10.16. Прибирання кліток виконується із застосуванням інвентарю (щіток, скребків та ін.) і ЗІЗ (захисні окуляри, респіратори, рукавички).
10.17. Місця проходження транспортерів та люки для прибирання посліду повинні бути закриті захисними решітками.
10.18. Складені на транспортний засіб ящики з птицею повинні бути ув'язані мотузкою. Не дозволяється перевезення людей разом із вантажем.
10.19. Для захисту від пилу при пересаджуванні птиці необхідно використовувати респіратори, захисні окуляри та інші засоби індивідуального захисту.
10.20. Пересувні драбини й площадки для обслуговування птиці повинні бути справні, жорсткої конструкції, стійкі, мати перила, міцні щаблі. Поверхню площадки для зменшення ковзання необхідно оббити рифленою гумою.
10.21. У забійних цехах потрібно механізувати процеси убою, евентрації (потрошіння), навіски та зняття тушок з конвеєра, доощипування та маркування тушок, пакування та вкладання у тару, збирання мокрого пір'я, вивантаження його із сушильних барабанів.
10.22. Забійний конвеєр повинен бути добре освітлений, обладнаний вентиляцією, небезпечні місця мають бути огороджені.
10.23. Не дозволяється знаходження в зоні дії конвеєра сторонніх осіб.
10.24. Перед пуском конвеєра необхідно подати звуковий сигнал.
10.25. Корпус апарата електроглушіння необхідно заземлити (занулити).
10.26. Не дозволяється перебування працівників біля ошпарювальної ванни під час її пуску й зупинки.
10.27. При ручному потрошінні тушок поверхня столу повинна бути рівною, без задирок і гострих кутів, а ножі — з виступом на рукоятці для попередження зісковзування рук.
10.28. В забійному цеху дільниці сортування та пакування птиці повинні бути ізольовані від дільниць обробки тушок, сушіння пера.
10.29. Під час опромінювання яєць та курчат ультрафіолетовими променями працівники повинні застосовувати спеціальні захисні окуляри згідно з ГОСТ 12.4.013Е. При застосуванні опромінювальних установок необхідно дотримуватися вимог ДНАОП 0.03-3.17-88 (СН 4557-88) і ГОСТ 12.1.005.88.
11. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ У БДЖІЛЬНИЦТВІ
11.1. Планування, влаштування та розміщення пасік повинні відповідати будівельним нормам і правилам та санітарним нормам проектування промислових підприємств.
11.2. Територія стаціонарної пасіки має бути огороджена, а на підступах до неогороджених ділянок необхідно встановлювати щити розміром 200x400 мм із написом "Обережно. Бджоли".
11.3. У вікнах пасічних приміщень, якщо вони відчиняються, повинні бути вставлені рами з дрібною сіткою, що не дає можливості проникнути бджолам усередину приміщення.
11.4. Пасічницький інвентар повинен відповідати вимогам експлуатаційної документації.
11.5. До робіт з бджолами і бджолопродуктами не допускаються особи із вираженою алергічною реакцією на ужалення бджіл та продукти бджільництва (квітковий пилок, воск, прополіс, бджолина отрута).
11.6. При догляді за бджолиними сім'ями необхідно виконувати такі вимоги безпеки:
11.6.1. Роботи з обслуговування бджолиних сімей повинні виконуватися з застосуванням ЗІЗ і димаря. Димар повинний бути заправлений і приведений у робочий стан до початку роботи.
11.6.2. Вулики необхідно встановлювати без перекосів, які можуть спричинити їхнє падіння.
11.6.3. При проколюванні отворів у рамках необхідно використовувати спеціальні упори, що виключають травмування працівника свердлом або шилом.
11.6.4. Під час електронавощування рамок необхідно застосовувати спеціальні прилади.
11.6.5. Під час роботи з бджолами у зимівнику необхідно користуватися ліхтарями і світильниками з червоними світлофільтрами.
11.6.6. Під час огляду й обробки бджолиних сімей повинні бути виключені різкі рухи, використання парфюмерно-косметичних засобів і речовин, що сильно пахнуть.
11.6.7. Для відловлювання роїв на деревах, стовпах та інших високих предметах необхідно використовувати драбини, телескопічні вишки, монтерські кігті і пояси, а також інші пристрої, що виключають падіння працівника.
