НПАОП 1.1.23-1.03-2004Правила безпечної експлуатації магістральних газопроводів

7.7.21. Якщо ГПА обладнані системами дистанційного пуску, вони повинні бути оснащені сигнальними пристроями попереднього оповіщення.

7.7.22. Аварійна витяжна вентиляція повинна автоматично включатися у разі досягнення вмісту горючих газів у повітрі приміщень 10% від НКГВ.

7.7.23. Робота компресорного цеху або ГПА в окремому укритті повинна бути аварійно зупинена, якщо вміст горючих газів у повітрі перевищує 20% НКГВ.

7.7.24. Не допускається у разі аварійної зупинки (відключення) обладнання повторний пуск його в роботу до виявлення і усунення причини аварійної зупинки.

7.7.25. КС з відцентрованими нагнітачами повинна мати можливість аварійної зупинки шляхом повороту одного ключа, за яким зупиняються усі працюючі компресорні агрегати і загальностанційні крани переключаються на скидання газу з газопроводів КС. ГПА повинні обладнуватися пристроями аварійного захисту в обсязі, що дозволяє автоматично подавати команди на аварійну зупинку агрегату у разі будь-якого аварійного режиму і несправності допоміжних механізмів.

7.8. Пусконалагоджувальні та ремонтні роботи

7.8.1. Допускається монтаж і ремонт ГПА в діючому цеху тільки за інструкцією, затвердженою керівництвом філії (УМГ тощо).

7.8.2. Роботи з монтажу ГПА (у разі розширення чи реконструкції КС) проводяться тільки за планом виконання робіт, затвердженим керівництвом УМГ. Зона проведення робіт повинна бути відокремленою від діючих ГПА огорожею (перегородкою), яка виключає можливість попадання витоків газу чи других горючих матеріалів від діючих ГПА, іскор чи відкритого вогню із зони виконання робіт. На виділеній території, де проводяться роботи, не повинні знаходитись сторонні особи.

7.8.3. Пусконалагоджувальні роботи і вивід КС на технологічний режим після будівельно-монтажних робіт, ремонту або реконструкції потрібно здійснювати згідно з інструкцією, що затверджується головним інженером газотранспортного підприємства (УМГ тощо) та згідно з СТП 320.30019801.020-2000 "Положення про організацію пусконалагоджувальних робіт на устаткуванні компресорних станцій магістральних газопроводів, що вводяться в експлуатацію".

7.8.4. Щити місцевого управління і панелі центрального щита агрегатів, що зупинені на ремонт, повинні бути відключені від електромережі. На засобах управління потрібно вивішувати знак безпеки і плакат: "Не включати, працюють люди!". Операції з відключення повинні фіксуватись в оперативному журналі.

7.8.5. На ГПА, який виведено в ремонт, що пов'язаний з розкриттям проточної частини нагнітача, необхідно виконати такі операції:

  1. з корпусу нагнітача, з газопроводів на вході та виході нагнітача треба дренувати газ і газоконденсат;

  2. розкрити люк-лази на газопроводах на вході та виході нагнітача;

  3. провентилювати або продути через люк-лази інертним газом внутрішню порожнину нагнітача і приєднаних до нього газопроводів;

  4. встановити зі сторони ГПА гумові кулі так, щоб виключити можливість перекриття люк-лазу, надути їх повітрям або інертним газом до тиску 4000-5000 Па (400-500 мм вод. ст.);

  5. встановити контроль за станом гумових куль.

7.8.6. Персонал, що бере участь у ремонті, необхідно проінструктувати про порядок та правила безпечного ведення робіт.

7.8.7. Ремонт у машинному залі і галереї відцентрових нагнітачів потрібно проводити з дозволу начальника КС або особи, що його заміняє і погоджувати зі змінним інженером-диспетчером.

7.8.8. Роботи з розкриття нагнітача повинні виконуватися за нарядом-допуском з дозволу начальника КС або особи, що його заміняє.

