НПАОП 51.0-1.03-96Правила охорони праці при експлуатації баз, складів і сховищ, виконанні вантажо-розвантажувальних робіт на об'єктах оптової торгівлі

Кількість вікон треба приймати :

  • в складах площею підлоги 1000 кв.м — одне;

  • в складах площею підлоги понад 1000 кв.м — не менше двох.

      1. Ступінь вогнетривкості складських будівель і кількість поверхів, площу поверху в межах пожежного відсіку треба приймати за таблицею 1.

      2. Розташування приміщень категорій А і Б в підвальних і цокольних поверхах не допускається.

      3. В приміщеннях категорій А і Б треба передбачати обгороджуючі конструкції, які легко скидаються. Площу конструкції, яка легко скидається, треба визначати розрахунком. За відсутності розрахункових даних площа конструкції, яка легко скидається, повинна складати не менше 0,05 кв.м на 1 куб.м обсягу приміщення категорії А і не менше 0,03 кв.м — приміщення категорії Б.

Т а б л и ц я 1

Витяг з СНиП 2. 11. 01-85


Категорія

Кількість

Ступінь

Площа поверху в межах пожежного відсіку, кв.м, будівель

складу

поверхів

вогнетривкості

будівель

одноповер­

двоповер­

багатопо­

хових

хових

верхових

А

1

II

5200

1

IIIa

3500

Б

3

II

7800

5200

3500

1

IIIa

5200

6

II

10500

7800

5200

В

3

III

3500

2500

2200

1

IIIa

7800

1

Шб

7800

2

IV

2200

1200

1

IVa

3500

1

V

1200

Д

не

не

обмежується

II

обмежується

3500

3000

3

III

5200

1

IIIa

не

1

Шб

обмежується

10500

2

IV

3500

2200

1

IVa

5200

2

V

2200

1200

      1. На вході в приміщення повинна бути вивішена інформаційна картка з характеристикою категорії приміщення по вибухопожежній та пожежній небезпеці, класу зони за ПУЕ у відповідності з ОНТП 24-86 і галузевим Переліком виробництв з установленням їх категорій за вибуховою, вибухопожежною і пожежною небезпекою (додаток 6).

      2. Складські будівлі з висотним стелажним зберіганням (від 5,5 до 25 м) необхідно проектувати одноповерховими II, Ша ступеня вогнетривкості з ліхтарями чи витяжними шахтами на покритті для димовидалення з урахуванням вимог до приміщень і устаткування складів з висотним стелажним зберіганням (СНиП 2.04.09-84).

      3. В приміщеннях висота від підлоги до низу конструкцій перекриття, що виступають, повинна бути не менше 2,2 м, висота від підлоги до низу часток комунікацій і обладнання, що виступають, місцях регулярного проходу людей і на шляхах евакуації — не менше 2 м, а в місцях нерегулярного проходу людей — не менше 1,8 м. За необхідності в’їзду в приміщення пожежних автомобілів висота проїздів повинна бути не менше 4,5 м від низу часток комунікацій і устаткування, що виступають.

      4. Складські приміщення повинні мати не менше двох дверних отворів.

      5. Двері всіх складських приміщень повинні відчинятися назовні або розсуватися. При дистанційному і автоматичному відчиненні дверей повинна бути забезпечена також можливість відчинення їх в усіх випадках вручну.

      6. Дверні отвори для вантажних потоків повинні перевищувати розміри габаритів використовуваних навантажених транспортних засобів не менше ніж на 0,2 м по висоті і 0,6 м по ширині в кожну сторону. Мінімальні дверні отвори для вантажних потоків повинні бути завширшки не менше 2,4 м і висотою не менше 2,5 м.

      7. Перепади рівнів підлоги і пороги в загальнотоварних складах і транспортних коридорах не допускаються.

      8. Підлога в складах повинна бути рівною і задовольняти вимогам по вологостійкості, вогнестійкості та стійкості до механічної дії.

Підлога складських приміщень для зберігання кислот і лугів повинна бути виготовлена з матеріалів, стійких до впливу кислот і лугів (кислотостійкі плити, вініпласт).

