НПАОП 22.1-1.02-96 Правила охорони праці для підприємств та організацій поліграфічної промисловості

Кількість місць в їдальнях визначається із розрахунку 1місце на 4 працівників в найбільш численній зміні. Для дієтичного харчування виділяється20%від загальної кількості місць.

При їдальні, що обслуговуєпрацівників, які приходять з вулиці, обладнуєтьсявестибюль із гардеробом вуличного одягу з кількістю місць 20% від кількості відвідувачів.

Площа кімнати приймання їжі визначається із розрахунку 1м 2 накожного відвідувача, але не менше 12 м 2 .Кімнату приймання їжі необхідно обладнати умивальниками, кип'ятильниками, електричними плитками, холодильниками.Кімната забезпечується меблями (столи, стільці, шафи дляпосуду), посудом і столовими наборами. При кількості працівниківдо 10 чоловік в зміну замість кімнати приймання їжі допускаєтьсяпередбачатив гардеробній додаткове місце площею 6 м 2 ,де встановлюється стіл для приймання їжі.

В їдальняхнеобхідно передбачати туалети і умивальні, які допускається розміщувати в тамбурах туалетів. Умивальники належить обладнати змішувачами холодної і гарячої води.

В їдальнях допускається передбачати площу і необхідне обладнання для видавання продуктів профілактичного харчування (молока,кефіра,пектиномісткихпродуктів).

4.4.5. Приміщення культурного обслуговування

На поліграфічних підприємствах передбачаються цехові приміщення для зборів, заклади культури і спортивні споруди. Приміщення для зборів належить розміщувати поблизу цехів і дільниць. При кількості працівників на підприємстві до 50 чоловік приміщення для зборів може суміщатися з кімнатою для відпочинку та приймання їжі. Площа приміщень визначається залежно від кількості працівників в найбільш чисельній зміні: від 50 до 100 — 24 м 2, від 101до 200 -36 м 2 ,від 201до 300-48 м 2 .

На підприємствах з кількістю працівників понад 600 чол. належить передбачати зали для зборів, площа яких визначається з розрахунку на 30%працівників зміни при нормі 0,9 м 2 наодне місце.

Зали на 400 місць і більше необхідно обладнувати кінопроекторами відповідно до норм проектування клубів.

4.4.6. Приміщення управлінь та громадських організацій площа приміщень управлінь, конструкторських бюро та громадських організаційвизначається з розрахунку:

- робочі кімнати управлінь -4 м 2 на одного працівника управління;

- робочі кімнати конструкторських бюро, обчислювальних центрів -6 м 2 на одного працівника.

Приміщення профкому: при чисельності працівників від 100 до 300 чол. — 12 м 2 ,від 301до 500 чол. — 18 м 2 ,від 501до 1000 чол. — 36 м 2 ,від 1001 до 1500 чол. — 54 м 2 ,понад 1501чол. — 60 м 2 .

На підприємствах ізсписковоючисельністю працівників до 100 чол. для всіх громадських організацій передбачається одне приміщення площею 12 м 2.

Площа кабінетів з охорони праці визначається в залежності відсписковоїчисельності працівників від 100 до 1000 чол. — 24 м2,від 1001 до 3000 чол. — 48 м2.

На підприємствах із списковою чисельністю працівників до 100 чол., а також в цехах створюються відповіднозагальнооб'єктовийта цехові кутки охорони праці.

Кутки охорони праці розміщуються в приміщеннях для зборів, місцях відпочинку, в місцях проведення інструктажів та навчання з охорони праці і оформлюються відповідно до типових рекомендацій.

5.1.1. У виробничих цехах (дільницях) поліграфічних підприємств мають місце небезпечні і шкідливі фактори. Перелік небезпечних і шкідливих факторів, класифікованих заГОСТ12.0.003-74, подано в додатку 3.

5.1.2. Відповідність виробничих цехів (дільниць) поліграфічних підприємств, технологічного обладнання і робочих місць вимогам діючих нормативних документів з охорони праці та пожежної безпеки забезпечується шляхом раціонального вибору технологічних процесів, виробничих приміщень, видів обладнання, застосуванням певних типів сировини та матеріалів, організації робочих місць, способів зберігання та транспортування сировини, матеріалів, напівфабрикатів і готової продукції, застосуванням засобів колективного та індивідуального захисту працівників.

5.1.3. Параметри мікроклімату (температури, вологості та швидкості руху повітря) на робочих місцях визначаються залежно від категорії важкості, напруженості праці,а також пори року; нормовані значення параметрів мікроклімату вказані в додатку 8.

