НПАОП 10.0-1.01-09Правила безпеки у вугільних шахтах

5.6.4. Підземна компресорна установка повинна обслуговуватися відповідно до інструкції з її експлуатації спеціально навченою особою.

Підземна пересувна компресорна установка оглядається щодня працівником, призначеним наказом керівника підприємства, не рідше одного разу на тиждень - механіком дільниці та не менше одного разу на квартал - головним механіком шахти (шахтопрохідницького управління). Результати огляду мають фіксуватися у Книзі обліку роботи компресорної установки відповідно до п. 5.6.1. цих Правил.

5.6.5. Експлуатація підземної пересувної компресорної установки дозволяється за умов:

- вмісту метану в місці розташування установки на свіжому струмені не більше 0,5 %;

- працездатності засобів теплового захисту;

- працездатності регулятора продуктивності, запобіжних клапанів, манометрів і термометрів;

- відсутності витікання масла.

При зворотньому обертанні гвинтів компресорна установка має бути негайно відключена.

5.6.6. Матеріалом для герметизації фланцевих з'єднань повітропроводів має застосовуватися пароніт, азбест та інші матеріали з температурою тління не нижчою за 350° С.

Пошкоджені ділянки повітропроводів мають замінятися цілими. Як виняток, тимчасовий захід, для їх ремонту можуть застосовуватися металеві штуцери та хомути.

5.6.7. Перед введенням до експлуатації і надалі один раз на рік спеціалізована налагоджувальна організація, що має дозвіл Держгірпромнагляду, за участю представників енергомеханічної служби шахти повинна проводити ревізію і налагодження компресорних установок продуктивністю більшою за 10 м 3/хв. («Руководство по ревизии, наладке и испытанию компрессорных установок», затв. Енергомеханічним управлінням МВП СРСР, 30.03.1978р.). Установки продуктивністю меншою за 10 м 3/хв. мають проходити щорічний технічний огляд спеціалізованою організацією, що має дозвіл Держгірпромнагляду.

Компресорні установки (агрегати), нормативний термін експлуатації яких закінчився, мають обстежуватися експертною організацією, яка має дозвіл Держгірпромнагляду . Рішення про можливість подальшої їх експлуатації на строк до двох років приймається комісією під керівництвом головного механіка шахти на підставі позитивного експертного висновку.

5.7.1. У підземнихмережахнапругою понад 1200 В повинен здійснюватисязахистліній, трансформаторів (пересувних підстанцій) та електродвигунів відструмів короткогозамикання та витікань (замикань) на землю.

На шахтах, що будуються тареконструюються,захист від замикань на землю має бути встановлений також і на лініях,щоживлятьЦПП.

На відхідних лініяхЦПП і РПП-6захист відструмівкороткого замикання та селективний відвитікань (замикань) на землю має бути миттєвоїдії (без затримки часу).

На лініях,щоживлятьЦПП, дозволяєтьсязастосуваннямаксимального струмовогозахисту з обмеженозалежною витримкою часу та відсічкою миттєвої дії, зона діїякоїохоплює і збірні шиниЦПП, а такожзахиствід замикань на землюзвитримкою часу до 0,7с.

Для електродвигунів має передбачатися також захист відструмів перевантаженнята нульовийзахист.

У всіх випадках відключеннямережізахистами дозволяєтьсязастосування пристроюАПВ однократної дії, а такожзастосування пристрою АВРза умови застосування апаратуризблокуваннями проти подавання напруги на лінії та електроустановки у разі пошкодження їх ізоляції відносно землі такороткогозамикання.

Вибір апаратів, щовідключають,пристроїврелейного захисту, АПВта АВР має здійснюватисянапідставірозрахунку та перевірки параметрів спрацьовування цихпристроїв.

5.7.2. При застосуванні напруги до 1200 В має здійснюватисязахист:

а) трансформаторів ікожного приєднання, що відходить від них:

відструмів короткогозамикання - автоматичними вимикачамизмаксимальним струмовим захистом - миттєвий в межах до 0,2с.;

б) електродвигунів та їх живильних кабелів:

відструмів короткогозамикання – селективний або миттєвий у межах до 0,12с.;

- відструмівперевантаження та від перегріву (для електродвигунів,щопрацюють у режиміекстренихперевантажень - від перекидання та нездійсненого пуску);

- нульовий;

- відвмиканнянапруги у разі зниженого опору ізоляції відносноземлі;

- в)іскронебезпечнихкіл,щовідходять від вторинних обмоток понижуючого трансформатора,вбудованого вапарат, - відструмів короткогозамикання та витіканняструмуна землю;

- д) електричної мережі від небезпечних витіканьструмуна землю - автоматичнимивимикачами абоодним апаратом, що відключає,укомплексі зодним апаратом захисту відвитікання струмуна всюэлектричнопов'язанумережу (підключенудо одногоабогрупи паралельно працюючих трансформаторів), при спрацьовуванніапарата захистувідвитікання струмуповинна відключатися всямережа, підключена дозазначенихтрансформаторів, завиняткомвідрізка кабелю довжиною до 10 м,щопоєднує трансформатори іззагальномережним автоматичним вимикачем.

