НПАОП 27.4-1.43-14Правила охорони праці під час виробництва олова і сплавів на його основі

Над ковшами повинні бути встановлені укриття з аспірацією газів.

    1. Відкривання льотки електропропалювальним або кисневим пропалю­ванням повинно проводитися двома працівниками, один з яких повинен перебу­вати біля кисневого вентиля або пускового пристрою пульта.

    2. Перед зливом розплаву компонентів плавки внутрішня поверхня ковша повинна бути покрита шаром шлаку.

Забороняється зливати розплав у непросушений і непрогрітий ківш.

Сушку ковшів необхідно проводити в установках з відводом продуктів зго­ряння з робочої зони.

    1. При випуску розплаву в ківш і переливу його з ковша в ківш працівники повинні знаходитись на безпечній від ковшів відстані.

    2. Забороняється проводити злив розплаву з ковша за наявності на по­верхні намороженої кірки, ставати на борт ковша, ходити по застиглій кірці, розбивати кірку з майданчиків, що знаходяться вище ковша.

Перед зливом розплаву працівник повинен пробити кірку, знаходячись на спеціальному майданчику.

    1. Транспортування розплавів до місця заливки і повернення порожніх ковшів необхідно проводити за встановленими маршрутами, визначеними тех­нологічним процесом виплавки чорнового металу і сплавів.

    2. Розплави необхідно заливати в просушені і ошлаковані ковші або ванни по футерованих або ошлакованих жолобах.

    3. Очищення жолобів плавильних агрегатів і ковшів від корок необхідно проводити після повного затвердіння розплаву.

    4. При виявленні ознаки виливу розплаву плавильний агрегат необхідно зупинити.

    5. Видалення розплаву із шлакових ям та приямків необхідно проводити після його повного затвердіння.

    6. Для вивантаження корок з ковшів у робочій зоні необхідно передба­чати спеціальне місце.

    7. Забороняється перебування працівників проти льоток і шпурових от­ворів під час їх відкривання і закривання.

    8. Розбивку великих шматків оборотних матеріалів необхідно проводити механізованим способом на спеціально обладнаній території, яка повинна бути огороджена. Міцність огорожі повинна виключати можливість її руйнування шматками розбитого матеріалу. Забороняється доступ сторонніх осіб на цю те­риторію.

    9. Під час розбивання великих шматків матеріалів "грушею" механізм її підйому необхідно забезпечити пристосуванням, що виключає можливість пе­редчасного падіння "груші".

Під час підйому "груші" працівники повинні знаходитись на безпечній відстані.

Перед скиданням "груші" необхідно подавати попереджувальний сигнал.

    1. Завантаження матеріалів у відбивні печі повинне бути механізованим. Місця можливого утворення пилу і газів повинні бути максимально ущільнені таким чином, щоб виключити можливість надходження газу і пилу в робочу зону завантажувального майданчика та забезпечити спостереження за станом укосів печі.

    2. Забороняється розташування будь-яких допоміжних приміщень у без­посередній близькості від печей, за винятком приміщень для розміщення кон­трольно-вимірювальних приладів.

    3. Відстань між склепінням печі і нижньою частиною завантажувального майданчика повинна бути не менше 2 м. Стан кладки печі необхідно регулярно перевіряти. Аварійний запас інструменту та матеріалів необхідно зберігати у спеціально відведеному місці.

    4. Рівень розплаву в печі не повинен перевищувати встановленої межі. Випуск шлаку повинен унеможливлювати потрапляння розплаву в шлак.

    5. При зупинці печі більш ніж на одну добу в міру її охолодження необ­хідно регулярно проводити підтягування поперечних і поздовжніх тяг печі для уникнення обвалу склепіння.

    6. Подача та завантаження матеріалів у печі повинні бути механізовані. Завантажувальні пристрої повинні бути закритого типу.

    7. Завантажувальні майданчики печей повинні мати не менше двох ви­ходів.

    8. Перед кожною плавкою необхідно перевіряти стан стін, склепіння, по- дини і електродів печі. Перевірку необхідно проводити при відключеній печі.

    9. Роботи з перепуску, зміни та нарощування електродів необхідно про­водити при відключеній напрузі.

    10. Включення печі необхідно проводити при піднятих від подини елек­тродах. Необхідно переконатися, що подача напруги не загрожує працівникам.

