Вимоги до спеціальних електричних установок
Улаштування, обслуговування та експлуатація електрозварювальних установок мають відповідати вимогам ПТЕЕС, ПУЕ, НПАОП 40.1-1.21-98, Державних санітарних норм і правил при роботі з джерелами електромагнітних полів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 грудня 2002 року № 476, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13 березня 2003 року за № 203/7524 (далі - ДСанПіН 3.3.6.096-02), Правил охорони праці під час зварювання металів, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 14 грудня 2012 року № 1425, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 січня 2013 року за № 63/22595 (далі - Правила охорони праці під час зварювання металів).
До електрозварювальних робіт допускаються працівники, що пройшли спеціальне навчання, теоретичну та практичну підготовку, мають не нижче II кваліфікаційної групи з електробезпеки, посвідчення зварника про атестацію та запис у посвідченні про перевірку знань і про область поширення допуску на виконання електрозварювальних робіт відповідно до вимог Правил атестації зварників, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 19 квітня 1996 року № 61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 травня 1996 року за № 262/1287.
Постійні електрозварювальні роботи в будівлях проводять у відведених для цього приміщеннях із стінами з неспалимих матеріалів.
Зварювальні агрегати у відділеннях та цехах фабрики підключають до зварювальних постів.
Зварювальні кола джерел зварювального струму не повинні мати з’єднань із колами, що приєднані до мережі.
Двері шаф та кожухів зварювального обладнання, у разі відкриття яких можливий доступ до струмовідних частин, що перебувають під напругою вище ніж 42 В змінного або 110 В постійного струму, обладнують блокуванням, яке під час відчинення дверей вимикає від мережі пристрої, що знаходяться всередині шафи.
Допускається замість блокування застосовувати замки зі спеціальними ключами, якщо під час роботи не треба відчиняти двері.
Електрозварювальні установки, що застосовуються для зварювання в особливо небезпечних умовах (усередині металевих ємностей, у трубопроводах, колодязях, тунелях, котлах), повинні відповідати вимогам ПТЕЕС.
Забороняється проводити будь-які ремонти зварювальних установок під напругою.
У пересувних зварювальних трансформаторах зворотний провід ізолюють так само, як і провід, що приєднаний до електродотримача.
Зварювальні установки на час їхнього переміщення від’єднують від мережі.
Електродотримачі для ручного дугового зварювання та різаки повинні відповідати вимогам ДСТУ 2456-94 «Зварювання дугове і електрошлакове. Вимоги безпеки».
Під час електрозварювальних робіт забороняється використовувати зворотний провід мережі заземлення, а також металеві конструкції будівель і споруд, трубопроводів і технологічного устаткування.
Рукоятки електродотримача виготовляють з неспалимого діелектричного і теплоізолювального матеріалу.
Струмовідні частини електродотримача ізолюють, а також забезпечують захист від випадкового доторкання до них виробу, що підлягає зварюванню, або руками.
У майстернях, кабінах, на робочих місцях зварювання вивішують плакати, які попереджують про можливість опромінення очей та шкіри працюючих. Постійні місця електрозварювальних робіт, розташованих усередині приміщення і поза приміщенням, огороджують світлонепроникними щитами або завісами з неспалимого матеріалу.
Установки з електричного очищення газів і пилоуловлювання виконують відповідно до вимог ПУЕ.
Користування ключами від чарунок підвищувально-вирівнювальних агрегатів та інших місць розташування частин, що перебувають під напругою вище 1000 В, здійснюють не менше ніж два працівники, які мають кваліфікаційну групу відповідно до вимог ПБЕЕС.
Увімкнення електроагрегатів і ліній випрямної напруги, а також перехід на резервні агрегати виконує один працівник оперативного персоналу. Черговий з газоочисної установки може залучатися як другий працівник бригади.
Внутрішній огляд і ремонт електрофільтра або його секцій проводять згідно з ПОР і нарядом-допуском після аналізу повітря на відсутність в електрофільтрі шкідливих газів. Черговий та оперативний персонал, який бере участь у цих роботах, ознайомлюють з ПОР під підпис.
