НПАОП 28.0-1.03-08Правила охорони праці у метизному виробництві

За відсутності природного освітлення штучне освітлення необхідно застосовувати:

у приміщеннях, де працівники перебувають безперервно;

у затемнених місцях галерей;

у вбиральнях, умивальних, душових і гардеробних.

  1. Для переносного електричного освітлення необхідно застосовувати світильники з напругою не вище ніж 42 В.

  2. Під час роботи всередині металевих ємностей, печей, котлів, колодязів напруга в освітлювальній мережі не повинна перевищувати 12 В. У місцях, де в повітрі є вибухонебезпечні гази, пара та пил, для переносного освітлення необхідно застосовувати світильники у вибухозахищеному виконанні з напругою не вище ніж 12 В.

  3. Світильники, які обслуговуються з переносних драбин, необхідно підвішувати не вище ніж 4,5 м над рівнем підлоги. Не дозволяється розташовувати світильники над устаткуванням і стрічками конвеєрів. У разі, якщо обслуговування світильників з драбин утруднене, необхідно облаштовувати спеціальні майданчики. На підприємствах, що будуються та реконструюються, для обслуговування світильників, які розташовують над кранами або кранами-балками, необхідно передбачати спеціальні майданчики, які не повинні перешкоджати руху, обслуговуванню та ремонту кранів і повинні відповідати вимогам ГОСТ 23120-78 «ССБТ. Лестницы маршевые, площадки и ограждения стальные. Технические условия».

ІІ. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИРОБНИЦТВА МЕТАЛЕВИХ ВИРОБІВ

  1. Вимоги під час вироблення дроту та каліброваного металу

    1. Устаткування, що використовується для виробництва дроту, повинно відповідати вимогам цих Правил та інших чинних нормативно-правових актів.

    2. На волочильних станах кожен барабан з індивідуальним приводом повинен мати заправну швидкість перед захватом заготовки у межах до 30 % максимальної робочої швидкості для даного типу станів.

На волочильних станах для тонкого і найтоншого дроту захват дроту забезпечується разовим увімкненням електродвигуна на першій швидкості.

    1. Волочильні стани повинні бути обладнані пультами керування.

    2. За необхідності допускається експлуатація станів для волочіння тонкого і найтоншого дротів без пультів керування.

Для аварійного вимкнення волочильні стани повинні бути обладнані кнопками чи педаллю з позначенням «Головний стоп». Одна з кнопок повинна знаходитися біля першого барабана, а інша - біля розмотувального пристрою.

    1. Стани з виробництва дроту під час намотування його в мотки повинні бути забезпечені механізмами для знімання мотків та пристосуваннями для їх ув’язування.

    2. Волочильні стани для зменшення нагрівання дроту повинні мати повітряне чи водяне охолодження барабанів.

    3. Під час волочіння дроту необхідно використовувати дистанційне керування волочильним станом, вловлювачі дроту, а також нетоксичне мастило, зокрема мастила для сухого волочіння дроту.

    4. Змащення і подавання прутка до верстата для волочіння дроту повинні бути механізованими.

    5. Барабани волочильних станів повинні мати огородження, які запобігають викиду дроту під час його обриву чи переповнення барабана, а також викиданню кліщів у разі обриву дроту під час заправлення барабана.

    6. Огородження барабанів повинно бути зблоковано з пусковим пристроєм стана для включення його на робочу швидкість. Робота стана на робочій швидкості повинна відбуватися тільки при закритих огородженнях на всіх барабанах.

    7. Аварійне вимкнення барабанів, які не можуть бути обладнані захисними огородженнями, здійснюється бар’єрними вимикачами у вигляді штанг, розташованих з боку кожного барабана, і які розміщуються заввишки 0,7 - 0,8 м від підлоги.

    8. Бар’єрні вимикачі повинні бути зблоковані з електрогальмівним пристроєм, і вимикання барабанів повинно здійснюватися працівником рухом бар’єра від себе в бік стана.