    11. При роботі з частковим зняттям напруги струмопровідні частини, що залишилися під напругою і доступні випадковому дотику, повинні бути огород­жені.

    12. Під час капітального ремонту приводу підйому електродів їх необхідно опустити на подину печі або підвісити та надійно закріпити.

Забороняється закріплення електродів лише стрічками.

    1. Дозволяється спирати захисний кожух електрода (мантель) тільки на подину печі.

    2. Ремонт склепіння електропечі необхідно проводити після повного випуску розплаву.

    3. Забороняється перебування працівників на верхньому та нижньому майданчиках печі при заливанні в піч гарячого шлаку.

    4. Забороняється набирати шлак вище рівня шлакового поясу при роботі печі.

    5. Вторинну сировину, що подається для завантаження на подину печі, вільну від розплаву, необхідно піддавати спеціальній підготовці. Вологість вто­ринної сировини не повинна перевищувати 15 %, а розмір кусків повинен бути не більше 0,2 м.

    6. Об'єм приймальної ванни має бути достатнім для того, щоб кількість олова і феросиліцію, що утворилася під час плавки, при випуску з печі вмісти­лася в приймальну ванну.

    7. Нарощування електродів необхідно проводити на спеціальному стенді.

    8. Забороняється робота печі з охолоджуваним склепінням, яке супровод­жується протіканням води із системи охолодження печі. Стан кесонів необхідно перевіряти щодня.

    9. Підведення і відведення охолоджувальної води до кесонів повинні бути розташовані в місцях, що виключають потрапляння на них розплаву і шлаку. Злив води з кесонів повинен бути видимим. Вода повинна надходити в кесони під тиском. Температура вихідної води повинна бути нижче температури випадіння осаду тимчасової жорсткості.

    10. Для контролю за температурою і тиском охолоджувальної води необ­хідно встановлювати контрольно-вимірювальні прилади, зблоковані з сиг­налізацією. Сигналізація повинна спрацьовувати при підвищенні температури води, яка виходить з кесонів, понад передбачену, а також при зниженні тиску і раптовому припиненні циркуляції води.

    11. Кожен кесон, що знову встановлюється, повинен піддаватися гідравлічному випробуванню на щільність під тиском 1,5 P, де P - робочий тиск води в підвідному водопроводі, зазначений у технологічній документації кесона.

    12. При утворенні пари в кесоні необхідно вжити заходів щодо усунення неполадок. У разі неможливості їх усунення піч необхідно негайно зупинити.

    13. Кожух електропечі повинен бути заземлений.

    14. На електропечах необхідно передбачати світлову сигналізацію, що по­переджає працівників про знаходження печі під напругою.

    15. Перед включенням печі працівники повинні бути попереджені звуко­вим сигналом на всіх виробничих майданчиках.

    16. Механізм підйому і спуску електродів необхідно забезпечити об­межувачами ходу, які автоматично спрацьовують при підйомі та спуску до гра­нично встановленого рівня.

    17. Струмоведучі шини електропечі повинні мати огорожу, що виключає можливість випадкового дотику до шин.

    18. Металеві інструменти для роботи в електропечі повинні бути зазем­лені. Працівники повинні знаходитись на ізолювальних підставках.

Інструменти, що використовуються для обслуговування печі, повинні зберігатися в спеціально відведених місцях.

    1. Видалення уламків електродів необхідно проводити на відключеній печі.

    2. Електропечі необхідно обладнувати пристроєм, що забезпечує повне видалення газів, що виділяються з печі, а також місцевими відсмоктувачами від випускних жолобів та прийомних ванн.

Гази, що видаляються, необхідно піддавати очищенню.

    1. Забороняється експлуатація електропечей у випадках:

  • несправності струмоведучих шин і контрольно-вимірювальних приладів, що забезпечують безпеку робіт, а також заземлювального пристрою кожуха печі;

  • наявності несправного захисного огородження або підлоги робочих май­данчиків;

  • наявності вологи біля льоток та електронебезпечних місць;

  • підвищення температури води в охолоджувальних пристроях вище допу­стимої межі, а також зниження тиску охолоджувальної води нижче допустимої межі;

  • зупинки роботи газовідсмоктувальних (витяжних) вентиляційних систем.

    1. Електропропалювання льотки необхідно проводити з ізольованих містків.

    2. Апарат для пропалювання льотки повинен бути обладнаний сигналь­ною лампою, що попереджає про його включення. Включати апарат дозво­ляється тільки на час пропалювання льотки.

