НПАОП 0.00-1.73-14Правила охорони праці та безпечноїексплуатації технологічнихтрубопроводів

  1. Для виконання робіт підвищеної небезпеки роботодавець повинен одержати дозвіл відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, ме­ханізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107(далі - Порядок видачі дозволів).

  2. Роботодавець повинен призначити відповідальну особу з контролю за технічним станом і дотриманням вимог щодо безпечної експлуатації трубо­проводів на виробничих дільницях (на установках або в цехах) (далі - відповідальна особа) із числа інженерно-технічних працівників, які мають по­свідчення, зазначені в пункті 2.1 глави 2 розділу II цих Правил, а також при­значити осіб, що здійснюють технічне обслуговування трубопроводів на виро­бничих дільницях.

  3. Відповідальна особа повинна забезпечити:

  • контроль за усуненням визначених несправностей під час технічного огляду та експертного обстеження трубопроводів;

  • контроль щодо підготовки трубопроводів до і після ремонту, технічного огляду та експертного обстеження відповідно до глави 2 розділу II цих Правил;

  • перевірку записів в експлуатаційному журналі щодо щоденного зовнішнього візуально-оптичного огляду;

  • надання приписів особам, які здійснюють технічне обслуговування тру­бопроводів, і керівникам виробничих дільниць щодо технічного обслуго­вування трубопроводів;

  • підготовку пропозицій роботодавцю щодо запобігання аваріям або забо­рони експлуатації трубопроводу в разі виявлення несправностей, що можуть призвести до аварій або травмування людей;

  • зберігання експлуатаційної документації на трубопроводи (крім експлу­атаційного журналу);

  • ведення записів у паспортах трубопроводів;

  • приймання разом з керівником виробничої дільниці в експлуатацію тру­бопроводів після монтажу (ремонту або заміни ділянок).

  1. Особи, які здійснюють технічне обслуговування трубопроводів на ви­робничих дільницях, повинні забезпечити:

  • щоденний зовнішній візуально-оптичний огляд трубопроводів і запис його результатів в експлуатаційний журнал;

  • усунення несправностей, визначених під час щоденного зовнішнього візуально-оптичного огляду;

  • виконання приписів відповідальної особи в експлуатаційному журналі;

  • підготовку трубопроводів до і після ремонту, технічного огляду, експертного обстеження або відключення ділянок трубопроводу;

  • зберігання експлуатаційного журналу трубопроводів.

  1. Експлуатаційна документація на трубопроводи кожної виробничої дільниці повинна містити:

  • наряди-допуски на ремонт за формою, наведеною в додатку 2;

  • акти промивання або продування трубопроводів за формою, наведеною в додатку 3;

  • експлуатаційний журнал трубопроводів за формою, наведеною в до­датку 4;

  • паспорт на кожний трубопровід за формою, наведеною в додатку 5;

  • свідоцтва про монтаж, ремонт трубопроводу або заміну ділянок трубо­проводу за формою, наведеною в додатку 6;

  • акти випробування трубопроводів на міцність і щільність за формою, наведеною в додатку 7;

  • акти пневматичного випробування трубопроводів на щільність з визна­ченням падіння тиску за час випробування за формою, наведеною в додатку 8;

  • акти випробування арматури за формою, наведеною в додатку 9;

  • перелік технологічних трубопроводів на установці за формою, наведе­ною в додатку 10;

  • висновки експертного обстеження (технічного діагностування) трубо­проводів;

  • проектну документацію на кожний трубопровід.

  1. Вимоги щодо контролю за параметрами технологічного середовища в
    трубопроводах і щоденного огляду трубопроводів

    1. Контроль та реєстрацію параметрів технологічного середовища (тем­пература і тиск) у трубопроводах, у тому числі і в тимчасово відключених ділянках, необхідно здійснювати відповідно до технологічного регламенту управління процесом, який затверджується роботодавцем на підставі проект­ної документації на трубопроводи.

    2. Роботодавець повинен визначити ділянки трубопроводу, які знахо­дяться в особливо складних умовах, а саме, де:

  • змінюється напрям потоку (коліна, трійники, а також ділянки трубопро­водів перед арматурою й після неї);

  • є зварні з'єднання;

  • можливе скупчення вологи, речовин, що спричинюють внутрішню ерозію та корозію ділянок трубопроводів (тупикові й тимчасово непрацюючі ділянки трубопроводу, дренажні відводи);

  • можливе створення виробничого середовища, що спричинює зовнішню корозію ділянок трубопроводів;

  • є фланцеві з'єднання;

  • є сальникові ущільнювачі на арматурі.

