4.8.16. З`єднувальнi муфти на зарядних агрегатах повинні бути огородженi запобiжними сiтками.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ ЗАГОТІВЛІ
І ПЕРВИННОЇ ОБРОБКИ ВТОРИННОЇ СИРОВИНИ
5.1. Загальні вимоги
5.1.1. Технологічні процеси заготівлі, зберігання, первинної обробки і транспортування вторинної сировини повинні здійснюватися згідно з вимогами ГОСТ 12.3.002-75, СНиП 2.11.01-85, СНиП 2.08.02-89 та Санітарних правил організації технологічних процесів та гігієнічних вимог до виробничого обладнання та цих Правил.
5.1.2. Об`ємно-планувальні рішення приміщень, розміщення в них технологічного обладнання повинні забезпечувати послідовність і поточність технологічного процесу.
5.1.3. Режим і організація технологічного процесу повинні забезпечувати для працюючих:
оптимальний спосіб приймання, зберігання і транспортування вторинної сировини та раціональну організацію праці і відпочинку;
відповідний вибір робочих операцій і порядок їх проведення;
знезараження та видалення відходів виробництва;
своєчасне отримання інформації про хід технологічного процесу, систему контроля і управління
погодженість операцій технологічного процесу, що запобігають виникненню шкідливих і небезпечних виробничих чинників;
безвідмовну дію обладнання і засобів захисту працівників протягом термінів, які визначаються нормативно-технічною документацією.
5.1.4. Зміст вимог щодо організації виробничих процесів необхідно деталізувати в розроблених для кожного заготівельного підприємства технологічних схемах і картах, зокрема:
в схемі технологічного процесу по робочих операціях (надходження і приймання вторинної сировини, зберігання і вантажопереробка вторинної сировини);
в технологічних картах-схемах стосовно складського розміщення різних видів вторинної сировини, механізації її вантажопереробки.
Вимоги до безпеки виконання технологічних процесів повинні бути розроблені і затверджені в порядку визначеному в п. 3.6.
5.1.5. Організація робочих місць на заготівельних підприємствах вторинної сировини повинна відповідати ГОСТ 12.2.032-78 і ГОСТ 12.2.033-78.
5.1.6. До організації робочих місць пред`являються такі вимоги:
улаштування робочих місць, відстань між робочими місцями повинні забезпечити безпечне переміщення працівників і транспортних засобів, а також можливість швидкої евакуації працюючих в разі виникнення аварійної ситуації;
обладнання і технологічне оснащення робочого місця відповідним його призначенню основним і допоміжним устаткуванням, оргтехнікою, засобами зв`язку;
зручне і ефективне для трудового процесу розміщення всіх складових елементів робочого місця з урахуванням, що оптимальна висота робочої поверхні технологічного обладнання (стола, конвеєра та ін.) повинні бути при роботі сидячи - від 700 до 750 мм, при роботі стоячи - від 1000 до 1100 мм;
дотримання санітарно-гігієнічних норм щодо фізичного навантаження і засобів захисту працівників.
5.1.7. В заготівельних підприємствах вторинної сировини при роботі з під-вищеною небезпекою (вантажо-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, стропальні роботи, обслуговування механічних ліній, роботи в індивідуальних засобах захисту, роботи в колодязях, обстеження та чистка вентиляційних каналів та повітропроводів при капітальних ремонтах, роботи по дезинфекції приміщень та ін.), які приведені в Переліку робіт з підвищеною небезпекою треба керуватися інструкціями по правилам виконання цих робіт, розроблених і затверджених у встановленому порядку згідно з п. 3.8. Підготовка працівників до виконання робіт з підвищеною небезпекою проводиться згідно з положенням п.3.9.
5.1.8. Природне і штучне освітлення робочих місць повинно відповідати вимогам підрозділу 4.5. цих Правил.
5.1.9. Оптимальні і допустимі норми температури, відносної вологості і швидкості руху повітря, наявність пилу і шкідливих речовин в робочій зоні, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88 (додаток 1).
