НПАОП 0.00-1.76-15Правила безпеки систем газопостачання

Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про засади функціонування ринку природного газу", "Про житлово-комунальні по- слуги", Державних будівельних нормах ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст про­ектної документації на будівництво", ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" (далі - ДБН В.2.5-20-2001), ДБН В.2.5-41:2009 "Газопроводи з поліетиленових труб".

  1. У цих Правилах позначення та скорочення вживаються у таких зна­ченнях:

АГЗС - автомобільна газозаправна станція зрідженого вуглеводневого газу;

АГЗП - автомобільний газозаправний пункт зрідженого вуглеводневого газу;

АДС - аварійно-диспетчерська служба;

АЦЗГ - автомобільна цистерна для зрідженого вуглеводневого газу;

ГДК - граничнодопустима концентрація;

ГРП - газорегуляторний пункт;

ГРПБ - газорегуляторний пункт блоковий;

ГРС - газорозподільча станція;

ГРУ - газорегуляторна установка;

ГНС - газонаповнювальна станція;

ГНП - газонаповнювальний пункт;

ГТУ - геотермальна установка;

ГБУ - групова балонна установка зрідженого вуглеводневого газу;

ЕХЗ - електрохімзахист;

ЗВГ - зріджений вуглеводневий газ;

ЗЗК - запобіжно-запірний клапан;

ЗЗП - запобіжно-запірний пристрій;

ЗІЗ - засоби індивідуального захисту;

ЗП - запалювальний пристрій;

ЗСК - запобіжно-скидний клапан;

ІГБУ - індивідуальна газобалонна установка;

КБРТ - комбінований будинковий регулятор тиску газу;

КВП - контрольно-вимірювальний пристрій;

КПО - комплексне приладове обстеження;

НКМВ(З) - нижня концентрація межі (займистості) вибуховості;

ПІВ - пальники інфрачервоного випромінювання із світлими ви­промінювачами;

ПОБ - пункт обміну балонів;

ПСБ - проміжний склад балонів;

ТЕС - теплова електростанція;

ШГРП - шафовий газорегуляторний пункт.

ІІІ.Загальні положення

  1. Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на вико­нання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (далі - Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки).

  2. Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забез­печити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного зако­нодавства України.

  3. Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.

  4. Роботодавець повинен створити для кожного працівника безпечні і не­шкідливі умови праці шляхом належного облаштування робочих місць відповідно до Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 25 січня 2012 року № 67, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2012 року за № 226/20539.

  5. Роботодавець організовує проведення медичних оглядів працівників певних категорій під час приймання на роботу (попередній медичний огляд) та протягом трудової діяльності (періодичні медичні огляди) відповідно до ви­мог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, за­твердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року № 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 липня 2007 року за № 846/14113.

  6. Навчання і перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб та працівників необхідно проводити відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511.

  7. Роботодавець повинен забезпечувати працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими ЗІЗ відповідно до вимог Положення про поря­док забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та ін­шими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24 березня 2008 року № 53, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2008 року за № 446/15137.

  8. Засоби індивідуального захисту повинні відповідати вимогам Техніч­ного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761.

  9. Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві здійснюють відповідно до вимог Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захво­рювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232.

Розслідування нещасних випадків та аварій під час використання газу у побуті здійснюють відповідно до вимог Порядку проведення технічного роз­слідування обставин та причин виникнення аварій, пов’язаних з використан­ням газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 27 квітня 2012 року № 734, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24 травня 2012 року за № 823/21135, та Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постано­вою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 270.

  1. Вимоги безпеки при проведенні передпускових та пускових робіт
    систем газопостачання

  1. До прийняття в експлуатацію систем газопостачання природного газу та ЗВГ установки і газопроводи повинні бути випробувані на міцність і щіль­ність. При введенні в експлуатацію (до пуску газу) обладнання і газопроводи повинні бути піддані контрольному опресовуванню.

  2. Суб’єкти господарювання до початку спорудження, монтажу і наладки об’єктів систем газопостачання повинні подати до центрального органу вико­навчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, такі відомості:

  • назва і адреса об’єкта, його технічна характеристика та відомча належ­ність;

  • назва будівельно-монтажної організації, яка здійснює будівництво об’єкта системи газопостачання.

До відомостей додаються:

  • проектна документація на будівництво згідно з вимогами статті 31 За­кону України "Про регулювання містобудівної діяльності";

  • завірена копія наказу про призначення особи, яка буде здійснювати тех­нічний нагляд за будівництвом, протокол перевірки її знань в обсязі виконува­ної нею роботи.

