НПАОП 80.22-1.02-07Правила з техніки безпеки і виробничої санітарії для шкільних навчальних і навчально-виробничих майстерень, а також для навчальних комбінатів, цехів (прольотів, дільниць) і підприємств, в яких проводиться трудова підготовка учнів

3.3. Електропостачання робочих місць учнів здійснюється від розподільного щита, установленого біля робочого місця вчителя, викладача, майстра, інструктора виробничого навчання.

3.4. На лабораторних столах слід установлювати розетки з підводкою електроенергії напругою 12 В для виконання лабораторних робіт.

3.5. До початку навчання особа, яка проводить це навчання, повинна навчити учнів правилам електробезпеки і тільки після засвоєння їх учнями може допускати їх до роботи.

3.6. У разі виявлення несправності електрообладнання слід негайно припинити роботу і повідомити особу, яка проводить навчання.

3.7. Усі роботи з електрообладнанням, умикання і вимикання електроустановок, заміна електроламп, уставка запобіжників тощо має виконувати особа з відповідним допуском з електробезпеки.

4.1. Робоче місце учня повинно бути організоване так, щоб запобігти будь-якому нещасному випадку.

4.2. Робоче місце, за необхідності проведення робіт сидячи, обладнують сидіннями (приставними, висувними або відкидними), якими учні можуть користуватися для відпочинку і виконання окремих операцій основної роботи.

4.3. Робочі місця повинні бути обладнані спеціальними пристроями: тумбочками, висувними ящиками, шафами, інструментальними полицями або стелажами для зберігання інструмента, захисних окулярів, креслень тощо; заготовки, інструмент тощо, які зберігаються на стелажах, не повинні виступати за межі робочої площини стелажа.

4.4. Інструмент слід зберігати в спеціальних інструментальних ящиках, шафах, столиках біля обладнання, а в тих випадках, де це передбачено конструкцією машини, - всередині її.

4.5. Початкові роботи необхідно виконувати під наглядом майстра, інструктора виробничого навчання або вчителя, викладача.

4.6. Усі пристрої (кондуктори, ділильні головки тощо), що застосовуються на обладнанні, повинні бути справними, зручними, безпечними в експлуатації.

4.7. Для безпечного підіймання агрегатів і механізмів за допомогою підіймальних механізмів необхідно користуватися спеціальними захватами, які надійно їх утримують.

4.8. Особи, які проводять навчання, мають право користуватися підіймально-транспортними механізмами для знімання і транспортування деталей і механізмів, якщо вони пройшли відповідне навчання та мають посвідчення. Залучати до цієї справи учнів забороняється.

4.9. Навчальні монтажні роботи, що проводяться з використанням м'яких припоїв, не дозволяється виконувати з використанням сплавів, що містять свинець.

4.10. Учні під час трудового навчання, а також учителі, викладачі, майстри, інструктори виробничого навчання повинні забезпечуватися справним спецодягом, спецвзуттям, запобіжними пристроями відповідно до діючих для певного виду виробництва норм.

4.11. Учні, учителі, викладачі, майстри виробничого навчання під час трудового навчання повинні забезпечуватися спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту відповідно до типових норм, що затверджуються в установленому чинним законодавством порядку.

Розміри спецодягу повинні відповідати зросту учнів.

4.12. У випадку, коли роботу на металевих поверхнях треба виконувати в лежачому, сидячому положенні або на колінах, учням треба видати для обов'язкового користування під час роботи спеціальні мати або наколінники з матеріалу низької теплопровідності.

4.13. Інструмент і пристрої в лабораторіях необхідно розміщувати безпосередньо на робочому місці в тій кількості, яка необхідна для виконання даного виду робіт.

4.14. У разі пересувного робочого місця інструмент треба розміщувати в спеціальному ящику або інструментальній сумці.

5.1. Для всіх приміщень майстерень вимоги пожежної безпеки визначаються Правилами пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України, затвердженими наказом Міністерства освіти України і Головного управління Державної пожежної охорони Міністерства внутрішніх справ України від 30.09.98 N 348/70, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 17.12.98 за N 800/3240 (зі змінами) (далі - Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України).

