НПАОП 0.00-1.75-15Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт

  1. Навантаження (розвантаження) тарно-штучних вантажів

  1. Навантаження (розвантаження) тарно-штучних вантажів необхідно здійснювати за допомогою навантажувачів, конвеєрів, штабелеукладачів.

  2. Для навантаження (розвантаження) тарно-штучних вантажів повинні бути передбачені спеціальні площадки (платформи, естакади, рампи) на ви­соті підлоги кузова транспортного засобу. Рампи з боку під’їзду транспорт­них засобів повинні бути шириною не менше ніж 1,5 м з ухилом не більше 5 ° .

  3. При проведенні вантажно-розвантажувальних робіт з тарно-штучними вантажами необхідно використовувати контейнери (універсальні та спеціалізовані), засоби пакетування, а також спеціальні вантажозахоплю- вальні пристрої, що виключають випадання вантажів.

  4. Навантаження (розвантаження) контейнерів необхідно проводити за допомогою спеціалізованого підіймально-транспортного устаткування (кон­тейнерні крани, причальні контейнерні перевантажувачі, контейнерні наземні вантажно-розвантажувальні засоби, засоби для виконання вантажно- розвантажувальних робіт усередині контейнерів, контейнерні захвати).

  5. Основні параметри і технічні характеристики електро- і автонаванта­жувачів, які використосовуються для роботи в критих залізничних вагонах і контейнерах, повинні відповідати вимогам ГОСТ 27270-87 «Машины напольного транспорта. Электро- и автопогрузчики для работы в контейне­рах и крытых железнодорожных вагонах. Основные параметры и техниче­ские требования».

  6. Під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт із за­стосуванням навантажувачів необхідно дотримуватись таких вимог:

  • майданчик між штабелем і вагоном повинен забезпечувати вільний ро­зворот навантажувача на 180 ° ;

  • для в’їзду навантажувача у вагон між рампою складу і дверним про­різом вагона встановлюються спеціальні настили (містки);

  • швидкість руху навантажувача на рампі складу не повинна переви­щувати 3 км/год;

  • рух навантажувача з вантажем допускається на майданчику з ухилом відповідно до вимог технічної документації навантажувача;

  • ширина проїзду для навантажувача повинна бути не менше ніж 3 м;

  • під час переміщення вантажу на вилах навантажувача вантаж не пови­нен виходити за межі вил більше ніж на 1/3;

  • під час пересування навантажувача висота вантажу від підлоги не по­винна перевищувати 0,3 м;

  • рама навантажувача під час переміщення вантажу повинна бути пара­лельною опорній поверхні або відхиленою назад;

  • не дозволяється відкривати і закривати двері вагонів за допомогою навантажувачів.

  1. Під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт із за­стосуванням електронавантажувачів з живленням від гнучкого кабелю необ­хідно дотримуватись таких вимог:

  • електронавантажувач не повинен виїжджати за межі ділянки, обмежені довжиною кабелю;

  • у разі потреби виконання навантажувально-розвантажувальних робіт на інших ділянках необхідно влаштовувати штепсельні з’єднувачі на відстані 30 - 35 м один від одного по довжині складу;

  • забороняється продовжувати живильний кабель;

  • забороняється прогинати гнучкий трос, на який підвішується живиль­ний кабель;

  • під час роботи електронавантажувача необхідно застосовувати при­стосування, які запобігають перекручуванню живильного кабелю.

  1. Для переміщення тарно-штучних вантажів застосовуються конвеєри із захищеною стрічкою.

  2. Забороняється перебувати проти дверей вагона з тарно-штучним ван­тажем під час їх відкриття.

  3. Вантажі в ящиках, купах, тюках укладаються штабелями.

  4. Висота штабелів у складських приміщеннях під час складування їх вручну не повинна бути більше ніж 3 м.

  5. Навантажувачами укладають вантажі пакетами на піддонах в 2 - 4 яруси залежно від міцності тари, компактності пакетів і відповідно до макси­мального навантаження, яке допускається на нижній піддон (пакет).

  6. Вантажі в мішках, лантухах і стосах укладаються в стійкі штабелі:

  • вручну - на висоту не більше 2 м;

  • за допомогою механізмів - до 6 м.

Матеріали в мішках допускається укладати вручну в штабелі у вигляді усіченої піраміди висотою не більше шести рядів із шириною відступу кож­ного ряду не більше 0,5 м. Піднімати вантажі в мішках вище шостого ряду треба по сходнях шириною не менше 1 м і з набитими на них поперечними планками. Підйом вантажів одним працівником (ручне навантаження) допус­кається на висоту не більше дев’ятого ряду.

