НПАОП 0.00-1.21-07Правила безпеки під час експлуатації магістральних нафтопроводів

Персонал, зайнятий роботами з клейовими композиціями, повинен уміти користуватися засобами пожежогасіння і тримати їх у справному стані.

3.28.14. Компоненти полімерного клею необхідно зберігати в посуді, що герметично закривається.

Тара з компонентами клею повинна бути захищена від променів сонця.

3.28.15. Готувати клей на відкритому повітрі необхідно в спеціально відведеному місці.

Не дозволяється готувати клей у кузові автомашини і поблизу місць підготовки водолазного спорядження й устаткування для підводних робіт.

3.28.16. На тарі з клеєм і модифікуючими добавками повинні бути написи "Герметична тара", "Боїться нагрівання (тепла)", "Боїться вогкості", "Вогненебезпечно", "Вибухонебезпечне".

3.28.17. Відкриті робочі площадки, на яких готують полімерний клей, слід відгородити переносними щитами від вітру і від прямого попадання сонячних променів.

3.28.18. У разі розливу клею чи його компонентів необхідно місце розливу засипати піском, зачистити і перенести пісок у безпечну в пожежному відношенні зону.

3.28.19. При попаданні компонентів чи готового клею на відкриту поверхню шкіри слід краплі клею (пасти бензолу) видалити паперовим чи ватним тампоном, змоченим в етиловому спирті, потім промити ділянку шкіри теплою водою з милом.

1.1. Підйомно-транспортні і землерийні машини, які застосовуються при виконанні ремонтних та аварійно-відновлювальних робіт на магістральних нафтопроводах, повинні експлуатуватись згідно з вимогами НПАОП 45.2-7.02-80, Правил будови і безпечної експлуатації підйомників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 08.12.2003 № 232, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30.12.2003 за № 1262/8583 (далі - НПАОП 0.00-1.36-03), інструкцій підприємств-виробників.

1.2. Не дозволяється робота екскаваторів, стрілових кранів, навантажувачів та інших машин на відстані менше 40 м від крайнього проводу повітряних ліній електропередачі напругою 42 В і більше без наряду-допуску, виданого організацією, яка експлуатує ці ЛЕП.

1.3. Технічне обслуговування машини необхідно здійснювати після зупинки двигуна і зняття тиску в гідравлічній і пневматичній системі, крім тих випадків, що передбачені інструкцією підприємства-виробника.

1.4. При технічному обслуговуванні машин з електроприводом повинні бути вжиті заходи, що не допускають випадкової подачі напруги. На пускових пристроях повинні бути вивішені плакати з написами "Не вмикати - працюють люди!". Плавкі вставки запобіжників у колі живлення електродвигунів повинні бути зняті.

1.5. При роботі і пересуванні вантажопідіймальних механізмів поблизу ліній електропередачі необхідно дотримувати відстані згідно з вимогами Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.97 № 209.

1.6. Завантаження підйомно-транспортних і землерийних машин на причепи-великоваговики чи залізничні платформи здійснюється по спеціальних містках за допомогою лебідки з подальшим їх фіксуванням від подовжніх і поперечних переміщень.

1.7. На звужених дільницях доріг по обидва боки на відстані 20 м повинні виставлятись огородження і знаки безпеки, а з настанням темряви - червоні ліхтарі; у разі необхідності споруджується тимчасовий об'їзд.

1.8. Рух транспортних засобів по льоду водойм допускається тільки за спеціально прокладеними та позначеними маршрутами, які мають покажчики про максимально допустиму вантажопідіймальність. Рух повинен здійснюватись при відкритих дверях кабіни водія. Не дозволяється виїжджати за межі огородженого віхами крижаного поля.

1.9. Перебування людей між транспортним засобом і причепом дозволяється тільки після зупинки транспортних засобів.

Дишла причіпних пристроїв повинні мати відкидні стійки з можливістю регулювання їх за висотою.

1.10. Маневри машин (кранів-трубоукладачів, автокранів та ін.) слід здійснювати за встановленими сигналами, з якими ознайомлені всі виконавці робіт.

1.11. Пересування транспортних засобів (трактора, бульдозера, крана, екскаватора) через природні чи штучні перешкоди, а також через залізничні переїзди, що не охороняються, допускається тільки після обстеження шляху.

Траса руху машини повинна бути спланована і укріплена з урахуванням вимог, зазначених у паспорті машини.

