НПАОП 0.00-1.76-15Правила безпеки систем газопостачання

При перевірянні робочий тиск газу в газопроводах не повинен змінюва­тись.

  1. Технічне обслуговування газопроводів і газового обладнання необ­хідно проводити не рідше ніж один раз на 6 місяців.

Обслуговування здійснюється бригадою в складі не менше трьох працівників з оформленням наряду-допуску на проведення газонебезпечних робіт.

  1. До початку виконання робіт з технічного обслуговування необхідно провести перевірку робочої зони приміщення (котельні, ГРП тощо) на загазо­ваність.

  2. Під час технічного обслуговування ГРП необхідно виконувати:

  • перевірку ходу і щільності затвору вимикаючих пристроїв (запірної ар­матури, кранів, ЗЗК і ЗСК);

  • перевірку щільності фланцевих і зварних з’єднань газопроводів, саль­никових набивок арматури приладовим методом або мильною емульсією;

  • перевірку щільності місць проходження з’єднань, приводних ме­ханізмів з регулюючими клапанами;

  • огляд та очищення фільтрів;

  • перевірку з’єднань приводів із регулюючими клапанами, усунення люфту та інших несправностей в кінематичній передачі;

  • продування імпульсних ліній приладів засобів вимірювання, за­побіжних запірних і регулюючих клапанів;

  • перевірку параметрів настроювань ЗЗК та ЗСК;

  • змащення тертьових частин, набивання (підтягання) сальників арма­тури, при необхідності очищення.

  1. При технічному обслуговуванні внутрішніх газопроводів необхідно здійснювати:

  • перевірку щільності фланцевих і зварних з’єднань газопроводів, саль­никових набивок арматури приладами або мильною емульсією;

  • набивання (підтягування) сальників арматури, при необхідності - очи­щення;

  • продування імпульсних ліній засобів вимірювання.

  1. Поточний ремонт газопроводів і газового обладнання необхідно про­водити не рідше ніж один раз на 12 місяців на відключеному обладнанні і га­зопроводах зі встановленням заглушок на границях ділянки, що відклю­чається.

  2. До початку і в процесі виконання робіт необхідно здійснювати кон­троль повітря робочої зони. При концентрації газу в приміщенні понад 20 % НКМЗ виконання робіт необхідно припинити.

Після закінчення робіт газопроводи необхідно випробувати на щільність, а після зварювальних робіт - на міцність і щільність.

Результати випробовувань заносять до паспорта газопроводу.

  1. Вимоги безпечної експлуатації внутрішніх газопроводів і газового
    обладнання житлових і громадських будинків

    1. Вимоги цього розділу розповсюджуються на газопроводи і газове обладнання, яке розміщене після відключаючого пристрою на вводі по ходу газу, в житлових і громадських будинках, комплексах і спорудах відповідно до ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН В.2.2-9- 2009 "Громадські будинки та споруди. Основні положення" та ДБН В.3.2-2- 2009 "Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт".

    2. При заселенні газифікованих будинків-новобудов і при газифікації після капітального ремонту існуючого житлового фонду газорозподільне підприємство проводить інструктаж із безпечної експлуатації газового облад­нання власників (балансоутримувачів та/або орендарів (наймачів)) квартир у технічних кабінетах на діючому газовому обладнанні або безпосередньо в квартирах перед пуском газу.

Інструктаж власників (балансоутримувачів та/або орендарів (наймачів)) будинків у селищах міського типу та сільських поселеннях проводить га­зорозподільне підприємство перед пуском газу.

    1. Приміщення, в яких встановлюють газове обладнання з відведенням продуктів згоряння в димохід, повинні бути оснащені сигналізаторами кон­тролю мікроконцентрацій чадного газу та контролю довибухових концентра­цій газу згідно з вимогами ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання".

    2. Технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладна­ння житлових і громадських будівель, комунально-побутових об’єктів невиро­бничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуа­тації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах.

Умови для технічного обслуговування забезпечуються власником (ба- лансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) відповідно до вимог чинного законодавства України.

    1. Заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб’єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та кон­тролю за додержанням законодавства про працю.

Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладна­ння без зміни функціонального призначення, потужності та системи ди- мовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної доку­ментації.

Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється га­зорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації.

Документи щодо заміни газового обладнання передаються до архіву га­зорозподільного підприємства.

    1. Проточні і ємкісні газові водонагрівачі, малометражні газові котли та інше опалювальне газове обладнання з відведенням продуктів згоряння в ди­мохід повинні бути обладнані автоматичними пристроями, що забезпечують відключення пальників за умови:

  • припинення подавання газу;

  • зниження тиску газу в них нижче робочого;

  • погасання полум’я;

  • відсутності тяги в димоході;

  • перевищення температури теплоносія.

