НПАОП 22.1-1.01-96Правила охорони праці для видавництв і редакцій

  1. Екрани ВТП з електронно-променевими трубками мають бути обладнані захисними екранами і підлягають заземленню.

  2. Тривалість роботи з ВТП не більше 4 години при восьмигодинному робочому дні.Через кожну годину роботи необхідно робити перерву на 5-10 хв, а через дві години — на 15 хв., під час яких виконується виробнича гімнастика (додатки 1, 2).

  1. Дільниця машинописних робіт

  1. Приміщення та робочі місця для виконання машинописних робіт мають відповідати вимогам ГОСТ 12.3.013-77.

  2. Стіни та стеля приміщень для машинописних робіт мають бути світлими, з коефіцієнтом відбивання поверхонь для стелі 70%, для стін 50-60%. для підлоги 20-40%.

4 3.3 Для зменшення шуму до рівня допустимого стеля та стіни в приміщеннях облицьовуються звуковбирним матеріалом.

Під друкарські машинки підкладаються м’які килимки із синтетичних матеріалів товщиною 10 мм або повстину товщиною 20-25 мм, обгорнену синтетичною плівкою.

  1. Робочі столи машиністок розташовуються в ряд на відстані не менше 0,8 м один від одного. Відстань між рядами столів не менше 1,5 м. Робочі місця в приміщенні розташовуються так, щоб світловий потік природного освітлення падав на рукопис, друкарський аркуш і клавіатуру зліва. Кожне робоче місце забезпечується пюпітром, стелажем, лотком для паперів.

Оптимальна робоча поза (при неможливості індивідуального пристосування робочого стола) досягається за рахунок зміни висоти робочого сидіння та використання підставки для ніг.

Висота поверхні сидіння регулюється в межах 0,35-0,45 м Ширина поверхні сидіння не менше 0,4 м, глибина не менше 0,38 м.

  1. Машинописні роботи проводяться з регламентованими перервами протягом робочого дня для проведення виробничої гімнастики (додатки 1, 2).

  1. Вимоги до приміщень та робочих місць на дільниці фотоскладання аналогічні вимогам до дільниці машинописних робіт.

  2. Приміщення, де розташовані фотоскладальні автомати, мають бути відокремлені від приміщень фотохімічної обробки плівки (фотолабораторій).

  3. Фотоскладальне обладнання встановлюється на відстані не менше 1 м від стіни та іншого обладнання для забезпечення підходу до нього зі всіх сторін.

4.5 Фотолабораторія, монтажна дільниця

  1. Приміщення темної кімнати фотолабораторії має займати площу не менше 9 м та мати висоту не меншу 3,2 м.

Все обладнання, предмети та ємкості з розчинами в темній кімнаті встановлюються у визначених місцях для забезпечення виконавцеві повної свободи рухів в процесі роботи.

  1. Приміщення для фотохімічної обробки плівки і приміщення для збереження хімікатів обладнуються припливно-витяжною вентиляцією, водопостачанням і каналізацією.

  2. Освітлювальні установки, фотографічне обладнання, ванни для оброблення фотоформ обладнуються місцевою витяжною вентиляцією. Роботи з дуговими ліхтарями, ртутно-кварцовими, ксеноновими лампами проводять зі застосуванням захисних окулярів за ГОСТ 12.4.013-85.

  3. У виробничих приміщеннях допускається зберігання фототехнічної плівки та хімікатів з надписом про вміст в кількості, що не перевищує змінної потреби.

Для зберігання легкозаймистих речовин, фототехнічної плівки, призначеної для поточної роботи, а також готових фотоформ необхідно передбачити металеві ящики, сейфи чи шафи-стелажї, які щільно закриваються.

  1. На монтажній дільниці, на дільниці ретушування передбачаються сонцезахисні штори чи жалюзі.

  2. Монтажні столи встановлюються так, щоб до них був вільний доступ зі всіх боків (з боку робочої зони не менше 1 м, в неробочій зоні не менше 0,6 м).