  1. Мішки необхідно укладати по ширині і довжині «вперев’язкою» для утворення стійких стінок штабелів.

  2. Забороняється укладати в штабель вантажі в упаковці, які мають не­правильну форму і не забезпечують стійкість штабеля.

  3. Вантажі, які не піддаються штабелюванню, укладають на стелажі.

  4. Між штабелями створюються проходи шириною не менше ніж 1 м.

  5. При укладанні вантажів у бочках, барабанах на торець другий і третій яруси необхідно розділяти прокладками з дощок.

При укладанні в накат крайні бочки або барабани нижнього ряду необ­хідно закріплювати клинами по обидва боки кожного вантажного місця.

  1. Вантажі в бочках, барабанах і у вигляді рулонів розвантажують вручну шляхом перекочування, якщо склад перебуває на одному рівні з підлогою вагона або кузова автомашини. При цьому працівник, що виконує вантажні роботи (вантажник), повинен перебувати за переміщуваним ванта­жем, штовхаючи його від себе. Не допускається утримувати руки на торцях вантажу при його перекочуванні.

Якщо склад розташований нижче рівня підлоги, то вантаж допускається розвантажувати двом вантажникам шляхом скочування його бічною поверх­нею по слегам або покатам. При цьому вантажники не повинні перебувати перед барабанами, бочками та рулонами, які скочуються по слегам.

  1. Під час розвантаження і переміщення рулонів паперу механізованим способом необхідно застосовувати вантажопідіймальні механізми, що облад­нані захватами, які пристосовані для рулонів.

Рулони переміщують по одному. Переміщувати два рулони необхідно за наявності захватів для двох рулонів.

  1. Листовий папір, який надійшов у стосах або пачках, необхідно зберігати на стелажах або в штабелях на піддоні. Листовий папір, що упако­ваний у щитки, допускається зберігати в штабелях на підлозі.

Припустима висота штабелів паперу і картону при укладанні вручну - 1,6 м, при механізованому укладанні - 2,5 м.

  1. Рулонний папір необхідно зберігати в штабелях з установкою рулонів вертикально на торець. Гранична висота складування рулонного паперу на торець - 7 м.

Рулонний папір складують в накат на висоту не більше трьох рулонів з розклиненням кожного рулону нижнього ряду.

  1. При безстелажному зберіганні матеріали і напівфабрикати, що упако­вані в пачки, ящики та коробки, необхідно укладати в стійкі штабелі на під­донах. Припустима висота штабеля: 2,5 м - при використанні засобів ме­ханізації, 1,6 м - при укладанні вручну.

  2. При навантаженні (розвантаженні) і складуванні поліграфічної про­дукції необхідно дотримуватися таких вимог:

  • перед навантаженням готова продукція повинна бути покладена і упа­кована в тару;

  • тара та упакування повинні відповідати кожному виду продукції і бути в справному стані;

  • розвантаження (навантаження) готової продукції необхідно здійснюва­ти на піддони, що забезпечують використання транспортних засобів без до­даткових операцій по перевантаженню. Піддони повинні бути виготовлені відповідно до вимог ГОСТ 9078-84 «Поддоны плоские. Общие технические условия»;

  • пачки або ящики необхідно укладати по всій площині піддона рівними і щільними рядами однакової висоти;

  • при навантаженні в контейнери або автофургони продукції без піддонів пачки необхідно укладати щільними рядами однакової висоти по всій пло­щині;

  • забороняється вантажити слабко зв’язані пачки або нещільно впаковані ящики, залишати порожнечі в середині або біля стін автотранспортних за­собів (контейнерів);

  • під час підіймання, опускання і переміщення контейнера краном, авто­навантажувачем або іншими машинами працівники не повинні перебувати на контейнері, всередині нього, а також на поруч розташованих контейнерах;

  • пачки, ящики необхідно укладати щільно, без проміжків, щоб уникнути їх переміщення при русі. При наявності проміжків між вантажами необхідно розміщати міцні дерев’яні прокладки та розпірки;

  • пачки, ящики, які покладені вище бортів, необхідно ув’язувати мотуз­ками, канатами прядив’яними або зі штучного волокна;

  • при навантаженні (розвантаженні) готової продукції на транспортний засіб не допускається кидати її та брати пачки і ящики за обв’язувальні ма­теріали;

  • складування і зберігання готової поліграфічної продукції необхідно здійснювати в пачках або ящиках шляхом укладання їх у штабелі або стелажі на піддонах;

  • гранична висота штабеля при укладанні пачок із друкованою про­дукцією вручну на піддони повинна бути 1,6 м;

  • банки з фарбою необхідно складувати на висоту не більше ніж 1,6 м;

  • стелажі для зберігання банок з фарбами повинні бути металевими або дерев’яними та оброблені вогнезахисною сполукою.