Загальнадовжина кабелів, приєднаних до одногоабопаралельно працюючих трансформаторів, повинна обмежуватисяємністющодо землі не більшою за 1 мкФ на фазу.

У разіживленняпідземнихелектроприймачів зповерхні черезсвердловинидопускаєтьсявстановленняавтоматичного вимикачазапаратом захисту від витіканняструмупід буровою свердловиною на відстані не більшій за 10 м віднеї.У цьому випадку спрацьовуванняапарата захистувід витіканняструму електроприймачіна поверхні та кабель усвердловиніможуть не вимикатися, якщо на поверхніє пристрійконтролю ізоляціїмережі,якийневпливаєна роботуапарата захисту, аэлектроприймачімають безпосереднє відношення до роботи шахти (вентилятори, лебідки тощо) таприєднуються за допомогоюкабелів.

Захист від витікання струму може не застосовуватися для кіл дистанційного керування та блокування кіл дистанційного керування й блокування КРП, а також кіл місцевого освітлення пересувних підстанцій, що живляться від вбудованих освітлювальних трансформаторів, за умови металевого жорсткого або гнучкого зовнішнього з'єднання їх з корпусом підстанції, наявності вимикача в колі освітлення й напису на світильниках "Розкривати, відключивши від мережі".

Вимогазахисту від витіканняструмунепоширюєтьсянаіскробезпечнісистеми.

5.7.3.Величина уставки струму спрацьовуванняреле максимальногострумуавтоматичних вимикачів, магнітних пускачів і станційкерування, а також номінальнийструмплавкої уставки запобіжників повинні обиратисязавідповідними розрахунками.

Застосовувані запобіжники мають комплектуватися патронами і каліброваними плавкими уставками.

5.7.4. Дозволяється застосуванняпрограмованого пристрою максимальногострумового захистузавтоматичними функціями розрахунку тавведення уставок струму, перевіркиуставокі працездатностіпристроюв цілому,зінформаційним забезпеченням, візуалізацією, реєстрацією та збереженням основних даних роботипристрою.

5.8.1. Електропостачання дільниці має здійснюватися від пересувнихтрансформаторних підстанцій,щоприєднуються до розподільноїмережіза допомогоюКРП. Допускається підключати до одногоКРПне більштрьох однаковоїпотужності технологічно зв'язаних пересувнихпідстанцій аботрансформаторів за умовизабезпечення необхідноїчутливості максимального струмовогозахисту.

Живлення від одногоКРПпересувних підстанцій різної потужностідозволяється, якщопередбачені електричні захисти (максимальний струмовий, відвключеннянапруги за зниженого опору ізоляції)як з боку низької, так івисокоїнапруги.Допускається електропостачання дільницьз поверхні черезсвердловини. У випадкувстановленняшахтних пересувних підстанцій на поверхні мають бути вжиті заходи щодо їх захисту від грозових перенапруг.

5.8.2.Живленняпересувних трансформаторних підстанцій, що встановлюються в окремих випадках з дозволу технічного керівника об'єднання (компанії, концерну, самостійної шахти) увиробкахз вихіднимструменемповітря, що безпосередньо примикають до очисних вибоїв пологих і похилих пластів, небезпечних за раптовими викидами, а також на шахтах, небезпечних за раптовими викидами, що розроблюють круті пласти, та в провітрюванихВМПтупиковихвиробкахшахт, небезпечних загазом,має здійснюватися з відокремленоїмережііззахистом від витіканняструмуна землю вмережі6 кВ.

Відокремленеживленнята захист від витіканняструмуу високовольтніймережінеобхідно застосовувати також під час відкачування води заглибними насосами зі стволів шахт, що ліквідуються. Місця розміщення підстанцій мають бути оснащені апаратурою, що відключаєживильну мережупри за перевищенні допустимої концентрації метану.