1.12. При русі під час сильного туману чи снігопаду, що погіршують видимість до 10 м, а також при поворотах, русі заднім ходом, виконанні маневрових операцій у гаражі швидкість машини не повинна перевищувати 3 км/год.

1.13. Роз'їзд із зустрічним транспортом слід виконувати на пониженій швидкості, забезпечуючи безпечну відстань (не менше 2 м).

1.14. Під час руху по похилій трасі та в складних погодних умовах не дозволяється різко змінювати швидкість, вимикати зчеплення при гальмуванні, робити різкі повороти.

2.1. Траса пересування землерийних машин (одноківшевий екскаватор, бульдозер) повинна бути заздалегідь спланована, а в разі потреби укріплена.

2.2. Під час руху одноківшевого екскаватора його стрілу необхідно встановлювати за напрямком ходу, а ківш звільняти від ґрунту, піднімати над землею на 0,5 - 0,7 м і фіксувати від розгойдування. Не дозволяється пересування екскаватора з навантаженим ковшем.

2.3. Переміщення екскаватора, крім пневмоколісного, по штучних спорудах допускається лише з дозволу власника цих споруд.

2.4. Пересування екскаватора під час ожеледі допускається після вжиття заходів щодо запобігання ковзанню гусениць. Пересування екскаватора через дрібні ріки убрід проводиться з дозволу відповідального керівника робіт після обстеження шляху руху.

2.5. При роботі екскаватора не дозволяється проводити будь-які інші роботи в межах його робочої зони і знаходитися в радіусі дії стріли екскаватора плюс 5 м.

2.6. Підйом (спуск) екскаватора при ухилі, що перевищує визначений у його паспорті, здійснюється з застосуванням анкерних пристроїв та тягачів у присутності відповідальної особи.

2.7. Не дозволяється розробляти ґрунт екскаватором і переміщати його бульдозером при русі на підйом чи під ухил з кутом нахилу більше зазначеного в паспорті машини.

2.8. При зупинці екскаватора стрілу слід розташовувати вздовж нього, а ківш опускати на землю. Машиніст не повинен залишати екскаватор при піднятому ковші з вантажем.

2.9. При роботі екскаватора на подовжніх ухилах від 15° до 22° необхідно проводити їх анкерування. Число анкерів і метод їх закріплення визначаються проектом.

2.10. При розробці траншей і котлованів (коли вибій нижче рівня стоянки екскаватора) екскаватор повинен перебувати за межами призми обвалення ґрунту (укосу, вибою) на відстані, зазначеній у табл. 5.

Таблиця 5

Ґрунт (ненасипний) 

При глибині виїмки, м 

1,0 

2,0 

3,0 

4,0 

5,0 

Піщаний і гравійний 

1,5 

3,0 

4,0 

5,0 

6,0 

Супіщаний 

1,25 

2,4 

3,6 

4,4 

5,3 

Суглинний 

1,0 

2,0 

3,25 

4,0 

4,75 

Глинистий 

1,0 

1,5 

1,75 

3,0 

3,5 

Лесовий сухий 

1,0 

2,0 

2,5 

3,0 

3,5 

2.11. При тимчасовому припиненні роботи ківш екскаватора повинен бути опущений на землю, а екскаватор переміщений за межі призми обвалення, але не ближче ніж 2 м від краю траншеї. При цьому необхідно загальмувати екскаватор, установити підкладки під гусениці. Під час заморозків під гусениці додатково слід покласти дошки.

2.12. Якщо відстань між задньою стінкою платформи екскаватора і вибоєм чи спорудою при будь-якому положенні стріли менше 1 м, роботу на екскаваторі необхідно припинити.

2.13. При роботі клин-молотом (клин-бабою) оглядове скло кабіни екскаватора повинне бути захищене міцною металевою сіткою в два шари. Небезпечну зону в радіусі 40 м від екскаватора слід позначити знаками безпеки чи відгородити.

2.14. Гальмувати поворотну платформу екскаватора, коли ківш наповнений, слід плавно, не допускаючи різких поштовхів.

2.15. Не дозволяється брати ковшем великі предмети (камені, колоди), габарити яких перевищують 2/3 розміру ковша екскаватора.

2.16. При підготовці екскаватора до роботи необхідно перевірити:

- стан ходового і передавального механізмів, силової установки, лебідки і стріли;

- справність гальмового пристрою;

- стан тросів і блоків;

- надійність кріплення основних вузлів і деталей;

- справність механізмів екскаватора на холостому ходу.

2.17. Під час роботи двигуна чистити, налагоджувати, ремонтувати, регулювати, змазувати і заправляти екскаватор не дозволяється.

