Металеві станини конвеєрів повинні мати надійне захисне заземлення або занулення.
Стрічкові конвеєри, що призначені для транспортування тіста і тістових заготовок, повинні мати антиадгезійне покриття або пристрої для виключення налипання тіста.
На стрічці похилих конвеєрів необхідно встановлювати поперечні рейки для запобігання зворотному сповзанню штучних вантажів.
Огородження приводних, натяжних та відхильних барабанів стрічкових конвеєрів повинні закривати з торців барабани та ділянки стрічки, що набігає на барабан, по довжині не менше R+1 м від лінії дотику барабана зі стрічкою (R радіус барабана у метрах).
Конвеєри, розташовані над робочими місцями, проходами, повинні мати знизу суцільне огородження, розташоване не нижче 2.0 м від рівня підлоги, а з боків — борти, що піднімаються над верхньою несучою стрічкою на 0.4 м.
Конвеєри для тарних вантажів повинні мати по всій довжині борти висотою не менше ніж 0.2 м.
Уздовж конвеєрів, які розташовані у виробничих приміщеннях нижче рівня підлоги, повинна бути огорожа з поручнями висотою не менше ніж 0.9 м від рівня підлоги з зашивкою по низу висотою не менше ніж 0.15 м.
У місцях передачі вантажу, що транспортується, з одного конвеєра на інший (або на машину) повинні бути передбачені пристрої, що виключають падіння вантажу з конвеєра або машини. Для запобігання падінню мішків з конвеєрів кінці відвідних шлагбаумів повинні впритул прилягати до борту конвеєра та спуску.
Для переходу людей через конвеєри, встановлені на висоті не більше 1.2 м від рівня підлоги, повинні улаштовуватися містки шириною не менше 1.0 м, огороджені поручнями і зашиті по низу у відповідності з п. 14.5.2 цих Правил.
Ділянки конвеєрів, де заборонений прохід людей, повинні огороджуватися за допомогою встановлення вздовж них поруччя висотою не менше 0.9 м.
Очищення конвеєра повинно проводитися після вимкнення електродвигуна та вивішування на пусковому пристрої конвеєра плаката «Не вмикати! Працюють люди!»
Робота пересувних конвеєрів дозволяється лише при справному підіймальному пристрої (трос, гальмо) та шланговому приводі, зі змонтованими на кінцях станини кінцевими вимикачами та огороджувальними щитами з боків механізмів для переміщення тарних вантажів.
Скидання мішків зі стрічки необхідно здійснювати за допомогою щитків, що повинні встановлюватись під кутом 45 градусів до стрічки конвеєра та щільно прилягати до борту конвеєра або спуску.
Рольганги повинні відповідати наступним вимогам:
кут нахилу повинен становити не більше 4 градусів для того, щоб вантажі переміщувались зі швидкістю не більше 0.5 м/с; при цьому безпека їх переміщення повинна досягатись за рахунок суцільного завантаження робочого полотна рольганга;
відстань між вісями роликів повинна відповідати розмірам вантажу, що переміщується (при цьому вантаж повинен спиратись не менше ніж на три ролики);
ширина вантажів, які переміщуються, не повинна перевищувати ширину полотна рольганга;
у місцях проходу слід влаштовувати відкидні секції рольгангів шириною не менше ніж 0.8 м.
Роликові конвеєри повинні мати в розвантажувальній частині обмежувальні упори та пристрої для гасіння інерції рухомого вантажу.
Гвинтові конвеєри (транспортуючі шнеки) повинні відповідати таким вимогам:
жолоби для сипких матеріалів повинні бути обладнані щільними кришками на завісах або шарнірах;
засипні бункери та отвори повинні бути перекриті запобіжними гратами, при цьому розміри вічок не повинні перевищувати 0.05*0.05 м;
в днищі жолоба, в якому розміщені робочі органи, повинні бути засувки для очищення від завалу продуктом, а в торцевій стінці з боку виходу продукту — зливні самотічні труби та шарнірні запобіжні клапани, що відчиняються у разі переповнення жолоба продуктом;
кришки шнекових живильників повинні мати блокування з електродвигунами, що забезпечує вимикання механізму у разі відчинення кришки;
гвинт у жолобі повинен бути встановлений із зазором не менше ніж 0.01 м, щоб він не торкався стінок та дна і працював плавно без невластивого шуму;
витки шнека для запобігання випадковому травмуванню повинні закінчуватись на відстані не менше ніж 0.2 м від випускного отвору.
