НПАОП 2.0.00-1.01-00Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві

4.8.15. Післязбиральну доробку картоплі належить проводити у виробничих приміщеннях (на виробничих майданчиках), які відповідають нормам технологічного проектування підприємств сільського господарства, санітарним нормам, а також вимогам електро- і пожежобезпеки.

4.8.16. У виробничих приміщеннях позначається маршрут руху транспортних засобів, швидкість руху яких не повинна перевищувати 2 км/год.

4.8.17. Швидкість в'їзду транспорту на платформу підйомника і його допустима вантажопідйомність регламентуються експлуатаційною документацією і позначаються відповідними знаками.

4.8.18. Перед підніманням платформу підйомника оператор повинен упевнитися у відсутності працівників на транспортному засобі, що розвантажується, в прийомному бункері, на платформі підйомника та подати звуковий сигнал.

4.8.19. Обслуговуючому персоналу забороняється знаходитися під піднятою платформою підйомника.

4.8.20. Після в'їзду транспортного засобу на платформу підйомника водій зобов'язаний поставити машину на стоянкове гальмо, вийти з кабіни і зійти з платформи.

4.8.21. Відстань між машиною, що розвантажується, і розвантаженою, має бути не менше 20 м.

4.8.22. Струмопідвідні проводи до електрифікованих машин і установок на робочих площадках і у виробничих приміщеннях для післязбиральної доробки картоплі повинні бути ізольовані, захищені від механічних пошкоджень і не заважати роботі транспорту.

4.8.23. Не допускається підключення машини до електромережі у разі виявлення механічних пошкоджень кабелю, проводу, пускової апаратури, рукояток управління, до усунення несправностей з подальшою перевіркою.

4.8.24. Електротехнічний персонал повинен щозміни проводити огляд всієї електротехнічної апаратури.

4.8.25. Переміщення електрифікованих машин на інше місце необхідно проводити під керівництвом особи, яка відповідає за цю ділянку роботи.

4.8.26. При переміщенні електрифікованих машин потрібно слідкувати за тим, щоб не виникало натягу живильного проводу й наїздів на нього. Не допускається переміщувати машини без попереднього знеструмлення.

4.8.27. Не допускається проїзд агрегату під лінією електропередачі, якщо відстань від найвищої точки агрегату до проводу не відповідає вимогам пункта 3.2.8 частини 2 цих Правил.

4.9. Вимоги до вирощування та збирання овочевих і баштанних культур.

4.9.1. Підготовку поля необхідно проводити згідно з вимогами підрозділу 3.2.

4.9.2. Для запобігання перекиданню машин при роботі поблизу великого каміння, небезпечних схилів, ярів тощо слід проводити обмежувальну розмітку поля виставленням віх висотою 2,5-3м, попереджувальних знаків відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026 і проведення плугом обмежувальних борозен на відстані не менше ширини поворотної смуги агрегату від краю перешкоди.

4.9.3. Робота машин загального призначення дозволяється на полях із нахилом не більше 9° (16 %).

4.9.4. Немеханізовані роботи повинні проводитись тільки на ділянках полів і плантацій, на яких не проводяться механізовані роботи.

4.10. Вимоги до закладення і вирощування багаторічних насаджень та збирання врожаю

4.10.1. Роботи по терасуванню схилів необхідно проводити відповідно до вимог підрозділу 3.2.

4.10.2. До роботи по терасуванню схилів допускаються трактористи, які мають кваліфікацію не нижче 2 класу і стаж роботи на гусеничному бульдозері не менше 3 років.

4.10.3. Вмикання прищеплювальних машин в електричну мережу повинно здійснюватись через штепсельне з'єднання. Технічне обслуговування і ремонт слід проводити тільки після знеструмлення машин.

4.10.4. На вхідних дверях приміщення для світлового загартування щеплень з використанням ртутних ламп високого тиску(ДРЛ) потрібно вивішувати заборонний знак згідно з ГОСТ 12.4.026 з пояснювальним написом "При включених ртутних лампах заборонено перебування людей в приміщенні". Відкривання дверей повинно бути зблоковано з вимиканням ртутних ламп.

4.10.5. При навантаженні і розвантаженні шпалерних стовпів треба знаходитися з їх торцевих боків, кожен залізобетонний стовп розвантажувати тільки удвох.

4.10.6. Не дозволяється складувати шпалерні стовпи в штабелі заввишки понад 1,5 м.

4.10.7. Машини і знаряддя, призначені для роботи в безпосередній близькості від крон дерев, повинні бути обладнані обтічниками, що запобігають нанесенню травм трактористу і обслуговуючому персоналу.

