НПАОП 26.5-1.02-14Правила охорони праці у цементній промисловості

9.16 Бункери для зберігання самозаймистих матеріалів повинні бути облад­нані відповідними пристроями, які контролюють температуру, і зблоковані з включенням у роботу засобів пожежогасіння.

9.17. У бункерах для зберігання матеріалів, що можуть змерзатися, необхідно передбачати пристрої, які забезпечують можливість нормального розвантаження бункерів (підігрів стінок бункера, застосування механізмів, які їх розпушують, тощо).

  1. Сушильні барабани

    1. Сушильні барабани повинні бути обладнані газопиловловлюваними установками й працювати під розрідженням газового середовища.

    2. Сушильні барабани повинні мати систему блокування, що забезпечує такий порядок пуску устаткування: аспіраційна система, розвантажувальний пристрій, сушильний барабан і завантажувальний пристрій.

У випадку зупинки сушильного барабана або розвантажувального пристрою блокування повинно забезпечувати автоматичне відключення устаткування, пуск якого передує пуску сушильного барабана або розвантажувального при­строю. Експлуатація сушильних барабанів при несправній аспіраційній системі забороняється.

    1. Для попередження про пуск сушильний барабан повинен бути обладна­ний звуковою й світловою сигналізацією (електродзвінки й миготливі електро­лампи). Сигналізація повинна забезпечувати надійну чутність і видимість сиг­нала на робочих місцях, пов'язаних з обслуговуванням сушильного барабана.

    2. Корпус сушильного барабана слід огородити, якщо відстань від підлоги до низу корпусу становить не більше ніж 1,8 м. Огородження повинні складатися зі знімних металевих секцій заввишки не менше 1,0 м і розміщуватися на відстані не менше ніж 1,0 м від поверхні сушильного барабана.

    3. Опорні й упорні ролики повинні бути огороджені суцільними мета­левими огородженнями.

    4. Газоходи сушильного барабана необхідно теплоізолювати.

    5. Сушильні барабани повинні бути обладнані пристроями, що виключа­ють можливість розсипання матеріалу при відборі проб.

    6. Система автоматики сушильного барабана повинна забезпечити вимк­нення подачі палива при падінні розрідження в топці нижче допустимих вели­чин, обумовлених нормами технологічного регламенту підприємства.

    7. Завантажувальний жолоб сушильного барабана повинен мати ущіль­нення, що запобігає проникненню топкових газів у приміщення.

Експлуатація сушильних барабанів при проникненні газів через заванта­жувальні й вивантажувальні пристрої забороняється.

    1. Видалення золи й шлаку з топки барабана повинно бути механізоване. Ручне видалення шлаку і золи забороняється.

    2. При застосуванні газоподібного палива експлуатація топок сушильних барабанів повинна проводитися відповідно до Правил безпеки систем газопоста­чання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01 жовтня 1997 року № 254, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 року за № 318/2758 (НПАОП 0.00-1.20-98).

    3. У випадку незаймання палива або відриву факела подачу палива необ­хідно припинити й топку провентилювати.

    4. Під час розпалу топки перебувати в підземних транспортних галереях, стояти проти оглядових люків, дверцят топок і спостерігати за горінням палива без відповідних засобів індивідуального захисту забороняється.

    5. Під час роботи сушильних барабанів забороняється відкривати дверцята топок, змазувати поверхні опорних роликів і здійснювати прибирання під сушильним барабаном.

    6. Перед оглядом і ремонтом сушильного барабана матеріал повинен бути видалений з барабана, провентильовані топки й сушильний барабан до тем­ператури повітря в них не вище 40 °С. Електродвигун привода повинен бути відключений від електропостачальної мережі, запобіжники вийняті з електро­розподільних пристроїв, муфта роз’єднана, а на пускових пристроях вивішений заборонний знак з написом: "Не вмикати - працюють люди!".

    7. При внутрішньому огляді, ремонті сушильного барабана й топки для освітлення слід використовувати переносні електричні світильники напругою не вище 12 В.

    8. У випадку зупинки більше ніж на 1 добу сушильного барабана, при експлуатації якого використовується пиловугільне паливо, воно повинно бути видалено з бункера.

  1. Млини

    1. Млини для помелу клінкеру, сухого помелу сировини та сировинної суміші повинні бути обладнані аспіраційними системами з апаратами для очи­щення повітря й працювати під розрідженням газового середовища.

    2. Вузли з'єднання із млином завантажувального жолоба або розванта­жувального кожуха повинні мати ущільнення, що запобігають вибиванню пилу або переливанню шламу у виробничі приміщення.

