НПАОП 55.0-1.34-02Правила безпеки праці під час закладання на зберігання та первинної обробки плодоовочевої продукції

13.3.2. З моменту початку газації і до закінчення її, обов`язково забезпечується цілодобова охорона об`єкта. Особи, призначені для охорони повинні бути забезпечені протигазами.

13.3.3. Під час проведення дезінфекції приміщень, обладнання, інвентарю, тари слід користуватися засобами індивідуального захисту згідно ДНАОП 0.00-3.01-98 і ДНАОП 0.03-1.12-98.

13.3.4. Для дезінфекції сховищ шляхом обкурювання (фумігації) сірчистим газом на подушках з піску висотою 15-20 см і шириною 1 м встановлюються жаровні і на розпаленому деревному вугіллі спалюється подрібнена грудкова сірка з розрахунку 60 - 90 г на 1 куб. м сховища.

13.3.5. Дезінфекцію овочесховищ можна проводити розчином формаліну із розрахунку 1 л 40%-ного формаліну на 40 л води, на 1 м2витрачають 0,2 - 0,3 л розчину.

Перед обкурюванням (обприскуванням) двері, люки і вентиляційні труби сховища (крім вхідних дверей) щільно закриваються, а щілини замазуються глиняним розчином. Після того, як усі осередки вогню розгоряться, працівник (в протигазі з фільтруючою коробкою марки В, комбінезоні бавовняному з кислотозахисним просоченням, гумових чоботах і гумових рукавичках) повинен вийти, закрити за собою двері і замазати щілини. Після закінчення строку дезінфекції (одна - дві доби) сховища відкриваються і провітрюються.

13.3.6. Обробка сховищ і тари формаліном проводиться в фільтруючому протигазі з фільтруючою коробкою марки В, комбінезоні бавовняному з кислотозахисним просоченням, гумових чоботах і рукавичках.

13.3.7. Дезінфекція сірчистим газом овочесховищ, розташованих поблизу житлових будинків або поблизу приміщень, де встановлене стаціонарне металеве обладнання, не дозволяється. В таких випадках сховища дезінфікують обприскуванням розчином формаліну або іншими способами.

14. Санітарно-побутове забезпечення працівників

14.1. Санітарно-побутові приміщення для працівників, зайнятих на виробництві, повинні відповідати вимогам СНиП 2.09.04-87 залежно від групи виробничих процесів. Не дозволяється використовувати санітарно-побутові приміщення не за призначенням.

14.2. Побутові приміщення можна розміщувати у прибудовах до виробничих будівель або в окремих будівлях. В окремих випадках, якщо це не суперечить санітарно-технічним, технологічним та протипожежним вимогам, допускається розміщення побутових приміщень у виробничих будівлях з урахуванням вимог СНиП 2.09.02-85.

Під побутовими приміщеннями і над ними не дозволяється розташовувати вибухопожежонебезпечні виробництва та склади легкозаймистих речовин.

14.3. Відповідно до вимог СНиП 2.09.04-87 на підприємствах повинні бути створені умови для дезінфекції, знепилення, знешкодження та прання спецодягу. Доставляти забруднений спецодяг потрібно в закритій тарі.

14.4. Згідно зі СНиП 2.09.04-87 кількість душових повинна визначатися, виходячи з кількості людей у найбільш чисельній зміні, від 3 до 15 осіб на одну сітку, залежно від групи виробничих процесів.

14.5. Умивальні повинні розміщуватися поруч із гардеробними робочого одягу. В них повинні бути гачки для рушників і одягу; посуд для рідкого або полиці - для кускового мила. Кожний умивальник повинен бути обладнаний змішувачем із безперервною подачею гарячої і холодної води. Біля умивальника завжди мають бути мило, рушник (електрична сушарка).

14.6. Кількість кранів в умивальниках повинна визначатися, виходячи з кількості людей у найбільш чисельній зміні, від 7 до 20 чоловік на один кран, залежно від групи виробничих процесів (табл. 6 СНиП 2.09.04-87).