5.2. Усі навчальні та навчально-виробничі майстерні повинні бути повністю забезпечені протипожежним інвентарем, вогнегасниками, ящиками з піском (не менш ніж по одному ящику в майстерні), сигналами та іншим обладнанням у відповідності до Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України.

5.3. Легкозаймисті і вогненебезпечні матеріали (бензин, гас, лак, фарбу, мастило тощо) зберігають у спеціальних приміщеннях, місцях і пристроях згідно з Правилами пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України. Запас цих матеріалів на робочому місці не повинен перевищувати потреби в них робочого дня; при цьому залишати зазначені матеріали після роботи не дозволяється.

6.1. Керівництво і відповідальність за організацію охорони праці під час проведення навчання в майстернях навчального закладу покладається на його керівника відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах.

6.2. Керівник навчального закладу, у якому проводиться навчання в майстернях:

створює здорові і безпечні умови для проведення занять;

наказом призначає відповідальних осіб, які зобов'язані контролювати створення безпечних умов навчання та праці, стежити за виконанням учнями цих Правил та відповідних інструкцій з охорони праці на робочому місці в майстернях;

організовує роботу щодо розроблення та затверджує інструкції з охорони праці (безпеки життєдіяльності) для учнів під час навчання в майстернях;

організовує роботу щодо забезпечення учнів справними обладнанням та пристроями;

організовує проведення технічного обслуговування та ремонту обладнання в майстернях;

організовує один раз на три роки навчання учителів, викладачів, майстрів, інструкторів виробничого навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності з наступною перевіркою знань відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету з нагляду за охороною праці України від 26.01.2005 N 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/10511, та Положення про організацію охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах;

відповідно до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах, проводить розслідування нещасних випадків.

6.3. Учителі, викладачі, майстри, інструктори виробничого навчання:

навчають учнів безпечного поводження з наявним у майстерні обладнанням, а також безпечних методів виконання робіт;

забезпечують дотримання вимог безпечного проведення навчально-виховного процесу;

несуть відповідальність за збереження обладнання майстерні, справність засобів пожежогасіння;

стежать за своєчасним проведенням технічного обслуговування та ремонту обладнання майстерні;

здійснюють навчання та інструктаж учнів з охорони праці, безпеки життєдіяльності відповідно до Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 18.04.2006 N 304, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.2006 за N 806/12680;

здійснюють першу допомогу у разі нещасних випадків, що сталися з учнями в майстерні.

Реєстрація інструктажів з охорони праці проводиться:

вступний - у журналі обліку навчальних (навчально-виробничих) занять на окремій сторінці за формою, що надається у додатку 4;

первинний на робочому місці в кожній майстерні, де проводиться трудове або професійне навчання, - у спеціальному журналі (додаток 5);

первинний перед виконанням навчального завдання, пов'язаного з використанням різних механізмів, інструментів, матеріалів тощо, - у журналі обліку навчальних (навчально-виробничих) занять на сторінці про запис теми уроку, навчального заняття тощо.

6.4. Навчання учнів проводиться відповідно до інструкцій з охорони праці, які розроблюють учителі, викладачі, майстри, інструктори виробничого навчання навчальних закладів згідно з Положенням про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженим наказом Комітету по нагляду за охороною праці України Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.98 N 9, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.04.98 за N 226/2666.

 

Директор Інституту інноваційних
технологій і змісту освіти
Міністерства освіти і науки України 

 
 
А. В. Кудін 

ПОГОДЖЕНО: 

 

Перший заступник Міністра,
Головний державний
санітарний лікар України 

 
 
С. П. Бережнов 

Заступник Голови
Профспілки працівників
освіти і науки України 

 
 
Г. Ф. Труханов 




 

Додаток 1
до підпункту 2.1.12 Правил безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти 





Обробка металів

ОБЛАДНАННЯ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ

Верстати

Верстат горизонтально-фрезерний з пристосуванням для вертикального фрезерування

Верстат свердлильний настільний

Верстат токарно-гвинторізний

Верстат електрозаточний

Верстаки

Верстак комбінований*

____________
* Обладнання, яке необхідно придбати для комбінованої майстерні замість слюсарних та деревообробних верстаків.

