НПАОП 0.00-1.56-08Правила безпеки при виробництві вуглеграфітових матеріалів і виробів

8.3.9. Якщо пуск млина в роботу здійснюється дистанційно, то це необхідно тільки після подання світлової сигналізації.

8.3.10. Під час роботи млина необхідно стежити за правильним завантаженням його. Недовантаження млина матеріалом призводить до збільшення шуму.

8.3.11. Під час роботи кульового млина не дозволяється прибирати просипи під обертовим барабаном або переміщати під ним будь-які вантажі.

8.3.12. У разі ослаблення або випадання кріпильних болтів необхідно їх підтягнути або замінити новими.

8.3.13. Для зберігання куль та їх сортування необхідно передбачати місце на площі млинового відділення.

8.3.14. Завантаження куль і вивантаження їх з млина необхідно механізувати.

8.3.15. Зона завантаження та вивантаження куль повинна огороджуватися, цю роботу повинен виконувати технологічний персонал за бирковою системою, а ремонтний - за нарядом-допуском.

8.3.16. Роботи із заміни стальних футерувальних плит барабана необхідно проводити за нарядом-допуском під наглядом відповідальної посадової особи.

8.3.17. Всі роботи на корпусі млина необхідно проводити з майданчиків, обладнаних згідно з пунктом 2.9 розділу II цих Правил.

8.3.18. Ремонт кульових млинів необхідно проводити після відключення двигуна привода, ретельного провітрювання їх робочого простору та закріплення барабана. Ця робота повинна виконуватися мінімум двома працівниками за нарядом-допуском.

Внутрішній огляд кульових млинів необхідно виконувати з обов'язковим дотриманням вимог биркової системи.

8.3.19. Для запобігання довільному прокручуванню зупиненого млина на його приводі необхідно встановлювати гальмовий пристрій. Млин необхідно зупиняти у верхньому положенні люків. Під час зупинки млина у положенні люків унизу відкривати кришку люка не дозволяється.

Для огляду внутрішнього стану млина, перебуваючи зовні нього, допускається зупинка млина так, щоб люки були розташовані збоку.

8.3.20. Для спуску у млин діаметром більше 1,5 м необхідно застосовувати драбину.

8.3.21. Для зниження шуму на робочих місцях у відділенні подрібнення необхідно:

використовувати звукоізолювальні покриття барабанів млинів;

щоб приводні двигуни були у малошумному виконанні;

щоб операторські пункти машиністів млинів були звукоізольовані;

встановлювати акустичні екрани з боку ударів куль і під барабаном.

8.3.22. Працівники, які перебувають на робочих місцях з підвищеним рівнем шуму, повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту органів слуху.

8.4.1. Печі обертові та холодильники

8.4.1.1. Відстань між осями обертових печей і холодильників повинна бути рівною, не менше трьох діаметрів печей.

8.4.1.2. Майданчики для обслуговування головок обертової печі повинні мати розміри, що дають змогу відходити працівникові від печі на відстань не менше ніж 5 м.

8.4.1.3. Опори печі необхідно з'єднувати перехідними містками та обладнувати майданчиками для обслуговування опорних роликів привода. Відстань між сходами для спуску працівників з перехідних містків повинна бути не більш ніж 7 м.

8.4.1.4. Майданчики обслуговування та робочі проходи вздовж печі необхідно огороджувати. Огорожі, що встановлюються з боку барабанів, повинні виключати можливість дотику працівника до барабана, рухомих частин його привода та відповідати вимогам пункту 2.9 розділу II цих Правил.

8.4.1.5. Ролики опорних бандажів і вінцеві шестерні приводів необхідно огороджувати суцільною або сітчастою огорожею з обох боків барабана на висоту близько 2 м, або ж огороджувати місця контакту ролика з бандажем. Необхідно, щоб ці огорожі були легко знімними та забезпечували оперативний доступ до механізмів.

8.4.1.6. Для зменшення потоку тепловипромінювання від барабана печі в зоні виконання робіт необхідно встановлювати теплозахисний екран і підводити припливну вентиляцію.

8.4.1.7. Шибери димоходів, засувки, вентилі тощо необхідно розташовувати в зонах, де вплив тепла на працівників не перевищує значень, зазначених у ГОСТ 12.4.123-83 "ССБТ. Средства индивидуальной защиты от инфракрасных излучений. Общие технические требования".

8.4.1.8. Для доступу до вентилів, засувок, шиберів, що розташовані на висоті більше ніж 1,8 м, необхідно встановлювати стаціонарні огороджені майданчики.