    1. Кожний трубопровід підлягає щоденному зовнішньому візуально-оп­тичному огляду, під час якого на ділянках трубопроводу, які знаходяться в особливо складних умовах, необхідно перевірити:

  • цілісність ізоляції й захисного покриття;

  • виникнення зовнішніх дефектів зварних з'єднань (тріщини, свищі та по­ристість зовнішньої поверхні шва);

  • виникнення зовнішніх дефектів ділянок трубопроводів, що працюють в особливо складних умовах (тріщини усіх видів і напрямів, свищі та пористість зовнішньої поверхні трубопроводу, зовнішня корозія, розшарування поверхні трубопроводу, жолоблення, провисання, овальність труб);

  • фланцеві і муфтові з'єднання щодо їх розгерметизації;

  • сальникові ущільнювачі арматури (запірної і регулюючої) щодо їх роз­герметизації;

  • дренажні пристрої щодо їх розгерметизації;

  • стан реперів для спостереження за зростанням залишкової деформації трубопроводів із аустенітної сталі, що працюють за температури понад 500° C;

  • виникнення ознак корозії заглушок, встановлених під час відключення на тривалий строк трубопроводів з вибухонебезпечними, пожежонебезпеч- ними та хімічно небезпечними (корозійними й ерозійними до металу, кислот­ними та лужними) речовинами.

    1. Зовнішній візуально-оптичний огляд трубопроводів, що працюють в умовах вібрації, а також фундаментів під опорами та естакад для цих трубо­проводів необхідно здійснювати не рідше одного разу на 3 місяці із застосу­ванням приладів контролю за амплітудою та частотою вібрації, які не повинні перевищувати 0,2 мм при частоті вібрації не більше 40 Гц.

Визначені при цьому відхилення від зазначених норм необхідно фіксу­вати в експлуатаційному журналі трубопроводу та усувати під час ремонту трубопроводу.

    1. Результати зовнішнього візуально-оптичного огляду повинні заноси­тися в експлуатаційний журнал особою, що здійснювала цей огляд.

    2. У разі виявлення під час зовнішнього візуально-оптичного огляду трубопроводів окремих свищів у трубопроводі, негерметичності фланцевих з'єднань, сальникових ущільнювачів арматури керівник виробничої дільниці разом з відповідальною особою повинні прийняти рішення щодо огородження зон із виявленими пошкодженнями та усунення негерметичності без підго­товки або з підготовкою ділянки трубопроводу для ремонту відповідно до ви­мог глави 2 розділу II цих Правил, про що відповідальна особа разом з керів­ником робочої зони повинні зробити запис в експлуатаційному журналі тру­бопроводів.

    3. У разі виявлення під час зовнішнього візуально-оптичного огляду трубопроводів перелому осі труби в місці зварювання, тріщин будь-яких роз­мірів і напрямків, сітки або ланцюжка пор, зовнішньої корозії ділянок трубо­проводу керівник виробничої дільниці разом з відповідальною особою по­винні прийняти рішення щодо проведення позачергового технічного огляду трубопроводу відповідно до вимог глави 3 розділу III цих Правил, про що відповідальна особа разом з керівником робочої зони повинні зробити запис в експлуатаційному журналі трубопроводів.

  1. Вимоги щодо технічного огляду трубопроводів

    1. Періодичний, первинний та позачерговий технічні огляди трубопро­водів повинні виконувати фахівці спеціалізованої або уповноваженої ор­ганізації в присутності відповідальної особи суб'єкта господарювання або, за наявності у суб'єкта господарювання дозволу на виконання цих робіт, отрима­ного згідно зПорядком видачі дозволів, фахівці суб'єкта господарювання, які мають посвідчення відповідно до вимог НПАОП 0.00-6.08-07.

    2. Періодичний технічний огляд трубопроводів, що працюють під тис­ком понад 10 МПа з технологічним середовищем, яке має ерозійні та корозійні властивості з будь-якою швидкістю корозії, необхідно здійснювати не рідше одного разу на рік.

    3. Періодичний технічний огляд трубопроводів, що працюють під тис­ком до 10 МПа, необхідно здійснювати в строки згідно з додатком 11 залежно від категорії трубопроводів та технологічного середовища, визначених у до­датку 1, а також швидкості корозійно-ерозійного зносу трубопроводів.