  3. Ретушерські пульти забезпечуються бічними стінками для оберігання зору працівника від додаткових відсвічувань.

4.6 Дільниця оперативного розмноження інформації

  1. Загальна площа приміщення, в якому встановлюється копіювально- розмножувальна апаратура типу «ЕРА», не менше 25 м2. Приміщення обладнується припливно-витяжною вентиляцією з п'ятикратним обміном повітря.

Копіювально-розмножувальна апаратура має бути обладнана витяжною вентиляцією і встановлена так, щоб відстань до стіни приміщення становила не менше 1.5 м. а джерело світла та вікна в приміщенні не знаходилися позаду апарату. У робочій зоні оператора (на підлозі перед пультом управління) необхідно мати діелектричний килимок.

  1. Робоче місце на копіювально-розмножувальній апаратурі типу «Ксерокс”, ”Різограф” обладнується припливно-витяжною вентиляцією.

4.7 Редакторська, коректорська, кімната програмістів

  1. В приміщеннях та на робочих місцях редакторів, коректорів і програмістів необхідно забезпечити оптимальні умови мікроклімату та освітленості.

2 Робоча поверхня стола має знаходитися на висоті 0,70-0,77 м. ширина стола не менше 0,5 м. Висота сидіння стільця має бути 0,40-0,43 м

  1. .Для редакторів, коректорів, програмістів необхідно передбачати протягом робочого дня шість п’ятихвилинних перерв через кожну годину роботи (три перерви до обіду та три перерви після обіду) чи двї десятихвилинні перерви (першу через 2,5 год від початку роботи, а другу — за 2,5 год до закінчення роботи), під час яких виконується виробнича гімнастика (додатки 1, 2).

5 САНІТАРНО-ГІГІЄНІЧНІ ВИМОГИ ДО УМОВ ПРАЦІ

  1. Параметри повітря робочої зони

  1. В приміщеннях видавництв, де робота пов’язана з нервово-емоційним напруженням, параметри повітря мають бути оптимальними за ГОСТ 12.1.005-88.

Оптимальні та допустимі норми температури, відносної вологості та швидкості руху повітря в робочій зоні виробничих приміщень видавництв наведені в таблиці 4.

  1. Концентрації шкідливих речовин в повітрі приміщень видавництв не повинні перевищувати гранично-допустимих норм, наведених в таблиці 5.

  2. Працюючі ВТП інтенсифікують аероіонїзацію повітря. Оптимальним в зоні дихання працівника вважається вміст легких аероіонів обох знаків від 1,5х100 до 5х1000 в

1 см2.

  1. Освітлення

  1. Освітленість виробничих і побутових приміщень у видавництвах має відповідати вимогам СНиП ІІ-4-79. Усі приміщення видавництв, за винятком фотолабораторії, мають бути забезпечені природним освітленням.

  2. Природне та штучне освітлення у виробничих приміщеннях має забезпечувати сприятливі умови для зорової та загальної працездатності. Норми мінімальної освітленості виробничих дільниць (на робочих місцях) у видавництвах наведено в таблиці 6.

Освітленість проходів на рівні підлоги не менше 25% освітленості робочих місць, але не нижче 75 лк (при газорозрядних лампах).

  1. 3 При природному освітленні для захисту від прямого та відбитого світла з поверхні екранів і клавіатури необхідно передбачити сонцезахисні пристрої та правильне розташування робочих місць відносно вікон (природний потік світла має попадати на робочу поверхню з лівого боку).