    3. Пульти керування млинів повинні розташовуватися в кабінах спостере­ження й дистанційного керування.

Температура повітря в кабінах повинна бути 18-23 °С, відносна вологість - 60-40 %, рівні звуку та еквівалентні рівні звуку не більше 65 дБА, вібрація - відповідно до вимог ДСТУ ГОСТ 12.1.012:2008.

Робочі місця в кабінах спостережень повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.032-78 "ССБТ. Рабочее место при выполнении работ сидя. Общие эргоно­мические требования".

    1. Млини повинні мати автоматичне блокування, що забезпечує задану черговість пуску й зупинки устаткування, що виключає виникнення завалів. Для попередження персоналу про пуск і зупинку млини повинні бути обладнані як звуковою, так і світловою сигналізацією (електродзвінки й миготливі електро­лампи).

    2. У млина повинні огороджуватися:

  • корпус - металевими знімними секціями заввишки не менше 1 м. Радіус огородження повинен перевищувати радіус млина не менше ніж на 1 м і бути пофарбований в жовтий колір;

  • зубчастий вінець, підвінцева шестерня привода й з’єднувальні муфти - суцільними металевими огородженнями.

    1. Ширина проходів між паралельно встановленими трубними млинами повинна бути не менше 1,2 м. У випадку, коли зазначені проходи не передбача­ються, з торців млинів повинні бути встановлені перешкоджаючі проходу ого­родження зі знімними металевими секціями висотою не менше 1 м або натягнуті металеві троси з розташованими на них табличками з написом "Прохід заборо­нено".

    2. Влаштовувати проходи під корпусами трубних млинів, установлених на висоті менше ніж 3 м від підлоги до корпусу, забороняється. Під млином, уста­новленим на висоті від підлоги до корпусу більше 3 м, допускається влашто­вувати проходи, ширина яких повинна бути не менше ніж 1,2 м, огороджені зверху й збоку металевою сіткою з чарунками розміром не більше 25 х 25 мм.

    3. Кришки млинів збоку цапфових підшипників слід огороджувати суціль­ними або сітчастими металевими огородженнями. Радіус огородження повинен перевищувати радіус млина не менше ніж на 100 мм.

    4. Для проведення ремонтних робіт, підйому кришок люків і завантаження мелючих тіл у приміщенні, де знаходиться млин, повинні бути встановлені ван­тажопідйомні машини.

    5. Млини повинні мати систему блокування, що забезпечує порядок пуску устаткування, пиловловлювальні й аспіраційні системи, розвантажувальні пристрої, млини, завантажувальні пристрої.

У випадку зупинки млина блокування повинне забезпечувати автоматичне відключення завантажувальних пристроїв, а при зупинці розвантажувальних пристроїв - завантажувальних пристроїв і млина.

Експлуатація млинів при несправних і відключених пиловловлювальних і аспіраційних системах забороняється.

    1. При зупинці млина одночасного сушіння й помелу, що працює на га­зах, що відходять з обертової печі, шибери, які відсікають пічні гази від помоль­ної установки, повинні бути закриті.

    2. Під час роботи млинів проводити ремонт млинів і допоміжного устат­кування, вилучати з живильників, жолобів негабаритну сировину й сторонні предмети (метал, дошки тощо), заходити за огородження млинів або знімати їх забороняється.

    3. Робота млинів забороняється при:

  • несправності блокування або сигналізації;

  • знятих або незакріплених огородженнях;

  • наявності тріщин на днищах і корпусі;

  • ослабленні або відсутності болта, що кріпить броньову плиту;

  • виділенні крізь нещільності люків і болтові отвори матеріалу, що роз­мелюється;

  • несправності або неефективній роботі аспіраційної системи.

    1. При зупинці млинів на ремонт, огляд або завантаження мелючими тілами електродвигун привода повинен бути відключений від електропостачаль- ної мережі, запобіжники вийняті з електророзподільних пристроїв, муфти роз’єд­нані, а на пускові пристрої вивішений заборонний знак з написом: "Не вмикати - працюють люди!".

Ці роботи повинні проводитися при температурі повітря в млині не вище ніж +40°С.

    1. Люки млина повинні мати ущільнення й пристрої для стропування.

    2. Для проведення ремонтних робіт млин повинен зупинятися таким чи­ном, щоб люки, що підлягають відкриванню, були у верхньому положенні.

    3. Підтягування болтів на корпусі млина повинно проводитися з підлоги або з майданчиків, розташованих уздовж корпусу.

    4. При роботі на корпусі млина робітники повинні використовувати за­побіжні пояси й закріпити їх до сталевого каната, натягнутого над корпусом по довжині млина.