    3. Приводи шунтових вимикачів печей повинні бути заземлені. Біля місць включення повинні бути ізолювальні підставки.

    4. Забороняється електропропалювання водоохолоджуваних льоток.

    5. Забороняється виконувати електропропалювання льотки без викори­стання відповідних засобів індивідуального захисту.

    6. Пропалювання льотки необхідно виконувати при включеній місцевій витяжній вентиляції.

    7. На електропечах необхідно регулярно проводити перевірку стану ого­роджень струмопровідних частин, верхніх майданчиків і перехідних сходів, справності витяжної вентиляції.

    8. Забороняється відкривати люки під час роботи фьюмінгової печі (витяг летючих компонентів з розплавленого шлаку продувкою вуглеповітряною сумішшю).

    9. Кесонований люк дозволяється відкривати тільки після випуску роз­плаву з печі і за відсутності дуття.

    10. У разі неповного випуску шлакового розплаву знімати кесони дозво­ляється тільки після відключення подачі палива і затвердіння розплаву.

    11. При припиненні подачі води в кесони або зниженні її тиску необхідно негайно випустити шлак з печі і вжити заходів щодо з відновлення подачі води.

    12. При попаданні розплаву зі шлаком на грануляцію необхідно припи­нити випуск з печі і здійснити випуск штейну (проміжний продукт виробництва кольорових металів) з відстійника.

    13. У разі прогару кесона та потрапляння води в піч необхідно провести випуск розплаву і зупинити піч.

    14. Розплав з печі необхідно негайно випустити та одночасно припинити подачу палива при:

  • припиненні подачі вторинного повітря;

  • припиненні подачі води в кесони;

  • прориві розплаву з печі;

  • забиванні зливних трубок системи охолоджування і припиненні зливу охолоджувальної води.

Після припинення подачі палива розплав з печі необхідно випустити.

    1. Електропіч необхідно зупинити і провести випуск розплаву через фью- мінгову піч на грануляцію, а залишок металізованого розплаву випустити через льотку в штейнову ванну або в ківш у випадках виникнення аварійного стану печі:

  • прориву розплаву через кожух печі;

  • прогару склепіння електропечі.

    1. Розпал топок фьюмінгової печі необхідно здійснювати тільки за допо­могою електричного запальника.

    2. Вогнева сторона топкових кесонів повинна мати штирі для утримання гарнісажу (твердий захисний шар, що при плавці утворюється на робочій по­верхні стінок печі в результаті фізико-хімічної взаємодії шихти і газів).

    3. У нижньому ярусі кесонів і борової фьюмінгової печі необхідно перед­бачити люки.

    4. Забороняється робота фьюмінгової печі при розрідженні менше 0,1 мм вод. ст.

    5. Завантаження сульфідізатора під фьюмінгову піч повинно бути ме­ханізованим.

    6. Фьюмінгову піч необхідно забезпечити приладами контролю витрат і тиску газу, повітря, температури води в кесонах, які функціонально пов'язані з автоматичними пристроями безпеки.

  1. Вимоги охорони праці під час розливання чорнового металу і сплавів

    1. Забороняється знаходитися поблизу льотки, ковшів і виливниць без відповідних засобів індивідуального захисту під час випуску та розливання чор­нового олова і сплавів.

    2. При роботі з гарячими і розплавленими матеріалами необхідно застосо­вувати справний і попередньо підігрітий інструмент.

Розливання металу необхідно здійснювати в очищені і просушені вилив­ниці.

    1. Наповнення ковшів металом і сплавом необхідно проводити до рівня на 0,15 м нижче від верху ковша.

Не допускається переповнення металом виливниць при його розливанні.

    1. Перед випуском продуктів плавки з печі необхідно перевірити справність установки для грануляції шлаку та переконатися у відсутності вологи (конденсату) на розливному майданчику.

    2. Випуск металу необхідно здійснювати при включених місцевих відсм- октувачах льотки, жолоба і приймальної ванни або ковша.

    3. При заправці порогів, льоток і при закритті шпурів необхідно застосо­вувати підсушені матеріали.

    4. Обробку металу у ванні необхідно проводити сухою шумівкою, попе­редньо підігрітою до (80 - 100)° C.

    5. Забороняється перебування працівників на майданчиках склепіння печі під час випуску розплаву з печі.