Штучне освітлення досягається системою загального освітлення. Для окремих робочих місць застосовується система комбінованого освітлення — загальне плюс місцеве

. Норми температур, відносної вологості і швидкості руху повітря на виробничих дільницях

Катего-рія

робіт

Виробнича

дільниця

Температура,

°С

Відносна вологість, %

Швидкість руху, м/с

опти­

мальна

допустимі

границі

оптималь­

на

допусти­ма на

опти­

мальна,

допустима

постійне

робоче

місце

не пос­тійне робо-че місце

робочих місцях постій­них і непостій­них, не більше

не більше

на робочих місцях постійних і непостійних

холодний період року

Легка-Іа

дільниці з застосуванням ВТП, машино­писних робіт, фотоскладання; редакторська;

22-24

21-25

18-26

40-60

75

0,1

не більше 0,1

коректорська;

теплий період року

кімната

програмістів;

монтажна

дільниця

23-25

22-28

20-30

40-60

55

(при

28 С)

0,1

0,1-0,2

Легка-Іб

Фотола­

бораторія,

холодний період року

дільниця

оперативного

21-23

20-24

17-25

40-60

75

0,1

не

більше 0,2

розмноження

ін-

теплий період року

формації

22-24

21-28

19-30

40-60

60

(при

27 С)

0,2

0,1-0,3

*Більша швидкість руху повітря в теплий період року відповідає максимальній температурі повітря, менша — мінімальній температурі повітря. Для проміжних величин температури повітря швидкість його руху допускається визначати інтерполяцією. При мінімальній температурі повітря швидкість його руху може прийматися нижче 0,1 м/с.

Назва речовини

ГДК

мг/м 3

Клас небезпеки

Агрегатний

стан

Оксиди азоту (в перерахунку на NО)

5

III

п

Амоній хлорид

10

III

а

Ацетон

200

IV

п

Бензин розчинник

100

IV

п

Гідрохінон

1

II

а

Гас (в перерахунку на с)

300

IV

п

Озон

0,1

I

п

Селен аморфний

2

III

а

Скипідар (в перерахунку на С)

300

IV

п

Спирт етиловий

1000

IV

п

Кислота оцтова

5

III

п

Фенол +

0,3

II

п

Луги їдкі+ (розчини в перерахунку на №ОН)

0,5

II

а

п — пари і/або гази а — аерозоль

+ необхідний спеціальний захист шкіри та оче

й Нормовані значення коефіцієнта природного освітлення (КПО) і освітленості на робочих поверхнях (в точках мінімального значення) для виробничих дільниць і робочих місць

Виробнича дільниця, робоче місце

Площина (г- горизонта­льна, верти- кальна)норму- вання, висота площини над підлогою, м

Розряд та підрозряд зорових робіт

Штучне освітлення

Природне освітлення КПО,

%

Тип

лампи

Освіт­

леність

робо­

чих

повер­

хонь,

лк

Показ­

ник

дис­

ком­

форту,

не

більше,

од

Коефі­цієнт пуль­сації освіт- ленос- ті, %, не більше

При

верх­

ньому

чи

бічному

освіт­

ленні

При

бічному

освіт­

ленні

1 Приміщення з

застосуванням

ВТП

Пг

40

10

рукопис,

клавіатура

Г-0,8

400

ЛБ

поверхня екрану

В-1,0

300

1,5

ЛБ

2 Дільниця машинописних робіт, дільниця фотоскладання

клавіатура

Г-0,8

Пг

400*

40

10

4

1,5

ЛБ

З Дільниця оперативного розмноження інформації

Г-0,8

Нг

200

60

20

ЛБ

4 Фотолабораторія

темна кімната

Г-0,8

Нг

200*

60

20

монтажний стіл

Г-0,8

Нг

1000*

10

ЛБ

пульт

ретушерський

Г-0,8

1000*

10

ЛБ

5 Редакторська, коректорська, кімната програмістів

Г-0,8

Нг

300*

40

15

1,0

ЛБ

кімната ху­

В-1,0

Нг

500

ЛДЦ

дожників

Г-0,8

Нг

500

40

10

5

2,0

ЛДЦ

*для місцевого освітлення необхідно передбачити штепсельні розетки.

  1. В світильниках слід використовувати переважно газорозрядні люмінесцентні лампи типу ЛБ чи типу ЛХБ, в світильниках місцевого освітлення допускається використання ламп розжарювання.

