НПАОП 22.1-1.02-96 Правила охорони праці для підприємств та організацій поліграфічної промисловості

4.3.7. Сходові марші, площадки і сходи, які ведуть до виходу,підмосткипри перепаді висоти більше 0,75 м обладнуються міцною огорожею висотою не менше 1,0 м, а при перепаді висоти більше 5 м — огорожею висотою 1,2 м.

Люки в підлозі огороджуються на висоту не менше 1,0 м.

4.3.8. Всі дверні прорізи виконуються без порогів.

4.3.9. Підлоги мають бути без дірок, вибоїн, відкритих отворів, виступаючих шин заземлення, трубопроводів,гвіздків тощо. Дерев'яні підлоги мають бути гладкі без щілин (щілини зашпакльовуються спеціальною мастикою), пофарбовані в кілька шарів олійною фарбою.

Для влаштування підлог використовуються матеріали, що відповідають гігієнічним і експлуатаційним вимогам даного виробництва.

Покриття підлог, оброблення стін, стель, обладнання стін, стель вибирається залежно від характеру виробництва заСНиП2.03.13-88 (дод. 1).

4.3.10. Цехові комунікації (повітроводи, трубопроводи) розташовуються зафальшстіноюабо за підвісною стелею робочих приміщень, кабелі — в підлозі в газових трубах.

4.3.11. Не дозволяється заставляти обладнанням, сировиною, напівфабрикатами, готовою продукцією, тарою і т. і. робочі місця, проходи,шляхи евакуації, входи і виходи, вікна і двері, коридори, сходові клітки і марші. Має бути забезпечений вільний доступ до засо3бів пожежогасіння, електрощитів та електророзподільних шаф.

4.3.12. Виробничі приміщення, коридори, сходові клітки необхідно утримувати в чистоті і порядку, сміття і відходи збирати в урни і виносити з приміщення після закінчення зміни. Прибирання приміщень проводиться відповідно до графіку, але не рідше одного разу на добу.

У виробничих приміщеннях, де є значні виділення пилу (цехи складальні, стереотипні, друкарські, брошурувально-палітурні, підготування паперу), необхідно щодобово проводити вологе прибирання або прибирання за допомогоюпилососнихустановок.

Генеральне прибирання приміщень з очищенням від пилу стін, стель, вікон, опалювальних приладів, колон і т. і. проводиться не рідше одного разу на місяць, а білення і фарбування панелей стін. колон і стелі — не рідше одного разу на рік.

4.3.13. Всі будівлі і споруди в процесі їх експлуатації перебувають під постійним технічним наглядом,підлягають періодичнимзагальним оглядам (двічі на рік), цільовим перевіркам стану окремих конструктивних елементів та ремонту відповідно до"Положенияо проведениипланово-предупредительныремонтовпроизводственныхзданийисооружений".

Цільові перевірки технічного стану окремих конструктивних елементів будівель і споруд проводяться в міру необхідності спеціально призначеними комісіями за участю спеціалістів-експертів.

Результати всіх видів оглядів оформлюються актами, в яких відмічаються виявлені недоліки і вказуються заходи для їх усунення.

Для проведення технічних оглядів і ремонту будівель і споруд на підприємствах розробляється річний план-графік технічних оглядів; поточних і капітальних ремонтів будівель і споруд.

У випадках виявлення непередбачених пошкоджень будівель і споруд, що створюють небезпеку для працівників і можливість псування обладнання, терміново проводиться їх усунення з зупиненням робіт і виведенням людей.

4.3.14. Для ремонту будівель і приміщень, чищення і ремонту дахів, ліхтарів, освітлювальної арматури і засклення вікон не обхідно передбачити спеціальні механізми, обладнання і пристрої, що забезпечують зручне і безпечне виконання вказаних робіт на висоті (стрем'янки, пересувні вишки тощо). Ці пристрої необхідно оглядати перед використанням і проводити спеціальні щорічні випробування їх з реєстрацією в журналі.

