НПАОП 60.2-1.02-14Правила будови і безпечної експлуатації пасажирських підвісних канатних доріг

Металевий настил має унеможливлювати ковзання (просічено-витяжні, риф- лені, перфоровані сталеві листи тощо).

    1. Для доступу на робочі платформи опори мають обладнуватися драби­нами або сходами чи драбинами зі східцями.

Вибір засобів доступу на опори має здійснюватися відповідно до вимог чин­них стандартів.

    1. Драбини і драбини зі східцями мають починатися від поверхні землі.

Драбини мають обладнуватися пристроями захисту від падіння, що забезпе­чують застосування пристроїв зупинення падіння під час підіймання (опускання) всією висотою опори, відповідно до вимог чинних стандартів. Як пристрій захис­ту від падіння допускається застосовувати захисну огорожу у вигляді дуг.

Драбини з похилом до горизонталі понад 80° мають бути оснащені платфор­мою для відпочинку не більше ніж через кожні 15 м.

Драбини висотою підйому до 10 м допускається не обладнувати пристроями захисту від падіння.

    1. Робочі платформи та проходи, розташовані на опорах і станціях, а та­кож сходи та драбини зі східцями, призначені для доступу на опори та станції, мають бути огороджені перилами, що відповідають вимогам чинних стандартів. Якщо перила неможливо встановити з усіх боків робочої платформи, то має бути передбачена огорожа на протилежному боці робочого місця та на торцях. У зоні робочої платформи (на опорі, перилах тощо) мають бути передбачені місця для закріплення індивідуального спорядження працівників для захисту від падіння з висоти, які мають витримувати навантаження не менше 7,5 кН.

    2. У разі доступу на робочу платформу з драбини через люк захист від па­діння в люк має здійснюватися кришкою або перилами з хвірткою відповідно до вимог чинних стандартів, а в разі доступу через проріз у перилах - хвірткою.

    3. Легкодосяжні частини механізмів, що рухаються, мають бути закриті закріпленими металевими знімними огорожами, що допускають безпечний огляд і технічне обслуговування. Огородженню підлягають:

  • зубчасті, ланцюгові та черв'ячні передачі;

  • з'єднувальні муфти з болтами та шпонками, що виступають, а також усі муфти і вали, розташовані в місцях проходу працівників.

  1. Пристрої безпеки

    1. На кожному тяговому канаті маятникової канатної дороги (якщо канатів більше одного) установлюється командоапарат або інший прилад, що забезпечує зниження швидкості кабін перед наближенням до станцій, контроль зниження швидкості і зупинку. Якщо для зупинки кабін на станції передбачено інший при­стрій, то зупинка командоапаратом може не дублюватися. Якщо не відбулося зниження швидкості в потрібному місці, повинні накладатися робоче та аварійне гальма. Шлях аварійного гальмування повинен бути таким, щоб кабіна зупинила­ся до буферного пристрою, установленого на несучому канаті.

    2. На пульті керування маятникової канатної дороги повинні бути встано­влені покажчик швидкості та покажчик положення кабін. Покажчик положення кабін і командоапарат повинні мати коригувальний пристрій, що забезпечує точ­ність інформації про фактичне положення кабін.

    3. На станціях маятникової канатної дороги встановлюються буферні при­строї. У разі небезпеки наїзду візка кабіни на буфер повинен спрацювати аварій­ний вимикач і має накладатися аварійне гальмо.

    4. У зонах для посадки і висадки на пульті керування у машинному залі повинні бути встановлені вимикачі для аварійної зупинки канатної дороги.

    5. Перед зонами для посадки і висадки кільцевої канатної дороги з фіксо­ваними затискачами можуть установлюватися вимикачі (додатково до аварійних) для короткочасного зменшення швидкості в межах, передбачених проектом.

    6. На кільцевій канатній дорозі з фіксованими затискачами мають устано­влюватися пристрої для автоматичної зупинки канатної дороги, якщо пасажир проїхав зону висадки.

    7. На станції або опорі з найбільшим впливом вітру повинен бути встанов­лений прилад, що вимірює швидкість вітру та подає сигнал про перевищення припустимої швидкості вітру на пульт керування канатної дороги.