    1. Підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житло­вих і громадських будинків із встановленням заглушки за умови:

  • наявності витоків газу;

  • несправної автоматики безпеки;

  • несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів;

  • відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах;

  • самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання;

  • не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави;

  • не відповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації.

    1. Несправне газове обладнання, ремонт якого потребує його розбирання, а також газове обладнання при виконанні капітального ремонту помешкань житлових і громадських будинків необхідно відключати зі встановленням за­глушок та оформленням відповідного акта представником газорозподільного підприємства.

5.9 Проектна документація на монтаж додаткових газових плит та побуто­вих лічильників газу, переустановлення газових плит у межах приміщення, в якому вони встановлені, лабораторних пальників, які не вимагають відведення продуктів згорання в димоходи, може бути представлена ескізом, складеним суб’єктом господарювання, що здійснює обслуговування. Ескіз затвер­джується керівником обслуговуючого підприємства.

  1. Власники (балансоутримувачі та/або орендарі (наймачі)) житлових і громадських будинків, підприємств комунального та побутового обслуго­вування населення повинні:

  • забезпечувати безперешкодний доступ до всіх приміщень будинків представникам газорозподільного підприємства для проведення технічного обслуговування газового обладнання і перевірки приміщень на загазованість та за необхідності відключення газового обладнання;

  • утримувати в належному стані підвали, технічні коридори і підпілля, за­безпечувати постійне підтримання в робочому стані їх електроосвітлення і вентиляцію;

  • утримувати в належному стані ущільнення вводів підземних ко­мунікацій в підвалах будинків, а також місць перетинів газопроводами еле­ментів будівель;

  • утримувати в належному до експлуатації стані фасадні та внутрішні га­зопроводи;

  • своєчасно перевіряти стан і за потреби проводити ремонт димових і вен­тиляційних каналів, оголовків димоходів;

  • надавати запит газорозподільному підприємству на подавання газу до внутрішньобудинкової, квартирної системи газопостачання за 5 днів до засе­лення;

  • повідомляти газорозподільне підприємство про необхідність відклю­чення газового обладнання у разі несправності димових і вентиляційних ка­налів;

  • своєчасно перевіряти стан і у разі потреби проводити ремонт систем урівняння потенціалів усіх металевих комунікацій (у тому числі і газових) все­редині будівлі та перевіряти системи захисного заземлення, змонтованого в будівлі обладнання, яке підключено одночасно до газової та електричної ме­режі.

  1. Установку водонагрівачів, опалювальних котлів та опалювальних апаратів з відводом продуктів згоряння в димохід або крізь зовнішні стіни бу­динку слід передбачати в кухнях або у відособлених нежилих приміщеннях, які призначені для їхнього розміщення.

  1. Вимоги безпечної експлуатації димових і вентиляційних каналів
    житлових і громадських будинків

    1. Безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і венти­ляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник (ба- лансоутримувач та/або орендар (наймач)).

Перевірка і прочищення димових та вентиляційних каналів повинні вико­нуватися спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з пи­тань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

    1. При газифікації житлових і громадських будинків, в яких встановлено прилади і апарати з відведенням продуктів згоряння в димоходи, власнику (ба- лансоутримувачу та/або орендарю (наймачу)) необхідно забезпечити пер­винну перевірку та прочищення димових і вентиляційних каналів.

При перевірці димових і вентиляційних каналів визначають:

  • відповідність конструкції і використаних матеріалів вимогам проектної документації;

  • прохідність каналів (відсутність засмічення і наявність тяги);

  • герметичність;

  • відокремленість;

  • наявність і справність протипожежних розсічок від горючих кон­струкцій;

  • наявність поблизу оголовків встановлених приладів, обладнання у зоні вітрового підпору, що заважає належному повітрообміну;

  • справність та правильність розташування оголовку димоходу відносно даху і розташованих поблизу споруд і дерев з урахуванням зони вітрового підпору;

  • відсутність сажі і смоли - на внутрішніх поверхнях і тріщин - на зовнішніх.

Зоною вітрового підпору оголовку каналу є простір нижче ліній, проведе­них під кутом 45° до горизонту від найбільш високих точок, розташованих по­близу споруд і дерев.

Площа перетину з’єднувального патрубка від газового приладу до димо­ходу не повинна бути меншою ніж площа перетину патрубка газового при­ладу, який приєднують до димоходу.

Нормальною тягою димоходу вважається мінімальне розрідження в димо­ході, встановлене державними стандартами на прилади і апарати, які підклю­чені до димоходу, але не менше 2 Па (0,2 мм. вод.ст.).

    1. Для димоходів і вентиляційних каналів, які знаходяться в зоні вітро­вого підпору, необхідно передбачати заходи, що запобігають перекиданню тяги в каналах.

