НПАОП 63.21-1.03-96Правила охорони праці при будівництві, ремонті та утриманні автомобільних доріг і на інших об’єктах дорожнього господарства

5.3.1.5. В темний період доби місце укладання асфальтобетонної суміші повинно бути освітлене відповідно до ГОСТ 12.1.046-85“Строительство. Нормы освещения строительных площадок”.

5.3.2.1. При проведенні робіт, пов’язаних з розподілом і укладанням матеріалів необхідно дотримуватися запобіжних заходів, зв’язаних з рухом транспортних засобів і машин, а саме:

під час укладки розподільником щебеню і висівок в основу дорожнього покриття на насипах забороняється під’їжджати до брiвки насипу ближче 1,0 м;

якщо розподільник причеплений до автомобіля-самоскида, водій може подавати автомобіль заднiм ходом тільки по сигналу робітника, що знаходиться у розподільнику;

під час роботи забороняється працюючим знаходитися в бункері останнього, а також в кузові автомобіля-самоскида.

5.3.2.2. При виконанні робіт дорожнi робітники та інші особи повинні, по можливості, знаходитися з навітряної сторони від працюючих машин (автобiтумовозів, автогудронаторів, грунтозмішувальних машин, дорожнiх фрез).

5.3.2.3. При роботі профiлювальника-розподільника і грунтозмішувальної машини забороняється:

підтягати болти на включених вібраторах;

зміщувати будь-які огорожi і настили і працювати без них;

виконувати будь-які електроремонтні роботи при працюючому генераторі;

вимикати вібратор, якщо вiбробрус не лежить на основі;

вставати на кожух ротору, вiбробрус або транспортерні стрічки, а також знаходиитися в зоні дії робочих органів чи в безпосередньому наближенні до працюючої машини;

регулювати натяг ременів вібратора чи лагодити їх при працюючому вiбробрусі;

заправляти грунтозмішувальну машину водою з автоцистерни на ходу;

прочищати форсунки розподільної системи під час її роботи.

5.3.2.4. Очистку ротора і заміну лопаток допускається проводити після встановлення ротора на міцні iнвентарні підкладки і вимкнення двигуна машини.

5.3.2.5. При розміщенні грунтозмішувальних установок на дільниці роботи головний транспортер, по можливості, слід розташовувати по напрямку переважаючих вітрів.

5.3.2.6. Для запобігання видуванню в’яжучих матеріалів на транспортері треба передбачити огорожі.

5.3.2.7. Під час роботи лопатевої мішалки змішувачів (наприклад, ДС-50а, ДС-50б) забороняється знімати верхні захисні кришки.

5.3.2.8. Стропування, підняття, переміщення і встановлення транспортно-монтажних одиниць дорожньо-будівельних машин слiд виконувати, користуючись місцями, що зазначенi заводом-виготовлювачем, краном, який відповідає по вантажопідйомності iз використанням справних вантажозахватних пристроїв та відтяжок.

5.3.2.9. Збирання, розбирання і ремонт окремих деталей грунтозмішувальної машини проводять після підняття і встановлення їх на опорні підставки.

5.3.2.10. Робота пересувного складу цементу забороняється при температурі повітря нижче мінус 30oС.

5.3.2.11. Відкривати верхній люк складу дозволяєтся тільки при відсутності тиску в ємкості.

5.3.2.12. Забороняється здійснювати роз’єднання шлангів і повітроводів, що знаходяться під тиском, працювати при зламаному моновакууметрі. Перевірку та опломбування моновакууметра необхiдно проводити не рідше 1 разу на рік, а також після кожного ремонту приладу.