Стани тонкого та найтоншого волочіння і стани «Грюна» (крім станів магазинного типу) бар’єрними вимикачами можуть не обладнуватися.

    1. Перший обтискний барабан волочильних станів повинен бути обладнаний електрогальмівним пристроєм, що забезпечує зупинку його не більше ніж через один оберт після вимкнення барабана, а інші повинні бути обладнані електрогальмівними пристроями для екстреного зупинення стана.

    2. Барабани волочильного стана повинні бути обладнані автоматичним пристроєм для зупинення його під час обриву дроту чи виходу його кінця з волоки.

    3. Робота на волочильних барабанах повинна виконуватися на відшліфованій галтелі з величиною зносу, що не перевищує меж, зазначених у технологічній інструкції та паспорті на галтель.

    4. Обертові розмотувальні пристрої можуть застосовуватися тільки за умови, якщо лінійна швидкість сходу витків з пристроїв не буде перевищувати 2,5 м/с.

    5. Конструкція та матеріали, що використовуються для виготовлення мильниць, повинні забезпечувати їх безпечну експлуатацію. Мильниці необхідно розташовувати на робочому столі на достатній відстані від барабана для того, щоб під час заправки дроту на барабан виключалася можливість защемлення кліщів між барабаном і мильницею.

    6. Матеріал та кріплення мильниць повинні мати чотирикратний запас міцності, виходячи з максимальних розривних зусиль оброблювального дроту.

    7. Положення напрямних роликів мильниць повинно забезпечувати правильність набігання і рядового розміщення дроту на барабані.

    8. Між розмотувальним пристроєм нерухомого типу і мильницею першого барабана необхідно встановлювати петлеуловлювач для автоматичної зупинки барабана або стана у разі утворення петлі чи заплутування витків дроту.

    9. Кліщі для захоплення дроту і подавання його на волочильний барабан повинні бути міцними та зручними в роботі.

    10. Довжина ланцюга затягувальних кліщів повинна бути не більше величини двох діаметрів барабана.

    11. Ланцюг із закріпленими на ньому гачком і кліщами повинен піддаватися випробовуванню на шестикратний запас міцності порівняно до максимального зусилля волочіння дроту на даному стані.

    12. На волочильних (калібрувальних) верстатах:

різцеві головки для обточування прутків повинні мати огородження;

люки і огородження повинні мати блокувальні пристрої, що виключають роботу верстата, якщо огородження і люки відкриті;

повинні бути обладнані пневмозатискувачі штанг, автоматичні пристрої закривання зони дії різців (запобіжний ніж), механізм подачі прутків у зону дії різців та виведення їх із цієї зони.

    1. На станах, які не мають захисних огороджень барабанів, дріт, що переходить у процесі волочіння з барабана на барабан, повинен подаватися через спеціальні захисні трубки.

    2. Під час волочіння дроту зі швидкістю обертання розмотувального пристрою більшою ніж 1,5 м/с, а також під час розмотування дроту з велико­вагових мотків застосовуються розмотувальні пристрої нерухомого типу або розмотування здійснюється з котушок.

    3. Розмотувальні нерухомі пристрої повинні бути надійно закріплені та оснащені напрямними пристроями для правильного збігання витків дроту.

    4. Під час роботи стана з обертовими розмотувальними пристроями стани повинні бути забезпечені:

пристроєм автоматичної зупинки стана для запобігання обриву дроту під час його заплутування на розмотувальному пристрої;

гальмівним пристроєм для запобігання утворенню петель під час обертання розмотувального пристрою (для волочіння дроту діаметром більше ніж 0,006 м такий пристрій можна не обладнувати);

пристроями, що запобігають скиданню витків дроту з розмотувального пристрою.

    1. Для станів з діаметром барабана 0,55 м і більше можна застосовувати запобіжні кільця без пристроїв блокування барабана для захисту працівника від ударів кінцем дроту.