7.8.9. Перед розкриттям нагнітачів необхідно пересвідчитися в надійній роботі припливно-витяжної вентиляції.

7.8.10. Не допускається під час розкриття нагнітача проведення будь-яких робіт в галереї нагнітачів чи укритті ГПА, що не пов'язані з розкриттям, навіть за умови звільнених від газу технологічних газопроводах.

7.8.11. Під час розкриття нагнітача у приміщенні можуть знаходитися тільки працівники, які проводять розкриття і оперативний персонал, що обслуговує працюючі ГПА.

7.8.12. У період розкриття і ремонту нагнітача необхідно проводити не рідше одного разу на 30 хвилин аналізи повітря на робочих місцях із записом результатів у журналі.

7.8.13. Відремонтований ГПА можна закривати тільки після проведення ретельної перевірки відсутності в ньому, а також у технологічних трубопроводах сторонніх предметів. Після перевірки повинен бути складений відповідний акт.

7.9. Газоперекачувальні агрегати з газотурбінним приводом

7.9.1. На КС з роздільними приміщеннями нагнітача і двигуна прохід валу приводу нагнітача через відокремлюючу стінку між приміщеннями двигуна і нагнітача повинен бути герметичним.

7.9.2. ГПА з газотурбінним приводом повинні мати теплоізоляцію, припливно-витяжну вентиляцію та опалювальну систему укриття, що забезпечують нормальну роботу, знаходження в резерві, проведення ремонтів агрегату та дотримання вимог санітарно-технічних норм - з температури робочих поверхонь і повітря в будові агрегату.

7.9.3. Аварійна зупинка ГПА з газотурбінним приводом повинна проводитись відповідно з вимогами інструкції з експлуатації та цих Правил.

7.9.4. Не допускається приступати до розкриття турбіни, камери згоряння, турбодетандера, блоку регулювального і стопорного клапанів, відцентрового нагнітача та його елементів, не пересвідчившись у тому, що крани і вентилі надійно закриті, свічки для скидання газу відкриті та установлено силові заглушки на лініях паливного та пускового газу, а також виключена всяка можливість попадання газу до місця роботи.

7.9.5. Промивання проточної частини осьових компресорів газових турбін проводиться у відповідності зі спеціально розробленими інструкціями, під керівництвом відповідальних ІТП. Персонал повинен бути спеціально підготовлений, проінструктований, мати відповідні ЗІЗ. У цьому випадку, необхідно виключити всяку можливість попадання сторонніх предметів у проточну частину осьового компресора.

7.9.6. Повітрозабірні камери газотурбінних агрегатів повинні замикатись на замок та пломбуватися із записом в оперативному журналі. Не допускається під час роботи агрегату присутність у них людей і наявність сторонніх предметів.

7.10. Газоперекачувальні агрегати з електроприводом

7.10.1. Компресорні станції, оснащені ГПА з електричним приводом повинні експлуатуватись згідно з вимогами ПТЕ МГ та НАОП 1.1.23-1.05-81.

7.10.2. На КС з електроприводними ГПА струмоведучі частини устаткування повинні бути надійно обгороджені ізолюючими щитками та ширмами, забезпечені знаками безпеки і написами: “Стій - небезпечно для життя. Під напругою!" Металеві частини електродвигунів, що не проводять електричний струм, повинні бути заземлені у відповідності з ПУЕ і забезпечені відповідними попереджувальними написами.

7.10.3. З метою попередження загазованості у приміщенні електродвигунів ГПА під час експлуатації необхідно вести постійне спостереження за сальниковим ущільненням в отворах стіни, що відділяє приміщення електродвигунів від галереї нагнітачів.

7.10.4. У приміщенні електродвигунів повинен здійснюватись контроль повітряного середовища у відповідності з вимогами цих Правил.