Під час роботи у верхній частині електрофільтрів, що уловлюють пил, відкривають тільки верхні люки. До початку роботи у нижній частині електрофільтрів, що уловлюють пил, струшують електроди та повністю звільняють бункери від пилу.
Електричні установки (печі) влаштовують та розміщують відповідно до вимог розділу 7 ПУЕ.
Експлуатацію електротермічних установок здійснюють відповідно до вимог ПТЕЕС.
Забороняється у виробничих цехах фабрик використовувати електроприлади побутового призначення.
Живлення пристроїв зв’язку, сигналізації та автоматики на фабриках здійснюють напругою не вище ніж 220 В від силової мережі, акумуляторних батарей або випрямних установок. Схеми керування сигналізацією та постачання напруги КВПіА, що розташовані на щитах, пультах і панелях керування, повинні мати сигналізацію про наявність напруги на них.
Роботи з вимірювальними приладами, пристроями релейного захисту, автоматики, телемеханіки та зв’язку виконують відповідно до вимог НПАОП 40.1-1.21-98.
Агрегати та апарати з дистанційним керуванням обладнують КВПіА із зазначенням параметрів технологічного процесу на місці установки агрегату та на щиті керування. Агрегати, робота яких передбачена в автоматичному режимі, обладнують сигналізацією про ввімкнення їх у цей режим. Регулювання, ремонт приладів та засобів автоматизації проводять працівники служби КВПіА.
Контрольно-вимірювальні прилади встановлюють в освітлених місцях, зручних і безпечних для спостереження.
Експлуатація несправних і з простроченими строками перевірки контрольно- вимірювальних приладів забороняється.
Для пристроїв, що живляться напругою не вище ніж 24 В, допускається проведення ліній неізольованими проводами.
Між взаємозв’язаними дільницями й агрегатами фабрик встановлюють гучномовний та телефонний зв’язок. Усі телефонні лінії прокладають не менш як двопровідними.
Засоби зв’язку та сигналізації мають розташовуватись у зонах максимальної видимості й чутності для працівників, а також бути легкодоступними і безпечними під час обслуговування.
Установки зв’язку, сигналізації та автоматики захищають від впливу ліній високої напруги, грозових розрядів і блукаючих струмів. Електричні прилади та щити заземляють відповідно до вимог розділу І ПУЕ.
Вимоги під час ремонтно-монтажних робіт
На фабриках і в цехах первинний, періодичний (черговий) і позачерговий технічні огляди устаткування проводять відповідно до вимог Порядку проведення огляду.
Переміщення обладнання або його частин, маса яких перевищує 30 кг, здійснюють підйомно-транспортними засобами.
Вантажопідйомність підйомно-транспортного механізму повинна відповідати масі найбільш важкої частини, що піднімається, або масі всієї машини відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.01-07.
Усі роботи з переміщення вантажів проводять відповідно до вимог НПАОП 0.001.01-07.
До ведення робіт зі стропування вантажів допускається працівник, який має посвідчення на виконання робіт стропальника.
Усі роботи із закріплення стропами вантажу, що підіймається, проводять у рукавицях.
Підтягування деталей і вузлів підйомними механізмами по землі, підлозі, рейках та іншим шляхом з косим натягом канатів забороняється.
Не допускається працювати на несправних підйомно-транспортних механізмах і пристосуваннях, а також на механізмах, у яких закінчився строк технічного огляду.
Перед початком ремонту обладнання робота машин і механізмів припиняється. Ремонт обладнання та апаратів (бункери, дробарки, грохоти, класифікатори, чани, зумпфи, флотаційні машини, конвеєри) розпочинають після очищення і промивання від сировини та пилу, що в них містяться, та після розбирання електричної схеми і взяття бирки про виконання зазначених робіт.
Заміну, з’єднування кінців ланцюгів елеваторів і вулканізацію конвеєрних стрічок здійснюють за допомогою такелажних пристроїв відповідної вантажопідіймальності з дотриманням вимог заводських інструкцій та за технологічною картою, затвердженою розпорядчим документом технічного керівника фабрики.
Під час ремонту електрообладнання керуються вимогами НПАОП 40.1-1.21-98.
Використання на робочих (ремонтних) дільницях немаркованих та забракованих знімних вантажозахватних пристроїв і тари не допускається.