    2. Під час розмотування дроту з котушок необхідно дотримуватися таких вимог:

котушки повинні бути збалансованими, міцними та зберігати форму під час всього строку експлуатації;

котушки повинні легко обертатися на осі та мати гальмівний пристрій, що запобігає ослабленню дроту під час інерційного обертання;

для швидкої зупинки котушки під час обриву дроту чи зупинки барабана повинен бути автоматичний електрогальмівний пристрій, зблокований з пуском і зупиненням барабана, що запобігає падінню котушки та заплутуванню витків дроту на ній;

нерухомі змотувальні пристрої повинні мати пристосування для повільного сходження дроту.

    1. Для зміни положення котушки масою більше ніж 500 кг необхідно застосовувати кантувачі.

    2. Намотувальні апарати волочильних станів повинні бути обладнані захисними засобами проти вилітання приймальної котушки з апарата у випадку ослаблення кріплення в його центрах.

    3. На розмотувальних волочильних станах намотувальний апарат повинен мати гальмівний пристрій, зблокований з пуском стану та огородженням, що унеможливлює розлітання кінців дроту під час його обриву чи виходу з чистого барабана.

    4. Волочильні стани з вертикальним розмотуванням дроту зі стелажів повинні мати колони заввишки 3,5 - 4 м з петлеуловлювальними кільцями, що автоматично зупиняють перший барабан стана у разі утворення петлі з дроту.

    5. Колони розміщують перед першим барабаном і обладнують сходами та площадкою для запобігання заплутуванню дроту.

    6. Стелаж зазначених станів повинен бути обладнаний шлеперним механізмом, призначеним для підтягування мотків дроту під колону.

    7. Стани, призначені для волочіння товстого та дроту середнього діаметра, повинні бути обладнані дистанційними пультами керування, ножицями і зварювальним апаратом, розташованим біля розмотувальних пристроїв.

    8. Верстати для заточування дроту діаметром більше ніж 0,001 м повинні бути обладнані індивідуальними електроприводами. Обрізати дріт необхідно механічними ножицями.

    9. Загострювальні верстати з різцевою головкою повинні бути обладнані:

механічними затискачами прутків перед їхньою подачею в зону різання;

автоматичним пристроєм закривання зони дії різців;

механізмом подачі прутків у зону дії різців.

    1. Для зачищення зварного шва дроту на станах тонкого та найтоншого волочіння застосовуються абразивні круги діаметром не більше ніж 0,25 м, при цьому кутова швидкість не повинна перевищувати 15 м/с.

    2. Під час установлення кругів на верстат необхідно дотримуватися вимог чинних в Україні нормативно-правових актів з охорони праці.

    3. Для обслуговування волочильного стана повинні бути обладнані робочі місця та передбачені проходи. Розміри робочого місця повинні бути достатніми для безпечного та зручного обслуговування основного й допоміжного устаткування (наждакового та загострювального верстатів і зварювального апарата) з урахуванням розташування стелажів для металу, пультів керування, розмотувальних і намотувальних пристроїв і столів для скріплення котушок тощо.

    4. Під час роботи на волочильному стані необхідно дотримуватися таких

вимог:

працювати тільки на справному стані; не залишати працюючий стан без нагляду; не проводити огляд і змащення устаткування на ходу; стан і робоче місце повинні бути достатньо освітлені; огородження барабанів й електродвигунів повинні бути справними та зачиненими;

відпрацьовану мильну стружку збирати тільки під час зупинки стана; не відкривати електрощити та не замінювати запобіжники; регулювати пружини регуляторів швидкості на волочильних станах з протинатягом тільки під час призупинки стана;

використовувати засоби індивідуального захисту.

    1. Під час роботи працівника з роз’ємними котушками різних типів повинно бути обладнане місце для розбирання і збирання котушок та необхідно дотримуватися вимог розділу безпеки праці технологічної інструкції з експлуатації роз’ємних котушок.

    2. Якщо подача штанг у волоку не механізована, тоді на стелажах повинні бути встановлені ролики для полегшення подавання штанг у волоку:

стелажі повинні бути обладнані запобіжними упорами;

нанесення мастила на штангу під час волочіння повинне бути механізоване.