    5. При завантаженні в млин мелючих тіл вантажопідйомним електромаг­нітом завантажувальна воронка повинна мати діаметр, який перевищує діаметр вантажопідйомного електромагніта не менше ніж на 0,5 м.

    6. Зона дії вантажопідйомної машини при завантаженні млина мелючими тілами повинна бути огороджена інвентарними огородженнями відповідно до вимог чинного законодавства.

    7. Місця вивантаження мелючих тіл із млина повинні бути огороджені суцільними бар'єрами висотою не менше 0,3 м, щоб уникнути розкочування куль. Вивантаження куль з млина повинно проводитися по похилих лотках або жолобах.

    8. Контейнери, що застосовуються для завантаження млинів мелючими тілами, та їх стропування повинні відповідати вимогам НПАОП 0.00-1.01-07.

  1. Вагові дозатори й тарілчасті живильники

    1. Тарілчасті живильники, вагові дозатори повинні бути закриті мета­левими укриттями. Укриття повинне бути приєднане до аспіраційних систем з апаратами для очищення повітря.

    2. Прийомні отвори тарілчастих живильників повинні мати шибери.

    3. Для обслуговування вагових дозаторів і тарілчастих живильників на ви­соті більше ніж 1,5 м повинні бути встановлені майданчики.

    4. Перед ремонтом дозаторів або тарілчастих живильників повинні бути дотримані такі умови: видалено матеріал із прийомного бункера, виключена можливість його завантаження, закриті шибери на прийомних отворах живиль­ників, відключені від електропостачальної мережі електродвигуни, вийняті за­побіжники з електророзподільних пристроїв, а на пускових пристроях вивішений знак з написом: "Не вмикати - працюють люди!".

    5. Знімати захисні огородження, проштовхувати й вилучати застряглі куски матеріалу, метал, дошки й інші предмети, очищати бункери, дозатори, тарілчасті живильники від налиплого матеріалу під час роботи дозаторів і жи­вильників забороняється.

  2. Пневмогвинтові й пневмокамерні насоси

    1. При роботі пневмогвинтових і пневмокамерних насосів забороняється:

  • робити ремонти на мастиловодовіддільниках, резервуарах, трубопро­водах, що перебувають під тиском;

  • відкривати оглядові люки;

  • ударяти металевими предметами по резервуарах і трубопроводах;

  • підтягувати болти фланцевих з'єднань;

  • змінювати положення вантажу на важелі запобіжного клапана пнев- могвинтових насосів;

  • набивати й підтягувати сальники;

  • виключати подачу повітря за допомогою перегинів гнучких шлангів.

    1. Перед зупинкою насосів на ремонт матеріал повинен бути вивантаже­ний з посудини й бункера, засувки на трубопроводі закриті, електродвигун насоса відімкнений від електропостачальної мережі, запобіжники вийняті з елек­тророзподільних пристроїв, а на засувках і пускових пристроях вивішений забо­ронний знак з написом "Не вмикати - працюють люди!".

  1. Обертові печі

    1. Головний привод обертової печі повинен бути автоматично зблокова­ний з допоміжним устаткуванням і механізмами пічного агрегату.

Керування піччю комплектуючим устаткуванням і механізмами повинне бути дистанційним і зосереджене на робочому місці машиніста (оператора) - цен­тральному пульті керування.

    1. Центральний пульт керування повинен мати надійний зв'язок з робо­чими місцями працівників, суміжними цехами, відповідними технічними служ­бами й об'єктами підприємства, а також бути обладнаним системою звукової і світлової сигналізації.

    2. Опори печі повинні бути з'єднані перехідними містками й обладнані майданчиками для обслуговування опорних і упорних роликів та приводів печей. Відстань між сходами для спуску працівників з перехідних містків повинна бути не більше 50-70 м.

    3. Опорні та упорні ролики обертових печей, вінцеві й підвінцеві шестірні, сполучні муфти валів головних і допоміжних приводів та приводних валів по­винні мати суцільні або сітчасті металеві огородження.

    4. Перед розпалом печі необхідно переконатися у відсутності працівників в агрегатах і газоходах, перевірити наявність і справність захисних огороджень, світлової й звукової сигналізації, контрольно-вимірювальних приладів і засобів пожежогасіння.

    5. Для попередження про пуск і розпал обертової печі повинна вмикатися одночасно звукова і світлова сигналізація (лампи, сирена). Сигналізація повинна забезпечувати надійну чутність і видимість сигналу в зоні роботи працівників. Таблиця сигналів повинна бути вивішена на робочих місцях.