  1. Забороняється штабелювання:

  • тари різного типу;

  • тари з різними розмірами в плані;

  • при хиткому положенні тари в штабелі;

  • стоячої тари без бортів;

  • на відстані менше ніж 0,5 м від краю рампи за наявності відбійного бруса;

  • на відстані менше ніж 1,5 м від краю рампи за відсутності відбійного бруса;

  • при несиметричному завантаженні тари.

  1. Дештабелювання вантажів необхідно проводити зверху вниз.

  1. Навантаження (розвантаження) негабаритів, великовагових і
    довгомірних вантажів

  1. Негабаритами вважаються вантажі, які перевищують встановлений га­барит вантаження.

  2. До великовагових належать вантажі, які мають масу більше 500 кг.

  3. До довгомірних належать вантажі, які мають довжину більше 6 м.

  4. Негабарити, великовагові і довгомірні вантажі під час навантаження і розвантаження переміщаються за допомогою вантажопідіймальних кранів.

  5. Вантажно-розвантажувальні роботи з негабаритами, великоваговими й довгомірними вантажами (устаткування, металеві і залізобетонні конструкції, лісоматеріали, труби, рейки) необхідно проводити механізованим способом за допомогою підіймально-транспортного устаткування (кранів, лебідок, блоків, тельферів, талів).

  6. Роботи з переміщення великовагового устаткування та машин дозво­ляються за наявності проекту вантажно-розвантажувальних робіт або техно­логічних карт складання вантажу.

  7. Навантаження (розвантаження) великовагових і довгомірних вантажів за допомогою вантажозахоплювальних пристроїв необхідно робити за від­сутності працівників у кабіні і в кузові транспортного засобу, який знахо­диться під завантаженням (розвантаженням).

  8. Забороняється перебування працівників у місцях переміщення вантажу або його можливого перевертання.

  9. Кантувати великовагові вантажі дозволяється на майданчиках, які ма­ють огорожу.

  10. Через кожні 100 м довжини фронту розвантаження важковагових ван­тажів передбачаються протипожежні розриви шириною не менше 5 м.

  11. При підійманні вантажів необхідно стежити за правильністю намоту­вання канатів вантажопідіймальних пристроїв на барабани лебідок.

  12. Стропування великогабаритних вантажів повинно проводитися знімними вантажозахоплювальними пристроями за спеціальні засоби (стро- пувальні вузли, петлі) або позначені місця, залежно від положення центра ва­ги і маси вантажу.

  13. Вантажі, які складені в пакети, повинні стропуватися таким чином, щоб при підійманні була виключена можливість їх падіння.

  14. При механізованому навантаженні (розвантаженні) довгомірні ван­тажі повинні бути зв’язані двома стропами із застосуванням траверси.

Перед підійманням і переміщенням вантажу повинні бути перевірені стійкість вантажу та правильність його стропування.

  1. Вантаж попередньо піднімають на висоту не більше ніж 0,2-0,3 м для перевірки правильності стропування і надійності дії гальма і після цього про­довжують підіймання.

  2. Переміщення вантажів необхідно проводити плавно, без ривків і ударів. Залишати у висячому положенні піднятий вантаж, а також перебу­вання працівників у зоні підіймання (опускання) вантажу забороняється.

  3. Не допускається підтримувати, розвертати та направляти вантаж, що перебуває у висячому положенні, безпосередньо руками. Виконання цих робіт необхідно здійснювати за допомогою відвідного гака або мотузки, яка прикріплена до вантажу.

  4. Під час укладання довгомірних вантажів необхідно застосовувати за­хвати (кліщі). Для запобігання мимовільному скочуванню довгомірних ван­тажів зі штабелів необхідно встановлювати стійки, прокладки, упори, підпірки та кріплення по обидва боки штабеля.

  5. Висота штабеля і стелажа при механізованому укладанні металопро­кату та довгомірного вантажу повинна визначатися залежно від роду ма­теріалу, допустимого навантаження на одиницю площі підлоги і схеми укла­дання вантажу, розробленої на підприємстві та затвердженої роботодавцем.