      1. Для покриття підлоги складських приміщень, призначених для зберігання продовольчих товарів, не допускається застосування дьогтю і дьогтевих мастик відповідно до СНиП 2.11.01-85.

      2. Внутрішні будівельні конструкції складських і підсобних приміщень повинні мати рівну поверхню, що дозволяє проводити легку очистку, вологе безпильне прибирання і, за необхідних випадків, теплоізоляцію, яка виключала б конденсацію вологи на їх поверхні.

      3. Стіни і металеві конструкції приміщень з агресивним середовищем треба виконувати з антикорозійних матеріалів.

      4. Сигнально-попереджувальне фарбування елементів будівельних конструкцій, окремих елементів устаткування, які являють небезпеку аварій і нещасних випадків, повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.4.026-76, СН 181-70, кольорова обробка поверхні складських, підсобних і допоміжних приміщень і устаткування — Галузевим вимогам і нормативним матеріалам, що повинні враховуватися при проектуванні нових і реконструкції діючих підприємств оптової торгівлі, опрацюванню технологічних процесів і устаткування (додаток 11 ).

      5. Кількість проїздів і проходів і їх розташування визначаються загальним технологічним плануванням складів.

Проїзди і проходи поділяються на: головні або транспортні проїзди, робочі проїзди і проходи, оглядові проходи, евакуаційні проходи.

      1. Головні чи транспортні проїзди необхідно проектувати проти отворів воріт складу.

Ширина головного проїзду (П) в закритому складі при двосторонньому русі наземного транспорту повинна бути визначена як сума подвійної ширини (В) навантаженої машини плюс 0,9 м: П = 2В + 900 мм, але повинна бути не менше ширини воріт.

Ширину головного проїзду для відкритих складів тарно-штучних і довгомірних вантажів (крім контейнерних майданчиків) треба приймати відповідно до СНиП 2.05.02­85.

      1. Ширину робочих проїздів (проїзди і проходи безпосередньо до місць зберігання) треба визначати за паспортними даними підіймально-транспортних машин і за габаритами вантажів, що транспортуються.

При зберіганні легкозаймистих і горючих рідин ширина робочого проїзду повинна бути не менше 1,4 м.

Ширину робочих проходів між рядами для стропування вантажів треба приймати рівною 1 м, а зазори між окремими вантажами в рядах — не менше 20 см.

Для кранів-штабелерів величина проїздів між стелажами (штабелями) повинна бути визначена сумою довжини вил (або ширини вантажного пакету), відстанню від більця вил до краю колони або кабіни і мінімальними зазорами між краном-штабелером і стелажем (штабелем).

Ширину робочого проїзду для контейнерних майданчиків при односторонньому русі без розвороту наземного транспорту треба приймати рівною ширині навантаженого транспортного засобу плюс 0,6 м.

      1. Розміри відступів стелажів і штабелів з товаром треба приймати:

  • від гладких стін, пристінних колон — 80 см;

  • від електричного освітлення — 50 см;

  • від приладів опалення — 20 см.

      1. При застосуванні світильників із лампами розжарювання відстань між світильниками і штабелем із горючих матеріалів повинна бути не менше таких значень:

номінальна потужність, Вт

мінімальна відстань, см

до 100

50

300

80

500

100

      1. В складах, розміщених вище першого поверху, а також в підвальних і напівпідвальних приміщеннях, що мають сходи довжиною більше одного маршу, і висотою більше 1,5 м, повинні улаштовуватись трапи, гравітаційні спуски, ліфти, вантажопідіймачі та інші пристосування для спуску або підіймання вантажів.

      2. В складських приміщеннях для продовольчих товарів необхідно передбачати :

  • обгороджуючі конструкції без порожнеч з матеріалів, що не руйнуються гризунами;

  • суцільні і без порожнеч полотна зовнішніх дверей, воріт і кришок люків;

  • пристосування для закривання отворів каналів систем вентиляції;

  • огорожі сталевою сіткою (із чарунками розмірами не більше 12х12 мм) вентиляційних отворів в стінах і повітропроводах, розміщених в межах висоти 0,6 м над рівнем підлоги, і вікон підвальних поверхів (конструкції огорожі сталевою сіткою вікон повинні відчинятися або зніматися).

