Під час перевезення працівників автотранспортом необхідно дотримуватися вимог Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі — Правила дорожнього руху).
Перед поїздкою водій вантажного автомобіля повинен проінструктувати працівників щодо правил посадки, висадки, розміщення та поведінки в кузові під час
руху.
Перед початком руху водій повинен переконатися, що створено умови для безпечного перевезення працівників відповідно до вимог Правил дорожнього руху.
На кожний вантажний автомобіль наказом керівника підприємства призначається відповідальний працівник, який відповідає за додержання дисципліни під час перевезення працівників.
Під час перевезення працівників відповідальний працівник повинен перебувати на задньому сидінні в кузові автомобіля.
Не дозволяється перевозити працівників поза кабіною автомобіля, в кузові автомобіля-самоскида, трактора, інших самохідних машин, на вантажному причепі, напівпричепі.
Не дозволяється перевозити в кузові автомобіля одночасно працівників і
пальне.
У кузові автомобіля в місці, доступному для працівників, має бути встановлений легкознімний вогнегасник місткістю не менше ніж 2 л.
Вимоги безпеки під час виконання навантажувально- розвантажувальних робіт і переміщення вантажів
Для перевірки гальм крана потрібно підняти вантаж на висоту до 0,3 м і переконатися, що гальма надійні.
Під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт не дозволяється: зачалювати вантаж, що знаходиться в нестійкому положенні;
виправляти положення піднятого вантажу шляхом додавання додаткового вантажу. Виправляти це положення дозволяється тільки шляхом опускання вантажу та його перестановки.
Перед навантаженням або розвантаженням панелей, блоків і інших залізобетонних конструкцій монтажні петлі повинні бути оглянуті, очищені від бетону та виправлені без ушкодження конструкції.
Під час складування вантажу в штабель поблизу залізничних колій у разі висоти штабеля до 1,2 м відстань до ближньої рейки не повинна бути менше 2 м, а у разі більшої висоти — не менше 2,5 м.
До навантажування та розвантажування небезпечних вантажів допускаються працівники, які пройшли цільовий інструктаж з охорони праці згідно з вимогами НПАОП 0.00-4.12-05.
Розвантажувати барабани з карбідом кальцію дозволяється тільки по нахилених дерев’яних площадках (трапах) або іншим безпечним способом.
Не дозволяється скидати барабани, наносити удари по них і кантувати.
Переміщати вантажі в бочках шляхом перекочування дозволяється лише на одному рівні.
Перекочувати бочки на різних рівнях вагою понад 35 кг дозволяється тільки по трапах.
Не дозволяється переносити бочки на спині.
Під час перекочування бочок, рулонів, барабанів тощо працівник повинен перебувати за вантажем.
Під час навантаження, розвантаження та переміщення великогабаритних і важких вантажів потрібно дотримуватися таких вимог:
у м’якому ґрунті та нерівній поверхні на шляху вантажу потрібно укладати дошки, бруси або шпали;
як котки можна застосовувати металеві труби, а при їх відсутності — круглий ліс без сучків з видаленою корою;
котки не повинні перевищувати 0,3-0,4 м габариту вантажу з кожного боку; для підведення котків під вантаж потрібно користуватися ломами або рейковими домкратами;
під час пересування вантажу потрібно не допускати виштовхування котків із-під вантажу;
не дозволяється переставляти котки, якщо вони не звільнилися з-під вантажу; під час переміщення вантажу потрібно стежити за тим, щоб котки зберігали перпендикулярність до напрямку переміщення вантажу;
виправляти положення котка потрібно ломом або кувалдою; не дозволяється поправляти положення котка ногою;
у разі переміщення вантажу на похилій площині вниз потрібно застосовувати лебідки, мотузки тощо.
Переміщувати кислоти, луги та інші отруйні рідкі речовини у скляній тарі від місця розвантаження до складу та навпаки потрібно в пристосованих для цього носилках, візках, тачках тощо.
Не дозволяється переносити ці вантажі без спеціальних пристроїв.
Переносити бутлі із кислотою за ручки кошеля дозволяється тільки після попередньої перевірки дна та ручок кошеля.
Не дозволяється переносити бутлі з кислотою та лугом на спині, плечах і перед
собою.