11.7. Під час навантаження, вивантаження і транспортування вуликів із бджолиними сім'ями потрібно виконувати такі вимоги:
11.7.1. Перевезення бджолиних сімей, а також їх ручне або механізоване вантаження і розвантаження необхідно проводити відповідно до ГОСТ 12.3.009 і цих Правил.
11.7.2. Для перевезення бджолиних сімей призначається відповідальна особа.
11.7.3. При вантаженні і розвантаженні вуликів не дозволяється присутність сторонніх осіб на території пасіки.
11.7.4. Не дозволяється кантувати вулики і нахиляти їх під кутом понад 30°.
11.7.5. При ручному вантаженні бджолиних сімей, а також інших вантажів необхідно додержуватися вимог ДНАОП 0.03-3.28-93 і ДНАОП 0.03-3.29-96.
Піднімати вантаж вручну масою 60-80 кг повинні не менше двох працівників.
11.7.6. Трапи і підмостки, використовувані при вантаженні, повинні бути сухими і неслизькими.
11.7.7. Важчі вулики встановлюються в нижньому ярусі. Загальна висота навантаження не повинна перевищувати 3,3 м від поверхні дороги.
11.7.8. Перевезення бджіл необхідно проводити по можливості без зайвих зупинок. Змушену зупинку варто робити в притінку. Необхідно уникати зупинок у місцях роботи і відпочинку людей. Під час перевезення необхідно мати стамеску, димар і лицьову сітку, а також клоччя або свіжий заміс глини для закладення щілин, що утворилися, крізь які можливий вихід бджіл.
11.7.9. Перевезення людей у кузові транспортного засобу одночасно з бджолами не допускається.
11.7.10. Відчиняти борти транспортних засобів із розміщеними в них вуликами повинні два працівники. Перед відкриттям необхідно переконатися у відсутності можливості падіння вуликів.
11.7.11. Перенесення вуликів у заглибленний зимівник і виставляння їх із зимівника повинні проводитися по спеціальному трапу або за допомогою бічних ручок по сходовому маршу. Кут нахилу трапа і маршу повинен бути не більше 30°.
11.7.12. Завезення і вивезення вуликів з використанням транспортних засобів з двигунами внутрішнього згорання дозволяється, якщо зимівники оснащені вентиляцією, розрахованою на повне видалення відпрацьованих газів, і відповідними в'їздами з твердим покриттям.
11.7.13. При зберіганні без стелажів бджолині сім'ї повинні бути розміщені в зимівнику на твердій підлозі або спеціальному настилі.
Висота штабелювання вуликів повинна бути не більше 2 м, ширина проходу — не менше 0,8 м. У рядах вулики повинні бути установлені впритул один до одного.
11.8. При відкачці і первинній переробці меду необхідно виконувати такі вимоги:
11.8.1. Під час користування паровими ножами для розпечатування стільників необхідно стежити за рівнем води у пароутворювачі, за справністю захисних клапанів і шлангів, що підводять пару, у встановлені терміни проводити перевірку манометрів.
11.8.2. Нагрівальні прилади з розміщеними на них пароутворювачами або ємкостями для нагрівання ножів для розпечатування стільників повинні бути встановлені на теплоізоляційній підставці на відстані не менше 1м від легкозаймистих предметів,
11.8.3. Електричні ножі для розпечатування стільників повинні мати теплоізоляційні підставки, а під час перерви в роботі - відключатися від електричної мережі.
11.8.4. Не дозволяється торкатися працюючого ротора медогонки до його повної зупинки.
11.9. При переробці воскової сировини необхідно виконувати такі вимоги:
11.9.1. Переробку воскової сировини і всі інші роботи з використанням відкритого вогню необхідно проводити в спеціально відведеному місці на відстані не менше 50 м від будівель і матеріалів, які можуть горіти.
11.9.2. Місце для переробки воскової сировини повинно бути забезпечене протипожежним інвентарем, достатньою кількістю води і піску, брезентом або повстиною (кошмою).
11.9.3. У процесі роботи необхідно стежити за рівнем води у воскотопках або пароутворювачі, за справністю захисних клапанів, каналів, що відводять пару.