4.10.8. Садові платформи або агрегати, призначені для піднімання і переміщення працівників, належить утримувати в справному стані. Перед початком робіт потрібно перевірити справність перил, а також наявність страхувальних ланцюгів на перилах трапів.

4.10.9. Для роботи на садових платформах і на драбинах допускаються особи, що мають медичний дозвіл для роботи на висоті.

4.10.10. Під час роботи на платформі з використанням пневматичного інструменту для очищення, побілення штамбів, збирання плодів і обрізування крони плодових дерев працівники повинні застосовувати захисні окуляри.

4.10.11. Під час роботи на садовій платформі не допускається:

— знаходитися в зоні дії трапів;

 — лагодити пневматичний різальний апарат і замінювати його при працюючому компресорі;

— заходити на платформу і сходити з неї на ходу, а також переходити з одного боку трапа на другий;

— використовувати платформу для перевезення людей.

4.10.12. Робота садових платформ на ділянках з ухилом більше 12° та на терасах не дозволяється.

4.10.13. Не допускається проводити машинне контурне обрізування плодових дерев:

— у садах, розміщених на схилах крутостю понад 9° (16 %);

— без захисного огородження лобового і бокових стекол кабіни трактора;

— з використанням дискових пилок з тріщинами на диску або зубцях, із зламаними підряд двома зубцями; як виняток, допускається до роботи дискова пилка без двох діаметрально розміщених зубців;

— без контролю кріплення пилок через кожні 3 год. роботи;

— при знаходженні людей в радіусі 70 м.

4.10.14. Не дозволяється очищати дискові пилки від гілок без рукавиць і спеціальних чистиків.

4.10.15. Ручна тара для посадки саджанців, розсади і збирання продукції садівництва (ящики, корзини тощо) повинна бути у справному стані.

4.10.16. При обробітку ґрунту і прорідженні рослин з використанням ручного інструменту працівникам необхідно розміщатися на відстані 2-3 м один від одного.

4.10.17. При проведенні чеканки пагонів, обрізуванні лози, зрізанні виноградних грон, підв'язуванні виноградних кущів працівники повинні знаходитися один від одного на відстані не менше 2 м.

4.10.18. Шпалерний дріт повинен бути натягнутий без провисання, не повинен мати кінців, що стирчать. Шпалерні стовпи повинні бути без тріщин, відломів, викривлень і міцно закріплені в ґрунті.

4.10.19. Під час ремонту шпалер дріт повинен бути звільнений від лози.

4.10.20. Для обрізування плодових дерев потрібно використовувати драбини-стрем'янки з огородженими робочими площадками.

4.10.21. Обрізувати дерева з приставних драбин не дозволяється.

4.10.22. Кожного дня перед початком роботи керівник робіт повинен перевіряти справність драбин.

4.10.23. Роботи на драбинах висотою більше 3 м повинні виконувати два працівники, один з яких повинен підтримувати драбину в основі від переміщень.

4.10.24. При використанні драбини під час обрізування гілок не допускається:

— працювати, стоячи вдвох на одній драбині;

— переходити з драбини на дерево і назад;

— стояти одною ногою на драбині, а другою — на дереві;

— працювати механізованим інструментом на драбині з неого-родженою робочою площадкою.

4.10.25. Не дозволяється підкладати під нижні кінці драбин каміння, обрізки дощок, обрубки дерев та інші предмети, використовувати як підставки випадкові предмети (ящики, бочки, лавки тощо).

4.10.26. Не дозволяється перекидати один одному сокири та інструмент, залишати інструмент на деревах, драбинах і площадках драбин.

Для переміщення ручного ріжучого інструменту повинні використовуватись відповідні сумки або легкі переносні ящики.

4.10.27. Керівник робіт повинен вибрати і вказати місця складування або спалювання відходів обрізування (лози, гілки тощо).

Спалювання відходів обрізування здійснюється бригадою у складі не менше двох осіб.