4.3.15. Дахи будинків в зимовийчас належить регулярно очищувати від снігу, а карнизи — від утвореного зледеніння. Два рази на рік (весною та восени) потрібно відчищативодоізолюючіпокриття покрівлі, жолоби, водостічні труби від листя, гілок, сміття і пилу.

4.3.16. У виробничих приміщеннях потрібно мати аптечки першої допомоги, які розташовуються на видному, легкодоступному місці.

Аптечка першої допомоги укомплектовується перев'язочним матеріалом, індивідуальними перев'язочними антисептичними пакетами, джгутом, шинами, настойкою йоду, нашатирним спиртом, питною содою, 3%-ним розчином перекису водню та іншими медикаментами, які не мають надпису "Приймати за призначенням лікаря".

4.4.1. Склад допоміжних будівель і приміщень поліграфічних підприємств та їх оснащення встановлюються відповідно доСНиП2.09.04-87. Додатково до допоміжних приміщень вказаних в таблиці, допускається передбачати інші побутові приміщення з відповідним обладнанням.

Побутові та адміністративні приміщення належить розміщувати в окремих будівлях. Допускається — у вставках чивбудовахдо виробничих будівель І, II,ІІІ атаІV аступенів вогнестійкості категорій В, Г,Д;в прибудовах до виробничих будівель. У вбудовах до виробничих будівель можна розміщувати умивальні, напівдуші, туалети, пристрої питного во6допостачання, приміщення для обігрівання, для відпочинку, особистої гігієни жінок, ванн для ніг, кімнати майстрів та іншого персоналу, які за умовами виробництва мають бути поблизу робочих місць, а в приміщеннях категорій В, ГІД- також кімнати для куріння.

Висоту приміщень допоміжних будівель від підлоги до стелі належить приймати не менше 2,5 м. Висоту від підлоги до низу виступаючих конструкцій перекрить, обладнання та комунікацій, а також висоту від підлоги до стелі в коридорах — не менше 2,2 м.

Таблиця

Допоміжні будівлі і приміщення поліграфічних підприємств

БудІвлі

Приміщення

Склад приміщень

Побутові

Санітарно-побутові

Охорони здоров’я

Громадського харчування

Культурного обслуговування

Гардеробні,душові,уми­вальні,туалетні,кімнати для куріння, місця для пристроїв питного водопостачання, приміщення для обігрівання, приміщення для прання, чищення,знепиленнята ремонту спецодягу

Пункти охорони здоров'я, приміщення особистої гігієни жінки, парильні(сауни),інгаляторії,фотарії,примі­щення для відпочинку в робочийчас та психоло­гІчногорозвантаження, спор­тивно-оздоровчі комплекси

Їдальнідоготовочні,їдальні роздавальні,кімната прий­манняїжі,приміщення вида­вання продуктів профілактич­ного харчування

Приміщення для зборів, заклади культури, спортивні споруди

Адміністративні

Управління, конструкторських бюро, громадських організацій, охорони праці

Санітарно-побутові та адміністративні приміщення необхідно забезпечити евакуаційними виходами, при цьому ширина проходу в приміщенні приймається не менше 1м, коридору або переходу в іншу будівлю — не менше 1,4 м.

Розташовані в окремих будівлях допоміжні приміщення належить забезпечити опалюваними переходами до опалюваних виробничих приміщень.

Відстань від робочих місць у виробничих будівлях до туалетів, місць для куріння, приміщень для відпочинку, обігрівання,напівдушів, пристроївпитного водопостачання — не більше 75 м, а від робочих місць на території підприємства — не більше 150 м.

Побутові приміщення необхідно розташовувати так, щоб користувачі не проходили через виробничі приміщення з шкідливими та небезпечними факторами, якщо вони в цих приміщеннях не працюють.