При нарощуванні димової труби за допомогою сталевого, керамічного або азбестоцементного патрубка труби утеплюють на всю довжину для за­побігання утворенню конденсату.

    1. При первинному обстеженні димових і вентиляційних каналів у га­зифікованих приміщеннях новобудов житлових і громадських будинків пе­ревіряють повітрообмін приладовим методом.

При улаштуванні в приміщенні газових плит, водонагрівальних або опа­лювальних апаратів з відведенням продуктів згоряння в димохід кратність по­вітрообміну повинна бути не менше ніж три.

При незабезпеченні необхідної кількості повітря, що видаляється з приміщення, або кратності повітрообміну газові прилади в експлуатацію не приймають.

    1. У будинках, які обладнані приладами і апаратами з відводом продуктів згорання в димоходи, забороняється влаштування витяжної вентиляції з штуч­ним спонуканням.

    2. Вентиляційні канали газифікованих приміщень повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" та ДБН В.2.5-67:2013 "Опалення, вентиляція та кондиціонування".

    3. Вентиляційні канали необхідно виводити вище зони вітрового підпору, а при розташуванні поряд з димовими трубами - мати висоту, що дорівнює висоті цих труб.

    4. Періодичній перевірці і прочищенню підлягають:

  • димоходи опалювальних печей, ємкісних газових водонагрівачів і опа­лювальних котлів, які працюють сезонно, - не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік, - два рази на рік (навесні і восени);

  • димоходи опалювально-варильних печей не рідше ніж два рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону;

  • димоходи від газових проточних і ємкісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит (залежно від матеріалу) - не рідше ніж один раз на 6 місяців (цегляні, цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві - з товщиною стінки не менше 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).

Обслуговування димоходів газового обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з об­слуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації заводів- виробників.

Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з ди­мовими. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.

Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-по­бутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляються актом, ре­комендована форма якого наведена у додатку 2.

Один примірник акта перевірки і прочищення димових каналів пере­дається газорозподільному підприємству. Строк зберігання актів - 12 місяців.

Димові і вентиляційні канали на горищах будинків, а при суміщеній по­крівлі - на оголовках повинні бути побілені і пронумеровані фарбою відповідно до номерів квартир.

У випадку виявлення несправних та непридатних до подальшої експлуата­ції димових і вентиляційних каналів особа, яка виконує їх перевірку, зо­бов’язана попередити власника (балансоутримувача та/або орендаря (най­мача)) про заборону користування газовим обладнанням, невідкладно напра­вити газорозподільному підприємству акт перевірки технічного стану димо­вих та вентиляційних каналів для подальшого відключення газових приладів від системи газопостачання.

    1. До початку робіт із ремонту димових і вентиляційних каналів, заміни газового обладнання і пічного опалення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) житлового будинку подається заява га­зорозподільному підприємству про необхідність відключення газових при­ладів і апаратів від системи газопостачання.

Ремонтні роботи димових каналів допускається починати тільки після відключення газового обладнання від системи газопостачання.

Після кожного ремонту димоходи підлягають позачерговій перевірці і про­чищенню відповідно до пункту 6.2 цієї глави.

    1. Перевірка та прочищення з’єднувальних димовідвідних труб, які за­стосовуються для приєднання газового приладу до димового каналу, прово­дяться спеціалізованою організацією разом з перевіркою димових та венти­ляційних каналів у строки, визначені для димових та вентиляційних каналів.

    2. Технічне обслуговування колективної димовідвідної системи та ди­моходів, які проходять крізь зовнішню стіну без влаштування вертикального каналу і забезпечують баланс притоку повітря до камери згорання та організо­ваний відвід продуктів згорання у зовнішнє середовище у функціональному взаємозв’язку з автоматикою безпеки газових приладів із закритою камерою згорання, проводить із урахуванням вимог документації з експлуатації заводу- виробника обслуговуюче підприємство або спеціалізована організація, що має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що ре­алізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням зако­нодавства про працю.

  1. Вимоги безпечної експлуатації систем газопостачання
    (зріджений газ)

  1. Вимоги безпечної експлуатації газонаповнювальних станцій, газона-
    повнювальних пунктів, проміжних складів балонів, спеціалізованих ма-
    газинів із продажу ЗВГ, автомобільних газозаправних станцій, авто-
    мобільних газозаправних пунктів, пунктів обміну балонів

    1. Гази, які приймають і поставляють споживачам, повинні відповідати вимогам ДСТУ 4047-2001 "Гази вуглеводневі зріджені паливні для кому­нально-побутового споживання. Технічні умови".

    2. ЗВГ, які знадходяться на ГНС, необхідно перевіряти на інтенсивність запаху згідно з вимогами ГОСТ 22387.5-77.