З метою уникнення отруєння чадним газом перебувати під час розпалу або підігріву печі на майданчиках для обслуговування сировинних і шламових жи­вильників, запічних теплообмінних пристроїв і пиловловлювачів забороняється.

    1. Перед розпалом піч і газовий тракт повинні бути провентильовані.

    2. Димові гази не повинні проникати в приміщення шламових живиль­ників через живильну трубу.

    3. Керування шиберами на газоходах перед димососами печі повинно бути дистанційне з пульта керування.

Пристрій, застосовуваний для відкривання й закривання шиберів, повинен мати пристосування, що надійно фіксує шибери в потрібному положенні.

    1. Напруга на електрофільтри обертової печі повинна подаватися в тому випадку, якщо контрольно-вимірювальні прилади показують достатність їхнього прогріву й досягнення повноти згоряння палива.

    2. Щоб уникнути опіків при зворотному ударі полум'я, отвори для уста­новки форсунок повинні мати екрани, а вентилі, що регулюють подачу палива й повітря або їхні приводи, розташовуватися подалі від отворів.

    3. Для спостереження за процесом випалу й станом футеровки необхідно використовувати захисні щитки зі світлофільтрами, що відповідають вимогам ГОСТ 12.4.023-84 "ССБТ. Щитки защитные лицевые. Общие технические требо­вания и методы контроля".

    4. Забороняється:

  • перебувати проти оглядових вікон і люків під час включення подачі палива;

  • включати електрофільтри під час розпалу печі;

  • дивитися в піч при переведенні її з допоміжного приводу на головний після прогріву, поки вона не зробить мінімум один оберт;

  • запалювати газовий факел від розжареної футеровки печі.

    1. Працюючі пальникові пристрої обертової печі повинні бути вимкнені у випадку:

  • зменшення тиску газу до 0,01 МПа (0,1 кгс/см ' 2 );

  • підвищення тиску газу вище допустимого рівня;

  • раптової зупинки димососів.

    1. У разі припинення подачі газу до пальника необхідно закрити робочу й контрольну засувки, відкрити засувку на продувну свічку. Знову запалювати газовий факел дозволяється тільки після вентиляції тракту "піч - димова труба".

    2. При роботі обертової печі на пиловугільному паливі вугільні живиль­ники повинні працювати в автоматичному режимі відповідно до комп’ютерних програм розпалу печі і регулювання згоряння палива.

    3. У приміщеннях паливоподачі повинно проводитися прибирання ву­гільного пилу з поверхонь технологічного устаткування та будівельних кон­струкцій.

    4. При роботі обертової печі на рідкому паливі цехове мазутне господар­ство повинне розміщуватися в ізольованому приміщенні, в якому повинен бути сухий пісок у металевих ящиках.

    5. Магістральні мазутопроводи для подачі мазуту в печі повинні бути розміщені на відстані не менше 2 м від форсунки.

    6. Запірні й регулювальні пристрої на трубопроводах подачі палива по­винні бути розміщені поза створом печі. Зміщення відносно осі печі повинне бути не менше 1,5 м.

    7. Роботи, що виконуються усередині печі, повинні проводитися після виконання тиких заходів безпеки:

  • піч повинна бути звільнена від матеріалу, загальмована й провентиль­ована;

  • приводи печі, димососів, дуттєвих вентиляторів, живильників і пнев- монасосів повинні бути відключені, запобіжники з розподільних при­строїв цих приводів вийняті, муфти роз’єднані, а на пускових при­строях вивішений заборонний знак з написом "Не вмикати - працюють люди!";

  • підведення палива до пальника повинно бути перекрито заглушками.

    1. Роботи, що виконуються усередині печей ("гарячий ремонт"), повинні проводитися при температурі повітря в них не вище +40°С у відповідних засобах індивідуального захисту згідно з вимогами ГОСТ 12.4.045-87 та ГОСТ 12.4.050­78 з додержанням режиму праці відповідно до вимог ДСН 3.3.6.042-99 та пункту 2.34 розділу II цих Правил.

    2. Робити гарячий ремонт футеровки обертової печі за зоною спікання й руйнувати кільця (привари) водяним струменем не дозволяється.

    3. При проведенні ремонтних робіт, що виконуються усередині печі, необхідно:

  • для входу в піч встановлювати через шахту холодильника трап завширшки не менше ніж 1,0 м з огородженням заввишки не менше 1,0 м з додатковою планкою, що обгороджує, на висоті 0,5 м;

  • для проходу всередині печі передбачати трапи шириною не менше 500 мм;

  • у гарячому кінці печі встановлювати прожекторне освітлення;

  • застосовувати переносні електричні світильники напругою не вище 12 В, а також акумуляторні ліхтарі.