11.10. При виробництві і первинній переробці додаткової продукції бджільництва необхідно виконувати такі вимоги:
11.10.1. Під час збирання бджолиної отрути отрутоприймальні пристрої необхідно виймати з вулика не раніше ніж через 15-20 хвилин після їх вимикання і заспокоєння бджіл.
11.10.2. Зіскоблювання отрути з отрутоприймальних пластин потрібно проводити лезом, укріпленим у спеціальному тримачі, що виключає травмування рук. Роботу слід проводити у витяжній шафі з використанням ЗІЗ відповідно до розділу 9 частини 1.
11.10.3. Готову отруту необхідно зберігати у сейфі в баночках із притертими кришками.
11.10.4. Збір маточного молочка, прополісу з полотнинок і сушіння квіткового пилку проводять у приміщенні, обладнаному припливно-витяжною вентиляцією.
Додаток
до Правил охорони праці
у сільськогосподарському
виробництві
НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
Позначення нормативного акта | Назва | Ким, коли затверджено, реєстрація у Мін'юсті України |
1 | 2 | 3 |
| Закон України "Про охорону праці" |
|
| Закон України "Про дорожній рух" |
|
| Закон України "Про пожежну безпеку" |
|
| Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" |
|
| Закон України "Про пестициди і агрохімікати" |
|
| Правила охорони електричних мереж | Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.97 №209 |
| Правила дорожнього руху України | Затверджено постановою КМ України від 31.12.93 № 1094 |
| Перелік транспортних засобів і норми їх забезпечення вогнегасниками | Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.97 №1128 |
| Порядок допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами | Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.09.95 №746 |
ДНАОП 0.00-1.03-93 | Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 16.12.93 №128 |
ДНАОП 0.00-1.07-94 | Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском. Зміни | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 18.10.94 № 104 Затверджено наказом Дєржнаглядохоронпраці України від 11.07.97 № 183 |
Правила будови і безпечної експлуатації парових і водогрійних котлів. Зміни | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.05.94 № 51 Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 11.07.97 №182 |
Правила будови і безпечної експлуатації тру- бопроводів пари та гарячої води | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 08.09.98 № 177. Зареєстровано в Мін'юсті України 07 .10.98 за № 636/3076 | |
ДНАОП 0.00-1.13-71 | Правила будови і безпечної експлуатації стаціонарних компресорних установок, повітропроводів і газопроводів | Затверджено Держгіртехнаглядом СРСР 07.12.71 |
ДНАОП 0.00-1.20-98 | Правила безпеки систем газопостачання України | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.97 №254 Зареєстровано в Мін'юсті України 15.05.98 за №318/2758 |
ДНАОП 0.00-1.21-98 | Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від09.01.98 №4 Зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 за № 93/2533 |
ДНАОП 0.00-1.22-72 | Правила техніки безпеки при експлуатації тепловикористовуючих установок і теплових мереж | Затверджено Головдержєнергонаглядом, Міненерго СРСР 15.06.72 |
ДНАОП 0.00-1.26-96 | Правила будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07МПа (0,7 кгс/см 2), водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115°С. Зміни | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 23.07.96 №125. Зареєстровано у Мін'юсті У країни 05.11.96 за №625/1680 Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 24.07,97 № 206 Зареєстровано у Мін'юсті України 28.08.97 за№ 355/2159 |
ДНАОП 0.00-1.28-97 | Правила охорони праці на автомобільному транспорті | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 13.01.97 №5 |
ДНАОП 0.00-1.29-97 | Правила захисту від статичної електрики | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 22.04.97 №103 |
