Вимоги до намотувальних та розмотувальних пристроїв агрегатів для обробки дроту в нитку
На агрегатах для термічної обробки та нанесення покриттів повинні застосовуватися апарати безперервного знімання чи приймання дроту на котушки.
Знімання мотків дроту з барабанів намотувальних апаратів для зручності наступного ув’язування мотка повинно бути механізованим.
Намотувальні апарати термотравильних агрегатів повинні бути обладнані пристроєм безпечного заправлення кінця дроту на барабан і приймальну котушку під час їхнього обертання.
Для аварійного вимкнення намотувального апарата повинен бути передбачений аварійний вимикач чи кнопка. У разі дворядного розташування барабанів аварійний вимикач повинен бути встановлений з кожного боку.
Конструкція напрямних роликів повинна виключати потрапляння дроту в простір між сусідніми роликами.
Для різання дроту діаметром більше ніж 0,005 м під час знімання готового мотка чи під час інших операцій необхідно застосовувати спеціальні ножиці. На намотувальних апаратах, що розробляються, повинні бути передбачені спеціальні пристосування для механічного різання дроту на барабані та котушках.
На намотувальних апаратах для змотування надто міцного дроту повинні бути встановлені рихтувальні пристрої.
Експлуатація діючих намотувальних апаратів допускається за наявності індивідуального відключення барабанів.
Спиці барабанів повинні мати пристрої для запобігання скиданню витків дроту. Кріплення спиць до передньої зірочки барабана повинно бути потайним.
Розмотувальні пристрої повинні бути розташовані з урахуванням зручного і безпечного обслуговування і мати гальма, які забезпечують рівномірний натяг дроту й утримання його витків на котушці та розмотувальних пристроях.
3. Вимоги під час нанесення захисних покриттів
Нанесення захисних і спеціальних покриттів на дріт, стрічку (лудіння, оцинкування, міднення, лакування тощо) повинно виконуватись на установках безперервної дії.
Установки повинні бути забезпечені звуковою сигналізацією, що надійно діє під час роботи привода, а також аварійними вимикачами для екстреної зупинки приводу з будь-якого місця вздовж агрегату та з пульта керування.
Борти ванни з розплавом металу для забезпечення їх укриття повинні підніматися над рівнем підлоги робочого майданчика не менше ніж на 0,3 м.
Для аварійного зливу розплаву повинні бути передбачені резервні ємності.
Після оцинкування дріт повинен проходити через пристрій для його охолодження.
Гальванічні, цинкувальні, лудильні, фарбувальні та інші дільниці антикорозійних і декоративних покриттів кріпильних виробів повинні бути розміщені в окремих приміщеннях.
На дільницях покриттів кріпильних виробів необхідно дотримуватись вимог чинних нормативно-правових актів.
На дільницях гальванічного оцинкування (лудіння) кріпильних виробів проміжки між ваннами на рівні бортів повинні бути перекриті лотками для стікання у ванни розчинів під час переміщення кошика з виробами з однієї ванни в іншу.
Під час гарячого оцинкування необхідно використовувати ванни з укриттям для забезпечення ефективного видалення оксидів цинку і запобігання термічним опікам розплавленим цинком.
Завантажування кріпильних виробів у ванни та вивантажування їх звідти повинні бути механізованими. Для завантаження таких виробів необхідно використовувати спеціальні ємності, а для деталей великих розмірів - спеціальні загальні пристосування.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЗБЕРІГАННЯ МАТЕРІАЛІВ ТА ВИРОБІВ
Вимоги під час складування заготовок і готової продукції
Склади розташовують в окремих приміщеннях або прогонах, обладнаних відповідними підіймально-транспортними засобами.
Складування заготовок і готової продукції виконується згідно з розробленою на підприємстві та затвердженою його керівництвом схемою з урахуванням вимог цих Правил та ГОСТ 12.3.009-76 «ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности».
Роботи з транспортування готової продукції на складах повинні бути механізованими.
Укладання мотків дроту, порожніх котушок та котушок з дротом повинно виконуватися способом, що унеможливлює їх падіння.
Ширина проходів між стелажами, відсіками, нішами та контейнерами повинна бути не менше ніж1м.
Ширина проходів для транспортування дроту і котушок підлоговими машинами повинна перевищувати ширину транспорту не менше ніж на1,2м.
Під час ручної зачіпки чалочними пристроями вироби з каліброваного металу необхідно складувати в стелажі або в штабелі заввишки не більше ніж2м за умови укладання його навхрест.
Під час механізованого укладання без участі помічника кранівника висота складування повинна визначатися можливостями механізованих пристроїв, що застосовуються для зачеплення і транспортування металу.