    8. Приводи канатної дороги повинні мати блокування, яке унеможливлює пуск дороги в роботу від резервного чи зворотного приводів при ввімкненому го­ловному приводі, і навпаки.

    9. На роликових балансирах кільцевих канатних доріг повинні бути пе­редбачені блокувальні пристрої, що зупиняють канатну дорогу в разі зміщення каната від осі ролика до реборди до його спадання.

У разі обладнання роликових балансирів уловлювачем, що не дає змоги кана­ту впасти на землю або піднятися вгору (на притискних роликах), допускається встановлювати тільки пристрій для вимкнення приводу канатної дороги в разі сходження каната з роликів.

  1. Сигналізація та зв’язок

    1. Між станціями канатної дороги повинен бути телефонний або радіозв'я­зок.

    2. Кабіни двоканатної маятникової дороги повинні бути обладнані теле­фонним або радіозв'язком з пультом керування канатною дорогою.

    3. Опори кільцевих канатних доріг мають бути оснащені гучномовним зв'язком для інформування пасажирів у разі виникнення аварійної ситуації та зу­пинки канатної дороги.

    4. Пуск канатної дороги необхідно робити після подачі на станціях звуко­вого сигналу.

    5. Про початок зниження швидкості перед наближенням кабін до станцій маятникових канатних доріг повинен подаватись звуковий сигнал машиністу і ду­блюватися світловим сигналом на пульті.

    6. На пульті керування кільцевої канатної дороги або на окремому щиті повинна бути світлова сигналізація про спрацьовування блокувальних пристроїв на роликових балансирах. Допускається один сигнал від спрацьовування кількох блокувальних пристроїв. У цьому випадку сигнал повинен сповіщати, на якій(их) опорі(ах) спрацював блокувальний пристрій.

    7. Телефонні та сигнальні кабелі повинні бути ізольовані від землі і не то­ркатися кабін або канатів.

    8. У разі несправності систем контролю керування, сигналізації та зв'язку робота канатної дороги повинна бути припинена.

    9. Пульти керування канатною дорогою, обладнані телефонним зв'язком або радіостанціями, повинні мати вказівні таблички виклику аварійно- рятувальних формувань (служб) та інструкції про порядок дії працівників у разі виникнення надзвичайної ситуації.

  2. Електрична частина

    1. Електрообладнання, електроосвітлення, прилади, електроустановки ма­ють відповідати вимогам цих Правил, "Правил устройства электроустановок (6-е издание, переработанное и дополненное). Энергоатомиздат, 1987 г." (далі - ПУЕ), Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених нака­зом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної по­літики України від 09 січня 1998 року N 4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за N 93/2533 (НПАОП 40.1-1.21-98), і чинних стан­дартів.

    2. За ступенем надійності електропостачання канатні дороги належать до II категорії і повинні мати два незалежних джерела живлення відповідно до вимог ПУЕ. Допускається як друге джерело живлення використовувати автономну елек­тростанцію.

    3. За захистом від блискавки споруди канатної дороги належать до зви­чайних об'єктів відповідно до вимог чинних стандартів.

    4. Канати канатної дороги мають бути заземлені відповідно до вимог ПУЕ. Якщо тяговий канат використовується як струмопровід для кіл сигналізації, керу­вання або освітлення кабін, то канат ізолюється від землі. У цьому разі необхідно встановлювати розрядники для цього каната.

    5. Провідні частини транспортних засобів повинні бути електрично пов'я­зані між собою.

    6. Кабіни двоканатної маятникової дороги, станції і опори канатних доріг обладнуються внутрішнім і зовнішнім освітленням.

    7. Кабіни з пультом керування (на одноканатних маятникових канатних дорогах) повинні бути оснащені зовнішньою рухомою фарою та внутрішнім осві­тленням.

    8. Відповідне штучне освітлення, у тому числі аварійне, не залежне від робочого джерела живлення, має бути передбачене принаймні в тих зонах, які є важливими як для експлуатації та технічного обслуговування, так і для пропуску пасажирів (входи і виходи, зони посадки і висадки, зали очікування тощо).

    9. Прожектори, що забезпечують достатнє освітлення ділянки траси без­посередньо за межами території станції, повинні бути встановлені на станціях ка­натних доріг.

