НПАОП 63.12-1.14-98Правила охорони праці для заготівельних складів і приймальних пунктів вторинної сировини

г) психологічні чинники (робота на конвеєрі, пресі, при розрізанні металобрухту) :

фізичні перевантаження - статичні і динамічні (вантажо-розвантажувальні роботи) ;

нервово-психічні перевантаження (емоційне перевантаження).

3.4. В заготівельних підприємствах вторинної сировини з метою усунення впливу на працівників небезпечних і шкідливих чинників необхідно передбачити::

удосконалення технологічних процесів з застосуванням механізації і автоматизації виробництва;

удосконалення конструкцій обладнання;

улаштування місцевої витяжної вентиляції в місцях виділення пилу;

своєчасне одержання інформації про виникнення небезпечних і шкідливих виробничих чинників на окремих технологічних операціях;

своєчасне вилучення з металобрухту хімічних, радіоактивних, вибухо-небезпечних речовин;

застосування засобів колективного і індивідуального захисту працюючих;

раціональну організацію праці і відпочинку з профілактикою монотонності праці, емоційного перевантаження, обмеження важкості праці, тощо;

3.5. Введення в експлуатацію нових та реконструйованих заготівельних підприємств вторинної сировини, впровадження нових технологій, видів обладнання повинно здійснюватися з дозволу державних органів з охорони праці відповідно до ДБН А.3.1-3-94, Положення про видачу Держнаглядохоронпраці власникові підприємства, установи, організації або уповноваженому ним органу дозволу на початок роботи підприємства, установи, організації і Положення про порядок видачі органом державного пожежного нагляду підприємствам, установам, організаціям, орендарям та підприємцям дозволу на початок роботи.

3.6. Організація роботи по охороні праці в заготівельних підприємствах вторинної сировини, права і обов`язки посадових осіб і працівників повинні бути викладені в нормативних актах, розроблених у відповідності з Порядком опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві.

3.7. У заготівельних підприємствах вторинної сировини наказом керівника призначаються посадові особи відповідальні за справний стан і безпечну експлуатацію об`єктів підвищеної небезпеки.

3.8. Відповідно до Переліку робіт з підвищеною небезпекою у кожному заготівельному підприємстві вторинної сировини повинен складатися власний перелік робіт з підвищеною небезпекою, виходячи із специфіки і складу виконуваних робіт. Перелік робіт з підвищеною небезпекою повинен періодично, не рідше одного разу в рік, переглядатись і перезатверджуватись. При виконанні робіт в колодязях та при різанні великогабаритного брухту чорного і кольорового металів повинен видаватися наряд-допуск.

3.9. Усі працівники при зарахуванні на роботу та в період роботи мають проходити навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці і пожежної безпеки у відповідності з розробленими і затвердженими керівником підприємства нормативними актами згідно з Типовим положенням про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці і Типовим положенням про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України.

3.10. До роботи на заготівельних підприємствах вторинної сировини допускаються особи, які пройшли попередній медичний огляд і не мають медичних протипоказань згідно з Положенням про медичний огляд працівників певних категорій.

3.11. Виконання вантажо-розвантажувальних робіт та переміщення вантажів вручну необхідно проводити з дотриманням встановлених гранично допустимих норм підіймання і перенесення вантажів працівниками залежно від статі і віку згідно з Граничними нормами підіймання і переміщення важких речей жінками і Граничними нормами підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми, затверджених відповідними наказами Міністерства охорони здоров`я України.

3.12. При відсутності в Правилах вимог, дотримання яких необхідно для забезпечення безпеки праці в конкретному підприємстві, керівник повинен вжити узгоджені з державними органами охорони праці заходи щодо забезпечення безпеки працюючих.

3.13. Зміни і доповнення окремих пунктів цих Правил допускаються тільки з дозволу державних органів охорони праці відповідно до Положення про опрацювання, прийняття, перегляд та скасування державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці.

4. ВИМОГИ ДО УЛАШТУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ, БУДІВЕЛЬ, ПРИМІЩЕНЬ

І МІСЦЬ ЗБЕРІГАННЯ НА ВІДКРИТОМУ ПОВІТРІ

4.1. Улаштування території

4.1.1. Улаштування території заготівельних складів і приймальних пунктів вто -

ринної сировини, розміри санітарно-захисних зон повинні відповідати вимогам діючих будівельних норм і правил, санітарних норм, норм технологічного проектування, зокрема ДБН-360-92; СНиП 2.11.01-85. Для заготівельних складів санітарно-захисна зона повинна бути шириною не менше 100 м від межі житлової забудови. Територія санітарно-захисної зони повинна бути благоустроєна та озеленена.

