НПАОП 0.00-1.75-15Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт

  1. Вимоги до застосування і розміщення підіймально-транспортного
    устаткування, механізмів, пристосувань та огороджень, організації робо-
    чих місць

  1. Підіймально-транспортне устаткування (далі - устаткування), що за­стосовується при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт, повинне відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003-91, а також вимогам безпеки, викладе­ним у стандартах і технічних умовах на устаткування конкретного виду. Устаткування і його частини, які є джерелом небезпеки, повинні бути пофар­бовані в сигнальні кольори і мати знаки безпеки відповідно до ГОСТ 12.4.026-76 та Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників.

Робоче місце водія та взаємне розташування його елементів мають відповідати характеру роботи, забезпечувати зручне положення водія, його безпечність, можливість виконання робочих маніпуляцій.

При переміщенні вантажу устаткуванням необхідно використовувати марковані, справні, відповідні вантажопідіймальності змінні вантажозахо- плювальні органи і знімні вантажозахоплювальні пристрої, які пройшли тех­нічний огляд і випробування, відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.01-07.

  1. Технічний стан всіх видів підіймально-транспортного устаткування, механізмів і тари повинен забезпечувати безпечну роботу з ними і відповіда­ти умовам експлуатації, зазначеним у технічному паспорті підприємства- виробника.

  2. Не допускаються роботи на вантажопідіймальній машині (кран, пере­вантажувач кранового типу) при швидкості вітру, що перевищує значення, зазначене в паспорті машини, а також в снігопад, туман, дощ, які знижують видимість у межах робочої зони.

Не допускаються роботи на вантажопідіймальній машині, якщо темпера­тура навколишнього повітря нижче значень, зазначених у паспорті машини.

  1. Знімні вантажозахоплювальні пристрої (стропи, траверси) до пуску в роботу повинні бути піддані повному технічному огляду відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.01-07 та повинні мати бирки, на яких зазначені дата огляду, інвентарний номер пристрою та його максимальна вантажопідіймальність.

  2. Огороджувальні пристрої та запобіжні пристосування підіймально- транспортного устаткування повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.062-81 «ССБТ. Оборудование производственное. Ограждения защитные».

У прийомних бункерах, які завантажуються із автомобільного та заліз­ничного транспорту, повинні встановлюватися запобіжні ґрати і колони (якщо це передбачено технічною документацією заводу-виробника).

Естакади, з яких розвантажуються автомобілі-самоскиди, повинні бути міцно огороджені з боків й обладнані відбійними брусами.

Вантажно-розвантажувальна площадка для великотоннажних контей­нерів повинна мати напрямні для напівпричепів, бути рівною, бетонованою або асфальтованою з максимальним ухилом не більше 15 ° .

Граничнодопустима висота завантаження складів зерном насипом повин­на вказуватися на стінах різко позначеною лінією з попереджувальними написами.

Верхні прохідні конвеєрні галереї, люки гвинтових і лоткових спусків необхідно огороджувати поруччям висотою не менше ніж 1,00 м. Поруччя люків повинні мати додаткові огородження на висоті 0,50 - 0,60 м від настилу площадки. Настил площадок огороджується бортами висотою не менше ніж 0,15м.

При кутах нахилу спусків більше 24 °необхідно встановлювати гальмові пристрої для вантажів, які упаковані у мішки або іншу тару.

Спуски повинні мати борти такої висоти, яка б виключала можливість випадання тарних вантажів, що спускаються.

  1. Електроустаткування транспортних засобів із приводом від акумуля­торних батарей повинне забезпечувати безвідмовну роботу приладів освітлення, сигналізації та електричних контрольних приладів, а також виключати можливість іскроутворення в проводах і затискачах. Проводи електроустаткування повинні мати неушкоджену ізоляцію.

Акумуляторна батарея повинна бути надійно закріплена і закрита криш­кою. Не допускається витікання електроліту з моноблоку батареї.

  1. На підіймально-транспортному устаткуванні та механізмах повинні бу­ти позначені їх гранична вантажопідіймальність, їх інвентарний або реєстра­ційний номер, дати наступних часткового і повного технічних оглядів. Маса переміщуваного вантажу повинна включати масу вантажозахоплювальних і знімних пристосувань і тари.

  2. Підіймально-транспортне устаткування із двигунами внутрішнього згоряння в закритих складських приміщеннях, вагонах і контейнерах у разі відсутності природної або примусової вентиляції повинне бути оснащене вихлопними трубами для відводу газів назовні. По всій довжині вихлопні труби необхідно укладати в металевий кожух з отворами для обміну повітря або ізолювати негорючим матеріалом.

