НПАОП 27.1-1.06-08Правила охорони праці під час ремонту устаткування на підприємствах чорної металургії

Роботи повинні проводитися за наявності дозволу пожежної охорони підприємства та під наглядом її представника.

Вантажні люки (отвори) масляних підвалів і тунелів під час проведення ремонтних робіт повинні бути огороджені.

  1. Не дозволяється складувати устаткування над масляними підвалами, галереями та тунелями.

  1. Ремонт устаткування та агрегатів у вогнетривкому виробництві

  1. Перед початком ремонту обертової печі повинен бути відключений заглушкою підвідний газопровід та проведено всередині печі аналіз проб повітря на вміст шкідливих речовин.

Температура кладки печі не повинна перевищувати +43оС, а повітря - +40оС, при цьому повинна працювати припливна вентиляція та необхідно використовувати обдування працівників під час ремонтних робіт, застосовувати ЗІЗОД відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.04-07, а також дотримуватися режиму праці згідно з ДСН 3.4.6.042-99 та МР № 5172-90 для запобігання перегріву.

  1. Обертова піч або барабан перед початком ремонту повинні бути зафіксовані за допомогою гальмівних пристроїв. Після відкатки гарячої головки печі отвір пересипної камери повинен бути закритий.

  2. Перед початком ремонту вздовж корпуса печі за необхідності треба зверху встановити страхувальний трос діаметром 11,5 - 15,5 мм.

  3. Під час заміни ванни або черпаків для завантаження необхідно брати до уваги положення печі щодо контрольних роликів.

  4. Поворот обертової печі і холодильного барабана дозволяється тільки за письмовим дозволом особи, відповідальної за ремонтні роботи, з дотриманням вимог системи нарядів-допусків та биркової системи. Після повороту необхідно встановити спеціальні дерев'яні клинові прокладки між опорними роликами та бандажами.

  5. На балках накатування з обох боків необхідно встановлювати обмежувачі (тупики).

  6. Перед допуском працівників у піч необхідно перевірити надійність кладки, збити «навари» та завислу кладку.

  7. Перед поворотом печі або холодильного барабана транспортери для подачі вогнетривів необхідно знеструмити, людей з печі або холодильного барабана вивести, виставити оточення.

  8. У печі або холодильному барабані дозволяється перебування не менше ніж двох працівників.

  9. Проведення робіт у місцях, де можлива поява шкідливих газів, дозволяється тільки після аналізу повітря, взятого відповідно до спеціального наряду-допуску у присутності газорятівника згідно з вимогами чинних нормативно-правових актів.

  10. Газоходи перед ремонтом футеровки повинні бути провентильовані шляхом відкриття люків і включення димососів, а потім відключені.

  11. Видалення стійок з-під кружал, зняття болтів, гайок, клинів під час розбирання опалубки дозволяється тільки з дозволу та під наглядом керівника робіт. На печах з кріпленням склепіння тягою видалення опалубки склепіння до затягування тяги не дозволяється.

  12. Ремонти вагонів тунельних печей повинні виконуватися в спеціальних приміщеннях, обладнаних вантажопідіймальними, транспортними засобами та оглядовими ямами.

Приміщення повинні бути обладнані вентиляцією.

  1. Ремонт стрічкових конвеєрів, дробарок, пресів, елеваторів, бігунів, скіпових підйомників та іншого обладнання вогнетривкого виробництва необхідно проводити з дотриманням положень биркової системи та системи нарядів-допусків.

  2. Під час ремонту бункерів і силосів дозволяється робота зі стаціонарних драбин або скоб з обов'язковим використанням запобіжних поясів.

  3. Під час ремонту преса пуансон повинен бути встановлений на упор. Регулювання преса, підтяжку підшипників і тяги необхідно виконувати на зупиненому пресі та відключеному приводі.

  4. Не дозволяється ремонтувати прес у разі включення в електромережу двигунів і апаратури, а також електронагрівачів штепсельних пластин, пуансонів і прес-форм до зняття тиску в гідросистемі.

