним видом діяльності.

1.18. Стаціонарна конвеєрна лінія– конвеєрна лінія, що транспортує гірничу масу по головним транспортним виробкам.

1.19. Суха консервація– комплекс заходів, що застосовується спеціалізованою організацією щодо збереження та підтримання гірничих виробок, необхідних для забезпечення жіттєдіяльності шахти в частині провітрювання, водовідливу, підіймання до поновлення експлуатації гірничого підприємства.

1.20. Технічно відокремлена шахта– шахта, яка не пов’язана гірничими виробками з іншими шахтами.

1.21. Холостий хід гальма підйомної установки– час, що проходить з моменту розриву кола захисту до моменту стикання гальмівних колодок з гальмівним ободом.

1.22. Холостий хід багатомодульного дискового гальма підйомної установки– час, що проходить з моменту розриву кола захисту до моменту появи зусилля в одному з модулів гальма.

1.23. Шарове скупчення метану– окремий випадок місцевого скупчення метану біля покрівлі виробки з концентрацією, що перевищує середню по перерізу на ділянці довжиною більшою за 2 м.

2. Далі наведені скорочення, використані в цих правилах і необхідні для розуміння тексту.

АВР

- автоматичне включення резерву

АГК

- аерогазовий контроль

АКМ

- автоматичний контроль метану

АПВ

- автоматичне повторне включення

ВМП

- вентилятор місцевого провітрювання

ВО

- виробниче об ’єднання

ВТБ

- вентиляція і техніка безпеки

ГДЯ

- газодинамічні явища

ГСТУ

- галузевий стандарт

ГДК

- гранично допустима концентрація

ГШО

- гірничошахтне обладнання

ДАРС

- Державна аварійно-рятувальна служба

ДВГРС

- Державна воєнізована гірничорятувальна

служба Мінвуглепрому України

ДГК

- допоміжна гірничорятувальна команда

Держгірпромнагляд

- Державний комітет України з промислової

безпеки, охорони праці та гірничого нагляду

Держсанепідемнагляд

- Державна санітарно-епідеміологічна

служба Міністерства охорони здоров'я

України

ДонВУГІ

- Донецький науково-дослідний вугільний ін -

ститут

ДонНДІ

- Донбаськийнауково-дослідний тапроектно-

конструкторський вугільний інститут

ДП

- Державне підприємство

ДХК

- державна холдингова компанія

ЕОМ (ПЕОМ)

- електронно-обчислювальна машина

(персональна ЕОМ)

ЕТЦ

- експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України

ЄТКД

- Єдиний тарифно-кваліфікаційний довідник робіт і професій робітників

ЗІЗ

- засоби індивідуального захисту

КД

- керівний нормативний документ

КРП

- комплектний розподільний пристрій

МакНДІ

- Державний Макіївський науково-дослідний

інститут з безпеки робіт у гірничій промис -

ловості

Мінвуглепром

- Міністерство вугільної промисловості Укра-

їни

МОП

- Міжнародна організація праці

НДІГМ

- Науково-дослідний інститут гірничої меха-

ніки ім. М.М.Федорова

НДІГС

- Науково-дослідний інститут гірничорятува-

льної справи і пожежної безпеки «Респіра -

тор»

НШВЧ

- небезпечні та шкідливі виробничі чинники

ПБ

- Правила безпеки у вугільних шахтах

ПЛА

- план ліквідації аварій

ППЗ

- протипожежний захист

ПТЕ

- Правила технічної експлуатації вугільних шахт

РВ

- рудникове вибухобезпечне

РН

- рудникове нормальне

РО

- рудникове особливо вибухобезпечне

РП

- рудникове підвищеної безпеки

РПП

- розподільний підземний пункт

СГУ

- Стандарт галузевий України

СУВОП

- система управління виробництвом та охо-

роною праці у вугільній промисловості України (типове керівництво)

ТУ

- технічні умови

УкрНДМІ

- Український державний науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут гірничої геології, геомеханіки і маркшейдерської справи

ЦПП

- центральна підземна підстанція

ШБУ

- шахтобудівельне управління

ШГС

- шахтна гірничорятувальна станція

1.1.1. Усі шахти, за визначенням МОП, являють собою унікальне складне виробниче середовище, де непередбачені та раптові зміни геологічних умов або природних сил можуть призвести до катастрофічних наслідків.

У підземних умовах вугільних шахт можуть виникнути десятки видів небезпечних і шкідливих виробничих чинників (НШВЧ), від дії яких люди мають бути захищені.