  3. Експлуатація ліфтів повинна відповідати вимогам Правил будови і без­печної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01 вересня 2008 року № 190, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 року за № 937/15628 (НПАОП 0.00-1.02-08).

  4. Експлуатація конвеєрів (транспортерів) повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.2.022-80 «ССБТ. Конвейеры. Общие требования безопасности» (далі - ГОСТ 12.2.022-80).

  5. Під час роботи на вантажопідіймальних кранах необхідно дотримува­тись вимог НПАОП 0.00-1.01-07.

Вантажопідіймальні крани всіх типів, ручні і електричні талі при експлу­атації повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.058-81, ГОСТ 28609-90 «Кра­ны грузоподъемные. Основные положения расчета», ГОСТ 12.2.071-90 «ССБТ. Краны грузоподъемные. Краны контейнерные. Требования безопас­ности» (далі - ГОСТ 12.2.071-90), ГОСТ 12.2.087-83 «ССБТ. Тали электриче­ские. Паспорт», ГОСТ 22584-96 «Тали электрические канатные. Общие тех­нические условия», ГОСТ 25032-81 «Средства грузозахватные. Классифика­ция и общетехнические требования».

Стелажні крани-штабелери повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.053­91 «ССБТ. Краны-штабелеры. Требования безопасности» (далі - ГОСТ 12.2.053-91), ГОСТ 16553-88 «Краны-штабелеры. Типы».

  1. Пульт керування крана-штабелера, керованого з кабіни, повинен мати пристрій, який замикає індивідуальним ключем електричний ланцюг ке­рування краном.

Мостові крани-штабелери повинні бути обладнані пристроями і прилада­ми безпеки відповідно до вимог ГОСТ 28434-90 «Краны-штабелеры мосто­вые. Общие технические условия».

Стелажні крани-штабелери повинні бути обладнані пристроями і прила­дами безпеки відповідно до вимог ГОСТ 28433-90 «Краны-штабелеры стел­лажные. Общие технические условия».

Конструкція кранів-штабелерів, керування якими виконується з кабіни, повинна передбачати можливість аварійного спуску кабіни при припиненні подачі електроенергії.

  1. Стелажі для зберігання тарно-штучних вантажів повинні забезпечува­тися табличкою із зазначенням номера стелажа і вантажопідіймальності осе­редку.

Стелажі для зберігання металу повинні забезпечуватися табличкою із за­значенням номера стелажа і його вантажопідіймальності.

Стелажі для зберігання матеріалів для умов видавничих і книжкових тор­говельнихорганізацій повинні відповідати вимогам ГОСТ 23508-79 «Мебель книготорговая для складских помещений. Общие технические условия».

  1. Стелажі для зберігання вантажів повинні оглядатися за графіком, за­твердженим наказом роботодавця, працівником, відповідальним за їхній справний стан.

  2. До експлуатації допускається тара, що відповідає вимогам ГОСТ 14861-91 «Тара производственная. Типы», ГОСТ 12.3.010-82 «ССБТ. Тара производственная. Требования безопасности при эксплуатации» (далі - ГОСТ 12.3.010-82), ГОСТ 19822-88 «Тара производственная. Технические усло­вия», ГОСТ 19434-74 «Грузовые единицы, транспортные средства и склады. Основные присоединительные размеры», ГОСТ 9078-84 «Поддоны плоские. Общие технические условия», ГОСТ 9557-87 «Поддон плоский деревянный размером 800 х 1200 мм. Технические условия», ГОСТ 9570-84 «Поддоны ящичные и стоечные. Общие технические условия».

  3. Тару і робочі ємності необхідно очищати і мити в спеціально оснаще­нихмісцях, в яких є місцева витяжна примусова вентиляція та очисні при­строї стічних вод.

  4. Тару з-під лакофарбових матеріалів, розчинників, розріджувачів, смол, оліф, горючих відходів виробництва необхідно зберігати в приміщен­нях, обладнаних витяжною вентиляцією, або на площадках, розташованих на безпечній відстані від виробничих приміщень.

  5. Проходи між стелажами та штабелями повинні бути від 0,8 м до 1,2 м залежно від операцій, які виконуються. Проходи між стіною і штабелем по­винні бути не менше ніж 1 м.

  6. Робочі місця, розташовані від підлоги на рівні 0,6 м і вище, повинні мати огородження.

