НПАОП 10.0-1.01-09Правила безпеки у вугільних шахтах

Для діючих підйомних машин з діаметром органа навивки (старих типів) до 3м для розгальмування робочого гальма допускається застосування мускульної сили машиніста, якщо для робочого гальмування використовується вантажний привід. Гальмовий вантаж робочого гальма повинен забезпечувати гальмовий момент у 1,5 рази більший максимального статичного моменту. У всіх інших випадках обов ’язкове застосуванння регульованого робочого гальма з механічним приводом.

Під час перестановки барабанів гальмівний пристрій як при запобіжному, так і при робочому гальмуванні має розвивати як на заклиненому барабані, так і на переставному (переставній частині розрізного барабана) момент, який дорівнює не менше ніж 1,2 статичного моменту, що створюється масою порожньої посудини (противаги) і масою головного і врівноважувального канатів. При розчепленні барабанів переставний барабан (переставна частина розрізного барабана) має бути загальмований стопорним пристроєм, що забезпечує не менше ніж трикратний максимальний статичний момент. Під час перестановки барабана і переміщенні посудини знаходження людей в посудині та стволі має бути виключене.

У прохідницьких лебідок і лебідок для рятувальних драбин (із швидкістю руху кінцевого вантажу відповідно до 0,2 і 0,35 м/с) гальмівні моменти, що створюються окремо як маневровим, так і запобіжним гальмом, мають бути не меншими за двократний по відношенню до найбільшого статичного моменту навантаження, причому включення запобіжного гальма повинне супроводжуватися автоматичним спрацьовуванням маневрового гальма.

4.9.6. Тривалість холостого ходу запобіжного гальма діючих підйомних машин не повинна перевищувати:

0,5 с - при пневмовантажному та пружинно - вантажному приводах;

0,6 с - при гідровантажному приводі;

0,3 с - при пневмопружинному і гідропружинному приводах;

0,2 с - для всіх новостворюваних конструкцій гальмівних пристроїв.

Час спрацьовування гальма, незалежно від типу приводу гальма, не повинен перевищувати 0,8 с при опусканні номінального вантажу. Для підйомних машин із шківами тертя, оснащених системами вибіркового або автоматично регульованого запобіжного гальмування, ця вимога поширюється тільки на режим опускання вантажу (противаги).

Для прохідницьких лебідок тривалість холостого ходу не повинна перевищувати 1,5  с.

Однокінцеві підйомні установки в похилих виробках, на яких регулюванням гальмівної системи не вдається виключити набігання вагонеток на канат під час запобіжного гальмування, повинні мати пристрій, що керує запобіжним гальмом під час його вмикання та унеможливлює набігання в режимі підіймання, а також забезпечує в момент зупинки барабана машини гальмівний момент величиною, не менше передбаченої пунктом 4.9.5 цих Правил. Час спрацьовування запобіжного гальма при цьому може перевищувати 0,8 с.

4.9.7. Після заміни елементів гальмівної системи (гальмівні колодки, тяга, циліндри та ін.) і зміненні кінцевого навантаження необхідно проводити випробування гальмівної системи спеціалізованою налагоджувальною організацією. Результати випробування оформляються актом.

4.9.8. На вертикальних і похилих (на шахтах, що будуються і реконструюються) поверхневих вантажно-людських і людських підйомах намотування канатів на барабани машин має бути одношаровим.

На підйомних машинах вантажних вертикальних підйомів, встановлених на поверхні, підйомів флангових і вентиляційних стволів, що призначені для перевезення людей в аварійних випадках, людських і вантажно-людських підйомів в підземних виробках з кутом нахилу від 30 одо 60 одопускається двошарове намотування канатів на барабани.

Тришарове намотування допускається на всіх інших підйомах, що експлуатуються ,та при проходженні вертикальних і похилих виробок.

На аварійно-ремонтних і допоміжних вантажних підйомних установках (породні відвали, підіймання вантажів на естакади і т. ін.), а також на прохідницьких лебідках (швидкість не вища за 0,4м/с) і лебідках для рятувальних драбин (швидкість до 0,35 м/с) допускається багатошарове намотування.