5.1.10. Наявність шкідливих речовин в повітрі робочої зони приміщень підлягає систематичному контролю, згідно з графиком перевірки наявності цих речовин, для запобігання можливості перевищення гранично допустимих концентрацій.
5.1.11. Гранично допустимі концентрації шкідливих речовин в повітрі робочої зони приміщень приведені в ГОСТ 12.1.005-88 та додатку 3 цих Правил.
5.1.12. Контроль вібрації на робочих місцях повинен здійснюватися відповідно з ГОСТ 12.4.012-83.
5.1.13. Допустимі рівні шуму на робочих місцях установлюються згідно з ГОСТ 12.1.003-83.
5.1.14. Зниження шуму і вібрації здійснюється наступними заходами:
концентрацією шумних ділянок роботи у відокремленому місці;
установкою механізмів на спеціальні амортизатори, плаваючі фундаменти;
облицюванням приміщення звукоізолюючими матеріалами, використанням для стін і стелі вентиляційних камер звукопоглинаючих матеріалів;
локалізацією шуму і вібрації шляхом високоякісного виготовлення, монтажу та ремонту обладнання;
поліпшенням обслуговування і ремонту діючого обладнання, заміною машин і механізмів, що морально застаріли;
застосуванням засобів колективного захисту працюючих (перегородки, кожухи, стіни, колони і стелю приміщення, використовуючи для їх виготовлення та покриття поверхні звукоізолюючі або звукопоглинаючі матеріали).
5.1.15. Зниження шуму від вентиляційних установок треба забезпечувати наступними заходами:
улаштовувати системи шумозаглушувачами і звукоізольовувати повітроводи;
встановлювати вентилятори і електродвигуни на вібро- і звукопоглинаючі основи;
забезпечувати розрив між фундаментами під обладнанням і стінами будівлі;
з`єднувати вхідні і вихідні отвори кожуха вентилятора з повітроводами за допомогою гнучких вставок;
періодично оглядати і змащувати або замінювати підшипники;
усувати стук шківів або з`єднувальних муфт, клиноремінних і плоскоремінних передач;
підтримувати стійке балансування колеса вентилятора і ротора електродвигуна.
5.1.16. Рівні звукового тиску і рівні звуку, а також допустимі рівні вібрації на постійних робочих місцях не повинні перевищувати значень, приведених в додатку 4 цих Правил.
5.2. Вторинні текстильні матеріали
5.2.1. Заготівля, зберігання, первинна обробка і транспортування вторинних текстильних матеріалів (промислові відходи і ганчір`я) повинні здійснюватися у відповідності з ТУ 61-03-1-86 і з додержанням встановлених санітарних правил.
5.2.2. Для запобігання забруднення робочого середовища, вторинні текстильні матеріали, і особливо ганчір`я, повинні бути очищені від пилу, бруду, гудзиків, гачків та інших домішок.
5.2.3. Для обезбруднення і сортування ганчір`я по групам в заготівельних складах необхідно обладнувати сортувальні столи, висота яких повинна відповідати рівню робочої поверхні згідно п. 5.1.6. цих Правил, а розміри по ширині і довжині відповідно 1-1,1 і 1,3-1,5 м.
5.2.4. Робоча поверхня (кришка стола) повинна бути у вигляді рами, обтягнутої сіткою з розміром вічок 20Х25 мм, через яку в процесі сортування ганчір`я випадають бруд, сміття і дрібні сторонні предмети, що збираються в спеціальних ємкостях (ящиках, корзинах), розміщених під кришкою сортувального столу.
5.2.6 Відсортовані текстильні матеріали повинні бути щільно спресовані і упаковані в паки, маса яких визначається технічними можливостями пресувальної машини, але не повинна перевищувати 50 кг.