В цехах і на дільницях,де е складальні програмуючі машини, комп'ютери та інша техніка, робота на яких пов'язана з нервово-емоційним напруженням, необхідно додержуватись оптимальних умов мікроклімату згідно з ГОСТ 12.1.005-88.

Інтенсивність інфрачервоного випромінювання від нагрітого обладнання та інсоляції на робочих місцях маєне перевищувати норм, вказаних В ГОСТ 12.1.005-88.

Нагрівальні пристроїта елементи обладнання, що мають температуру зовнішніх поверхонь вище 35°С, необхідно обладнувати тепловою ізоляцією або загороджувати і фарбувати виділяючою фарбою згідно з ГОСТ 12.4.026-76.

В обладнанні, поверхні якого мають підвищену температуру, ручки виконують з теплоізоляційних матеріалів.

Обладнання, робота якого супроводжується виділенням речовин 1-го та 2-го класу небезпеки, надмірного тепла, пилу, належить постачати необхідними вентиляційними пристроями для відведення надлишкового тепла, шкідливих речовин (витяжна вентиляція, аерація тощо).

5.1.4. Освітленість робочих поверхонь має відповідати нормам, вказаним в додатках 4 і 6.

В усіх виробничих і допоміжних будівлях і приміщеннях належить з максимальною ефективністю використовувати природне освітлення (див. розділ 7.2).

5.1.5. Рівні шуму в цехах і на дільницях поліграфічних підприємств мають бути не вище норм. встановлених ГОСТ 12.1.003-83,СН3223-85 (дод.12). Це забезпечується комплексом заходів, до яких належатьзаходи по зменшенню шуму в джерелахйого генерування, обмеженню (локалізації) його розповсюдження у виробничих приміщеннях (застосуванняшумовбирнихматеріалів для облицювання стін, стель, звуковбирних екранів та кожухів на обладнанні, розміщення обладнання в ізольованих приміщеннях), а також захисту робітників за допомогою 313 органів слуху.

5.1.6. Виробниче обладнання, яке застосовується на поліграфічних підприємствах, маєбути безпечним у виготовленні, транспортуванні, монтажі, експлуатації та технічному обслуговуванні.

Обладнання необхідно експлуатувати у повному комплекті відповідно до технічних умов та конструкторської документації.

Розміщувати виробниче обладнання в цехах і на дільницях належить відповідно до “Общесоюзныхнормтехнологическогопроектированияпредприятийполиграфическойпромышленности”(дод.14).

Мінімальні відстані від обладнання, не включеного в таблицю, до будівельних конструкцій мають бути не менше 0,6 м в неробочій зоні і не менше 1 м зі сторони обслуговування: ширина головних проходів в цехах і на дільницях не менше 1,5 м, а допоміжних (до окремих робочих місць) не менше 1 м. Проходи і проїзди мають бути прямі без різких поворотів, обкреслені на підлозі жовтими лініями. Кутові повороти обладнуються сигналізацією або влаштовуються так, щоб провідники вантажів могли на достатній відстані (не менше 5 м) бачити зустрічний внутрішньоцеховий транспорт або людей.

5.1.7. В усіх цехах передбачаються бази (дільниці) дляміжопераційногозберігання напівфабрикатів (віддрукованих або сфальцьованих аркушів, сфальцьованих брошур, палітурок, сторонок і т. і.),відділені загорожею або обкреслені на підлозі обмежуючими лініями.

5.1.8. Згідно з вимогамиГОСТ12.2.062-81 небезпечні зони і елементи обладнання повинні мати загорожі (дод. 18, 19), блокування, засоби сигналізації (звукової або світлової).Легкоз'ємніі відкидні загорожізблоковуютьсяз приводом обладнання, що не дозволяє пуск обладнання та забезпечує вимикання машин при зніманні або підніманні захисної загорожі. Блокування безпеки знімати не дозволяється.

Пускові і контрольні пристрої розміщують так, щоб їх було добре видно з робочого місця і був вільний доступ для їх вмикання та вимикання.

Технологічне обладнання, яке обслуговується двома чи більше особами, або яке має більше одного пульта управління, обладнується вимикачами"стоп-запори",звуковою сигналізацією при пуску обладнання або блокуванням, яке виключає можливість вмикання обладнання одним оператором без участі інших операторів. Кнопка екстреного вимкнення маєбути червоного кольору і матигрибовиднийштовхач.

5.1.9. Підвісні рухомі транспортери, які несуть на собі пачки паперу, каретки для запресування книг, обладнуються міцними дротяними або сітчастими загорожами знизу і збоку.