7.10.5. У період підготовчих робіт до ремонту необхідно виконати наступне:

  1. викотити з комірки (секції) масляний вимикач, накласти стаціонарне заземлення в ЗРУ 10кВ у секції масляного вимикача агрегату;

  2. вивісити знак безпеки і плакат “Не вмикати - працюють люди";

  3. в оперативному журналі записати причину ремонту і прізвище працівника, що розпорядився зупинити електродвигун;

  4. вимкнути з під напруги місцевий щит агрегату, на якому необхідно провести ремонт нагнітача і на ньому вивісити знак безпеки та плакат “Не вмикати - працюють люди".

7.10.6. Знімати знак безпеки і плакат “Не вмикати - працюють люди" і вмикати електродвигун слід після запису в журналі про закінчення роботи із зазначенням відповідальної особи, що повідомила про це.

7.11. Газомотокомпресори

7.11.1. Електроустаткування газомотокомпресора (далі ГМК), система його запалювання та пускова апаратура повинні відповідати рівню вибухозахисту згідно з ДНАОП 0.00-1.32-01.

7.11.2. Вихлопні труби газомоторних компресорів повинні мати водяне охолодження. Вихлопні трубопроводи, в межах КС, що не охолоджуються водою, повинні мати теплову ізоляцію і не контактувати з горючими матеріалами.

7.11.3. Свічки для скидання газу через запобіжні клапани, а також продувні патрубки не дозволяється встановлювати поблизу місць викиду відпрацьованих газів двигунів.

7.11.4. Під час пуску ГМК, для запобігання хлопкам та вибухам у вихлопній системі, вмикати систему запалювання і подавання паливного газу необхідно після продування системи вихлопу стиснутим повітрям.

7.11.5. Не допускається робота ГМК із несправними вибуховими клапанами глушників.

7.11.6. Маховики засувок і вентилів на лініях подавання масла в маслоохолоджувач та зливання з маслобака повинні бути опломбовані. На них повинні бути вивішені знаки безпеки і попереджувальні написи: “Не відкривати", “Не закривати".

7.11.7. Не допускається робота ГМК з іскрінням на контакті електропроводу високої напруги до запальної свічки.

7.11.8. Запальні свічки потрібно періодично очищати від нагару для запобігання короткого замикання.

7.11.9. Не допускається під час роботи ГМК відкривати індикаторні крани для продування циліндрів, а також від'єднувати електропроводи високої напруги від свічок двигуна або перевіряти роботу свічок “на іскру".

7.11.10. Вихлопний трубопровід і глушник необхідно періодично оглядати і у разі необхідності очищати від сажі.

7.11.11. Якщо у разі випадкової зупинки ГМК через перевантаження або несправність свічки запалювання не був закритий паливний кран, необхідно перед пуском продути двигун для видалення газу, що скупчився у двигуні і вихлопному колекторі.

7.11.12. Люки картера ГМК дозволяється відкривати тільки після зупинки і охолодження компресора.

7.11.13. У разі проведення робіт у картері, маховик ГМК повинен бути застопорений від випадкового його обертання.

7.11.14. Не допускається під час ремонту у картері поршневого компресора провертання колінчатого вала за допомогою буксування. На огородженні маховика вивішується знак безпеки і плакат: “Не буксувати!". У разі необхідності допускається тільки ручне буксування із вживанням необхідних заходів безпеки та проведенням технологічної підготовки.

7.11.15. Відкриті силові циліндри необхідно закривати, щоб уникнути попадання у них сторонніх предметів.

7.11.16. Не допускається робота ГМК з температурою газу і води в холодильниках, що перевищує нормативні значення.

7.11.17. Не допускається експлуатація ГМК:

  1. з несправною чи незадіяною сигналізацією;

  2. при відхиленні параметрів роботи ГМК від нормативних;

  3. з несправною чи незадіяною системою автоматичної зупинки ГМК в разі перевищення тиску і температури компримованого газу;

  4. при припиненні подачі води в систему охолодження та падіння тиску в системі змащування.