4.1.2. Територія заготівельних складів повинна бути огороджена і мати не менше двох оснащених сигналізацією виїздних (в`їздних) воріт шириною: для автомобільного транспорту не менше 4,5 м, для залізничного - не менше 4,9 м.

4.1.3. Залізничні колії, розташовані на території заготівельних складів, повинні бути на одному рівні з землею в місцях виконання вантажо-розвантажувальних робіт або перетину з пішохідними шляхами. В цих місцях необхідно вивішувати попереджувальні написи, знаки та світлові сигнали згідно з ГОСТ 12.4.026-76.

4.1.4. Територія заготівельних складів повинна бути обладнана дорожними знаками, показчиками швидкості руху транспорту за ДСТУ 2586-94 і знаками безпеки за ГОСТ 12.4.026-76. Рух транспорту на підприємстві необхідно організовувати у відповідності з Правилами дорожнього руху та розробленою схемою маршрутів руху транспортних і пішохідних потоків з зазначенням на ній поворотів, зупинок, виїздів, переходів.

4.1.5. Швидкість руху автомобільного і залізничного транспорту по території заготівельного складу повинна бути указана для кожного виду транспорту на спеціально виставлених дорожних знаках і не перевищувати:

для автомобільного транспорту:

по території підприємства - 10 км/год;

при в`їзді -виїзді із території і перетинанні переїздів - 5 км/год;

при подачі автомобіля заднім ходом - 3 км/год;

для авто-і електронавантажувачів, електрокар - 3 км/год;

для залізничного транспорту:

потяг із локомотивом попереду - 15 км/год;

потяг із локомотивом позаду вагонів - 10 км/год;

рух при в`їзді - виїзді із території, причеплюванні вагонів-5 км/год.

4.1.6. Підземні інженерні комунікації на території заготівельних складів повинні мати зовнішні розпізнавальні знаки.

4.1.7. Заглиблені резервуари, люки, колодязі повинні бути закриті міцними кришками врівень з поверхнею землі.

4.1.8. При проведенні ремонтних робіт на території заготівельних складів необхідно огороджувати люки, ями та канави на висоту 1м, з установкою попереджувальних знаків і додаткового освітлення в темний час доби.

4.1.9. Для переходу людей через тимчасові канави необхідно установлювати трапи або кладки шириною не менше 0,8 м з поручнями висотою не менше 1 м і зашиті внизу суцільною дошкою на висоту 0,2 м.

4.1.10. Територія повинна бути обладнана кранами для поливання її у літній період. Для стоку атмосферної і талої води поверхня території повинна мати ухили, спрямовані від будівель до водостоків.

4.1.11. Поверхня території, під`їзди і місця стоянок автомобілів повинні бути заасфальтовані або вимощені. На території заготівельних складів необхідно улаштовувати спеціальні пішохідні доріжки з твердим покриттям шириною не менше

1 м.

4.1.12 У вечірній і нічний час територія заготівельних складів, пішохідні переходи і шляхи руху транспортних засобів повинні бути освітлені у відповідності з вимогами СНиП 11-4-79.

На всіх перетинах і переходах незалежно від загальної освітленості необхідне місцеве освітлення.

4.1.13. Сміттєзбірники повинні розміщуватися на відстані не менше 25 м від складського приміщення на заасфальтованих або бетонованих площадках, що перевищують розміри основи сміттєзбірника на 1,5 м з усіх сторін.

4.1.14. Окремо розміщені туалети повинні знаходитися на відстані не менше 25 м від заготівельного складу і бути утеплені.

4.2. Вимоги до улаштування будівель, приміщень і місць

зберігання на відкритому повітрі

4.2.1. Вантажопереробка і зберігання брухту чорних металів, битого скла, старої гуми, кісток на заготівельних складах вторинної сировини потужністю 30 і 100 т. має здійснюватись на відкритому повітрі на майданчиках під навісом, а в складах потужністю 300 т. - в середині складських приміщень.

4.2.2. Складські приміщення повинні відповідати вимогам СНиП 2.11.01-85*, Правилам пожежної безпеки в Україні і цих Правил.

4.2.3. З урахуванням вимог технологічного процесу первинної вантажопереробки необхідно мати приміщення для дезинфекції ганчір`я, сортування, пакування, маркірування ганчір`я і макулатури з відповідним обладнанням робочих місць.