Приміщення громадського харчування, охорони здоров'я, відпочинку, культурного обслуговування, громадських організацій, кабінети охорони праці, спортзали необхідно розташовувати в місцях, де вплив шкідливих виробничих факторів найменший.

Не допускається розміщувати душові, умивальні та туалети над робочими кімнатами управлінь, технічних служб, охорони здоров'я, громадського харчування, громадських організацій.

В допоміжних будівлях необхідно передбачати приміщення для зберігання, чищення та сушінняприбиральногоінвентарю. Ці приміщення належить розміститисуміжноз туалетами,обладнати гарячим та холодним водопостачанням. Площа приміщень приймається із розрахунку 0,8 м 2 та100 м 2 площі поверху, але не менше 4 м 2 .Якщо площа поверху менша за 400 м 2 ,допускається передбачати одне приміщення на два поверхи.

4.4.2.1. Загальні вимоги

Розрахунок потреби санітарно-побутових приміщень та спеціальних побутових пристроїв для працівників, які зайняті безпосередньо на виробництві, проводиться відповідно до санітарної характеристики виробничих процесів і кількості працівників в найбільш численній зміні(дод. 2). При сполученні виробничих процесів різних груп тип гардеробних, кількість душових сіток і кранів, умивальних передбачається за групою з найбільш високими вимогами, а спеціальні приміщення і пристрої за сумарними вимогами.

Норму площі приміщень на 1чоловіка чи одиницю обладнання, розрахункову кількість працівників на одиницю обладнання в санітарно-побутових приміщеннях, геометричні параметри, мінімальні віддалі між осями і ширину проходів між рядами обладнання належить приймати згідно зСНиП2.09.04-87.

Стіни та перегородки приміщень гардеробних спецодягу, душових.переддушових,умивальних, туалетів, кімнат для куріння,приміщень для сушіння тазнепилюванняробочого одягу,кладовихспецодягу необхідно виконувати висотою 2 м світлих теплих тонів із використанням матеріалів, що допускають їх легке чищення та миття гарячою водою з застосуванням миючих засобів. Стіни та перегородки вище відмітки 2 м, а також стелі покриваються вологостійкими матеріалами.

Підлоги побутових приміщень виконуються вологостійкими, поверхня підлог в гардеробних, душових, переддушових та умивальнях має бути неслизькою.

Побутові приміщення — душові, умивальні, туалети, а також умивальники при столових і буфетах належить забезпечувати милом і електрорушниками.

4.4.2.2. Гардеробні

Гардеробні вуличного, а також вуличного і домашнього одягу в усіх випадках можуть бути спільними для всіх груп виробничих процесів.

Гардеробні домашнього одягу і спецодягу для груп виробничих процесів 1в, 2в, 2г і 3 б мають бути окремими для кожної з цих груп.

Присписковомускладі працюючих на підприємстві до 50 чоловік допускається передбачати загальні гардеробні для всіх груп виробничих процесів.

Гардеробні належить влаштовувати виходячи із умов самообслуговування. Виключення складають гардеробні вуличного одягу і роздавальні спеціального одягу.

Гардеробні, душові та умивальні належить об'єднувати в гардеробні блоки.

При гардеробних блоках необхідно передбачатикладовіспецодягу, туалети, приміщення (місця) для чергового персоналу, місця для зберіганняприбиральногоінвентаря, місця для чищення взуття, прасування одягу, куріння, сушіння волосся, площею не менше 4 м 2 кожна.

В гардеробних застосовуються шафи висотою 1,65 м.

Розміри шаф в плані приймаються: для звичайного складу спецодягу (халати, фартухи, костюми, напівкомбінезони) — 0,25 х0,5 м; для розширеного складу (звичайний склад плюс засоби індивідуального захисту (ЗІЗ)) — 0,33 х 0,5 м; для громіздкого спецодягу (розширений склад плюс утеплений одяг, валянки,взуття), а також для одночасного зберігання двох різних видів (вуличного і домашнього одягу або вуличного і робочого, за виключенням дрібного і легкого робочого одягу) -0,4 х 0,5 м.