Застосування відкритих ламп для загального та місцевого освітлення не допускається.

Найбільш раціональними для загального освітлення є світильники розсіяного світла.

  1. Для місцевого освітлення передбачаються світильники з відбивачами, що не просвічуються і розташовані нижче рівня очей працівника та мають захисний кут не менше 30°.

  2. 3 метою обмеження відбитого та прямого блиску робочої поверхні світильники загального та місцевого освітлення необхідно розміщувати так, щоб дзеркальне відображення світної поверхні від робочої поверхні не співпадало з лінією зору працівника та не створювало відблиску на поверхні екрану.

  3. Для зниження пульсацій світлового потоку газорозрядних джерел світла слід використовувати багатолампові люмінесцентні світильники, вмикати лампи в різні фази мережі змінного струму.

  4. В полі зору працівника має бути забезпечений рівномірний розподіл яскравості. Нерівномірність освітленості на робочому місці допускається не більше 1,3, а в проходах 1,5.

  5. У видавництві має бути організоване своєчасне очищення світильників і заміна перегорілих та застарілих джерел світла.

Перегорілі газорозрядні лампи треба зберігати в спеціальних ємкостях або на відкритих майданчиках з підвітряної сторони на відстані не менше 100 м від споруд і періодично партіями вивозити для знешкодження та демеркуризації на спеціальних підприємствах у відповідностї з ДНАОП 0 03-1 43-88.

  1. Віконне скло необхідно чистити від пилу і бруду не менше двох разів на рік. Для очищення вікон необхідно використовувати спеціальні пристрої (пересувні вишки, драбини).

  1. Шум

  1. Рівень шуму в приміщеннях видавництв не повинен перевищувати норм, встановлених ГОСТ 12.1.003-83, СН 3223-85.

Допустимі рівні шуму в приміщеннях і на робочих місцях у видавництвах наведено в таблиці 7.

  1. В приміщеннях, в яких рівень шуму перевищує допустимі значення, слід проводити будівельно-акустичні, віброакустичні заходи та застосовувати засоби індивідуального захисту для зниження рівня шуму.

Будівельно-акустичні заходи:

  • встановлення підвісних акустичних стель з акустичної плити;

  • облицювання стін вбирною гіпсовою перфорованою плитою, перфорованими азбестоцементними листами;

  • покриття підлоги килимовим покриттям;

  • ізоляція робочих місць деревом (дуб, береза), склом, плексигласом, шкірою, поролоном.

Віброакустичні заходи:

  • встановлення обладнання на прокладки з повстини чи поролону;

  • встановлення обладнання на гумові чи пружинні віброопори.

  1. Випромінювання

Робота ВТП супроводжується комплексом електромагнітних випромінювань (електростатичне поле, радіочастотне інфрачервоне, видиме, ультрафіолетове,

рентгенівське випромінювання) низьких рівнів. Інтенсивність випромінювання

зменшується пропорційно квадрату відстані від екрану. Оптимальною при роботі з ВТП є відстань 50 см.

Виробнича

дільниця

Рівні звукового тиску (дБ) в активних смугах з середньогеометричними частотами,

Гц

Рівні

звуку та еквіва­лентні рівні звуку,

31,5

63

125

250

500

1000

2000

4000

8000

дБ(А)

Дільниця з застосуванням ВТП, монтажна дільниця, коректорська, кімната програмістів

86

71

61

54

49

45

42

40

38

50

Кабінети та робочі кімнати редакцій

93

79

70

63

58

55

52

50

49

60

Дільниця

машинописних

робіт,

фотолаборато­

рія

96

83

74

68

63

60

57

55

54

65

Дільниця

фотоскладання,

оперативного

розмноження

інформації

103

91

83

77

73

70

68

66

64

75

6 ВИМОГИ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ АВТОТРАНСПОРТУ ТА ПОРЯДКУ ПРОВЕДЕННЯ ВАНТАЖНО-РОЗВАНТАЖУВАЛЬНИХ РОБІТ

  1. Експлуатація автотранспорту

Експлуатація автотранспорту має здійснюватися відповідно до вимог «Правил дорожнього руху України» і НАОП 5.1.12-1 01-80.

