НПАОП 27.1-1.06-08Правила охорони праці під час ремонту устаткування на підприємствах чорної металургії

допуск працівників у повітронагрівач дозволяється тільки після аналізу повітря;

люки в камері згоряння, піднасадкового простору та в куполі повинні бути відкриті, димові клапани при цьому повинні бути закриті, розклинені та засипані піском;

закриття люків, розбирання цегляних заглушок і введення повітронагрівачів в експлуатацію необхідно проводити лише з відома особи, відповідальної за ремонт або чистку, і тільки після ретельної перевірки відсутності в повітронагрівачі працівників.

Під час розбирання перевальної стіни повітронагрівача із збереженням старої насадки вона повинна розкріплюватися за допомогою спеціальних розпірок в районі штуцерів.

Під час виконання ремонтних робіт, пов’язаних з перебуванням працівників на робочому майданчику та біля клапанів повітронагрівачів, останні з автоматичного режиму повинні переводитися на циклічне управління.

Під час переведення діючих повітронагрівачів з режиму «дуття» на режим «нагрів» і навпаки весь ремонтний персонал необхідно вивести в безпечне місце, якщо повітронагрівач не відключений від діючих комунікацій.

Через кожні дві години необхідно проводити аналіз повітря в повітронагрівачі та на робочому майданчику.

Повітропроводи перед ремонтом усередині повинні бути відокремлені від печі та повітронагрівачів. Сопла повинні бути зняті, а фурми щільно забиті глиною, всі люки на повітропроводах повинні бути відкриті.

Перед допуском працівників до роботи в гарячому повітропроводі необхідно перевірити відсутність тяги гарячого повітря з повітронагрівача в прямий гарячий газопровід і надійність закриття газових клапанів. Під час перебування працівників у повітропроводах маневрування клапанами повітронагрівачів не дозволяється. Приводи клапанів повинні бути вимкнені, а пускові прилади заблоковані.

Сушіння і розігрів повітронагрівачів повинні провадитися відповідно до спеціального графіка та інструкції підприємства, затверджених роботодавцем.

  1. Г азопроводи доменної печі, пиловловлювач повинні бути відокремлені від газоочистки, пропарені та провентильовані.

  2. Газ, що виділяється з шихти, необхідно запалювати, а його горіння необхідно постійно контролювати службою експлуатації.

  3. Роботи у висхідних газопроводах повинні виконуватися при демонтованому засипному апараті та перекритих висхідних газопроводах. Перекриття необхідно проводити на рівні колошникового майданчика.

  4. Ремонт пиловловлювачів необхідно проводити після їх повного очищення від колошникового пилу, пропарювання з подальшою вентиляцією. У разі, якщо в доменній печі залишилися шихтові матеріали, необхідно проводити систематичний аналіз повітря на наявність оксиду вуглецю.

  5. Допуск працівників всередину пиловловлювача дозволяється лише після отримання позитивного аналізу повітря, розкриття люків, огляду стану кладки та відсутності охолодей. У разі підвищення концентрації оксиду вуглецю вище санітарних норм роботи повинні виконуватися із застосуванням газозахисних апаратів.

  6. Роботи всередині пиловловлювача повинні виконуватися не менше ніж двома працівниками під наглядом відповідальної посадової особи та газорятувальника.

  7. Усі працівники, які перебувають усередині пиловловлювача на майданчику, повинні бути забезпечені запобіжними поясами і пристебнуті до страхувального каната.

  8. Люки на пиловловлювачі дозволяється закривати після закінчення робіт, розбирання риштувань і майданчиків, видалення цегли, металу та дощок. Дозвіл на закриття люків повинна видавати особа, відповідальна за ремонт.

  9. Роботи із заміни колошникового захисту на капітальних ремонтах III розряду повинні виконуватися працівниками, які навчені роботі в газозахисній апаратурі, при постійній присутності газорятувальника.

  10. Під час виконання робіт із заміни захисних сегментів і ремонту купола всередині печі всі роботи, що виконуються вище за опорне кільце та нижче місця проведення заміни сегментів - нижче опорного кільця, повинні бути припинені.

  11. Ремонт купола та колошникового захисту необхідно проводити з підвісного майданчика.

  12. Одночасний ремонт захисних сегментів, купола всередині печі та виконання робіт, пов'язаних з порушенням щільності кожуха та фурмених приладів, не дозволяється.

  13. Демонтаж і монтаж засипного апарата необхідно проводити монтажним візком доменної печі відповідної вантажопідйомності після його випробування. Строповка та комплектація вузлів повинні здійснюватися згідно з ПОР.