  1. Ремонт обладнання та агрегатів у коксохімічному виробництві

  1. Капітальні та поточні ремонти основного технологічного обладнання коксохімічного виробництва (вагоноперекидачі, вуглеперевантажувачі, машини флотаційні та відсаджувальні, коксові батареї, коксові машини, колони бензольні та ректифікаційні, скрубери, знефенолювальні та сірчані сатуратори, куби смолоперегінні, преси для обробки нафталіну, печі для розгонки смоли тощо), що потребують застосування комплексу вантажопідіймальних машин і пристосувань (крани, лебідки, щогли), повинні виконуватися за розробленими та затвердженими роботодавцем ПОР, ТК, ПВР з наведенням розрахунків.

  2. Перед початком ремонту обладнання, машин, апаратів підрядною організацією замовником повинно бути проведено детальне обстеження стану несучих і підтримуючих конструкцій, вузлів для запобігання можливому їх обваленню в процесі ремонту та визначення послідовності виконання робіт.

  3. Якщо в зоні ремонту або в безпосередній близькості від неї розміщені діючі апарати, посудини, що працюють під тиском, машини і механізми, службою експлуатації повинні бути вжиті заходи, що унеможливлюють виникнення небезпеки для ремонтного персоналу.

  4. Зупинені для внутрішнього огляду, очищення або ремонту обладнання агрегати, апарати та комунікації повинні бути надійно відключені замовником від діючих парових, водяних, технологічних трубопроводів, газоходів, апаратів із забезпеченням повітряного розриву не менше 200 мм, а також від джерел живлення електроенергії. На всіх видах трубопроводів повинні бути встановлені заглушки. Обладнання, агрегати, апарати та комунікації необхідно звільнити від технологічних матеріалів, що залишилися в них.

Агрегати, апарати та комунікації, що містять під час робочого режиму токсичні або вибухонебезпечні рідини, гази, пари та пил, окрім того, повинні бути продуті парою або інертним газом.

Перед розкриттям агрегати, апарати та комунікації, що мають на внутрішніх поверхнях відкладення смол, полімерів, пірофорного заліза та не визначених осадів, необхідно пропарити, а після розкриття відкладення зволожити, зібрати та видалити в пожежобезпечне місце для утилізації.

  1. Всі роботи з відключення діючих апаратів, посудин і трубопроводів, а також очищення від залишків технологічних продуктів, пропарювання та інші підготовчі заходи повинні виконуватися експлуатаційним персоналом.

Ремонтний персонал не повинен ставати до роботи, поки експлуатаційний персонал не виконає всі зазначені операції.

  1. Для внутрішнього освітлення апаратів, ємностей під час їх ремонту в діючих вибухо- і пожежонебезпечних цехах повинні застосовуватися світильники у вибухозахисному виконанні напругою не більше 12 В.

  2. Всі роботи всередині апаратів, резервуарів, посудин і каналів повинні виконуватися навченими працівниками із застосуванням шлангових протигазів. У разі, коли вміст пари та газів буде нижче за допустимі санітарні норми і концентрації та неможливості їх підвищення в процесі роботи, дозволяється виконання робіт без протигаза, але за його наявності і напоготові.

Аналіз стану повітряного середовища в процесі ведення робіт повинен здійснюватися на вміст токсичних речовин шляхом взяття проб повітря в найбільш небезпечних (погано вентильованих) місцях перед кожним відновленням робіт.

Під час виконання робіт, пов’язаних з перебуванням людей усередині апаратів і газопроводів, необхідно відбирати проби та проводити їх аналіз не рідше ніж через кожну годину.

  1. Каналізаційні колодязі перед спуском у них працівників повинні бути провентильовані, відібрано пробу повітряного середовища та зроблено його аналіз на вміст шкідливих та небезпечних речовин. Роботи в колодязях є газонебезпечними та повинні виконуватися за нарядом-допуском.

Для робіт у колодязях необхідно призначати бригади в складі не менше трьох чоловік, двоє з яких повинні перебувати на поверхні та спостерігати за працівником.

Не дозволяється опускатися в колодязі без шлангового дихального апарата та рятувального пояса.