  7. При висоті штабеля, стелажа більше 1,3 м необхідно передбачати пристрої або пристосування, що дозволяють стропальникові безпечно підніматися до верхньої зони штабеля, стелажа та виконувати стропальні ро­боти, не перебуваючи безпосередньо на штабелі, стелажі, контейнері або вантажі.

  8. Вимоги до робочого місця при виконанні робіт сидячи повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.032-78 «ССБТ. Рабочее место при выполне­нии работ сидя. Общие эргономические требования» (далі - ГОСТ 12.2.032­78).

  9. Вимоги до робочого місця при виконанні робіт стоячи повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.033-78 «Рабочее место при выполнении ра­бот стоя. Общие эргономические требования» (далі - ГОСТ 12.2.033-78).

  1. Вимоги безпеки до транспортування вантажів, до внутрішньозаводсь-
    кого й цехового транспорту

  1. Переміщення вантажів на підприємствах повинно виконуватися відповідно до вимог ГОСТ 12.3.002-75 «ССБТ. Процессы производственные. Общие требования безопасности» (далі - ГОСТ 12.3.002-75) та ГОСТ 12.3.020-80.

Транспортування вантажів за допомогою конвеєрів необхідно проводити відповідно до вимог ГОСТ 12.2.022-80.

  1. Для переміщення вантажів на підприємствах повинні бути розроблені та затверджені роботодавцем транспортно-технологічні схеми відповідно до вимог ГОСТ 12.3.020-80.

  2. На підприємстві, що виконує вантажопідіймальні роботи кранами, ма­ють бути розроблені та затверджені у встановленному порядку проект вико­нання робіт, технологічні карти складування вантажів, навантаження і ро­звантаження рухомого складу відповідно до НПАОП 0.00-5.03-95.

У технологічних картах зазначаються місця розміщення стропальників під час переміщення вантажів і передбачається можливість їх виходу на еста­кади або навісні площадки.

  1. Стоянку електрокарів та авто- і електронавантажувачів необхідно влаштовувати в гаражах або на критих площадках.

Електрокари та авто- і електронавантажувачі встановлюють так, щоб не захаращувати проходи, проїзди, виходи.

  1. Відкриті площадки для розміщення автомобілів повинні мати розмітку, яка виконується незмивною фарбою або іншими способами і визначає місце для установки автомобілів та проїздів.

Уздовж стін, біля яких установлюють автомобілі, повинен бути передба­чений відбійний брус висотою: для автомобілів I категорії - 0,12 м; II і III ка­тегорій - 0,3 м; IV категорії - 0,4 м.

  1. Обладнання і експлуатація машин наземного, безрейкового електри­фікованого транспорту, авто- і електронавантажувачів, вантажних візків по­винні відповідати вимогам ГОСТ 18962-97 «Машины напольного безрельсо­вого электрифицированного транспорта. Общие технические условия», ГОСТ 16215-80 «Автопогрузчики вилочные общего назначения. Общие тех­нические условия», ГОСТ 13188-67 «Тележки грузовые. Типы, основные па­раметры и размеры», ГОСТ 24366-80 «Авто- и электропогрузчики вилочные общего назначения. Грузозахватные приспособления. Общие технические условия».

  2. Причіпні візки до транспортних засобів повинні мати чітке позначення номінальної вантажопідіймальності і граничнодопустимої швидкості руху.

  3. Під час перевезення довгомірних вантажів на автомобілі із причепом необхідно застосовувати поворотні кола із пристосуванням, яке закріплює коло при русі автомашини без вантажу.

  4. Легкозаймисті рідини і балони з газом необхідно транспортувати на транспортних засобах, обладнаних іскрогасниками на вихлопних трубах.

  5. Легкозаймисті рідини та отруйні речовини допускається транспорту­вати з використанням тягача електротранспорту, при цьому він повинен бути обладнаний засобами пожежогасіння.

  6. Транспортування вантажів, які порошать, на бортових транспортних засобах повинно проводитися в ущільнених кузовах, накритих брезентом.

  7. Навалювальні та сипучі вантажі (вапно, доломіт, феросплави) необ­хідно перевозити в контейнерах або саморозвантажних вагонах, а вогнетриви - у контейнерах або на спеціальних піддонах з механізованою вантажопере- робкою.

  8. Вантажі з температурою вище 70 оС необхідно транспортувати на транспортних засобах, обладнаних металевими кузовами.

  9. Перевозити працівників на автомобілі, моторолері, електрокарі без спеціально обладнаних для них місць забороняється.