14.7. Відстань від робочих місць, розміщених в приміщеннях, до убиралень не повинна перевищувати 75 м, а від робочих місць на території підприємства - 150 м.

14.8. При відсутності убиралень у приміщенні необхідно обладнати дворові убиральні з вигрібними ямами на відстані не ближче 25 м і не далі 200 м від приміщення.

14.9. На кожному підприємстві повинні бути виділені кімнати для куріння, які розміщають суміжно з убиральнями чи приміщеннями для зігрівання працівників, але не ближче 20 м від приміщення з вибухопожежонебезпечними речовинами. Кімнати для куріння повинні бути обладнані витяжною вентиляцією, а також урнами чи бачками з водою для недокурків.

14.10. Працівники забезпечуються доброякісною питною водою. Температура води має бути не вище 20С і не нижче 8С. Автомати з газованою водою, фонтанчики, закриті бачки з фонтануючими насадками розміщуються у проходах виробничих приміщень, у приміщеннях для відпочинку, на робочих майданчиках поза будівлями. Відстань від робочих місць до місць знаходження питної води не повинна перевищувати 75 м.

14.11. Бачки для питної води повинні щільно закриватися. Щоденно бачки промивають і дезінфікують. Споживання сирої води як питної допускається тільки з дозволу органів санепіднагляду.

14.12. Усі санітарно-побутові приміщення та інвентар, що в них знаходиться, повинні бути справними й утримуватися у належному санітарному стані.

15. Вимоги щодо застосування колективних

та індивідуальних засобів захисту

15.1. Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) працівників повинні відповідати ГОСТ 12.4.011.

15.2. Порядок забезпечення ЗІЗ працівників визначається ДНАОП 0.00-4.26-96. Забезпечувати працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими ЗІЗ слід згідно норм ДНАОП 0.00-3.01-98.

15.3. Вибір засобів індивідуального захисту здійснюють відповідно до їх технічних характеристик і фізичних, хімічних, токсичних та інших властивостей застосовуваних матеріалів, конкретно для кожного виду робіт або технологічного процесу.

15.4. Засоби індивідуального захисту повинні підбиратися індивідуально для кожного працівника. Підбір ЗІЗ органів дихання ГОСТ 12.4.034 і контроль за правильністю їх застосування повинні здійснювати особи, відповідальні за проведення робіт із хімічними речовинами і пестицидами.

Комплект ЗІЗ - спецодяг, спецвзуття, рукавиці, рукавички, захисні окуляри, респіратори або протигази повинні бути закріплені за кожним працівником до їх повного використання.

15.5. Працівники без засобів індивідуального захисту не повинні допускатися до виконання технологічних операцій з хімічними речовинами і пестицидами.

15.6. Працівники повинні бути навчені правилам користування ЗІЗ та найпростішім методам перевірки їхньої справності.

15.7. Респіратори й протигази для захисту органів дихання повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.4.034 і ГОСТ 12.4.041, а їх фільтруючі коробки - ГОСТ 12.4.122.

15.8. Разом із респіраторами і протигазами працівникам слід видавати інструкції з їх застосування та паспорти на фільтруючі коробки, в яких слід відмічати тривалість роботи, найменування хімічної речовини, пестициду.

15.9. Під час роботи з леткими сполуками слід користуватися універсальними або протигазовими респіраторами типу РУ-60М або РПГ- 67 із протигазовими патронами. Для захисту органів дихання від аерозолів і кислих парів застосовуються фільтруючі коробки з фільтром марки В, аміаку, сірководню - марки КД.

15.10. Під час застосування засобів захисту органів дихання потрібно враховувати час захисної дії фільтруючих пристроїв. Тривалість роботи фільтруючих пристроїв вказується в їх паспорті.

Поява запаху пестициду або іншої речовини, що застосовується, під маскою справного респіратора або протигаза свідчить про непридатність фільтруючих пристроїв і потребує негайної їх заміни.