  1. До пуску газу на об’єкти систем газопостачання складається акт прий­мання в експлуатацію об’єктів систем газопостачання та акти згідно з вимо­гами ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", затвердженими наказом Держав­ного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23 квітня 2001 року № 101.

  2. На об’єктах систем газопостачання, що не введені в експлуатацію про­тягом 6 місяців з дня їх останнього випробовування, необхідно провести по­вторні випробовування на герметичність газопроводів, перевірити роботу установок ЕХЗ, стан димовідвідних та вентиляційних систем, комплектність і справність газового обладнання, арматури, засобів вимірювання, автоматиза­ції, сигналізації та протиаварійного захисту.

  3. Перед заповненням резервуарів, газопроводів ЗВГ, пуском котелень та інших агрегатів та установок має бути забезпечено приймання обладнання для комплексного випробовування, введення в дію автоматичних засобів кон­тролю і управління, протиаварійних і протипожежних засобів.

На час комплексного випробування організовується цілодобове чергу­вання персоналу для нагляду за станом технологічного обладнання і вжиття заходів щодо своєчасного усунення несправностей і витоку газу та забезпе­чення безпеки під час виконання пусконалагоджувальних робіт.

  1. Прийняття в експлуатацію об’єктів систем газопостачання населених пунктів і промислових підприємств здійснюється на підставі зареєстрованої декларації або виданого сертифіката відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461.

Забороняється прийняття в експлуатацію незакінчених будівництвом об’єктів систем газопостачання, в тому числі підземних сталевих газопроводів і резервуарів, не забезпечених ЕХЗ від корозії.

Підключення новозбудованого газопроводу до існуючої розподільної га­зової мережі, продувка, пуск газу та проведення комплексного випробування (пусконалагоджувальних робіт) виконуються після підписання акта прий­мання газообладнання для проведення комплексного випробування (пускона­лагоджувальних робіт) за формою додатка Ю (обов'язкового) до ДБН В.2.5- 20-2001 "Газопостачання". Додаток Ю передбачає участь у комісії представ­ника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

  1. За наявності на підприємстві газової служби введення в експлуатацію (пуск газу) нового газового обладнання здійснює газова служба підприємства.

Для пуску і налагодження газифікованих агрегатів допускається залучення суб’єктів господарювання, що мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на вико­нання робіт підвищеної небезпеки.

Пуск газу в системи газопостачання виконується газорозподільним підприємством до межі балансової належності спільно з газовою службою підприємства або суб’єктом господарювання, що має дозвіл центрального ор­гану виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та за замовленням влас­ника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після укладання дого­вору на технічне обслуговування прийнятого в експлуатацію об’єкта та відповідних договорів з газотранспортними, газорозподільними і газопоста­чальними підприємствами.

  1. Підключення житлових, громадських будинків, підприємств кому­нального та побутового обслуговування населення до системи газопостачання здійснює газорозподільне підприємство, що має відповідний дозвіл централь­ного органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

  2. Підключення новозбудованих об’єктів системи газопостачання підприємств до діючих розподільних газопроводів населених пунктів здійснюється за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) відповідно до вимог чинного законодавства України та укладеного договору про постачання газу на прийнятий в експлуатацію об’єкт.

  3. Пуск газу здійснюється одночасно з підключенням до діючих новоз- будованих газопроводів, ГРП, ШГРП, газопроводів-вводів житлових і гро­мадських будинків, промислових і сільськогосподарських підприємств, коте­лень, підприємств комунального та побутового обслуговування населення, а також газових мереж всередині будівель.

До підключення новозбудованих розподільних газопроводів до ГРП, ШГРП, вводів у кінці кожного газопроводу, що підключається, необхідно ста­вити заглушки.

Якщо в кінці газопроводу, що підключається, є запірний пристрій, після нього встановлюють інвентарну заглушку.

В окремих випадках допускається виконання підключення до діючої си­стеми газопостачання вузлів підключення із запірною арматурою для подаль­шого підключення газопроводів, що будуються. У цих випадках після запірної арматури необхідно передбачити патрубок довжиною не менше ніж 0,5 м із заглушкою.

  1. Подавання газу у внутрішні газопроводи і до газових приладів новоз- будованих житлових будинків (або після їх капітального ремонту) здійснюється газорозподільним підприємством за зверненням власника (ба- лансоутримувача та/або орендаря (наймача)) відповідно до вимог чинного за­конодавства України та укладеного договору про постачання газу на прийня­тий в експлуатацію об’єкт.

