НПАОП 0.00-1.57-12Правила безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах

 1. Роботи з обстеження, догляду та ремонту тунелів і дюкерів на водогосподарських системах проводяться тільки після спорожнення цих споруд від води і створення умов, що виключають несанкціоноване надходження води з обох боків зазначених споруд.

 2. Проводити роботи з обстеження, догляду або ремонту тунелів, дюкерів мають право тільки працівники, що пройшли відповідне навчання і яким дозволено виконувати ці роботи на таких спорудах.

 3. Працівники, що виконують роботи в тунелі, дюкері, забезпечуються фільтрувальними протигазами з урахуванням вимог Правил вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 28.12.2007 № 331, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 4.04.2008 за № 285/14976, та повинні знати правила користування і догляду за ними, а також повинні мати переносні індивідуальні ліхтарі.

Місця виконання робіт у середині тунелю освітлюються електросвітильниками напругою 12 В.

 1. Під час обстеження, догляду напірних трубопроводів, які знаходяться на поверхні землі, ходити по них забороняється.

Роботи на трубопроводах, що знаходяться на поверхні землі на опорах, дозволяється виконувати з надійно укріплених риштувань (лісів) і встановлених східців (драбин) для спуска і підйому працівників.

 1. Під час роботи на трубопроводі, що має ухил понад 20 град., і усередині трубопроводу, що має ухил понад ЗО град., які знаходяться на поверхні землі, працівники повинні бути забезпечені страхувальними засобами (запобіжними поясами і мотузками).

 2. Під час проведення робіт усередині і зовні металевого трубопроводу працівники повинні бути забезпечені необхідними індивідуальними засобами захисту від дотику до металу (повстяними матами, наколінниками і налокітниками).

 3. Під час спорожнювання або наповнення трубопроводу працівникам забороняється знаходитися в зоні аераційних отворів труб, у колодязях.

 4. Перед заповнюванням трубопроводу керівник робіт повинний особисто упевнитися у відсутності в ньому людей, інструментів і пристосувань і що регулююча арматура на трубопроводі знаходиться в стані, який забезпечує безаварійне заповнення трубопроводу.

 5. Під час обстеження каналів, відстійників, верхніх та нижніх б'єфів гідротехнічних споруд, відстійних басейнів і проведення робіт у них не дозволяється переходити через недостатньо щільні мулові відкладення глибиною понад 0,3 м без улаштування настилів, а якщо відкладення є ще й вологими і нестійкими, перехід через них здійснюється з використанням страхувальних канатів.

 6. Після ремонту підземних трубопроводів, усунення поривів та інших несправностей, під час випробовування трубопроводів тиском води працівники повинні знаходитися за межами котловану на безпечній відстані.

 7. Під час обстеження, догляду або ремонту меліоративних систем на осушених землях з торф'яними ґрунтами при виявленні працівником ознакпідземної торф'яної пожежі (характерний запах гару, місцями з-під землі просочується дим, сама земля гаряча) йому слід обійти ділянку пожежі стороною, рухаючись проти вітру так, щоби він не наздоганяв вогнем і димом і не перешкоджав орієнтуватись на місцевості. При цьому працівнику необхідно уважно оглядати дорогу перед собою, прощупуючи її тичиною або палицею.

Гасити торф'яну пожежу одноосібно забороняється.

 1. Вимоги безпеки під час виконання доглядових робіт на каналах, греблях, дамбах

 1. Під час роботи здійснюють постійний нагляд за станом укосів, і в разі підмиву, деформації або зсуву укосу негайно вживають необхідних заходів з

виведення людей з небезпечної зони і ліквідації деформації укосу.

 1. Роботи, пов'язані з улаштуванням фільтрів, кам'яних відсипок, кріплення укосів дерном, мостінням, кам'яним накидом, залізобетонними плитами і монолітним покриттям необхідно виконувати, починаючи від низу укосу до верху.

 2. Під час подавання на укіс каменю, щебеню, фашин й інших матеріалів не допускається перебування працівників на шляху подачі матеріалів.

 3. При механізованому подаванні матеріалів (піску, гравію, щебеню, каменю) проводити роботи з профілювання укосу одночасно з подаванням матеріалів заборонено. Роботу механізмів з подавання матеріалів необхідно призупинити і тільки після цього виконувати роботи з профілювання укосу на цій ділянці.