8.4.1.9. Щоб запобігти опікам під час зворотного удару полум'я, отвори для встановлення форсунок і оглядові отвори печей повинні бути обладнані екранами, а вентилі, що регулюють подачу палива та повітря, або їх приводи розміщувати осторонь цих отворів.

8.4.1.10. Під час спостереження за процесом прожарювання та роботою пальників печей працівники повинні мати захисні окуляри з світлофільтрами. Кришки оглядових отворів необхідно відкривати металевими гачками.

8.4.1.11. Робочі місця в зонах максимального тепловипромінювання повинні бути обладнані припливною вентиляцією.

8.4.1.12. Місця з'єднання барабанів печі та холодильника необхідно обладнувати жаростійкими еластичними ущільнювальними кільцями.

8.4.1.13. Вузли завантаження у піч вихідних матеріалів і вивантаження з печі прожарених матеріалів, розвантажувальну шахту холодильника та завантажувальні жолоби печі, з яких можливі виділення газів і пилу у повітря робочої зони, необхідно обладнувати укриттями та аспірацією.

8.4.1.14. У разі виявлення витоку газу - подачу газу необхідно негайно припинити. Подачу газу після усунення його витоку можна проводити тільки з дозволу посадової особи, відповідальної за експлуатацію газового господарства.

8.4.1.15. Холодильники на всю довжину необхідно укривати металевою "оболонкою" і обладнувати місцевою витяжною вентиляцією видалення пари з-під "оболонки".

8.4.1.16. Щоб запобігти залповому забору води, засувку перед включенням води на прожарювальну піч необхідно відчиняти повільно.

8.4.1.17. Піч повинна бути обладнана сигналізацією та блокуванням верхнього та нижнього положень барабана, а також сигналізацією включення приводів барабанів печі та холодильника. Якщо довжина печі перевищує 40 м, дзвінки гучного бою та світлові ліхтарі необхідно встановлювати також в районі привода печі.

8.4.1.18. Головний привод печі необхідно автоматично заблоковувати з допоміжним устаткуванням і механізмами.

8.4.1.19. Керування вентилями газопроводу, повітропроводу, шиберами лежака, жолобів подачі матеріалу тощо необхідно здійснювати дистанційно з поста керування піччю та дублювати за допомогою місцевого керування.

8.4.1.20. Необхідно, щоб привод печі та холодильника, крім дистанційного, мав місцевий пульт керування. Місцевий пульт керування необхідно розміщувати в безпосередньої близькості від привода та блокувати із звуковою сигналізацією включення привода.

8.4.1.21. Змащення обертових роликів і шестерень необхідно здійснювати за допомогою спеціального пристосування, що виключає можливість перебування працівника в небезпечній близькості від обертових частин печі.

8.4.1.22. Двері люків в головках печі та холодильника необхідно обладнувати надійними запорами, що забезпечують щільне закриття дверей на час роботи печі.

8.4.1.23. Газоходи (лежаки) печей прожарювання повинні бути обладнані вибуховими клапанами.

8.4.1.24. Вивантаження пилу з пилових камер (карманів) лежака необхідно механізувати.

8.4.1.25. Пилозбірники повинні бути обладнані затворами або іншими пристроями, що забезпечують їх герметичність під час вивантаження пилу.

8.4.1.26. Для спостереження за станом лежака по всій його трасі необхідно обладнувати оглядові люки або періодично візуально оглядати лежакове господарство під час повної зупинки печей.

8.4.1.27. Розпалювання печі необхідно проводити відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.20-98 за письмовим дозволом посадової особи, відповідальної за газове господарство, та начальника цеху в присутності начальника зміни або виробничого майстра.

8.4.1.28. Перед розпалюванням піч необхідно провентилювати.

Необхідно також перевірити справність механічної частини печі та холодильника, вузлів живлення печі шихтою, пристроїв паливоподачі, газоочисних і транспортних пристроїв, стан запобіжних вибухових клапанів і димососів; оглянути стан футерівки печі, холодильника та їх головок; перевірити надійність і герметичність закриття люків, кришок і технологічних дверцят печі та холодильника, переконатися у відсутності працівників і сторонніх предметів усередині газоходів, пилоосадних камер, печі та холодильника.

8.4.1.29. Під час розпалювання печі необхідно спочатку подати повітря, а потім паливо. Припиняючи горіння - виключити подачу палива, а потім повітря. Подачу газу, аналіз газоповітряної суміші необхідно проводити у відповідності до НПАОП 0.00-1.20-98. Для розпалювання печі необхідно використовувати газовий запальник.

8.4.1.30. Печі після тривалої зупинки та ремонту, а також ті, що вводяться в експлуатацію, необхідно розпалювати згідно з підпунктом 8.4.1.29 розділу III цих Правил.

