НПАОП 0.00-1.21-07Правила безпеки під час експлуатації магістральних нафтопроводів

5.7. Піднімання і опускання вантажу слід проводити за сигналом, який подається стропальником чи спеціально призначеним сигнальником. При подачі сигналів слід користуватися звуковою сигналізацією.

5.8. Автомобілі, призначені для перевезення довгомірних вантажів, повинні бути без бортів і мати знімні чи відкидні стійки. Протилежні стійки автомобіля і причепа міцно зв'язують над вантажем ланцюгами. Відкидні стійки повинні бути обладнані замками з пристроями, що забезпечують можливість відкривання замків з торцевого боку або з боку, протилежного розвантаженню. Нарощувати відкидні стійки не дозволяється.

Під час перевезення довгомірного (більше 4 м) круглого лісу автомобілі і причепи повинні бути обладнані металевими зубчатками.

5.9. При завантаженні автомобілів екскаватором чи краном водію та іншим особам не дозволяється знаходитись у кабіні автомобіля, не захищеній піддашком.

5.10. Укладання арматури, фасонних частин та інших вантажів на автомашину слід проводити рівномірно і щільно по всій площі підлоги кузова.

5.11. Матеріали, деталі і фасонні частини слід вивантажувати за допомогою крана чи спускати по похилих настилах.

5.12. Не дозволяється скидати з автомашини на землю труби, засувки, фасонні частини та іншу арматуру.

5.13. Під час перевезення плітей на підсанках тракторів необхідно, щоб довжина плітей була не більше 40 м.

5.14. При транспортуванні труб позаду кабіни необхідно встановити сталевий щит товщиною 8 - 10 мм, що захищає кабіну від зсуву труб при спусканні машини під ухил.

5.15. Труби діаметром понад 300 мм слід переміщати автокраном за допомогою безпечних вантажозахоплювальних пристроїв.

5.16. При ручному завантаженні труб на автотранспортні засоби і їх розвантаженні слід використовувати гальмові лебідки. Трубу необхідно тримати двома канатами.

5.17. Завантаження на автомашину і розвантаження важких труб, вантажів понад 200 кг слід проводити за допомогою піднімальних кранів, а за їх відсутності - триногами, блоками і лебідками. При цьому необхідно звертати увагу на міцність тросів і кріплень вузлів.

5.18. Труби під час перевезення слід закріплювати на автомашині. При дво- і триярусному вкладанні між трубами повинні бути прокладки. Людям знаходитися на трубах, колодах і матеріалах під час руху транспорту не дозволяється.

5.19. При виникненні небезпеки падіння і розкочування труб не дозволяється звільняти їх від кріплення до приведення в безпечний стан. Розкантовування труб і колод потрібно починати з того боку, де відкриті стійки, попередньо вивести працівників з небезпечної зони.

5.20. При виконанні робіт з завантаження і розвантаження труб необхідно установити сигнали і працювати узгоджено.

5.21. Не дозволяється застосовувати прядив'яні і бавовняні канати в механізмах з машинним приводом, а також користуватися зрощеними тросами і канатами.

5.22. Вантажно-розвантажувальні роботи з плавзасобів необхідно проводити тільки при вертикальному положенні канатів, гака, що унеможливлює розгойдування вантажу, який піднімається.

5.23. За виконанням вимог безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах, які проводяться сторонньою організацією, з боку команди плавзасобів необхідний підсилений контроль.

5.24. Причал у темний час необхідно освітлювати. У разі відсутності електроенергії його слід освітлювати з плавзасобів.

5.25. Усі операції при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт з плавзасобів необхідно виконувати за командою старшого з бригади стропальників. У тих випадках, коли зона, що обслуговується, повністю не оглядається з кабіни крана, для передавання сигналів з бригади працівників призначається сигнальник.

5.26. Не дозволяється при тимчасовому припиненні вантажних операцій залишати відкритими прорізи вантажних трюмів. Необхідно встановлювати огородження, що унеможливлюють падіння людей у трюм.

Не дозволяється використовувати при роботі вантажопідіймальних пристроїв сталеві троси, що мають на довжині 1 м більше 10 % порваних сталок.