    1. Для калібрування металу діаметром від 0,01 м до 0,08 м повинні застосовуватися механізовані потокові лінії. Вони не повинні мати проміжок між окремим неогородженим устаткуванням.

    2. Виробництво каліброваного металу повинно відповідати вимогам пунктів

  1. - 1.43 глави 1 розділу ІІ цих Правил.

    1. Механізованими повинні бути такі операції: транспортування мотків катанки та котушок;

встановлення та зняття з намотувальних пристроїв котушок та мотків; різання дроту та контроль цілісності дроту та його параметрів під час його волочіння.

    1. Під час використання дробометальних установок необхідно дотримуватися таких вимог:

двері дробометальних камер повинні бути щільно зачинені та зблоковані з пристроєм пуску потокової лінії;

видалення окалини та дробу з камер повинно бути механізовано.

    1. Дробометальні установки для очищення штанг від окалини повинні бути обладнані:

системою витяжки пилу з дробометальних камер з очищенням повітря, що відсмоктується від окалини, зблокованою з пристроєм пуску дробометальної установки;

вхідними та вихідними затворами для подавання металу, що запобігають вилітанню дробу з камер, пиловидаленню та створенню підвищеного рівня шуму.

    1. Стани для виготовлення легованої каліброваної сталі повинні відповідати таким вимогам:

вихрова головка з різцями повинна мати огородження, зблоковане з пристроєм пуску стана;

кріплення різців у вихровій головці повинне бути надійним; вимірювання діаметра прутків сталі повинно бути автоматизовано; вихрова головка повинна охолоджуватися.

    1. Перед початком волочіння бунтового металу на станах з діаметром волочильного барабана 1 м необхідно закріпити затяжні кліщі на барабані. Затяжні кліщі не дозволяється знімати з барабана, вони залишаються на барабані до кінця волочіння металу.

    2. Роликоправильні машини з боку подавання металу повинні мати щиток з прорізом і напрямний жолоб для запобігання потраплянню рук в рамку під час направлення прутків у потрібну канавку ролика.

    3. Допоміжне устаткування повинно бути розташоване так, щоб з робочого місця під час роботи на ньому було добре видно волочильний стан і розмотувальний пристрій.

    4. Для різання дроту застосовують ножиці або гострозубці. Під час різання високовуглецевого дроту середньої та більшої товщини використовують механізовані ножиці.

    5. Під час проектування нових цехів повинні бути передбачені засоби механізації упаковування мотків дроту.

    6. Ланцюгові волочильні стани повинні бути обладнані механізмами для подавання прутків у волоку. На діючих станах дозволяється використовувати пристрої для загострення штанг.

    7. Ланцюгові волочильні стани повинні бути обладнані механізмами скидання металу в накопичувач (у приямок).

    8. Стелажі волочильних ланцюгових станів повинні бути такої конструкції, яка виключає можливість падіння з них прутків, особливо коротких.

    9. Під час проектування нових ланцюгових волочильних станів повинно бути передбачено плавне підвищення швидкості від моменту захоплення прутка до робочої швидкості його волочіння, а також повільне повернення візка в попереднє положення.

    10. У конструкціях нових ланцюгових станів, загострювальних верстатів, правильних машин, прес-ножиць, шліфувальних і полірувальних верстатів для пруткового металу повинно бути передбачено механічне подавання прутків.

    11. Для унеможливлення проходу працівників між правильною машиною і приймальним стелажем ця зона повинна бути огороджена. Ролики правильної машини також повинні бути огороджені.

    12. Прес-ножиці для обрізання кінців штанг повинні мати запобіжні щитки, що запобігають викиду (відлітанню) кінців штанг, які обрізаються.

    13. Шліфувальні та полірувальні верстати повинні відповідати таким вимогам:

шліфувальні та полірувальні круги повинні бути обладнані надійними захисними огородженнями;

застосовувати тільки наждачні круги, що пройшли випробування;

зона розташування бунта, що обертається на бунтошліфувальних верстатах, повинна мати огородження з пристроями блокування верстата.