    3. Виробничі процеси, технічний стан технологічного обладнання, елек­трообладнання, газопроводів, вентиляційних установок і інших споруд на ГНС, ГНП, ПСБ, АГЗС і АГЗП повинні забезпечувати безперебійну роботу та безпеку працівників.

    4. Виробничі процеси необхідно проводити відповідно до технологічних схем, які повинні містити допустимі значення тисків і температур ЗВГ із урахуванням їх фізико-хімічних властивостей і вибухонебезпечних характери­стик.

    5. Технічне обслуговування, ремонт газопроводів і технологічного обладнання ЗВГ необхідно здійснювати вдень.

    6. На АГЗС повинно бути передбачено цілодобове чергування працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання. Включення АГЗС та АГЗП після тимчасової перерви в роботі здійснюють після зовнішнього огляду технологічного обладнання, резервуарів, газопроводів, систем кон­трольно-вимірювальних приладів, автоматики і засобів протиаварійного захи­сту.

    7. Забороняється здійснювати приймання і передачу зміни при здійсненні ліквідації аварії та під час робіт із зливання-наливання.

    8. Працівники, які експлуатують та обслуговують обладнання, повинні з метою виявлення несправностей і своєчасного їх усунення щозміни перевіряти технологічне обладнання, газопроводи, запобіжну арматуру, електрообладна­ння, вентиляційні системи, засоби вимірювань, протиаварійний захист, блоку­вання і сигналізацію вибухопожежонебезпечних виробництв ГНС, ГНП, АЗГС, АГЗП.

    9. Виявлені під час експлуатації витоки газу необхідно негайно усувати. Усунення витоків газу на обладнанні, що працює, забороняється.

    10. Несправні агрегати, резервуари, газопроводи повинні бути відклю­чені з встановленням заглушок, відремонтовані або демонтовані.

На газопроводах ГНС, ГНП, АГЗС, АГЗП необхідно наносити позначки напряму руху потоку газу.

    1. Запірна арматура, зворотні і швидкісні клапани повинні забезпечу­вати швидке і герметичне відключення подавання газу та виключати мож­ливість втручання в їх конструкцію на місці експлуатації.

Обслуговування і ремонт запірної арматури необхідно проводити з періодичністю, зазначеною в технічній документації або документації з експлуатації обладнання.

Поточний ремонт необхідно проводити не рідше одного разу на рік.

Запірну арматуру на газопроводах і обладнанні ГНС, ГНП, АГЗС і АГЗП перевіряють на положення "відкрито-закрито" відповідно до вимог докумен­тації заводу-виробника з експлуатації обладнання.

Різьбові і фланцеві з’єднання технологічного обладнання, трубопроводів і запірної арматури перевіряють на герметичність приладовим методом або за допомогою мильної емульсії щомісяця. Виявлені нещільності необхідно негайно усувати.

Конструкція балонних вентилів повинна відповідати вимогам ДСТУ 2580­94 "Пристрої запірні балонів для зріджених вуглеводневих газів на тиск до 1,6 МПа. Загальні технічні умови".

    1. Розбирання запірної арматури, різьбових і фланцевих з’єднань на га­зопроводах з метою ремонту необхідно виконувати після відключення пода­вання газу і продування інертним газом або парою. Заміна болтів фланцевих з’єднань допускається тільки після зниження надлишкового тиску газу до 40^500 даПа. Забороняється підтягувати різьбові з’єднання, які знаходяться під тиском більше ніж 500 даПа.

    2. Тиск настроювання ЗСК не повинен перевищувати більше як на 15 % максимальний робочий тиск у резервуарах і газопроводах.

Порядок настроювання і перевірки ЗСК визначають із урахуванням вимог документації з експлуатації заводу-виробника.

Перевірку параметрів настроювання ЗСК, їх регулювання необхідно про­водити на спеціальному стенді або на місці їх експлуатації за допомогою спеціального пристрою.

ЗСК після випробування та настроювання пломбується.

На місце ЗСК, який знімається для ремонту або настроювання, повинен встановлюватися справний ЗСК.

    1. Забороняється експлуатація технологічного обладнання, резервуарів і газопроводів при несправних і не настроєних ЗСК.

    2. Спрацювання ЗСК необхідно перевіряти шляхом короткочасного їх відкриття відповідно до вимог документації з експлуатації заводу-виробника.

    3. Гумовотканинні рукави пристроїв зливання-наливання для захисту від статичних електричних зарядів повинні обвиватись мідним дротом діамет­ром не менше ніж 2 мм або мідним тросиком перетином не менше ніж 4 мм -2з кроком витка не більше ніж 100 мм. Обидва кінці дроту або тросика з’єдну­ються з наконечниками гумовотканинних рукавів паянням або болтовим з’єд­нанням.

Завантажити