Ремонт обладнання здійснюють відповідно до прийнятої на підприємстві системи технічного обслуговування, діагностики та ремонту обладнання.
Організацію та проведення ремонтів обладнання здійснюють згідно з вимогами НПАОП 27.1-1.06-08 та цих Правил.
Ремонти основного обладнання виконують відповідно до ПОР, у якому зазначають осіб, відповідальних за дотримання безпеки під час проведення робіт, кількість працівників та їх професії, машини та інструмент, що застосовують, а також порядок і послідовність виконання ремонту та заходи безпеки.
Річні і місячні графіки технічного обслуговування, діагностування та ремонтів обладнання встановлюються розпорядчим документом технічного керівника фабрики.
Ремонтні роботи проводять на підставі наряду-допуску з дотриманням додаткових заходів безпеки, встановлених внутрішніми інструкціями організації.
Для виконання ремонтних робіт призначається технічний керівник, відповідальний за безпечне виконання робіт.
На всі види ремонтів устаткування розробляють інструкції (технологічні карти, керівництва, проекти організації робіт), у яких вказують необхідні пристосування та інструменти, визначають порядок і послідовність робіт, що забезпечують безпеку їх проведення. При цьому порядок і процедури технічного обслуговування й ремонту обладнання встановлюють на підставі керівництва (інструкції) з експлуатації заводу- виробника з урахуванням місцевих умов його застосування. Працівників, що зайняті на ремонтних роботах, ознайомлюють із зазначеними інструкціями, технологічними картами і ПОР під підпис.
Під час виконання ремонтних робіт сторонніми (підрядними) організаціями відповідальні представники замовника і підрядника оформлюють на весь період виконання робіт наряд-допуск або акт передачі ділянки для виконання ремонту, розробляють і здійснюють конкретні організаційно-технічні заходи, спрямовані на підвищення безпеки ведення ремонтних робіт, а також безпечну експлуатацію працюючого обладнання.
Керівник організації, яка веде ремонтні роботи, несе відповідальність за дотримання правил безпеки під час ремонту на ділянці, що прийнята за актом, а при виконанні ремонтних робіт за наряд-допуском спільно з керівником фабрики (в частині забезпечення узгоджених умов, зазначених у наряд-допуску).
Зупинку обладнання, агрегатів, апаратів і комунікацій для внутрішнього огляду, очищення і ремонту, а також пуск здійснюють відповідно до вимог технологічних інструкцій, затверджених технічним керівником фабрики.
На кожній фабриці складається перелік об’єктів і обладнання, ремонт яких проводять із застосуванням биркової системи, наряд-допусків, оформленням ПОР. Перелік затверджується розпорядчим документом роботодавця. Розміри ремонтно- монтажних майданчиків повинні забезпечувати розміщення на них крупних вузлів і деталей машин, пристроїв та інструменту, а також необхідних матеріалів для виконання ремонтних робіт. Під час розміщення вузлів і деталей машин на ремонтно-монтажному майданчику забезпечують проходи між ними відповідно до вимог НПАОП 27.1-1.06-08. Майданчик не захаращується і відповідає масі вантажу, що розміщується на ньому.
Помости, на яких виконують роботи, улаштовують на міцних риштуваннях, збудованих відповідно до вимог Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27 березня 2007 року № 62, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 червня 2007 року за № 573/13840 (далі - НПАОП 0.00-1.15-07). Використання для цього будь-яких опор забороняється.
Для ремонтних робіт використовують помости і драбини.
Драбини, що встановлюють на гладкі поверхні, обладнують гумовими наконечниками, а ті, що встановлюють на землю,- гострими металевими. Драбини надійно спирають верхніми кінцями на міцну опору. Забороняється застосовувати зв’язані драбини.
Верх і низ сходів надійно прикріплюють до конструкцій під час встановлення приставних драбин на підкранові балки, елементи металоконструкцій тощо. Для обслуговування та ремонту електроустановок застосовувати металеві драбини забороняється. Приставні інвентарні драбини повинні бути випробувані та мати відповідне маркування.
