НПАОП 0.00-1.75-15Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт

  1. Навантаження (розвантаження) зерна і продуктів його переробки

  1. Інтервали при розміщенні автомобілів на площадках розвантаження і навантаження повинні бути такими: між автомобілями, що стоять один за одним у глибину, - не менше ніж 1 м, між автомобілями, що стоять поруч по фронту, - не менше ніж 1,5 м.

  2. Рух уперед на проїзних платформах автомобілерозвантажувачів здійснюється до проходу задніми колесами автомобіля колісних упорів плат­форм автомобілерозвантажувача при розвантаженні через задній борт, після чого автомобіль здає назад до торкання з упорами.

На платформах з бічним розвантаженням автомобілів - до входження транспортного засобу в її габарит.

У тупиковому варіанті платформи транспортний засіб рухається до тор­кання з колісними упорами.

  1. Вантажопідіймальність автомобілерозвантажувача повинна відповіда­ти вантажопідіймальності автомобіля (автопоїзда і масі самого автомобіля). Довжина платформи автомобілерозвантажувача повинна забезпечувати віль­ну установку на ній колісної бази автомобіля (автопоїзда).

  2. Автомобілерозвантажувач з боковим нахилом платформи повинен ма­ти площадку обслуговування для безпечного відкривання борту автомобіля. Площадка обслуговування повинна мати ширину не менше ніж 0,7 м і бути оснащеною поручнями висотою 1 м.

Відкритий борт автомобіля повинен опиратися на бортовідбійник (якщо це передбачено конструкцією автомобілерозвантажувача та при умові що вісь борту автомобіля знаходиться знизу борту автомобіля).

  1. Автомобілі, що перебувають на платформах автомобілерозвантажува­ча, повинні бути поставлені на ручне гальмо.

Важіль перемикання передач установлюється на задній хід для запобіган­ня мимовільному скочуванню автомобіля при опусканні платформи.

Забороняється розвантаження автомобілів зі спущеними або ослабленими шинами.

Перебування водія в кабіні автомобіля при підйомі або нахилі платформи забороняється.

  1. Автомобіль на платформах з розвантаженням через задній борт пови­нен займати середнє по ширині платформи положення для рівномірного навантаження на гідроциліндри.

  2. Підпружнювальні упори платформи повинні надійно запобігати ми­мовільному скочуванню автомобілів. У разі розвантаження автомобіля через задній борт водій обов’язково встановлює страхувальні ланцюги або троси.

Тросове страхувальне пристосування виконується за допомогою троса, який має відповідати діючому стандарту, що має свідчення про випробування за ГОСТ 3241-91 «Канаты стальные. Технические условия», з діаметром не менше 25 мм (по середині робочої ділянки). У місцях стропування трос по­винен бути зрощеним не менше ніж трьома затискачами з відстанню між ни­ми і вільним кінцем троса не менше шести його діаметрів.

Застосування кілець, виконаних куванням, замість затискачів не допус- кається.

  1. При автоматичному обслуговуванні автомобілерозвантажувачів водій має право в’їжджати на автомобілерозвантажувачі при включеному сигналь­ному табло «В’їзд дозволений».

У випадку аварійної ситуації натиском кнопки «Аварія» зупиняється платформа; подальше керування автомобілерозвантажувачем може прово­дитися з пульта ручного керування.

  1. Для безпечного розвантаження і прискорення установки автопоїзда ти­пу КАМАЗ на платформі автомобілерозвантажувача НПБ-2СМ1 необхідно фарбою намітити місцезнаходження переднього колеса автомобіля.

Кабіна автомобіля КАМАЗ під час розвантаження з платформи повинна перебувати поза зоною дії бортовідкривача.

  1. Забороняється перебування працівників за автомобілем, що розванта­жується через задній борт, при піднятій платформі.

Під час розвантаження автомобілів-самоскидів перебувати поблизу кузо­ва з боку розвантаження заборонено.

  1. При неповному спорожнюванні кузова його очищення необхідно про­водити довгими шкребками. При цьому працівнику заборонено перебувати в кузові автомобіля.

  2. Ремонтні роботи під піднятою платформою автомобілерозвантажува­ча допускається проводити за умови надійної її підпори за допомогою стійок або колод діаметром 200-300 мм з металевими бандажними кільцями та з до­триманням вимог інструкції з охорони праці, розробленої відповідно до ви­мог НПАОП 0.00-4.15-98 та затвердженої роботодавцем.