5.3.3.1. Основні вимоги по забезпеченню охорони праці при будівництві доріг з чорних сумішей полягають в наступному:

самоскиди, що доставили суміш, спиняють за вказівкою бригадира по вiсі смуги проїзної частини, що становить відстань в 4-5 м від укладеної суміші;

робiтники, що розвантажують чорну суміш, в момент підходу самоскиду повинні знаходитися праворуч (в напрямi укладання) від укладальникА. Після повної зупинки самоскида робітник вимірює температуру чорної суміші, не підіймаючись в кузов;

під час розливу холодної бітумної емульсiї з автогудронаторів у процесі ведення робіт по підгрунтовці, поверхневій обробці, просоченню і т.ін. забороняється дорожнiм робiтникам знаходитися ближче 6м від розподільних труБ. При роботах з гарячими бітумними матеріалами цю відстань треба збільшити до 10 м.

5.3.3.2. При укладанні чорних сумішей дорожні робітники повинні бути одягнуті у спецодяг, спецвзуття для роботи з гарячими матеріалами і сумішами та мати рукавиці, що передбачені галузевими нормами.

5.3.4.1. При розвантаженні асфальтобетонної суміші в бункер асфальтоукладач треба дотримуватися таких заходів безпеки:

подавати автомобіль-самоскид на розвантаження дозволяється тільки по сигналу машиніста асфальтоукладача;

перед початком руху заднiм ходом водій автомобіля зобов’язаний подати звуковий сигнал;

при вивантаженні суміші з автомобіля в бункер працюючим треба знаходитися не ближче 1 м.

5.3.4.2. Відкривати задній борт автомобіля-самоскида при вивантаженні асфальтобетонної суміші в бункер асфальтоукладача необхідно спеціальним металевим гачком.

5.3.4.3. При сильному тумані та інших умовах недостатньої видимості перевантаження асфальтобетонної суміші з автомобіля в бункер асфальтоукладача не допускається.

5.3.4.4. Кузов автомобіля-самоскида від залишкiв асфальтобетонної сумішi треба очищати спеціальними скребками і лопатою з ручкою довжиною не менше 2 м, стоячи на землі.

5.3.4.5. При роботі асфальтоукладачів і котків забороняється:

знаходитися стороннім особам в зоні дії робочих органів;

ходити на майданчику управління до повної зупинки машини;

регулювати роботу ущільнювальних органів;

залишати без нагляду машини з працюючим двигуном;

ремонтувати шнеки, живильники та інші механізми.

5.3.4.6. Забороняється виконувати очищення від сумішей крил прийомного бункера під час руху асфальтоукладача.

5.3.4.7. Дорожні робітники при укладанні асфальтобетонних, чорних покриттiв і основ повинні зверху спецодягу одягати яскраві сигнальні жилети.

5.3.4.8. При роботі з асфальтобетонною сумішшю, що містить поверхнево-активні речовини та активатори, необхiдно користуватися герметичними окулярами і універсальними респiраторами.

5.3.4.9. Дорожні робiтники, що не мають відповідних засобів індивідуального захисту (спецодягу), не допускаються до роботи по улаштуванню дорожнiх покриттiв і основ.

5.3.5.1. Під час роботи бетоноукладальної машини машиніст повинен знаходитися на своєму робочому місці — майданчику управління і не покидати його, не зупинивши роботу двигуна і не поставивши важелі управління в нейтральне положення.

5.3.5.2. При виявленні несправностi вузлів, агрегатів чи розриву шлангів гiдроприводу машину треба негайно зупинити, тиск в системі зняти і місця розривів заглушити.

5.3.5.3. При встановленні рейко-форм необхідно враховувати вимоги при вантажно-розвантажувальних роботах, використовуючи при цьому відтяжки.

5.3.5.4. Правильно встановлені рейко-форми повинні бути зміцнені повним комплектом стандартних штиріВ. Не дозволяється застосовувати штирі, діаметр яких менше на 10% від отворів в підошві рейко-форм і довжиною менше 800 мм.

5.3.5.5. Перед укладанням бетонної суміші необхідно перевірити стійкiсть рейко-форм пробним проїздом розподільника з завантаженим бункером. Особливо ретельно треба перевірити закріплення рейко-форми в стиках.

