НПАОП 01.41-1.12-00Правила безпечної експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах меліорації

На дерев’яні рукоятки натискного інструменту (долота, стамески, напилки) для міцного закріплення його необхідно насаджувати металеві бандажні кільця.

  1. Роботи над водою і на воді. Безпечна експлуатація плавучих засобів

  1. Роботи над водою повинні виконуватись за нарядом-допуском не менше, ніж двома працівниками, і тільки під керівництвом інженерно-технічних працівників підприємства.

Працівники, які виконують експлуатаційне обслуговування і ремонт меліоративних систем повинні бути забезпечені індивідуальними засобами захисту: рятувальними поясами, страхувальними канатами, касками.

На місці робіт повинні бути в достатній кількості всі необхідні рятувальні засоби: черговий рятувальний човен, не менше двох рятувальних кругів, багри, рятувальні мотузки.

  1. Робочі місця і поверхня води в районі робіт з настанням темряви повинні бути добре освітлені на відстані від місця робіт 30м вище і 150м нижче за течією річки (каналу) за ГОСТ 12.1.046-85.

  2. Під час переміщення вантажів і людей на воді забороняється користуватись плавучими засобами з малою стійкістю (довбаними човнами, байдарками тощо), а також несправними плавучими засобами.

  3. Шлюпка (човен), призначена для перевезення працівників, повинна мати на борту носової частини написи, що вказують її вантажопідйомність і кількість пасажирів.

  4. Працівники, які переміщуються до місця роботи в шлюпці або човні повинні бути проінструктовані щодо правил поведінки на воді.

  5. Перевезення на шлюпках разом з людьми вогненебезпечних і вибухових речовин, а також громіздких і важких предметів, що заважають роботі веслярів, мотористів, забороняється.

  6. Під час перекидання через річку або канал тросу діаметром до 6 мм він повинен змотуватися з барабану, що легко обертається, який закріплюється в човні з урахуванням можливості його скидання за борт, коли в цьому виникне потреба. За човном з барабаном повинен іти рятувальний човен.

  7. Перекидання і перетягування важкого троса діаметром 6 мм і більше слід виконувати за допомогою тонкого троса з використанням лебідки і блока.

  8. Пересуватися по тросу стоячи в човні і триматися за трос руками забороняється. При роботі з тросом пересуватися по ньому можна за допомогою петлі або гака. Якщо човен закріплено за трос у носовій частині, переміщення по тросу дозволяється тільки у разі наявності на кормі рульового. Наближення човна до тросу при швидкості течії понад 3 м/с дозволяється тільки з низового боку.

  9. Використані гідрометричні містки повинні відповідати вимогам СНиП 2.05.03-84 «Мосты и трубы».

На гідрометричному містку повинні бути влаштовані поручні з обох боків, а підвісний місток слід укріпити металевими тросами.

  1. При вимірюванні витрати води на гідрометричному містку може перебувати не більше 3-х осіб.

  2. Якщо глибина води у створі гідрометричного містка або нижче від нього перевищує 1,5 м, а на гірських річках — 0,5м, на містку повинні бути рятувальні засоби (круги, мотузки тощо) за кількістю працівників, але не менше одного круга на кожні 10 м довжини містка.

  3. В зимовий період містки повинні бути завжди очищені від снігу, а настил при обледенінні слід посипати піском, золою тощо.

  4. Користування гідрометричним містком стороннім особам (пересування через річку або канал) забороняється.

  1. Роботи з льоду при експлуатації і ремонті гідротехнічних споруд

  1. Рух по льоду або роботу з нього дозволяє керівник підприємства спеціальним наказом тільки після обстеження стану льодового покриву, огородження небезпечних місць з встановленням необхідних вказівних знаків (віхи, дорожні знаки, сигнальні вогні).

  2. Товщина льоду залежно від маси вантажу брутто визначається за таблицею 1.

Таблиця 1


Навантаження

Маса,

т

Товщина льоду при температурі від -1 до -20°, см

Гранична відстань від кромки льоду, м

Людина у похідному спорядженні

0,1

10

5

Гужовий транспорт з вантажем

1,2

20

11

Автомобіль з вантажем

3,5

25

19

Те ж саме

6,5

35

25

Автосамоскид або бульдозер

8,5

40

26

Примітки: 1. Під час вимірювання товщини льодового покриву враховується тільки суцільний лід; шари снігового й пористого, насиченого водою льоду із загальної товщини вилучають.