5.8.3. Для приєднання домережіпересувних підстанцій та трансформаторів, що встановлюються увиробках звихіднимструменем повітряшахт III категорії загазомі вище, слід застосовуватиКРП з апаратами попереджувальногоконтролю ізоляціїмережівідносноземліта дистанційнимуправліннямзіскробезпечнимиколамирівня Іа. КРП мають встановлюватися в камерах на свіжому струмені повітря, а їх пульти дистанційного керування необхідно розміщувати біля пересувних підстанцій.

5.8.4. Для вмикання РПП дільниці та іншого електрообладнання, розміщеного у виробках з вихідним струменем повітря шахт, повинні застосовуватися розміщені у виробці зі свіжим струменем повітря групові комутаційні апарати з дистанційним керуванням іскробезпечними колами рівня Іа із забезпеченням впливу на відключення апаратурою газового контролю у разі вмісту метану 1% та більше. Пульт дистанційного керування комутаційним апаратом має бути встановлений у місці розміщення РПП.

5.8.5. КРП у вибухозахищеному виконанні дозволяється встановлювати поруч з пересувними трансформаторними підстанціями та іншими споживачами.

У разі встановлення КРП у вибухозахисному виконанні у виробці з вихідним струменем повітря його живлення необхідно здійснювати від розміщеного в підземній дільничній підстанції КРП з дистанційним управлінням іскробезпечним колом. При цьому пульт його управління обладнується в КРП, що перебуває у виробці з вихідним струменем повітря.

5.8.6. Усі вибійні машини мають приєднуватися до мережі за допомогою магнітних пускачів або спеціальних магнітних станцій (станцій керування), керованих дистанційно. При цьому напруга в живильному кабелі та на вибійній машині має бути тільки тоді, коли вона включена в роботу.

Машини, на яких для керування окремими електродвигунами встановлені магнітні станції або ручні вимикачі, також повинні приєднуватися до мережі за допомогою пускачів з дистанційним керуванням.

5.8.7. Управління машинами (за винятком ручних) з виїмки вугілля в лавах, проведення підготовчих виробок, нарізування розвантажувальних пазів (щілин) і буріння свердловин по вугіллю діаметром більшим за 80 мм, застосовуваних на викидонебезпечних пластах або у викидонебезпечних зонах, має здійснюватися дистанційно з безпечних відстаней, що регламентуються СОУ 10.1-00174088.011-2005.

5.8.8. Для подавання напруги на вибійні машини в шахтах, небезпечних за газом або пилом, повинні застосовуватися пускачі (магнітні станції) з іскробезпечними схемами керування рівня Іа.

5.8.9. Схема керування вибійними машинами має забезпечувати:

- нульовий захист;

- безперервний контроль заземлення корпуса машини;

-захиствід самочинноговключення апаратау разізамикання або обриву проводів зовнішнього кола управління;

-іскробезпекузовнішніх кіл управліннярівня Іа(для шахт, небезпечних загазом чи пилом).

Не дозволяється застосовувати однокнопочніпостидлякеруваннямагнітними пускачами, крім випадків, коли ціпостизастосовуються тільки для вимикання.

5.8.10. Схеми дистанційного керуваннята контролю заземлення,уяких як зворотнийпровідвикористовується заземляюча жила кабелів, а також іншіпристрої, щомістятьелектричні кола іззаземленням на корпус, у шахтах, небезпечних загазом або пилом, повинні матиіскробезпечніпараметрирівня Іа.

5.8.11. У системіуправліннявибійними машинамиз кількохпультів, розміщених на машині та увиробках, повинна бути виключена можливість одночасного подання напругиздвох і більше пультів. Функція відключення машин повинна виконуватися постійнозбудь-якого пульта.

Цявимога непоширюєтьсяна схемиуправління ВМП.

5.8.12. Передвиконаннямремонтних і допоміжних робіт на машинахнапругаповинна бути вимкнута і заблокована у колах силовогоживленнята колахкерування, а також вжиті іншізаходи,щоунеможливлюють раптовий пуск машини.

5.8.13. У лавах повинна передбачатися можливість зупинки конвеєразпультауправліннякомбайном таізспеціальних пультів, розташованих у лаві.

5.9.1. Кожна шахта має бути обладнана наступними видами зв'язку та сигналізації:

а) системою фіксованого телефонного зв'язку;

б) системою загальношахтного аварійного оповіщення;

в) місцевими системами зв'язку, оперативної і попереджувальної сигналізації на технологічних дільницях (підйомі, транспорті, очисних вибоях тощо).

5.9.2. Усі підземні лінії іскробезпечних систем зв'язку мають бути гальванічно відділені від поверхневих ліній зв'язку та силових мереж.