За наявності більше одного шару намотування канатів на барабани необхідно дотримуватися таких умов:

а) реборда барабана має виступати над верхнім шаром на 2,5 діаметра каната;

б) за критичною ділянкою каната довжиною в чверть останнього витка нижнього ряду (перехід на верхній ряд) має бути посилений нагляд (облік розірваних у цьому місці дротів) і здійснюватися пересування каната на чверть витка через кожні 2 місяці.

Барабани прохідницьких лебідок повинні мати реборди з обох сторін, які виступають над верхнім шаром намотування не менше ніж на 2,5 діаметра каната.

На діючих підйомних машинах в похилих виробках за доопрацьовування горизонтів допускається за погодженням з територіальним органомДержгірпромнагляду України перевищення вказаного числа шарів на один за умови виконання вимог підпунктів «а» та «б» і за наявності пристрою для плавного переходу каната з одного шару на іншій, а за чотиришарового намотування каната на барабан, крім того, і за наявності захисту, що унеможливлює роботу підйому за намотування на канат п'ятого шару.

На прохідницьких лебідках, що мають швидкість не вище ніж 0,4 м/с, допускається мати висоту реборди над верхнім шаром намотування не меншу за 1,5 діаметра каната.

Футерівка барабанів повинна мати нарізані канавки, незалежно від числа шарів намотування каната.

Наявність футерівки і нарізаних канавок на барабанах прохідницьких лебідок (швидкість не вища 0,2 м/с) і лебідок для рятувальних драбин (швидкість до 0,35 м/с) не обов'язкова.

Під час будівництва і реконструкції шахт з блочною схемою розкриття та проходження флангових стволів, а також за необхідності проведення виробок приствольного двору через скіповий ствол дозволяється двошарове або тришарове намотування канатів на барабан вантажно-людських підйомів на вказаних стволах у період проведення горизонтальних і похилих виробок. При цьому, окрім дотримання умов, зазначених вище, шахтобудівельною організацією повинні розроблятися і погоджуватися з територіальним органом Держгірпромнагляду України додаткові заходи, що гарантують безпеку опускання та підіймання людей.

4.9.9. Для послаблення натягу каната в місці його прикріплення до барабана ,футерованого деревом, пресмасою або іншим матеріалом, погодженим із заводом-виробником машини та МакНДІ ,на поверхні останнього повинно бути не менше трьох витків тертя, й не менше п'яти витків тертя на барабанах без футерівки.

4.9.10. Прохідницькі лебідки, що використовуються для навішування помостів, опалубки, напрямних канатів, а також лебідки для нарощування технологічних трубопроводів, установки тюбінгів і елементів армування мають бути обладнані приладами контролю за натягом канатів.

4.9.11 .Принципово нові схеми та системи управління і автоматизації всіх підйомних установок повинні погоджуватися з МакНДІ.

4.10.1. Щозміни перед початком перевезення людей кліті, підвісні пристрої повинні оглядатися черговим електрослюсарем із записом в Книзі огляду підйомної установки (додаток 7).

За доставки вантажів похилими виробками підйомні установки, їх підйомні та тягові канати, причіпні пристрої перед початком роботи повинні оглядатися черговим електрослюсарем із записом у Книзі огляду підйомної установки (Додаток 7).

Підйомні посудини, парашути, стопори, підвісні пристрої, напрямні башмаки, посадочні, завантажувальні та розвантажувальні пристрої, напрямні і відхильні шківи, їх футерівка і підшипники, гальмівна система і інші елементи підйомної машини, апаратура захисту і система керування, сигнальні пристрої повинні оглядатися і перевірятися щодоби особою, яка має відповідну кваліфікацію і призначена наказом керівника шахти для цієї мети, і щотижня - механіком підйому. Цією самою особою щодоби має оглядатися армування ствола за швидкості руху посудин до 1 м/с і не рідше одного разу на тиждень за швидкості 0,3 м/с. Ділянки стволів, що знаходяться в ремонті, мають оглядатися щодоби при швидкості 0,3 м/с. Одночасно з оглядом армування стволів спеціально навченою особою, призначеною наказом керівника шахти, має оглядатися кріплення.

Якщо робота підйомної установки припинялась більше ніж на 4 години, перед відновленням експлуатації, незалежно від щоденних перевірок, обов'язково проводиться контрольне опускання-підіймання по маршруту регулярного перевезення людей.