5.3.5.6. Забороняється класти на транспортерну стрічку розподільника лопати, ломи та інші предмети, а також очищати стрічку від суміші під час роботи машини.

5.3.5.7. Під час роботи бетоноукладальної машини забороняється ставати на вiбробрус і обробний брус, класти на них інструмент та інші предмети, очищати бункер під час роботи розподiльника.

5.3.5.8. При зупинці бетоноукладача на ділянках з поздовжнiм ухилом необхідно встановити на рейко-форми гальмові башмаки для попередження самочинного зрушення машин.

5.3.5.9. При підвозі бетонної суміші по узбіччю необхідно забезпечити вільний проїзд автомобілям-самоскидам і безпеку працюючим.

Рух автомобiлів-самоскидів в зоні укладання цементобетонної суміші дозволяєтся тільки за сигналом приймальника суміші; перед початком руху водій зобов’язаний подати звуковий сигнал.

5.3.5.10. Допомагати вивантаженню бетонної суміші допускається лопатою із подовженим держаком стоячи на землі збоку від суміші, що вивантажується.

5.3.5.11. При укладанні бетонної суміші бетоноукладачем з ковзаючими формами сторонні особі повинні знаходитися на відстані не менше 5 м від працюючої машини.

5.3.5.12. При встановленні копiювальної струни необхідно ретельно закріплювати її кінці в натяжних лебідках. При цьому робiтники повинні одягти рукавиці. Стороннім особам забороняється знаходитися в зоні натягування струни.

5.3.5.13. Перед подачею бункера-розподільника необхiдно подати звуковий сигнал. Заборонено знаходитися в зоні подачі бункера-розподільника і в зоні підходу до нього автомобіля-самоскида.

5.3.5.14. Під час роботи машини працюючі не можуть знаходитися поблизу гусениць (коліс), між консолями, на яких встановлені датчики автоматичних систем, ближче 5 м попереду машини, що рухається, розкидати суміш поблизу шнеку.

5.3.5.15. Виконувати очистку робочих органів машини допускається після повної зупинки двигуна.

5.3.5.16. Робiтник, зайнятий на встановленні штирів в поздовжній шов покриття, не має права покидати своє робоче місце до повної зупинки двигуна бетоноукладача.

5.3.5.17. Робітники-бетонники при обробці швів вручну повинні користуватися гумовими рукавицями.

5.3.5.18. При продувці деформаційних швів стислим повітрям від компресора робітники повинні одягти захисні окуляри і респiратори.

5.3.5.19. Машиніст нарізчика деформаційних швів в затверділому бетоні повинен користуватися захисними окулярами; під час роботи не можна робити змащування, регулювання, будь-який ремонт чи заміну дискіВ. Кришка кожуха ріжучих дисків має бути зачинена, а самі диски зафіксовані і надійно закріплені на валу.

5.3.5.20. Кожний ріжучий диск має бути встановлений строго вертикально, щоб уникнути його перекосу, заклинювання і руйнування в процесі різання.

5.3.5.21. Робiтникам, які обслуговують бетоноукладальний комплект і зайняті на остаточній обробці цементобетонного покриття, забороняється під час роботи і в перервах сідати на лопастi вала, знаходитися поблизу обертових частин машини, очищати бункер під час роботи розподільника.

5.3.5.22. Відстань між машинами комплекту під час роботи повинна бути не менше 10 м. Розподіляти суміш під час вивантаження її з кузова автомобіля не дозволяється.

5.4.1. Нанесення ліній безпеки і розділювальних смуг на покриттях проїзної частини автомобільних доріг виконують відповідно до ДСТУ 2587-94 “Розмiтка дорожня. Технiчнi вимоги. Методи контролю. Правила застосування” і “Технических указаний по разметке дорожных покрытий и нанесению рефлектирующих пленок на дорожные знаки и ограждения” (ВСН 172-70 минтрансстроя).