    10. Неізольовані струмопровідні частини електрообладнання (у тому числі вимикачів, що подають живлення на кабель), розташовані в місцях, що уможлив­люють дотик до них, мають бути огороджені.

Електрообладнання, розташоване в приміщенні, що замикається, або в міс­цях, де в разі входу (або підходу) працівників автоматично знімається напруга, може не огороджуватися.

    1. Канатна дорога, розташована в місцях, зазначених у Порядку пого­дження місця розташування та висоти об'єктів на приаеродромних територіях та об'єктів, діяльність яких може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехніч­них приладів цивільної авіації, затвердженому наказом Міністерства інфраструк­тури України від 30 листопада 2012 року N 721, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2012 року за N 2147/22459, має бути позначена як пе­решкода для повітряних суден (літаків, вертольотів тощо).

  1. ВИМОГИ ДО ВИГОТОВЛЕННЯ, МОНТАЖУ, ДЕМОНТАЖУ, НАЛА­ГОДЖЕННЯ, РЕМОНТУ І МОДЕРНІЗАЦІЇ

  1. Загальні вимоги

    1. Роботодавець відповідно до статті 21 Закону України "Про охорону пра­ці" повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на екс­плуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

    2. Будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт) ка­натних доріг здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

  2. Виготовлення

    1. Кожний комплект обладнання виробник або постачальник канатної доро­ги споряджає:

Паспортом пасажирської підвісної канатної дороги, зразок якого наведений у додатку 16 до цих Правил;

  • настановою щодо експлуатації;

  • інструкцією щодо монтування, пускання, регулювання та обкатування (за необхідності);

  • комплектом креслеників деталей і складанних одиниць обладнання, що швидко спрацьовуються (за необхідності);

  • електричними схемами (принциповими та з'єднування) силових кіл і кіл керування, сигналізації, освітлення та зв'язку;

  • інструкцією щодо зрощування канатів (за необхідності);

  • інструкцією щодо заливання канатів сплавом (закріплення клинами) у му­фтах кінцевих кріплень канатів (за необхідності);

  • документами виробників канатів про їх якість і протоколами випробуван­ня.

За оформлення технічної документації, зазначеної у цьому пункті, відповідає суб'єкт господарювання, що постачає комплект обладнання.

    1. Під час складання паспорта до нього вносяться відомості з переліку, які наведені в додатку 16 до цих Правил і тільки ті, що належать до даного типу кана­тної дороги. Допускається вносити до паспорта й інші відомості, що належать до даного типу канатної дороги.

Виготовлені окремо і призначені для самостійного постачання механізми, металоконструкції (ригелі, траверси, стояки опор, опори в цілому тощо), пристрої безпеки їх виробники супроводжують відповідними документами щодо якості.

    1. У разі комплектування обладнання канатної дороги зі складових частин, що постачаються різними виробниками або постачальниками, паспорт канатної дороги в цілому складається за даними документів про якість окремих складових частин. Ці документи зберігаються разом з паспортом.

    2. У настанові щодо експлуатації канатної дороги поряд з іншими відомос­тями мають бути зазначені:

  • опис і робота канатної дороги та її обладнання, у тому числі силових кіл і кіл керування, сигналізації, освітлення та зв'язку;

  • склад працівників, які здійснюють технічне обслуговування канатної доро­ги, їхні завдання та обов'язки за нормальних умов експлуатації та в аварійних си­туаціях;

  • порядок проведення експлуатації канатної дороги в аварійних ситуаціях, у тому числі з використанням зворотного та резервного приводів;

  • організація контролю процесу експлуатації канатної дороги;

  • види, періодичність, обсяг і порядок проведення періодичного технічного обслуговування, контролю технічного стану (щоденного, щомісячного, щорічного та спеціального), ремонту та змащення обладнання канатної дороги, а також ре­комендації щодо відновлення лакофарбових покриттів металевих поверхонь від­повідно до макрокліматичного району розташування канатної дороги;

  • періодичність і способи огляду металоконструкцій;

  • перелік і позначення деталей, що швидко спрацьовуються, та граничні но­рми їх бракування;