15.11. Під час контактування з розчинами потрібно застосовувати спеціальний одяг із маркуванням, виготовлений із спеціальних тканин з просоченням, а також додаткові ЗІЗ шкірних покровів - нарукавники із плівкових матеріалів, фартухи.

15.12. Для проведення фумігації приміщень працівників слід забезпечувати ізолюючими ЗІЗ шкірних покровів або спеціальним одягом з плівкових матеріалів.

15.13. Для роботи з розчинами пестицидів для захисту рук працівників потрібно забезпечувати гумовими рукавичками з трикотажною основою, що забезпечує проникливість діючої речовини не більше 104г/м2, стійкість не нижче 70% і ступінь детоксикації не нижче 95%; для захисту ніг - гумовими чоботами за ГОСТ 5375, з підвищеною стійкістю до дії пестицидів і дезінфекційних засобів.

15.14. Для захисту очей працівників потрібно забезпечувати окулярами закритого типу «Г» або герметичними захисними окулярами типу ПО-2 ззгідно із ГОСТ 12.4.013-85Е.

15.15. Машиніст холодильних установок повинен бути забезпечений спецодягом, спецвзуттям і ЗІЗ: костюмом або комбінезоном бавовняним, курткою бавовняною на утепленій прокладці, черевиками шкіряними, беретом напіввовняним, протигазом (2 комплекти) з патронами марки КД, килимком діелектричним і рукавичками діелектричними згідно норм ДНАОП 0.00-3.03-98.

15.16. Слюсар-ремонтник під час ремонту холодильного устаткування у камерах повинен бути забезпечений: курткою і брюками бавовняними на утепленій прокладці, валянками і калошами на валянки, рукавицями комбінованими, фартухом прогумованим, протигазом промисловим згідно норм ДНАОП 0.00-3.03-98.

15.17. Після закінчення роботи ЗІЗ очищають, знезаражують чи (та) знешкоджують відповідно до вимог ДНАОП 0.03-1.12-98.

.

16. Пожежна безпека

16.1. Пожежна безпека на об`єктах зберігання та первинної доробки плодоовочевої продукції повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів відповідно до ДНАОП 0.01-1.01-95, НАПБ Б.07.005-86, ГОСТ 12.1.004 і протипожежних вимог чинних будівельних норм та іншим нормативним документам.

16.2. Відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку» забезпечення пожежної безпеки підприємств покладається на їхніх роботодавців та уповноважених роботодавцями осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.

17. Організація навчання та вимоги до персоналу

17.1. На підприємствах розроблюються і затверджуються наказами керівників положення підприємства про навчання з питань охорони праці, формуються плани-графіки проведення навчання та перевірки знань з охорони праці відповідно до Типового положення про навчання з питань охорони праці (ДНАОП 0.00-4.12-99).

17.2. Усі працівники підприємства мають проходити спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки згідно з вимогами Типового положення про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України (НАПБ Б.02.005-94).

17.3. Особи, які не пройшли навчання й перевірку знань з питань охорони праці, до роботи не допускаються.

17.4. При допуску працівників до виконання важких робіт, робіт із шкідливими або небезпечними умовами праці та робіт із підвищеною небезпекою потрібно керуватися ДНАОП 0.00-8.02-93, ДНАОП 0.03-8.06-94, ДНАОП 0.03-8.07-94, ДНАОП 0.03-8.08-93.

17.5. Працівники, які виконують роботи з підвищеною небезпекою, а також роботи, де є потреба у професійному підборі, проходять попереднє спеціальне навчання й перевірку знань з питань охорони праці та пожежної безпеки, а також щорічну перевірку знань з питань охорони праці.

17.6. Медичні огляди працівників необхідно проводити відповідно до вимог ДНАОП 0.03-4.02-94, наказів №387 та №555 МОЗ СРСР.

18. Відповідальність за порушення Правил

Керівники підприємств, установ, організацій та інші посадові особи несуть персональну відповідальність за виконання вимог цих Правил в межах, покладених на них завдань та функціональних обов'язків згідно з чинним законодавством.

Особи, винні у порушенні цих Правил, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

Завантажити