Лебідки, що використовуються для кінцевої відкатки дільничними похилими гірничими виробками, мають оглядатися і перевірятися щодоби особою, яка має відповідну кваліфікацію і призначена наказом керівника шахти для цієї мети, і щотижня - механіком дільниці. Один раз на рік комісією під головуванням головного механіка шахти повинна проводитися перевірка знань осіб, які обслуговують та експлуатують такі лебідки, а також осіб, які обслуговують підйомні комплекси.

Допускається одночасне проведення огляду армування в суміжних відділеннях ствола за різниці позначок за висотою між підйомними посудинами, із яких проводиться огляд, не більше 5 м.

Перед навішуванням нового каната і надалі не рідше одного разу на квартал шківи підлягають огляду головним механіком шахти або старшим механіком. При цьому повинні вимірюватися переріз жолоба і товщина його тіла за контрольним отвором і проводитися зарисовка найбільш зношеного місця жолоба.

Головний механік шахти - щомісячно, а старший механік не рідше одного разу на 15 днів повинні проводити перевірку правильності роботи запобіжного гальма, захисних пристроїв і справність всіх інших вищезгаданих елементів підйомної установки. Результати оглядів повинні заноситися до Книги огляду підйомної установки.

Копри повинні оглядатися:

- металеві, дерев'яні та прохідницькі – щодоби спеціально виділеною особою, призначеною наказом керівника шахти;

- дерев'яні та прохідницькі – двічі на рік комісією під головуванням головного інженера шахти або шахтопрохідницького управління;

- металеві та залізобетонні – один раз на рік комісією під головуванням головного інженера шахти.

Кожна копрова споруда повинна мати паспорт технічного стану, що складається роботодавцем (власником споруди) на підставі акта державної приймальної комісії будівельно-монтажних робіт або висновку спеціалізованої організації після обстеження споруди.

Нормативний термін служби або термін наступного обстеження повинен указуватися в паспорті копрової споруди.

У разі виявлення відхилень від нормальної експлуатації копрів, а також якщо термін служби металевих і залізобетонних копрів закінчився, вони повинні обстежуватися комісією під керівництвом головного інженера шахти із залученням експертних організацій або інститутів, що мають дозвіл Держгірпромнагляду України на право виконання робіт щодо експертного обстеження та технічної діагностики з метою встановлення можливості подальшої експлуатації копра.

4.10.2. Огляд прохідницьких лебідок повинен проводити щозміни і перед кожною спуско-підйомною операцією електрослюсар, один раз на тиждень - механік дільниці, один раз на місяць - головний механік шахтопрохідницького (шахтобудівельного) управління.

Результати оглядів повинні вноситися до Книги огляду прохідницьких лебідок і їх канатів, яка наведена у додатку 1 до Правил технічної експлуатації прохідницьких лебідок і підвісного обладнання.

4.10.3. Машиністами підйомних машин можуть призначатися особи, які пройшли спеціальне навчання, 2-місячне стажування та одержали відповідне свідоцтво і допущені до самостійної роботи комісією, очолюваною головним механіком шахти

Машиністами людських і вантажно-людських, а також багатоканатних підйомів призначаються особи, що пропрацювали не менше одногороку на вантажних підйомних машинах. Під час проходки та поглиблення стволів машиністами підйомів мають призначатися особи, які пройшли спеціальне навчання, пройшли 3-місячне стажування на підйомі під час проходження ствола і одержали відповідне свідоцтво.

У разі переведення на керування з однієї машини на іншу, а також за перерви в роботі більше ніж 30 календарних днів, обов'язкове стажування. Термін стажування визначається головним механіком шахти.

Не рідше одного разу на рік провадитися перевірка знань у машиністів шахтних підйомів і лебідок комісією під головуванням головного механіка шахти.

4.10.4. Під час опускання та підіймання зміни робітників, окрім змінного, повинен бути другий машиніст, який має право на керування цією машиною, в обов'язки якого входить нагляд за процесом підіймання та опускання та запровадження необхідних заходів у разі порушення нормальної роботи підйомної машини або неправильних дій змінного машиніста.

4.10.5. Машиніст, який приймає зміну, перед початком роботи зобов'язаний перевірити справність машини згідно Інструкції для машиністів шахтних підйомних установок. Виконувати опускання та підіймання людей дозволяється після попереднього перегону обох підйомних посудин униз-уверх вхолосту.