5.27. При виконанні вантажно-розвантажувальних робіт на залізничних коліях, а також робіт, пов'язаних з використанням залізничного транспорту, крім вимог цих Правил, слід дотримуватись вимог НПАОП 63.21-1.22-90 "Правил техники безопасности и производственной санитарии при погрузочно-разгрузочных работах на железнодорожном транспорте ЦМ-4771", затвердженого Міністерством шляхів сполучення СРСР 15.02.90.

5.28. Завантаження великогабаритних вантажів слід виконувати за схемою завантаження, стропування й ув'язування вантажів на платформах. Схема затверджується адміністрацією виробничого підрозділу.

5.29. При відкриванні дверей вагонів, люків піввагонів і бортів платформи необхідно застосовувати спеціальні важелі. Не дозволяється знаходитися в зоні можливого падіння вантажу, борту і кришки люка.

5.30. Залізничні вагони і платформи уздовж фронту розвантаження (завантаження) слід пересувати локомотивами, мотовозами чи механічними штовхачами.

5.31. При переміщенні балонів зі стисненим газом, барабанів з карбідом кальцію, а також матеріалів у скляній тарі необхідно вживати заходів проти поштовхів і ударів.

Не дозволяється:

- переносити і перевозити балони з киснем разом з балонами з горючими газами і ЛЗР;

- переносити балони на руках або плечах.

5.32. Під час перевезення ЛЗР на автомашинах не можна допускати ударів бочок одна об одну; укладання повинне бути щільним. Бочки слід покрити брезентом, а зливальні отвори щільно закрити пробками.

Не дозволяється котити чи волочити тару з вогненебезпечними рідинами, а також переносити бочки на спині.

5.33. Скляні бутлі з кислотами, лугами та іншими хімічними речовинами слід переносити і перевозити в міцних плетених кошиках чи дерев'яних ящиках з ручками. Не дозволяється переносити бутлі одній особі.

5.34. Бензин та інші ЛЗР із температурою спалаху парів до 45° C необхідно зберігати тільки в металевій тарі.

5.35. Автоцистерни для перевезення ЛЗР і ГР повинні мати:

- металеві заземлювальні ланцюжки;

- пристрої для кріплення шлангів у їх неробочому стані;

- протипожежне устаткування, укомплектоване відповідно до норм, які встановлені органами державної пожежної охорони;

- штепсельну розетку на цистерні і шнур із двома вилками для заземлення цистерни;

- напис незмивною фарбою "Вогненебезпечно!".

5.36. Не дозволяється перевезення в автомашині етильованого бензину, балонів з киснем чи ацетиленом разом з іншими вантажами.

6.1. Перед відправленням автомобіля в рейс на подорожньому листі необхідно зробити відмітки про придатність його для перевезення людей і про кількість пасажирів, що одночасно перевозяться. Ці відмітки повинні бути підписані начальником гаража або його заступником.

6.2. Вантажні бортові автомобілі, призначені для перевезення пасажирів, повинні бути обладнані сидіннями, закріпленими в кузові на відстані не менше 0,3 м від верхньої кромки борта і від 0,3 м до 0,5 м від підлоги. Сидіння, розташовані вздовж заднього чи бічного бортів, повинні мати міцні спинки. Бортові запори повинні бути надійно закріплені.

6.3. Вантажні автомобілі для перевезення пасажирів повинні бути обладнані тентом, сходами для посадки і висадки працівників, а також освітленням усередині кузова.

Кількість пасажирів у кузові автомобіля не повинна перевищувати числа обладнаних для сидіння місць.

За вантажопідіймальністю та кількістю пасажирів автомобілі поділяються таким чином:

Вантажопідіймальність, т 

1,5 

1,5 - 2 

2,5 - 4 

3,5 - 4,5 

5 - 7 

 7 

Кількість пасажирів 

16 

20 

24 

30 

36 

У кузові автомобіля повинен бути старший.

На стіні кабіни, зверненої до кузова автомобіля, призначеного для перевезення людей, повинні бути написи "У кузові не стояти!", "На бортах не сидіти!".

Не дозволяється перевозити пасажирів на необладнаних вантажних автомобілях.