8.4.1.31. Перед включенням привода печі необхідно подати звуковий і світловий сигнали.

8.4.1.32. Під час експлуатації печі необхідно дотримувати технологічний режим прожарювання, забезпечувати повне та правильне згоряння палива, потрібне розрідження в печі.

8.4.1.33. Для аварійного видалення газів з печі необхідно передбачати резервний ексгаустер.

8.4.1.34. У разі "відходу" барабана печі вниз нижній бандаж печі необхідно змащувати. У разі підйому барабана вверх змащувати верхній бандаж. За необхідності видалення мастила з бандажів барабан необхідно зупинити.

8.4.1.35. Переходи з одного боку печі на інший необхідно здійснювати через спеціально влаштовані проходи (містки).

Переходити з одного боку печі або холодильника на інший під барабанами, що обертаються, не дозволяється.

8.4.1.36. Проводити прибирання під барабанами, що обертаються, а також ремонт і регулювання шестерень привода або роликів бандажа не дозволяється.

8.4.1.37. У разі, якщо на барабані з'являться плями кольорів мінливості, піч необхідно зупинити та вжити заходів до ремонту футеровки.

8.4.1.38. Під час аварійних ситуацій: мимовільне затухання пальників; підвищення тиску газу; зупинка газовідсмоктувальних механізмів тощо необхідно керуватися планами ліквідації аварій.

8.4.1.39. Перед ремонтними роботами усередині барабана печі необхідно контролювати температуру повітря в робочій зоні перед початком та в середині кожної зміни, а також перед кожним допуском працівників усередину печі.

8.4.1.40. Роботи з огляду та ремонту всередині печей і газоходів необхідно проводити за температури повітря не вище 40° C за нарядом-допуском.

8.4.2. Електрокальцинатори

8.4.2.1. Корпус електрокальцинаторів, димоходи необхідно герметизувати.

8.4.2.2. Розвантажувальний отвір електрокальцинатора необхідно герметично з'єднувати з приймальними пристроями.

8.4.2.3. Для ліквідації пароутворення та запобігання полій узимку пари води у водоохолоджувальній оболонці приймального пристрою необхідно уловлювати аспіраційною системою.

8.4.2.4. Приймальні пристрої на виході кальцинатора необхідно закривати герметичними кожухами, а кожухи підключати до аспіраційної системи.

8.4.2.5. Гази, що виділяються з кальцинатора, необхідно знешкоджувати в апараті очищення або спалювати.

8.4.2.6. Встановлення електродів і їх переміщення у кальцинаторі, завантаження матеріалу в піч необхідно здійснювати за допомогою засобів механізації.

8.4.2.7. Проходи та робочі місця необхідно обладнувати не ближче ніж 1,5 м до кальцинатора.

8.4.2.8. Температура корпусу кальцинатора не повинна перевищувати 70° C, а доступні до дотику частини його необхідно огороджувати огорожею, що відповідає вимогам пункту 2.9 розділу II цих Правил.

8.4.2.9. Ошиновку електрокальцинатора необхідно огороджувати згідно з вимогами чинних нормативно-правових актів. Над шинопроводами ошиновки необхідно встановлювати козирки, що запобігають осипанню пилу на електропровідні елементи.

8.4.2.10. Електрокальцинатор повинен бути обладнаний світловою сигналізацією подачі на нього напруги.

8.4.2.11. Для запобігання зависанням матеріалу в печі та можливим вибухам необхідно дотримувати гранулометричний склад матеріалу, що подається у піч.

8.4.2.12. Ліквідацію заторів на виході кальцинатора необхідно проводити металевою штангою через спеціальні отвори в захисному кожусі розвантажувального жолоба. Металева штанга повинна відповідати вимогам НПАОП 0.00-1.30-01.

8.4.2.13. У разі припинення руху матеріалу в шахті кальцинатора завантаження його необхідно припинити.

8.4.2.14. З боку ошиновки необхідно контролювати ізоляцію шинопроводів відносно землі. Величина опору ізоляції кожного полюса повинна бути не менше 5 кОм (кілоОм).

8.4.2.15. Шинопроводи ошиновки періодично не рідше одного разу на тиждень необхідно обдувати від пилу. Під час обдуву напругу з шинопроводу необхідно знімати. Для зменшення запилення операцію обдуву від пилу необхідно проводити за допомогою пилососа з подальшою утилізацією зібраного пилу.

8.4.2.16. Водопостачання для охолодження електрокальцинаторів повинне здійснюватися відповідно до інструкції щодо взаємодії між працівниками з обслуговування електрокальцинатора і з обслуговування водообороту.