Результати перевірки машиніст зобов'язаний занести до Книги приймання та здавання змін (додаток 8). Під час перевірки машини особами нагляду (механіком підйому, головним механіком шахти або організації, до складу якої входить підприємство) до вказаної Книги вноситься запис за підписом цієї особи.

Машиніст підйомної машини зобов'язаний про всі виявлені несправності повідомити механіку підйому або головному механіку шахти і гірничому диспетчеру. Причини несправностей і міри, вжиті щодо їх усунення, мають заноситися механіком підйому до Книги приймання і здавання змін. Дозволити подальше виконання роботи можуть тільки головний механік або механік підйому після усунення несправності.

4.10.6. Під час роботи підйому кліті на приймальному (посадочному) майданчику надшахтної споруди мають бути рукоятники, а в приствольних дворах діючих горизонтів - стволові. За умови посадки в кліть з різних боків і виході людей з кліті рукоятники і стволові повинні мати помічників, які знаходяться з другого боку кліті.

На всіх приймальних майданчиках стволів, обладнаних механічним підйомом, та які призначені для видачі людей тільки в аварійних випадках, згідно з планом ліквідації аварій, наявність стволових і рукоятників у всіх змінах обов'язкова. Ця вимога поширюється і на машиністів підйомних машин.

Якщо одночасно відбувається посадка людей в декілька поверхів багатоповерхової кліті або вихід з них, то на кожному приймальному майданчику повинен знаходитися рукоят ник, а в приствольному дворі - стволовий. Ці рукоятники і стволові дають сигнали відповідно головному рукоятнику і головному стволовому.

На проміжних горизонтах, на яких не здійснюється приймання та видавання вантажів і є робоча сигналізація машиністу і рукоятнику, а також прямий телефонний зв'язок з ними, допускається опускання (підіймання) людей за відсутності на них стволових за наступних умов:

- у кліті є пристрій для безпосередньої сигналізації рукоятнику і машиністу, а також телефонний зв'язок;

- у кліті знаходиться ліфтер (стволовий).

При обслуговуванні підйомної установки ліфтером з кліті наявність рукоятника і стволового не обов'язкова.

4.10.7. Біля всіх посадочних пунктів і в машинному відділенні повинні бути вивішені оголошення із вказівкою:

а) розкладу підіймання та опускання людей;

б) сигналів, що застосовуються;

в) кількості людей, що одночасно підіймаються та опускаються на кожному поверсі кліті, бадді або людській вагонетці;

д) прізвище відповідального за безпечну організацію опускання та підіймання людей.

Про всі заборони або обмеження користування підйомною установкою для опускання та підіймання людей у посадочних пунктах повинні бути вивішені оголошення і проведено інструктаж машиністів підйому, стволових, рукоятників і їх помічників з поясненням причин таких заборон або обмежень.

4.10.8. На всіх приймальних майданчиках повинні бути вивішені таблиці із зазначенням допустимого завантаження клітей, а для підйомних установок із шківами тертя - вказівки про одночасне завантаження обох клітей для запобігання небезпеки ковзання. Стволові, рукоятники і їх помічники не рідше одного разу на квартал повинні інструктуватися про правила і норми завантаження.

Опускання та підіймання довгомірних матеріалів або великогабаритного обладнання під кліттю має проводитися під керівництвом посадової особи за проектом, затвердженим головним інженером шахти, складеним відповідно до НПАОП 10.0-7.10-80. Про це необхідно заздалегіть повідомити диспетчеру, стволовим проміжних горизонтів, рукоятнику та машиністу підйому.

4.10.9. Перед уведенням до експлуатації та надалі один раз на рік спеціалізована налагоджувальна організація за участю представників енергомеханічної служби шахти повинна проводити ревізію і налагодження підйомної установки в об'ємах, передбачених Керівництвом з ревізії, наладки і випробування шахтних підйомних установок. Ця вимога не поширюється на вантажні лебідки, призначені для опускання-підіймання обладнання і матеріалів .

Електрична частина і апаратура автоматизованих підйомних установок підлягає ревізії і налагодженню через 6 місяців.

Не рідше одного разу на рік маркшейдерська служба шахти або спеціалізована організація, що має на це право, виконує перевірку геометричного зв'язку шахтного підйому і копра відповідно до НПАОП 74.2-5.02-00. За результатами перевірки складається акт, який затверджується головним інженером шахти. Один примірник цього акта передається головному механіку шахти, інший – залишається в маркшейдерській службі шахти.