4.2.4. Висота складських приміщень визначається виходячи з розмірів обладнання для механізації трудомістких процесів, але не менше 3 м. згідно з СНиП 2.11.01-85*.

4.2.5. Підлога в складах повинна бути рівною, гладкою, без перепадів рівнів і задовольняти вимогам по волого-вогнестійкості і стійкості до механічної дії. На робочих місцях в приміщеннях де підлога має цементне або бетонне покриття, необхідно мати дерев`яні пересувні настили, які захищають працюючих від переохолодження ніг.

4.2.6. Складські приміщення повинні мати не менше двох дверних отворів. Двері всіх складських приміщень повинні відчинятись назовні або розсуватися, надійно фіксуватися, при автоматичному чи дистанційному відчиненні дверей необхідно забезпечити можливість їх відчинення вручну. Двері, люки та ін. отвори складських приміщень, через які транспортується брухт, оснащують і розміщують так, щоб уникнути протягів.

4.2.7. Розміри дверних отворів повинні перевищувати габаритні розміри транспортних засобів з вантажем по висоті на 0,2 м і по ширині на 0,6 м.

4.2.8. Кількість проїздів і проходів в складських приміщеннях визначається загальним технологічним плануванням спеціалізованих складів. Головні (транспортні) проїзди необхідно визначати проти отворів воріт складу.

Ширину робочих проїздів (проїзди і проходи безпосередньо до місць зберігання) треба визначати за паспортними даними підіймально-транспортних машин і за габаритами вантажів, що зберігаються і транспортуються.

4.2.9. Розміри відступів штабелів і стелажів з вторинною сировиною має бути не меншою ніж 0,6 м від сповіщувачів автоматичних систем пожежної сигналізації; від гладких стін, пристінних колон - 0,8 м; від нижнього кінця освітлювальних приладів - 0,5 м; від приладів опалення - 0,2 м.

4.2.10. Колони і обрамування отворів в складських будівлях і приміщеннях в місцях інтенсивного руху наземного транспорту повинні бути захищені від механічних пошкоджень.

4.2.11. Сигнально-попереджувальне фарбування елементів будівель, склад-ських приміщень, рамп, колон, окремих елементів устаткування, які являють небезпеку аварій і нещасних випадків, повинно відповідати вимогам ГОСТ 12.4.026-76*.

4.2.12. Приймальні пункти, пункти-магазини по закупівлі вторинної сировини із зустрічною продажею непродовольчих товарів необхідно розташовувати в окремих будівлях або легких стаціонарних будівлях (павільони, кіоски) згідно з СНиП 2.08.02-89.

4.2.13. В пунктах-магазинах необхідно передбачати приміщення для відокремленого зберігання різних видів вторинної сировини і непродовольчих товарів, санітарно-побутові приміщення, а також огороджений майданчик для зберігання брухту чорних металів, битого скла, старої гуми та ін.

4.2.14. Якщо вантажопереробка і зберігання вторинної сировини (брухту чорних металів, битого скла, старої гуми, кісток) здійснюється на відкритому повітрі треба улаштовувати огороджений майданчик з твердим і рівним покриттям під навісом.

4.2.15. Розміри майданчика повинні бути достатні для зберігання вторинної сировини і забезпечення необхідного фронту робіт для автомобілів і робочих.

4.2.16. Майданчик повинен бути розмічений таким чином, щоб чітко визначалися зони складування по видам вторинної сировини і проходи між ними.

4.2.17. Технічні приміщення (гараж-зарядна, вентиляційна, електрощитова, ко-тельна) повинні бути відокремлені, відповідно технічно оснащені і відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, Правил будови і безпечної експлуатації парових і водогрійних котлів, СНиП 2.04.05-91, Правил будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07МПа (0,7кГс/см2), водогрійних котлів і водолпідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115С

4.2.18. Висота технічних приміщень визначається виходячи з габаритних розмірів установленого технологічного обладнання і повинна бути не менше 3 м.

4.2.19. Конструкція підлоги технічних приміщень повинна відповідати вимогам СНиП 2.03.13-88.

4.2.20. Металеві покриття підлоги і сходів повинні мати рифлення, які б виключали можливість ковзання.

4.2.21. На робочих дільницях технічних приміщень, де відповідно до технологічного процесу застосовують кислоти, луги, нафтопродукти, підлога повинна бути виконана з матеріалу, стійкого до дії цих речовин і не вбирати їх.

4.2.22. Підлога і стіни оглядових канав необхідно облицьовувати плитками. Оглядові канави повинні бути надійно захищені від вологи і грунтових вод, їх необхідно прибирати і очищати не рідше одного разу в зміну.