У місцях, де працюють з кислотами, лугами та іншими отруйними рідкими речовинами, повинна знаходитися вода та нейтралізуючі розчини для надання негайної допомоги у разі випадкових опіків.
Не дозволяється прибирати розбиті бутлі із кислотою або розсипані їдкі речовини без протигаза.
Усі навантажувально-розвантажувальні роботи, що пов’язані з вантажоперевезенням залізничним рухомим складом, повинні виконуватися на спеціальних дільницях відповідно до вимог Правил охорони праці під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт на залізничному транспорті, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18.12.2007 № 311, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28.12.2007 за № 1419/14686 (НПАОП 63.21-1.22-90).
Містки або сходні для переходу з вагона на склад або з вагона на штабель повинні мати ширину не менше ніж 1 м і бути з дощок товщиною не менше 0,06 м, скріплених із нижнього боку металевими або дерев’яними планками з інтервалом не більше 0,5 м.
Під час розвантаження залізничних платформ із навальними вантажами за допомогою навісного обладнання на самохідних машинах і механізмах потрібно дотримуватися таких вимог:
майданчик уздовж платформи з того боку, де переміщується самохідна машина і механізм, повинен бути спланований;
не дозволяється допускати сторонніх осіб і транспорт у робочу зону; під час руху самохідної машини і механізму повинні подаватися короткі сигнали; наближатися до платформи дозволяється тільки у разі піднятого скребка на висоту не менше 0,5 м над платформою;
скребок дозволяється опускати по команді сигнальника, коли скребок розміщений над платформою.
У разі використання самохідних машин і механізмів з навісним обладнанням не дозволяється:
виконувати розвантаження змерзлих вантажів; рухатися на підвищених передачах у разі зштовхування вантажу; працювати скребком, не обладнаним пристроєм, що попереджає розриви рейок підлоги платформи;
переміщувати самохідну машину і механізм, якщо в небезпечній зоні перебувають люди або машини;
здійснювати повороти при зануреному у вантаж скребку;
об’єднувати зачистку платформи від залишків вантажу з розвантаженням.
Під час розвантаження бітуму із цистерн, бункерів тощо необхідно: під колеса вагонів з обох боків підкласти спеціальні башмаки;
перевірити справність парової оболонки, вентилів і патрубків цистерн, бункерних піввагонів, надійність приєднання шланга до патрубків;
звільнити бункер від підтримуючих елементів і по сигналу відповідального працівника, користуючись лебідкою або іншими механізованими засобами, злити бітум.
Під час розвантажування не повинно бути сторонніх осіб у 15-метровій зоні виконання робіт.
Під час розвантаження цистерн потрібно випускний отвір надійно огородити та закріпити лотки для зливання бітуму.
Автомобілі та причепи повинні завантажуватися в межах їх вантажопідйомності.
Під час відкривання бортів спочатку потрібно відкривати задній борт, а після цього бокові.
Не дозволяється відкривати борти, якщо в кузові перебувають люди.
Під час укладання штучних вантажів у кузов автомобіля потрібно дотримуватися таких вимог:
під час механізованого укладання вантажу працівники не повинні перебувати в кузові до його установки на підлогу кузова;
вантаж повинен укладатися щільно одне місце до одного, починаючи від переднього борта;
бочки повинні встановлюватися на торець і пробкою догори;
скляну тару з рідинами треба встановлювати в один ряд з кріпленням кожного
місця;
штучні вантажі, що виходять за габарити борта кузова, потрібно ув’язувати міцним такелажем (прядивними канатами, мотузками);
не дозволяється користуватися металевим канатом і дротом; висота вантажу не повинна перевищувати габаритів шляхопроводів.
Перед початком навантаження кислот, каустика, рідких хімікатів у металевій тарі потрібно ретельно оглянути кожне місце.
У разі наявності ушкодження тари потрібно вжити заходів, що забезпечують безпеку працівників і водія.
Під час навантаження, розвантаження та транспортування вантажів 2-го класу (балони з стиснутим газом) потрібно дотримуватися таких вимог:
переміщувати балони на спеціальних візках, де балони повинні розміщуватися в лежачому положенні;
перевозити балони потрібно у кузові автомобіля (причепа), який обладнують стелажами з виїмками по розміру балона оббитими повстю;
стелажі повинні мати запірні пристрої, що оберігають балони від струсів і ударів під час руху;
не дозволяється перевозити балони без стелажів і прокладок;
перевозити балони в кузові автомобіля в стоячому положенні дозволяється тільки в спеціальних контейнерах;
балони із пропан-бутаном перевозять в стоячому положенні без контейнерів; влітку балони під час перевезення необхідно захищати від сонячних променів.