2.18. При розпушуванні ґрунту ударними пристосуваннями необхідно біля лобового скла кабіни екскаватора встановлювати металеву сітку. Небезпечну зону в радіусі 40 м від екскаватора слід позначити знаками безпеки чи відгородити.

2.19. Робота роторного екскаватора дозволяється на подовжніх ухилах до 36° при русі його зверху вниз.

При ухилах від 36 до 45° застосовують анкерування екскаватора, а при ухилі понад 45° роботу необхідно виконувати відповідно до проекту проведення робіт.

2.20. Рух роторного екскаватора на підйомах і спусках повинен бути рівномірним, прямолінійним, без поворотів.

2.21. Перед викидом ґрунту з ковшів ротора необхідно вимкнути хід екскаватора і прокрутити ротор вхолосту.

2.22. При розробці ґрунту роторним екскаватором не дозволяється перевантажувати його і знаходитися на відстані ближче ніж 3 м від нього.

3.1. Робота трактора і бульдозера дозволяється на подовжніх ухилах до 36°.

3.2. При переміщенні необхідно:

- підняти відвал;

- пересуватися тільки переднім ходом;

- перетинати залізницю тільки на діючих переїздах, керуючись відповідними сигналами.

Не дозволяється вмикати задній хід руху бульдозера без подачі попереджувального сигналу і зупиняти його на переїзді.

3.3. Перед початком руху трактора, бульдозера необхідно:

- переконатися у відсутності людей у зоні руху;

- простежити, щоб на гусеницях не залишилося сторонніх предметів;

- попередити про початок руху звуковим сигналом.

3.4. Швидкість пересування трактора, бульдозера не повинна перевищувати значення, установленого технічним паспортом трактора, бульдозера і Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

3.5. У випадку аварійної зупинки трактора на льоду машиніст повинен негайно залишити трактор і відійти від нього на відстань не менше 25 м.

3.6. Евакуація несправного трактора з льоду здійснюється іншими тракторами, за можливості з берега.

3.7. Під час роботи машиніст повинен мати подорожній лист із зазначенням маршруту і характеру роботи, що виконується.

3.8. Перед початком роботи на тракторі необхідно переконатися в його технічній справності, для чого слід перевірити:

- регулювання гальм;

- стан і положення важелів керування;

- відсутність витоку палива з баків і паливопроводу;

- стан затягнення всіх болтових з'єднань, справність стопорних пристроїв і пристосувань;

- наявність змащення тертьових поверхонь;

- стан ізоляції електричних проводів і надійність контактів.

3.9. При експлуатації трактора не дозволяється:

- сідати (сходити) у трактор на ходу;

- сидіти на причіпних сергах, драбинках, вантажі, що буксирується, тощо;

- працювати з несправним устаткуванням і оснащенням;

- виконувати регулювання, ремонт, чищення, змащення та інші операції під час руху трактора.

3.10. Під час руху тракторів у колоні між ними необхідно витримувати інтервал не менше 20 м, а під гору - не менше 30 м.

3.11. При переміщенні вантажів кількома тракторами відстань між ними повинна бути не менше 6 м.

3.12. Не дозволяється рух трактора з буксирним канатом, що торкається землі.

3.13. Причіпний інвентар повинен мати жорсткий зчіпний пристрій, обладнаний пристосуванням для безпечного зчеплення.

3.14. Буксирування причіпного інвентарю чи автомобіля з несправним рульовим керуванням і гальмовою системою повинне здійснюватись тільки на жорсткому зчепі. Довжина жорсткого зчепа не повинна перевищувати 2,5 м для причіпного інвентарю і 4 м для автомобіля.

3.15. Подавати трактор до причепа слід обережно, на нижчій передачі та при малих обертах двигуна.

3.16. Рух після здійснення зчіпки повинен починатись тільки за командою зчіплювача після перевірки надійності кріплення. Рух слід починати плавно, без ривків, з подачею звукового сигналу про початок руху.

3.17. Не дозволяється перевезення людей на причіпних пристроях, не обладнаних для цієї мети.

3.18. Вантаж, що буксирується волоком, повинен бути скріплений між собою.

Не дозволяється буксирувати одним трактором кілька причепів, з'єднаних паралельно.

3.19. Не дозволяється під час руху підправляти вантаж, що буксирується, ломами, вагами тощо, а також усувати несправності.

3.20. Не дозволяється:

- висувати ніж відвала за брівку укосу;

- наближатись гусеницями до брівки свіжонасипного ґрунту ближче ніж на 1 м;

- працювати на місцевості з подовжнім ухилом більше 36°.