Верстак слюсарний з лещатами (довжина губок до 120 мм)

ПРИЛАДДЯ

Пристрої

Приладдя універсальне для згинання листового металу і дроту

Плита розмічувальна 200 х 200 х 65 мм

Рихтувальна плита або наковальня

Прес для штампування

Піч муфельна

Електродриль з перфоратором (потужністю 750 Вт)

Ножиці електричні (потужністю 750 Вт)

Шліфувальна машинка кутова (потужністю 750 Вт)

Круг шліфувальний до шліфмашинки

Круг відрізний до шліфмашинки

Електрофарбопульт (потужністю 60 - 100 Вт.)

Пістолет заклепковий

Заклепки для заклепкового пістолета

Патрон свердлильний (для свердел 2 - 10 мм.)

ІНСТРУМЕНТИ

Металообробні

Лещата ручні

Лещата машинні (ширина губок 80 мм) з ручним приводом

Плашка (набір М3 - М12)

Плашкотримач

Вороток

Мітчик (набір М3 - М12)

Зубило слюсарне, ширина леза 10 мм

Зубило слюсарне, ширина леза 20 мм

Киянка для робіт із жерстю

Кернер

Кусачки

Молоток слюсарний, 150 г

Молоток слюсарний, 300 г

Молоток слюсарний, 600 г

Свердло спіральне (від 2 до 12 мм)

Свердло спіральне з твердосплавною напайкою (від 2 до 12 мм)

Фреза (набір з 6 фрез)

Різець токарний (набір з 10 різців)

Щітка кордова для чищення напилків, 270 х 60 мм

Надфілі (набір)

Напилок плоский, насічка 3, довжиною 250 мм

Напилок плоский, насічка 2, довжиною 400 мм

Напилок круглого перерізу, насічка 1

Напилок тригранний, насічка 3

Напилок квадратного перерізу, насічка 3

Напилок напівкруглий 200 - 500 мм

Ножиці ручні для різання жерсті

Ножиці по металу важільні шкільні

Рамка ножівочна

Полотно ножівочне

Пензлик для фарбування

Інструменти для виконання чеканки

Інструменти для гравірування

ЕЛЕКТРОМОНТАЖНІ РОБОТИ

Прилади та пристосування

Універсальний вимірювальний пристрій для вимірювання сили струму, напруги, опору

Індикатор

Електричний лічильник

Випрямлячі з вихідною напругою 12В, 24В, 36В

Плитка електрична лабораторна

Стіл для паяння

Електропаяльник (із набором матеріалів) потужністю 75 Вт

ІНСТРУМЕНТИ

Круглогубці

Пінцет

Пристосування для зняття ізоляції

Ніж монтажний

Викрутки

Бокоріз

Обробка деревини

ОБЛАДНАННЯ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ

Верстати

Верстат токарний для обробки деревини

Верстат електрозаточний

Верстат настільний свердлильний (діаметр свердла до 18 мм)

Верстат настільний фуговально-пильний

Верстаки

Верстак столярний одномісний

ПРИЛАДДЯ

Пристрої

Персональний комп'ютер учителя

Мультимедійна дошка

Коловорот

Стусло

Стусло універсальне

Зшивач (для скріпок шириною 6 мм)

Скріпки шириною 6 мм

Інструмент для розведення зубів пилок

Струбцина

Дриль ручна з патроном до 10 мм

Електродриль (потужністю не менше 500 Вт)

Прилад для визначення механічних властивостей матеріалів

Пилка електрична дискова (потужністю 1400 Вт)

Лобзик електричний (потужністю не менше 750 Вт)

Пилка для електролобзика (5 пилок)