5.1.10. Цехові комунікації фарбуються в колір будівельних конструкцій, по яких вони прокладені. На трубопроводи наносятьсяпізнавальнікільцякольору, відповідно до речовини, яка транспортується.(дод.20).

5.1.11. В обладнанні, яке містить джерелаУФвипромінювання, необхідно забезпечити щільну світлову ізоляцію.

5.1.12. Виробничі приміщення обладнуються пристроями (фрамуги, кватирки, витяжні шахти) для природної вентиляції, а також примусової вентиляції (механічної), яка забезпечуєнормований повітрообмін.

5.1.13. Обладнання,виробничі процеси на якому супроводжуються виділенням шкідливих речовин або надмірного тепла, забезпечується місцевими (бортовими)відсмоктувачами,приєднаними до окремої витяжної вентиляційної системи(дод.9).

Вентиляційні системи, з'єднані з вбудованими місцевими відсмоктувачами,зблоковуютьсяз пусковими пристроями обладнання.

На робочих місцях не допускаються концентрації токсичних речовин вище гранично-допустимих концентрацій(ГДК)(дод. 7).

5.1.14. Для утримання обладнання в безпечному, справному стані відповідно до вимог п. 5.1.6 слід проводити своєчасні огляди, перевірки та ремонти згідно зПоложениемопланово-предупредительномремонтеоборудованияполиграфическойпромышленности.

Обладнання підлягає випробовуванню у різних режимах роботи.

Під час випробовування і приймання обладнання перевіряється: правильність встановлення і надійність кріплення робочих органів, наявність заземлення, огорож, стан ізоляції електропроводів; працездатність блокувань, гальм, органів управління і сигналізації,наявність і достатність освітлення робочих зон.

Результати випробовувань оформлюються актом і підписуються службою, яка виконала ремонт, керівником цеху, де експлуатується обладнання, та службою охорони праці.

Результати оглядів, випробовувань і ремонтів записуються в журнал технічного стану обладнання.

Забороняється працювати на несправному обладнанні.

5.1.15. Технічний стан обладнання підвищеної небезпеки належить щозмінно перевіряти і фіксувати в журналі робітниками під час передавання зміни, і не рідше одного разу на два тижні — механіком та електриком дільниці, де встановлене дане обладнання.

Введення нових блокуючих пристроїв, внесення змін в конструкцію обладнання (в тому числі за раціоналізаторськими пропозиціями) узгоджуються з заводами-виготовлювачами та інспекцієюДержнаглядохоронпраці.

5.1.16. Робочі місця на поліграфічних підприємствах мають відповідати вимогамГОСТ12.2.032-78,ГОСТ12.2.033-78,ГОСТ12.2.061-81(ДОД. 16, 17).

Робочі місця на обладнанні, де робота виконується в положенні "сидячи", необхідно комплектувати стільцями, висоту сидіння яких можна регулювати.

5.1.17. Для зберігання складальних матеріалів,стереотипів, фотоплівок. форм трафаретного друку в спеціальнійкладовій,гуми,гумовихдрукарських форм, формнихциліндрівфлексографічногодруку, штампів на дільниці обладнання високої частоти(ВЧ)застосовуються стаціонарні та пересувні стелажі-шафи міцної конструкції висотою не більше 1,8 м.

Виробничі меблі (столи, шафи, верстати і т.і.),про які нема окремих вказівок в даних Правилах, можуть бути встановлені впритул до конструктивних елементів будівель (стін, колон, перегородок).

Поверхня виробничих меблів має бути гладкою, без тріщин і щілин.Столиі невеликі шафи (тумбочки) належить покривати листовим матеріалом з металу (не схильного до окислення) або пластмаси. Невеликі шафи та іншеобладнаннямають щільно прилягати своєю основою до підлоги або мати ніжки заввишки не менше 15 см.

5.1.18 На виробничому обладнанні і меблях, де утворюються заряди статичної електрики, належить встановлювати нейтралізатори.

5.1.19 У виробничих процесах доцільно заміняти токсичні речовини (препарати) на менш токсичні іпожежобезпечні.

Для очищення від забруднень і фарби, знежирювання та миття вузлів обладнання під час ремонтів, зняттяконсерваційногошару з формних пластин і металу, а також змивання друкарських форм належить застосовувати водні емульсії на основі поверхнево-активних речовин (ПАР) замість гасу і бензину.

5.1.20. Розчини і електроліти виготовляються і зберігаються в спеціальних приміщеннях, обладнаних загальною примусовою вентиляцією, а також місцевою витяжною вентиляцією безпосередньо від робочих зон, де виконуються роботи з кислотами, лугами і хімікатами.

Зберігати хромові розчини належить при пониженій температурі (5-10°С) в спеціальнійємкості, яка щільно закривається.