Забороняється одночасно працювати в двох або декількох ярусах по одній лінії укосу (вертикалі).

 1. Під час проведення робіт, пов'язаних з ремонтом берегоукріплювальних споруд на укосах з ухилом більше 1:1 (або 1:2 при вологій поверхні) і висотою понад 3 м працівники повинні бути забезпечені запобіжними поясами із страхувальними мотузками, які кріпляться до надійних опор, а на укосах прокладаються сходні шириною 0,75 м із поручнями висотою 1 м.

 2. Під час виконання робіт з планування, вирівнювання укосів, які виконуються екскаватором-планувальником, працівникам забороняється знаходитися в зоні дії машини, нижче по укосу і біля підошви по фронту робіт плюс 15 м по обидва боки.

 3. Для безпечного виконання робіт з розчищення від деревної рослинності каналів меліоративних систем, гребель, дамб, а також площадок біля споруд необхідно дотримуватися вимог Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 13.07.2005 № 119, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.09.2005 за № 1084/11364.

 4. Перед початком роботи з кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) працівник повинний обстежити ділянку роботи і прибрати з поверхні землі сторонні предмети (каміння, метал, дріт, бетонні залишки тощо).

Слід уникати роботи з кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) у таких випадках:

на схилах з ухилом понад 8 град, (у такому випадку на укосі влаштовуються східці, уступи);

за наявності у зоні роботи дерев діаметром понад 4 см;

при видимості менше 50 м, під час або після зливи, під час грози.

За наявності у зоні роботи пнів, деревної рослинності, каміння, металу, бетону, дроту та інших перешкод, які виступають над рівнем землі, необхідно відступати від них на відстань дії робочого органу механізму.

Заборонено виконувати роботу кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою), якщо в робочій зоні знаходяться люди.

 1. Перед початком роботи кущоріза, мотокосарки (травокосарки) необхідно впевнитися в справності та надійності кріплення ріжучих робочих органів і деталей машини. Виконувати роботу несправним кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) не дозволяється.

При монтажі (демонтажі) фрезерних ножів, їх загострюванні необхідно заклинити вал дерев'яним клинком. При роботі з кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) необхідно використовувати захисні окуляри, рукавиці та інші необхідні засоби індивідуального захисту.

 1. Очищати робочі органи кущоріза, мотокосарки (травокосарки) дозволяється тільки при вимкненому і повністю зупиненому двигуні. Фрезу потрібно очищати за допомогою спеціальних пристосувань, перебуваючи при цьому збоку агрегату.

 2. Не дозволяється працювати мотокущорізом, кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) після зливи до повного просихання ґрунту, а також на заболочених ділянках. На слабких ґрунтах (осушених болотах, перезволожених ґрунтах) робота зазначених механізмів дозволяється після літнього просихання або зимового замерзання ґрунту.

 3. Відстань між двома мотокущорізами, кущорізами, мотокосарками (травокосарками), які працюють на одній ділянці, повинна бути не менше 15 м. Працівники, які прибирають зрізані дерева і чагарник, повинні перебувати на відстані не ближче ЗО м від працюючої машини.

 4. Пересування мотокущоріза, кущоріза, мотокосарки (травокосарки) з працюючим двигуном повинно здійснюватися за умови причеплення мотокущоріза до плечового паска працівника.

 5. Під час скошування рослинності на укосах відкритих каналів каналоочищувальними машинами працівники, що беруть участь у роботі, повинні дотримуватися вимог експлуатаційної документації, а також виконувати усі вказівки машиніста агрегату.

 6. Розчищення ділянки від чагарників, які похилені і викривлені, необхідно розпочинати з боку, протилежного їх нахилу.

 7. При ухилі укосів 1:2 і крутіше скошування і вирубку чагарнику повинні виконувати одночасно два працівники з використанням страхувальних

мотузок і влаштуванням на укосі східців або уступів.

 1. Вирубування хмизу з куща здійснюють біля комлі косим зрізом, при цьому рубщик повинний знаходитися на відстані 40-50 см від куща.

 2. Рубати хмиз слід півколом перед собою, складаючи зрубані лозини рівною купою, комлями в одну сторону.

Для рубання хмизу призначають не менше двох працівників. При одночасній роботі декількох рубщиків вони повинні просуватися уступами.

При цьому кожний наступний рубщик повинний знаходитися на відстані не менше 2 м від працюючого попереду.