5.2.7. При пресуванні вторинного текстилю паки необхідно покривати з усіх боків міцним пакувальним матеріалом, використовуючи для цього стару мішковину, ковдри і цільні куски ганчірья.
5.2.8. Спресовані паки з вторинним текстилем необхідно перев`язувати в три паралельних ряди дротом діаметром 2,5-4,0 мм або сталевою стрічкою згідно з вимогами ГОСТ 3282-74 і ГОСТ 3560-73.
5.2.9. Паки з канатами і ватними виробами треба обв`язувати дротом або шнуром без покриття їх пакувальним матеріалом.
5.2.10. Обв`язувальний дріт та сталева стрічка повинні бути обпаленими і не мати задирок та іржі, міцність їх повинна забезпечувати цілісність пак при навантаженні, розвантаженні і транспортуванні.
5.2.11. Обв`язування пак необхідно проводити за допомогою спеціальних натяжних кліщів таким чином, щоб не було виступаючих гострих кінців дроту або стрічки. Роботи необхідно виконувати в рукавицях.
5.2.12. Маркування вторинних текстильних матеріалів треба здійснювати згідно з вимогами ГОСТ 14192-77, вказуючи фактичну вагу (брутто) паки.
5.2.13. Спресовані в паки вторинні текстильні матеріали необхідно укладати на піддони і транспортувати до місць зберігання електронавантажувачами або переміщувати за допомогою вантажних візків.
5.2.14. Переміщення цих вантажів вручну допускається тільки при укладенні їх на піддони і платформу вантажного візка не менше ніж двома робітниками.
5.2.15. При укладанні пак на піддони і вантажні візки необхідно слідкувати за тим, щоб вантаж був розподілений рівномірно по всій поверхні піддона чи платформи візка, не вистутав за їх межі і був надійно закріплений.
5.2.16. Вторинні текстильні матеріали необхідно зберігати в закритих скла-дських приміщеннях на піддонах або дерев`яних настилах висотою 150-200 мм.
5.2.17. Кожна група ганчір`я і промислових відходів вторинного текстилю повинна зберігатися в окремих штабелях, в які укладаються паки рівнозначні по масі і габаритним розмірам.
5.2.18. Висота складування при ручній укладці штабелів не повинна перевищувати 2,0 м. Укладку треба виконувати уступами (малюнок 1), двома працівниками. Укладання штабелів на більшу висоту не дозволяється із-за деформації нижнього ряду пак і виникнення загрози обвалу штабеля.
Малюнок 1. Укладка пак уступами.
5.2.19. Способи укладки при складуванні вторинної текстильної сировини повинні забезпечувати стійкість штабелю, безпеку працюючих біля нього, можливість застосування засобів захисту робітників при загрозі його обвалу.
5.2.20. Розбирання штабеля необхідно проводити починаючи з верхнього ряду, переконавшись у стійкості нижніх рядів пак. Кожний наступний ряд повинен розбиратися тільки після повного розбирання попереднього ряду.
5.2.21. Розбирання нахиленого або обваленого штабеля повинне проводитися під керівництвом особи, відповідальної за безпечне виконання робіт, по заздалегідь розробленому плану при достатньому освітленні.
5.2.22. Завантаження вторинної текстильної сировини на автотранспорт для відправлення споживачу необхідно проводити за допомогою авто- або електронавантажувачів. При наяності рамп можна використовувати вантажні візки.
5.3. Макулатура
5.3.1. Заготівля, зберігання, первинна обробка і транспортування макулатури необхідно здійснювати згідно з вимогами ГОСТ 10700-84.
5.3.2. При обробці прийнятої макулатури необхідно видаляти надмірну забрудненість і сторонні предмети (ганчір`я, мотузки, металеві та гумові вироби та ін.), а також некондиційний папір і картон. Паперові мішки повинні бути очищені від залишків продукції, що містилася в них, внутрішнього шару паперу і ниток.