4.2.23. В гараж-зарядній на дільниці акумуляторних робіт потрібно мати три приміщення.: для приготування електроліту і для ремонту акумуляторних батарей; для їх зарядки; для розміщення обладнання для зарядки. В приміщеннях гараж-зарядної не дозволяється установлювати відкриті електродвигуни, вимикачі, запобіжники, штепсельні розетки та інші електроприлади, що можуть іскрити.

4..2.24. Двері всіх приміщень гараж-зарядної повинні відкриватися назовні і мати попереджуючі написи і умовні позначки: “Вогненебезпечно”, “Із вогнем не входити”, “Палити заборонено”, тощо.

4.2.25. Приміщення електрощитової повинно примикати до зовнішньої стіни складського комплексу з боку силового вводу від трансформаторної підстанції і мати окремий вхід.

4.2.26. В заготівельних складах вторинної сировини потужністю 300 т необхідно передбачати спеціальне приміщення без доступу природного світла для зберігання дезинфікуючих речовин і приготування необхідних дезинфікуючих розчинів площею не менше 4 м2з підведенням холодної і гарячої води і обладнане каналізаційним трапом і припливно витяжною вентиляцією. Для зберігання дезинфікуючих речовин і розчинів в приміщенні необхідно встановлювати стелажі і підтоварники.

4.3. Санітарно-гігієнічні вимоги до адміністративно-побутових, складських, технічних приміщень

4.3.1. Усі заготівельні підприємства вторинної сировини повинні бути забезпечені допоміжними приміщеннями: адміністративними і побутовими відповідно до вимог СНиП 2.09.04-87.

4.3.2. Загальна площа допоміжних приміщень по відношенню до виробничих (складських) площ повинна складати від 8 до 10%.

4.3.3. В складах адміністративні і побутові приміщення мають бути виділені протипожежними перегородками (І-го типу) і перекриттями (ІІІ-го типу без отворів) і мати самостійний вихід назовні. Дозволяється розміщувати в складських приміщеннях робочі місця завідувачів складами, комірників, обліковців, які необхідно обгороджувати перегородками з негорючих матеріалів.

4 .3.4. Побутові приміщення (гардеробні, умивальні, душові, санітарні вузли, кімната для приймання їжі, особистої гігієни жінок) допускається розміщувати беспосередньо у вбудованих приміщеннях заготівельних складів.

4.3.5. Норми площі адміністративно-побутових приміщень на одного працюючого і кількість обладнання в сонітарно-побутових приміщеннях повинні прийматися відповідно до СНиП 2.09.04-87.

4.3.6. При обліковій чисельності працюючих до 50 осіб допускаються загальні гардеробні для всіх категорій працівників заготівельних складів.

4.3.7. В гардеробних кількість шаф повинна відповідати кількості працюючих.. Виготовлятися шафи повинні з негорючих матеріалів.

В нижній і верхній частинах шафи повинен бути отвір (жалюзі, сітка) для провітрювання. В шафах повинні бути передбачені відділення для окремого зберігання домашнього і спеціального одягу.

Не рідше одного разу на тиждень шафи повинні очищатися вологим способом і раз на місяць підлягатися дезинфекції.

4.3.8. Умивальні і душові треба розміщувати в окремих приміщеннях, суміжних з гардеробними.

Душові кабіни треба обладнувати індивідуальними змішувачами холодної і гарячої води. Вентилі трубопроводів повинні розміщатися на висоті 1,5 м від полу.

4.3.9. На складах з числом працюючих не менше 15 жінок повинні обладнуватися приміщення для особистої гігієни жінок. .У приміщеннях для особистої гігієни жінок повинні передбачатися:

місця для роздягання;

процедурні кабіни, обладнані гігієнічними душами з індивідуальними змішувачами холодної і гарячої води ;

умивальники з холодною і горячою водою.

4.3.10. В побутових приміщеннях прибирання повинно проводитись не рідше одного разу в день з застосуванням горячої води, дезинфікуючих засобів.

4.3.11. Нормуються оптимальні і допустимі температури, відносна вологість і швидкість руху повітря в робочій зоні тільки адміністративно-побутових, технічних приміщень та приміщення для сортування, пакування і маркування (додаток 1).

4.3.12. При виконанні робіт на відкритих площадках, або в неопалюваних складах необхідно в заготівельних складах обладнувати кімнати для відпочинку і обігріву робітників відповідно до вимог СНиП 2.09.04-87, передбачивши для цього у внутрішньому розпорядку додаткові перерви.