  1. Під час кладки коксових печей і складування вогнетривів необхідно вживати заходів, спрямованих на усунення пилоутворення шляхом механізації та герметизації розчинозмішувальних вузлів, застосування пластифікованих мергелів, пилососів для очищення кладки, зволоження під час прибирання стелажів.

  2. Підйом вантажів тельферами дозволяється тільки в підземних шахтах, а переміщення - вздовж тепляка над верхніми стелажами. Переміщення вантажів над працюючими ланками не дозволяється.

  3. Попередню заготовку вогнетривів на робочих місцях необхідно виконувати на тій половині коксової батареї, де кладка в даний момент не здійснюється.

  4. На робочих місцях і стелажах тепляка необхідно:

щоденно після закінчення зміни проводити прибирання відходів розчину, бою або бракованих цеглин, пилу та сміття після рясного зволоження поверхонь, що прибираються;

не скидати зі стелажів тепляка будівельне сміття, відходи розчину; їх необхідно прибирати в спеціальний контейнер або спускати по закритому жолобу;

після того, як кладка регенераторів досягла рівня стелажів, зазор між стелажами тепляка та кладкою закрити дошками, щоб виключити можливість розсипу сміття вниз.

  1. Ремонти, що проводяться в особливо небезпечних специфічних умовах, наприклад, ремонт окремих печей на коксовій батареї, дверезнімальної машини або її колій в умовах безперервного руху гасильного вагона з гарячим коксом, ремонт рампи в умовах підвищеного вмісту пари в повітрі, потребують запобіжних спеціальних засобів, що повинні бути передбачені в ПОР (влаштування спеціальних постів, попереджання машиніста про ремонти, що проводяться, зменшення швидкості пересування коксових машин тощо).

  2. Для унеможливлення заїзду коксових машин у зону ремонтних робіт повинні бути встановлені з обох боків робочої зони тупики та спеціальні застережні знаки.

У разі неможливості встановлення тупиків необхідно опрацьовувати спеціальні запобіжні заходи, що забезпечують безпеку робіт (зниження швидкості пересування коксових машин, безперервна подача звукових сигналів, призначення спостерігачів, повідомлення ремонтного персоналу тощо).

  1. Проїзд коксових машин через ремонтну дільницю дозволяється відповідальною посадовою особою після виведення людей з небезпечної зони.

  2. Під час виконання ремонтних робіт в умовах діючих цехів необхідно використовувати засоби індивідуального захисту відповідно до вимог НПАОП

  1. 0.00-4.01-08. Зупинку крана на ремонт повинна здійснювати особа, відповідальна за утримання крана в справному стані, відповідно до графіка ремонтів, затвердженого у визначеному роботодавцем порядку.

  2. Допуск ремонтного персоналу на кран здійснюється:

механічної служби - за нарядом-допуском згідно з НПАОП 27.0-4.02-90;

електричної служби - за нарядом-допуском для робіт в електро­установках.

  1. Під час сумісного проведення ремонту службами головного механіка та головного енергетика зупинка крана на ремонт повинна проводитися відповідальною особою від служби головного механіка.

  2. Наряд-допуск не видається під час профілактичного огляду обладнання та технічного обслуговування вантажопідіймального крана. Під час проведення цих робіт необхідно проводити запис у журналі змінних завдань.

  3. Працівник, відповідальний за утримання крана в справному стані, повинен:

виконати запис про зупинку крана на ремонт у журналах приймання і здачі змін крана, що ремонтується, а також сусідніх вантажопідіймальних кранів, що працюють в одному прогоні з краном, що ремонтується, а за необхідності - в суміжних прогонах.