  6. Під час укладання вантажу в штабелі і стелажі необхідно між пачками і в’язками укладати дерев’яні або металеві прокладки прямокутного перетину товщиною не менше ніж 40 мм для можливості звільнення строп. Кінці про­кладок не повинні виступати за межі штабеля і стелажа більше ніж на 100 мм.

Укладати металопрокат в пачках, в’язках без прокладок при штабелю­ванні способом «в клітину» необхідно з обов’язковим закріпленням крайніх пачок (в’язок).

  1. При складуванні прокату круглого перетину необхідно встановлювати упори, підпірки або кріплення, що виключають можливість падіння або ско­чування прокату зі штабеля або стелажа.

  2. Труби повинні укладатися в такий спосіб:

  • діаметром до 0,3 м - у штабель висотою до 3 м на підкладках і проклад­ках з кінцевими упорами;

  • діаметром більше 0,3 м - у штабель висотою до 3 м в «сідло» без про­кладок. Нижній ряд труб при цьому повинен бути покладений на прокладки та укріплений інвентарними металевими башмаками або кінцевими упорами.

Укладання труб вздовж рейок підкранових та залізничних колій заборо­няється.

  1. Забороняється заповнення секції стелажів вище стійок, бортів, упорів, які обмежують падіння вантажу.

  2. Складування довгомірного вантажу в штабель необхідно проводити на попередньо покладені на підлозі підкладки. Як підкладки необхідно вико­ристовувати залізобетонні башмаки, бруси або шпали.

Укладання довгомірного вантажу безпосередньо на підлогу складу або на ґрунт площадки забороняється.

Перед формуванням штабеля взимку площадку відкритого складу необ­хідно очистити від снігу та льоду.

  1. Кожна пачка, призначена для транспортування, повинна бути зв’язана не менше ніж у двох місцях дротом у дві нитки з повним закрученням.

  2. При підійманні пачок (пакетів) не допускається зачалювати за обв’язку пачок (пакетів), яка не призначена для цієї мети.

  3. Упакування сортового і фасонного металопрокату, листової і смугової сталі повинно здійснюватися відповідно до вимог ГОСТ 7566-94 «Металло­продукция. Приемка, маркировка, упаковка, транспортирование и хранение».

  4. Навантаження і розвантаження листового металу здійснюються елек­тромагнітними або вакуумними захопленнями або із застосуванням спеціальних підкладок для запобігання облому або розрізанню стропів гост­рими краями металу.

  5. Листовий метал і інший металевий вантаж навантажуються і розван­тажуються електромагнітними і вакуумними захопленнями без скидання.

  6. Не дозволяється відключати електромагнітні вакуумні захоплення, якщо вантаж знаходиться на висоті більше ніж 0,5 м від підлоги вагона або поверхні складування.

  7. Зона підійманя і переміщення вантажів електромагнітами і грейфера­ми повинна бути обгородженою і мати сигналізацію, що попереджає про не­безпеку перебування в цій зоні. Обгородження повинні бути пофарбовані в сигнальні кольори відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026-76.

За наявності на захватах страхуючих лап зону підіймання і переміщення вантажів дозволяється не обгороджувати.

  1. При навантаженні (розвантаженні) барабанів з кабелем, дротом або тросом скидати їх не дозволяється.

Барабани, які розвантажують вручну, необхідно утримувати відтягнення­ми за допомогою лебідок або пристосувань, що встановлені з протилежної від працівників сторони.

  1. Залізобетонні вироби під час розвантаження укладаються на підклад­ки і прокладки:

  • фундаментні блоки і блоки стін і підвалів - у штабель заввишки не більше 2,6 м;

  • стінні блоки - у штабель у два яруси;

  • плити перекриттів - у штабель заввишки не більше ніж 2,5 м;

  • ригелі і колони - у штабель заввишки не більше ніж 2 м.

  1. Зачіпка залізобетонних виробів дозволяється за передбачені кон­струкцією монтажні петлі.

  2. Для навантаження і розвантаження автотракторної техніки застосо­вуються траверси.

  3. Масове навантаження і розвантаження автотракторної техніки своїм ходом здійснюється з торцевих платформ, які мають похилі спуски.

У разі відсутності високих платформ споруджуються похилі майданчики.