  10. Під час експлуатації електронавантажувачів забороняється:

  • транспортувати вантажі на металевих листах;

  • піднімати й транспортувати вантаж, що перевищує вантажопідій­мальність машини та величину припустимих навантажень на вила електронавантажувача;

  • піднімати, опускати і перевозити працівників на вилочному захваті електронавантажувача;

  • укладати вантаж вище захисного пристрою, що охороняє робоче місце водія від падіння вантажу на нього.

  1. Під час роботи на автосамоскиді необхідно дотримуватися таких ви­мог:

  • не підходити до кузова в момент звалювання вантажу;

  • під час стоянки не залишати кузов у положенні скидання вантажу;

  • не виконувати роботи в піднятому кузові;

  • очищати підняті кузови автомобілів-самоскидів треба шкребками або лопатами з подовженою рукояткою, при цьому працівники, які роблять очи­щення, повинні перебувати на землі;

  • при завантаженні екскаватором або краном водієві необхідно вийти з кабіни та відійти на безпечну відстань.

  1. Вимоги до транспортування вантажів колісними та гусеничними
    тракторами

  1. Перед початком експлуатації тракторист повинен перевірити технічний стан трактора і причепа шляхом візуального огляду основних вузлів та агре­гатів транспортного засобу.

  2. Перед початком руху необхідно переконатися у відсутності працівників перед трактором, а також між трактором та причепом.

  3. Під’їжджати на тракторі до причепа необхідно на мінімальній швид­кості, уникаючи ривків.

  4. Під час роботи на схилах необхідно враховувати форму ділянки, кут схилу, вибирати знаряддя, що дозволяє трактору легко розвертатись. Працювати поперек схилу необхідно на мінімальній швидкості.

  5. Перед переміщенням начіпного знаряддя або поворотом трактора необхідно переконатися у відсутності працівників або перешкод у межах ро­боти транспортного засобу.

  6. Під час перевезення довгомірних вантажів їх необхідно надійно кріпи­ти до причепа.

При одночасному перевезенні довгомірних вантажів різної довжини ко­ротші вантажі необхідно розташовувати зверху.

  1. Вимоги до транспортування вантажів авто- і електро-
    навантажувачами

  1. Рух авто- і електронавантажувача необхідно робити при відхиленій назад рамі навантажувача.

  2. Транспортувати необв’язаний вантаж та такий, що не має фіксуючих елементів, допускається в один ярус.

  3. Тару з фіксуючими елементами допускається транспортувати у два яруси.

  4. Транспортувати вантаж допускається при установці його впритул до вертикальної частини вилочного захвату і відхиленої вщерть назад рами навантажувача; при рівномірному розподілі вантажу на вилочному захваті.

  5. Розташування вантажу на захваті навантажувача повинно забезпечува­ти мінімальний перекидаючий момент.

  6. Під’їжджати до місця виконання вантажно-розвантажувальних робіт і від’їжджати від нього необхідно на мінімально можливій для певного транс­портного засобу швидкості.

  7. Транспортувати вантаж необхідно плавно, без різкого гальмування та крутих поворотів навантажувача.

  8. Довгомірний або нестійкий вантаж при транспортуванні необхідно обв’язати так, щоб виключити можливість його розвалу чи падіння.

  9. Під час транспортування вантажу необхідно витримувати відстань між габаритом навантажувача або вантажу, що транспортується, і устаткуванням, штабелями не менше ніж 0,5 м.

  10. Транспортувати дрібноштучні вантажі необхідно в спеціальній тарі, яка заповнюється не вище краю її бортів або відмітки її заповнення.

  11. Не допускається транспортувати навантажувачем вибухонебезпечні матеріали і газові балони.

  12. Не допускається рух навантажувача з вантажем поздовжнім спуском, ухил якого перевищує найбільший кут нахилу рами вантажопідіймальника навантажувача назад мінус 3 ° .

  13. Не допускається рух електронавантажувача на ухил або підйом, кут якого більше 10 ° .

  14. При русі по горизонтальній площадці між навантажувачами необ­хідно витримувати інтервал не менше ніж 10 м.

  15. Підйом вантажу перед транспортуванням необхідно робити на висоту не більше ніж 250 мм для навантажувачів на пневматичних шинах і не біль­ше ніж 500 мм для навантажувачів, що мають колеса з масивними гумовими шинами.

  16. Під час руху навантажувача необхідно спостерігати за верхніми пе­решкодами (проводами, трубами, арками, фермами, огородженнями, шино­проводами).