    4. Періодичний технічний огляд трубопроводів необхідно здійснювати під час проведення ремонту устаткування в робочій зоні.

    5. Періодичний технічний огляд трубопроводу необхідно здійснювати після підготовки трубопроводу до технічного огляду згідно з пунктом 2.12 глави 2 розділу II цих Правил і випробування трубопроводу на міцність та щільність згідно з главою 4 розділу III цих Правил.

Перед періодичним технічним оглядом підземних трубопроводів необ­хідно зробити виїмку ґрунту на окремих ділянках завдовжки не менше 2 м з подальшим оглядом ізоляції, зняттям ізоляції для огляду антикорозійного за­хисту та пошкоджень трубопроводу, виміром товщини стінок трубопроводу.

    1. Обсяг робіт, який необхідно виконувати під час періодичного техніч­ного огляду трубопроводу, залежить від результатів зовнішніх візуально-оп­тичних оглядів та визначення місць пошкодження трубопроводу під час ви­пробування трубопроводу на міцність та щільність згідно з главою 4 розділу III цих Правил.

    2. Під час первинного технічного огляду необхідно здійснити випробу­вання трубопроводу на міцність і щільність, зовнішній візуально-оптичний огляд трубопроводу, перевірку відповідності здійсненого монтажу проектній документації та складання свідоцтва про монтаж трубопроводу.

    3. Під час періодичного технічного огляду трубопроводу з тиском до 10 МПа необхідно забезпечити:

•перевірку записів в експлуатаційному журналі трубопроводів осіб, що здійснюють технічне обслуговування трубопроводів, та відповідальної особи;

  • визначення методом неруйнівного контролю розмірів виявлених пош­коджень трубопроводу під час випробування трубопроводу на міцність та щільність;

  • неруйнівний контроль дефектів зварних з'єднань;

  • вимір твердості зварних з'єднань та місць, де виявлена корозія під час зовнішніх візуально-оптичних оглядів та випробування трубопроводу на міцність та щільність;

  • вимір товщини стінок трубопроводу методами неруйнівного контролю;

  • вимір товщини стінок температурних компенсаторів;

  • занесення результатів технічного огляду в паспорт трубопроводу.

    1. Під час періодичного технічного огляду трубопроводу високого тиску необхідно додатково забезпечити:

  • розбирання фланцевих або муфтових з'єднань випробувальних ділянок трубопроводу;

  • перевірку стану муфт, фланців, їх стикових поверхонь і різьби, прокла­док, кріплення, а також фасонних деталей і арматури, якщо такі є на випробу­вальних ділянках;

  • контроль твердості кріпильних виробів фланцевих з'єднань, що працюють за температури 400° C, відповідно до вимог, визначених у технічних умовах на постачання.

    1. Неруйнівний контроль дефектів зварних з'єднань трубопроводу необхідно проводити відповідно до вимог ДСТУ E№ 1714:2005 "Неруйнівний контроль зварних з'єднань. Контроль зварних з'єднань ультразвуковий (E№ 1714:1997, IDT)" (далі - ДСТУ E№ 1714:2005) або ДСТУ E№ 1435:2005 "Не­руйнівний контроль зварних з'єднань. Контроль зварних з'єднань, виконаних плавленням, радіографічний (E№ 1435:1997, IDT)" (далі - ДСТУ E№ 1435:2005).

    2. Визначення розмірів пошкоджень трубопроводу необхідно здійснювати відповідно до вимог ДСТУ E№V 583-6-2005 "Неруйнівний кон­троль. Контроль ультразвуковий. Частина 6. Дифракційно-часовий метод для виявлення і визначення розмірів несуцільностей (E№V 583-6:2000, IDT)" (далі - ДСТУ E№V 583-6-2005).

    3. Вимір товщини стінки трубопроводу під час технічного огляду необ­хідно здійснювати відповідно до вимог ДСТУ 4046-2001 ультразвуковими тов­щиномірами, які призначені для відповідного радіуса кривизни (половина діа­метра) трубопроводу і повинні відповідати вимогам ГОСТ 28702-90 "Кон­троль неразрушающий. Толщиномеры ультразвуковые. Общие технические требования".

На прямих ділянках внутрішніх цехових трубопроводів завдовжки до 20 м і міжцехових трубопроводів завдовжки до 100 м вимір товщини стінки необ­хідно виконувати не менше ніж у трьох місцях відповідно до вимог ДСТУ 4046-2001.