      1. Колони і обрамування отворів в складських будівлях в місцях інтенсивного руху наземного транспорту повинні бути захищені від механічних пошкоджень неметалевими матеріалами і пофарбовані відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026-76.

      2. В складах конторські і побутові приміщення мають бути виділені протипожежними перегородками I -го типу і перекриттями III -го типу (без отворів) і мати самостійний вихід назовні.

Дозволяється розміщувати в складських приміщеннях робочі місця завідуючих складами, комірників, обліковців, бракерів, товарознавців з обгородженням їх перегородками з негорючих матеріалів заввишки 1,8 м, які не повинні перешкоджати вантажопереробці, евакуації людей і матеріальних цінностей.

Площу на одне робоче місце треба приймати в розмірі 3 — 4 кв.м.

      1. В складських приміщеннях не дозволяється :

  • зберігання продукції навалом впритул до приладів і труб опалення;

  • експлуатація газових плит, печей, побутових електронагрівальних приладів, установлення з цією метою штепсельних розеток;

  • зберігання рослинних масел разом із іншими будь-якими горючими матеріалами;

- зберігання аерозольних упаковок в одному приміщенні з окислювачами, горючими газами, ЛЗР, ГР.

      1. Вимоги безпеки до приміщень холодильних установок

        1. Проекти холодильних установок необхідно розробляти з урахуванням забезпечення раціональних технічних рішень і умов для безпечної експлуатації холодильного обладнання.

        2. Прокладку аміакових трубопроводів по території оптового підприємства необхідно виконувати надземною на опорах по висоті, яка б забезпечувала вільний рух транспорту. Трубопроводи повинні мати ухил не менше 0,5% для зливу з них аміаку в ресиверні ємності компресорного цеху. Прокладка аміакових трубопроводів в підземних каналах (прохідних і непрохідних) забороняється.

        3. Існуючі підземні (з аміаковими трубопроводами) тунелі, прокладені по території підприємства, повинні мати два виходи, з яких один безпосередньо назовні, припливно-витяжну вентиляцію, аварійне і ремонтне освітлення і аварійну сигналізацію в машинне відділення.

        4. Приміщення машинного і апаратного відділень можуть бути розміщені в окремо розташованій будівлі, в прибудові до холодильника чи одноповерхового загальнотоварного складу (із торця будівлі), від приміщень яких воно повинно бути відокремлено капітальними стінами.

При цьому повинні бути дотримані вимоги щодо площі конструкцій, які легко скидаються. В відокремлюючих стінах не повинно бути віконних і дверних отворів.

        1. Вогнетривкість будівель машинних і апаратних відділень холодильників повинна прийматись у відповідності із СНиП 2.11.02-87.

Над і під машинним і апаратним відділеннями не дозволяється розташовувати приміщення з постійними робочими місцями, а також побутові і допоміжні приміщення.

        1. Приміщення машинного відділення повинні мати не менше двох виходів, максимально віддалених один від одного, в тому числі один безпосередньо назовні.

Допускається улаштування одного виходу з невеликих машинних відділень (площею не більше 40 кв.м) за умови розміщення холодильної установки біля стіни, напроти виходу, таким чином, щоб в процесі експлуатації виключалася необхідність перебування обслуговуючого персоналу за холодильною установкою (по відношенню до виходу). Приміщення апаратного відділення, суміжного з машинним відділенням, повинно мати, крім дверей в останнє, вихід назовні.

При неможливості його улаштування не повинно передбачатися окреме приміщення апаратної. В цьому випадку все устаткування, включаючи компресори, апарати, посудини, аміакові насоси та ін., повинно розміщатися в загальному залі машинного відділення.

        1. Двері машинного і апаратного відділень повинні відкриватися вбік виходу.

Допускається улаштування виходу з машинного і апаратного відділень в

приміщення обслуговуючих їх електророзподільних пристроїв, командних пунктів автоматизації, вентиляційних камер та ін. (за умови, що ці приміщення мають вихід назовні), а також в допоміжно-побутові приміщення машинного і апаратного відділень.

        1. Висота приміщення машинного відділення до низу несучих конструкцій повинна бути не менше 4,8 м (за винятком будівель після реконструкції, де допускається висота не менше 3,6 м).Висота підвіконників повинна бути не більше 1,2 м.