Рубанок електричний (потужністю не менше 750 Вт)

Електрофрезер (потужністю не менше 800 Вт)

Фрези до електрофрезера (5 фрез)

Електрошліфувальна машинка стрічкова

Шліфувальна стрічка для електрошліфувальної машинки

Електрошабер (потужністю 180 Вт)

Стамески для електрошабера (13, 14, 15 мм)

Електрофарбопульт (потужністю 60 - 100 Вт)

Дельташліфмашинка (потужністю не менше 240 Вт)

Шліфаркуші до дельташліфмашинки (комплект)

Вібраційна шліфувальна машинка (потужністю 500 Вт)

Шліфаркуші до віброшліфмашинки (комплект)

Ножівка електрична (потужністю 750 Вт)

Пилки для ножівки електричної (5 пилок)

Електровипалювач

Подовжувач електричного кабелю (6 м, 10 м)

 

Директор Інституту інноваційних
технологій і змісту освіти
Міністерства освіти і науки України 

 
 
А. В. Кудін 




 

Додаток 2
до підпункту 2.1.22 Правил безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти 





1. Бинт стерильний і нестерильний 

- по 1 шт. 

2. Серветки стерильні 

- 1 уп. 

3. Вата гігроскопічна (у банці з притертою пробкою) 

- 50 г. 

4. Спирт етиловий 

- 30 - 50 мл. 

5. Мазь від опіків (з анестезіном тощо) 

- 1 уп. 

6. Перманганат калію 

- 15 - 20 г. 

7. Йодна настоянка 

- 1 фл. 

8. Розчин борної кислоти 5 %-ний спиртовий 

- 1 фл. 

9. Розчин оцтової кислоти 2 %-ний 

- 100 - 150 мл. 

10. Розчин аміаку 10 %-ний 

- 1 фл. 

11. Валідол 

- 1 уп. 

12. Вазелін борний 

- 1 уп. 

13. Розчин пероксиду водню 3 %-ний 

- 50 мл. 

14. Активоване вугілля в таблетках 

- 4 уп. 

15. Сульфацил натрію 30 %-ний у тюбиках по 1,5 мл 

- 5 шт. 

16. Сода питна 

- 1 пачка. 

17. Ножиці медичні 

- 1 шт. 

18. Пінцет 

- 1 шт. 

19. Клей БФ-6 (або лейкопластир) 

- 25 мл. 

20. Джгут 

- 1 шт. 



Комплектування аптечки й складання інструкції з надання першої (долікарської) допомоги роблять за погодженням з персоналом медпункту навчального закладу.

Відповідальність за наявність медикаментів, перев'язувальних засобів, а також за належний стан аптечки покладається на завідувача майстернею.

Контроль за станом аптечки здійснює персонал медпункту.

 

Директор Інституту інноваційних
технологій і змісту освіти
Міністерства освіти і науки України 

 
 
А. В. Кудін 




 

Додаток 3
до підпункту 2.1.22 Правил безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти 




Під час проведення занять в навчальних і навчально-виробничих майстернях можливі травми, пошкодження. У всіх випадках травм або пошкоджень необхідно звернутися до лікувальної установи. Надання першої (долікарської) допомоги потерпілому дозволить полегшити стан і зменшити термін післятравмового періоду реабілітації.

Удари, розтяги

Унаслідок удару об твердий предмет або падіння можуть пошкодитись м'які тканини, розтягнутися зв'язки. Це проявляється у вигляді припухлості, синця у місці удару. Щоб надати першу допомогу, треба створити спокій пошкодженій ділянці й покласти на неї 3 - 4 рази холод (щоразу на 1 годину з інтервалами 15 - 20 хвилин).

У разі удару носа, що супроводжується кровотечею, не дозволяється сякатися. Голову слід нахилити вперед, затиснувши крила носа пальцями на 10 - 15 хв.

За умови удару голови треба забезпечити спокій. Під час транспортування постраждалого слід покласти на спину, підклавши під голову подушку або м'яку тканину. Не можна дозволяти учневі з такою травмою самостійно йти в лікарню.