Кількість відділень в шафах приймається рівною списковійкількості працівників (1шафа на 1працюючого). Кількість крючків вішалок для окремого зберігання вуличного одягу визначається кількістю працівників у двох найбільш численних суміжних змінах. Довжина вішалки приймається 5 крючків на 1пог.метр.

В шафах глибиною 0,5 м необхідно передбачати місця для зберігання головних уборів, взуття і приладдя для умивання. У верхній та нижнійчастинах закритих шаф передбачаються отвори (решітки, сітки, жалюзі тощо) для провітрювання.

4.4.2.3. Душові

Душові належить розміщуватисуміжноз гардеробними. У випадках спільного зберігання в гардеробній всіх видів одягу обладнуютьсяпереддушовідля переодягання; при кількості душових сіток до 4-х переддушова не передбачається. Не допускається розміщувати душові та переддушові біля зовнішніх стін будівель.

Число душових, умивальників та спеціальних побутових пристроїв, передбаченихдодатком 2, приймається за кількістю працівників внайбільшчисленнійзміні або частині зміни, що одночасно закінчує роботу. Розрахунковатривалість роботи душових становить 45 хв. для кожної зміни.

Душові обладнуються відкритими кабінами розмірами 0,9 х0,9 м, загородженими з трьох сторін, а при виробництвах груп 1в, 3б — загородженимиз двох сторін із наскрізним проходом. Допускається до 20% душовихкабін передбачити закритими (розмірами 1.8 х 0,9 м).

Перегородки виконуються з вологостійких матеріалів висотою 1,8 м і відстанню від підлоги 0,2 м. Душові кабіни обладнуютьсяіндивідуальнимизмішувачами холодної та гарячої води, поличками для мила та підніжкамидля миття ніг.

4.4.2.4. Умивальні

Умивальні розміщуються в окремих приміщеннях,суміжнозгардеробнимиспеціального одягу, загальними гардеробними або в приміщеннях гардеробних.До 40% розрахункової кількості умивальників допускається розміщуватиу виробничих приміщеннях поблизу робочих місць.

Умивальники у виробничих та адміністративних приміщеннях(управлінь,конструкторських бюро, громадських організацій, культурногообслуговування,їдалень) допускається розміщувати в тамбурах притуалетах.

Умивальники встановлюються одиночні або групові. Для виробництв груп 1і 1б та для столових передбачаються групові умивальники.

Кожен умивальник обладнується змішувачем холодної та гарячоїводи.В умивальнях належить передбачити крючки для рушників і одягу,посудинидля рідкого або полички для кускового мила.

В складальних і стереотипних цехах,гартоплавильнихдільницях в умивальникахмаєзнаходитись нейтралізуючий1% розчин оцтової кислоти.

4.4.2.5. Туалети

Туалети в багатоповерхових виробничих, побутових іадміністративнихбудівлях передбачаються на кожному поверсі.

При кількості працівників на двох суміжних поверхах до ЗО чол. туалетможе бути тільки на одному з них — з найбільшою кількістюпрацівників; при 10 працівниках на трьох поверхах допускаєтьсяпередбачити1туалет.

Допускається передбачити загальний туалет для чоловіків і жінок при кількості працівників в зміні не більше 15 чол.

Вхід в туалет належить передбачати через тамбур із дверима, які самізачиняються. В тамбурах туалетів розміщуються умивальники із розрахункуодин умивальник на чотири кабіни, при меншій кількості кабін — один умивальник на кожнийтуалет. Туалети належить обладнувати підлоговимичашами, розміщеними в окремих закритих кабінахрозмірами1,2 х 0,9 м, висотою 1,8 м з дверима, що відкриваються назовні; в кабінахслід передбачати крючки для одягу. В чоловічих туалетахпередбачаютьсянастінні пісуари, допускається використовувати лоткові та індивідуальні пісуари.