Не дозволяється транспортувати кисневі та ацетиленові балони (наповнені або порожні) разом, за винятком перевезення двох балонів на спеціальному візку на пост зварювання (у зварювальне відділення).
Навантаження та перевезення вантажів, що перевищують свої розміри на 2 м довжини кузова автомобіля (довгомірні вантажі), потрібно здійснювати на автомобілях, що обладнані розсувними причепами та напівпричепами, залишаючи вільну відстань між задньою стінкою кабіни автомобіля та вантажем так, щоб причіп міг вільно повертатися по відношенню до автомобіля на 90° у кожний бік.
Не дозволяється розвантаження довгомірних вантажів шляхом витягування транспортного засобу з-під вантажу.
Не дозволяється навантажувати довгомірний вантаж по діагоналі в кузові, залишаючи виступаючі за бокові габарити автомобіля кінці, а також загороджувати вантажем двері кабіни водія.
Не дозволяється навантажувати пиломатеріали та круглий ліс вище стояків.
Під час навантажувально-розвантажувальних робіт з навалочними вантажами слід дотримуватися таких вимог:
вантаж не повинен виступати вище висоти існуючих або нарощених бортів; вантажі, що виділяють пил, повинні перевозитися в кузові із ущільненими стиками
бортів;
перевозити цемент дозволяється тільки автомобілем-цементовозом; навантажувати або розвантажувати навалом вапно та вантажі, що виділяють пил, потрібно тільки механізованим засобом;
вантажі, що виділяють пил, у разі перевезення в кузові автомобіля повинні бути закриті брезентом;
навантажувати матеріали, що виділяють пил, необхідно в окулярах і респіраторах.
Під час навантаження автомобілів (автопоїздів) екскаваторами повинні виконуватися такі вимоги:
автомобіль, що очікує на навантажування, повинен знаходитися за межами зони роботи екскаваторного ковша та ставати під навантаження тільки після сигналу машиніста;
поданий під навантаження автомобіль повинен бути загальмований;
не дозволяється переміщати ківш над кабіною автомобіля.
Не дозволяється водію під час навантаження перебувати в кабіні автомобіля.
Вимоги безпеки під час будівництва, ремонту та утримання
автомобільних доріг
Вимоги безпеки під час виконання будівельних робіт
Будівництво автомобільних доріг повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.3-4 -2007. «Автомобільні дороги» (далі — ДБН В.2.3-4-2007).
Перед зведенням земляного полотна автомобільної дороги необхідно очистити смуги відведення землі від лісу та чагарників (у разі проходження дороги горами та лісом), пеньків, дрібної порослі та валунів тощо (у разі проходження дороги у степовій місцевості).
Смуги відведення землі під будівництво автомобільної дороги повинні очищатися відповідно до ПВР.
У разі застосування вибухового методу корчування пнів, а також під час подрібнення великих валунів необхідно дотримуватися вимог безпеки при вибухових роботах.
Під час очищення смуги відведення землі та вирубування дерев на відстані 50 м від місця виконання робіт в обох напрямках повинні бути встановлені переносні попереджувальні знаки типу «Прохід і проїзд заборонений! Вирубка лісу».
Працівники, які вирубують ліс і готують лісосіки до вирубки, повинні забезпечуватися захисними касками.
Усі роботи незалежно від пори року повинні виконуватися з дотриманням вимог Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 13.07.2005 № 119, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22.09.2005 за № 1084/11364 (НПАОП 02.0-1.04-05).
Кантувати хлисти, піднімати та складувати їх потрібно тільки за допомогою важелів і аншпугів.
Переносити або перебудовувати комунікації повинні тільки організації, які експлуатують їх.
Для очищення смуги відведення під будівництво автомобільної дороги повинні залучатися спеціальні машини такі, як кущорізи, викорчовувачі пнів, розпушувачі ґрунту тощо.
Такі роботи необхідно проводити відповідно до вимог НПАОП 02.0-1.04-05.
