НПАОП 51.0-1.03-96Правила охорони праці при експлуатації баз, складів і сховищ, виконанні вантажо-розвантажувальних робіт на об'єктах оптової торгівлі

  1. Вимоги безпеки під час роботи на кранах-штабелерах.

  1. Перед навантаженням (розвантаженням) і транспортуванням певного виду вантажу краном-штабелером необхідно установити ширину вил відповідно до габаритів цього вантажу. Вила повинні бути розташовані симетрично щодо вертикальної рами, а нижні кінці їх — знаходитися в одній площині.

  2. Не допускається підіймати, перевозити вантаж, центр ваги якого розміщений на більшій відстані від передніх стінок вил, ніж це рекомендовано заводською інструкцією, а також масою, що перевищує номінальну вантажопідіймальність крана- штабелера.

  3. При захоплені вантажу підіймальною вилкою повинні виконуватися такі вимоги:

  • не допускається проводити підіймання вантажу за відсутності під ним отвору, необхідного для вільного проходу вилки;

  • не допускається укладати вантаж на захоплювальний пристрій крана-штабелера навантажувачем і краном;

  • укладання вантажу на вилочні захоплювачі крана-штабелера повинно проводитися (щоб уникнути одержання травми перевернутим вантажем) без допомоги вантажників. Знаходитися будь-кому біля вантажу або крана-штабелера в цей час не дозволяється.

  1. Не допускається сходити з крана-штабелера при піднятому вантажі і залишати його без нагляду.

  2. При завантаженні і розвантаженні кранів-штабелерів наземними електронавантажувачами зони роботи тих і других повинні бути розділені огорожами, що виключають можливість їх взаємного наїзду.

  3. В зоні роботи крана-штабелера забороняється присутність сторонніх осіб, не допускається підіймати і переміщати людей краном-штабелером.

  4. При транспортуванні вантажу краном-штабелером оператор повинен дотримуватися таких вимог:

  • пуск і зупинку механізмів крана-штабелера треба проводити плавно, не допускаючи розгойдування вантажу;

  • не допускається переводити механізми з прямого ходу на зворотній до повної їх зупинки;

  • не допускається підіймати вантаж, маса якого невідома або перевищує вантажопідіймальність крана-штабелера;

  • не допускається підіймати вантаж в будь-якій тарі, крім призначеної для цієї цілі, пронумерованих і маркірованих піддонів;

  • піддони необхідно установлювати у відповідну чарунку стелажа так, щоб виключити їх звисання.

  1. При несправностях крана-штабелера забороняється покидати підняту вверх кабіну. В цьому випадку треба викликати ремонтну бригаду подачею звукового сигналу.

  2. Упори стикових замків, що улаштовуються на передавальному візку і на рейковій колії стелажного крана-штабелера, повинні автоматично забиратися після здійснення стиковки передавального візка і рейкових колій кранів-штабелерів і автоматично вертатися у вихідне положення після розстиковки замків. В разі несправності упорів стиковки замків треба негайно повідомити особу, відповідальну за утримання вантажопідіймальних машин в справному стані.

  3. Переведення стелажного крана-штабелера на передавальний візок можна здійснювати тільки у тому випадку, коли візок і рейкова колія стелажного крана- штабелера з’єднані між собою стиковим замком.

  1. Вимоги безпеки під час роботи на стрілових кранах

  1. Установлювати стріловий кран слід на всі наявні у крана опори, під які повинні підкладатися міцні і стійкі прокладки.

Установлення крана повинно проводитися так, щоб при роботі відстань між поворотною частиною крана при будь-якому його положенні та будівлями, штабелями вантажів та іншими предметами була не менше 1 м.

  1. Установлення і робота стрілового крана на відстані ближче 30 м від крайнього проводу лінії електропередачі або повітряної електричної мережі напругою понад 42 В повинні проводитися тільки за нарядом-допуском, що визначає безпечні умови такої роботи.

  2. Не дозволяється установлювати крани для роботи на свіжонасипаному не ущільненому грунті, а також на площадці з ухилом, що перевищує указаний в паспорті.

  3. При роботі стрілового крана необхідно:

  • розпочинати вантажні операції, переконавшись в безпеці оточуючих осіб;

  • заздалегідь знати вид вантажу, що переробляється;

  • під час підготовки вантажу до підіймання слідкувати за його кріпленням, не допускати підіймання неправильно закріплених вантажів;

  • підняти вантаж на висоту не більше 0,2...0,3 м і переконатися в надійності дії гальма, чи добре підвішений вантаж, чи стійкий кран, після чого продовжити підіймання.