ДНАОП 0.00-3.01-98 | Типові норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам сільського та водного господарства | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 10.06.98 №117, Зареєстровано у Мін'юсті України 14.07.98 за № 449/2889 |
ДНАОП 0,00-4.03-98 | Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях | Затверджено постановою КМ України від 10.08.93 №623 (в редакції постанови КМ від 17.06.98 №923} |
ДНАОП 0.00-4.12-99 | Типове положення про навчання з питань охорони праці | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 17.02.99 №27. Зареєстровано у Мін'юсті України 21.04.99 за №248/3 541 |
ДНАОП 0.00-4.26-96 | Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від29.10.96 №170. Зареєстровано у Мін'юсті У країни 18.11.96 за №667/1692 |
ДНАОП 0.00-5.03-95 | Типова інструкція з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) стрілових самохідних (автомобільних, гусеничних, залізничних, пневмоколісних) кранів | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 25.09.95 за №135. Зареєстровано у Мін'юсті України 10.10.95 за №371/907 |
ДНАОП 0.00-5.04-95 | Типова інструкція з безпечного ведення робіт для стропальників (зачіплювачів), які обслуговують вантажопідіймальні крани | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 25.09.95 №135. Зареєстровано у Мін'юсті України 10.10.95 за №372/908 |
ДНАОП 0.00-5.05-95 | Типова інструкція з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) баштових кранів | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 14.1 1.95 №175. Зареєстровано у Мін'юсті України 27.11.95 за №425/961 |
Типова інструкція для осіб, відповідальних за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від20.10.94 №107. Зареєстровано у Мін'юсті України 13.03.95 за№ 60/596 | |
ДНАОП 0.00-5.07-94 | Типова інструкція для осіб, відповідальних за утримання вантажопідіймальних кранів в справному стані | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від20.10.94 №107. Зареєстровано у Мін'юсті України 13.03.95 за № 59/595 |
ДНАОП 0.00-8.01-93 | Перелік посад посадових осіб, які зобов'язані проходити попередню і періодичну перевірку знань з охорони праці | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 11.10.93 №94. Зареєстровано у Мін'юсті України 20.10.93 за № 154 |
ДНАОП 0.00-8.02-93 | Перелік робіт з підвищеною небезпекою | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 30.11.93 №123. Зареєстровано у Мін'юсті України 23.12.93 за № 196 |
ДНАОП 0.00-8.03-93 | Порядок опрацювання та затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 21.12.93 №132. Зареєстровано у Мін'юсті України 07.02.94 за № 20/229 |
ДНАОП 0.01-1.01-95 | Правила пожежної безпеки в Україні. НАПБА.01.001-95 | Затверджено МВС України 14.06.95. Зареєстровано у Мін'юсті України 14.07.95 за №219/755 |
ДНАОП 0.03-1.07-73 | Санітарні правила організації технологічних процесів та гігієнічні вимоги до виробничого обладнання № 1042-73 | Затверджено МОЗ СРСР у 1973р. |
ДНАОП 0.03-1.08-73 | Санітарні правила зберігання, транспортування та застосування мінеральних добрив у сільському господарстві № 1049-73 | Затверджено МОЗ СРСР у 1973 р. |
ДНАОП 0.03-1.12-98 | Транспортування, зберігання і застосування пестицидів в народному господарстві ДСП 8.8.1 | Затверджено постановою Головного державного санітарного лікаря України від 03. 08.98 №1 |
ДНАОП 0.03-1.82-87 | Санітарні правила будови тракторів та сільськогосподарських машин № 4282-87 | Затверджено МОЗ СРСР у 1987р. |
ДНАОП 0.03-3.01-71 | Санітарні норми проектування промислових підприємств № 245-71 | Затверджено МОЗ СРСР 15.11.71 |
ДНАОП 0.03-3 12-84 | Санітарні норми вібрації робочих місць № 3044-84 | Затверджено МОЗ СРСР у 1984р. |
ДНАОП 0.03-3.14-85 | Санітарні норми допустимих рівнів шуму на робочих місцях № 3223-85 | Затверджено МОЗ СРСР у 1985 р. |