Під час штабелювання дроту в мотках у спеціальній тарі або на котушках, а також барабанів з канатами повинна бути забезпечена стійкість штабеля за рахунок опорних бар’єрів, стояків і покладних рам.
Між рядами штабелів повинен бути прохід не менше ніж 0,8 м.
Склади готової продукції канатних цехів необхідно забезпечити машинами для кантування барабанів. Кантувати барабани з канатами за допомогою крана не дозволяється.
Перевозити барабани з канатами на автотранспорті та іншому цеховому транспорті необхідно в стійкому положенні, коли вісь барабана вертикальна, а на ребордах та дисках - із застосуванням спеціальних підкладок і розтяжок, що унеможливлюють скочування і падіння барабанів.
Барабани діаметром до 1,2 м із канатами необхідно складувати не більше ніж у три яруси, барабани діаметром 1,2-2,5 м - не більш ніж у два яруси, а барабани діаметром понад 2,5 м - лише в один ярус.
Котушки з дротом, за умови їхньої установки на диски, необхідно складувати не більше ніж у два яруси, котушки з погнутими дисками - лише в один ярус. Під час складування котушок із дротом на стелажах висота штабеля не повинна перевищувати 2,5 м.
Складувати рулони стрічки необхідно на стійкі та горизонтально розташовані стелажі з упорами. Допустимо укладати рулони у кілька рядів, але не більше ніж у три.
Під час укладання рулонів окремими штабелями їхня висота не повинна перевищувати 3 м за умови можливості транспортування вантажів над штабелями зазначеної висоти. Рулони необхідно встановлювати надійно.
Кантувати рулони стрічки необхідно спеціальними кантувачами.
Сітку в рулонах, крім зварної арматурної, необхідно складувати:
штабелями з рулонів однакової довжини з перехрещенням у рядах та
заввишки не більше ніж2м;
у піддонах, що мають фіксатори для стійкої установки;
у тарі штабелями не більш ніж у три ряди та не вище 4 м;
у дерев’яних чи металевих піддонах без фіксаторів штабелями не більше ніж у два ряди по висоті.
Планування приміщень таких складів повинно передбачувати можливість екстреної евакуації працівників з приміщення під час аварійної ситуації.
Вимоги під час зберігання агресивних рідин
Зберігати технічні кислоти необхідно на спеціально обладнаних майданчиках або складах, що мають під’їзди для залізничного або автомобільного транспорту, трубопроводи для пари та води і освітлення. Майданчики повинні бути обладнані стічними лотками, з’єднаними з загальнозаводською каналізацією кислотних стоків.
Зберігання агресивних рідин, залежно від ступеня їхнього шкідливого впливу на працівників та посудини, повинно здійснюватися в ємностях із спеціальних матеріалів, що мають захисне покриття. Ємності повинні бути обладнані люками, рівнемірами і пристроями, що унеможливлюють переливання рідин, які зберігаються або транспортуються.
Під цистернами повинні бути улаштовані піддони. Борти піддона повинні бути заввишки не менше ніж 0,3 м.
Вертикальні ємності повинні бути огороджені або обваловані, що забезпечує зберігання всього обсягу рідини, яка знаходиться у ємностях, у разі її виливання на підлогу чи землю.
Для огляду та ремонту цистерн і трубопроводів повинно бути забезпечено вільний доступ. У місцях перебування людей трубопроводи повинні мати додаткові захисні покриття на випадок їх руйнування.
Приміщення для зберігання кислот, лугів та хімічних реактивів повинні бути обладнані надійною системою вентиляції. Транспортування матеріалів у таких приміщеннях повинно бути механізованим.
Склади повинні мати резервні ємності для зливу в них шкідливих рідких розчинів під час аварій і пристрої для перекачування рідини.
Склади повинні бути огороджені. На огородженнях повинні бути вивішені попереджувальні та заборонні плакати: «Стороннім вхід заборонено», «Небезпечно - кислота!», «Небезпечно - луги!».
Ємності для кислот і лугів повинні бути обладнані робочими майданчиками і сходами для обслуговуючого персоналу.
У місцях зберігання кислот повинні бути готові розчини крейди, вапна або соди для нейтралізації розлитих кислот.
Наповнення ємностей шкідливими розчинами, а також їх зливання повинні бути механізованими.
Постачання кислот і лугів споживачам необхідно здійснювати трубопроводами. Допускається транспортування кислот автотранспортом або на електрокарах у герметичних ємностях з кислототривкого матеріалу.
Зберігати азотну та сірчану кислоти необхідно в тарі зі сталі кислотостійких марок відповідно до ГОСТ 5632-72 «Стали высоколегированные и сплавы коррозионностойкие, жаростойкие и жаропрочные марки», а соляну кислоту - у сталевих гумованих ємностях.