    1. Вимоги безпеки при роботі на електронавантажувачах, електроштабелерах, електрокарах

      1. Категорично забороняється працювати на технічно несправному електротранспорті.

Виїзд навантажувачів з гаража без перевірки технічного стану не допускається. Технічний стан машин при виїзді з гаража і поверненні після роботи реєструється в журналі реєстрації транспорту.

      1. Забороняється застосування нестандартних запобіжників, а також стандартних запобіжників з номінальним струмом більшим, ніж передбачений електричною схемою машини.

      2. Гальмова система вантажопідіймального транспорту повинна забезпечувати повну зупинку його на шляху просування:

  • 1 м — за номінальною навантаженністю;

  • 0,5 м — без навантаження.

Стоянкове гальмо має забезпечувати фіксацію машин на схилі 5 град.

      1. Маса транспортованого вантажу не повинна перевищувати номінальну вантажопідіймальність машини.

      2. Якщо маса і розміщення центру ваги вантажу невідомі, треба зробити контрольне підіймання вантажу і переконатися, що навантажувач не перекидається.

      3. При введенні вил в піддони необхідно пересуватися за мінімальною швидкістю.

      4. При транспортуванні вантажів з нестійкими опорами треба застосовувати підкладки.

      5. Пакети з вантажами необхідно розміщати по площі піддона рівномірно і симетрично, відстань від центру ваги вантажу до спинок вил не повинна перевищувати величин, зазначених в графіку вантажопідіймальності машини. Не допускається звисання вантажу понад 1/3 довжини вил.

      6. При пересуванні навантажувачів вила вантажопідіймача повинні бути на висоті 0,2 — 0,3 м від підлоги (для штабелерів — не менше 0,4 м), раму вантажопідіймача при цьому нахилити назад в крайнє положення.

      7. Переміщення вантажів великих розмірів (які закривають дорогу) водій навантажувача може виконувати за наявності особи, що супроводжує навантажувач і яка указує дорогу і подає сигнали.

Якщо вантаж має великий об’єм і зменшує видимість на передньому ходу, необхідно пересуватися заднім ходом.

      1. З великою обережністю слід проводити нахил вил з вантажем уперед, особливо при піднятому вантажі. Для уникнення перекидання навантажувача або штабелера нахил вил з піднятим вантажем уперед проводити тільки при наявності опори під вилами.

Не допускати різкого переміщення важіля управління циліндра нахилу і різкого гальмування. Різке гальмування при нахилі рами вантажопідіймача може привести до перекидання навантажувача або випадання вантажу.

      1. З’їжджати зі схилу з вантажем електронавантажувачем і електроштабелером слід заднім ходом, в’їжджати на схил — переднім.

      2. Рух транспорту в складах, на відкритих майданчиках і рампах здійснюється тільки в межах транспортних смуг, відповідно до схеми механізації із дотриманням відстані до стін, колон, устаткування, стелажів і штабеля (не менше 0,8 м).

      3. При захопленні вантажу навантажувачем з вилочним захоплювачем забороняється:

  • підіймати вантаж за відсутності під ним отвору, необхідного для вільного проходу вил;

  • відривати примерзлий або затиснений вантаж;

  • ставити в штабель одночасно більше одного ящика.

      1. Підіймання вантажу треба проводити плавно, без ривків рівномірним пересуванням важіля золотникового розподільника.

      2. Водій навантажувача зобов’язаний подавати сигнал: в місцях скупчення людей, в проходах, при проїзді повз двері і через ворота, при поворотах, зрушенні з місця і русі заднім ходом.

      3. Водій навантажувача повинен проводити транспортування вантажу тільки тоді, коли він установлений впритул до вертикальної рами вантажопідіймача і рівномірно розташований по відношенню до вил.

      4. Під’їжджати до місця навантаження (розвантаження) водій повинен тільки на нижчій передачі. Не допускається різке гальмування навантажувача при ожеледиці, мокрій і слизькій дорозі, що може привести до аварії або перекидання навантажувача.