7.11.18. Не допускається робота ГМК з незадіяною чи несправною системою очищення компримованого газу від масла.

7.12. Допоміжні системи та обладнання компресорних станцій

7.12.1. Установки підготовки повітря

7.12.1.1. На КС, де експлуатуються ГПА із авіаційним газотурбінним двигуном застосовується система запуску двигуна за допомогою стисненого повітря, яке генерується у спеціальній установці. Експлуатація повітряної пускової системи проводиться згідно з інструкцією заводу-виготовлювача.

7.12.2. Маслогосподарство

7.12.2.1. У разі розливання мастильних матеріалах на відкритих майданчиках – місце розливання необхідно засипати піском, а забруднений пісок вивезти у місця знешкодження або захоронення, що визначені місцевими санітарними та екологічними органами.

7.12.2.2. Розлиті мастильні матеріали збирають в спеціально відведену для цього тару, а після накопичення передають їх на регенерацію або використовують згідно з вимогами чинних нормативних документів.

7.12.2.3. Під час виконання робіт із мастильними матеріалами необхідно застосовувати засоби індивідуального захисту, передбачені галузевими нормами.

7.12.2.4. Працівники, які працюють із мастильними матеріалами, повинні проходити медичні огляди згідно з вимогами ДНАОП 0.03-4.02-94.

7.12.2.5. У приміщеннях по регенерації та на складах мастильних матеріалів КС не допускаються роботи з відкритим вогнем. Під час відкривання тари, в якій транспортуються мастильні матеріали, не дозволяється користуватися інструментами, які при ударах дають іскру.

7.12.2.6. У разі витоку масла із системи змащування ГПА, в місцях витоку повинні бути тимчасово встановлені металеві піддони для збирання масла і вжиті заходи для ліквідації витоків. Не допускається наявність масла на підлозі цеху або на фундаменті устаткування.

7.12.2.7. Масла повинні зберігатись у спеціально відведених місцях в місткостях, що щільно закриваються та мають написи, відповідні сорту масел.

7.12.3. Системи водопостачання та каналізації

7.12.3.1. Система водопостачання повинна забезпечувати потребу КС у воді на господарсько-побутові і протипожежні потреби, а також підживлення систем теплопостачання і оборотного водопостачання.

7.12.3.2. Не допускається об’єднання в одній системі побутово-господарського і пожежного водопостачання.

7.12.3.3. Приймальні колодязі і резервуари води для господарсько-побутових потреб повинні бути надійно захищені від доступу до них сторонніх осіб.

7.12.3.4. Арматура, трубопроводи, посудини з водою у артезіанських свердловин, водонапірних веж тощо повинні оберігатися від замерзання в зимових умовах.

7.12.3.5. Резервуари для зберігання води повинні періодично очищатися з подальшим хлоруванням не рідше 1 разу на рік.

7.12.3.6. Персонал, що обслуговує об’єкти водопостачання, зобов’язаний періодично проходити медогляд у встановлені терміни.

7.12.3.7. На циркуляційних насосах, що знаходяться в резерві, засувки повинні бути постійно відкриті, оскільки у разі падіння тиску води в системі, насоси повинні включатися автоматично.

7.12.3.8. Частини агрегатів водогосподарства, що обертаються, повинні бути огороджені. На агрегатах, якщо вони включаються автоматично, повинні бути вивішені попереджувальні написи "Включаються автоматично".

7.12.3.9. Пожежні насоси повинні включатись "вручну" не рідше 1 разу на тиждень з метою перевірки їх справності. Черговий персонал після виконання випробування насосів повинен зробити відповідний запис у журналі.

7.12.3.10. Нові дільниці водопроводів і нові насоси перед включенням їх в діючі комунікації повинні бути заздалегідь оброблені хлорним вапном (ті, що використовуються для питної води).

7.12.3.11. Огляд і усунення пошкоджень резервуарів градирень і бризкальних басейнів з повним їх випорожненням повинні проводитись в терміни, встановлені керівництвом КС.