  3. Колодязь зі сходами для доступу до опор гідропідйомників повинен бути закритий знімною кришкою. Під час роботи автопідйомника відкривати кришку забороняється.

  4. Для безпечного обслуговування автомобілерозвантажувачів необ­хідно:

  • стежити, щоб платформа автомобілерозвантажувача в крайньому ниж­ньому положенні рівномірно лягала на опорні коробки і трамплін;

  • щозмінно перевіряти надійність упорів коліс і ланцюгового або тросо­вого страхувального пристрою, роботу гальма, нагрівання редуктора і елек­тродвигуна (на дотик);

  • щозмінно перевіряти міцність кріплення тягового троса до барабанів лебідки (при механічному приводі);

  • щомісяця змащувати солідолом шестірні, валики кареток, вісі блоків, тяговий трос (при механічному приводі).

  1. Завантажувати вантажі навалом допускається не вище бортів кузова (основного або нарощеного).

Штучні вантажі, покладені вище рівня бортів, необхідно зв’язувати міцними прядив’яними канатами; застосування сталевих тросів або дроту не допускається.

При навантаженні та розвантаженні тарно-штучних вантажів необхідно застосовувати їх пакетування з використанням піддонів, строп і пакетуваль- них засобів. У пакетах вантажі повинні бути скріплені. У кузові автомобіля пакети повинні бути розкріплені.

  1. Під час супроводу вантажу на автомобілі працівники повинні перебу­вати в кузові на обладнаних для сидіння місцях. Забороняється сідати на борт кузова, стояти в кузові, сідати і висаджуватися під час руху автомобіля, а та­кож перебувати на підніжці, пересувати вантаж з місця на місце, пересад­жуватися, курити і приймати їжу.

  2. Переміщення і установка вагонів під навантаження та розвантаження повинно проводитися під спостереженням посадової особи або відповідаль­ного працівника, який керує роботою.

  3. Швидкість руху локомотивів і маневрових потягів по під’їзних заліз­ничних коліях має відповідати діючим технічним умовам на маневрові робо­ти:

  • при русі локомотивом уперед по вільних шляхах (поза межами тери­торії підприємства) - 35 км/год;

  • при русі вагонами вперед по вільних шляхах (поза межами території підприємства) - 25 км/год;

  • при русі локомотивом уперед по вільних шляхах на території підприємства - 15 км/год;

  • при русі вагонами вперед по вільних шляхах на території підприємства - 10 км/год;

  • при русі в скрутних умовах (криві малих радіусів, погана видимість), на переїздах, переходах, на вагових шляхах, при в’їзді (виїзді) поїзда у ворота підприємства, при підході локомотива до складу для причеплення й розчеп­лення вагонів - 3 км/год;

  • при пересуванні вагонів за допомогою маневрових лебідок - 2 км/год.

Застосування маневрових лебідок при ухилі залізничних колій і при пе­реміщенні вагонів з одного шляху на інший не допускається.

  1. Пересування вагонів уздовж фронту навантаження і розвантаження має здійснюватися маневровими локомотивами (група вагонів) або маневро­вими лебідками.

При пересуванні вагона за допомогою маневрової лебідки працівники по­винні перебувати осторонь від натягнутої вітки троса.

Пересувати вагони за допомогою автонавантажувачів необхідно авто­навантажувачами з відповідною вантажопідіймальністю, обладнаними ав- тозчіпкою.

Пересування одиночних вагонів вручну забороняється.

  1. Під час проведення маневрових робіт забороняється:

  • одночасно пересувати в одному напрямку кілька вагонів у розчеплено­му стані по одному шляху;

  • пересувати вагони і зрушувати їх з місця шляхом наштовхування одно­го вагона на інший.

  1. Фіксація вагона має здійснюватися локомотивом або гальмовими башмаками; використання сторонніх предметів (камені, дошки) забороняєть­ся.

  2. Відкривання дверей кузовних вагонів або люків спеціалізованих ва­гонів має здійснюватися при повній їх зупинці, встановленні гальмових баш- маків і підготовці прийомних пристроїв.

Двері вагона необхідно відкривати за допомогою металевих поручнів і спеціальних пристосувань (лебідок). Застосування ломів забороняється.

Люки спеціалізованих вагонів-зерновозів і цементовозів мають відкрива­тися за допомогою штурвалів і системи важелів.