Після ревізії і налагодження підйомної установки головний механік шахти і представник налагоджувальної організації проводять її контрольні випробування. Про проведення контрольних випробувань складається протокол, який затверджується керівником або головним інженером шахти. Через 6 місяців після ревізії і налагодження кожна експлуатаційна і прохідницька підйомна установка мають піддаватися технічному огляду і випробуванню комісією під керівництвом головного механіка шахти.

Об'єм технічного огляду і випробування визначається Інструкцією з технічного огляду і випробування експлуатаційних і прохідницьких підйомних установок.

За результатами огляду і випробування складається акт в двох примірниках, один з яких залишається у головного механіка шахти, інший – передається головному інженеру.

4.10.10. Підйомні машини, термін служби яких згідно заводської документації закінчився, мають обстежуватися комісією під керівництвом головного механіка шахти за участю представників налагоджувальної організації.

Рішення щодо подальшої експлуатації машини на термін до 5 років ухвалюється цією комісією на підставі результатів ревізії, налагодження та експертного висновку організацій, що мають дозвіл Держгірпромнагляду України.

Копрові шківи підйомних установок після 8 років експлуатації і подалі через 3 роки обстежуються (з проведення дефектоскопії осей) експертною організацією, що має дозвіл Держгірпромнагляду України.

4.10.11. На кожній підйомній установці мають бути:

а) графік роботи підйому, затверджений головним інженером шахти, із зазначенням часу, необхідного для виконання щодобових оглядів елементів підйомної установки;

б) паспорт підйомної машини і редуктора, а також керівництво з експлуатації підйомної машини;

в) детальна схема гальмівного пристрою із зазначенням основних розмірів;

д) виконавчі електричні схеми (принципові, монтажні);

ж) схема парашутних пристроїв із розмірами, що підлягають контролю;

з) інструкція для машиністів підйомних установок та інструкція з експлуатації підйомної установки;

к) прошнуровані книги: Книга огляду стволів (додаток 1), Книга огляду підйомної установки (додаток 7), Книга приймання та здавання змін (додаток 8), Книга огляду канатів та їх витрати (додаток 9).

Схема гальмового пристрою, виконавча електрична схема, схема парашутних пристроїв та інструкція для машиніста мають бути вивішені в машинному приміщенні.

4.11.1. Кожна підйомна установка має бути оснащена пристроєм для подачі сигналу від стволового до рукоятника та від рукоятника до машиніста, ремонтною сигналізацією і радіозв'язком, що використовується під час огляду та ремонту ствола, підйомних посудин, а також елементів копрового верстата на підйомних установках вертикальних стволів.

4.11.2. На людських і вантажно-людських вертикальних і похилих підйомних установках (з кутом нахилу виробок понад 50 ), окрім робочої та ремонтної сигналізацій, має передбачатися також і резервна з відокремленим живленням окремим кабелем (каналом). За функціональними можливостями резервна сигналізація не повинна відрізнятися від робочої. За наявності двох підйомних установок в одному стволі, кожна з яких забезпечує опускання та підіймання людей з усіх горизонтів, резервна сигналізація може бути відсутня.

4.11.3. У разі підіймання людей із шахти скіпами в аварійних випадках, передбачених планом ліквідації аварій, має бути забезпечена можливість подачі сигналів з посадочної площадки на верхню приймальну площадку і з верхньої приймальної площадки машиністу підйому.

4.11.4. Якщо установка обслуговує декілька горизонтів, то має бути пристрій, що показує, з якого горизонту подано сигнал, а також пристрій, що перешкоджає одночасному надходженню сигналів з різних пунктів.

4.11.5. На одноклітьових людських підйомних установках, обладнаних сигналізацією з кліті, подача сигналу з кліті машиністу має здійснюватися тільки ліфтером, який пройшов спеціальне навчання і призначений наказом керівника шахти.

На вантажно-людських одноканатних підйомних установках, обладнаних сигналізацією з кліті, крім того, має передбачатися і сигналізація з приймальних площадок, а також пристрій, що не допускає одночасне включення сигналів з кліті та з приймальних площадок.

Завантажити