  14. Під час опускання усередину доменної печі в процесі монтажу частин засипного апарата, кожуха печі, збільшених вузлів колошникового захисту всі працівники, які перебувають всередині печі і не пов'язані з даною роботою, повинні бути виведені назовні. Відновлення робіт усередині печі дозволяється тільки після встановлення та закріплення вузла в проектне положення.

  15. Монтаж холодильників доменної печі необхідно проводити за допомогою тельферів, змонтованих на кільцевому монорельсі.

  16. Монтаж вуглецевих блоків поду та горна необхідно виконувати механізмами, що дають змогу проводити роботи на всій площі та необхідній висоті.

  17. Для ущільнення вуглецевої маси необхідно використовувати пневмо- та електротрамбовки. Останні повинні мати надійну ізоляцію струмопідвідних кабелів. Розігрівання бочок з пастою необхідно проводити у пароводяній ванні. Розігрівати їх на відкритому вогні не дозволяється.

  18. Отвір печі після демонтажу чаші та великого конуса повинен бути огороджений. Висота огорожі повинна бути не менше 1 м.

  19. Монтажне устаткування для виконання робіт необхідно встановлювати та випробовувати в підготовчий період до зупинки доменної печі на ремонт. Випробування необхідно виконувати згідно з НПАОП 0.00­1.01-07. Результати випробувань повинні бути оформлені актом.

  20. Монтажні лебідки, призначені для маневрування майданчиком, повинні бути обладнані храповим механізмом на барабані. Знеструмлювати лебідки необхідно зняттям запобіжників.

  21. Після монтажу підвісний майданчик повинен бути прийнятий в експлуатацію. Акт приймання повинна затверджувати особа, відповідальна за проведення ремонту.

  22. Якщо для роботи усередині печі використовуються підвісні майданчики, які мають настил, що упритул примикає до кожуха печі, і при цьому майданчики надійно розкріплені, тоді працівники мають можливість не використовувати запобіжні пояси та страхувальні мотузки.

  23. Спуск працівників на майданчик і підйом з нього необхідно проводити за допомогою драбин, обладнаних відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів.

  24. Роботи з підвісного майданчика необхідно проводити під керівництвом відповідальної особи ремонтної організації.

  25. Під час переміщення підвісного майданчика на новий горизонт матеріали та інструмент необхідно з нього прибрати, перебування на ньому людей не дозволяється.

  26. Розбирання захисних сегментів дозволяється вести за наявності капітального перекриття під ними та тільки після закладення амбразур газовідводів.

Перед початком розбирання вогнетривкої кладки та захисних сегментів необхідно переконатися у відсутності відвислих масивів вогнетривкої кладки, захисних сегментів і охолодей.

  1. У разі зриву охолодей перебування людей на підвісному майданчику не дозволяється.

Усі сумнівні місця повинні бути обвалені вибухами або за допомогою пневматичного інструменту з підвісного майданчика. Під час ведення вибухових робіт всіх, хто працює з підвісних майданчиків, на час вибуху необхідно вивести у безпечне місце. Після кожного вибуху необхідно ретельно оглянути стрічки та підвісні майданчики; лише за відсутності пошкоджень дозволяється подальше проведення робіт.

Проведення вибухових робіт повинно проводитися відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів. На проведення вибухових робіт повинен бути одержаний дозвіл відповідно до вимог Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 № 1631 (НПАОП 0.00-4.05-03).

  1. Небезпечна зона повинна бути визначена проектом вибухових робіт, і під час проведення вибухів вона повинна бути оточена сигнальниками.

  2. Вибухові роботи дозволяється проводити після виведення всіх учасників ремонту в безпечне місце, перевірки всіх робочих місць керівником вибухових робіт і керівником ремонту.

  3. Допуск працівників до робочих місць дозволяється тільки після подачі звукової команди «Відбій» і зняття оточення.

  4. Буріння шпурів для вибухів і їх охолодження необхідно проводити відповідно до чинних нормативно-правових актів.

  5. Роботи з розбирання вогнетривкої кладки необхідно вести з підвісного майданчика.

  6. Під час розбирання кладки вручну майданчик повинен бути розташований на відстані не більше 150 мм від кладки.

  7. Розбирати кладку необхідно за допомогою відбійних молотків або екскаваторів.

  8. Під час розбирання кладка повинна систематично поливатися водою.

  9. Майданчик для розбирання кладки та демонтажу холодильників за допомогою екскаватора необхідно підвішувати в печі на поліспасти або стрічки, кількість яких повинна визначатися розрахунком.