Обслуговування і ремонт автомобілів має виконуватися відповідно до вимог НАОП 5.1.12-1.02-80.

  1. Вантажно-розвантажувальні роботи

  1. Вантажно-розвантажувальні роботи, а також операції по переміщенню вантажів у середині видавництв має виконуватися згідно ГОСТ 12 3.009-76, ГОСТ 12.3.020-80.

  2. Розміри вантажно-розвантажувальних майданчиків мають забезпечувати безпечні радіуси повороту, розміщення і вільний фронт робіт для автомобілів.

Складування на вантажно-розвантажувальних майданчиках будь-яких матеріалів, обладнання не допускається.

Місця для розвантажування не допускається розташовувати зі сторони головного входу в приміщення.

  1. Гранично-допустимі маси вантажу при підніманні та переміщенням вручну становлять для юнаків від 16 до 18 років 16 кг, для чоловіків віком понад 18 років 50 кг згідно НАОП 8.7.10-2.04-84.

Граничні норми підіймання та переміщення вантажів жінками згідно ДНАОП 0.03­3.28-93 становлять:

  • підіймання вантажів, їх переміщення при чергуванні з іншою роботою (до двох разів на годину) — 10 кг;

  • підіймання і переміщення вантажів постійно протягом робочої зміни — 7 кг;

Сумарна маса вантажу, який переміщується протягом кожної години робочої зміни,

не повинна перевищувати:

  • з робочої поверхні 350 кг,

  • з підлоги 175 кг.

Забороняється переносити та пересувати вантажі, що перевищують встановлені норми. Для виконання таких вантажно-розвантажувальних робіт слід застосовувати вантажопідіймальні механізми.

  1. Вантажопідіймальні механізми, пристрої, що знаходяться в роботі, підлягають щороку періодичному технічному огляду згідно ДНАОП 0.00-1.03-93. Використовування вантажопідіймальних пристроїв без технічного огляду не дозволяється.

  2. При експлуатації ліфтів необхідно керуватися ДНАОП 0.00-1.02-92.

Не дозволяється використовувати обладнання та пристрої для переміщування вантажів масою більше вантажності, вказаної в технічному паспорті на них

. КОМПЛЕКСИ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ ВИРОБНИЧОЇ ГІМНАСТИКИ

ВАРІАНТ 1

Потягування

Вихідне положення: сидячи на кріслі, ноги, зігнуті в колінах, поставте на підлогу, руки на поясі.

  1. Покладіть руки за голову, пальці переплетіть, прогніться, голову відкиньте назад. Напружте всі м’язи тіла — видих. Вихідне положення — вдих. Вправу повторіть 3 рази.

  2. Злегка нахиліться вперед, зробіть видих. Вихідне положення — вдих. Вправу повторіть 4-5 разів у середньому темпі.

Нахиляння тулуба з поворотом

Вихідне положення: кисті рук торкаються плечей, ноги зігнуті в колінах.

  1. Нахиліться вперед, правим ліктем торкніться коліна лівої ноги — видих. Вихідне положення — вдих. Повторіть 4-5 разів.

  2. Нахиліться вперед, лівим ліктем торкнїться коліна правої ноги — видих. Вихідне положення — вдих. Повторіть 4-5 разів.

Нахиляння тулуба вбік

Вихідне положення: сидячи на кріслі, руки на поясі.

  1. Нахиліться вліво, голову поверніть вліво, праву руку покладіть за голову — видих. Вихідне положення — вдих. Повторіть 4-5 разів.

  2. Нахиліться вправо, голову поверніть вправо, ліву руку покладіть за голову — видих. Вихідне положення — вдих. Вправу повторіть 4-5 разів.

Завантажити