  1. При переміщенні великовагових вантажів вручну необхідно дотри­муватися таких вимог:

  • при м’якому ґрунті і нерівній поверхні на шляху переміщення вантажу повинні укладатися дошки, бруси або шпали;

  • котки, які застосовуються для переміщення вантажів, повинні бути міцними, рівними і достатньої довжини, їх кінці не повинні виступати з-під переміщуваного вантажу більше ніж на 0,3-0,4 м;

  • для підведення котків під вантаж необхідно користуватися ломами або рейковими домкратами;

  • забороняється поправляти котки під вантажем руками або ногами;

  • забороняється брати коток для перекладання його вперед раніше, ніж він повністю звільниться з-під вантажу;

  • під час пересування вантажу необхідно стежити, щоб котки не повер­талися під кутом стосовно напрямку руху вантажу;

  • при переміщенні вантажу вниз по похилій площині необхідно застосо­вувати затримуючі пристосування, щоб вантаж не котився під дією власної ваги.

  1. Навантаження (розвантаження) мінераловозів, полімеровозів, апати-
    товозів і содовозів

  1. Перед початком навантаження (розвантаження) вагонів (цистерн) міне­раловозів, полімеровозів, апатитовозів і содовозів (далі - мінераловози) необ­хідно:

  • перемкнути світлофор із зеленого кольору на червоний, перевести стрілку на інший шлях і закрити на замок;

  • загальмувати цистерну стоянковим гальмом або встановити башмаки під колеса;

  • перевірити наявність і справність заземлюючого пристрою;

  • опустити (за наявності) перехідний місток із площадки обслуговування на мінераловоз;

  • переконатися за показниками манометрів у відсутності тиску в ци­стерні;

  • пристебнути працюючий карабін запобіжного пояса до страхувального троса (за відсутності стаціонарного огородження на пунктах завантаження- розвантаження);

  • відкривати (закривати) розвантажувальні люки пневмоприводом;

  • користуватися інструментом, що не іскрить;

  • подавати попереджувальний сигнал працівникам складу перед кожним відкриванням і закриванням кришок люків.

  1. При навантаженні (розвантаженні) мінераловозів забороняється:

  • працювати без запобіжного пояса;

  • установлювати башмаки під колеса при русі вагона;

  • знаходитися між вагонами, які переміщуються, або під вагоном і у траншеї;

  • доторкатися до важільної передачі і гальмових колодок при випробу­ванні гальм;

  • проводити навантаження (розвантаження) мінераловозів при поганому освітленні і зледенінні площадок обслуговування;

  • проводити навантаження мінераловозів з несправними механізмами ро­звантаження;

  • залишати відкритими завантажувальні і розвантажувальні люки.

  1. Перед переміщенням (підтягуванням) мінераловозів під завантаження (розвантаження) лебідкою (маневровим пристроєм) необхідно перевірити:

  • стан троса;

  • наявність ізолюючих килимів, ізолюючих наконечників на рукоят­ках важелів лебідки;

  • на відкаточних лебідках - справність блокувань по пуску.

  1. Перед пуском у роботу лебідки і початком підтягування вагонів має бути поданий звуковий сигнал.

  2. Заходити на дах мінераловозів для відкриття і закриття кришок люків необхідно через спеціальні виходи (двері) люкових площадок складу і при повній зупинці вагона.

  3. Для внутрішнього огляду мінераловозів при підготовці їх до заванта­ження, а також під час завантаження (розвантаження) необхідно застосовува­ти переносні світильники напругою не вище 12 В.

  1. Навантаження (розвантаження) контейнерів

  1. Під час навантаження і розвантаження контейнерів працівники повинні дотримуватись таких вимог:

  • контейнери піднімаються із захопленням за чотири фітинги, рима (кільця);

  • завантажені і порожні контейнери встановлюються в один ярус на вільне, очищене від чужорідних тіл місце;

  • багатотоннажні контейнери дозволяється встановлювати в два яруси за допомогою автостропів (спредерів);

  • завантажені і порожні контейнери розміщуються окремо;

  • контейнер повинен спиратися на всі нижні кутові фітинги.

  1. Забороняється піднімати одночасно два і більше контейнери.

  2. Забороняється перебувати стропальникам на контейнерах під час здійснення вантажних робіт.

  3. Стропальники піднімаються на дахи контейнерів із майданчиків на козлових кранах або за допомогою приставних драбин.

  4. Через кожні 100 м довжини фронту розташування контейнерів вста­новлюються протипожежні розриви шириною не менше ніж 5 м.

  5. Через кожний спарений ряд контейнерів встановлюється розрив шири­ною не менше ніж 2 м по всій довжині майданчика.

Завантажити