    1. Обертова піч повинна бути зупинена у разі:

  • аварійної ситуації або загрози нещасного випадку;

  • прогару футеровки;

  • падіння тиску в магістралі подачі палива нижче встановлених для цього суб’єкта господарювання граничнодопустимих величин або са- мопливі вугільного пилу через живильні пристрої;

  • припинення подачі палива або сировинної суміші;

  • закупорки циклонних теплообмінників, у разі чого припиняється над­ходження матеріалу в піч;

  • переливу шламу в пилоосаджувальну камеру;

  • зупинки холодильника, пластинчастого конвеєра, димососів;

  • падіння розрідження в пилоосаджувальній камері нижче допустимих величин відповідно до норм технологічного регламенту суб’єкта гос­подарювання;

  • виявлення у механізмах печі несправностей, що вимагають негайного усунення.

  1. Шламові живильники обертових печей

    1. Перед розпалом печі або підігрівом, щоб уникнути отруєння газом, усі працівники повинні бути виведені з майданчиків шламових живильників.

    2. Щоб уникнути викиду гарячих газів, очищувати шламовий живильник необхідно тільки під час зупинки печі та припинення подачі палива.

  2. Концентратори шламу

    1. Пуск концентратора повинен проводитися при закритих люках.

    2. При відкриванні люків шахти концентратора необхідно стояти подалі від отвору люка, щоб уникнути опіку викидом гарячого пилу й газів. Робота по­винна виконуватися з використанням комплекту засобів індивідуального захисту відповідно до вимог ГОСТ 12.4.045-87.

    3. Завантаження концентратора тілами наповнення без зупинки печі й кон­центратора не допускається.

    4. При ремонті й завантаженні концентратора тілами наповнення прово­дити футерувальні роботи в шахті під концентратором і в холодному кінці печі на відстані менше ніж 6,0 м від обрізу печі забороняється.

  3. Циклонні теплообмінники і декарбонізатор

    1. Газоходи, затвори-мигалки, ремонтні люки і дверцята, очисні лючки, шурувальні отвори і кришки циклонів теплообмінників повинні бути ущільнені.

    2. Перед розпалом або підігрівом печі і проведенням робіт з очищення жо­лобів, циклонів і декарбонізатора, працівники, що обслуговують циклонні теп­лообмінники і декарбонізатор, повинні бути виведені у безпечні місця та мати змогу повернутися на свої робочі місця з дозволу посадової особи або праців­ника, що відповідає за проведення цих робіт.

    3. Для очищення жолобів, конусів циклонних теплообмінників і декар- бонізатора через лючки, розташовані вище ніж 1 м від підлоги, повинні бути встановлені майданчики обслуговування, вільні від сторонніх предметів, а також встановлені позначки евакуаційних маршрутів працівників у разі витоку нагрітого матеріалу на рівні підлоги.

    4. Дивитися при роботі пічної установки в очисні лючки теплообмінників, стояти проти них і залишати їх відкритими без використання засобів індивіду­ального захисту забороняється.

    5. Перед допуском працівників у циклони або газоходи всі розташовані вище за висотою циклони та газоходи повинні бути очищені від сировинної суміші, а затвори-мигалки, які встановлені на жолобах цих циклонів, закріплені у зачиненому положенні. Роботи з очищення слід починати з верхнього рівня, просуваючись до низу.

    6. Перебування працівників на поверхах етажерки, які розташовуються нижче місця ліквідації зависань матеріалу, забороняється.

    7. Ліквідацію зависань матеріалу для попередження закупорок у жолобах, циклонах і газоходах при роботі обертової печі слід проводити за допомогою штирів, пневматичних форсунок або повітряних шуровок. Очищення зависань матеріалу разом з подачею сировинної суміші та палива допускається проводити тільки через один відкритий очисний люк або шурувальний отвір та з одно­часним відімкненням напруги від усіх електрошаф для живлення пневмопушок з вимкненим електро- та пневможивленням за відсутності у циліндрах пневмо­пушок стисненого повітря. При виконанні цих робіт працівники повинні перебу­вати у відповідних засобах індивідуального захисту збоку від штиря, який всу­нуто до очисного люка або шурувального отвору, з підвітряної сторони.

    8. Одночасне очищення циклонів на різних рівнях розташування не допус­кається. Ці роботи повинні проводитися за оформленим нарядом-допуском не менше ніж двома працівниками, а у разі ліквідації закупорки - бригадою не менше трьох працівників.

Завантажити