Перед початком роботи машиніст кущоріза повинен перевірити кріплення навісного устаткування до трактора, надійність і міцність огорож, які захищають машиніста від навалу зрізаних кущів.
Під час роботи кущоріза потрібно дотримуватися таких вимог:
дерева треба зрізати на рівні 0,03-0,05 м від поверхні землі, не допускаючи понад трьох наїздів на дерево;
навісне устаткування піднімати та опускати потрібно після зупинки двигуна; працювати тільки із справною захисною огорожею;
щити та бруси огорожі кущоріза не повинні зменшувати видимість машиністові; якщо чагарник і дерева потрапили в гусениці та інші частини кущоріза, потрібно негайно зупинити кущоріз і звільнитися від них;
під час одночасної роботи двох кущорізів кожному з них відводять самостійну ділянку, які знаходяться на відстані не менше ніж 40-50 м одна від другої;
під час роботи в темний час доби кущоріз повинен бути оснащений приладами освітлення;
на кущорізі потрібно розміщувати сигнальні червоні прапорці в світлий час доби.
Барабани корчувальної машини та лебідки, що встановлені на тракторі, повинні мати справні гальма.
Усі працівники повинні відійти від лебідки на відстань, не меншу довжини каната до пенька, який корчують.
Під час роботи розпушувачів із канатно-блоковим управлінням потрібно стежити за станом лебідки на тракторі, не допускаючи перегріву гальм і фрикціонів.
Не дозволяється працювати розпушувачу ґрунту без кожуха на барабані лебідки.
Під час використання фрез для розпушування ґрунту потрібно дотримуватися таких вимог:
перед початком роботи фрези ділянку, на якій виконуються роботи, ретельно очистити від каменів, пеньків, коренів тощо;
опускати навісне устаткування в робоче положення та підіймати його для транспортування дозволяється тільки після зупинки;
не дозволяється перебувати біля фрези у разі, якщо кожух відкритий.
Земляні роботи під час спорудження земляного полотна виконують відповідно до затвердженого ПВР, а також технологічних карт з урахуванням вимог СНиП ТТТ-4-80* (далі — СНиП ТТТ-4-80*).
Перед початком спорудження земляного полотна потрібно забезпечити відведення поверхневих вод відповідно до ПВР.
Спорудження земляного полотна дороги у виїмці виконується з улаштуванням узбіччя з кутом природного укосу ґрунту або з установкою шпунтової огорожі.
Під час руху автомобіля-самоскида заднім ходом до місця навантажування та розвантажування ґрунту повинні подаватися короткі звукові сигнали.
Під час розвантаження ґрунту з автомобіля-самоскида в насип відстань від осі його заднього колеса до брівки природного укосу насипу повинна бути не менше ніж 2 м, а відстань від брівки до зовнішнього колеса машини, що рухається по насипу, не менше ніж 1 м.
Під час розвантаження ґрунту працівники повинні перебувати в зоні видимості водія, але не ближче 5 м до місця відсипки ґрунту.
Укоси повинні бути забезпечені дерев’яними трапами з поручнями. Не дозволяється виконувати укріплювальні роботи на вологій або мерзлій поверхні укосу.
Укріплювальні роботи на укосах з ухилом понад 45° здійснюються під наглядом уповноваженої особи, а працівники повинні забезпечуватися запобіжними поясами.
Під час планування укосів, які виконуються екскаватором-планувальником, працівникам не дозволяється перебувати в зоні дії машини, нижче по укосу біля підошви по фронту робіт плюс 15 м по обидва боки.
Під час виконання робіт на насипах і виїмках установлюють постійний нагляд за станом укосів і у разі підмиву, деформації чи зсуву негайно вживають заходів з виведення працівників із небезпечної зони та ліквідації деформації укосу.
Вимощувати укоси плитами, які не анкетуються, або вкладати камінь у плетені клітки дозволяється тільки знизу нагору, тобто від підошви укосу та після влаштування упору (берми).
Під час зміцнення укосів земляного полотна посівом трав за допомогою гідромонітору не дозволяється стороннім особам перебувати в зоні дії гідромонітору.
Вимоги безпеки під час виконання робіт у складних геологічних умовах
Дорожньо-будівельні роботи на болотах повинні виконуватися у холодну пору
року.