4.4. Опалення і вентиляція

4.4.1. Будова, розміщення і експлуатація систем опалення повинна відповідати вимогам СНиП 2.04.05-91.

4.4.2. Адміністративно-побутові, технічні приміщення, приміщення для сортування, пакування і маркіровки ганчір`я і макулатури та приміщення для дезинфекції ганчір`я, за винятком приміщень вказаних в п. 4.4.7. цих Правил, повинні бути обладнані системами водяного опалення, що забезпечує рівномірне нагрівання повітря приміщень, гідравлічну і теплову стійкість, вибухопожежну безпеку і доступність для очистки та ремонту. Температура теплоносiя (вода технічного призначення) не повинна перевищувати 150оС .

4.4.3. Прокладення транзитних трубопроводів систем опалення не допускається через приміщення електрощитових, тамбурів.

4.4.4. Трубопроводи у місцях перетинання перекриття, внутрішніх стін і перегородок треба прокладати в гiльзах з негорючих матеріалів. Закладання зазорів і отворів в місцях прокладання трубопроводів належить проводити негорючими матеріалами.

4.4.5. Підбір, розрахунок і установку опалювальних приладів і арматури треба проводити згідно з вимогами СНиП 2.04.05-91.

4.4.6. Трубопроводи і радiатори з температурою поверхні більше 45оС в доступних місцях повинні бути ізольовані або закриті решітками.

4.4.7. Пічне опалення допускається застосовувати в адміністративно-побутових приміщеннях заготівельних складів ємкістю до 30 т і приймальних пунктах вторинної сировини. Пічне опалення в цих підприємствах повинно бути обладнане у відповідності з вимогами СНиП 2.04.05-91.

4.4.8. При пічному опаленні конструкції будівель треба захищати від займання, дотримуючись слідуючих вимог:

підлогу з горючих і важкогорючих матеріалів під топковими дверцятами необхідно оббивати металевим листом розміром 700х500 мм, розміщуючи його довгою стороною вздовж печі;

стіну або перегородку з горючих матеріалів, що примикає до печі треба штукатурити товщиною 25 мм або оббивати металевим листом на висоту, яка перевищує на 250 мм верх топкових дверцят. Відстань від дверцят до протилежної стіни повинна бути не менше 1,25 м;

4.4.9. У випадках, коли на підприємстві застосовується пічне опалення, печі, дверцята, піддувала, димоходи повинні постійно утримуватися в справності та регулярно очищатися від сажi.

4.4.10. При експлуатації опалювальних систем забороняється заставляти прилади опалення будь-якими предметами або матеріалами, сушити речі на опалювальних приладах і трубопроводах.

4.4.11. Для нормального функціонування систем водяного опалення в процесі їх експлуатації необхідно забезпечувати герметизацію нагрівальних приладів, труб і арматури.

4.4.12. Будова, розміщення і експлуатація систем вентиляції заготівельних підприємств вторинної сировини повинна відповідати вимогам СНиП 2.04.05-91, Правилам пожежної безпеки в Україні.

4.4.13. Заготівельні склади вторинної сировини потужністю 30 і 100 т необхідно обладнувати системами природної вентиляції що забезпечують одноразовий обмін повітря в приміщенні за годину.

4.4.14. Природна вентиляція (в тому числі періодичне провітрювання) по-винна здійснюватися в приміщеннях без виділення шкідливих або неприємно пах-нучих речовин через відкриті стулки вікон, фрамуг, кватирок з обов'язковим засітченням прорізів.

4.4.15. В заготівельних складах вторинної сировини потужністю 300 т треба обладнувати природну вентиляцію в приміщеннях:

для зберігання пуху, пір`я і вторинних полімерів;

для прийому вторинної сировини;

приміщення для зберігання брухту чорних, кльорових металів, старої гуми і битого скла;

для зберігання ганчір`я і макулатури.

Припливно-витяжну вентиляцію з механічним спонуканням треба обладнувати в приміщеннях:

адміністративно-побутових;

технічних (котельня, електрощитова, гараж-зарядна);

для сортування, пакування і маркіровки ганчір`я і макулатури;

для дезинфекції ганчір`я.

Системи місцевих відсмоктувачів повинні встановлюватися в приміщеннях:

для сортування, пакування і маркіровки ганчір`я і макулатури;

для дезинфекції ганчір`я;

гараж-зарядної.

4.4.16. Системи місцевих відсмоктувачів повинні бути відокремленими. Не дозволяється приєднувати їх до припливно-витяжної вентиляції з механічним спонуканням.

Завантажити