4.10.28. Шд час обрізування не допускається:

— одночасне виконання механізованих і ручних робіт на одній ділянці, плантації, винограднику;

— порушення встановлених строків поновлення ручних робіт на полях, виноградниках і в садах, оброблених пестицидами;

— спільне перевезення до місця роботи людей і незахищеного ручного інструменту, що ріже або коле (вил, граблів, сап, мотик, секаторів, садових ножів тощо);

— зберігати інструмент на ділянках і в траві;

— залишати інструмент в робочій зоні;

— проводити роботи по обрізуванню дерев під час дощу і після нього до підсихання стовбурів і основних скелетних гілок;

— класти в кишені і на площадку драбини матеріали та інструмент, що застосовується при обрізуванні, лікуванні ран і дупел дерев та інших роботах;

— знаходитися під гілками, що зрізуються;

— проводити обрізування високих дерев поблизу ліній електропередач під напругою;

— залізати на дерева при обрізуванні гілок та збиранні плодів;

— знаходитися в міжрядді під час натягування шпалерного дроту механічними засобами.

4.11. Вимоги до зрошуваного землеробства

4.11.1. Перед початком робіт потрібно організувати огляд дощувальних машин, перевірити герметичність з'єднань трубопроводу при робочому тиску води, наявність захисних кожухів, роботу дощувальних апаратів і спрацювання зливних клапанів на водопровідному поясі.

Засувку гідранта, що живить водою дощувальну машину, слід відкривати повільно, протягом 1-2 хвилин, не допускаючи гідравлічного удару.

4.11.2.Під час роботи двоконсольних дощувальних машин тракторист-машиніст повинен знаходитися в кабіні трактора із закритими дверцями.

4.11.3. У процесі роботи, технічного обслуговування та ремонту дощувальних машин позиційної дії необхідно їх загальмувати. Перед переїздом машин на нову позицію трубопровід належить звільнити від води, а гальма встановити у транспортне положення.

4.11.4. Промивання та очищення трубопроводів і насадок дощувальних апаратів від засмічення необхідно здійснювати щітками, чистиками і ручними насосами. Не дозволяється продування дощувальних патрубків ротом, очищення фільтрів вручну, без захисту шкірного покриву рук.

4.11.5. Усі роботи по технічному обслуговуванню, усуненню несправностей дощувальної техніки й обладнання з одночасним внесенням добрив і тваринницьких стоків необхідно проводити тільки при припиненні подачі суміші для підживлення в дощувальну машину і після попереднього промивання її чистою водою. Промивання дощувальної техніки чистою водою потрібно проводити після кожного застосування розчину добрив протягом 10-15 хв.

4.11.6. У процесі експлуатації електрифікованих дощувальних машин, не рідше одного разу на 3 місяця необхідно перевіряти ізоляцію проводів і обмоток електродвигунів із занесенням даних вимірювання у спеціальний журнал. При величині опору менше 0,5м Ом належить провести огляд електрообладнання й усунути несправність. Перевірку повинен робити електротехнічний персонал.

4.11.7. Під час технічного обслуговування й усунення несправностей на пульті управління вивішується плакат "Не вмикати! Працюють люди".

4.11.8. Технічне обслуговування щита управління виконується електротехнічним персоналом, який має не нижче ПІ групи з електробезпеки.

4.11.9. При пересуванні електрифікованих дощувальних машин оператор повинен слідкувати за контрольною лампою сигналізації на пульті керування, положенням приєднувального кабелю, не допускаючи його натягу.

4.11.10. Для штучного дощування в охоронній зоні повітряної лінії електропередачі повинні використовуватися машини, які забезпечують переривчастий струмінь води.

4.11.11. В охоронній зоні повітряної лінії електропередач напругою вище 1000 В полив дощуванням необхідно організовувати так, щоб останні краплини струменя води за будь-яких погодних умов і технічного стану машини не пересікали вісь траси лінії електропередачі 3-35 кВ; при напрузі повітряної лінії електропередачі 110 кВ і вище відстань від дощувальної машини до лінії електропередачі повинна бути такою, щоб останні краплини струменя дощувальної води не перехрещували межі охоронної зони.

4.11.12. Віддаль від проекції на землю ближнього проводу лінії електропередачі до сопла дощувального апарата має бути не менше вказаної в табл. 4.

4.11.13. Питомий електричний опір дощувальної води повинен бути не нижче 7 Ом м (700 Ом см);

4.11.14. Вказані у пунктах 4.11.11-4.11.12 відстані мають бути збільшені настільки, щоб останні краплі струменя дощувальної води не пересікали меж охоронної зони, якщо:

Таблиця 4

Найменша відстань на поверхні землі від сопла дощувального апарата до проекції на землю 

найближчого проводу повітряної лінії електропередачі, м

Тип

Марка

Відстань, м, при напрузі, кВ

до1

10

35

Далекоструминні дощувальні апарати

ДН-1

20

30

30

ДА-2

20

40

40

ДД-15

30

45

45

ДД-30

40

55

55

ПУК-3

30

45

45

ДДН-70

50

65

65

ДДН-100

70

85

85

Середньоструминні дошувальні машини (від кінцевого дощувального апарата)

"Фрегат"

15

30

30

"Волжанка" (ДКШ-64)

15

20

20

— питомий опір води менше 7 Ом см;

— на дерев'яних опорах повітряної лінії 6-20 кВ встановлені ізолятори типу ШС 10-А;

— ділянки ліній електропередач, які проходять по сільськогосподарських угіддях, де здійснюється полив дощуванням, не забезпечені автоматичним повторним включенням (АПВ).