Кількість використовуваних речовин у виробничих і лабораторних приміщеннях — не більше змінної норми.

Змінну норму легкозаймистих рідин(ЛЗР)і горючих рідин(ГР)слід зберігати окремо від інших речовин в посудинах з кришками, які щільно закриваються.

Для перевезення і піднімання тари з кислотами, лугами, електролітами тощо необхідно застосовувати спеціальні пристрої (візки, тачки). Розкривати металеву тару (наприклад, з хромовим ангідридом) слід з використанням спеціальних інструментів і 313.

5.1.21. В цехах і на виробничих дільницях для знімання, транспортування, подавання і встановлювання в обладнання друкарських форм, формних циліндрів, стереотипів, фарбових та зволожуючих валиків, деталей машин застосовують підйомно-транспортні засоби (тельфери, транспортери, візки, шафи-візки і т. і.).Колеса візків покривають пружним матеріалом (гумою, пластмасою).

Зняті з машини валики, циліндри належить зберігати на спеціальних стелажах(стойках,пірамідах) з гніздами та замками для упередження випадання валиків.

5.1.22. У виробничих процесах необхідно застосовувати засоби колективного (вентиляція приміщень, захисне заземлення, знаки безпеки) та індивідуального захисту. Робітникам підприємств належить дотримуватись правил особистої гігієни, вміти надати першу допомогу потерпілим.

5.2.1. Загальні положення

5.2.1.1. Обладнання належить встановлювати так, щоб світло від вікон падало на робочу поверхню збоку, переважно з лівої сторони.

5.2.1.2. Для перенесення і розливання сплаву двома робітниками, використовуються ковші з не менше, як трьома ручками (з однієї сторони — одна, а з другої — дві), покритими теплоізоляційним матеріалом.

5.2.1.3. Використанідрукувальніелементи (рядки, шрифти іт.ін.)та відходи (шлак, стружка гартового сплаву) на робочих місцях та в цехових складах(кладових)збираються в пересувні або стаціонарні металеві ящики з кришками.

5.2.1.4. Під час роботи зсвинцевистимисплавами необхідно дотримуватись правил особистої гігієни (нейтралізація шкірного покриву розчином оцтової кислоти, полоскання порожнини рота тощо).

5.2.2. Складальні цехи (дільниці)

В ізольованих приміщеннях розташовуються дільниці:

- ручного складання;

- машинного рядковідливного складання;

- складально-перфораційних машин;

- машинноголітеровідливногоскладання;

- верстання;

- обкладання форм високого друку;

- чищення лінотипних магазинів і матриць;

-пилососнадля очищення наборних кас;

- відливання шрифтів, лінійок і проміжних елементів;

-кладовішрифтів, матриць і магазинів;

-гартоплавильна;

- фотоскладальна (дільниці комп'ютерного складання, фотоскладальних машин);

- складально-програмуючих апаратів;

-монтажуванняфотоформ;

- підготування матричного матеріалу для стереотипів (при відсутності централізованого забезпечення підготовленим матричним матеріалом для пластмасовихстеоретипів);

- зволоження матричного картону, сушіння настилу і матрицювання;

- машинний зал ЕОМ;

- ремонтна майстерня;

- коректорська;

-кладовацеху;

- контора цеху (кімната майстра).

На підприємствах з невеликим обсягом виробництва допускається поєднувати дільниці верстання, матрицювання, обкладання форм з дільницями ручного складання.

Склад та площа адміністративних приміщень для цехів приймаються, виходячи з конкретних умов виробництва.

5.2.2.1. Дільниці ручного складання (верстання, правлення, підготування форм, матрицювання ірозкомплектуваннянабору)

Наборні каси і ящики, в яких зберігаютьсядрукувальніі проміжні елементи, пересувніта стаціонарні шафи-стелажі і т. і. розміщуються у спеціально відведених місцях.

Шпальти, набір, зверстані сторінки і форми акцидентного набору зберігаються тільки на дошках в спеціальних шафах-стелажах.

Наборні елементи і форми транспортуються за допомогою спеціальних засобів (пересувнихкасореалів,спеціальних візків).

Наборні каси і ящики, в яких зберігаються друкувальні і проміжні елементи, очищуються за затвердженим графіком, але не рідше двох разів на місяць в спеціальному приміщенні (в шафах) за допомогою пилососів або спеціальнихпилососнихустановок.

В друкарнях з невеликим обсягом виробництва допускається очищення кас пилососом (з фільтром длядрібнодисперсногопилу) безпосередньо в цеху в неробочий час.