  • способи та порядок регулювання гальм;

  • періодичність та способи перевірки пристроїв безпеки;

  • граничні норми бракування канатів;

  • критерії граничного стану канатної дороги для проведення капітального ремонту;

  • порядок проведення переміщення несучих канатів і фіксованих затискачів транспортних засобів;

  • моменти затягнення фіксованих затискачів транспортних засобів і болто­вих притискачів (канатних затискачів) на кінцевих кріпленнях канатів і порядок виконання робіт;

  • порядок перевірки і регулювання затискного зусилля затискачів, що відчі­плюються;

  • порядок проведення технічних оглядів;

  • вимоги безпеки в аварійних ситуаціях;

  • порядок проведення аварійно-рятувальних робіт на канатній дорозі.

    1. Виготовлений комплект обладнання канатної дороги, окремі складові ча­стини (вузли) або пристрої безпеки, призначені для самостійного постачання, їх виробник споряджає маркувальними табличками, незнімно закріпленими на вид­них місцях із зазначенням найменування виробника чи його знака для товарів і послуг, типу, моделі, основних технічних характеристик, дати виготовлення, по­рядкового (серійного) номера за нумерацією виробника та інших відомостей від­повідно до вимог технічних умов на виготовлення обладнання канатної дороги. Метод виконання написів на маркувальній табличці має забезпечувати їх збере­ження протягом усього строку експлуатації обладнання канатної дороги.

    2. Умови праці на робочих місцях під час виготовлення обладнання, будів­ництва (нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту), монтажу, про­ведення ремонту, експлуатації канатних доріг і модернізації їх обладнання мають бути такими:

  • вміст хімічних речовин у повітрі робочої зони не повинен перевищувати граничнодопустимих концентрацій відповідно до вимог чинних стандартів;

  • рівні інфразвуку та еквівалентні рівні шуму на робочих місцях відповідно до Санітарних норм виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку ДСН 3.3.6.037­99, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року N 37;

  • рівні загальної та локальної вібрації на робочих місцях відповідно до Дер­жавних санітарних норм виробничої загальної та локальної вібрації ДСН 3.3.6.039-99, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року N 39;

  • параметри мікроклімату на робочих місцях відповідно до Санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року N 42;

  • рівні напруженості електромагнітного поля частотою 50 Гц на робочих мі­сцях відповідно до Державних санітарних норм і правил при роботі з джерелами електромагнітних полів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 грудня 2002 року N 476, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13 березня 2003 року за N 203/7524;

  • рівні освітленості на робочих місцях відповідно до вимог чинних будіве­льних норм;

  • організація технологічних процесів має відповідати вимогам чинного зако­нодавства;

  • порядок накопичення, транспортування, знешкодження і захоронення від­ходів під час виготовлення, монтажу, ремонту, експлуатації канатних доріг і мо­дернізації їх обладнання відповідно до Гігієнічних вимог щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населен­ня ДСанПіН 2.2.7.029-99, затверджених постановою Головного державного сані­тарного лікаря України від 01 липня 1999 року N 29.

    1. Перед уведенням в обіг (постачанням на ринок) обладнання канатних до­ріг, у тому числі окремих складових частин (вузлів) або пристроїв безпеки, виро­бник або постачальник повинен провести оцінку його відповідності вимогам Тех­нічного регламенту канатних доріг і цих Правил, скласти декларацію про відпові­дність і нанести на кожний виріб (на поверхню чи на маркувальні таблички) наці­ональний знак відповідності згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року N 1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності".

  1. Монтаж, демонтаж і налагодження

    1. Монтаж (демонтаж) обладнання канатних доріг має виконуватися відпо­відно до вимог проекту виконання робіт (далі - ПВР) на монтаж (демонтаж), за­твердженого в установленому порядку.

    2. Допускається монтаж (демонтаж) обладнання канатних доріг виконувати за типовими ПВР або технологічними картами з прив'язкою їх до місцевих умов.

    3. Перед проведенням монтажу обладнання канатної дороги суб'єкт госпо­дарювання, який виконує монтаж, має провести огляд металевих конструкцій (не­сучих і допоміжних), механізмів канатної дороги, кріпильних виробів (діаметр, клас міцності) з метою оцінки їх стану та комплектності. За результатами огляду складається акт, що підписується працівниками, які проводили огляд, і затвер­джується керівником суб'єкта господарювання, який виконує монтаж.