Аналогічні записи робляться у вахтових журналах машиністів сусідніх кранів, що працюють на вищих або нижчих ярусах;

встановити вантажопідіймальний кран на ремонтній дільниці, вантажозахватний орган (електромагніт, грейфер) опустити на землю, канати ослабити. Якщо ремонт крана проводиться поза ремонтною дільницею, місце його установки необхідно узгодити з технологічним персоналом цеху (відповідальною посадовою особою цеху, дільниці);

видати заявку черговому персоналу електрослужби на виконання необхідних відключень із записом в оперативному журналі. Черговий електромонтер повинен зробити запис про виконані відключення, встановленні закорочування і закрити на замок ввідні пристрої;

виставити знімні проектні тупики та сигнальні прапорці - ліхтарі червоного (жовтого) кольору на підкрановому шляху крана, що ремонтується, на відстані не менше 6 м від буферного пристрою крана у бік працівників у прогоні кранів (для рудогрейферного перевантажувача - не менше 10 м). Під час відключення головних тролеїв ремонтної ділянки крана тупики необхідно встановлювати на відстані не менше 3 м від розриву тролеїв у бік працівників кранів, але не менше 6 м (для рудогрейферного перевантажувача - не менше 10 м) від буферного пристрою крана;

огородити зону ремонту під краном, вивісити застережні плакати. В місцях проходу людей і проїзду транспорту облаштувати прохідні та проїзні галереї та виставити спостерігачів за безпекою руху. В разі проходження під краном, що ремонтується, транспортних комунікацій, необхідних у технологічному процесі цеху, спільно з виконавцем робіт у кожному конкретному випадку вжити заходів, що забезпечують безпеку робіт під час пропуску транспорту через зону ремонту, які включаються в план виконання робіт і узгоджуються з відповідальним керівником.

  1. Відповідальний за виконання заходів від електрослужби сумісно з машиністом крана та виконавцем робіт повинен переконатися у відсутності напруги на крані та головних тролеях ремонтної дільниці, а також у неможливості випадкової подачі напруги на кран (наявність закорочень, замків на ввідних пристроях, рубильниках, роз’єднувачах). Після цього ключ-бирка повинна вилучатися у машиніста крана із записом у журналі приймання-здачі змін.

  2. Якщо ремонт крана проводиться у діючому цеху та при цьому у повітря робочої зони виділяються шкідливі речовини, роботодавець повинен забезпечити ремонтний персонал засобами індивідуального захисту органів дихання відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.04-07.

  3. Для двоярусного розташування кранів необхідно виконувати такі заходи безпеки:

під час ремонту крана верхнього ярусу на підкранових коліях нижнього ярусу необхідно встановлювати знімні тупики з відповідними сигналами. Машиністи кранів нижнього ярусу повинні попереджатися про це із записом у журналах приймання та здачі змін;

під час ремонту крана нижнього ярусу знімні тупики для кранів верхнього ярусу можуть не встановлюватися, якщо відстань між кранами по вертикалі більше 1,8 м. Машиністи кранів верхнього ярусу повинні попереджатися про це із записом у журналах приймання та здачі змін. На крані нижнього ярусу, що ремонтується, необхідно виставити не менше двох спостерігачів з числа ремонтного персоналу, які повинні попереджати ремонтників про наближення кранів верхнього ярусу;

під час ремонту консольно-поворотних і консольних кранів, розташованих у нижніх ярусах, у яких відстань між кранами по вертикалі менше 1,8 м, необхідно встановлювати тупики на підкранових коліях верхнього ярусу.

  1. Якщо кран, що перебуває в ремонті, необхідно пересунути або включити будь-який з його механізмів, керівник ремонту зобов'язаний прибрати інструмент, вивести ремонтний персонал з крана в безпечне місце, після чого повернути машиністу крана ключ-бирку та дати дозвіл на включення механізму. У випадку, якщо керівник ремонту поза зоною видимості машиніста крана, то для дублювання команд необхідно виставляти сигнальника.

У разі, якщо кран було пересунуто на нове місце для продовження ремонту, необхідно провести перестановку знімних тупиків на підкранових коліях з урахуванням вимог пункту 5 глави 11 розділу IV цих Правил.

  1. Під час ремонту обладнання, розташованого на візку крана, візок необхідно встановити в крайнє положення з протилежної сторони від головних тролеїв.

  2. Під час виконання всіх видів ремонтних робіт на візку крана ремонтний персонал повинен бути в захисних касках та закріплюватися запобіжним поясом за надійні металоконструкції, зазначені керівником робіт.