Вимір товщини стінки в кожному місці необхідно проводити в 4 точках через 90° по периметру труби, а на відводах трубопроводу - не менше ніж у 3 точках по великому і малому радіусу зігнутих ділянок трубопроводу відповідно до вимог ДСТУ 4046-2001.

    1. Вимір твердості зварних з'єднань та місць, де виявлена корозія, необ­хідно виконувати ультразвуковими твердомірами.

    2. Періодичний технічний огляд трубопровідної арматури, у тому числі зворотних та запобіжних клапанів, приводних пристроїв арматури (елек­тричний, пневматичний, гідравлічний, механічний приводи), необхідно здійснювати в період технічного огляду трубопроводу, при цьому особливу увагу необхідно приділити арматурі, що працює в особливо складних умовах, де найбільш вірогідний знос арматури внаслідок внутрішньої ерозії, внутрішньої та зовнішньої корозій, вібрації й інших причин.

Періодичний технічний огляд арматури необхідно здійснювати на ре­монтних дільницях або в спеціалізованих ремонтних підприємствах відповідно до вимог технічних умов на постачання арматури. В обґрунтованих випадках допускається здійснювати технічний огляд арматури шляхом її розбирання безпосередньо на місці установки (приварна, великогабаритна, важкодоступна арматура).

Під час періодичного технічного огляду арматури, у тому числі зворотних та запобіжних клапанів, повинні бути виконані такі роботи:

  • зовнішній огляд;

  • розбирання й огляд стану окремих деталей;

  • огляд внутрішньої поверхні і за необхідності контроль неруйнівними ме­тодами;

  • притирання поверхонь ущільнювачів (у разі необхідності);

  • складання арматури;

  • регулювання пристроїв відкриття-закриття запобіжних та зворотних клапанів;

  • випробування на міцність і щільність.

    1. За результатами періодичного технічного огляду трубопроводу необхідно провести оцінку технічного стану і прогнозування працездатності трубопроводу відповідно до вимог ДСТУ 4046-2001.

У разі виявлення під час технічного огляду незадовільного технічного стану трубопроводу суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити прове­дення експертного обстеження (технічного діагностування) трубопроводу.

    1. Технічний стан труб вважається незадовільним, якщо в результаті технічного огляду:

  • виявлено дефекти зварних швів протяжністю більше 30 % кола стику, що не підлягають виправленню;

  • виявлено розміри різьбових з'єднань, які вийшли з поля допусків, наве­дених у технічних умовах на їх виробництво, або на різьбі є зриви витків, тріщини, корозійний знос;

  • трубопровід не витримав гідравлічного або пневматичного випробу­вання на міцність;

  • на поверхні труби було виявлено тріщини, відшаровування, деформації (гофри, вм'ятини, здуття);

  • товщина стінки труби під впливом корозії або ерозії стала меншою за допустиму, наведену в додатку 12.

    1. Технічний стан фланців вважається незадовільним, якщо за резуль­татами періодичного технічного огляду визначено:

  • незадовільний стан ущільнювальних поверхонь (наявність тріщин, рако­вин, наявність деформації та інших дефектів);

  • зменшення товщини стінки коміра фланця до бракувальних розмірів труби;

  • зрив, заминання або знос різьби в різьбових фланцях високого тиску, а також наявність люфту в різьбі, що перевищує допустимі межі.

    1. Технічний стан кріпильних деталей вважається незадовільним, якщо за результатами періодичного технічного огляду виявлено:

  • появи тріщин, зриву або корозійного зносу різьби;

  • випадки вигину болтів і шпильок;

  • залишкову деформацію, що призводить до зміни профілю різьби;

  • знос бічних граней головок болтів і гайок.

    1. Технічний стан температурних компенсаторів вважається неза­довільним, якщо за результатами періодичного технічного огляду виявлено:

  • товщина стінки сильфона або лінзи досягла розрахункової величини, вказаної в паспорті компенсатора;

  • товщина стінки сильфона досягла 0,5 мм, незважаючи на те, що ро­зрахункова товщина його стінки має нижчі значення;

  • компенсатори пропрацювали допустиме число циклів з урахуванням умов експлуатації в пожежонебезпечних і токсичних виробничих середови­щах.

    1. Результати періодичного технічного огляду і строк наступного кон­тролю за технічним станом трубопроводу повинні заноситися до паспорта тру­бопроводу за формою, наведеною в додатку 5.