4.11.15. Для поливу широкозахватними дощувальними машинами вибирають площі, по яких не проходять повітряні лінії електропередачі.

4.11.16. Організацію зрошувальної системи і вибір технологічних схем роботи дощувальних машин і агрегатів в охоронній зоні лінії електропередачі необхідно здійснювати з врахуванням пунктів 4.11.11-4.11.14. Замір питомого опору води проводить кваліфікований персонал проектної організації.

4.11.17. При переміщенні дощувальних машин під проводами електричних ліній, що знаходяться під напругою, потрібно виконувати вимоги Правил охорони електричних мереж.

4.11.18. При використанні дощувальних машин для поливу не дозволяється:

— під час роботи і при переїзді дощувальних машин знаходитися на крилах, рамі візка, підніжках і навісці трактора, фермі і під фермою двоконсольних агрегатів, під струменем і поблизу сопла далекоструминних машин;

— допускати надмірного викривлення водопровідного трубопроводу;

— наближатися поливним агрегатом до бровки зрошувального каналу на відстань менше 0,7м;

— здійснювати полив і переїзди вздовж зрошувального каналу, з опущеним водозабірним вузлом на транспортній швидкості агрегату;

— переміщувати електрифіковані машини в темну пору доби при відключеній сигналізації і несправній системі світлового контролю;

— проїжджати дощувальним машинам типу "Днепр" та "Кубань" під високовольтними лініями електропередач;

— перевозити або переміщувати насосну станцію з працюючим двигуном;

— розміщувати насосну станцію ближче 1,5м від краю берега водозабору;

— транспортувати насосну станцію, не обладнану гальмами, при швидкості більше 15 км/год.;

— зберігати безпосередньо біля станції паливо, мастильні матеріали та інші предмети, що не мають відношення до її обслуговування;

— проводити полив ділянок, які розташовані відносно дощу-вальної машини з протилежного боку лінії електропередач напругою вище 1000 В.

4.11.19. На ділянках, що розміщені коло полів, оброблених пестицидами, роботи належить проводити з навітряного боку.

При зміні напряму вітру, що викликає попадання парів пестицидів або продуктів їх розпаду в робочу зону, необхідно застосовувати засоби захисту відповідно до вимог розділу 9 частини 1 або припинити роботу.

4.12. Вимоги до землеробства у гірських, передгірських зонах і на схилах.

4.12.1. В кожному підприємстві проводиться паспортизація оброблюваних крутосхилих земельних ділянок з зазначенням крутості поздовжніх і поперечних схилів, перешкод, небезпечних місць тощо.

Небезпечні місця на ділянках повинні бути позначені попереджувальними знаками "Обережно! Інші небезпеки" згідно з ГОСТ 12.4.026.

4.12.2. Згідно з вимогами Правил дорожнього руху України (розділ 28) мобільну сільськогосподарську техніку, призначену для роботи в гірських умовах, потрібно забезпечувати противідкатними упорами (башмаками).

4.12.3. Під час роботи на схилах необхідно стежити за покажчиком крену.

4.12.4. Перед початком робіт на крутих схилах слід додатково перевірити справність гальм, рульового управління, ходової частини і муфти зчеплення, креноміра, рівень масла в картері двигуна, у гідравлічній системі і гідросистемі коробки переміни передач.

4.12.5. Для вимушеної зупинки машини (трактора) повинна бути вибрана ділянка з найменшим нахилом. При тривалій зупинці на схилі після заглушення двигуна машину потрібно поставити на стоянкове гальмо, педалі робочих гальм поставити на защіпку, включити І або задню передачу, навісне знаряддя опустити або заглибити робочі органи, а під колеса або гусениці підкласти противідкатні упори (башмаки).

4.12.6. При роботах на схилах ширина розворотної смуги має бути не менше подвійної ширини захоплення машинно-тракторного агрегату.

4.12.7. При роботі на схилах двері кабіни з боку верхньої частини схилу повинні бути закріплені у відкритому положенні. Не допускається перебування в кабіні трактора сторонніх осіб.