До усіх драбин, що знаходяться в експлуатації, прикріпляють бирки, на яких зазначають інвентарний номер, дату наступного випробування, належність цеху (дільниці).
У разі неможливості влаштування помостів під час виконання робіт із драбин на висоті більше 1,3 м працівники користуються запобіжними поясами. Місця закріплення запобіжних поясів під час виконання робіт на висоті зазначають в наряді.
Зупинені для внутрішнього огляду, очищення або ремонту обладнання агрегати, апарати та комунікації відключають від парових, водяних і технологічних трубопроводів, газоходів і джерел постачання електроенергії; на всіх трубопроводах встановлюють заглушки. Обладнання, агрегати, апарати та комунікації звільняють від технологічних матеріалів.
Електричні схеми приводів розбирають, на пускових пристроях вивішують плакати: «Не вмикати! Працюють люди!», а також вживають заходів, що виключають помилкове або самовільне включення пристроїв.
При наявності в робочому режимі апаратів токсичних або вибухонебезпечних газів, парів або пилу їх продувають з подальшим виконанням аналізу повітряного середовища на вміст шкідливих та небезпечних речовин. Контрольні аналізи повітря проводять періодично в процесі ремонту.
Зону проведення ремонтних робіт огороджують від діючого обладнання і комунікацій. На огорожах зони вивішують знаки безпеки, плакати, сигнальні засоби.
Забороняється проведення ремонтних робіт у безпосередній близькості від відкритих рухомих частин механічних установок, а також поблизу електричних проводів та струмовідних частин, що знаходяться під напругою, за відсутності їх належного огородження.
Ремонт і заміну частин механізмів допускається проводити тільки після повної зупинки машини, зняття тиску в гідравлічних і пневматичних системах, блокування пускових апаратів, що приводять у рух механізми, на яких проводяться ремонтні роботи. Допускається при виконанні ремонтних робіт подача електроенергії за спеціальним ПОР.
При виконанні ремонтних робіт на висоті в два яруси і більше між ними влаштовують міцні перекриття або підвішують сітки, що виключає падіння матеріалів або предметів на працюючих.
Для ремонту та заміни футеровки в бункерах застосовують пристрої, що забезпечують безпеку роботи на похилих стінках бункера.
Заливку футеровок розплавленим цинком здійснюють забезпечені спецодягом та ЗІЗ особи, що пройшли навчання, інструктаж та мають досвід виконання таких робіт. Операцію із заливки виконують тільки в присутності технічного керівника робіт.
Поворот барабана млина, а також вибивання футеровочних болтів при укладанні нової футеровки в барабані млина при знаходженні в ньому людей забороняється.
За відсутності механізмів для переміщення й укладання футеровочних плит усередині барабана млина ці роботи виконують відповідно до вимог спеціальної інструкції або технологічної карти, яка визначає необхідні заходи безпеки.
Зварювання та різання футерувальних плит усередині барабана млина здійснюють відповідно до вимог Інструкції з організації безпечного ведення вогневих робіт на вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних об’єктах, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05 червня 2001 року № 255, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 червня 2001 року за № 541/5732 (НПАОП 0.00-5.12-01), і ПОР, що визначає необхідні заходи безпеки.
Обладнання, що працює в середовищі з токсичними реагентами, перед ремонтом ретельно очищають і знешкоджують від цих реагентів.
Під час роботи випалювальних установок забороняється виконувати ремонтні роботи на газових комунікаціях і контрольно-вимірювальній апаратурі.
Кладку горна випалювальної машини ремонтують після охолодження, розбирання електричної схеми приводів машини і тягодуттьових засобів, а також після установки переносного вентилятора для подачі холодного повітря. Під час роботи в горні випалювальної машини користуються справними переносними електричними світильниками напругою не вище 12 В із запобіжною сіткою.
Вогневі роботи (газозварювальні, газорізальні й електрозварювальні) проводять відповідно до вимог НАПБ А.01.001-2014.
На місцях проведення зварювальних і вогневих робіт забороняється розміщувати займисті матеріали.
Під час зварювання всі дерев’яні або інші частини споруд, що можуть загорітися і знаходяться на відстані ближче 2 м від місця зварювання, закривають сталевими листами.