Початок і кінець дорожньо-будівельних робіт на болоті визначаються календарним графіком, що затверджується виконавцем робіт.
Будівництво дороги на болоті потрібно виконувати відповідно до ПВР, у якому передбачається послідовність робіт, починаючи від розбивки траси та закінчуючи упорядкуванням дороги.
Виконувати роботи з розбивки траси дороги, визначати небезпечні зони, вивчати загальні обставини тощо потрібно під безпосереднім керівництвом і наглядом уповноваженої особи.
На болотах роботу повинна виконувати група працівників не менше трьох чоловік, оснащених жердинами діаметром 0,05-0,06 м та довжиною не менше ніж 5 м.
До пояса кожного працівника повинна кріпитися карабіном мотузка (без вузлів), яка витримує навантаження 180 кгс.
Мотузки мають бути сухими та перед застосуванням оглядатися майстром.
Ділянки, що зустрічаються на болоті, які виділяються своєю яскравою соковитою зеленню (далі — «вікна»), потрібно обминати.
Небезпечні багнисті місця потрібно переходити по настилах (гатях) з жердин і
гілок.
У разі попадання працівника у «вікно» допомога йому повинна надаватися за допомогою мотузки або довгої жердини із твердого місця.
Працівники по болоту повинні пересуватися з інтервалами 2-3 м із застосуванням плетених лиж.
Кріпитися плетені лижі до взуття повинні вузлом, який дозволяє звільнитися від них, натягуванням одного з кінців тасьми.
Трясовинні торф’яні болота дозволяється переходити за умови взаємного страхування мотузкою (зв’язкою) з інтервалом 8-10 м.
На болотах у лісі потрібно стерегтися защемлення ніг між коріннями дерев.
Купинні болота необхідно переходити по купинах із жердиною.
Не дозволяється виконувати дорожньо-будівельні роботи на не промерзлому, необстеженому болоті, а також у темний час доби.
Виконання робіт на болоті залежить від товщини промерзлого шару та вантажопідйомності дорожньої техніки.
На болотах із низькою несучою здатністю ґрунтів необхідно проводити штучне проморожування поверхні на глибину не менше 0,4 м.
Дорожня техніка повинна бути забезпечена люками на даху кабіни, а у разі відсутності люків повинні бути відчинені двері кабіни, а також сокирою, пилкою, лопатою та тросом довжиною не менше ніж 10 м, один кінець якого повинен бути зачепленим за замок зчіпного пристрою транспортного засобу, а інший закріплений на кабіні м’яким дротом.
Під час виконання робіт відстань між дорожньою технікою повинна бути не менше ніж 10 м.
Не дозволяється виконувати дорожні роботи одиночним механізмом на болотах, у яких є окремі «вікна».
Дорожня техніка повинна бути оснащена комплектом рятувальних засобів (пояси, жилети, мотузки, жердини, у разі необхідності човен).
Не дозволяється на болотах палити в кабіні дорожньої техніки, де можливе виділення болотного газу, а також кидати палаючі сірники та розводити багаття.
У разі появи ознак пожежі (диму, запах гарі, масовий переліт птахів в одному напрямку тощо) необхідно вживати заходів з виведення працівників у безпечне місце та розпочати гасіння вогню, а також повідомити керівництво дорожньо-будівельної організації.
У разі пересування екскаватора по болоту повинні застосовуватися переносні щити та дерев’яні настили (слані).
Щити збирають із трьох-чотирьох дерев діаметром 0,18-0,24 м і скріпляють їх болтами.
Щити перекладають за допомогою екскаватора, зачіпляючи їх до ковша в напрямку руху гусениць.
Заміняти щити потрібно після двох — трьох змін роботи екскаватора.
Зведення земляного полотна дозволяється на торф’яних болотах із несучою спроможністю, якщо це проходження землерийної дорожньої техніки.
Рівень ґрунтових вод повинен бути не вище 0,5 м від дна болота.
Між краєм гусениць екскаватора та краєм траншеї (корита) повинна бути відстань не менше 1,5 м.
У слабких ґрунтах бульдозер повинен виконувати роботу шарами не більше 0,20,3 м з переміщенням його у відвал і наступним розрівнюванням.
Крутість укосу не повинна бути більшою 18° під час розробки бульдозером траншеї (корита) на болоті.