5.4.2. Місце роботи обладнують технічними засобами організації дорожнього руху відповідно до вимог “Iнструкції по забезпеченню безпеки дорожнього руху в місцях проведення дорожнiх робіт” ІНУВ 3.2-218-051-95.

5.4.3. Маркiрувальні машини подають до місця виконання робіт тільки при перервах руху транспорту.

5.4.4. Всі фарбувальні роботи, а також зберiгання і приготування лакофарбових матеріалів роблять відповідно до таких правил:

концентрація парiв розчинників, фарбувального пилу та інших компонентів в повітрі робочої зони при розпиленнi лакофарбових матеріалів не повинна перевищувати, мг/м3:

ацетон — 200

бензин — 300

ксилол — 50

уайт-спiрит — 300

матеріали, що застосовуються для забарвлення, повинні доставлятися на місце робіт в закритій тарі в кількості, що не перевищує змінної потреби;

банки з фарбою необхiдно відкривати безпосередньо перед вживанням, не тримати тривалий час відкритими, а по закінченні роботи щільно закривати і здавати на пристосоване для їх зберiгання сховище;

пуста тара повинна зберігатися в спеціально відведеному місці поза робiтничих приміщень;

на кожному бідоні, бутелi або іншiй ємкості треба мати етикетку з вказівкою завода-виготовлювача, найменування продукту, номера, дати випуску і ваги. Якщо матеріал отруйний і вогненебезпечний, це також зазначаєтся на етикетці;

розвантаження і тимчасове (на період виконання робіт) зберiгання фарби і розчинника дозволяєтся не ближче 15 м від місця можливого відкритого вогню (форсунки для випалювання старих ліній, зварювання та ін.), із підвітряної сторони;

приміщення для зберiгання нiтрофарби, ацетону та інших матеріалів для фарбування, а також транспортні пристрої, призначені для їх перевезення на великі відстані, мають бути забезпечені вогнегасниками та ящиками з піском;

робоча тара для нiтрофарби і ацетону повинна бути з алюмінію чи пластмаси.

5.4.5. При нанесенні смуг розмітки термопластиком з використанням маркiрувальних машин треба виконувати такі вимоги:

забороняється знаходитися в безпосередньому наближенні від маркiрувальника, за винятком спеціально виділеного робітника, що стежить за роботою машин;

робiтник, що обслуговує маркiрувальник, зобов’язаний стежити за температурою маси в котлі, користуючись термопарою або градусником і не допускати її перегріву;

при відкриваннi кришки котла, щоб уникнути нещасних випадків, робiтник зобов’язаний користуватися брезентовими рукавицями;

робітник, що працює із маркiрувальником, зобов’язаний стежити за правильною роботою газових пальників, показниками манометра на редукторі газового балона;

під час дощу використовувати газові пальники забороняється;

в разі поміченого витоку газу подачу його в систему негайно припинити;

категорично забороняється заправка горючими матеріалами (бензином і т. п.) при включеному двигуні і запалених пальниках;

під час буксування маркiрувальника забороняється вести підігрів термопластичної маси;

завантажувати в гарячий котел холодний пластичний матеріал необхiдно з великою обережністю, працюючий у цей час повинен знаходитися збоку від котла.

5.4.6. Роботи з використанням нiтрофарб під час нанесення ліній на дорожні покриття виконуються робітниками в комбiнезонах, гумових рукавицях, захисних окулярах і респiраторах. Всі працюючі з фарбою мають бути проiнструктованi про властивості матеріалів і безпечні прийоми праці.

5.4.7. В бригаді, що виконує роботи по фарбуванню смуг розмітки, має бути аптечка для надання першої медичної допомоги.

6.1.1.1. Дорожньо-будівельні роботи на болотах повинні вестися, як правило, в зимовий час.

6.1.1.2. Технологічну послідовність операцій треба встановити такою, щоб зроблена операція не була джерелом виробничої небезпеки при виконанні наступних робіт.