  17. При наявності на шляху руху переносних пристосувань і пристроїв, на яких перебувають працівники, необхідно їх об’їжджати на відстані не менше ніж 1 м.

  18. Для роботи у вибухонебезпечних приміщеннях необхідно застосо­вувати електронавантажувачі у вибухозахисному виконанні.

  19. Похилі доріжки (пандуси) для в’їзду електронавантажувача в склад з прилеглим до нього площадками або автопроїзду (і у зворотному напрямку) необхідно виконувати з ухилом до горизонту не крутіше 1:10 (не більше 6 ° ).

  20. Для в’їзду електронавантажувачів у криті залізничні вагони та виїзду з них у склад (або рампу) необхідно застосовувати містки у вигляді сталевого рифленого листа шириною не менше 1200 мм, товщиною 7-8 мм. Знизу до листа приварюють два зачепи для закріплення містка за дверну рейку вагона.

З боку автопроїзду необхідно передбачити збудовані вирівнювальні міст­ки довжиною 2 - 3 м для в’їзду електронавантажувача в кузов автомобіля (причепа) і виїзду з них.

  1. Для забезпечення безпеки під час навантаження вантажів електро- навантажувачами на автомобілі, причепи, у тому числі й відчеплені від авто­мобілів, і розвантаження з них необхідно, щоб вони були надійно зафіксовані упорними башмаками.

  2. Під’їжджати вилами під тару або вантаж треба на малій швидкості: вила необхідно підводити так, щоб вантаж розташовувався відносно них рів­номірно. Підйом і опускання вантажу необхідно робити при фіксованих ко­лесах.

  3. Якщо під час роботи каретка піднімального механізму перестає руха­тися по напрямних і вилочному захвату, не опускається або не піднімається, або водієм замічені ще які-небудь несправності, необхідно припинити робо­ту.

  4. Абразивні круги необхідно перевозити в передбачених для перевезен­ня стендах. Не допускається їх перевезення навалом та з укладкою один на один.

  1. Вимоги до транспортування вантажів підлоговими рейковими пере-
    датними електровізками

  1. На електровізку повинно бути позначено цеховий реєстраційний но­мер, вантажопідіймальність і дату наступного випробування.

  2. Шляхи для пересування електровізків необхідно прокладати виключно горизонтально, ухил шляху не повинен перевищувати 0,002 ° .

  3. Зазори в рейкових стиках шляхів пересування електровізків не повинні перевищувати 5 мм. Уступи в стиках не більше ніж 1 мм.

  4. Настили над каналами, де покладені тролеї, від яких живляться елек­тровізки, повинні бути міцними, з рифленою поверхнею.

  5. При живленні електровізка через кабель, який під час руху змотується на барабан і розмотується з нього під час руху у зворотному напрямку, по­винні бути передбачені пристрої, що виключають пошкодження кабелю.

  6. Платформи електровізків необхідно обладнати пристроями, які б виключали падіння та скочування вантажів.

  7. Електровізок необхідно завантажувати не більше його вантажопідій­мальності, вантаж повинен мати стійке положення.

  8. Розташування вантажу на платформі повинно забезпечити рівномірний розподіл навантаження.

  9. При транспортуванні вантажів складної та нестійкої конфігурації їх ча­стини необхідно кріпити до платформи електровізка.

  10. Зона руху електровізка повинна бути вільною не менше ніж на 800 мм по обидві сторони від краю його платформи.

  11. Перед початком руху електровізка необхідно переконатися у відсут­ності працівників у зоні його руху.

  12. Керувати електровізком необхідно, перебуваючи за межами зони його руху або з візка, якщо конструкція візка передбачає місце для працівника.

  13. При роботі на електровізку забороняється:

  • включати механізм пересування електровізка до повного звільнення вантажу від пристосувань для зачалювання;

  • пересувати електровізок до його зіткнення з упорами;

  • робити пересування під вантажами, що транспортують вантажопідій­мальними механізмами.

  1. Електровізок має бути обладнаний звуковим сигналом, що автома­тично включається під час руху.

  2. Інтервал руху електровізків, що перебувають на одному шляху, пови­нен бути не меншим ніж 5 м.

  3. Дуги пересування електровізка не повинні мати перетинань із заліз­ничними коліями.

  4. При експлуатації електровізків повинна застосовуватися марочна си­стема, при якій керування електровізком дозволяється працівнику, що одер­жав у встановленому на підприємстві порядку марку або ключ, що замикає електричний ланцюг керування електровізком.

Завантажити