    1. Комбіновані лінії для виробництва каліброваного металу в прутках повинні бути забезпечені перехідними містками. Усі переходи на дільницях між устаткуванням повинні мати огородження, зблоковане з роботою лінії, що запобігає доступу працівників до небезпечної зони.

  1. Вимоги під час виробництва канатів та металокорду

    1. Конструкція намотувальних верстатів повинна забезпечувати:

надійне налагодження механізму укладання дроту залежно від діаметра

та розміру котушки;

автоматичне зупинення і гальмування верстата при закінченні намотування дроту чи у випадку його обривання;

безпечну установку мотка на розмотувальний пристрій верстата, надійне кріплення котушки на шпинделі головки.

    1. Намотувальні верстати з діаметром диска котушки до 0,15 м для намотування дроту з мотків необхідно встановлювати таким чином, щоб горизонтальна вісь котушки в намотувальному верстаті була розташована над рівнем підлоги робочої площадки заввишки 0,8 -1 м.

    2. Багатоголовочні намотувальні верстати повинні бути оснащені окремими перекладальними механізмами, що виключають непередбачений перехід паса з холостого на робочий шків. Перекладальний механізм не повинен перешкоджати зупиненню головки як з боку котушки, так і з боку розмотувального пристрою.

    3. Розмотувальні пристрої для розміщення перемотувального дроту повинні відповідати розмірам мотків і забезпечувати розміщення усіх витків, без осідання їх, на підставці розмотувального пристрою.

    4. Розміщення розмотувальних пристроїв на станинах загальних з намотувальними верстатами дозволяється тільки під час перемотування мотків малого розміру з діаметром дроту до 0,001 м.

    5. Для перемотування мотків дроту діаметром більше ніж 0,001 м розмотувальні пристрої необхідно встановлювати на окремих міцних підставках.

    6. Ширина котушок повинна відповідати розмірам кареток пасмоплетільних і канатоплетільних машин.

    7. Осі отворів котушок і гальмівних шківів, що закріплені на дисках котушок, повинні збігатися, що забезпечує рівномірність гальмування котушок під час змотування з них дроту в пасмоплетільних і канатоплетільних машинах.

    8. Для транспортування порожніх котушок і котушок з дротом повинні застосовуватися підіймально-транспортні механізми.

    9. З’єднання кінців дроту виконується на електричних апаратах стикового зварювання, які повинні бути заземленими. Під час виконання електрозварювальних робіт необхідно дотримуватись вимог ГОСТ 12.3.003-86 «ССБТ. Работы электросварочные. Требования безопасности».

    10. Звільнення котушок від залишку дроту виконується на верстатах, оснащених пристроями для установки котушок з дротом. Для перемотування дроту з котушок у мотки перемотувальний верстат повинен бути обладнаний барабаном, щільність намотування і формування мотка на якому повинні забезпечуватися за рахунок натягування дроту, що перемотується.

    11. Пасмоплетільні та канатоплетільні машини повинні бути обладнані секційними огородженнями, зручними для експлуатації кареток (рам) машин. Частини огороджень, які відчиняються і розсуваються, повинні бути зблоковані з пусковим пристроєм машини.

    12. На сигарних машинах з котушками діаметром до 0,315 м необхідно застосовувати пруткові, сітчасті чи перфоровані листові огородження, які відкриваються на кожній секції. Машини з котушками діаметром більше ніж 0,3 м на кожній секції повинні мати огородження з двох або декількох частин,

що переміщуються чи відчиняються.

    1. Огородження корзинових машин повинні бути встановлені на рівні осі ротора машини.

    2. Пасмоплетільні та канатоплетільні машини повинні бути обладнані пристроєм автоматичного зупинення під час обриву дроту (пасма) або під час виходу їхніх кінців, а також засобами гальмування машини.

    3. Шестерні у вертикальних пасмоплетільних машинах корзинового типу повинні бути надійно огороджені від можливого потрапляння в них кінців пасм.