Щоб уникнути травмування під час відкривання дверей працівник пови­нен, тримаючись за поручень, відходити убік руху дверей, що відкриваються, і перебувати за простором дверного прорізу.

При відкриванні дверей упиратися у дверну стійку або дверний брус за­бороняється.

Відкривання бортів платформ необхідно починати із середніх запорів. При цьому працівники повинні перебувати на безпечній відстані від бортів платформи (1 м).

  1. Люк у хлібному щиті необхідно відкривати люковідкривачем; віджи­мання хлібного щита має здійснюватися щитовідтискувачем.

  2. Транспортування хлібних щитів до місця їх складування повинне здійснюватися механізованим способом.

  3. Забороняється проводити змащення, очищення і ремонт механізмів при роботі вагонорозвантажувальників, а також проводити огляд і ремонт електроустаткування при включеному головному рубильнику.

  4. Щити механічної лопати повинні бути масою не більше ніж 5 кг.

  5. Для переміщення щитів механічної лопати необхідно використовува­ти сталевий канат ТК 6Х378,7-Н-150-1.

Щоб уникнути утворення петель при перенесенні лопати канат повинен бути з м’яким сердечником. Кінці каната в щиті лопати повинні зашпаро­вуватися.

При утворенні петель або вузлів на канаті роботу необхідно зупинити.

Канати не повинні дотикатися і тертися об стійки дверного прорізу.

Канат механічної лопати повинен мати довжину, що забезпечує два-три запасних витки на барабані лебідки, за умови знаходження щита лопати в дальньому куті вагона.

Підносити канат вручну слідом за лопатою забороняється.

  1. Частини приводного механізму лопати, які рухаються та які врівно­важують вантажі, а також горизонтальні і вертикальні вітки робочого каната, що проходять поза вагоном, повинні бути огородженими.

  2. Запірний механізм лебідки механічної лопати повинен легко включа­ти муфту; всі механізми - вільно провертатися, лебідка - легко обертатися при холостому і робочому ході лопати.

Механізм лопати повинен забезпечувати автоматичне включення бараба­на для намотування троса, коли кільця ланцюга будуть перебувати від пово­ротного ролика на відстані не менше ніж 150-200 мм.

  1. Перебувати спереду щита механічної лопати під час робочого ходу забороняється.

Під час виконання вантажних робіт за допомогою механічної лопати пе­ребування працівників у зоні натягнутих канатів та усередині кутів, утворе­них натягнутими канатами, забороняється.

  1. Перед пуском механічної лопати необхідно перевірити справність ро­бочого каната, щита і правильність установки виносних блоків, а також справність заземлення електроустаткування, пускових апаратур і кабелю, що підводить електричний струм.

  2. Під час експлуатації вагонорозвантажувальників типу ИРМ, ЦНИИМПС, ВРГ вагон повинен бути надійно закріплений на платформі ма­шини. Перебування працівників у вагонах та під платформою вагонорозван- тажувальника забороняється.

  3. Перед включенням дебалансового приводу інерційного вагонорозван- тажувальника необхідно подавати звуковий сигнал.

  4. По обидві сторони інерційної машини повинні бути світлофори. Експлуатація машини без світлофорів не допускається. Установлювати вагон на платформу вагонорозвантажувальника допускається при зеленому світ­лофорі за сигналом оператора (бригадира).

  5. Забороняється пересування вагона по платформі інерційного вагоно- розвантажувальника зі швидкістю більше ніж 3 км/год.

  6. Опускання упорів (розгальмовування вагона) має проводитися після виходу з вагона механізму, який його розвантажує.

  7. При розвантаженні важкосипучої мінеральної сировини для комбікормової промисловості необхідно використовувати спеціальні маши­ни, які призначені для розвантаження такої сировини.

  8. Зачищення вагона має здійснюватися при повній зупинці механізму, який його розвантажує.

  9. При проведенні вантажно-розвантажувальних робіт забороняється пе­ребування працівників:

  • у вагоні, які не причетні до процесу;

  • під піднятим вантажем та їх переміщення разом з вантажем;

  • між стінкою вагона, пакетами і навантажувачем, що робить ма­неврування;

  • усередині вагона під час навантаження насипних вантажів.

Забороняється пересуватися по борту піввагона, сидіти, стояти на його бортах.

Підніматися працівникам на піввагон, спускатися усередину піввагона необхідно за допомогою приставної драбини. Застосування вагонних скоб- трапів при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт забороняється.