9.1. За умов виконання робіт, пов'язаних з дрібнодисперсним сухим матеріалом, електроустаткування дозувального відділення та вагодозувального візка повинно бути у пилозахисному виконанні.

9.2. Сортові бункери необхідно ущільнювати, шибери їх розвантажувальних отворів повинні забезпечувати щільне перекриття жолобів, що виключає просипи матеріалів.

9.3. Розвантажувальні жолоби сортових бункерів повинні бути обладнані повітроводами системи аспірації.

9.4. Верхню горловину дозувального візка необхідно максимально наближати до розвантажувального жолоба бункера.

9.5. Нижня горловина візка повинна бути обладнана манжетою, що опускається, або гнучким брезентовим рукавом, що щільно з'єднується з горловиною жолоба, що йде до змішувальної машини.

9.6. Сортові бункери дрібної фракції повинні бути обладнані дистанційним пристроєм розпушування матеріалу.

9.7. Конструкція вагодозувального візка повинна забезпечувати вільне керування шиберами сортових бункерів.

9.8. Візок повинен бути обладнаний звуковою та світловою сигналізацією його ходу, а також ключем-биркою, замок якого обладнано на панелі керування візком.

9.9. Швидкість ходу візка не повинна перевищувати 5 км/год.

9.10. Майданчик керування візком повинен бути рівним, горизонтальним і забезпечувати стійкість положення на ньому машиніста-дозувальника.

9.11. Рейкову колію дозувального візка з обох боків необхідно обладнувати тупиками, а рейки повинні бути укладені так, щоб їх головки були на рівні підлоги.

9.12. Завантажувальні отвори жолобів змішувальних машин необхідно закривати ґратами з чарунками не більше 150 х 150 мм.

9.13. Перед початком дозування необхідно переконатися в справності шиберів і аспірації розвантажувальних жолобів сортових бункерів, шиберів (засувок) верхньої та нижньої горловини візка, пневмозатворів, перевірити справність ходу візка, його гальмів, роботи сигналізації.

9.14. Під час керування дозувальним візком машиніст-дозувальник повинен стояти обличчям або боком до руху візка. Під'їжджаючи до прорізів, входів, місць, де можуть бути працівники, він повинен подати сигнали та вести візок на зниженій швидкості.

9.15. Між дільницею змішувальних машин і дільницею дозування повинна бути встановлена двобічна сигналізація. Завантаження змішувальних машин необхідно проводити лише після одержання дозувальником сигналу готовності з дільниці змішування.

9.16. Перед роботою підігрівача шихти необхідно візуально перевірити, оглянути справність корпусу, наявність і встановлення захисних кожухів, наявність заземлення корпусу електропідігрівача та справність підвідного до нагрівальних елементів кабелю, надійність ущільнень і роботи аспірації.

9.17. Очищення завантажувального та розвантажувального патрубків підігрівача необхідно проводити через оглядові люки спеціальними пристосуваннями.

9.18. Дозування рідкого пеку необхідно здійснювати за допомогою автоматичних дозаторів з дозувальних баків, що встановлюються на вагах.

9.19. Напірні баки повинні бути обладнані покажчиками рівня та пристроями автоматичного припинення подачі пеку під час досягнення заданого рівня.

9.20. На випадок аварійної ситуації в баках повинні бути передбачені переливні труби та ємності об'ємом не менше 1 м3для збору пеку, що пролився.

9.21. Апаратура для дозування пеку (напірні баки, дозувальні баки, вузли роздачі пеку по змішувальних машинах) повинна бути обладнана ущільненнями (герметизована), місцевою витяжною вентиляцією або гідрозатворами.

9.22. Поверхні баків, пекопроводів і паропроводів для запобігання опікам повинні бути теплоізольовані.

9.23. Дільниця дозування пеку повинна з'єднуватися двобічним сигнальним зв'язком із складом пеку та дільницею змішувальних машин.

9.24. Процес дозування пеку з пожежної небезпеки належить до категорії В.

9.25. Дільниця дозування повинна бути обладнана автоматичною системою пожежної сигналізації; на дільниці необхідно мати вогнегасники, пісок, повстину для гасіння можливих загорянь.

9.26. Застосування відкритого вогню на дільниці дозування пеку не дозволяється. Відігрівання "замерзлих" пекопроводів необхідно проводити парою.

9.27. Усунення проливів пеку та очищення жолобів необхідно проводити після того, як пек буде у твердому стані.

9.28. Працівники на дільниці дозування повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту (респіраторами, дерматологічними мазями).