Ковшові елеватори
Ковшові елеватори (норії) повинні відповідати наступним вимогам:
засипні бункери повинні бути обладнані запобіжними гратами (з вічками розміром не більше 0.05*0.05 м), зблокованими з пусковим пристроєм;
норійна стрічка та ковші не повинні торкатись внутрішніх стінок труб, кожухів, головки та башмака норії;
зупинка норії повинна бути передбачена не менше, як з двох місць (обов’язково у місцях завантаження та розвантаження), а дистанційний пуск — з одного місця після подачі попереджувального сигналу;
норії слід обладнувати гальмовими пристроями, за виключенням елеваторів, що мають привод з черв’ячним редуктором, для їх зупинки у разі раптового припинення подачі енергії та пристроями для запобігання завалам;
у випадку влаштування приямку для башмака з трьох сторін повинні бути передбачені проходи шириною не менше 0.8 м, при цьому приямок повинен бути огороджений поручнями;
від нижнього краю башмака до підлоги необхідно залишати відстань не менше ніж 0.15 м для безпечного та зручного спорожнення у разі завалу продуктом;
ширина ковшів норій повинна бути меншою ширини стрічки на 0.025-0.030 м;
норії повинні бути обладнані пристроями, що виключають падіння стрічки у разі її обриву;
очищення завантажувальних лійок необхідно виконувати лише при вимкненому електродвигуні та з розміщенням на пусковому пристрої плаката: «Не вмикати! Працюють люди!»;
в трубах ковшових конвеєрів повинні бути передбачені оглядові люки і люки для натягування стрічок. Оглядові люки повинні розміщуватись на висоті не вище ніж 1.4 м і не нижче ніж 0.7 м від підлоги;
середня вісь люків для натягування стрічок повинна бути розміщена на висоті не вище ніж 1.3 м і не нижче ніж 0.7 м від підлоги. Під час роботи норії оглядові люки та дверцята на головці та башмаку норії повинні бути зачинені;
норійна стрічка повинна бути натягнена рівномірно по всій ширині для запобігання її збіганню з барабана;
на башмаках норій всіх типів повинні бути передбачені датчики підпору та реле контролю швидкості руху стрічки;
біля башмаків і головок норій для їх огляду, ремонту та змащування повинні бути передбачені площадки шириной не менше ніж 0.7 м.
Гравітаційні транспортери (гвинтові та похилі спуски)
Поверхня спусків повинна бути гладкою без виступаючих деталей.
Похилі спуски повинні мати міцну конструкцію, нахил спуску повинен забезпечувати плавне, без ударів переміщення вантажу, що спускається.
Кут нахилу спусків похилих або гвинтових для мішків з борошном, цукром або коробів повинен бути в межах 30-35 градусів. Висота похилих спусків — не більше ніж
м від точки приймання вантажу. Швидкість руху вантажу на гвинтових спусках не повинна бути більше ніж 2 м/с
При кутах нахилу гвинтових спусків понад 24 градусів та швидкості руху понад 1.0 м/с необхідно встановлювати гасителі швидкості (амортизуючі упори, зустрічні ухили тощо) або гальмівні пристрої для мішків.
Ширина робочої поверхні спуску повинна бути не менше діагоналі вантажів, що переміщуються, а висота бортів для запобігання падінню вантажів повинна становити не менше 2/3 висоти вантажу.
Столи для приймання мішків необхідно влаштовувати висотою 1.4 м та обладнувати їх поверхню гальмовими пристроями, що запобігають падінню мішків.
Прийомні отвори та місця проходження спусків повинні бути огороджені.
Отвори в стінах та перекриттях перед спусками слід закривати спеціальними кришками або клапанами (дверцятами) та відчиняти лише на час подавання чи проходження вантажу.
Похилі та гвинтові спуски повинні бути надійно закріплені до перекриття або стін і до приймальних столів.