6.4. Перевезення пасажирів (до 8 осіб, крім водія) у пристосованому для цього вантажному автомобілі дозволяється водіям, що мають стаж керування транспортним засобом більше трьох років і посвідчення водія категорії "С", а в разі перевезення понад указану кількість (уключаючи пасажирів у кабіні) - категорій "С" і "Д". Водії, що відробили одну зміну, до перевезення людей у другу зміну не допускаються.

6.5. Плавзасоби для перевезення працівників повинні обладнуватися спеціальними засобами безпеки. Використання шлюпок допускається за винятком і тільки в денний час.

Не дозволяється користуватися випадковими човнами для виробничої мети і переправи працівників.

6.6. Для забезпечення безпеки під час руху людей і транспорту по льодовій дорозі призначають відповідального, який:

- стежить за справним станом віх і знаків;

- вчасно вживає заходів щодо тримання дороги в справному стані;

- стежить за прогнозом погоди і за необхідності вчасно припиняти рух по дорозі;

- організовує вимір крижаного покриву і результати вимірів заносить в спеціальний журнал;

- визначає терміни початку і кінця експлуатації льодової дороги.

6.7. При виявленні руйнувань льоду і великих тріщин на обставленій віхами трасі водій зобов'язаний негайно припинити рух і сповістити про це відповідальному за безпечний рух чи безпосередньому начальнику.

6.8. При товщині річкового льоду менше 10 см у зимовий час і менше 20 см у весняний час переміщення людей через ріку не дозволяється. Про заборону руху на обох берегах вивішуються знаки і плакати, у темний час ці знаки і плакати слід освітлювати. Знаки і плакати вивішують на стовпах заввишки 2,5 м, що встановлюються на початку переходів праворуч по ходу руху.

7.1. При використанні вертольотів для огляду трас МН необхідно дотримуватись вимог РД 39-016-90 "Положение о воздушном патрулировании", затвердженого Міннафтопромом СРСР 29.05.90.

7.2. Особи, які користуються при виконанні своїх службових обов'язків авіатранспортом, повинні бути застраховані.

7.3. З моменту прибуття на борт ПС перед вильотом до моменту покидання ПС після закінчення польоту всі службові пасажири і члени екіпажу повинні підкорятись командиру ПС та беззастережно виконувати його вказівки.

7.4. Перед запуском двигунів за командою командира ПС або іншого члена екіпажу всі особи, які знаходяться біля вертольота, повинні відійти на відстань не менше 50 м від вертольота.

7.5. Посадка (висадка) пасажирів при обертанні гвинтів вертольота повинна виконуватись: для вертольота Ми-2 - у напрямку вхідних дверей під кутом 45° до поздовжньої осі вертольота з боку носової частини фюзеляжу і під керівництвом члена екіпажу; для вертольота Ка-26 - тільки з задньої півсфери вертольота.

7.6. Приймати (висаджувати) пасажирів на борт вертольота, що знаходиться у режимі зависання, дозволяється на висоті до 0,5 м. Висадка пасажирів при зависанні вертольота на висоті до 10 м допускається тільки за наявності спеціально обладнаних спускових пристроїв.

Старший борту повинен протягом посадки, знаходячись біля трапа, стежити за посадкою, сам сідає останнім, а при висадці виходить першим і стежить за висадкою.

7.7. На стоянках ПС дозволяється курити тільки у спеціально відведених місцях та на відстані не менше 50 м від вертольота.

7.8. Під час заправлення вертольота авіаційним пальним та іншими пально-мастильними матеріалами перебування людей на борту, посадка їх та завантаження не дозволяється.

7.9. Перебування на посадочному майданчику сторонніх осіб не дозволяється.

7.10. Усі працівники, які залучаються до службових польотів, перед посадкою на борт ПС проходять інструктаж та записуються у список пасажирів.

10.1. Утеплення виробничих приміщень, устаткування, трубопроводів, арматури, КВПіА повинне виконуватися згідно із затвердженим планом-графіком підготовки до роботи в зимових умовах.

10.2. Резервуарні парки і зливно-наливні естакади повинні обладнуватися паропроводами обігріву місць можливого утворення льодяних (гідратних) пробок в трубопроводах і арматурі.

10.3. До настання зимового періоду повинні бути перевірені теплоізоляція трубопроводів і справність усіх парових супутників для їх обігріву. Виявлені порушення повинні бути усунуті.