10.1. Усі рухомі частини електропривода та змішувальної машини необхідно закривати кришками та кожухами.

10.2. Корпус змішувальної машини необхідно теплоізолювати.

10.3. Корпус змішувальної машини періодичної дії та корпус змішувача безперервної дії необхідно герметизувати.

10.4. Кришки, люки, засувки (шибери), жолоби необхідно ущільнювати для забезпечення герметичності процесу змішування та перевантаження маси.

10.5. Для надійного утримання кришки розвантажувального люка у закритому положенні змішувач повинен бути обладнаний запірними пристроями із застосуванням пневмо- та гідродомкратів, кулачкових затворів тощо; або ж застосовувати конструкцію люка, що виключає необхідність у запірних пристроях.

10.6. Камера змішування змішувача повинна бути обладнана аспіраційним відсмоктуванням забрудненого повітря, що герметично з'єднується з камерою. Повітря, що відсмоктується, необхідно очищати від шкідливих складових в установках очищення газу згідно з підпунктом 2.1.5 розділу III цих Правил.

10.7. Пульт керування змішувальної машини повинен бути обладнаний ключем-биркою.

10.8. До системи керування змішувальної машини повинні входити: автомат керування рівнями верхньої та нижньої температурних границь змішування, а також світлова та звукова сигналізація включення змішувача.

10.9. Керування змішувальною машиною повинно бути автоматизованим.

10.10. Завантаження матеріалу у змішувач необхідно проводити після попереднього розігріву корита та запуску привода лопатей.

10.11. Під час змішування жолоб подачі матеріалу необхідно перекривати шиберами, а люки щільно закривати.

10.12. Процес змішування належить до категорії В з пожежної небезпеки.

10.13. Застосування відкритого вогню поблизу змішувальних машин і жолобів пеку без оформлення наряду-допуску та розгортання засобів пожежогасіння не дозволяється.

10.14. Працівники, які працюють у відділенні змішування, повинні бути забезпечені респіраторами, захисними окулярами, рукавицями та дерматологічними мазями.

10.15. Ремонт змішувальної машини, її налагодження та очищення від матеріалу скребками тощо необхідно проводити відповідно до положення про наряди-допуски та биркову систему.

Перед включенням змішувальної машини необхідно переконатися у відсутності працівників всередині змішувача.

10.16. Крани на паропроводах і конденсатозбірниках необхідно відкривати повільно, щоб запобігти ударам і поривам трубопроводів.

10.17. Відбір проб електродної маси необхідно проводити за допомогою спеціального відбірника після вивантаження її із змішувача у транспортний кюбель (вагонетку).

10.18. Під час вивантаження маси із змішувальної машини в кюбель пресувальник, який спостерігає за цією операцією, повинен перебувати не ближче 1,0 м від кюбеля.

10.19. У випадку прилипання брикетів електродної маси до форм ротора вибивання їх необхідно проводити виштовхувачем, що входить до конструкції ротора, або за допомогою металевого прута, заздалегідь зупинивши ротор. При цьому параметри прута (маса, довжина тощо) повинні відповідати вимогам НПАОП 0.00-1.30-01.

10.20. У разі заклинювання ротора необхідно відключити привод машини, охолодити її, після чого видалити з корита сторонній предмет.

11.1. Подачу маси від змішувальних машин до пресів і завантаження її в преси необхідно механізувати та герметизувати або обладнати витяжною вентиляцією.

11.2. Під час завантаження та розвантаження міксерів, подачі маси від міксерів до преса, завантаження її в контейнер, необхідно передбачати встановлення витяжних зонтів для запобігання виділенню в робочу зону пресового відділення парів пеку.

11.3. Нагріті частини преса повинні бути теплоізольовані (огороджені) згідно з вимогами пункту 4.19 розділу I цих Правил.

11.4. Робочі місця біля пультів керування повинні бути розташовані таким чином, щоб з них був зручний огляд усіх механізмів і приладів керування, що обслуговуються з пульта.

11.5. Верхні майданчики преса, що обслуговуються, та рольганги повинні бути огороджені поручнями згідно з вимогами пункту 2.9 розділу II цих Правил.

11.6. За наявності скіпового підйомника рейки підйомника повинні бути прокладені таким чином, щоб збоку робочих майданчиків і сходин дотик до рухомого скіпа був неможливим. В іншому випадку отвори скіпової шахти необхідно закривати металевою сіткою.

11.7. Сітчаста огорожа повинна бути встановлена також під напрямними роликами скіпового підйомника вздовж всього шляху його руху для запобігання падінню на підлогу кусків маси, що транспортується, чи випали з скіпа.

Завантажити