 1. Вимоги безпеки під час виконання робіт з ремонту залізобетонних і бетонних конструкцій гідротехнічних споруд

 1. Під час демонтажу і монтажу залізобетонних конструкцій, укладання монолітного бетону при ремонті гідротехнічних споруд, кріплень каналів, гребель, дамб, басейнів тощо слід дотримуватися вимог СНиП ІІІ-4-80*.

 2. Під час виконання ремонтних робіт на діючих водогосподарських об'єктах усі робочі місця для підготовки бетонних сумішей, розчинів тощо повинні бути розташовані не ближче 3 м від брівки каналу, греблі, дамби, басейну тощо.

 3. Для переходу працівників, подачі бетону та укладання бетонної суміші в опалубку необхідно встановити спеціальні містки або настили.

 4. Перед початком укладання бетону в опалубку необхідно перевірити стан тари, опалубки та засобів підмощування.

 5. Бункери, бадді для бетонної суміші повинні відповідати вимогам їх будови та безпечної експлуатації.

 6. Переміщати завантажений або порожній бункер дозволяється тільки із закритим затвором.

 7. Розбирати опалубку слід з дозволу працівника, на якого покладено обов'язки керівника робіт, після того, як бетон набере задану міцність.

Під час розбирання опалубки залізобетонних конструкцій необхідно вживати заходів проти випадкового падіння елементів опалубки.

 1. Заготовляти і обробляти арматуру необхідно в спеціально призначених для цього місцях.

 2. Елементи каркасу і арматури необхідно пакувати з урахуванням умов їх підіймання, складування та транспортування до місця монтажу.

 3. Під час ущільнення бетонної суміші електровібраторами переміщати їх за електрокабелі не дозволяється.

Під час перерв у роботі та переходу з одного місця в інше електровібратори необхідно вимикати.

 1. Працівники, які укладають бетонну суміш на поверхню, що має ухил більше ніж 20 град., повинні бути забезпечені запобіжними поясами.

 2. Бетонну суміш у бетоновані конструкції, розташовані нижче ніж

 1. м від рівня робочого настилу, необхідно спускати лотками або через ланкові хоботи.

 1. Лотки та хоботи повинні бути надійно закріплені до риштувань.

 2. Мостити укоси плитами, які не анкеруються, чи укладати камінь у плотові клітки дозволяється знизу нагору, тобто від підошви укосу після влаштування упору (берми). Розриви при мостінні або відставання захисних дільниць брукування при цьому не допускаються.

 3. Не допускається виконання монтажних робіт на відкритій місцевості при швидкості вітру 15 м/с і більше, при ожеледі, під час грози або туману, який обмежує видимість у межах фронту роботи.

Роботи з переміщення й установлення вертикальних панелей, блоків і подібних їм конструкцій з великою парусністю, слід припиняти при швидкості вітру 10 м/с і більше.

 1. Не допускається перебування людей під елементами конструкції і устаткування, що монтуються, до установлення їх у проектне положення та укріплення.

 2. Елементи конструкції або устаткування під час їх переміщення необхідно стримувати від розгойдування і обертання гнучкими відтяжками.

 3. Підіймання і подачу елементів залізобетонних конструкцій і устаткування до місця їх установлення необхідно здійснювати у положенні, близькому до проектного.

 4. Заборонено підіймання збірних залізобетонних конструкцій, які не мають монтажних петель або міток, без застосування спеціальних такелажних пристроїв, що забезпечують їх правильне стропування під час монтажу або демонтажу.

 5. При влаштуванні гнучких протифільтраційних покриттів на відкритих каналах і гідротехнічних спорудах розмотування стрічки цих покриттів з барабана у місці їх укладання слід виконувати з використанням підіймальних механізмів.

Під час навантажування, розвантажування і транспортування стрічки до місця роботи кінець її повинен бути закріплений на барабані, до якого має бути прилаштована міцна металева вісь, розрахована на підіймання барабана разом зі стрічкою за обидва кінці осі.

 1. Верхній кінець стрічки залізобетонного і бетонного покриття під час укладання її розгортанням по укосу повинен бути закріплений на березі або укосі каналу.

 2. Лебідку, за допомогою якої розгортається стрічка з берега, необхідно міцно закріпити на березі.

Працівникам забороняється перебувати на укосі нижче стрічки, що розгортається, в зоні її укладання, а також на стрічці до повного її укладання і закріплення.