6.1.1.3. Початок і кінець дорожньо-будівельних робіт на болоті і на кризі визначається календарним графіком, затвердженим головним інженером дорожньо-будівельної організації.

6.1.1.4. Будівництво дороги на болоті треба вести відповідно до ПВР, в якому має бути передбачена послідовність всіх робіт, починаючи від розбивання траси і закінчуючи упорядженням дороги. Крім технічних питань, в проекті треба охопити питання охорони праці людей на кожному етапі виконання робіт.

6.1.1.5. Для забезпечення безпечних умов роботи людей і техніки необхiдно, щоб:

землерийно-транспортна техніка, що застосовується, вiдповiдала несучій спроможності болотних грунтів залежно від типу болот;

при наявності вибору перевагу надавати тракторам і екскаваторам болотної модифікації і автомобілям підвищеної прохідності;

тривалість стоянки техніки на промерзлому грунті була ув’язана з температурою повітря. Не дозволяється тривала робота машин на одній стоянці;

товщина промерзлого шару торфу, що забезпечує прохідність дорожньо-будівельної техніки залежно від її вантажопідйомності, повинна бути не меншою значень, наведених в таблиці 4.

Таблиця 4

Тип машини

Наменьша товщина промерзлого шару болота з рослинністю, мм

торф’яний

моховий

Автомобіль з навантаженням на вісь до 7тс, гусеничні машини чи трактори масою до 12 т.

120-150

150-200

Автомобіль з навантаженням до 12 тс, гусеничні тягачі і трактори масою до 25т.

150-200

250-300

Автомобіль з навантаженням на вісь понад 12 тс, вантажні автомобілі з причіпом

250-300

350-480

ПриміткА. Мінімальна товщина проморожування торф’яного шару грунту повинна бути на 15-20% більше наведених

6.1.2.1. Підготовчі роботи (розбивання місцевості, визначення небезпечних зон, вивчення загальних обставин тощо) треба виконувати під безпосереднім керівництвом і наглядом майстра.

6.1.2.2. В літній період роботи на багнистих болотах повинні виконуватись групою робітників не менше як з трьох чоловiк, оснащених жердиною діаметром 50-60 мм і довжиною не менше 5 м.

Рятувальна жердина має бути виготовлена з сухої ялини, сосни чи дюралюмінієвої труби, заглушеної по кінцях.

6.1.2.3. До поясу кожного робiтника карабiном прикріпляється міцна прядивна мотузка (без вузлів), яка витримує навантаження 180кгс.

Ці мотузки треба зберігати в сухому місці і перед застосуванням мають бути оглянутi майстром.

6.1.2.4. “Вікна”, що зустрічаються в болотистій місцевості (вони виділяються своєю яскравою соковитою зеленню), необхiдно обминати.

6.1.2.5. При переході небезпечних багнистих місць необхідно робити настили (гатi) з жердин і гілок.

6.1.2.6. У разі провалу в “вікно” не робити різких рухів, а продовжувати держатися за жердину, укладену горизонтально поперек “вікна”. Допомогу слід подавати із місця з міцним покривом за допомогою мотузки чи довгої жердини.

6.1.2.7. Пересування по болотах треба робити “слід у слід” з інтервалами між особами не менше 2-3 м з обов’язковим застосуванням “ведмежих лап” або плетених лиж, запобіжних мотузок, жердин і інших засобів.

6.1.2.8. Кріплення “ведмежих лап” і плетених лиж до взуття має бути легкознімним, а тасьму треба зав’язувати вузлом, який звільняється натягуванням одного з кінців тасьми.

6.1.2.9. Забороняється пересування “слід в слід” по торф’яних болотах, що утворилися на місці колишніх озер, по болотах з малою міцністю верхнього шару.

6.1.2.10. Через хиткі торф’яні болота необхiдно переходити за умов взаємного страхування мотузкою (зв’язкою) з інтервалом 8-10 м.