ДНАОП 0.03-3.15-86 | Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень №4088-86 | Затверджено МОЗ СРСР у 1986р. |
ДНАОП 0.03-3.17-88 | Санітарні норми ультрафіолетового випромінювання у виробничих приміщеннях №4557-88 | Затверджено МОЗ СРСР у 1988р. |
ДНАОП 0.03-3.28-93 | Граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками | Затверджено наказом МОЗ України від 10.12.93№241. Зареєстровано у Мін'юсті України 22.12.93 за № 194 |
ДНАОП 0.03-3.29-96 | Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми | Затверджено наказом МОЗ України від 22.03.96 № 59. Зареєстровано у Мін'юсті України 16.04.96 за№ 183/1208 |
ДНАОП 0.03-4.02-94 | Положення про медичний огляд працівників певних категорій | Затверджено наказом МОЗ України від 31.03.94 №45. Зареєстровано у Мін'юсті України 21.06.94 за № 136/345 |
ДНАОП 0.03-8.06-94 | Перелік робіт, де є потреба у професійному доборі | Затверджено наказом МОЗ України та Держнаглядохоронпраці від 23.09.94 №263/121. Зареєстровано у Мін'юсті України за № 18/554 |
ДНАОП 0.03-8.07-94 | Перелік важких робіт та робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх | Затверджено наказом МОЗ України від 31.03.94№46. Зареєстровано у Мін'юсті України 28.07.94 за № 176/385 |
ДНАОП 0.03-8.08-93 | Перелік важких робіт і робіт з шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок | Затверджено наказом МОЗ України від 29.12.93 № 256. Зареєстровано у Мін'юсті України 30.03.94 за № 51/260 |
ДНАОП 0.05-1.02-93 | Правила відшкодування власником підприємства, установи і організації або уповноваженим ним органом шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків Зміни | Затверджено Постановою КМ України від 23.06.93 №472
1-08.02.94 №71 2-18.07.94№492 |
НАОП 2.1.20-1.02-51 | Правила безпеки під час утримання, тренінгу і випробувань племінних коней на іподромах | Затверждено Мінсільгоспом СРСР 24.09.1951р. |
ДНАОП 2.1.20-1.03-99 | Правила охорони праці в лабораторіях ветеринарної медицини | Затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 20.04.99 №67. Зареєстровано у Мін'юсті України 11.10.99 за № 695/3988 |
НАОП 2.2.00-1.08-82 | Правила безпечного застосування рідкого аміаку в сільському господарстві | Затверджено Мінсільгоспом СРСР 28.09.82 |
НАОП 2.2.00-1.10-88 | Правила будови і безпечної експлуатації фреонових холодильних установок | Затверджено Держагропромом СРСР 27.02.88 |
Правила техніки безпеки і виробничої" санітарії при навантажувально-розвантажувальних роботах на залізничному транспорті. ЦМ-4771 | Затверджено Міністерством шляхів СРСР 15.02.90 | |
НАОП 5.1.22-1.05-91 | Правила безпеки праці на перевантажувальних роботах у річкових портах | Затверджено Головрічфлотом України 02.12.91 |
НАОП 6.1.00-2. 13-86 | ОСТ 110.04-86 Роботи на висоті. Вимога безпеки | Мінбуд СРСР 1986р. |
ДСТУ 2189-93 | ССБП. Машини сільськогосподарські навісні та причіпні. Загальні вимоги безпеки |
|
ДСТУ 2586-94 | Знаки дорожні. Загальні технічні умови |
|
ДСТУ 31 58-95 | Засоби малої механізації для сільськогосподарського виробництва. Загальні вимоги безпеки |
|
ДСТУ Б В.2.2-6-97 | Будівлі і споруди. Методи вимірювання освітленості. |
|
гост 12.0.003-74 | ССБП. Небезпечні та шкідливі виробничі фактори. Класифікація (СТ СЕВ 790-77). Зміни | 1978 р. |
ГОСТ 12.1.003-83 | ССБП. Шум. Загальні вимоги безпеки. Зміни | 1989 р. |
ГОСТ 12.1.004-91 | ССБП. Пожежна безпека. Загальні вимоги. Зміни | 01.07.95р. |
ГОСТ 12.1.005-88 | ССБП. Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони |
|
ГОСТ 12.1.007-76 | ССБП. Шкідливі речовини. Класифікація і загальні вимоги безпеки. Зміни | 1981,1990рр. |
ГОСТ 12.1 008-76 | ССБП. Біологічна безпека. Загальні вимоги. |
|
ГОСТ 12.1.010-76, | ССБП. Вибух обезпека. Загальні вимоги. (СТСЕВ-35І7-81) Зміни | 1983р. |
ГОСТ 12 1 012-90 | ССБП. Вібраційна безпека. Загальні вимоги. |
|
ГОСТ 12.1.018-93 | ССБП. Пожежовибухобезпека статичної електрики. Загальні вимоги. |
|