Ліфти вантажні малі (підйомники)
Будова, встановлення, утримання і опосвідчення вантажних малих ліфтів (підйомників) повинні відповідати вимогам Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, ГОСТ 8824 — 84* та ГОСТ 28911-98.
Вантажопідйомність вантажного малого ліфта повинна бути не більше 250 кг.
Кожен ліфт на основному завантажувальному поверсі повинен мати табличку з позначенням:
найменування ліфта (за призначенням);
вантажопідйомності;
реєстраційного номера;
номера телефона обслуговуючого персоналу або аварійної служби.
На дверцятах шахти ліфта з зовнішнім керуванням повинні бути написи з позначенням вантажопідйомності ліфта та про заборону транспортування людей.
Сполучення ліфтів і підйомників з пожежонебезпечними виробництвами повинно передбачатися через тамбури. а з вибухопожежонебезпечними виробництвами — через тамбур-шлюзи з протипожежними дверима.
Валкові мішкопідйомники
Підйомники повинні встановлюватись в окремих шахтах з вогнестійких матеріалів.
Встановлювати мішкопідйомники в сходових клітках не дозволяється.
В місцях завантаження мішків у підйомник відстань від рівня підлоги до валка повинна бути не менше ніж 0.12 м, а у місці приймання повинен бути передбачений похилий спуск з бортами висотою не менше ніж 0.06 м.
Мішкопідйомники повинні мати бирку або клеймо з позначенням реєстраційного номера, вантажопідйомності, дати наступного випробування та реєструватися в журналі обліку вантажопідйомних машин.
Штабелеукладачі
Штабелеукладачі, які застосовуються для розбирання та укладання штабелів мішків із сипкими матеріалами, повинні бути обладнані:
кінцевим стрічковим конвеєром, що зберігає положення у разі підйому та опускання;
додатковим пусковим пристроєм, встановленим на каркасі верхнього конвеєра, що забезпечує аварійну зупинку та пуск зі штабеля всіх механізмів, які входять до складу транспортної лінії.
ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА
Загальні вимоги
Електробезпека електроустановок споживачів, які щойно будуються або реконструюються, повинна відповідати вимогам ПУЕ.
Електроустановки споживачів, що експлуатуються, повинні відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, стандартів безпеки праці та інших нормативних актів.
Новозбудовані електроустановки та такі, що реконструюються, повинні бути піддані приймально-здавальним випробуванням та вводитись до промислової експлуатації лише після прийняття приймальними комісіями з обов’язковим оформленням відповідних актів та протоколів.
Вся технічна документація, у відповідності з якою електроустановку було допущено до експлуатації, повинна зберігатись у особи, що відповідає за електрогосподарство.
Електродвигуни, які встановлюються на відкритому повітрі, повинні мати виконання не менше ІР44 або спеціальне, що відповідає умовам їх роботи.
Електродвигуни, які встановлюються в приміщеннях (складах безтарного зберігання борошна, цукру в силосах і бункерах, відділеннях розмелу цукрового піску у цукрову пудру, приміщеннях мішкоочищувальних машин, відділеннях просіювання борошна, виробництва панірувальних сухарів, аспіраційних відділеннях тощо), де можливе осідання на їх обмотках пилу, що порушує їх природне охолодження, повинні мати виконання не менше ІР54 або продувне з підведенням чистого повітря.
Електродвигуни, які встановлюються у сирих та особливо сирих місцях (відділеннях миття лотків, матриць, інвентарю, дріжджових відділеннях тощо), повинні мати виконання не менше ІР43 та ізоляцію, розраховану на дію вологи та пилу (зі спеціальною обмазкою, вологостійку тощо).
Встановлені пускові прилади повинні бути розраховані на максимальну силу струму електродвигуна. Напруга в колах керування устаткуванням, що встановлено у приміщеннях особливо небезпечних і з підвищеною небезпекою, а також зовні приміщення, не повинна перевищувати 42 В.
Комплектні пристрої (щити, шафи тощо), що призначені для робіт під напругою до 1000 В, повинні відповідати вимогам ГОСТ 22789-94 (МЭК439-1-85).
Дверцята шаф або ящиків з електроапаратурою повинні замикатись за допомогою спеціального ключа або замка. Ключі повинні вийматись та знаходитись у чергового електротехнічного персоналу. Коробки електроустаткування і мережі повинні бути щільно закриті кришками.