3.21. Під час стоянки, ремонту бульдозера чи чищення відвала необхідно відвал опустити на землю.

3.22. При спільній роботі декількох бульдозерів, що йдуть один за одним, слід дотримуватися дистанції між ними не менше 20 м.

3.23. У процесі роботи необхідно уважно стежити за різальною кромкою відвала і при виявленні перешкод (кам'яних брил, трубопроводів), що можуть викликати аварію, машину слід негайно зупинити. Роботу продовжують після огляду перешкоди й прийняття рішення, що забезпечує безпечне її проведення.

3.24. Переміщаючи ґрунт на підйом, необхідно стежити за тим, щоб відвал не урізався в ґрунт.

3.25. Не дозволяється розвертати бульдозер із заглибленим відвалом.

3.26. Під час руху бульдозера відвал повинен бути піднятий на висоту не менше 0,3 м від землі.

Рух з опущеним відвалом не дозволяється.

3.27. На бульдозерах з канатно-блоковим керуванням барабан лебідки повинен бути закритий кожухом.

3.28. У процесі роботи необхідно стежити за температурою нагрівання барабана лебідки, стрічок фрикціона і гальма.

У разі перегріву робота повинна бути припинена.

3.29. Не дозволяється вести роботу на похилих поверхнях з бічним ухилом більше 20°, а також спуск з ґрунтом при подовжньому ухилі більше 35° і підйом при ухилі більше 25°.

3.30. Не дозволяється ставати на балки чи відвал при працюючому двигуні, а також знаходитися під піднятим відвалом, якщо під нього не підкладені підкладки.

3.31. При експлуатації бульдозера з гідравлічним керуванням не можна допускати нагрівання масла в системі вище 60° C.

3.32. Запобіжний клапан гідравлічної системи повинен бути відрегульований на найбільший тиск - 3 МПа.

4.1. У кожному виробничому підрозділі наказом повинні бути призначені особи, відповідальні за утримання та безпечну експлуатацію вантажопідіймальних машин, за утримання в справному стані вантажопідіймальних машин, за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними машинами.

4.2. Установлення, реєстрацію, огляд, приймання в експлуатацію і роботу вантажопідіймальних пристроїв слід здійснювати відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.36-03 та чинного законодавства.

4.3. Вантажопідіймальні крани повинні бути обладнані сигнальними і контрольними приладами. Справність приладів слід перевіряти перед початком кожної зміни.

4.4. Усі пересувні стрілові вантажопідіймальні машини (механізми), інвентар та інструменти необхідно тримати у справному стані. Не дозволяється приступати до роботи на несправній машині і користуватись несправним інвентарем та інструментом.

4.5. Вантажопідіймальні машини слід використовувати для підйому і переміщення вантажів, вага яких не перевищує їх вантажопідіймальності.

4.6. Вантажопідіймальні крани повинні мати клеймо чи металеву бирку із зазначенням реєстраційного номера, вантажопідіймальності і дати наступного часткового або повного технічного огляду.

4.7. Установлення пересувних вантажопідіймальних кранів на помостах, перекриттях, на краю укосу чи траншеї необхідно проводити після перевірки міцності ґрунту під основою крана з дозволу відповідального за безпечну роботу.

4.8. До експлуатації й обслуговування стрілових автомобільних і гусеничних кранів допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли навчання за спеціальною програмою і мають посвідчення водія на право керування краном даного типу згідно з вимогами чинного законодавства.

4.9. Працювати стріловим краном, установленим на відстані менше 40 м від крайнього проводу лінії електропередачі напругою більше 42 В, слід тільки за нарядом-допуском.

4.10. При виконанні роботи в охоронній зоні лінії електропередачі наряд-допуск може бути виданий тільки за наявності дозволу організації, що експлуатує лінію електропередачі. Крім того, крани повинні додатково заземлюватися відповідно до Правил безпеки для працівників залізничного транспорту на електрифікованих лініях, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 31.05.2000 № 120, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.06.2000 за № 340/4561 (далі - НПАОП 60.1-1.48-00).

4.11. Пересувати кран під лінією електропередачі необхідно при опущеній стрілі (у транспортному положенні). Перебування стріли в робочому положенні в цьому випадку не дозволяється.

4.12. Установлення стрілового крана на краю укосу здійснюється з дотриманням відстаней, зазначених у табл. 4 цих Правил.