Підземні телефонні лінії в шахтах мають бути двопровідними. Не допускається використання землі як одного з проводів.

5.9.3. Телефонні апарати повинні встановлюватися відповідно до проекту, у тому числі на всіх експлуатаційних дільницях, основних пунктах відкатки та транспортування вантажів, на всіх пунктах посадки людей у транспортні засоби, у всіх електромашинних камерах, ЦПП, розподільних пунктах напругою понад 1200 В, біля стволів, на складах вибухових матеріалів, у підземних медичних пунктах, у виробках підготовчих дільниць і в місцях, передбачених планом ліквідації аварій.

5.9.4. Апаратура аварійного зв'язку і оповіщення повинна встановлюватися:

- у виробках шахт - відповідно до плану ліквідації аварій;

- на поверхні - у кабінетах диспетчера і головного інженера шахти.

5.9.5. Система загальшахтного аварійного гучномовного оповіщення в гірничих виробках має забезпечувати:

а) оповіщення про аварію людей, що знаходяться під землею;

б) прийом на поверхні повідомлення про аварію, переданого із шахти;

в) ведення переговорів і передачу з автоматичним записом на магнітофон указівок, зв'язаних з ліквідацією аварії.

Всі телефонні апарати загальношахтної телефонної мережі повинні мати можливість передачі повідомлення про аварію шляхом набору спеціального номера, який легко запам'ятовується і цей номер повинен бути розташований біля кожного телефонного апарату.

Крім спеціальної апаратури аварійного оповіщення та зв'язку для передачі повідомлення про аварію мають використовуватися засоби місцевого технологічного зв'язку.

5.9.6. Засоби шахтного радіозв'язку повинні забезпечувати сумісність роботи із системами автоматики, сигналізації, засобами захисту та енергопостачання.

5.9.7. Очисні вибої на пологих і похилих пластах повинні обладнуватися гучномовним зв'язком між пультом машиніста комбайна та переговорними постами, встановленими вздовж лави і у прилеглих виробках.

5.9.8. Кліті, призначені для підіймання та опускання людей, повинні оснащуватися засобами зв'язку із машинним відділенням.

5.9.9. Живлення транспортних сигнальних пристроїв допускається від контактної мережі напругою не вищою за 275 В за умови, що сигнальні пристрої розраховані на зазначену напругу, їх приєднання до контактного проводу робиться кабелем (а в необхідних випадках і спеціальними приєднувальними пристроями) та здійснюється захист плавкими запобіжниками.

5.9.10. Пристрої зв'язку з мережним живленням повинні забезпечуватися резервним автономним джерелом для роботи протягом не менше ніж 3 години.

5.9.11. Під час створення нових гірничих машин, механізмів, транспортних засобів і технологій розробники повинні передбачати використання необхідних видів зв'язку та сигналізації для гарантування безпеки робіт.

5.10.1. Заземленню підлягають металеві частини електротехнічних пристроїв, що не перебувають під напругою, але які можуть опинитися під напругою у випадку пошкодження ізоляції, а також трубопроводи, сигнальні троси, вентиляційні труби тощо, розміщені у виробках, у яких є електричні установки та проводки.

У шахтах, небезпечних за газом та пилом, для захисту від накопичення статичної електрики заземленню підлягають поодинокі металеві повітропроводи та пневматичні вентилятори.

Вимоги цього пункту не поширюються на металеве кріплення, неструмопровідні рейки, оболонки відсмоктувальних кабелів електровозної контактної відкатки, а також на металеві пристрої для підвішування кабеля.

5.10.2. У підземних виробках шахт повинна монтуватися загальна мережа заземлення, до якої мають приєднуватися всі об'єкти, що підлягають заземленню відповідно до вимог НПАОП 10.0-5.14-04.

5.10.3. Загальна мережа заземлення повинна створюватися шляхом безперервного електричного з'єднання між собою всіх металевих оболонок та заземлювальних жил кабелів, незалежно від величини напруги, із приєднанням їх до головних та місцевих заземлювачів.

Крім того, біля тягової підстанції електровозної контактної відкатки до загальної мережі заземлення повинні приєднуватися струмопровідні рейки, що використовуються як зворотний провід контактної мережі.

За наявності в шахті кількох горизонтів до головних заземлювачів повинна приєднуватися загальна мережа заземлення кожного горизонту. Для цього дозволяється використання броні силових кабелів, прокладених між горизонтами. За відсутності таких кабелів з'єднання загальної мережі горизонта з головним заземлювачем повинно проводитися за допомогою спеціально прокладеного провідника.