Незалежно від засобу захисту на всіх дверцятах (кришках) шаф, ніш тощо з електроустаткуванням напругою понад 42 В, а також на огорожах, які закривають електроапаратуру, повинні бути нанесені попереджувальні знаки електричної напруги, виконані у відповідності з ГОСТ 12.4.026-76*. На дверцятах повинен також бути наведений перелік устаткування, відповідного до електроапаратури, і розміщена принципова електрична схема.
Для освітлення закритих місць устаткування, що потребують періодичного огляду та налагодження, на шафах, пультах або нішах повинні бути встановлені штепсельні розетки на напругу не більше 12 В для ввімкнення переносних електросвітильників. Місця ввімкнення переносних світильників до електромережі необхідно позначити написом «Місцеве освітлення».
Розподільчі улаштування повинні мати чіткі написи, що вказують призначення окремих ланцюгів та панелей.
Написи повинні виконуватись на чоловій поверхні пристрою, а при обслуговуванні з обох боків — також на його задній поверхні.
У розподільчих улаштуваннях повинна бути забезпечена можливість встановлення переносних заземлень.
Улаштування електромереж на підприємстві повинно передбачати можливість вимкнення напруги на окремих ділянках для забезпечення безпеки під час проведення ремонтних робіт на електроустановках.
Розкопки кабельних трас або земляні роботи повинні виконуватись лише з письмового дозволу роботодавця, при цьому наказом по підприємству повинна бути виділена особа з числа електротехнічного персоналу, що відповідає за збереження в цілості кабеля на весь період проведення робіт, а розкритий кабель повинен бути закріплений для попередження провисанню та захисту від механічних пошкоджень. На місці робіт встановлюються сигнальні вогні та попереджувальні плакати.
Місця прокладання кабелів у землі (кабельні траси) повинні бути ретельно позначені розпізнавальними знаками та нанесені на генплан підприємства. Кабелі повинні прокладатись на встановленій глибині та бути захищені від механічних пошкоджень у відповідності з вимогами ПУЕ.
Для виконання робіт на кабельних лініях не допускається користування переносними лампами напругою понад 12 В.
Заміна плавких вставок запобіжників під напругою та встановлення некаліброваних вставок без маркування величини номінального струму не дозволяється.
Під час грози або у разі її наближення всі роботи на лініях високої та низької напруги повинні бути припинені.
Роботи з ремонту електроустаткування та механізмів повинні виконуватись лише після повного вимкнення від електромережі з обов’язковим вивішуванням на місцях вимкнення попереджувальних плакатів «Не вмикати! Працюють люди!»
Ремонтні роботи на повітряних лініях, які знаходяться на балансі та в експлуатації підприємств, повинні проводитися у разі вимкнення напруги на ділянках, які ремонтуються, та з обов’язковим вивішуванням на кінцевих пунктах попереджувальних плакатів «Не вмикати! Працюють люди!».
Роботи на повітряних лініях можуть проводитися тільки, якщо виписані наряди на виконання робіт головним енергетиком (енергетиком) або особою, яка виконує ці обов’язки.
Для захисту працюючих від ураження струмом у випадках помилкової подачі напруги з обох боків ділянки лінії, яка ремонтується, повинні бути накладені заземлення, за наявності на ділянці робіт відгалужень — і на відгалуженнях.
Накладання заземлення слід виконувати безпосередньо після перевірки відсутності напруги. Користуватися для заземлення провідниками, які не призначені для цієї мети, забороняється.
До вмикання у мережу електроустаткування, яке не діяло більше одного місяця, повинні бути проведені його огляд та перевірка опору ізоляції.
У приміщеннях категорій А, Б, В за вибухопожежною та пожежною небезпекою повинна забезпечуватися електростатична іскробезпека відповідно до ГОСТ 12.1.018-93 та ГОСТ 12.4.124-83.