2. З появою на льоду води навантаження на лід повинно бути знижене на 50-80%; якщо поява води спричинена просадкою льоду, то роботи слід припинити.

3. Під час розрахунку навантаження весною зменшується вдвічі.

на лід необхідно враховувати, що міцність льоду

  1. Лід повинен бути прозорим. Якщо лід наморожений або мутний, допустима товщина льоду, зазначена в таблиці, збільшується вдвічі. При порушенні кристалічної структури льоду їздити по ньому забороняється.

  2. Надійність льодової дороги на річках і каналах зі швидкістю течії 1,5 м/с перевіряють кожні 5 діб, на річках з меншою швидкістю течії — через 10 діб, а з настанням відлиги — 2-3 рази на добу.

Результати промірів товщини льоду в усіх випадках оформляються актом.

  1. Рух на льодових дорогах дозволяється тільки в одному напрямку.

  2. Під час обстеження льодового покриву виходити на лід повинні одночасно не менше двох осіб, що пересуваються ланцюжком на відстані не менше 5 м одна від одної. Передній працівник перевіряє (простукує) лід плішнею. Для запобігання ковзання ніг працівники повинні мати взуття з протиковзними засобами. Передній і задній працівники обв’язуються мотузкою, за яку тримаються ті, що йдуть між ними. Кожна група робітників повинна мати плішні, мотузки, дошки, жердини і багри.

  3. Внаслідок обстеження всі місця, що являють собою небезпеку для пересування по льоду, повинні бути помічені віхами.

  1. Біля переправи повинні бути встановлені знаки обмеження маси, а в період послаблення міцності льоду і під час відлиги — організовані чергування.

  2. З’їжджати з берега на лід транспорту і механізмам без трапів можна тільки у тому випадку, якщо лід біля берега не має тріщин і розмивів, не зависає над водою і міцно з’єднаний з берегом. Зависання льоду перевіряють крізь пробиті в ній лунки. Вода, що з’явилася в них, повинна закривати нижню частину пробитих лунок на висоту, яка становить 0,8-0,9 товщини льоду.

Якщо вода в лунках не з’являється або рівень її нижче зазначеного, то переправа в цьому місці забороняється.

  1. Пішоходам переходити з берега на лід у разі наявності тріщин і розломів льоду можна тільки по пішохідних містках.

  2. У разі видимих ознак руйнування льоду (прогини, випинання, тріщини), а також у випадку, якщо колії дороги заповнені водою, переправа в цьому місці забороняється.

  3. У разі недостатньої міцності льоду і необхідності проведення термінових робіт повинні бути влаштовані з дощок легкі переносні настили, а працівники повинні мати запобіжні пояси і страхувальні мотузки.

  4. Під час робіт по догляду за ополонками біля затворів водопропускних споруд, які виконуються вручну, працівники повинні мати запобіжні пояси і рятувальні мотузки.

  5. Під час різання льоду льодорізною машиною забороняється перебування технічного персоналу ближче, ніж на 1 м від прорізу.

Забороняється ставати на лід між прорізами, а також поправляти руками ланцюги різальних інструментів.

  1. Вручну вирубати ополонки можна тільки справним інструментом, прив’язаним до запобіжної мотузки.

Користуватися для обколювання льоду біля споруд потрібно плішнею, а не ломом.

  1. Під час улаштування або ремонту хворостяних споруд з льоду для проходження працівників як по льоду, так і по хворостяних матрацах повинні бути укладені спеціальні ходові дошки і трапи.

  2. Під час роботи з льоду каміння для завантаження хворостяного матраца необхідно вивантажувати на відстані не менше 8-10 м від краю ополонки і укладати шаром завтовшки не більше 0,5 м з урахуванням таблиці 1 щодо маси і товщини льоду.

  1. Роботи під час пропускання паводкових вод і льодоходу

  1. Під час робіт на гідротехнічних спорудах повинен бути проведений інструктаж персоналу стосовно безпечних методів робіт під час пропускання паводкових вод і льодоходу.

  2. Відомості про строки руху криги, скресання річок і великих каналів (якщо вони не спорожнюються), про рівні води під час повеней і паводків повинні бути завчасно одержані від органів гідрометслужби.

  3. На час проходження паводку і льодоходу наказом керівника підприємства організують спеціальні рятувальні пункти, склади, чисельність і оснащення яких залежать від місцевих умов.

Вахта кожного пункту повинна складатись не менше, ніж з двох спеціально навчених осіб.