7.12.4. Системи електропостачання

7.12.4.1. Електроустаткування повинно бути у вибухобезпечному виконанні, якщо воно встановлюється:

  1. у машинних залах компресорного цеху з газомотокомпресорами;

  2. у приміщеннях для нагнітачів;

  3. у приміщеннях, де привід і нагнітач розміщені в одній будівлі без перегородки, яка їх відокремлює.

7.12.4.2. З метою забезпечення безперервної роботи КС у разі припинення електропостачання від основного джерела енергії на КС повинні передбачатись агрегати аварійного електропостачання, які повинні працювати на дизельному чи газовому паливі. Строки перевірки стану аварійних агрегатів повинні встановлюватись головним інженером КС.

7.12.4.3. Електропостачання КС повинно передбачатися від двох незалежних джерел живлення по першої категорії .

8. Газорозподільні станції і газорозподільні пункти

8.1. Загальні вимоги

8.1.1. Діюче технологічне обладнання газорозподільної станції (далі ГРС) і газорозподільного пункту (далі ГРП) повинно відповідати вимогам проектної документації та відповідних нормативних документів.

8.1.2. Зміни проектних рішень в процесі експлуатації ГРС повинні попередньо погоджуватися з авторами проекту та органами Держнаглядохоронпраці і своєчасно вноситися до технічної документації ГРС.

8.1.3. Не допускається пуск в експлуатацію ГРС:

  1. без приймання її в експлуатацію Державною приймальною комісією у встановленому порядку;

  2. з незадіяним блоком одоризації газу;

  3. без проектної та виконавчої документації;

  4. без виконання пусконалагоджувальних робіт;

  5. у разі відсутності прямого зв’язку із диспетчером підрозділу та споживачем газу;

  6. без письмового підтвердження спеціалізованого підприємства газового господарства про готовність до приймання газу системами газопостачання споживачів.

8.1.4. Не допускається здійснення оперативних переключень на технологічному обладнанні та комунікаціях ГРС без дозволу диспетчера виробничого підрозділу за винятком випадків ліквідації неполадок та форс-мажорних обставин, регламентованих посадовою інструкцією оператора ГРС.

8.1.5. На кожній ГРС повинна бути аптечка з набором медикаментів та засобів надання долікарняної допомоги.

8.1.6. Арматура та обладнання ГРС повинні мати нумерацію, що відповідає їх позначенням на технологічній схемі ГРС.

8.1.7. Не допускається доступ сторонніх осіб на територію ГРС без дозволу керівництва виробничого підрозділу.

8.1.8. У приміщенні операторної ГРС повинна бути технологічна схема ГРС та комплект інструкцій з охорони праці та видах робіт згідно вимог "Правил технічної експлуатації газорозподільних станцій" (далі ПТЕ ГРС).

8.1.9. Категорично не дозволяється куріння на території ГРС та застосування відкритого вогню.

8.1.10. Зупинене на ремонт технологічне обладнання повинно бути відключене від технологічної обв'язки за допомогою силових заглушок та запірної арматури.

8.1.11. Не допускається здавання зміни оператором ГРС у разі виникнення аварійних ситуацій та при здійсненні переключень.

8.2. Проммайданчики, будівлі та споруди, технологічні трубопроводи

8.2.1. На кожну ГРС (ГРП) після закінчення будівництва і приймання її в експлуатацію приймальною комісією повинна бути заведена документація згідно з вимогами ПТЕ МГ та ПТЕ ГРС.

8.2.2. Оригінали документації за п. 8.2.1. повинні знаходитись у керівника служби, відповідального за експлуатацію ГРС (ГРП).

8.2.3. Територія проммайданчика ГРС (ГРП) повинна бути огороджена згідно з проектом. Ворота на територію ГРС (ГРП) повинні бути постійно зачиненими на замок. По периметру огорожі і на вхідних воротах повинні бути закріплені знаки безпеки згідно з ПТЕ МГ і плакати із написом “Газ! Вхід стороннім заборонений!".