  10. Для запобігання сходу екскаватора з майданчика він повинен мати по периметру обортовку заввишки не менше 500 мм.

  11. Під час підвішування майданчика на поліспастах екскаватор повинен бути в свою чергу підвішений на центральному поліспасті.

  12. Стеля кабіни машиніста екскаватора повинна бути захищена металевим листом завтовшки 3-5 мм; замість скління необхідно встановлювати захисну сітку.

  13. Перебування на монтажному майданчику людей під час роботи екскаватора не дозволяється.

  14. Обрушену кладку необхідно прибирати за допомогою скреперної лебідки. Небезпечна зона повинна бути визначена ПОР і захищена.

  15. Під час розбирання кладки та демонтажу холодильників перебування людей в скреперному жолобі, біля отворів шахти та у фурменій зоні не дозволяється.

  16. Для розділення ярусів (під час роботи в декілька ярусів) повинні застосовуватися бліндажні перекриття. Встановлювати їх необхідно відповідно до ПОР. Для забезпечення безпеки працівників на горновому майданчику повинен бути зроблений захисний дашок на рівні верху кільцевого повітропроводу.

Під час капітального ремонту ІІ розряду на рівні засипу повинна бути забезпечена природна вентиляція (а за необхідності - припливно-витяжна вентиляція) і систематично проводитися аналіз повітря в шахті печі.

  1. Кладку горна та фурменої зони необхідно виконувати з риштувань, обладнаних відповідно до чинних нормативно-правових актів.

  2. Кладка шахти повинна виконуватися з металевих майданчиків, підвішених на стрічках. Дерев'яний настил необхідно виконувати з дощок обрізів хвойних порід завтовшки 40 мм.

  3. Вагу матеріалу, що доставляється на майданчик, необхідно визначати під час проектування. На кожному майданчику повинна бути табличка із зазначенням дозволеного навантаження.

  4. Дозволяється ведення кладки шахти з майданчика, підвішеного на поліспастах. При цьому майданчик необхідно додатково підвішувати на страхувальні (аварійні) канати. Діаметр канатів повинен визначатися за розрахунком.

  5. Транспортери, встановлені для подачі вогнетривів всередину печі, повинні бути захищені в нижній частині сіткою, щоб уникнути падіння цеглин.

  6. Двострічковий підйомник необхідно встановлювати в місцях найменшого руху людей; небезпечна зона навколо нього повинна бути огороджена.

  7. Розбирання кладки купола повітронагрівача необхідно проводити з риштувань, видаляти кладку через отвір в камері горіння з відвантаженням в ковші або думпкари.

  8. Розбирання насадки, основної та знімної частин камери горіння, радіальних стін необхідно проводити за допомогою відбійних молотків з подальшим видаленням матеріалу через камеру горіння.

  9. Розбирання знімної частини камери горіння необхідно проводити з підвісного майданчика. Переміщення підвісного майданчика повинно проводитися двома ручними лебідками, одна з яких є страхувальною.

  10. Переміщення майданчика дозволяється проводити тільки після забезпечення надійного зв'язку між працівниками, які працюють на ручній лебідці.

  11. Всі працівники на підвісному майданчику в камері горіння повинні бути пристебнуті запобіжними поясами до страхувального каната, при цьому повинно бути не менше двох страхувальних канатів.

  12. На підвісному майданчику одночасно повинні працювати не менше двох працівників.

  13. Подачу вогнетривів необхідно здійснювати за допомогою тельфера, встановленого під куполом, або бадді, що переміщується по напрямних (струнах) із сталевого каната.

  14. Між машиністом тельфера та тими, хто працює на майданчику, повинен бути встановлений надійний звуковий та світловий зв'язок. Порядок обміну сигналами повинен бути вивішений на майданчику.

  15. Кладку купола повітронагрівача необхідно проводити з риштувань, встановлених на насадці. Перед установкою риштувань камери горіння і насадка повинні бути перекриті.

  16. Ремонт футеровки та обвалення охолодей повинні проводитися з риштувань або підвісних майданчиків зверху вниз.

  17. Перед проведенням робіт на похилому мосту повинні бути зроблені надійні перекриття, розташовані нижче місця проведення робіт. Скіпи повинні бути поставлені на упори.

  18. Монтажні роботи в скіповій ямі дозволяється вести за умови, що отвори горловини коксових бункерів і жолобів шихтових матеріалів закриті суцільними настилами.

  19. Всі, хто працює на похилому мосту, повинні бути забезпечені запобіжними поясами.

  20. Для безпечного переміщення по похилому мосту в коліях скіпів необхідно встановлювати драбини, прив'язані канатом до настилу похилого моста.