4.4.2.6. Кімнати (місця) для куріння

Кімнати для куріння належить розміщуватисуміжноз туалетами або приміщеннямидля відпочинку та обігрівання. При кількості працівників в найбільш численній зміні менше 100 чол. для куріння обладнують спеціальнімісця на сходових клітках, в тамбурах при туалетах, девивішуютьзнак "Місце для куріння".

Місця для куріння необхідно забезпечувати вогнетривкими урнами, які належить щодобово очищувати, дезинфікувати і заливати на 1/3 водою.

4.4.2.7. Пристрої питного водопостачання

Для постачання питною водою належить передбачити автомати,фонтанчики;закриті баки з фонтануючими насадками або інше обладнання. В гарячихцехах має бути обладнання для постачання підсоленоюгазованоюводою.

4.4.2.8. Приміщення для обігрівання

Приміщення для обігрівання працівників передбачаються привиробничихпроцесах групи 2д (робота на вулиці та в неопалюванихприміщеннях).

4.4.2.9. Приміщення для прання, чищення, сушіння,знепилення,ремонтуспецодягу

При поліграфічних підприємствах або групах підприємств для прання спецодягупередбачаються пральні з відділенням хімічного чищення та майстернеюдля ремонту спецодягу із розрахунку 9 м 2 на одне робоче місце.

Рекомендується користуватися міськими пральнями за умовинаявностів них спеціальних відділень (технологічних ліній) для оброблення спецодягу.

Сушіння спецодягу передбачається для виробничих процесів,пов'язанихіз дією вологи, що викликаєнамокання спецодягу, або таких, що виконуютьсяпри температурі повітря до 100 С, включаючи роботи навідкритомуповітрі. Приміщення та пристрої длязнепилюванняпередбачаються для будь-яких процесів, пов'язаних із виділенням пилу.

4.4.3. Приміщення охорони здоров'я

Рекомендований склад приміщень охорони здоров'я для поліграфічних підприємствподано в таблиці п. 4.4.1.

4.4.3.1. Пункти охорони здоров'я

Категорія пункту охорони здоров'я в залежності від кількості працюючих:

при спискові й чисельності від 50 до 300 — медичний пункт;

—“ — —“—від 301до 1700 — фельдшерський пункт;

—“— —“— більше 1701- лікарський пункт.

Площа медичного пункту приймається:

12 м 2 — присписковійчисельності від 50 до 150 чол;

18 м2 —  —“—від 151до 300 чол.

Оснащується медичний пункт за узгодженням з місцевими органами охорони здоров'я.

До складу фельдшерського пункту входять: вестибюль-чекальня з роздягальнею та реєстратурою, кімната для тимчасового перебування хворих, процедурні кабінети, кабінети приймання хворих, фізіотерапії, стоматолога, гінеколога,кладоваліків і медичного обладнання, туалет з умивальником в тамбурі.Загальна площа — 100-120 м2.

До складу лікарського пункту входять: вестибюль-чекальня з роздягальнею і реєстратурою, кімната тимчасового перебування хворих, кабінети приймання хворих, фізіотерапії, стоматолога, гінеколога, процедурний, перев'язочна, кабінет завідуючого пунктом,кладовіліків та медичного обладнання, приміщення автоклаву і перев'язувальних матеріалів, туалет з умивальником в тамбурі та душова. Загальна площа 180-240 м 2 .

4.4.3.2. Приміщення особистоїгігієни жінок

Приміщення особистої гігієни жінок передбачається при кількості працівників в найбільш численній зміні не менше 15 жінок. Кількість установок приймається з розрахунку одна установка на 75 жінок. Приміщення особистої гігієни жінок належить розміщувати при туалетах або пунктах охорони здоров'я, де необхідно тоді передбачити туалет із однією підлоговою чашею (унітазом). В цих приміщеннях передбачаються місця для роздягання, умивальник і процедурні кабіни висотою 1,8 м, розмірами в плані 1,8 х1,2м, вхід в приміщення — через тамбур.