Місця проведення зварювальних і газополум’яних робіт обладнують вогнегасниками або пожежним рукавом (шлангом), приєднаним до пожежного трубопроводу або бака із запасом води не менше ніж 1 м3, та ящиком з піском.
Забороняється зберігати у зварювальній майстерні гас, бензин та інші легкозаймисті речовини.
Горілки і різаки, призначені для проведення газополум’яних робіт, обладнують зворотними клапанами.
Зварювальні установки змінного струму повинні мати пристрої автоматичного відключення напруги холостого ходу або обмеження його до 12 В з витримкою часу не більше ніж 0,5 с.
Постійні електрозварювальні роботи в будівлях виконують у спеціально відведених для цього вентильованих приміщеннях, обладнаних засобами пожежогасіння.
Приєднання електрозварювальної установки до електричної мережі виконують працівники, що мають ІІІ кваліфікаційну групу з електробезпеки, через комутаційні апарати пунктів підключення (рубильників), які замикають на замок.
Корпус електрозварювальної установки, а також затискач вторинної обмотки зварювального трансформатора, до якого приєднують провід, що йде до виробу (зворотний провід), заземлюють на загальний контур заземлення.
Зварювання в замкнутих і важкодоступних просторах, у небезпечних умовах (на висоті), в ємностях, сирих приміщеннях тощо здійснюють за нарядом-допуском на особливо небезпечні роботи з використанням постійного струму.
Зварювальні роботи в закритих ємностях виконують за нарядом-допуском не менше ніж два працівники, атестовані з електробезпеки. Працівник, що має III кваліфікаційну групу з електробезпеки, знаходиться зовні зварювальної ємності і здійснює контроль за безпечним проведенням робіт.
Працівника, який працює всередині ємності, обов’язково забезпечують запобіжним поясом з мотузкою, кінець якої знаходиться у працівника зовні ємності.
Після закінчення робіт зварювальний апарат відключають, а провід з електродотримачем від’єднують від джерела живлення і прибирають в ящик (приміщення), що закривається.
Забороняється виконувати зварювальні роботи на закритих посудинах, що перебувають під тиском (котли, балони, трубопроводи), або посудинах, що містять займисті або вибухонебезпечні речовини. Електрозварювання і різання цистерн, баків, бочок, резервуарів та інших ємностей з-під горючих і легкозаймистих рідин, а також горючих і вибухонебезпечних газів без попереднього ретельного очищення і пропарювання цих ємностей не допускаються.
Вимоги під час обробки руд і пісків, що містять золото
Загальні вимоги
На золотодобувних фабриках застосування процесу амальгамування забороняється.
Підлогу, стіни, стелі, будівельні конструкції цехів та відділень золотодобувних фабрик, де застосовують високотоксичні реагенти, виконують щільними, гладкими з гідрофобним покриттям, яке не вбирає розчини та легко миється.
Технологічні отвори (прорізи) міжповерхових перекриттів, крім поручнів, обладнують вологонепроникними бар’єрами заввишки не менше ніж 0,2 м.
Для запобігання накопиченню розчинів та пульпи підлогу золотодобувних фабрик (у тому числі під ємностями і обладнанням) улаштовують з уклоном у бік дренажних каналів і зумпфів.
Викид стоків з фабричної підлоги без попереднього їх знешкодження забороняється.
Забороняється виконувати в одному приміщенні ціанування та процеси, що протікають у кислому середовищі.
Виняток можливий, якщо обидва процеси складають єдиний технологічний ланцюг. У цьому випадку належить вживати заходів безпеки (робота всіх апаратів під вакуумом, безперервний контроль складу повітря на робочих місцях).
Відділення, у яких технологічні процеси протікають у кислому середовищі, відокремлюють від решти фабрики дренажними системами. Кислі дренажні води перед викидом нейтралізують.
Підлогу, стіни, будівельні конструкції та обладнання цих відділень виконують із кислотостійким покриттям.
Для апаратів, з яких можливе виділення високих концентрацій вибухонебезпечних та вогненебезпечних речовин (водню, сірковуглецю, ціанистого водню), застосовують витяжні вентиляційні системи у вибухобезпечному виконанні.