  1. Під час вантажно-розвантажувальних робіт з тарними вантажами з метою попередження ушкодження підлоги вагона під вагою навантажувачів застосовують металеві листи товщиною 4-5 мм, які в міру навантаження- розвантаження повинні переміщатися у вагоні.

  2. Штабель усередині вагона необхідно розбирати зверху вниз послідов­ними горизонтальними рядами. Висмикувати мішки із середини або залиша­ти на штабелі звисаючі мішки не допускається.

  3. Під час розвантаження вагона-зерновоза необхідно відкрити два за­вантажувальних люки, щоб уникнути утворення у вагоні вакууму.

Продукт, який завис у вагоні, необхідно видаляти за допомогою вібра­торів (типу ИВ-19, 20, 98) або лопат з подовженою ручкою.

  1. Доступ працівників усередину вагонів-зерновозів за наявності в них вантажу забороняється.

  2. Під час навантаження і розвантаження вантажів на електрифікованих залізничних коліях роботи на дахах вагонів, на навантажених платформах, на цистернах необхідно виконувати після відключення контактної мережі.

  3. Під час завантаження вагона через люки в даху переходити з до­поміжної площадки на дах залізничного вагона і назад необхідно по справ­ному відкидному містку з поруччям. У зимовий час відкидний місток пови­нен бути очищений від снігу і льоду.

  4. Проводити роботи на даху вагона без наявності обгороджуючого по­руччя або кріплення монтажного пояса працівника до тросової підвіски забо­роняється.

  5. Переходити з даху одного вагона на іншій забороняється. По даху ва­гона пересування має здійснюватися по трапу.

  6. При навантаженні вагона-зерновоза кришки люків необхідно відкри­вати обережно, щоб не поранити руки.

Телескопічні труби необхідно опускати без співударяння із поверхнею люків.

При завантаженні вагона через один завантажувальний люк необхідно відкрити кришку другого люка з метою виходу з вагона надлишку повітря.

Для накладення закручення повинен використовуватися дріт діаметром 5­6 мм.

  1. Під час підіймання телескопічних труб перебування на даху вагона забороняється.

  2. Навантаження і розвантаження сипучих вантажів із суден і барж по­винні здійснюватися механізованим або пневматичним способом.

  3. Судно або баржа при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт мають бути надійно пришвартовані біля вантажного причалу, щоб уникнути переміщення від вітру, течії та хвилювання води.

Екіпаж судна має слідкувати за положенням швартовних канатів (своєчасно підбирати або відпускати).

  1. Перед початком роботи необхідно відкрити кришки люків з метою провітрювання для видалення газів, що накопичилися.

Перед спуском у трюм після провітрювання необхідно провести аналіз повітря в трюмі на наявність шкідливих речовин, кисню.

  1. Спуск працівників у трюм судна або баржі повинен проводитися по трапу або безпечних сходнях.

Трапи необхідно встановлювати у всю ширину прольоту та надійно за­кріплювати.

  1. Робота усередині судна або баржі при їх розвантаженні і завантаженні допускається при достатньому освітленні електричними лампами у вибухо- безпечному виконанні при напрузі струму не більше ніж 42 В.

  2. Перед пуском пневматичної установки в роботу необхідно перевірити справність підвісних зернопроводів, лебідок і стріл, які призначені для пе­реміщення зернопроводів у горизонтальному та вертикальному положенні, їхніх підвісок і кріплень.

Зернопроводи збирають і опускають у трюм піднімальними пристосуван­нями. Підіймання і опускання стріли з підвішеним зернопроводом необхідно робити так, щоб одна стріла не торкалася іншої.

Перед пуском лебідки і підйомом стріли необхідно переконатися, що стріла, а також підвішений зернопровід висять вільно, не торкаються висту­паючими частинами борту люка судна (баржі).

  1. Пневматичні установки і циклони необхідно обслуговувати з безпеч­них площадок, обгороджених поруччям висотою не менше ніж 1 м.

  2. Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт забороняєть­ся:

  • подавати вантаж або вантажезахоплюючі пристрої у трюм без попере­дження;

  • перебувати під піднятим вантажем;

  • залишати вантаж у підвішеному стані або незакріпленим, якщо він мо­же переміститися при крені судна (баржі).

  1. Під час навантаження зернометальником воронку останнього необ­хідно кріпити трьома прядив’яними канатами до конструкції судна (баржі), щоб уникнути мимовільного обертання на підвіску.

  2. Для безпечного проходу працівників по зерновому насипу необхідно укладати на нього трапи або настили.