5.10.4. Головні заземлювачі в шахтах повинні влаштовуватися в зумпфах або водозбірниках.

У випадку електропостачання шахти за допомогою кабелів, що прокладаються у свердловинах, головні зазем лювачі можуть розміщуватися на поверхні або у водозбірниках шахти. При цьому, як один з головних заземлювачів, можуть бути використані обсадні труби, якими закріплені свердловини.

В усіх випадках слід влаштовувати не менше двох головних заземлювачів, розташованих у різних місцях, що резервують один одного на час огляду, чищення або ремонту одного з них.

У разі окремого електропостачання блоків та за відсутності головного водовідливу головні заземлювачі мають розміщуватися в зумпфах або спеціальному колодязі, заповненому водою.

5.10.5. Для місцевих заземлень мають влаштовуватися штучні заземлювачі у водовідвідних канавках або в інших придатних для цього місцях, затверджених наказом (розпорядженням) головного інженера шахти.

У гідрошахтах ,як місцеві заземлювачі ,дозволяється використовувати металеві жолоби самопливного гідротранспорту вугілля. Для місцевих заземлювачів може використовуватися металеве рамне кріплення відповідно до НПАОП 10.0-5.14-04.

5.10.6. Кожна кабельна муфта з металевим корпусом, крім з'єднувачів напруги на гнучких кабелях, що живлять пересувні машини, повинна мати місцеве заземлення та з'єднуватися із загальною мережею заземлення шахти.

Допускається для мереж стаціонарного освітлення влаштовувати місцеве заземлення не для кожної муфти чи світильника, а через кожні 100 м кабельної мережі.

Для апаратури і кабельних муфт телефонного зв'язку на ділянці мережі з кабелями без броні дозволяється місцеве заземлення без приєднання до загальної мережі заземлення.

У разі відкатки контактними електровозами заземлення електроустановок постійного струму, що знаходяться безпосередьо біля рейок, має здійснюватися шляхом приєднання заземлювальної конструкції до рейок, що використовуються як зворотний провід контактної мережі.

5.10.7. Заземлення корпусів пересувних машин, вибійних конвеєрів, апаратів, встановлених у привибійному просторі, та світильників, приєднаних до мережі гнучкими кабелями, а також електрообладнання, встановленого на платформах, що пересуваються коліями (за винятком пересувних підстанцій), повинне здійснюватися за допомогою з'єднання їх із загальною мережею заземлення за допомогою заземлювальних жил живильних кабелів.

Заземлювальна жила з обох боків повинна приєднуватися до внутрішніх заземлювальних затискувачів у кабельних муфтах і ввідних пристроях.

Для пересувних машин і вибійних конвеєрів повинен передбачатися безперервний контроль заземлення. Такі машини, призначені для шахт, небезпечних за газом та пилом, повинні мати іскробезпечні схеми неперервного контролю заземлення. Дозволяється застосування схем керування з використанням заземлювальної жили силового кабелю, попередній контроль цілісності якої здійснюється іскробезпечними колами перед подаванням напруги на машину.

5.10.8. Загальний перехідний опір мережі заземлення, виміряний біля будь-яких заземлювачів, не повинен перевищувати 2 Ом.

5.11.1. Напроммайданчикушахтиосвітленнюпідлягають усі місця робіт, приймальні майданчики біля ствола,драбини, проходи для людей,приміщенняелектромеханічнихустановок, автотранспортні, залізничні та іншішляхи, у тому числі породні відвали.

5.11.2. Убудівляхпідйомної машини,головноївентиляційноїустановки,компресорної, у машинних відділеннях холодильнихустановок, надшахтнихбудівляхстволів,будівляхлебідок породних відвалів та канатнихдоріг,будівляхдегазаційнихустановок, котельних,будівляхвугільних бункерів,вадміністративно-побутових комбінатах має передбачатися аварійнеосвітленнявід незалежного джерелаживлення.

В усіхперелічених будівлях,крімбудівельпідйомних машин, дозволяєтьсязастосовуватидля аварійногоосвітленняголовні акумуляторні світильники.

5.11.3. Світильниками, які живляться від електричної мережі, мають оснащуватися підземні виробки із забезпеченням вимог галузевих стандартів, у тому числі ПТЕ:

а)електромашинні,лебідковіта диспетчерські камери, центральні підземні підстанції, локомотивні гаражі, медпункти,роздаточнікамеривибуховихматеріалів, підземні ремонтні майстерні;

б) транспортнівиробкив межахприствольного двору;

Завантажити