Висота апаратного відділення повинна бути не менше 3,6 м до низу несучих будівельних конструкцій (за винятком будівель після реконструкції, де допускається висота не менше 3,0 м ).

        1. В заново проектованих об’єктах під машинним і апаратним відділеннями не дозволяється улаштування підвальних приміщень для розміщення аміакових апаратів, посудин, насосів і трубопроводів.

Допускається улаштування відкритого приямку для установлення насосів. Приямок повинен мати огорожу висотою не менше 1,1 м і дві драбини, а при глибині 2 м, замість однієї з драбин — вихід безпосередньо назовні з підняттям на рівень прилеглої території по драбині, розташованої поза приямком.

        1. Підлоги машинних і апаратних відділень повинні бути рівними, неслизькими і виконуватися з неспаленних матеріалів. Непрохідні канали і люки повинні зачинятися урівень з підлогою знімними плитами або металевими рифленими листами.

Відмітка підлоги машинного відділення і сполучених із ними через коридор підсобних приміщень не повинна бути нижче рівня території. Якщо ця відмітка перевищує рівень двору, на виході з машинного відділення повинна бути улаштована зовнішня площадка зі східцями.

Не допускається улаштування східців з підйомом перед виходами з машинного відділення назовні.

        1. Ширина основного проходу або відстань від регулюючої станції до частин компресора, що виступають повинна бути не менше 1,5 м. Прохід між частинами компресорів, що виступають, допускається не менше 1,0 м. Прохід між гладкою стіною і компресором повинен бути не менше 0,8 м, якщо він не є основним проходом для обслуговування

При розташуванні машинного і апаратного відділень в приміщенні з внутрішніми колонами відстань від колони до частин устаткування, що виступають, допускається 0,8 м при наявності інших проходів нормальної величини. При установленні устаткування в приміщенні чи ззовні повинен бути забезпечений до нього доступ для обслуговування і ремонту.

        1. Для обслуговування на рівні вище 1,8 м від підлоги устаткування чи арматури повинна бути улаштована металева площадка з обгородженням і сходами. При довжині площадки понад 6 м, сходи повинні бути по обидві сторони.

Допускається улаштування пристроїв для кріплення до площадок переносних чи відкидних драбин.

Площадки і сходи повинні мати поручні, закраїни і один проміжний елемент. Висота поручнів повинна бути 1 м, закраїн — не менше 0,15 м. Відстань між стояками поручнів не повинна бути більше 2 м.

        1. З метою підвищення безпеки експлуатації холодильної установки рекомендується конденсатори, лінійні ресивери і масловіддільники, як апарати високого тиску з великою кількістю аміаку, розміщати ззовні, поблизу машинного відділення.

Це устаткування, як і ресивери, для зберігання запасу аміаку, повинно бути обгороджено металевим бар’єром з входом, що замикається. Ресивери повинні бути захищені від сонячних променів і опадів накриттям з полегшених конструкцій.

        1. Приміщення, в яких установлюються технологічні апарати з безпосереднім охолодженням, що мають гнучкі шланги, на випадок прориву аміаку через шланги повинні задовольняти таким вимогам :

  • шляхи евакуації з них обслуговуючого персоналу повинні бути короткими і безперешкодними;

  • в них не повинні знаходитися люди, які не мають відношення до обслуговування зазначених апаратів;

  • апарати повинні мати обгородження, причому створений ними кожух повинен бути обладнаний вентиляційною системою, яку можна включати з безпечної зони.

    1. Вимоги безпеки до дільниць технічного обслуговування та ремонту вантажно- розвантажувального і складського устаткування

      1. Приміщення технічного обслуговування і ремонту: гараж-зарядна, електролітна, агрегатна, ремонтні майстерні (столярна і механічна із зварювальними дільницями) повинні бути відокремленими і відповідати вимогам ПТЕ і ПТБ.

      2. Дільниці по прийманню, огляду і ремонту вантажно-розвантажувального і складського устаткування повинні бути забезпечені підіймально-транспортними пристосуваннями.

      3. Висота приміщень, дільниць технічного обслуговування визначається, виходячи з габаритних розмірів установленого технологічного устаткування, що застосовується для ремонту і профілактики, повинна бути не менше 3 м.