    6. Забороняється здійснювати випуск шлаку з поверхні феросиліцію шля­хом зниження рівня шлакового порога у ванні.

    7. Вилучення зливків металу з виливниць повинно бути механізованим.

    8. Складування зливків в штабель повинно виключити можливість падіння їх від випадкових ударів або поштовхів.

    9. Якорі (рими) для транспортування продуктів плавки повинні мати необхідну міцність.

Якорі, що встановлюються в штейновому розплаві, повинні бути захищені обмазкою.

Забороняється повторне використання якорів.

Транспортування блоків, зливків дозволяється після ретельної перевірки їх затвердіння.

  1. Вимоги охорони праці під час прибирання шлаку

    1. На робочому місці працівника, який виконує роботи (далі - шлаківник), повинно передбачити наявність двох виходів.

Робоче місце шлаківника повинно бути обладнане світловою або звуковою сигналізацією, яка попереджає про включення або відключення подачі води.

    1. Грануляційний басейн повинен бути огороджений і розташований поза робочою зоною.

    2. Грануляційний жолоб, розташований всередині приміщення, повинен бути укритий і обладнаний аспіраційною установкою для видалення газів.

Забороняється перебування працівників ближче 5 м від місця зіткнення шлаку із струменем води при розташуванні грануляційного жолоба поза робо­чою зоною.

    1. Тиск і витрата води, що надходить на грануляцію, повинні забезпечу­вати належне гранулювання шлакового струменю і безперервне транспорту­вання гранульованого шлаку по жолобу на всій його довжині від шлакової льотки до зливної ємності.

    2. За процесом грануляції шлаку повинен бути встановлений безперерв­ний контроль. У разі припинення подачі води в жолоб або зменшення її кількості, а також у разі забивання жолоба шлаком або при утворенні в жолобі місць скуп­чення його подачу шлаку на грануляцію необхідно припинити.

    3. У печей, не обладнаних автономною установкою грануляції, випуск шлаку необхідно здійснювати в ківш або в жужільну ванну.

    4. Ковші при каскадному розташуванні необхідно встановлювати так, щоб струмінь шлаку не потрапляв на їх кромку або бічну поверхню.

    5. Оброблення ковшів із застиглим шлаком і штейном необхідно прово­дити в спеціально виділених місцях. Ковші не повинні містити розплавленого шлаку і штейну.

    6. Забороняється приступати до оброблення ковшів при несправному стані вантажопідйомних механізмів, вантажозахватних пристроїв і відсутності огород­жень.

    7. Вибивка ковшів повинна бути механізованою.

    8. Забороняється розвантаження гарячих корок з ковшів на вологі май­данчики.

  1. Вимоги охорони праці під час рафінування чорнового металу і сплавів

    1. У виробничих приміщеннях рафінування чорнового металу і сплавів по­винен здійснюватися контроль за вмістом у повітрі робочої зони миш'яковистого водню.

    2. На робочих місцях повинні бути вивішені індикатори (маячки) для ви­явлення миш'яковистого водню.

При виявленні в атмосфері робочої зони миш'яковистого водню, вміст якого наближається до граничнодопустимої концентрації, у виробничому приміщенні повинні подаватися звукові і світлові сигнали для безпеки працівників.

    1. У разі виходу з ладу або зупинки витяжної вентиляції, яка обслуговує металургійний агрегат, робота агрегату повинна бути припинена до усунення неполадок і відновлення вентиляції.

    2. Збір знімань з рафінувальних котлів повинен проводитися в ємності при працюючій вентиляції. Контейнери зі зніманнями повинні бути щільно закриті.

    3. Приміщення для зберігання знімань має бути обладнане витяжною вен­тиляцією, яка забезпечує регламентоване розрідження.

    4. Приміщення для зберігання знімань повинне бути закритим на замок, ключ від якого повинен зберігатися у майстра зміни. Вхід у приміщення допус­кається у відповідних засобах індивідуального захисту органів дихання (проти­газі) зі згоди відповідної посадової особи.

    5. Завантаження металу і сплаву в котли повинне бути механізованим, а обладнання ущільнене таким чином, щоб при завантаженні, плавленні, знятті знімань і розливанні металу унеможливлювалося надходження газу і пилу в ат­мосферу робочої зони.

    6. Мішалки рафінувальних котлів повинні мати обмежувачі підйому і спуску та бути надійно закріплені.

    7. Транспортування чорнового металу і сплавів до рафінувальних котлів повинно проводитися спеціальними візками або краном.