 1. Вимоги безпеки під час виконання земляних і ремонтних робіт

 1. Виконання механізованих земляних робіт під час ремонту водогосподарських об'єктів здійснюється відповідно до затвердженого ПВР.

 2. Земляні роботи на водогосподарських об'єктах у місцях розміщення підземних і наземних комунікацій повинні виконуватися відповідно до розроблених заходів щодо безпечних умов праці, погоджених з організаціями, які експлуатують ці комунікації.

 3. Під час виконання ремонтно-будівельних робіт на водогосподарських системах з улаштуванням котлованів і траншей в межах населеного пункту, а також в місцях, де відбувається рух людей або транспорту, повинно бути встановлене захисне огородження з урахуванням вимог ГОСТ 23407-78, на якому мають бути встановлені попереджувальні написи і знаки, а в нічний час - сигнальне освітлення. Місця проходу людей через траншеї повинні бути обладнані перехідними містками, що освітлюються в нічний час.

 4. Ґрунт, витягнутий з котловану або траншеї, слід розміщувати на відстані не менше 0,5 м від країв виїмки.

 5. Розробляти ґрунт у котлованах і траншеях „підкопом” не допускається.

 6. При улаштуванні котлованів і траншей з укосами без кріплень слід дотримуватися вимог, викладених в пункті 9.10 розділу 9 СНиП ІІІ-4-80*.

 7. Під час ремонту гідротехнічних споруд, трубопроводів з улаштуванням котлованів або траншей перед допуском працівників у котловани або траншеї глибиною понад 1,3 м повинна бути перевірена стійкість укосів або кріплень стінок.

 8. Навантаження ґрунту на автосамоскиди необхідно здійснювати з боку заднього або бічного борту.

 9. При розробці, транспортуванні, розвантаженні, плануванні й ущільненні ґрунту двома або більше самохідними або причіпними машинами (скреперами, грейдерами, котками, бульдозерами тощо), що йдуть одна за другою, відстань між ними повинна бути не менше 10 м.

 10. Однобічне засипання пазух за щойно встановленими підпірними стінками і фундаментами допускається після здійснення заходів, що забезпечують

стійкість конструкції, при прийнятих умовах, способах і порядку засипання.

 1. Під час механізованого ударного розпушування ґрунту не допускається перебування людей на відстані ближче 5 м від місць розпушування.

 2. Після закінчення роботи і під час перерв екскаватор слід установлювати на безпечну відстань від брівки каналу із наступним опусканням ковша на ґрунт у протилежний від каналу (котловану) бік.

 3. Мінімальна відстань між двома екскаваторами, один з яких руйнує мерзлий ґрунт, повинна становити 50 м.

 4. При роботі землерийних машин у нічний час робочий майданчик повинен освітлюватися відповідно до вимог „ССБТ. Строительство. Нормы освещения строительных площадок” ГОСТ 12.1.046-85.

 5. Установлювати крани й екскаватори для роботи на свіжонасипаному неутрамбованому ґрунті, а також на площадці з ухилом більшим, ніж зазначено в паспорті машини, забороняється.

 6. Екскаватори під час роботи повинні рухатися спланованим майданчиком, щоби уникнути некерованого переміщення і сповзання у бік котловану або каналу.

 7. Під час роботи екскаватора не дозволяється виконувати будь-які роботи і знаходитися на відстані менше радіуса дії екскаватора, збільшеного на 5 м.

 8. При засипанні траншеї, котловану бульдозерист під час скидання в них ґрунту не повинний висувати відвал бульдозера за брівку траншеї, котловану.

На початку робіт із засипання бульдозеристу не дозволяється під'їжджати до траншеї, котловану на відстань меншу 1 м. При роботі бульдозера з косим відвалом і при його русі уздовж траси траншеї забороняється наближатися до її брівки на відстань менше 0,5 м.

 1. Вимоги безпеки під час виконання робіт з укріплення укосів

 1. Підтримувати і вирівнювати кілок під час удару по ньому молотком або довбнею необхідно металевими кліщами-вилками чи прутками, або прутяним канатом з петлею діаметром не менше 50 см.

 2. Дерев'яний молоток (киянка) для забивання кілків і довбня повинні бути виготовлені з дерева твердої породи і стягнуті по торцях залізними обручами.