      4. Кожна дільниця повинна мати, як мінімум, один основний прохід шириною не менше 2 м, зв’язаний з виходами і сходовими клітками.

      5. На виробничих дільницях стіни і перегородки виконуються гладкими із рівними поверхнями, які піддаються легкій і швидкій вологій чистці. Обробку стін приміщень, до яких пред’являються підвищені санітарно-гігієнічні вимоги, необхідно проводити на всю висоту миючими гігієнічними покриттями.

      6. Кольорова обробка виробничих дільниць і фарбування устаткування повинні відповідати СН 181-70.

      7. Конструкція підлоги на дільницях технічного обслуговування і ремонту повинна відповідати вимогам СНиП 2.03.13-88.

      8. На робочих дільницях, де відповідно до технології проведення роботи застосовуються кислоти, луги, нафтопродукти, підлоги повинні бути виконані з матеріалу, стійкого до дії цих речовин і не вбирати їх.

      9. Металеві покриття підлоги повинні мати рифлення, а покриття естакад, переходів, сходів виготовлятися з рифленої або просічно-витяжної сталі.

      10. Підлоги повинні мати ухил 0,02 град. вбік каналізаційних трапів. Трапи повинні бути обладнані гратами і гідравлічними запорами.

      11. Підлоги і стіни оглядових каналів необхідно облицьовувати плитками.

      12. Для запобігання протягу зовнішні входи, виїзди на дільниці ремонту і профілактичного огляду технологічного устаткування повинні мати тамбури. Двері тамбурів обладнуються безпечними пристосуваннями для самозакриття.

      13. Двері всіх приміщень дільниць ремонту і обслуговування повинні відкриватися назовні, вбік виходу з приміщення.

      14. Робочі місця на дільницях ремонту повинні бути забезпечені необхідним устаткуванням: верстаками, стелажами, столами, тумбочками, шафами тощо.

      15. Металообробні і інші верстати повинні бути розміщені на фундаментах або підставах, міцно закріплені і відповідати вимогам ГОСТ 12.2.009-80 і СНиП 2.02.06-87.

      16. Відстань між стіною і верстатом повинна бути не менше 0,8 м, а при розміщенні між ними працівника — не менше 1,2 м.

Якщо між верстатами немає проїзду, то вони повинні улаштовуватися на відстані не менше 1 м один від одного; якщо між верстатами є односторонній проїзд внутрішньоскладського транспорту — не менше 3,1 м, при двосторонньому — 4,5 м.

      1. На дільниці для акумуляторних робіт необхідно мати не менше двох приміщень: одне — для приготування електроліту і ремонту акумуляторів; друге — для їх зарядки.

Припливно-витяжна вентиляція зарядних станцій і приміщень, призначених для зберігання заряджених батарей, повинна постійно знаходитися в робочому стані та забезпечувати семикратний обмін повітря в годину.

Включення вентиляції зарядних станцій в загальну вентиляцію забороняється.

Відсмоктування газів повинно здійснюватися як з верхньої, так і з нижньої зони приміщення, до того ж відсмоктування з верхньої зони повинно бути значно інтенсивнішим.

      1. Зберігання лугів і сірчаної кислоти в одному приміщенні забороняється.

      2. В приміщеннях приготування електроліту повинні бути умивальники, ванни або бачки з розчином питної соди.

      3. Не дозволяється в приміщеннях зарядної установлювати динамо-машини, відкриті електродвигуни, вимикачі, запобіжники, штепсельні розетки та інші електроапарати, що можуть іскрити.

      4. На дверях приміщення акумуляторної повинні бути написи: «Зарядна», «Вогненебезпечно», «Із вогнем не входити», «Палити забороняється».

      5. За умов припинення роботи вентиляції повинно бути передбачено відключення зарядного агрегату.

      6. Забороняється відкрите зберігання сірчаної кислоти в приміщенні для зарядки.

      7. В приміщеннях зарядної забороняється проводити ремонт акумуляторів і інших приладів, установлювати сумісно лужні і кислотні акумулятори.

      8. Транспортування акумуляторних батарей вручну незалежно від їх кількості не дозволяється.

Завантажити