Склади зберігання кислот повинні бути забезпечені засобами для надання першої долікарської допомоги потерпілим працівникам.
Вимоги під час зберігання і транспортування сипких і твердих хімічних речовин
Порошкові сипкі шкідливі речовини необхідно зберігати в тарі, у якій вони надійшли від підприємства-постачальника.
Складування сипких та твердих хімічних речовин здійснюється відповідно до вимог пожежної безпеки згідно з НАПБ А.01-001-04.
Транспортувати сипкі та тверді хімічні речовини необхідно в справній чистій тарі, виготовленій з матеріалів, що відповідають вимогам державного стандарту чи технічним умовам на їхнє транспортування.
Їдкий натр необхідно зберігати в спеціальній тарі. На ємності з каустичною содою повинен бути напис «Небезпечно - каустична сода».
Зберігати нітрат натрію (натрієва селітра) біля термічних агрегатів необхідно тільки в металевій тарі з кришками.
Приміщення для розфасовування сильнодіючих отруйних речовин повинні бути ізольованими від приміщень для їхнього зберігання. Поверхня столу для зважування і розфасовування таких речовин повинна бути гладкою, без щілин та вибоїн і покрита листовим свинцем, оргсклом або вініпластом.
Ці приміщення повинні бути обладнані спеціально виділеними для цього вагами з гирями.
У приміщеннях, де зберігаються хімічні речовини, повинні бути вивішені інструкції з безпечного користування ними.
Не дозволяється зберігати хімічні речовини у відкритій тарі, а також без написів, етикеток чи бирок на тарі із зазначенням найменування речовини та номера державного стандарту або технічних умов на речовину.
Розфасовувати та зважувати хімічні речовини необхідно в спеціально обладнаному для цього приміщенні.
Склади для зберігання хімічних речовин повинні бути обладнані стелажами, шафами і забезпечені необхідним інвентарем, пристроями, засобами індивідуального захисту, а також засобами пожежогасіння.
Хімічні речовини необхідно зберігати в спеціально пристосованих приміщеннях окремо, дотримуючись груп сумісності.
Порядок та умови зберігання, відпуску кожної хімічної речовини необхідно здійснювати відповідно до інструкцій, затверджених уповноваженими особами підприємства.
Кожну хімічну речовину необхідно зберігати в призначеній для неї справній і закритій тарі у місці, визначеному роботодавцем.
ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС УТИЛІЗАЦІЇ ВІДХОДІВ
На підприємствах з виробництва металевих виробів повинна бути забезпечена своєчасна утилізація, знешкодження та захоронення токсичних відходів відповідно до вимог чинних нормативно-правових актів.
Брикетування і пакетування виробничих відходів виконується на відповідних машинах і на спеціально відведених дільницях.
Утилізація відходів стрічки та сітки виконується на пакетпресах, утилізація дроту та дротових пасм - на машинах змотування відходів у рулони, обладнаних приймальним жолобом-лотком для відходів, пневмомеханізмом витягування вала з рулону і виштовхування його з камери змотування дроту.
Для знешкодження порожньої тари з-під отруйних речовин повинні бути спеціальні приміщення. Знешкодження порожньої тари потрібно виконувати згідно з інструкцією щодо знешкодження тари з-під отруйних речовин, розробленою на підприємстві.
Керування відходомотальною машиною здійснюється з пульта керування. Пуск і зупинення машини необхідно виконувати за допомогою однієї кнопки, при натисканні на яку машина повинна включатися в роботу, а при відпусканні - зупинятися.
Пульт керування повинен бути на відстані не менше ніж 1 м від камери змотування відходів і розташований так, щоб забезпечувався візуальний контроль за процесом змотування відходів у рулон.
На дільниці змотування відходів у рулон повинні бути встановлені механічні ножиці.
Подача розчину в купоросну установку та відведення розчинів повинні бути механізованими.
Ємності-баки для збереження відпрацьованих травильних розчинів, баки для розведення (зменшення концентрації) розчинів, приймальні камери, резервуари тощо повинні мати спеціальні пристрої, що запобігають переповненню баків.
Для знешкодження хімічно забруднених промивних рідин необхідно мати станцію нейтралізації.
Для відбирання мастила з поверхні готової продукції, вона повинна проходити оброблення на центрифугах або вистоюватися у спеціальній тарі не менше8годин.
Зібране мастило необхідно направляти на повторне використання або додаткову переробку.
Начальник управління організації державного нагляду в металургії,
енергетиці, будівництві та котлонагляду В. Іванченко