8.2.4. На вхідному та вихідному газопроводі ГРС повинні бути встановлені ізолюючі фланцеві з’єднання.

8.2.5. Проммайданчик ГРС (ГРП) повинен бути захищений від ударів блискавки. Зовнішні установки (пиловловлювачі, вузол переключення, свічки тощо) повинні бути захищені від вторинних проявів блискавки шляхом приєднання їх до контуру заземлення.

8.2.6. Температура у приміщеннях ГРС, які експлуатуються без постійного чергування персоналу, повинна бути не нижчою плюс 5 С, а у приміщеннях витратомірних – плюс 20 ±5 С.

8.2.7. ГРС повинні мати вентиляційні системи, що забезпечують таку кратність обміну повітря:

  1. у приміщенні регуляторної (блоку редукування), витратомірної і КВПіА - 3;

  2. у приміщенні одоризаційної установки - 10.

8.2.8. Електроосвітлення вибухонебезпечних приміщень ГРС (ГРП) повинно бути виконане у вибухозахищеному виконанні згідно з вимогами проекту, ПУЕ та ДНАОП 0.00-1.32-01.

8.2.9. ГРС повинна мати водопостачання.

8.2.10. ГРС повинна мати оперативний технологічний зв’язок із диспетчером виробничого підрозділу і споживачем газу. Будівництво лінії зв’язку із споживачем газу здійснює споживач і він несе витрати на її утримання у працездатному стані.

8.2.11. Вогневі і газонебезпечні роботи у приміщеннях ГРС і на окремих вузлах (блоках) ГРС виконуються за умови відключеного обладнання і стравленого із нього газу бригадою у складі не менше трьох чоловік і згідно з вимогами чинних ДНАОП 0.00-5.11-85, ДНАОП 0.00-5.12-01, НАОП 1.1.23-5.06-88, а також розділу "Ремонтні роботи" цих Правил.

8.2.12. Місця витоків газу допускається виявляти за допомогою мильного розчину, переносного газоаналізатора або індикатора, індикаторного паперу і в першу чергу на фланцевих з’єднаннях, сальникових ущільненнях арматури.

8.2.13. На блочних автоматизованих ГРС повинно бути окреме приміщення, яке опалюється.

8.2.14. У приміщеннях ГРС періодично повинен виконуватись контроль наявності (концентрації) природного газу у повітрі. Концентрація газу у повітрі повинна вимірюватись:

- на ГРС із вахтовим обслуговуванням - один раз на зміну;

- на ГРС із періодичним (надомним) обслуговуванням – один раз на добу (у денний час);

- на ГРС із централізованим (об’їзним) обслуговуванням – під час відвідування ГРС, але не рідше одного разу на тиждень.

8.3 Блок редукування та блок перемикання

8.3.1. Редукування газу на ГРС повинно бути автоматичним. Як виняток допускається редукування газу в ручному режимі краном (засувкою) на байпасі на час, необхідний для усунення неполадок, заміни обладнання і у разі виникнення аварійних ситуацій. Закривна арматура на байпасі ГРС повинна бути опломбована.

8.3.2. Величина вихідного тиску газу (після блоку редукування) повинна відповідати проектним параметрам та умовам Договору на надання послуг з газопостачання. У Договорі, зокрема повинні бути визначені умови примусового обмеження газопостачання.

8.3.3. Не допускається випуск газу із імпульсної системи і задавальних пристроїв регуляторів тиску в приміщення. Випуск газу повинен виконуватись на свічку, що виведена поза приміщення регуляторної (блока редукування).

8.3.4. Регулюючі нитки блоку редукування повинні мати шумоізолююче покриття .

8.3.5 Освітлення у приміщенні вузла (блоку) редукування повинно бути у вибухозахищеному виконанні.

Завантажити