6.1.2.11. На лісних болотах треба стерегтися заклинювання ніг між корiнням дереВ. Купинні болота треба переходити по купинах із жердиною.

6.1.2.12. Перед початком роботи дорожньої техніки на болоті всі непромерзлі ділянки мають бути позначені добре видимими тичками, покажчиками і знаками.

6.1.2.13. Виконувати дорожньо-будівельні роботи на непромерзлому, необстеженому болоті, а також в темний час доби забороняється.

6.1.2.14. На болотах з низькою несучою спроможністю необхiдно проводити штучне проморожування поверхні на глибину не менше 400 мм засобами, передбаченими проектом ведення робіт (очищення від снігу, наморожування, армування хмизом тощо).

6.1.2.15. Обов’язковими заходами, що забезпечують безпечний рух техніки по заболоченiй місцевості, є такі:

попереднє обстеження місць можливого пересування техніки по торфовищах і визначення імовірності небезпечного виділення і скупчення болотного газу, газолiну та інших нафтопродуктів;

оснащення машин на гусеничному ходу люками в покрівлі кабіни (або відкриті двері в кабіні).

6.1.2.16. Транспортні засоби мають бути оснащені шансовим інструментом (сокира, пила, лопата) і буксирувальним тросом довжиною не менше 10 м, один кінець якого повинен бути зачепленим за фаркоп транспортного засобу, а інший закріплений на кабіні м’яким дротом.

6.1.2.17. Відстань між машинами треба утримувати не менше 10 м. Не дозволяється виконання робіт на болотах з мочажинами або поблизу озер одиночними машинами.

6.1.2.18. Забороняється пересування гусеничних машин з людьми по горілому лісі чи лісі з великою кількістю сухостійних дереВ. В цих випадках люди повинні йти за машиною на відстані не менше 100 м, надівши захисні каски.

6.1.2.19. Землерийна і транспортна техніка, зайнята на пробиванні пiонерної траншеї і підготовчих роботах, має бути оснащена комплектом необхідних рятувальних засобів для людей (пояси, жилети, мотузки, жердини, при необхідності човен).

6.1.2.20. Розчищення смуги відведення від лісу, чагарнику і корчування пеньків належить виконувати тільки в денний час.

Забороняється виконувати розчищення і переміщуватися за межами смуги відведення.

6.1.2.21. Звалювання, трелювання і розкряжування лісу треба проводити відповідно п. 5.1.1. 

6.1.2.22. Забороняється палити в кабінах транспортних засобів, де можлива концентрація болотного газу, що видавлений днищем машини, а також кидати палаючi сірники та розводити багаття.

6.1.2.23. При появі ознак пожежі (запах болотного газу, диму, гарі, масовий переліт птахів в одному напрямі тощо) необхідно вжити термінові заходи для виведення людей в безпечне місце і розпочати гасіння вогню за допомогою існуючих засобів, попередньо повідомивши про це керівництво дорожньо-будівельної організації і місцеві органи державної влади.

6.1.2.24. Для безпечного пересування екскаватора при виторфовуваннi необхiдно застосовувати переносні рублені щити і дерев’яні настили (сланi). Щити збирають з трьох-чотирьох деревин дiаметром 180-240 мм, скріплених болтами. Щити перекладають за допомогою екскаватора, зачалюючи їх до ковшу у напрямку руху гусениць. Замінюють щити після двох-трьох змін роботи екскаватора.

6.1.3.1. Роботи дозволяється вести на торфах з несучою спроможністю, що забезпечує прохідність землерийної техніки.

Рівень грунтових вод має бути не вище 500 мм від дна болотА. Щоб уникнути обвалення грунту відстань між краєм гусениць екскаватора і краєм траншеї має бути не менше 1,5 м.

6.1.3.2. Для гарантування безпечної роботи бульдозера допускається розробляти слабкий грунт шарами товщиною не більше 200-300 мм з обов’язковим переміщенням його у відвал і наступним розрівнюванням до змерзання торфу.

Завантажити