    4. Конструкція кареток сигарних машин повинна забезпечувати їхню стійкість із закріпленими в них котушками і не допускати обертання чи коливання (на кут більший ніж 30 °) кареток під час обертання ротора машини.

    5. Конструкція і міцність кареток, спосіб кріплення їх опорних хвостових частин, спосіб кріплення котушки до каретки повинні виключати можливість викидання котушки з пасмоплетільних і канатоплетільних машин.

    6. Заряджання пасмоплетільних і канатоплетільних машин необхідно виконувати ланцюговими чи канатними стропами.

    7. Для гальмування ротора корзинових машин необхідно застосовувати швидкодіючі гальма колодкового типу.

    8. Простір між витяжним шківом і настилом приямка витяжного шківа повинен бути огороджений бортом заввишки не менше ніж 0,05 м.

    9. Подавання мастила повинно здійснюватися насосом. Ванни з мастилом пасмоплетільних і канатоплетільних машин повинні бути оснащені терморегулятором, теплообмінником і пристроєм, що запобігає розбризкуванню мастила.

    10. Кронштейн і пристрої для установки котушок з сердечником чи пасмом перед канатоплетільними і пасмоплетільними машинами повинні бути забезпечені керованим гальмівним пристроєм.

    11. Контакти електроапарата для різання каната чи пасма повинні бути закриті щитком для запобігання викиданню іскор або оплавлених часток із зони різання.

    12. Диски фрикційних пилок для різання канатів та їхні приводи повинні бути огороджені.

  1. Робочі місця під час різання канатів фрикційними пилками повинні бути забезпечені протипожежними засобами.

  2. Для ручного різання канатів дозволяється застосовувати ножиці важільного, гвинтового або гідравлічного типу з ручним приводом. Не можна використовувати для різання канатів зубило.

  3. Спеціальний ніж для зрощування неметалевого осердя повинен мати зручну ручку із неметалевими боковими накладками довжиною не менше ніж 0,12 м. Полотно ножа повинно бути виготовлене із в’язких марок сталей товщиною 0,015 - 0,02 м і довжиною не більше ніж 0,08 м. Кінець ножа повинен бути тупим, овальної чи прямокутної форми.

  4. Гострозубці повинні бути правильно загострені: частина, що ріже, не повинна мати вм’ятин і сколів.

  5. Під час виготовлення плоских канатів повинні застосовуватися поворотні столи-візки, що рухаються.

  6. Зняття залишків дроту і пасм з котушок необхідно виконувати в спеціально відведених місцях, але не в зоні роботи машини.

  7. На пасмоплетільних і канатоплетільних машинах і намотувальних верстатах великої довжини по фронту обслуговування повинні бути встановлені дублюючі пости керування, віддалені один від одного не більше ніж на6м. Електросхема керування машин та намотувальних верстатів повинна виключати можливість керування ними одночасно з декількох постів.

  8. Огородження конусної частини звивки каната або пасма повинно мати пристрій блокування з машиною, що виключає пуск і роботу машини, якщо огородження знято.

  9. На ділянках переходу пасма чи каната на витяжний шків повинен бути захисний пристрій, що запобігає потраплянню пальців рук обслуговувального персоналу під пасмо чи канат під час перевірки якості звивки.

  10. Для розміщення змінних деталей, обладнання й інструменту повинні бути обладнані спеціальні стелажі, шухляди чи тумбочки.

  11. Контрольні та сигнальні пристрої, попереджувальні написи та таблички повинні бути розташовані в полі зору працівника.

  12. Між пультом керування і фронтом машини (верстата) повинна бути відстань не менше ніж0,8м.

  13. Відстань між намотувальними верстатами по фронту обслуговування залежно від конструкції верстатів повинна бути не менше ніж1,2м.

  14. Відстань від конструкцій стін, що виступають, до котушок і розмотувальних пристроїв з боку обслуговування повинна бути не менше ніж

Завантажити