Переломи, вивихи

Основними ознаками перелому є різкий біль, що посилюється при спробі рухатися, припухлість, що поступово збільшується у місці пошкодження, деформація. Діагноз перелому може встановити тільки лікар.

У разі вивиху відбувається зміщення з'єднаних кісток.

Якщо є підозра на вивих, перелом, підвивих, розтягнення зв'язок, не можна пробувати вправляти, тягти за пошкоджене місце. Необхідно створити максимальний спокій, нерухомість пошкодженої частини тіла за допомогою транспортної шини - твердого матеріалу, обгорнутого в м'яку тканину. Шину треба прибинтувати так, щоб вона захоплювала суглоби нижче і вище від місця пошкодження. У разі перелому кісток гомілки укладають дві шини із зовнішнього і внутрішнього боків ноги від стопи до верхньої третини стегна.

У разі перелому стегна одну шину розміщують уздовж зовнішнього боку від пахвової западини пошкодженого боку до стопи, а другу - уздовж внутрішнього боку від паху до стопи. Шини туго прибинтовують до ноги бинтами або рушниками в 3 - 4 місцях. Стопу фіксують тугою пов'язкою.

У разі перелому руки, ключиці або вивиху кісток у плечовому або ліктьовому суглобі руку притискують до тулуба, закріплюють пов'язкою.

Поранення

Під час надання першої допомоги у разі поранення необхідно зупинити кровотечу, накласти стерильну пов'язку і доставити потерпілого до лікаря.

Той, хто надає допомогу при пораненні, повинен з милом помити руки, а якщо це неможливо - намазати пальці йодною настоянкою. Доторкуватися до рани навіть вимитими руками не дозволяється. Не дозволяється обмивати рану водою.

При незначних порізах рану обробляють йодною настоянкою і накладають марлеву пов'язку, яка захищає організм від мікробів і сприяє швидкому зсіданню крові.

При пораненні склом або іншим предметом рану промивають великою кількістю дистильованої води або тампоном, змоченим етиловим спиртом або розчином пероксиду водню; виймають осколки скла і знову промивають рану спиртом або розчином пероксиду водню. Якщо рана забруднена, бруд видаляється тільки навкруги, але ні в якому разі не з глибинних шарів рани. Шкіру навколо рани обробляють йодною настоянкою або розчином брильянтової зелені, перев'язують і звертаються в медпункт.

У разі кровотечі у вигляді крапель або рівної струмини під тиском судину, яка кровоточить, потрібно притиснути до кістки вище від місця поранення, а якщо це кровотеча на руці або нозі, то після цього максимально зігнути кінцівку в суглобі та забинтувати його в такому положенні. Потім накладають джгут на 5 - 10 см вище від рани, під джгут необхідно підкласти тканину або марлеву пов'язку, а також записку про час його накладання. Джгут не можна залишати на кінцівці довше ніж 1,5 год.

 

Директор Інституту інноваційних
технологій і змісту освіти
Міністерства освіти і науки України 

 
 
А. В. Кудін 




 

Додаток 4
до пункту 6.3 Правил безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти 





N з/п 

Прізвище, ім'я, по батькові особи, яку інструктують 

Дата проведення інструктажу 

Прізвище, ім'я, по батькові особи, яка проводила інструктаж 

Підпис 

особи, яка проводила інструктаж 

особи*, яку інструктують 



____________
* Учні розписуються у журналі інструктажу, починаючи з 9-го класу.

 

Директор Інституту інноваційних
технологій і змісту освіти
Міністерства освіти і науки України 

 
 
А. В. Кудін 


















Додаток 5
до пункту 6.3 Правил безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти 





Титульний аркуш журналу 




______________________________________________________________________________
(навчальний заклад)


______________________________________________________________________________________
(майстерня, навчальна дільниця тощо)

Розпочато ________________ 20__ р.

Закінчено ________________ 20__ р.

Формат А4 (210 х 297) 

Завантажити