Технічна документація
На кожному підприємстві повинна зберігатись технічна документація, у відповідності з якою електроустановки підприємства були допущені до експлуатації. До її складу належать:
наказ про особу, відповідальну за електрогосподарство, її професійна відповідність; список осіб, які мають право віддавати оперативні розпорядження, вести оперативні переговори, а також наявність переліку телефонів диспетчерів енергопостачальної організації та доступність зв’язку;
журнал перевірки знань Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ) і Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів; список електротехнічних працівників;
медичний висновок про дозвіл на право роботи електротехнічних працівників в електроустановках;
список осіб, які можуть призначатися відповідальними особами; перелік робіт, які можуть виконуватися за нарядом і за розпорядженням; перелік робіт, які проводяться в порядку поточної експлуатації; однолінійна схема електроустановок;
комплект експлуатаційних інструкцій та інструкцій з охорони праці;
журнал інструктажів;
журнал обліку електроінструменту;
план навчання електротехнічних працівників безпеці праці; план протиаварійних тренувань;
журнал обліку протиаварійних і протипожежних тренувань; оперативний журнал;
журнал обліку відмов і аварій в роботі електрообладнання і мереж; журнал обліку захисних засобів;
журнал реєстрації протоколів випробувань засобів захисту і інструменту з ізолювальними ручками, переносних світильників, знижувальних трансформаторів; журнал випробувань засобів захисту із діелектричних матеріалів; журнал обліку робіт за нарядами і розпорядженнями; графік огляду кабельних трас, кабельних споруд і повітряних ліній; протоколи перевірок і випробувань електрообладнання, апаратури, пристроїв РЗ і А, електромереж і заземлювальних пристроїв;
паспортні карти або журнали з описом електрообладнання, що експлуатується, і захисні засоби з зазначенням технічних характеристик і інвентарних номерів; креслення електромереж, установок і споруд;
кабельні журнали, виконавчі креслення повітряних ліній і кабельних трас;
- виконавча документація підземних кабельних трас та заземлюючих пристроїв з прив’язками до будівель та стаціонарних споруд із зазначенням місць встановлення з’єднувальних муфт та перетинів з комунікаціями.
Вимоги до електротехнічного персоналу
Порядок навчання і перевірки знань працівників, які обслуговують електроустановки, має відповідати вимогам до електротехнічного обслуговуючого персоналу, які містяться в ПТЕ.
Працівники, що обслуговують електроустановки, зобов’язані знати Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів відповідно до посади, що займають чи роботи, яку вони виконують, і мати відповідну групу з електробезпеки згідно з вимогами цих правил.
Працівнику, який пройшов перевірку знань Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, видається посвідчення встановленої форми.
Посвідчення про перевірку знань працівника є документом, який засвідчує право на самостійну роботу в електроустановках на зазначеній посаді за фахом.
Роботи в електроустановках стосовно їх організації поділяються на такі, що виконуються за нарядом-допуском, за розпорядженням та в порядку поточної експлуата-ції.
Порядок видачі та оформлення наряду, склад бригади, що працює за нарядом, підготовка робочого місця і допуск до виконання робіт, нагляд під час виконання робіт за нарядом, оформлення перерв у роботі, переведення бригади на нове робоче місце, закінчення робіт та закриття наряду, оформлення робіт, що виконуються за розпорядженням і в порядку поточної експлуатації, наведені в Правилах безпечної експлуатації електроустановок споживачів.
Фахівці служб охорони праці зобов’язані контролювати експлуатацію електроустановок і повинні мати групу IY з електробезпеки.
Технічні заходи, що створюють безпечні умови виконання робіт
Для підготовки робочого місця до роботи, яка вимагає зняття напруги, слід вжити у вказаному порядку таких технічних заходів:
здійснити необхідні вимкнення і вжити заходів, що перешкоджають помилковому або самочинному ввімкненню комутаційної апаратури;
вивісити заборонні плакати на приводах ручного і на ключах дистанційного керування комутаційною апаратурою;
перевірити відсутність напруги на струмопровідних частинах, які слід заземлити для захисту людей від ураження електричним струмом;
встановити заземлення (ввімкнути заземлювальні ножі, встановити переносні заземлення);
обгородити, за необхідності, робочі місця або струмопровідні частини, що залишилися під напругою, і вивісити на огородженнях плакати безпеки. Залежно від місцевих умов струмопровідні частини обгородити до чи після їх заземлення.