5.3.3. Розсортування макулатури по групам і сортам необхідно проводити на сортувальних столах обладнаних згідно вимог, викладених в п. 5.2.4. цих Правил
5.3.4. Для очищення макулатури від пилу, сміття, піску та дрібних сторонніх предметів сортувальні столи повинні бути обладнані дротяною сіткою з квадратними вічками розміром 10х10 мм і місцевими вентиляційними відсмоктувачами.
5.3.5. Розсортовану макулатуру необхідно складати в пересувні візки-бункери або контейнери, місткість яких повинна бути не менше об`єму одноразового завантаження пресу, а після їх наповнення транспортувати в зону пресування або короткочасного зберігання.
5.3.6. Пресування та пакування макулатури необхідно проводити в щільні паки масою не більше 50 кг в залежності від марок макулатури (ГОСТ 10700-84), а також з урахуванням технічних можливостей пресувальних машин та підіймально-транспортного обладнання, що експлуатується.
5.3.7 При формуванні пак макулатури не дозволяється застосовувати пакувальний матеріал з тонкого паперу або картону. Для їх пакування необхідно використовувати стару мішковину, великі куски ганчір`я або цупкий пакувальний папір.
5.3.8. Пакувальні матеріали повинні бути сухими, не мати забруднень у виг-ляді залишків цементу, гіпсу, алебастру, фарби та інших забруднюючих речо-вин.
5.3.9. Для обв`язки пак треба використовувати м`який сталевий дріт діаметром 2,5 мм або сталеву стрічку розміром не більше 0,5х20,0 мм (ГОСТ 3282-74, ГОСТ 3560-73) і повинні відповідати вимогам, викладеним в п. 5.2.10. цих Правил.
5.3.10. Пачки паперових гільз, втулок та відходів картону треба обв`язувати металевим дротом або шнуром у два паралельних ряди.
5.3.11. Обв`язування пак з макулатурою необхідно проводити з вико-ристанням спеціальних натяжних кліщів, не залишаючи виступаючих гострих кінців дроту і стрічки. Роботи по обв`язуванню пак повинні виконуватися в рукавицях.
5.3.12. Маркування спресованої і упакованої макулатури необхідно здійснювати згідно з ГОСТ 14192-77 з обов`язковим позначенням фактичної ваги паки макулатури.
5.3.13. Спресована в паки макулатура повинна укладатися на піддони для транспортування навантажувачами. до місць зберігання. При укладанні на піддони паки макулатури не повинні виступати за їх межі.
5.3.14. Спресована в паки макулатура повинна зберігатися в штабелях в сухих закритих приміщеннях на дерев`яних підтоварниках або піддонах.
5.3.15 Паки різної ваги і розміру необхідно укладати в окремі штабелі в залежності від марок макулатури і габаритних розмірів.
5.3.16. При ручній укладці висота штабелів пак макулатури не повинна перевищувати 2 м. Укладку штабелів треба виконувати згідно вимог, викладених в п. 5.2.18. цих Правил.
5.3.17. Механізоване штабелювання пак на піддонах повинне здійснюватися не більше ніж в два ряди. Одночасне укладання двох піддонів з паками макулатури в штабель забороняється.
5.3.18. Складування макулатури в штабелі на більшу висоту не дозволяється із-за деформації нижніх рядів пак і виникнення загрози обвалу штабелів.
5.3.19. Способи укладки пак макулатури повинні забезпечувати стійкість штабелю, безпеку працюючих біля нього та можливість застосування засобів захисту робітників при загрозі обвалу штабелю.
5.3.20. Розбирання штабелю необхідно проводити починаючи з верхнього ряду, переконавшись у стійкості нижніх рядів пак.
5.3.21. Завантаження макулатури на автотранспорт для відправлення споживачу необхідно проводити за допомогою авто- або електронавантажувачів. При наяності рамп можна використовувати вантажні візки.