4.12.8. При одночасному русі двох тракторів і більше по схилу відстань між ними має становити не менше 50м, при зустрічному роз'їзді — не менше 2 м.

4.12.9. Під час подолання крутих і слизьких підйомів (спусків) в складі колони машина, що рухається ззаду, не повинна починати рух доти, поки передня машина не подолає підйом (спуск). Підйом необхідно долати на нижчій передачі без зупинок і переключення передач.

4.12.10. Розбивати загінки і прокладати перші борозни на схилах потрібно під керівництвом відповідальних осіб, призначених власником.

4.12.11. Працювати стогокладом дозволяється на схилі не більше 6° і при швидкості вітру до 10 м/сек.

Частина 3

ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ У ТВАРИННИЦТВІ

1. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ

1.1. Безпека процесів, пов'язаних з виробництвом продукції тваринництва, повинна відповідати вимогам державних стандартів, технологічної та експлуатаційної документації, інструкцій з вимог безпеки до технологічних процесів, вимогам 1 та 3 частин цих Правил.

1.2. У виробництві продукції тваринництва на працюючих можуть діяти небезпечні й шкідливі виробничі фактори, викладені в розділі 1.1 частини 1 цих Правил, а також нижченаведені:

— біологічна небезпека (мікроорганізми: бактерії, віруси, рикетсії, спірохети, гриби, актиноміцети, найпростіші та продукти їхньої життєдіяльності і макроорганізми: тварини, рослини, люди й продукти їхньої життєдіяльності, а також культури кліток і тканин);

— спільні хвороби для людей і тварин: бруцельоз, туберкульоз,ящур, сибірка, сап, сказ, Ку-гарячка, лептоспіроз, туляремія і деякі гельмінтози (бичачий і свинячий солітер, трихінельоз, ехінококоз).

На підприємствах із виробництва продукції тваринництва повинні бути передбачені заходи щодо захисту працюючих від дії цих факторів.

1.3. Мікроклімат виробничого середовища не повинен чинити несприятливого впливу на працівників. У виробничих приміщеннях, де неможливо встановити допустимі нормативні показники мікроклімату через технологічні вимоги до виробничого процесу, повинен бути забезпечений колективний або індивідуальний захист працівників згідно з вимогами розділу 9 частини 1 цих Правил. В інших виробничих та підсобних приміщеннях мікроклімат повинен відповідати ГОСТ 12.1.005.

1.4. Рівень шуму на робочому місці повинен бути не більше 80 дБА відповідно до ГОСТ 12.1.003.

У разі відсутності технічної можливості зниження шуму на робочих місцях до гранично допустимих величин працівники допускаються до роботи лише при наявності засобів індивідуального захисту.

1.5. Біологічна безпека повинна забезпечуватися мінімальним часом контакту працівників із тваринами, кормовими сумішами, продукцією тваринництва, екскрементами тварин і відходами виробництва; ефективною роботою вентиляції, систематичним проведенням дезінфекційних робіт та прибиранням приміщень, застосуванням дезодорантів, встановленням бактерицидних ламп та ін.

1.6. Температура поверхонь, що оточують постійне робоче місце, не повинна перевищувати 35 °С.

1.7. Небезпечні місця та зони на фермах необхідно позначати попереджувальними знаками згідно з ГОСТ 12.4.026. Знаки, безпеки повинні бути розміщені на видному місці.

1.8. Сигнальні пристрої, які попереджують про небезпеку, розміщують таким чином, щоб сигнали були помітними або добре прослуховувались під час виконання виробничого процесу.

1.9. Поводження з тваринами має бути спокійним, упевненим, але не грубим.

1.10. Над стійлами агресивних тварин слід вивішувати попереджувальні знаки відповідно до ГОСТ 12.4.026 з пояснювальним написом типу "Обережно! Корова б'ється!" тощо.

1.11. Конструкція станків, секцій, стійл для тварин повинна відповідати вимогам ОНТП 1-89, ОНТП 2-85, ОНТП 3-85, ОНТП 4-85, ВНТП-СГіП-46-1.94, ДБН В.2.2-1-95.

1.12. Працівники по догляду за тваринами, які мають незначні рани, садна, захворювання шкіри, допускаються до роботи лише з дозволу медпрацівників і за умови виконання ними потрібних захисних заходів.

2. ВИМОГИ ДО ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

2.1. При проектуванні, організації ї впровадженні виробничих процесів у тваринництві необхідно виконувати вимоги:

Завантажити