4.4.3.3. Парильні, інгаляторії, фотарії

Парильні (сауни — камери сухого пару) передбачаються за погодженням із місцевими радами профспілок та органами охорони здоров'я.

Інгаляторії належить передбачати (за погодженням із місцевими органами охорони здоров'я) для виробничих процесів, пов'язаних із виділенням пилу або газів подразнюючої дії (1інгаляторій на 20%від кількості працівників в зміні).

Фотарії передбачаються для робітників, які працюють в приміщеннях без природного освітлення або з коефіцієнтом природної освітленості менше 0,1%.

Фотарії належить розміщувати в гардеробних домашнього одягу. Поверхні стін, перегородок та кабінфотаріївфарбуються силікатними фарбами світлих тонів.

Фотарії не передбачаються, якщо виробничіприміщення обладнані штучним освітленням, збагаченим ультрафіолетовим(УФ)випромінюванням.

4.4.3.4. Приміщення ванн для ніг

Ванни для ніг (установки гідромасажу ніг) необхідно передбачати на підприємствах, де є виробничі процеси, зв'язані з виконанням роботи стоячи або з вібрацією, що передається на ноги. Ванни для ніг належить розміщувати в умивальнях або гардеробних із розрахунку 40 чол. на одну установку площею 1,5 м 2 .

4.4.3.5. Приміщення для відпочинку в робочий час та психологічного розвантаження

Приміщення і місця відпочинку в робочий час передбачаються відповідно до технологічної частини проекту.

Приміщення психологічного розвантаження передбачаються дляпрацюючих в умовах підвищеного шуму і психологічних навантажень.

Приміщення і місця відпочинку в робочий час та приміщенняпсихологічногорозвантаження рекомендується розміщувати при гардеробних домашньогоодягу або пунктах охорони здоров'я.

В приміщеннях для відпочинку і психологічного розвантаження доцільно передбачати пристрої для приготування та видавання спеціальних тонізуючихнапоїв, а також місця для занять фізичною культурою.

При допустимих параметрах повітря робочої зони у виробничих приміщеннях та відсутності речовин 1 і 2-го класів небезпеки допускається організовувати місця для відпочинку відкритого типу на ділянках приміщення цехів, що не використовуються для виробничих потреб.

Приміщення для відпочинку, а також для обігрівання обладнуються вішалкамидля одягу, пристроями питного водопостачання і умивальниками зі змішувачами холодної і гарячої води.

В приміщеннях і на місцях для відпочинку, місцях психологічного розвантаженняне допускається рівень звукового шуму більше 65 дБА.

Площу приміщень охорони здоров'я належить приймати згідно з нормамиСНиП2.09.04-87.

4.4.3.6. Спортивно-оздоровчі комплекси

На поліграфічних підприємствах рекомендується створюватикомплексиздоров'я, до складу яких входять: зал для проведення лікувальної фізкультури,термоблоки (сауна, гігієнічні душі, басейн тощо), кімнати відпочинку,масажні та інші кабінети, відкриті спортивні майданчики. Розмірспортивних майданчиків визначається з розрахунку 1м2 на одногопрацівника в найбільш численній зміні.

4.4.4. Підприємства громадського харчування

Для забезпечення працівників загальним та дієтичним харчуванням напідприємствах передбачаються їдальні. При кількості працівників внайбільш численній зміні понад 200 чоловік влаштовується їдальнядоготовочна,що працюєна напівфабрикатах, до 200 чол. — їдальня-роздавальня(буфет), яка відпускаєгарячі страви, що доставляються з інших підприємств громадського харчування. При кількості працівників в найбільш численній зміні менше 30 чоловік допускається організувати кімнати приймання їжі.

Завантажити