Роботи в шахті, відповідно до НПАОП 00.0- 2.24-05, відносяться до робіт з підвищеною небезпекою. Підвищена небезпека робіт зобов'язує всіх керівників, фахівців і гірників вугільних шахт, незалежно від форм власності, дотримуватися правил і норм безпеки.

1.1.2. Ці Правила безпеки у вугільних шахтах (ПБ) згідно з Гірничим Законом України [1]є нормативно-правовим актом і визначають норми та правила ведення гірничих робіт і використання гірничо-шахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії, охорони праці та довкілля.

Всі інші галузеві нормативні та технічні документи не повинні суперечити Правилам безпеки у вугільних шахтах.

Зміни та доповнення до ПБ має право вносити тільки організація, що їх затвердила, за погодженням з Мінвуглепромом України.

1.1.3. Власник (роботодавець, керівник) шахти, відповідно до вимог законодавства України і цих Правил, зобов'язаний забезпечити безпечні умови праці, розробку і застосування захисних заходів на кожному робочому місці, об'єкті та шахті в цілому.

Він зобов’язаний забезпечити працівників сертифікованими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) відповідно до галузевих норм.

При надходженні ЗІЗ на підприємства повинен проводитися технічний нагляд за їх якістю та безпекою організаціями, уповноваженими органом із сертифікації. Періодичні випробування ЗІЗ здійснюються згідно з
НПАОП 10.0-5.20-04.

1.1.4. Робочі місця, гірничошахтне обладнання та виробничі процеси мають відповідати вимогам цих Правил безпеки та інших нормативних докумнтів.

Конкретні вимоги ПБ мають бути відображені в трудових угодах (контрактах), посадових інструкціях керівників і фахівців, інструкціях з охорони праці та промислової безпеки гірників за професіями, керівництвах (інструкціях) з експлуатації машин та обладнання, проектах (паспортах, стандартах) виробництва робіт й інших нормативно-технічних і організаційно-виробничих документах.

Персональна (типова) інструкція з охорони праці та промислової безпеки з відповідної професії має бути видана кожному робочому під розписку.

1.1.5. На шахті мають функціонувати автоматичні пристрої і системи протиаварійного захисту гірничих виробок, об'єктів, машин, обладнання та робочих місць, а також передбачатися засоби колективного захисту людей, засоби та способи виявлення й усунення НШВЧ.

Зановостворюванні та модернізовані автоматизовані системи, що мають функції накопичення інформації, повинні виключати можливість втручання робітників шахти у накопичену інформацію.

1.1.6. На кожній шахті відповідно до Закону України „Про охорону праці” [2]повинна діяти система управління охороною праці відповідно до галузевої Системи управління виробництвом і охороною праці (типове керівництво) [3].

Власник (керівник) для контролю за виконанням вимог Правил безпеки і системи СУВОП на шахті створює службу охорони праці та штат службовців загальношахтного, дільничного та змінного технічного нагляду, мінімальна чисельність яких визначається за затвердженою галузевою методикою.

Посадові інструкції осіб технічного нагляду шахти розробляються з урахуванням вимог ПБ і СУВОП і затверджуються керівником шахти (роботодавцем).

Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо керівникові шахти (роботодавцю) і дорівнюється до основних виробничо-технічних служб.

Мінвуглепром України, компанії, комбінати, трести, державні підприємства та інші об'єднання вугільних шахт (далі – об'єднання) для контролю за забезпеченням охорони праці та промислової безпеки на шахтах повинні передбачати в своїх статутах (положеннях) створення служб охорони праці, чисельність яких визначається за галузевою методикою.

1.1.7. На кожній технічно відокремленій шахті (технічній одиниці) має бути організована дільниця вентиляції та техніки безпеки (ВТБ). Чисельність гірничих майстрів ВТБ розраховується за галузевою методикою. Дві або декілька шахт, пов'язаних гірничими виробками, є однією шахтою і повинні мати єдину дільницю ВТБ і план ліквідації аварій.

1.1.8. Кожна шахта повинна мати затверджену відповідно до цих Правил технічну документацію, а також ситуаційний план поверхні з вказівкою всіх об'єктів і споруд в межах її гірничого відводу. Для всіх видів документації визначаються єдині в галузі терміни зберігання з винесенням їх на титульний лист.

Геологорозвідувальні, гірничі та будівельні роботи мають проводитися із геолого-маркшейдерським забезпеченням.

1.1.9. Усі проекти (крім проектів, які затверджуються відповідно до порядку визначеного Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007р. №1268 Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної єкспертизи) повинні затвержуватися першим керівником (директором) шахти. У проектах мають бути відображені технологія ведення гірничих робіт, заходи щодо безпечного їх виконання, потенційно небезпечні та шкідливі чинники і методи запобігання їм. Відповідно до Гірничого Закону України проекти розробляються проектними організаціями або спеціалізованими підрозділами підприємств, установ та організацій, фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності, які мають ліцензію на виконання таких робіт.