Довбня повинна мати достатню кількість ручок, що відповідає подвоєній чисельності працівників, призначених для роботи з нею (з розрахунку, щоб на одну людину припадало не менше 4 кг і не більше 25 кг).

Ручки повинні бути гладенькими, розміщуватися по периметру рівномірно і знаходитися від поверхні довбні на відстані не менше 60 мм.

 1. Кілки забивають з риштувань на легких переносних козлах або з плотів.

Пліт повинний мати достатню вантажопідйомність і бути обладнаним справними причальними пристроями і тросами для його кріплення під час роботи.

Настили риштувань і плоту повинні бути рівними, міцними і виконані з дошок із зазорами між ними не більше 10 см.

Застосовувати жердини для влаштування помостів (настилів) і забивати кілки з човнів забороняється.

 1. Плотові та дощаті щити до опорних паль або кілків слід підв'язувати з

верхнього боку споруди.

Затоплювати плотові щити необхідно за допомогою вилок, а не жердин.

Поперечні дощаті щити осаджують за допомогою довбні з понтона або зі спеціальних містків. Осаджування щитів з човнів забороняється.

 1. Копер, що використовується для забивання кілків і паль за допомогою механічної баби у воді, повинний бути встановлений на плавучий засіб з достатньою вантажопідйомністю і стійкістю.

Він повинний мати швартове обладнання, настил з дошок для переміщення людей і леєрну огорожу.

 1. Осаджувати хворостяний закрутень з плотів або понтонів необхідно рівномірно по довжині плоту (понтона) вилками, насадженими на жердини; довжина жердин повинна бути більше глибини води в річці (каналі) на 1,5-2,0 м.

 2. Під час в'язання хворостяних канатів, фашин і матраців кінці дротів, що стирчать, необхідно заправляти усередину хворостяного виробу.

 3. Забороняється перебувати на хворостяному матраці та на шляху його руху під час його спуска на воду (під воду).

 4. Під час завантаження камінням плотових кліток вручну повинні бути укладені спеціальні пішохідні містки завширшки не менше 70 см з дошок товщиною не менше 4 см.

Ходити по плотових клітках з вантажем при відсутності містків забороняється.

 1. Під час завантаження хворостяних матраців або плотових кліток каменем механізованим способом за допомогою грейферних кранів працівники повинні бути виведені з робочої зони крана.

Судно, що доставило каміння, необхідно з'єднати з берегом трапом завширшки не менше 1 м при односторонньому русі та 2м- при двосторонньому.

 1. Під час улаштування або ремонту споруд з льоду для проходу працівників як по льоду, так і по хворостяних матрацах повинні бути покладені спеціальні ходові дошки і трапи.

 2. Під час роботи з льоду камінь для завантажування хворостяного матраца необхідно вивантажувати на відстані не менше 8-10 м від крайки майни й укладати шаром товщиною не більше 0,5 м.

 3. При укріпленні укосів земляних споруд (каналів, дамб, гребель тощо) гідропосівом трав усі працюючі виводяться із зони дії гідронамиву.

 4. Під час виконання робіт з біологічного укріплення укосів і берм земляних споруд (посівом трав, укладанням дерну, посадкою рослин) забороняється розкидати мінеральні й органічні добрива голими руками або в мокрих рукавицях.

 1. Вимоги безпеки під час виконання робіт з очищення поверхонь споруд, фарбувальних і гідроізоляційних робіт

 1. Під час виконання робіт з очищення поверхонь споруд, фарбувальних

*

і гідроізоляційних робіт слід керуватися вимогами СНиП ІІІ-4-80 , „ССБТ. Строительство. Работы антикоррозионные. Требования безопасности” ГОСТ 12.3.016-87, „ССБТ. Строительство. Работы окрасочные. Требования безопасности” ГОСТ 12.3.035-84, НАПБ А.01.001-2004 та цих Правил.

 1. Перед початком робіт зона виконання піскоструминних робіт повинна

бути обгороджена.

 1. Під час роботи оператора установок піскоструминного очищення працівник, що знаходиться при піскоструминній установці, повинний постійно спостерігати за оператором для того, щоб швидко виконувати його розпорядження за встановленою між ними системою сигналів.

Пускати повітря і відкривати кран піскоструминної установки можна тільки за сигналом оператора.

 1. У зоні роботи оператора установок піскоструминного очищення категорично забороняється перебувати іншим особам.

Завантажити