10.4. Водоспускні засувки і сифонні крани резервуарів повинні бути утеплені.

10.5. Після закінчення дренажу в зимовий час сифонний кран повинен бути промитий нафтою і виведений з робочого стану (сифонна труба повинна знаходитися в горизонтальному стані).

10.6. Усі водяні стояки та водозабірні пристрої, у тому числі систем протипожежного водопостачання для внутрішнього та зовнішнього пожежогасіння, повинні бути утеплені.

10.7. Калорифери вентиляційних систем і опалення всіх приміщень повинні бути в справному стані.

10.8. При утворенні льодяної пробки в трубопроводі слід установити її місце і розміри та відключити відповідну дільницю трубопроводу.

10.9. Розігрівати льодяну пробку в трубопроводі слід парою чи гарячою водою, починаючи з кінця замороженої ділянки.

Не дозволяється відігрівати замерзлі спуски (дренажі) трубопроводів і резервуарів відкритим вогнем.

10.10. Не дозволяється користуватися ломами і трубами для відкриття замерзлих засувок, вентилів та інших запірних пристроїв.

10.11. Лід, що утворився на устаткуванні, площадках і металоконструкціях, повинен бути вчасно вилучений.

10.12. Пішохідні доріжки, пожежні проїзди на території зливно-наливних естакад і резервуарних парків слід систематично очищати від снігу і посипати піском.

 

Начальник Управління організації
державного нагляду за промисловою
безпекою на виробництвах і об'єктах
підвищеної небезпеки Держгірпромнагляду 

 
 
 
В. М. Морозов  

Додаток 1
до пункту 1.7 глави 1 розділу IV Правил безпеки під час експлуатації магістральних нафтопроводів 
________________________________________________________________________

(назва підприємства, організації)

ЗАТВЕРДЖУЮ 

Головний інженер 

_______________________
(назва підприємства, організації) 

__________________________________________
(підпис, ініціали, прізвище)

"___" ____________ 200_ р. 
I. Наряд

1. Відповідальному  виконавцю  робіт  з  бригадою у складі _____ осіб  виконати  такі

роботи: _________________________________________________________________________

  (найменування робіт, місце проведення )

________________________________________________________________________________

2. Необхідні для виконання робіт матеріали ___________________________________________________________________,

 інструменти _________________________________________________________________,
       захисні засоби ________________________________________________________________
       3. При підготовці та виконанні робіт забезпечити такі заходи безпеки __________________
________________________________________________________________________________,

________________________________________________________________________________
                   (перераховуються основні заходи і засоби щодо забезпечення вимог охорони праці)

       4. Особливі умови ____________________________________________________________
       5. Початок робіт о ____ год. ____ хв. ___. ____. 200_ р.
       Закінчення робіт о ____ год. ____ хв. ___. ____. 200_ р.
       Режим роботи ________________________________________________________________

(одно-, дво-, тризмінний)
 6. Відповідальним виконавцем робіт призначається
________________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ім'я та по батькові )
 7. Наряд-допуск видав _________________________________________________________
               (прізвище, ім'я та по батькові, підпис)
 8. Наряд-допуск прийняв відповідальний керівник робіт
________________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ім'я та по батькові, підпис)
       9. Заходи щодо забезпечення вимог охорони праці і порядок виконання робіт узгоджені з
відповідальною особою даного підприємства (цеху, дільниці)
________________________________________________________________________________

(посада, прізвище, ім'я та по батькові, підпис)

II. Допуск

       10. Інструктаж  щодо  заходів  безпеки  на  робочому  місці  відповідно  до  інструкцій
________________________________________________________________________________

(найменування інструктажу або скорочений зміст інструктажу)
    Провів відповідальний керівник робіт ____________________________________________
                                    (дата, підпис)
    11. Інструктаж пройшли члени бригадиПрізвище, ім'я та по батькові 

Професія, розряд 

Дата 

Підпис особи, яка пройшла інструктаж 

  

  

  

  12. Робоче місце та умови праці перевірені. Заходи безпеки, указані в наряді-допуску, забезпечені. Дозволяю приступити до роботи _______________________________________________

                         (посада, прізвище, ім'я та по батькові

______________________________________________________________________________________

представника діючого підприємства, який допускає до роботи, дата та підпис)

Відповідальний керівник робіт ________________________________________________________

(дата, підпис)

 Відповідальний виконавець робіт ______________________________________________________

(дата, підпис)

13.Початок робіт о ____ год. ____ хв. ___. ____. 200_ р.