  3. У будівлях, де встановлено однобалкові та двобалкові підвісні крани, що не мають галерей і майданчиків для обслуговування механізмів, повинні бути обладнані ремонтні майданчики, що дозволяють мати зручний і безпечний доступ до механізмів і електроустаткування кранів.

Замість стаціонарних ремонтних майданчиків дозволяється застосовувати пересувні. У разі, коли відстань від підлоги ремонтного майданчика до нижніх частин крана менше 1,8 м, двері для входу на ремонтний майданчик повинні бути обладнані замком і автоматичним електроблокуванням, що знімає напругу з головних тролеїв ремонтної дільниці.

  1. Якщо в настилі галереї ремонтного майданчика влаштовано люк для входу, він повинен мати розміри не менше 0,5х0,5 м, бути обладнаний кришкою, що легко та зручно відкривається.

  2. Настил ремонтних майданчиків повинен бути міцним, металевим або дерев'яним (якщо це допустимо за протипожежними нормами). Настил повинен бути по всьому майданчику. Металевий настил повинен бути таким, щоб виключалася можливість ковзання ніг (листи сталеві рифлені, дірчасті тощо). У разі застосування для настилів листів з отворами розміри їх не повинні перевищувати 20 мм.

  3. Драбини для доступу з підлоги на ремонтні майданчики повинні бути розташовані так, щоб виключалася можливість затискання людей, що перебувають на них, краном, що рухається, або його кабіною.

  4. Використовувати металеві та залізобетонні конструкції будівель під час підйому обладнання та металоконструкцій крана дозволяється тільки за умови перевірки розрахунком міцності цих конструкцій та наявності дозволу проектної організації.

  5. Для запобігання падінню ремонтних пристосувань та інструменту їх необхідно прив’язувати до запобіжного пояса. Запобіжний пояс для цього повинен мати стропи з бавовняної пряжі, капронового шнура тощо.

Експлуатувати кран під час його ремонту не дозволяється.

  1. До зварювання елементів металоконструкцій вантажопідіймальних кранів і машин допускаються зварники, атестовані відповідно до вимог Правил атестації зварників, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 19.04.96 № 61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31.05.96 за № 262/1287 (НПАОП 0.00-1.16-96).

  2. Дозвіл на роботу крана після ремонту видає особа, відповідальна за утримання його в справному стані, із відповідним записом у журналі приймання - здачі змін машиністами вантажопідіймальних кранів.

  3. Після ремонту крана перед початком випробування механізмів ключ- бирку необхідно повернути кранівнику, який повинен ввімкнути або відімкнути механізми крана тільки за командою особи, відповідальної за утримання крана в справному стані, або відповідального керівника ремонту, який допускає бригаду до роботи після виведення виробником робіт усіх працівників у безпечне місце.

Начальник управління організації державного нагляду в металургії,

енергетиці, будівництві та котлонагляду В. ІванченкоДодаток до Правил охорони праці під час ремонту устаткування на підприємствах чорної металургії



АКТ-ДОПУСК

для виконання робіт на території підприємства (цеху, дільниці) м. « » 20 р.

(назва підприємства (цеху, дільниці)

Ми, що нижче підписалися, начальник цеху (дільниці)

(прізвище, ім’я та по батькові )

та представник генерального підрядника, відповідальний за виробництво робіт:

(прізвище, ім’я та по батькові, посада )

склали цей акт про таке

Підприємство надає ділянку, обмежену координатами

, для виконання

(назва осей, відміток і № креслень)

на ній

(найменування роботи)

під керівництвом технічного персоналу - представника генерального підрядника на такий термін:

Початок « » 20 р. закінчення « » 20 р.

До початку робіт необхідно виконати такі заходи, що забезпечують безпеку проведення робіт.

з/п

Назва

заходу

Строк

виконання

Виконавець

Начальник цеху (дільниці)

(підпис)



Відповідальний представник

генерального підрядника

(підпис)

В. Іванченко


Завантажити