Під час проектування гірничих робіт на шахтах слід передбачати можливість виходу людей у разі аварій у безпечне місце за час дії саморятувальника та ефективне ведення рятувальних робіт і робіт з ліквідації аварій.

Підготовка і експлуатація виїмкових дільниць, проведення, кріплення та перекріплення гірничих виробок мають проводитися за затвердженими головним інженером шахти проектами. Розробка проектів проводиться за галузевими стандартами.

Ведення робіт в небезпечних зонах, а також із усунення НШВЧ і ліквідації наслідків аварій здійснюється за затвердженими головним інженером шахти спеціальними заходами або заходами, передбаченими проектами.

Проекти на будівництво та реконструкцію шахт; відробки блоків, горизонтів та панелей; виїмкових дільниць; аерогазового контролю; дегазації; комплексного знепилювання; протипожежного захисту; ремонту вертикальних стволів; встановлення стаціонарного обладнання; ведення гірничих робіт по виробках ліквідованих шахт повинні проходити експертизу в організаціях які мають відповідний дозвіл на виконання експертизи з питань охорони праці.

1.1.10. Календарні плани розвитку гірничих робіт, а також зміни до них погоджуються з територіальними органами Держгірпромнагляду України. Ведення робіт, не передбачених планами розвитку гірничих робіт, не дозволяється.

Проектна організація зобов'язана здійснювати авторський нагляд за виконанням проектних рішень під час будівництва, експлуатації та ліквідації шахти і її об'єктів. Відповідальність за своєчасне проведення авторського нагляду несе власник.

1.1.11. У проектних документах виїмкової дільниці, проведення та кріплення підземних виробок мають бути передбачені заходи щодо запобігання всім НШВЧ, а також засоби колективного та індивідуального захисту від можливого їх впливу.

У проектах виїмкових дільниць, проведення та кріплення підземних виробок має бути визначена система самопорятунку та порятунку підземних робітників під час аварій.

1.1.12. Роботи в шахті ведуться навченими і ознайомленими з технічною документацією під розпис робітниками-виконавцями. Письмові наряди видаються керівникам і виконавцям робіт, які мають відповідну кваліфікацію та до чиїх професійних обов’язків належить цей вид робіт.

1.1.13. Під час видачі наряду гірникам на роботи, які раніше вони не виконували або після перерви в роботі більше ніж 30 календарних днів, з ними має бути проведено позаплановий інструктаж під розпис.

Дозволяється протягом робочої зміни вносити заміну до наряду гірникам з боку керівника робіт або дільниці, про що, згідно цим замінам, робиться відповідний запис у наряд -путівку гірничого майстра.

У разі виявлення порушень цих Правил безпеки та інших нормативних документів особа, яка виявила порушення, зобов ’язана припинити роботи, поставити до відома керівництво дільниці та гірничого диспетчера.

При неможливості повного усунення порушень у короткий строк (протягом доби) поновлення робіт може бути виконано в порядку, визначеному статтею 29 Закону України „Про охорону праці”

1.1.14. Нові шахти та після реконструкції в експлуатацію приймаються комісіями, які призначаються наказом власника, а горизонти, блоки, панелі – директором шахти, із залученням представників державного гірничого і санітарно-епідеміологічного нагляду, гірничорятувальної служби і профспілок.

На діючих шахтах прийом до експлуатації виїмкових дільниць, очисних вибоїв (у т.ч. після повторної нарізки) і підготовчих виробок здійснюється комісією, призначеною директором шахти за участю представників гірничого і санітарно-епідеміологічного нагляду, гірничорятувальної служби і профспілок.

Прийом зазначених об'єктів оформлюється актом приймальної комісії за підписами усіх її членів.

Передача шахт, що закриваються (ліквідованих), здійснюється комісією, яка призначається власником у тому ж порядку. Ліквідація або консервація шахти повинна здійснюватися за проектами, розробленими відповідно доСОУ 10.1-05400632.1-2004.

1.1.15. У проектах повинен передбачатися та здійснюватися комплекс технічних і санітарно-гігієнічних заходів, що забезпечує нормальні умови праці та збереження здоров'я працівників шляхом запобігання або обмеження несприятливої дії шкідливих факторів, зниження ризику розвитку професійної і виробничо обумовленої захворюваності.