  1. За необхідністю проведення вибухових робіт для ліквідації заторів під час льодоходу ці роботи виконуються тільки персоналом спеціалізованих організацій з дотриманням вимог ДНАОП 0.00-1.17-92 «Єдині правила безпеки при вибухових роботах».

  1. Водолазні роботи

  1. Водолазні роботи на гідротехнічних спорудах повинні виконуватись відповідно до НАОП 5.1.22-1.07-81 «Єдині правила безпеки праці на водолазних роботах».

  2. Безпечне виконання водолазних робіт із забезпеченням необхідних для цього умов покладається на власника організації або підприємства, що здійснює водолазні роботи.

  3. Виконувати різні роботи під водою в зонах шлюзів, насосних станцій, гребель та інших споруд без одержання наряду на проведення водолазних робіт не допускається.

Наряд, в якому зазначається характер роботи, умови виконання водолазних робіт, межі небезпечних зон і заходи безпеки, видається на термін, що не перевищує добу.

  1. Перед виконанням водолазних робіт на гідротехнічних спорудах водолази повинні бути ознайомлені з допомогою креслень з їх будовою і проінструктовані стосовно безпечного виконання робіт.

Керівник робіт повинен обстежити споруди та переконатись в стійкості їх окремих елементів. Якщо споруда або її елементи будуть нестійкими і можуть загрожувати безпеці водолазів, спуски їх забороняються.

  1. Під час виконання водолазних робіт у районі гідротехнічних споруд пуск насосів, маневрування затворами не допускається.

  2. Під час обстеження або ремонту гідротехнічних споруд в районі спуску водолазів забивання паль, підіймання або спускання вантажів, переміщення плавзасобів та інші роботи у радіусі менше 50м від місця роботи водолаза(ів) забороняються.

  3. Виконання водолазних обстежень і робіт у районі діючих гідротехнічних споруд при швидкості течії води понад 0,5 м/с не допускається.

  4. Робота біля водозабірної споруди повинна виконуватись відповідно до узгодженого погодинного графіка і з додатковим сповіщенням адміністрації цієї споруди про місце і час роботи водолаза.

  5. Обстеження і очищення водолазами водозабірних споруд повинні виконуватись тільки після припинення приймання води.

Дозволяється здійснювати ці роботи без припинення приймання води тільки у тому випадку, якщо діаметр приймальної труби не перевищує 0,7 м.

При цьому приймальна труба повинна мати захисні опуклі грати з чарунками, розмір яких не перевищує 20*20см, що виготовляються з металевого прута діаметром не менше 20 мм.

  1. Під час спорядження водолазів для виконання підводних робіт потрібно керуватись ДНАОП 0.03-3.15-86 «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень № 4088-86».

  1. Вантажно-розвантажувальні роботи

  1. При здійсненні вантажно-розвантажувальних робіт повинні виконуватись вимоги ГОСТ 12.3.009-76 «ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности», СНиП ІІІ-4-80*.

  2. Вантажно-розвантажувальні роботи з вантажами вагою понад 20 кг повинні здійснюватись механізованим способом за допомогою кранів, навантажувачів і засобів малої механізації відповідно до ДНАОП 0.03-8.03-86 «Гігієнічна класифікація праці № 4137-86».

  3. Під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт увечері та вночі всі робочі місця повинні бути обов’язково освітлені за встановленими нормами відповідно до СНиП 11-4-79 «Строительные нормы и правила. Естественное и искусственное освещение».

  1. Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт і переміщенні вантажів вручну потрібно додержуватись гранично допустимих норм підіймання і переміщення вантажів залежно від статі й віку працюючих, установлених ДНАОП 0.03-3.28-93 і ДНАОП 0.03-3.29-96.

Допустима норма перенесення вантажів для чоловіків старше 18 років становить — 30 кг відповідно до ДНАОП 0.03-8.03-86.

4 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ОКРЕМИХ ВИДІВ РОБІТ

    1. Експлуатаційне обслуговування каналів і споруд

      1. Обстеження бетонних кріплень укосів каналів і земляних напірних споруд (при закладенні укосів менше 1:3), які під час обмерзання і обростання становлять підвищену небезпеку, слід здійснювати зверху, йдучи вздовж укосу на відстані 0,5 м від брівки укосу.

Спускання до урізу води не дозволяється без страхувальної мотузки і використання упорної жердини.

      1. Витягування з каналу або водойми плаваючих колод слід виконувати за допомогою багра; забороняється заносити кінці колод вгору по укосу руками.