Крім того, обладнання канатної дороги, що перебувало раніше в експлуатації в іншому місці, має піддаватися експертному обстеженню.

    1. Після закінчення робіт з монтажу перед здачею канатної дороги в екс­плуатацію здійснюється налагодження та перевірка її готовності до експлуатації, під час якої виконуються:

  1. перевірка відповідності встановлення обладнання канатної дороги техніч­ній документації;

  2. перевірка й експлуатаційні випробування окремих складових частин і їх взаємодія з іншими складовими частинами канатної дороги, зокрема:

  • стану канатів, їх з'єднань і кінцевих кріплень;

  • напрямних канатів (шківів, башмаків, роликів тощо) і правильне функціо­нування їх опорних і натяжних пристроїв, у тому числі натяжних канатів;

  • відповідних безпечних відстаней між транспортним засобом і канатами щодо інших складових частин канатної дороги з урахуванням дії навколишнього середовища в найбільш несприятливих умовах експлуатації;

  • приєднання транспортних засобів до рухомого каната (тягового чи несуче­тягового) і їх стійкості до проковзування за всіх можливих умов експлуатації;

  • вільного переміщення транспортних засобів на лінії і на станціях;

  • роботи електричного обладнання;

  • роботи телекомунікаційного та сигнального обладнання;

  • роботи пристроїв безпеки і контролю в разі експлуатаційної відмови;

  • працездатності всіх гальм і збереження відповідного тертя за найнесприят- ливіших умов навантаження під час роботи;

  • роботи всіх типів приводів (головного, зворотного, резервного) на всіх ре­жимах роботи з урахуванням найнесприятливіших умов експлуатації;

  • роботи евакуаційних пристроїв;

  • стану станцій, лінійних опор і їх фундаментів;

  1. експлуатаційні випробування (обкатка) канатної дороги, під час яких ви­користовуються всі приводи (головний, зворотний і резервний) на всіх режимах роботи з урахуванням усіх умов експлуатації.

Мінімальний час експлуатаційних випробувань (обкатки) на максимальній швидкості складає:

  • для маятникових канатних доріг - 25 годин з головним приводом, з яких щонайменше 5 годин з повним навантаженням;

  • для кільцевих канатних доріг: з фіксованими затискачами - 25 годин з го­ловним приводом; із затискачами, що відчіплюються, - 50 годин з головним при­водом (з яких щонайменше 5 годин з повним навантаженням).

Експлуатаційні випробування (обкатка) кільцевої канатної дороги із затиска­чами, що відчіплюються, з повним навантаженням мають здійснюватися з ураху­ванням завантаження гілок підіймання та спуску, зазначеного в паспорті канатної дороги, відповідно до вимог настанови щодо експлуатації, наданої виробником або постачальником.

Крім того, експлуатаційні випробування мають бути проведені зі зворотним і резервним приводами принаймні один повний цикл роботи.

На канатних дорогах, що мають транспортні засоби із затискачами, що відчі­плюються, експлуатаційні випробування мають проводитися з усіма транспорт­ними засобами.

На канатних дорогах, призначених виключно для перевезення вгору, експлу­атаційні випробування мають проводитися з максимально допустимим наванта­женням.

    1. Після закінчення робіт з монтажу обладнання канатної дороги мають бу­ти складені такі документи (у разі виконання таких робіт):

  • акти закріплення канатів у муфти кінцевих кріплень;

  • акт зрощування каната;

  • акт вимірювання провисання несучого каната;

  • акт зважування противаги;

  • акт випробування транспортних засобів і вловлювача кабіни;

  • акти закріплення металоконструкцій станцій і опор на фундаментах;

  • акти приймання фундаментів і опорних конструкцій;

  • акти на приховані роботи;

  • акт перевірки відповідності встановлення обладнання канатної дороги тех­нічній документації;

  • акт перевірки й експлуатаційних випробувань окремих складових частин;

  • акт експлуатаційних випробувань (обкатки) канатної дороги.

Завантажити