За неможливості дотримання цих відстаней укіс повинен бути укріплений.

4.13. Установлювати крани для роботи на свіжонасипному неутрамбованому ґрунті, а також на площадці з ухилом більше зазначеного в їх паспорті не дозволяється.

4.14. Перед початком роботи необхідно зафіксувати стабілізатор автомобільного крана для зняття навантаження з ресор.

4.15. При роботі крана в радіусі дії його стріли не повинно бути людей.

4.16. Не дозволяється:

- піднімати вантаж, засипаний землею чи примерзлий до землі;

- підтягувати вантаж по землі чи піднімати краном при косому натягу каната;

- піднімати вантаж, якщо він ненадійно закріплений;

- піднімати вантаж з людьми, а також підтримувати вантаж руками;

- допускати ривки при підйомі й опусканні вантажу;

- піднімати і переміщати вантаж при хиткому положенні крана;

- звільняти затиснуті стропи краном;

- вирівнювати вантаж, що піднімається, власною вагою;

- працювати при силі вітру, що перевищує гранично допустимі показники при роботі даного крану.

4.17. При роботі автомобільного крана і крана-трубоукладача слід дотримуватись таких вимог:

- при установленні автокрана на додаткові опори під них необхідно вкладати підкладки;

- при переміщенні автокрана стріла встановлюється вздовж напрямку переміщення з гаком, зафіксованим за буксирувальні пристрої автомобіля та підтягнутим до стріли. Не дозволяється транспортувати вантаж на стрілі крана і повертати стрілу під час його пересування;

- не дозволяється робота трубоукладача на косогорах ухилом понад 8°;

- при вкладанні пліті трубопроводу в траншею не дозволяється піднімати трубопровід вище 1 м від поверхні землі;

- під час опускання пліті в траншею не допускається нерівномірний розподіл навантажень між трубоукладачами. У випадку перевантаження одного з трубоукладачів машиніст іншого повинен негайно вирівняти пліть трубопроводу підйомом стріли чи вантажного крана;

- при накладанні рушника чи тралів на трубопровід, а також при використанні універсального стропа необхідно керуватися сигналами стропальника (зачіплювача чи такелажника) і не допускати передчасного натягу вантажних канатів; при виході з ладу трубоукладачів трубопровід повинен бути негайно опущений на землю. У разі потреби заміни чи ремонту одного з трубоукладачів, щоб уникнути втрати стійкості інших, виведення несправного трубоукладача з колони слід робити після перехоплення трубопроводу трубоукладачем, що страхує;

- спільна робота кількох трубоукладачів з підйому і переміщення вантажів (опускання трубопроводу в траншею, транспортування пліті) виконується під керівництвом виконуючого роботи чи майстра; при цьому необхідно дотримувати відстань між трубоукладачами відповідно до технологічної схеми їх розміщення.

5.1. Вантажно-розвантажувальні роботи слід виконувати механізованим способом за допомогою підйомно-транспортного устаткування і засобів малої механізації.

5.2. Вантажно-розвантажувальні роботи з використанням вантажопідіймальних механізмів дозволяється проводити спеціально навченим стропальникам-такелажникам з використанням справних промаркованих знімних вантажозахоплювальних пристроїв і схем стропування вантажів, що найчастіше піднімаються.

5.3. Стропальники і зачіплювачі повинні пройти інструктаж про способи правильної обв'язки і зачіпки вантажів, устаткування, матеріалів, конструкцій.

Не дозволяється допускати працівників, що не мають спеціальної підготовки, до робіт з піднімання і опускання вантажів.

5.4. Перед початком робіт і в процесі експлуатації вантажозахоплювальних пристроїв відповідальному за ці роботи необхідно їх оглянути.

5.5. При піднятті вантажу необхідно:

- канати і троси накладати на вантаж, що піднімається, рівномірно без вузлів і перекручування;

- гак піднімального механізму встановлювати точно над вантажем;

- предмети, що підвішуються до гака, міцно і надійно обв'язувати канатом чи ланцюгами;

- при подвійних гаках підвішувати вантаж рівномірно за обидва роги;

- на гострих ребрах предмета, що піднімається, під канат, трос чи ланцюг закласти спеціальні прокладки;

- стежити за правильною навивкою каната (троса, ланцюга) на барабан лебідки.

5.6. Піднімання вантажу, що має масу, близьку до вантажопідіймальності крана, необхідно проводити в два прийоми: спочатку на висоту від 20 см до 30 см для перевірки надійності підвіски, потім на необхідну висоту.

Завантажити