      2. У період льодоставу при обстеженні каналів і земляних напірних споруд забороняється виходити на лід, якщо його товщина менше 10 см (див.п. 3.5.2).

Взимку не можна провадити огляд каналів одній особі під час буранів і хуртовин.

      1. Огляд дренажних пристроїв слід виконувати пересуваючись вздовж по корінному грунту або по одернованому укосу вище них.

      2. Спускання на водозлив, в колодязі, спорожнені частини труб і дюкерів допускається тільки після обмеження фільтрації до мінімуму через ремонтні затвори.

      3. Працівник, що спускається, повинен бути обов’язково прив’язаний за запобіжний пояс мотузкою, другий кінець якої закріплюється за міцні елементи споруди і попускається по мірі спускання робітником, який страхує.

  1. При пропусканні через споруди криги і сміття для проштовхування крижин і корчів слід застосовувати жердини і граблі.

Ці роботи слід виконувати зі службових містків стояків споруд або з підвісних колисок, що мають міцну огорожу, до яких робітники повинні бути прив’язані.

Розчистка пробок перед спорудою повинна провадитись поступовим скиданням крижин та інших плаваючих предметів. Забороняється пересування робітників по затору.

  1. Провадити обколювання намерзлого льоду на затворах необхідно з використанням запобіжних поясів з прив’язуванням страховою мотузкою до міцних елементів споруд.

  1. До наповнення водою б’єфа підпірної споруди, каналу, дюкера, акведука або басейну керівник робіт повинен пересвідчитись у тому, що ремонтна бригада виведена з нього, а весь інструмент, будівельні матеріали та механізми прибрані.

  1. Установка в пази затворів і шандорних огороджень для огляду й ремонту водопропускних отворів забороняється без попередньої перевірки справності підйомних механізмів (кранів або лебідки) і цілісності їх канатів згідно з експлуатаційною документацією на механізм.

При цьому люди повинні перебувати не ближче 1м від затвору.

  1. Ставати на затвор, що опускається (піднімається) або балку шандорного загородження, спрямовувати їх у пази вручну, а також спрямовувати вручну трос при його намотуванні на барабан лебідки забороняється.

  1. У разі спускання на затвор необхідно використовувати страхувальні пояси.

  2. Чистити, обтирати і змащувати частини механізмів, що рухаються, не дозволяється.

  3. Спиратися і ставати на бар’єри площадок, запобіжні кожухи муфт, підйомники тощо забороняється.

  4. Під час огляду напірних трубопроводів забороняється ходити по них. Роботи на трубопроводах дозволяється виконувати з помостів (риштувань), надійно закріплених на них і забезпечених драбинами для спускання і підйому робітників.

  5. Під час роботи на трубопроводі, що має ухил понад 20°, і всередині трубопроводу, що має ухил понад 30°, працівники повинні бути забезпечені страхувальними засобами (запобіжними поясами і мотузками).

  6. Під час роботи всередині і ззовні металевого трубопроводу робітники повинні бути забезпечені необхідними індивідуальними засобами захисту від дотику до металу (повстяними матами, наколінниками й налокітниками).

  7. Під час спорожнення або наповненні трубопроводу працівникам забороняється перебувати у зоні аераційних отворів труб.

  8. Перед наповненням трубопроводу керівник робіт повинен особисто пересвідчитись у відсутності в ньому людей, інструментів і пристроїв.

  9. Під час очищення і фарбування металевих напірних трубопроводів слід керуватися вимогами розділу 4.9 цих Правил.

  10. Під час огляду каналів і відстійників , відстійних басейнів і проведенні робіт в них не дозволяється переходити через мулові відклади без влаштування настилів.

Якщо відклади є недостатньо щільними, перехід через них здійснюється зі страхувальним канатом.

    1. Берегоочисні роботи

      1. Для безпечного виконання робіт щодо розчистки від рослинності каналів меліоративних систем при їх експлуатаційному обслуговуванні, а також площадок біля споруд, перед проведенням ремонтних робіт повинні дотримуватися вимог НАОП 3.0.00­

  1. 01-85 «Правила з охорони праці в лісовій, деревообробній промисловості та лісовому господарстві» та РСТ УССР 1979-87 «Работы в лесопарках. Посадка и рубка деревьев. Общие требования безопасности».

      1. Під час корчування дерев трактором або корчувальними машинами за допомогою троса довжина його повинна перевищувати висоту дерева не менше, ніж у 1,5 рази; при корчуванні пнів трос повинен охоплювати пень петлею, укладеною в підрублене місце.