  1. Вимоги щодо випробування трубопроводів на міцність та щільність

    1. Випробування трубопроводів на міцність та щільність повинні вико­нувати фахівці спеціалізованої, уповноваженої організації в присутності відповідальної особи або фахівці суб'єкта господарювання, які мають посвід­чення, зазначені в пункті 2.1 глави 2 розділу II цих Правил, за наявності у суб'єкта господарювання дозволу на виконання цих робіт, отриманого відповідно до Порядку видачі дозволів.

    2. Трубопроводи з технологічним середовищем груп А, Б (а), Б (б) згідно з додатком 1, а також вакуумні трубопроводи, окрім звичайних випробувань на міцність і щільність, необхідно піддавати додатковому пневматичному ви­пробуванню на щільність з визначенням падіння тиску під час випробування разом з визначенням місць пошкодження трубопроводів.

    3. Випробування трубопроводів на міцність та щільність необхідно про­водити одночасно з визначенням місць пошкодження трубопроводів.

Визначення місць пошкоджень трубопроводів необхідно здійснювати ме­тодами неруйнівного контролю, у тому числі акустико-емісійного, з викори­станням мобільної апаратури акустико-емісійного контролю за методикою, визначеною в ДСТУ 4046-2001, або згідно з ДСТУ 4227-2003 "Настанови щодо проведення акустико-емісійного діагностування об'єктів підвищеної небез­пеки" (далі - ДСТУ 4227-2003), або з використанням ультразвукового методу контролю згідно з ДСТУ E№V 583-6-2005.

Визначені місця пошкодження трубопроводу під час його випробування перед технічним оглядом необхідно додатково діагностувати під час техніч­ного огляду для прогнозування технічного стану трубопроводу.

    1. Вид випробування (на міцність і щільність, додаткове випробування на щільність), спосіб випробування (гідравлічний, пневматичний) і величина випробувального тиску визначаються в паспорті трубопроводу.

У разі відсутності в паспорті трубопроводу даних щодо величини випро­бувального тиску її можливо визначити множенням робочого тиску на коефіцієнт 1,05 - 1,10 згідно з ДСТУ 4227-2003.

    1. Заміна гідравлічного випробування пневматичним випробуванням трубопроводів з тиском понад 10 МПа забороняється.

Для трубопроводів з номінальним тиском до 10 МПа допускається заміна гідравлічного випробування пневматичним (стисненим повітрям, інертним га­зом або сумішшю повітря з інертним газом) у таких випадках:

  • якщо несуча будівельна конструкція або опори не розраховані на за­повнення трубопроводу водою;

  • якщо є небезпека промерзання окремих ділянок трубопроводу;

  • якщо застосування рідини (води) неприпустимо з інших причин.

    1. Допускається під час позачергових технічних оглядів та експертних обстежень проводити випробування окремих ділянок трубопроводу, що працюють в особливо складних умовах.

    2. Трубопроводи від запобіжних клапанів довжиною до 20 м, а також свічки від апаратів і систем, пов'язані безпосередньо з атмосферою (окрім тру­бопроводів на факел), випробуванню не підлягають, якщо немає інших вказівок у паспорті трубопроводу.

    3. Допускається проводити випробування трубопроводу, виготовленого із безшовних труб, з нанесеною тепловою або антикорозійною ізоляцією.

Допускається проводити випробування трубопроводів, виготовлених з ін­ших труб, з нанесеною ізоляцією, якщо на зварних і фланцевих з'єднаннях від­сутня ізоляція, що дозволяє проводити їх огляд під час випробування.

    1. Перед проведенням випробування необхідно:

  • вжити заходів щодо підготовки трубопроводу до випробування відповідно до вимог пункту 2.12 глави 2 розділу II цих Правил;

  • позначити місця розташування заглушок та арматури попереджуваль­ними знаками для обмеження доступу працівників або сторонніх осіб у ці місця;

  • встановити прилади для автоматичного виміру температури та тиску в трубопроводі відповідно до вимог ДСТУ 4046-2001;

  • додатково встановити апаратуру неруйнівного контролю на ділянках трубопроводу, що працюють в особливо складних умовах, для автоматичного визначення місць пошкоджень трубопроводу відповідно до вимог ДСТУ 4046­2001.

    1. Гідравлічне випробування необхідно проводити водою з температу­рою від 5 до 40° C, але не нижче за температуру виробничого середовища та критичну температуру крихкості матеріалу трубопроводу, визначену в серти­фікаті на метал труб, який надається постачальником і повинен додаватися до свідоцтва про монтаж, ремонт або заміну ділянок трубопроводу.

Завантажити