  21. Під час багатоярусного ведення робіт перекриття необхідно влаштовувати через кожні 3-5 м по всій довжині похилого мосту.

  22. Передачу в ремонт обладнання завантаження шихти необхідно проводити після повного очищення бункерів від матеріалу.

  23. Під час ремонтних робіт в бункерах, за умови руху залізничних складів над бункерами, ґрати бункерів повинні бути надійно перекриті настилом, що унеможливлює падіння сторонніх предметів всередину бункера.

Якщо залізничні колії обладнані тупиковими упорами, що виключає заїзд залізничного транспорту на бункери, ґрати бункерів можливо не перекривати.

  1. Спуск працівників в бункер і робота в ньому повинні проводитися під безпосереднім керівництвом відповідальної особи.

  2. Біля механізму затвора бункера повинен бути вивішений плакат «Матеріал не брати - в бункері працюють люди».

  3. Про роботи в бункерах повинні бути попереджені диспетчери залізничного та доменного цехів.

  4. Під час роботи в бункері для освітлення повинні застосовуватися лампи напругою не вище 12 В.

  5. Ремонт вагонів-ваг повинен проводитися в спеціальному депо. У разі неможливості постановки їх в депо ремонт можна проводити на коліях.

При цьому тролеї повинні бути відключені, на них необхідно встановити (накласти) переносні заземлення, під скати поставити башмаки і виставити з обох боків обмежувачі (тупики) на відстані не менше ніж 5 м.

  1. Ремонт феросплавних печей

  1. Всі підготовчі та ремонтні роботи, які проводять до повної зупинки феросплавної печі в безпосередній близькості від неї, повинні передбачатися в спеціальному розділі ПОР із зазначенням заходів з їх безпечного виконання.

  2. Передачу печі в ремонт необхідно проводити після повного розплавлення і подальшого охолоджування гарячих мас.

  3. Повнота та надійність відключення печі від енергетичних комунікацій повинні перевірятися відповідальними представниками замовника і виконавця.

  4. Під час ремонтних робіт на феросплавних печах з графітовими електродами останні повинні повністю видалятися, а електродотримачі надійно фіксуватися.

  5. Під час ремонтних робіт на печах з електродами, що самоспікаються, останні необхідно встановлювати на спеціальні опори або підвісні піддони для запобігання їх опусканню або обриву під час проведення вибухових робіт.

Міцність і стійкість опор або піддонів повинні відповідати проектним розрахункам, які необхідно вносити в ПОР окремим розділом.

  1. Для безпечного ведення робіт унизу і нагорі печі тракт шихтоподачі необхідно відсікати від печі захисним перекриттям.

  2. Роботи на печі дозволяється проводити після чотиригодинної витримки з моменту закінчення подачі води в піч.

  3. На період охолодження поду працівники з печі повинні бути виведені, а наряд-допуск на проведення робіт вилучений.

  4. Температура кладки печі не повинна перевищувати +43оС, а повітря - +40оС, при цьому повинні бути забезпечені припливна вентиляція, обдування працівників під час ремонтних робіт, застосування ЗІЗОД відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.04-07, а також необхідно дотримуватися режиму праці згідно з ДСН 3.4.6.042-99 та МР № 5172-90 для запобігання перегріву.

  5. Ремонтні роботи дозволяються тільки після того, як спеціальна комісія пересвідчиться, що піч охолоджена.

  6. Документація на руйнування футеровки та гарнісажу печі вибухом повинна складатися відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів.

  7. Охолоджувати шпури необхідно згідно з інструкцією, затвердженою керівником організації, що проводить ремонт.

  8. У разі появи в шпурі рідкого розплаву бурильні роботи на печі необхідно припинити та провести його випуск згідно з інструкцією, затвердженою роботодавцем.

  9. Під час розбирання кладки екскаватором керувати роботами і всіма переміщеннями екскаватора по цеху повинна відповідальна посадова особа. Схема руху екскаватора до місця роботи повинна бути узгоджена з керівництвом цеху замовника.

  10. Під час руху екскаватора по території заводу і цеху повинен бути виділений супровідник, який іде попереду рухомої машини на відстані 8-10 м.

  11. Екскаватор на робочому місці повинен бути встановлений так, щоб під час повороту платформи відстань до частин будівлі, що виступають, була не менше 1 м.

  12. Щоб уникнути переміщення екскаватора в процесі роботи, його ходова частина повинна бути зафіксована упорами.

  13. Під час роботи екскаватора всі працівники повинні бути видалені в безпечне місце; небезпечна зона повинна бути огороджена прапорцями та повинні бути виставлені сигнальники.