Відповідальний керівник робіт ________________________________________________________

(дата, підпис)

14. Роботи закінчені, робочі місця перевірені (матеріали, інструменти, пристрої тощо прибрані).
Наряд закрито о ____ год. ____ хв. ___. ____. 200_ р

Відповідальний виконавець робіт _____________________________________________________

(дата, підпис)

Відповідальна особа діючого підприємства ______________________________________________
(дата, підпис)

 

Начальник Управління організації
державного нагляду за промисловою
безпекою на виробництвах і об'єктах
підвищеної небезпеки Держгірпромнагляду 

 
 
 
В. М. Морозов  

Додаток 2
до підпункту 7.8.2 пункту 7.8 глави 7 розділу IV Правил безпеки під час експлуатації магістральних нафтопроводів ЗАТВЕРДЖУЮ 

Головний інженер 

___________________
(назва підприємства, організації) 

________________________________________
(підпис, ініціали, прізвище)

"___" ____________ 200_ р. ________________________________________________________________________
(найменування структурного підрозділу)

№ з/п 

Місце і характер роботи (позиція устаткування за схемою) 

Можливі небезпечні і шкідливі виробничі фактори 

Ким виконується дана робота 

Основні заходи 

з підготовки об'єкта до газонебезпечної роботи 

з безпечного проведення газонебезпечних робіт 

  

  

  

  

  

  

I - роботи, що проводяться з оформленням наряду-допуску;

II - роботи, що проводяться без оформлення наряду-допуску;

III - роботи, що викликані необхідністю ліквідації або локалізації аварії.

Погоджено: 

  

  

виробничий
(виробничо-технічний)
відділ  

 
 
____________________;
(посада, підпис, ініціали, прізвище) 

начальник цеху

__________________________;
(підпис, ініціали, прізвище) 

газорятувальна служба  

____________________;
(прізвище, ініціали, підпис, дата) 

  

служба охорони праці  

_____________________
(прізвище, ініціали, підпис, дата) 

   

Начальник Управління організації
державного нагляду за промисловою
безпекою на виробництвах і об'єктах
підвищеної небезпеки Держгірпромнагляду 

 
 
 
В. М. Морозов  

Додаток 3
до підпункту 7.8.2 пункту 7.8 глави 7 розділу IV Правил безпеки під час експлуатації магістральних нафтопроводів ЗАТВЕРДЖУЮ 

_______________________________________________
(найменування підприємства МН)
_______________________________________________
(посада, підпис, ініціали, прізвище)

"___" ____________ 200_ р. 
1. Цех (виробництво, установка) _________________________________________________

       2. Місце проведення роботи _____________________________________________________

(відділення, дільниця, апарат, комунікація)

3. Характер робіт, що виконуються, _______________________________________________

       4. Відповідальний за підготовчі роботи ____________________________________________

(посада, прізвище, ім'я та по батькові)

       5. Відповідальний за проведення робіт _____________________________________________

(посада, прізвище, ім'я та по батькові)

       6. Заходи щодо підготовки об'єкта до проведення газонебезпечних робіт і послідовність їх
проведення ______________________________________________________________________

       Додаток ______________________________________________________________________

(найменування схем, ескізів)

       7. Заходи, що забезпечують безпечне проведення робіт _______________________________
__________________________________________________________________________________

       8. Засоби індивідуального захисту і режим роботи ____________________________________
___________________________________________________________________________________

9. Начальник цеху ______________________________________________________________

     (прізвище, ініціали, підпис, дата)

       10. Заходи узгоджені

       з газорятувальною службою _____________________________________________________

(прізвище, ініціали, підпис, дата)

з службою охорони праці ________________________________________________________;

                                                           (прізвище, ініціали, підпис, дата)

       з взаємопов'язаними цехами _____________________________________________________

(найменування суміжного цеху, прізвище, ініціали,

підпис, дата)

11. Склад бригади і відмітка про проходження інструктажу 

Завантажити