5.4. Брухт кольорових та чорних металів
5.4.1. При заготівлі брухту і відходів кольорових та чорних металів необхідно дотримуватися Правил безпеки при заготівлі та переробці брухту та відходів чорних металів, а також ГОСТ 1639-78 і ГОСТ 2787-75 щодо їх приймання, засобів зберігання, первинної обробки і транспортування.
5.4.2. Роботи по сортуванню металобрухту повинні проводитися під керівництвом особи, на яку покладені обов`язки здійснювати контроль за пожежо- і вибухонебезпечністю.
5.4.3. При обробці металевого брухту необхідно забезпечити безпеку виконання робіт. Робоче місце, де проводиться обробка металобрухту, повинне бути звільнене від сторонніх предметів, в тому числі і від брухту, що не підлягає обробці.
5.4.4. До обробних робіт можна приступати тільки після перевірки справності інструментів. Несправним інструментом користуватися забороняється.
5.4.5. Робітники зайняті обробкою металобрухту, повинні бути забезпечені брезентовими рукавицями і сітчатими без скла окулярами.
5.4.6. Перевірці на вибухонебезпечність повинен підлягатися весь прийнятий металевий брухт в повному обсязі, вибіркова перевірка брухту не дозволяється.
5.4.7. Станини, піддони, металоконструкції, що підлягали вибуховому дроб-ленню, не повинні мати зарядів або їх залишків.
54.8. Металевий брухт, що має внутрішні порожнини (труби, циліндри, бідони та ін.) повинен бути звільнений від сторонніх предметів і речовин, а в зимовий період року від льодових та снігових пробок і доступний для огляду його внутрішньої поверхні.
5.4.9. Балони з під газів та рідин повинні прийматися на зберігання без вентилів і з додатковими отворами, прорізаними в їх корпусах.
5.4.10. Всі види військової техніки, що здаються у металобрухт повинні бути відповідно документально оформлені, розбраковані, розібрані і звільнені від горючих і змащувальних речовин, а боєприпаси, що знаходяться в них, тверді палива, та інші вибухові речовини повинні бути вилучені; рідина з циліндрів гідравлічних, гальмових, противідкатних та інших пристроїв повинна бути злита.
5.4.11. Боєприпаси не повинні мати вибухових пристроїв і бути з порожньою камерою без дна. Внутрішня поверхня їх повинна бути очищена від вибухових речовин.
5.4.12. Стволи артилерійської і стрілецької зброї повинні бути з відкритими крізними каналами або деформованими на кінці ствола і казенної частини до складного вигину.
5.4.13. Магазинні коробки артилерійської та стрілецької зброї повинні бути відкритими і порожніми або зім`ятими (до тріщин).
5.4.14. Артилерійські гільзи та гільзи стрілецької зброї не повинні мати засобів запалювання (капсульних втулок, гальванічних і гальваноударних трубок) і залишків порохових зарядів.
5.4.15. При виявленні не знешкоджених боєприпасів подальша робота з металобрухтом повинна бути призупинена до прийняття відповідних заходів щодо їх знешкодження або знищення в установленому порядку.
5.4.16. Знешкодження видалених з металевого брухту вибухонебезпечних предметів та знищення виявлених боєприпасів повинні проводитися спеціалізованими організаціями.
5.4.17. Розсортований і перевірений на вибухобезпечність брухт чорних металів необхідно розміщувати і зберігати на спеціально відведених площадках у відвалах і штабелях таким чином, щоб він не розсипався та не захаращував проходи і проїзди.
5 .4.18. Складування і зберігання довгомірного металобрухту необхідно здій-снювати вперев`язку за допомогою напівжорстких стропів згідно з ГОСТ 14110-80. Укладка більше ніж в три ряди не допускається.
5.4.19. Максимальна висота зберігання металобрухту повинна бути на 2 м нижча верхнього положення вантажозахоплювального органу стрілового крану.
5.4.20. Розбирання металобрухту із відвалів, штабелів слід розпочинати зверху. Забороняється витягати окремі частини металобрухту із під завалів.