Для виштовхування форм з-під верхньої плити матричного пресу застосовуються спеціальнівиштовхувачі.

5.2.2.2. Дільниці машинного складання, відливання шрифтів, лінійок та проміжних елементів

В друкарнях з невеликим обсягом виробництва (з роздільним виконанням робіт) допускається встановлюватилітеровідливнііпроміжково-лінійковіавтомати в приміщеннігартоплавильні,проміжково-лінійковіавтомати на дільницяхлітеровідливногоскладання, відливання стереотипів або рядковідливного складання. При цьому робота налітеровідливнихіпроміжково-лінійковихавтоматах допускається тільки в той час, коли основне обладнання цих дільниць не працює.

Рядковідливні машини мають забезпечувати:

- блокування поршня для виключення подавання металу в складену виливницю при слабовимкнутих рядках інедоходженнікотла в переднє положення;

- автоматичне подавання в котел лінотипної відливки в міру витрачання сплаву;

- автоматичне включення місцевоговідсмоктувачапід час розігрівання котла.

В ливарному обладнанні належить передбачати пристрої для захисту робітників від викидання розплавленого металу під час подавання сплаву, заповнення виливниць, формування відливок.

Котли складальних машин мають бути оснащені терморегуляторами.

Для зберігання відливок сплаву в цеху необхідно відводити спеціальне місце. Допускається зберігати відливки сплаву біля машини на спеціальних підставках. Запас відливок в цьому випадку — не більше змінної потреби машини.

Налітеровідливнійдільниці мають бути встановлені стільці для короткочасного відпочинку робітника.

Приміщеннялітеровідливнихавтоматів облицьовується звуковбирним матеріалом. При перевищенні допустимого рівня шуму робітники виробничих дільниць мають бути забезпечені засобами індивідуального захисту органів слуху.

5.2.2.3. Кладовашрифтів, матриць і магазинів

Шафи для зберігання шрифту 1матриць обладнуються опорами (обмежувачами) для виключення можливості випадання ящиків.

Магазини зберігаються на стелажах або в спеціальних шафах з висувними ящиками. Зусилля, потрібне для висування ящиків, — не більше 150 Н (15 кгс).

5.2.2.4. Гартоплавильнадільниця

Гартоплавильнікотли встановлюються так, щоб виключити можливість попадання бризок сплаву в робочі зони.

Наборні елементи дозволяється подавати на переплавляння тільки після очищення від фарби та просушування.

Розливання сплаву в виливницю і подавання матеріалів у котел належить механізувати. Робочі місця забезпечуються пристроями для виймання відливу.

Для ручного розливання сплаву виливниці встановлюють на верстатах загальною висотою (з виливницею) — не більше 0,8 м від підлоги.

5.2.2.5. Фотоскладальний цех (дільниця), дільниці комп'ютерного складання, ЕОМ, складально-програмуючих машин, монтажу фотоформ

Приміщення складально-програмуючих машин, машинні зали ЕОМ облицьовуються звуковбирним матеріалом, дисплеї комп'ютерів обладнуються захисними екранами, а робітники цих дільниць забезпечуються ЗІЗ органів слуху відповідно до вимогДНАОП0.03-3.18-88.

ВТПрозташовують між собою на віддалі не менше 1,5 м. Мінімальна ширина проходів при дворядному розташуванні техніки — не менше 1,2 м, оптимальна віддаль до вікна — 2-4 м, схема розташування пристроїв — в шаховому порядку.

Обчислювальні машини встановлюють і розташовують у відповідності до вимог технічних умов заводу-виготовлювача. Мінімальна ширина проходів з передньої сторони пультів і панелейуправління при однорядному їх розташуванні — не менше 1м, при дворядному — не менше 1,2 м.

Екран ВТП розміщують в площині, перпендикулярній нормальнійлінії зору оператора. Пульт з клавіатурою і екран ВТП мають бути роз'ємними і встановленими в зручному місці, виходячи з індивідуальних особливостей кожного оператора. Висота розміщення екрану: верхній край на 5 градусів нижче рівня очей.

Для нормальної робочоїпози оператора треба правильно взаємно розмістити висоту сидіння і кут нахилу клавіатури. Кут нахилуклавіатури — 5-15 градусів відносно горизонтальної поверхні. Зонаоптимальноївідстані від очей оператора до екрану 45-55 см.

Потужність рентгенівського випромінювання перед екраном дисплеяна відстані 50 мм від поверхні екрану — не більше 100 мкР/г.

Організація праці на складально-програмуючих та іншихмашинахз використанням електронно-обчислювальної техніки маєпередбачатирегламентовані режими праці і відпочинку.

Завантажити