      2. Звалювання дерев на сусідні дерева забороняється.

      3. Обрубувати гілки у звалених дерев дозволяється тільки у напрямку від комля до вершини, при цьому рубач повинен стояти з протилежного по відношенню до обрубуваних гілок боку стовбура дерева.

      4. Вирубування хмизу з куща здійснюють біля комля косим зрізом, при цьому рубач повинен перебувати на відстані 40-50 см від куща.

      5. Рубати хмиз слід півкругом перед собою, складаючи зрублені хмизини рівною купкою, комлями разом.

Для рубання хмизу призначають не менше двох осіб. При одночасній роботі кількох рубачів вони повинні пересуватись уступами.

При цьому кожний наступний рубач повинен перебувати на відстані не менше 2 м від працюючого спереду.

    1. Земляні ремонтні роботи

      1. Земляні роботи слід виконувати відповідно до вимог СНиП Ш-4-80*.

  1. Встановлювати крани і екскаватори для роботи на щойно насипаному неутрамбованому грунті, а також на площадці з нахилом, що перевищує зазначений у паспорті, забороняється.

  2. Екскаватори під час роботи повинні встановлюватись на спланованому майданчику та, щоб уникнути самовільного переміщення, закріплюватись інвентарними упорами.

Забороняється застосовувати для цієї мети деревину, каміння та інші предмети.

  1. Під час роботи екскаватора не дозволяється виконувати інші роботи й перебувати на відстані менше радіуса дії екскаватора, збільшеного на 5 м.

  2. Під час засипання траншеї грунтом бульдозерист не повинен висувати відвал бульдозера за брівку траншеї. На початку робіт, пов’язаних із засипанням, бульдозеристу забороняється під’їжджати до траншеї на відстань менше 1 м. Під час роботи бульдозера зі скісним відвалом і під час його руху вздовж траси траншеї забороняється наближатися до її брівки на відстань менше 0,5 м.

    1. Виконання ремонтних робіт на укосах

      1. Роботи, пов’язані з влаштуванням фільтрів, кам’яних відсипок, укріпленням укосів дерном, мостінням, кам’яним накидом, різними плитами і монолітним покриттям, слід здійснювати знизу вверх.

Забороняється одночасно працювати в двох або декількох ярусах по вертикалі укосу.

      1. Під час проведення робіт, пов’язаних з ремонтом берегоукріплювальних споруд на укосах крутістю понад 1:1 (або 1:2 при вологій поверхні) і висотою, що перевищує 3м, потрібно забезпечити робітників запобіжними поясами з мотузками, прикріпленими до надійних опор, по укосах прокласти східці завширшки 0,75 м з поручнями заввишки 1м.

      2. Під час подавання на укіс каміння, щебеню, фашин та інших матеріалів не допускається перебування робітників на шляху подачі матеріалів.

      3. Роботи, пов’язані з профілюванням укосу при механізованому насипанні матеріалів (піску, гравію, щебеню, каміння) на даній ділянці необхідно здійснювати при зупиненій насипній машині.

      4. У разі скошування рослинності на укосах відкритих каналів каналоочисними машинами працівники, які беруть участь у роботі, повинні дотримуватися вимог експлуатаційної документації на них, а також виконувати всі вказівки машиніста агрегата.

      5. Скошування чагарників на укосах відкритих каналів вручну та за допомогою засобів малої механізації необхідно провадити щорічно восени і тільки у разі відсутності води в каналах.

      6. У разі скошування чагарників з використанням механізованого інструменту треба додержуватися вимог відповідно до підрозділу 3.3 цих Правил.

      7. При крутості укосів 1:2 і більше скошування чагарників провадять два працівника із застосуванням запобіжних мотузок.

    1. Укріплення укосів бетонними і залізобетонними плитами

      1. Під час монтажу й демонтажу кріплень укосів зі збірних залізобетонних плит, а також при влаштуванні та ремонті монолітних кріплень слід керуватися вимогами СНиП Ш-4-80*.

      2. Під час виконання робіт в діючому каналі всі робочі місця для підготовки бетону, розчину тощо повинні бути розміщені не ближче 3 м від брівки каналу.

      3. Для проходження людей і провезення бетонної маси через арматуру, укладену в опалубку, необхідно установити спеціальні містки.

      4. При влаштуванні гнучких покриттів намотувати стрічки цих покриттів на барабан у місці їх виготовлення слід за допомогою крану.

Завантажити