5.4.21. Для відвантаження брухт кольорових металів необхідно упаковувати в тривку тару, що виключає втрати та забруднення його при перевезенні і перевантаженні. Кожний вид брухту повинен бути упакований окремо.
5.4.22. Тонкі куски брухту кольорових металів (металева стрічка, дріт, обрізки металу) можна зв`язувати в пучки м`яким дротом, виготовленим також з кольорового металу і транспортувати без пакувальних матеріалів або тари.
5.4.24. Паки консервних банок повинні бути перев`язані дротом, при цьому вага кожної паки не повинна перевищувати 30 кг. Упаковка пак повинна забезпечувати їх цілісність.
5.4.25. Кожна партія металобрухту, що транспортується заводам-cпоживачам, повинна супроводжуватися посвідченням на вибухову безпечність згідно з ГОСТ 2787-75.
5.4.26. Вагон, автомобіль або судно з металобрухтом можуть бути відправлені тільки при наявності посвідчення на вибухобезпечність завантаженого брухту.
5.4.27. Різання брухту чорних металів
5.4.27.1. Розрізання металевого брухту в умовах роботи заготівельних складів допускається за допомогою лише газоріжучої апаратури, балони з газом повинні розташовуватися не ближче 5 м від відкритого вогню.
5.4.27.2. Великогабаритні металоконструкції та довгомірні предмети брухту чорних металів, повинні підлягати попередньому розрізанню на окремі частини, габаритні розміри яких не повинні перевищувати 1,2х0,5х0,5 м. Перед різанням металоконструкцій довжиною більше 1,5 м повинні бути передбачені заходи, що попереджують падіння відрізаної частини або самої конструкції на працюючих. Роботи по різанню великогабаритних металоконструкцій та довгомірних предметів повинні виконуватися двома працівниками, з яких один виконує різальні роботи, а другий - для керівництва, спостереження і, у разі необхідності, надання допомоги.
Роботи по розрізанню металобрухту повинні виконуватися після видачі керівником підприємства наряду-допуску на виконання робіт, форма якого приведена в додатку 5 цих Правил. Наряд-допуск погоджується з службою охорони праці (з реєстрацією в спе-ціальному журналі і присвоєнням наступного номера), призначається відповідаль-на особа, яка контролює виконання цих робіт. Наряд-допуск оформляється в двох екземплярах, які після затвердження передаються начальнику дільниці. Начальник дільниці передає один екземпляр відповідальному за підготовчі роботи. Після виконання робіт по підготовці об`єкта обидва екземпляри підпи-суються особами, відповідальними за підготовку і проведення робіт з підвищеною небезпекою, які підтверджують повноту виконання підготовчих робіт і заходів, що забезпечують безпеку проведення самих робіт. Один екземпляр наряду-допуску після закінчення робіт передається в службу охорони праці і зберігається у справах служби не менше трьох місяців. Другий екземпляр знаходиться у посадової особи, відповідальної за проведення цих робіт, і після їх закінчення зберігається у справах не менше трьох місяців. Наряд-допуск визначає обсяг і склад підготовчих робіт, послідовність їх виконання, заходи безпеки, періодичність аналізів повітряного середовища і засоби захисту працюючих. Забороняється змінювати обсяги робіт, передбачені нарядом-допуском, убік їх збільшення. Наряд-допуск видається тільки на одну бригаду, на один вид робіт, на одну зміну. Якщо ці роботи не закінчені в установлений термін, умови і склад бригади не змінилися, то наряд-допуск може бути продовжений начальником дільниці на наступну зміну.
5.4.27.3. Роботи по газовому різанню металобрухту повинні проводитися у відповідності з діючими Правилами безпеки при заготівлі і переробці брухту і відходів чорних металів.
5.4.2 7.4. Робочі майданчики для газового різання металобрухту повинні мати тверде покриття і бути обладнані підіймально-транспортними засобами.