    8. Не допускається наявність вологи в приміщенні рафінувального цеху. Матеріали, які надходять до цеху, повинні перевірятися на вміст вологи.

    9. Дверцята укриттів рафінувальних котлів повинні мати обмежувачі підйому і спуску. При завантаженні котлів і присадці реагентів дверцята слід відкривати настільки, щоб нормально виконувати зазначені технологічні про­цеси.

    10. Зняття алюмінієвих, сурм'яних та інших знімань має проводитись в протигазах.

    11. Знімання з рафінованих металів і сплавів повинні поміщатися в кюбелі, забезпечені щільними кришками, з'єднаними з аспіраційною системою виробни­чого приміщення.

    12. Під час роботи рафінувальних котлів шибери на газоходах повинні бути відкриті.

    13. При виході з ладу нагрівачів або появі тріщин в стінці рафінувального котла він повинен бути негайно звільнений від розплавленого металу.

    14. Алюмінієві знімання після видалення їх з котлів повинні спрямовува­тися на плавку або на зберігання в приміщення знімань. Зберігання цих знімань у котлах забороняється.

Сурм'яні знімання, якщо зберігання їх не може бути організовано в зазначе­ному приміщенні через відсутність місця, дозволяється залишати у котлах під місцевим відсмоктуванням.

    1. Для гасіння пожежі в цеху рафінування необхідно застосовувати пісок, кошму та вуглекислотні вогнегасники. Застосовувати воду для цих цілей заборо­няється.

    2. Електропечі вакуумного рафінування чорнового олова повинні бути розташовані в окремому приміщенні, що відповідає вимогам ДСП 6.177-2005­09-02.

    3. Видалення знімань з рафінувальних котлів повинно бути механізова­ним.

    4. Кришка печі може бути знята тільки після зняття напруги, заповнення камери печі азотом та охолодження її. Під час знімання кришки працівники по­винні бути віддалені від печі на відстань не менше 3 м.

    5. Після зняття кришки вакуумної печі працівниками служби дозимет­ричного контролю повинні бути зроблені радіометричні виміри стінок печі і кри­шок на радіоактивне забруднення.

    6. Розкривати рафінувальні печі дозволяється тільки після зняття напруги.

    7. При чищенні барометричних труб котел чистого металу повинен бути огороджений екранами. Забороняється перебування працівників на відстані менше 3 м від котлів з оловом.

    8. При розбиранні вакуумної печі повинен проводитися дозиметричний контроль.

    9. При розбиранні вакуумної печі всі вузли і деталі повинні ставитися на спеціальні піддони. Сухе прибирання пилу повинно проводитися промисловими пилососами. Ремонтні роботи слід виконувати у відповідних засобах індивіду­ального захисту та засобах індивідуального захисту органів дихання (респіра­торі).

    10. Після закінчення ремонтних робіт всередині печі всі радіоактивні від­ходи повинні бути зібрані, завантажені в спеціальні контейнери і відправлені на захоронення.

    11. Після закінчення ремонтних робіт повинна бути проведена повна дез­активація установки та одягу, а також перевірені на радіоактивне забруднення робочі поверхні і майданчики.

    12. Працівники ділянки вакуумного рафінування повинні щодня після закінчення роботи проходити дозиметричний контроль.

    13. Профілактичне вимірювання радіоактивного забруднення робочих майданчиків, обладнання, повітряного середовища повинно проводитися згідно з установленим на підприємстві графіком дозиметричного контролю відповідно до вимог ДСП 6.177-2005-09-02.

    14. Забороняється палити та користуватися відкритим вогнем при опресо­вуванні вакуумних печей фреоном.

Для запобігання обмороження очей бризками фреону під час наповнення ним печі необхідно використовувати захисний щиток.

    1. Завантажені в котел блоки чорнового металу і сплавів повинні бути сухими.

    2. Під котлом повинна бути встановлена аварійна ємність для зливу рідкого сплаву.

    3. Електропечі для плавки знімань і пилу рафінувального цеху повинні бути розташовані в окремому приміщенні.

    4. Розтарювання знімань має проводитись у спеціально відведеному місці. Розтарювання гарячих знімань забороняється.

Знімання, яке просипалось, повинно бути негайно прибраним.

Роботи зі зніманнями повинні проводитися у відповідних засобах індивіду­ального захисту органів дихання (протигазі).

Завантажити