      5. Під час переробки тарно-штучних вантажів треба дотримуватись таких

вимог:

  • переробці мають підлягати тарно-штучні вантажі, укладені на піддони, що дають можливість вільно підводити вила під вантаж;

  • переробка дрібного штучного вантажу повинна здійснюватися в спеціальній тарі (стоякових типових і великогабаритних піддонах), яка запобігає його падінню під час транспортування;

  • переробка великогабаритних вантажів, маса яких не перевищує вантажопідіймальність навантажувача повинна здійснюватися вилочними навантажувачами з застосуванням спеціальних здовжувачів, надягнутих на стандартні вила навантажувача;

  • для звільнення вил від штучного вантажу шляхом зштовхування його при укладанні в штабель без піддона або прокладок, поправлення вантажу і його ущільнення у штабелі необхідно застосовувати спеціальний пристрій-зштовхувач;

  • при переробці вантажів циліндричної форми (рулонів паперу, бочок, барабанів і т.ін.), як вантажозахоплювальний пристрій, треба застосовувати універсальний захоплювач-кантувач;

  • переробка вантажів з наскрізними отворами (рулонів, бухт дроту, барабанів, шин) повинна здійснюватися навантажувачами з штиревими захоплювачами;

  • для переробки вантажів в мішках, стандартних бочках, рулонах, укладених горизонтально, а також інших легких вантажів, що мають отвори для введення штирів, треба застосовувати навантажувачі з багатоштиревими захоплювачами.

      1. При різниці рівнів підлоги вагону і рампи треба застосовувати тільки спеціальні перехідні мостики з ухилом не більше зазначеного в паспорті навантажувача.

      2. Укладення вантажів, що транспортуються навантажувачем, повинно проводитися у штабелі установленої для даного товару висоти з дотриманням стійкості штабеля і безпеки проведення робіт. Особливою обережності слід додержуватися при складуванні хімікатів, товарів в крихкій тарі, легкозаймистих і крихких товарів, радіотоварів, а також при роботі поблизу колон, стін, перегородок.

      3. При виявленні зігнутих стояків стелажів слід повідомляти про це адміністрацію підприємства.

      4. Підіймати вантаж можна тільки на рівній горизонтальній поверхні, навантажувач або штабелеукладчик при цьому не повинен рухатися.

      5. Бокова робота електроштабелера (ЕШ-188) обумовлює ряд специфічних

вимог:

  • забороняється зміщати вантаж вбік без випущених аутригерів;

  • забороняється розвертати вантажопідіймач при висунутій каретці;

  • забороняється висувати каретку вперед при розвернутому у фронт вантажопідіймачі;

  • забороняється пересування при випущених аутригерах;

  • перед зміщенням вантажу вбік при боковому положенні вил висунути каретку наперед не менше ніж на 150 мм;

  • розворот вантажопідіймача проводити тільки з його центрального (щодо лонжеронів) положення;

  • при переміщенні каретки «на себе» вили повинні бути на висоті не менше 400 мм.

      1. При виконанні вантажо-розвантажувальних робіт необхідно:

  • виконувати Правила дорожнього руху;

  • оглянути місце роботи;

  • під час руху уважно слідкувати за дорогою, якщо вантаж має великі розміри по ширині і висоті, то рекомендується рухатися заднім ходом;

  • перед початком руху подати звуковий сигнал;

  • набирати швидкість і гальмувати плавно (різке гальмування допускається тільки при появі небезпеки);

  • постійно слідкувати за роботою всіх вузлів машини, в разі виявлення несправності припинити роботу до її усунення;

  • негайно припинити роботу і повідомити адміністрацію, якщо виникає небезпека життю і здоров’ю людей;

  • на слизькій дорозі гальмувати електродвигуном, знижуючи обороти і плавно гальмуючи робочим гальмом;

  • сповільнювати хід машини на поворотах, в проїздах через ворота і двері, при наближенні до перехрестя, рейкових колій і місць, де знаходяться люди;

  • при повороті за ріг пригальмувати і подати звуковий сигнал;

  • при застосуванні перехідних мостиків переконатися в їх міцності і надійності закріплення;

  • захопити піддон на всю глибину вил;

  • при поганій видимості рухатися повільно, подаючи сигнал;

  • перехід з переднього ходу на задній і назад здійснювати тільки після зупинки машини;

  • під час руху в одну сторону двох або більше машин дотримувати дистанцію не менше 10 м;

  • під час стоянки опустити вила, установити важіль переключення швидкостей (важіль реверса) в нейтральне положення, поставити машину на ручне гальмо, вийняти з замка контактний ключ;

  • при залишенні машини відключити батарею і вийняти з замка контактний ключ;

  • після закінчення роботи машину очистити від пилу (при необхідності обмити), здати машину черговому механіку, відмітити в журналі помічені неполадки, відключити акумуляторні батареї, зняти з них кришки, відкрутити пробки і підключити до зарядних пунктів;

  • при проведенні ремонтних робіт роз’єднати штепсельні рознімання акумуляторних батарей.