1.1.16. Обладнання та експлуатація діючих, таких, що закриваються, та гідрозахисних шахт, їх територій і виробничих об'єктів, будівель і споруд, гірничих виробок і робочих місць, організація виробничих процесів і ремонтних робіт, мікроклімат і вентиляція, засоби індивідуального захисту, питне водопостачання, харчування та медико-санітарне обслуговування персоналу, а також охорона підземних виробок і довкілля повинні відповідати вимогам ДСП 3.3.1.095-2002 ДержсанПіН України. Засоби для надання першої долікарської допомоги повинні бути укомплектовані аптечками (укладками), шинами для іммобілізації переломів та ношами з твердим ложем.

1.1.17. У кожному технологічному процесі мають застосовуватися передбачені проектом способи і засоби механізації основних і допоміжних робіт, що виключають важку ручну працю.

1.1.18. В шахті має бути забезпечена атмосфера для нормальної життєдіяльності людини протягом усього часу перебування її під землею.

1.1.19. У діючих гірничих виробках температура повітря має відповідати вимогам ДСП 3.3.1.095-2002. На постійних робочих місцях, де протягом зміни знаходяться люди, максимальна температура повітря не повинна перевищувати +26 оС, мінімальна – не нижче +16 оС (крім вертикальних та похилих стволів і приствольних дворів ,де допускається мінімальна температура +2 оС ).

1.1.20. На шахтах, де параметри мікроклімату не відповідають встановленим вимогам, мають застосовуватися заходи, направлені на запобігання перегріванню або переохолодженню організму працівників (гірничотехнічні заходи, штучне охолодження повітря, засоби індивідуального захисту), які погоджуються з МакНДІ або іншими організаціями, що мають дозвіл Держгірпромнагляду України, і затверджуються директором (головним інженером) шахти.

1.1.21. Контроль за станом теплового режиму гірничих виробок проводиться працівниками дільниці ВТБ, порядок розробки заходів щодо його нормалізації має відповідати вимогам галузевого стандарту (ПТЕ).

1.1.22. На робочих місцях, де неможливо забезпечити допустимі значення шахтного мікроклімату, тривалість робочого часу повинна відповідати вимогам ДСП 3.3.1.095-2002.

1.1.23.На кожній шахті, в місцях виконання гірничих робіт, повинні вживатися заходи щодо знепилювання повітря. Якщо вміст пилу в повітрі робочої зони при застосуванні комплексу протипилових заходів, передбачених нормативними документами, перевищує рівні гранично допустимих концентрацій (ГДК), наведених в табл. 1.1., то працівники, які виконують роботу або знаходяться в зоні із запиленою атмосферою, повинні користуватися засобами індивідуального захисту органів дихання від пилу.

При цьому слід вести облік пилових навантажень на організм працівників відповідно до НПАОП 10.0-5.08-04.

Таблиця 1.1.

Якісна

характеристика пилу

Вміст вільного

діоксиду кремнію в

пилу, %

ГДК, мг/м3,

за загальною масою

Породна, вуглепородна

від 10 до 70

2

Вуглепородна, вугільна

від 5 до 10

4

Антрацитова

до 5

6

Пил кам'яного вугілля

до 5

10

1.1.24. Рівні шуму на робочих місцях і в робочих зонах не повинні перевищувати гранично допустимих значень ДСН 3.3.6.037-99, наведених в таблиці 1.2.

Таблиця 1.2.

Робочі місця (зони) і види робіт

Рівні шуму та еквівалентні рівні шуму, дБА

(децибел за шкалою А)

1

2

1. Гірничі виробки, виробничі приміщення, територія поверхні

80

2. Кабіни спостережень і дистанційного керування:

без мовного зв'язку по телефону

75

з мовним зв'язком по телефону

65

3. Приміщення диспетчерської служби

65

4. Адміністративно – керівна діяльність

60

1.1.25. Рівні загальної та локальної вібрації на робочих місцях під час роботи гірничошахтного обладнання не повинні перевищувати гранично допустимих значень ДСН 3.3.6.039-99, наведених в табл 1.3.

Таблиця 1.3.

Вид

вібрації

Категорія вібрації

(вид машин, обладнання)

Кореговані за

частотою і еквівалентні кореговані значення, дБ

вібро-прискорення

вібро-швидкості

1

2

3

4

Локальна

Ручні машини (відбійні молотки, свердла, перфоратори)

76

112

Загальна

Транспортна (самохідний шахтний транспорт і причіпні машини):

- горизонтальна

- вертикальна

62

65

116

107

Транспортно-технологічна (гірничі комбайни, шахтні навантажувальні машини, самохідні бурильні установки)

59

101

Технологічна (насоси, вентилятори, підйомні машини, компресори тощо)

50

92

Завантажити