  1. Навантаження (розвантаження) круглого лісу і пиломатеріалів

  1. Навантаження і розвантаження колод, кряжів, стовпів, пиломатеріалів і шпал здійснюються механізованим способом із застосуванням кранів, наван­тажувачів, машин і механізмів, оснащених вантажозахоплювальними при­строями.

  2. Розвантаження лісоматеріалів з піввагона і навантаження в автомобілі кранами, оснащеними гнучкими стропами, виконуються бригадою у складі машиніста крана (кранівника) і чотирьох стропальників.

  3. Навантаження і розвантаження лісоматеріалів вручну (крім просочених шпал) необхідно проводити під спостереженням посадової особи або праців­ника, відповідального за безпечне проведення вантажно-розвантажувальних робіт.

  4. Перед розвантаженням круглого лісу працівник, відповідальний за без­печне виконання робіт вантажопідіймальними кранами, зобов’язаний огля­нути стан кожного штабеля, правильність розміщення і кріплення вантажу (круглого лісу, пиломатеріалів), який розташований вище за верхній пояс ку­зова піввагона (далі - «шапки»).

  5. Для зачеплення вантажів у піввагоні стропальники піднімаються у ва­гон за допомогою переносної драбини з крюками, якими вона закріплюється за борт піввагона, або по скобах-поручнях.

  6. Зачеплення круглого лісу здійснюється не ближче ніж 0,5 м від кінців колод.

  7. У піввагоні запобіжні стійки встановлюються в зазори між бортом і штабелем на глибину не менше ніж 0,75 м впритул до основних стійок і за­кріплюються дерев’яним клином.

  8. На платформах запобіжні стійки закріплюються стягуваннями, які за­побігають розвалу вантажу.

  9. Дозволяється розвантажувати «шапку» в один прийом, якщо її маса не перевищує вантажопідіймальності крана.

  10. Під час розвантаження «шапки» зачеплення здійснюється за скоби полужорсткого стропа або під «шапку» підводяться з двох торців чалочні стропи, дротяне обв’язування в цьому випадку розрізається після розванта­ження на землю.

  11. Під час розвантаження «шапки» в декілька прийомів (якщо маса «шапки» перевищує вантажопідіймальність крана) дротяне обв’язування знімається безпосередньо на піввагоні, але заздалегідь з кожної сторони шта­беля встановлюються по три запобіжні стійки висотою на 0,3 м вище за верх­ній рівень «шапки».

  12. Перед розвантаженням або навантаженням лісоматеріалів, що змерзлися, пачки вантажу по всьому периметру в місцях зачеплення очища­ються від льоду.

  13. Забороняється перебування працівників у зоні можливого падіння вантажу під час відкриття бортів платформи, зрізання зв’язуючого дроту, зняття стійок.

  14. Під час установки вантажу працівники повинні перебувати на відстані не менше ніж 3 м від вантажу.

  15. Забороняється переміщати пакети краном, якщо окремі шпали, бруси, стовпи зачеплені одним стропом або стропи нерівномірно натягнуті.

  16. Розвантаження круглого лісу і пиломатеріалів здійснюється на пло­щадки, розміщені перпендикулярно до осі шляху і захищені з кожного боку двома стовпами, або він укладається в стелажі шириною 3 м і висотою шта­беля не більше ніж 3 м.

  17. Розміщення вантажу має забезпечувати стійке положення штабеля.

  18. Лісоматеріали укладаються на підкладки з розділенням кожної пачки по висоті прокладками через 1 м.

  19. Під час складування шпал висота штабелів не повинна перевищувати:

  • 6 м - у разі застосування стріловидних кранів на залізничному ходу;

  • 8 м - у разі застосування козлових кранів;

  • 12 м - у разі застосування баштових і портальних кранів.

  1. Між сусідніми штабелями лісоматеріалів обладнуються подовжні і поперечні проходи шириною не менше ніж 1 м, для штабелів шпал - не мен­ше ніж 5 м, а між групами штабелів (4-6 штабелів) - пожежні проїзди шири­ною не менше ніж 10 м.

  2. Площа групи штабелів не повинна перевищувати 1200 кв.м.

  1. Вимоги безпеки під час роботи на вантажопідіймальних машинах і
    устаткуванні

  1. Під час піднімання і переміщення вантажів вантажопідіймальними ма­шинами і устаткуванням необхідно дотримуватись таких вимог:

Завантажити