      1. Забороняється:

  • керувати транспортом в нетверезому, хворобливому чи дуже втомленому стані;

  • передавати транспорт іншій особі;

  • подовжувати та поширювати платформи електровізків;

  • відкривати і закривати двері складів, гаража-зарядної і контейнерів ударом транспорту;

  • залишати транспорт в проходах та проїздах, на залізничних коліях та ухилах;

  • заїжджати на схід рампи, якщо там знаходиться інший транспорт;

  • обганяти на рампі і в складах будь-який транспорт;

  • перевозити у відкритих і крихких неупакованих ємностях легкозаймисті рідини (бензин, гас, ацетон і т.ін.), кислоти і електроліти;

  • відривати затиснений або примерзлий вантаж, підіймати вантаж за відсутності під ним отвору для проходу вил навантажувача або штабелера;

  • працювати на підлогах, які не мають необхідної міцності, та мають вибоїни і інші несправності;

  • збільшувати вагу противаги за допомогою додаткового вантажу чи людей;

  • робити різкі повороти на великій швидкості;

  • перевозити на вантажопідіймальному транспорті будь-кого в тому числі вантажників;

  • дотикатися до відкритих струмопровідних частин;

  • класти проводку акумулятора на корпус машини;

  • покидати машину при піднятому вантажі;

  • працювати на машинах із знятими щитками, кришками;

  • допускати до зачеплення вантажів (при роботі зі стрілою) осіб, які не мають посвідчення стропальника, застосовувати вантажозахоплювальні пристрої без клейма про дозволену вантажопідіймальність;

  • заїжджати електротранспортом в вибухонебезпечні і пожежонебезпечні приміщення;

  • переміщати вантажі волоком або штовханням.

    1. Вимоги безпеки під час роботи на конвейєрах, підіймачах та іншому устаткуванні

      1. Роботи з використанням конвейєрів, елеваторів, підіймачів повинні проводитися у відповідності з вимогами ГОСТ 12.2.022-80.

      2. Переміщування пересувних конвейєрів треба здійснювати під безпосереднім спостереженням особи, відповідальної за безпечне виконання робіт. При цьому від конвейєра повинна бути відокремлена проводка живлення, вжиті заходи, які забезпечують безпеку працівників, зайнятих пересуванням конвейєра.

      3. Струмопідвід пересувних конвейєрів повинен виконуватися згідно з вимогами гл. 2.1, 2.2, 7.3, 7.4 ПУЕ. Кабель живлення повинен бути захищений від механічних пошкоджень, рама конвейєра — заземлена.

      4. Перед пуском в роботу обладнання беззупинного транспорту необхідно перевірити його технічний стан, попередити відповідним сигналом людей, які знаходяться поблизу його.

      5. В разі використання пересувних стрічкових конвейєрів для утворення конвеєрної лінії установлення їх і заходи безпеки при обслуговуванні лінії визначаються проектом виробництва робіт.

      6. Не допускається переміщати конвейєр в робочому положенні. Перед пересуванням і після закінчення роботи необхідно опустити конвейєр в крайнє нижнє положення.

      7. Привід похилих конвейєрів штучних вантажів повинен мати пристрій, що виключає можливість довільного руху стрічки, ланцюга або іншого тягового органу.

      8. Конвейєри повинні бути негайно зупинені при:

  • значному боковому зміщенні стрічки, скрепків, ковшів, яке викликає стирання їх кромок об непорушні деталі станини;

  • надривах або порізах стрічки;

  • несправності заземлюючих пристроїв, кінцевих вимикачів, системи електричного захисту, сигнальних і освітлювальних приладів.

      1. Для аварійної зупинки конвейєра повинні бути установлені біля робочих місць і на конвейєрі кнопки «Стоп» з інтервалом не більше 10 м.

      2. Перед початком ремонту, чистки, змащування, усунення несправності конвейєр повинен бути відключений від електромережі, запобіжники зняті і пусковий пристрій закритий на замок. На пусковому пристрої повинен бути вивішений плакат «Не включати — працюють люди!». Ключ від замка повинен знаходитися у відповідальної особи, яка здійснює ремонт конвейєра.