  14. Одночасна робота екскаватора та скреперної лебідки не дозволяється.

  1. Ремонт мартенівських печей

  1. Поточний ремонт головного склепіння при місцевих прогарах дозволяється виконувати тільки після огляду стану підвісної системи та частини склепіння, що залишилася.

  2. Під час поточного ремонту головного склепіння з улаштуванням металевої підвісної опалубки кінці металевих рейок повинні виходити за межі прогарів не менше 200 мм у кожну сторону від прогару. Тяга, що утримує металеву підвісну опалубку, повинна жорстко кріпитися до верхніх металевих конструкцій печі.

  3. Ремонт головного склепіння повинен проводитися зі спеціальних трапів, укладених на обв'язку печі, підмості, кружала.

  4. Розбирати кладку можна тільки після попереднього обстеження її стану для виявлення небезпечних місць. Обвалення та закріплення небезпечних ділянок кладки повинно проводитися у присутності відповідальної особи.

  5. Температура кладки печі не повинна перевищувати +43оС, а повітря - +40оС, при цьому повинні бути забезпечені припливна вентиляція, обдування працівників під час ремонтних робіт, застосування ЗІЗОД відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.04-07, а також необхідно дотримуватись режиму праці для запобігання перегріву згідно з ДСН 3.4.6.042-99 та МР № 5172-90.

  6. На великовантажних печах розбирання вогнетривкої кладки верхньої споруди печі дозволяється проводити за допомогою допоміжного візка заливального крана, на гак якого навішується спеціальний гак, машиною завалення наземного типу, обладнаною спеціальними пристроями на хоботі для ломки кладки, тракторами, вибухами. Для підриву та розпушення нижніх рядів поду необхідно застосовувати вибухи. Буріння шпурів у поду печі необхідно виконувати за допомогою бурильного верстата.

  7. Руйнування окремих елементів футеровки, вогнетривкої кладки необхідно проводити за допомогою відбійних молотків з подальшим видаленням (зривом) частин кладки машиною завалення та іншими пристроями та механізмами, що призначені для цих цілей відповідно до ПОР.

  8. Проводити розбирання кладки з приставних драбин не дозволяється.

  9. На час обвалення на поду печі дозволяється за допомогою завалочної машини встановити ряд мульд, в які обвалюється склепіння. Після повного обвалення склепіння необхідно вручну прибрати бій вогнетриву в короби та мульди і відвантажити заливним краном і завалочною машиною.

  10. Після прибирання бою вогнетриву від склепіння печі необхідно розібрати под печі, потім оглянути конструкції каркаса печі, регенераторів і шлаковиків. У разі потреби їх необхідно замінити або ремонтувати. Елементи каркаса печі необхідно монтувати за допомогою допоміжного візка заливного крана, при цьому необхідно звертати особливу увагу на правильне стропування елементів.

  11. Місця збору та відвантаження обрушеної вогнетривкої кладки повинні бути огороджені. Доступ працівників в зону збору та відвантаження не дозволяється.

  12. Під час видалення вогнетривів з шлаковиків за допомогою скреперної лебідки або бульдозера роботи в регенераторах необхідно припинити.

  13. Під час розбирання кладки машинами місце роботи та небезпечна зона повинні бути огороджені. У місцях, де установка огорожі неможлива, повинні виставлятися сигнальники.

  14. Розбирання кладки вертикальних каналів нижче від рівня робочого майданчика повинно проводитися з тимчасових майданчиків.

  15. Допуск працівників в шлаковики дозволяється тільки після попередньої перевірки відповідальною особою стану кладки та надійності тимчасових перекриттів вертикальних каналів.

  16. Розбирання склепіння регенераторів і шлаковиків необхідно починати від п’яткових балок. Під час розбирання склепіння регенераторів і шлаковиків перебувати на них не дозволяється.

  17. Під час заміни склепіння регенераторів склепіння шлаковиків необхідно укріпити. Розкріплення склепіння шлаковиків повинне виконуватися за проектом.

  18. Якщо сталося скупчення пилу в піднасадковому просторі вище рівня козелкових арок з боку лежака, проводити прибирання пилу методом підкопу не дозволяється. У цьому випадку прибирання пилу необхідно проводити тільки після повного видалення насадки.

  19. Підрізування тяги підвіски головного склепіння мартенівської печі необхідно виконувати довгими різаками, починаючи від центру і далі в обидва боки до головок, зі спеціальних трапів, укладених на обв'язку верхньої споруди печі, за нормального надходження води у водоохолоджувальну арматуру.

Завантажити