      3. При експлуатації лебідки необхідно дотримуватися наступних заходів безпеки:

  • напрямні ролики, відбійний брус і трос повинні бути в справному стані;

  • перед включенням магнітного пускача повинен бути поданий визначений звуковий сигнал.

Не допускається:

  • направляти рукою чи будь-яким предметом канат, намотуваний на барабан лебідки;

  • закріплювати канат при працюючому барабані;

  • працювати зі зношеними ребрами барабанів.

    1. Вимоги безпеки до будови площадок, містків, драбин і роботи на них

      1. Пристрої, призначені для забезпечення безпечного проведення робіт (драбини, стрем’янки, трапи, містки, сходи та ін.) повинні відповідати вимогам ГОСТ 26887-86, стандартів та інших нормативних документів.

      2. При виконанні складських робіт з одночасним підтримуванням товарів повинні застосовуватися драбини-стрем’янки з верхніми площадками, огородженими поручнями висотою не менше 1 м при суцільній зашивці їх знизу на висоту не менше 0,15 м.

      3. Переносні драбини і стрем’янки слід робити з доброякісного матеріалу за товщиною брусків, установлених для даної довжини драбини. Довжину драбини беруть такою, щоб можна було виконувати роботу зі східців, що знаходяться від верхнього кінця драбини на відстані не менше 1 м. Верхню площадку стрем’янок огороджують з трьох сторін.

      4. Переносні драбини і стрем’янки повинні мати пристрої, які запобігають при роботі зрушенню або перекиданню. Нижні кінці переносних драбин і стрем’янок повинні мати наконечники або башмаки з гуми чи іншого неслизького матеріалу. При необхідності верхні кінці драбин повинні мати спеціальні гачки.

Робота на стрем’янках допускається в тому випадку, якщо вони мають стяжки.

      1. Перед початком роботи необхідно забезпечити стійкість драбини, переконатися шляхом її огляду і випробування в тому, що вона не може зісковзнути з місця чи бути випадково зрушена.

При установленні приставної драбини в умовах, коли можливо зміщення її верхнього кінця, останній необхідно надійно закріпити за стійкі конструкції.

      1. При роботі на підвісних, приставних та розсувних драбинах на висоті більше 1,3 м треба застосовувати запобіжний пояс, який закріплюється за конструкцію споруди або за драбину за умови її надійного кріплення до конструкції.

Знаходитися на східцях приставної драбини або стрем’янки допускається тільки одній людині.

      1. Не допускається виконувати роботи на переносних драбинах і стрем’янках:

  • біля і над механізмами, які обертаються, працюючими машинами, конвейєрами і

т.ін.;

  • з використанням електричного і пневматичного інструменту, будівельно - монтажних пістолетів;

  • газо і електрозварювальні роботи;

  • натягувати дроти і тримати на висоті важкі деталі і т.ін.

Для виконання таких робіт треба застосовувати рештування або стрем’янки з верхніми площадками, огородженими перилами.

      1. Під час роботи з приставною драбиною в місцях з жвавим рухом транспортних засобів або людей, місце її установлення слід обгородити або оберігати, застерігаючи її падіння від випадкових повштохів, незалежно від наявності на кінцях драбини наконечників.

В разі, коли не можливо закріпити драбину при установленні її на гладкій плиточній підлозі, біля основи драбини повинен стояти робітник в касці і утримувати її в стійкому положенні.

      1. Не допускається установлювати драбину на східці маршів сходової клітки. В разі необхідності на сходових клітках повинно бути споруджено рештування.

      2. При переміщенні драбини вдвох необхідно нести її наконечниками назад, попереджаючи зустрічних про обережність. При перенесенні драбини одним робітником вона повинна знаходитися в похилому положенні так, щоб передній кінець її був піднятий над землею не менше ніж на 2 м.

    1. Вимоги безпеки під час виконання вантажо-розвантажувальних робіт немеханізованим засобом

      1. До постійних вантажо-розвантажувальних робіт допускаються особи, які пройшли відповідний медичний огляд та інструктаж по безпеці праці.

      2. Робітники, зайняті на вантажо-розвантажувальних роботах, повинні проходити попередні (при прийнятті на роботу) і періодичні (впродовж роботи) медичні огляди у відповідності з Положенням про медичний огляд працівників певних категорій.

      3. Вантажно-розвантажувальні роботи, що виконуються вручну, повинні проводитися при дотриманні норм, які обмежують підіймання та перенесення важких речей залежно від статі і віку працівників:

Завантажити