Після пуску газу крани перед газовими приладами повинні бути закриті і опломбовані. Система газопостачання передається власнику (балансоутри- мувачу та/або орендарю (наймачу)) шляхом складання відповідного акта.

  1. У житлових будинках при відселенні з них мешканців і переведенні їх з житлового фонду в нежитловий фонд (офіс, магазин, бар, кафе тощо) квар­тирну систему газопостачання необхідно від’єднувати від внутрішньобудин- кової газової мережі. Транзитні газопроводи, що проходять крізь приміщення, не повинні мати різьбових з’єднань.

  2. Т ехнічний огляд та технічне обстеження, оцінка та паспортизація тех­нічного стану об’єктів систем газопостачання, визначення можливості подаль­шої експлуатації газопроводів, здійснення запобіжних заходів для без­аварійної експлуатації об’єктів систем газопостачання, а також забезпечення промислової, пожежної та техногенної безпеки і охорони довкілля на цих об’єктах здійснюються відповідно до вимог Порядку технічного огляду, об­стеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних за­ходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання, затвердже­ного наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24 жовтня 2011 року № 640, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21 листопада 2011 року за № 1326/20064 (далі - Порядок технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану).

  3. На розподільні газопроводи та споруди на них необхідно складати експлуатаційні паспорти.

У паспорті необхідно зазначати основні технічні характеристики об’єктів систем газопостачання, а також дані про їх ремонт, реконструкцію, заміну обладнання тощо.

  1. Надземні, наземні і внутрішні газопроводи, а також арматура повинні бути захищені від атмосферної корозії згідно з вимогами ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" та пофарбовані (за винятком внутрішніх газопроводів жит­лових і громадських будівель) згідно з вимогами ГОСТ 14202-69 "Трубопро­воды промышленных предприятий. Опознавательная окраска, предупреждаю­щие знаки и маркировочные щитки" та ГОСТ 4666-75 "Арматура трубопро­водная. Маркировка и отличительная окраска".

На запірній арматурі повинно бути зазначено напрямок обертання при відкритті і перекритті арматури.

На газопроводах підприємств, котелень, ГРП, ШГРП, ГРУ, ГНС, ГНП, АГЗС, АГЗП повинно бути позначення напрямку потоку газу.

  1. Вимоги безпечної експлуатації систем газопостачання (природний газ)

  1. Вимоги безпечної експлуатації газопроводів і споруд

    1. Горючі гази, що подаються у газопроводи, повинні відповідати вимо­гам ГОСТ 5542-87 "Газы горючие природные для промышленного и комму­нально-бытового назначения. Технические условия".

Інтенсивність запаху газу необхідно перевіряти органолептичними мето­дами відповідно до вимог ГОСТ 22387.5-77 "Газ для коммунально-бытового потребления. Метод определения интенсивности запаха" (далі - ГОСТ 22387.5-77) або спеціальними приладами.

Пункти контролювання і періодичність відбирання проб встановлюються газорозподільним підприємством залежно від особливостей систем газопоста­чання.Це здійснюється не рідше ніж один раз на місяць.

    1. Перевірка наявності вологи і конденсату в розподільних газопроводах, їх видалення здійснюються газорозподільним підприємством з періодичністю, що виключає можливість утворення "рідинних пробок".

    2. Контролювання тиску газу в розподільних газопроводах здійснюється газорозподільним підприємством шляхом замірювання його величини в кон­трольних точках за потребою в години максимального споживання газу.

Точки замірювань тиску газу визначаються з урахуванням специфіки си­стем газопостачання населених пунктів. Контроль тиску газу в тупикових діль­ницях газопроводів обов’язковий.

    1. Технічний стан газопроводів (підземних, надземних, наземних та ввідних) і споруд на них повинен систематично контролюватись власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) шляхом проведення ком­плексного технічного огляду (обходу) трас газопроводів, технічного обсте­ження, в тому числі КПО, вимірювання захисних потенціалів і перевірки ефек­тивності роботи засобів ЕХЗ.

Відомості про заміну запірної арматури, кранів, компенсаторів, а також ви­конані роботи при капітальному або поточному ремонті, виконані аварійні ро­боти необхідно заносити у паспорт газопроводу.

Запірну арматуру і компенсатори необхідно обслуговувати не рідше ніж один раз на рік і за необхідності - ремонтувати.

    1. При технічному огляді надземні газопроводи необхідно перевіряти на можливий виток газу. Зовнішній стан газопроводу перевіряють візуально: кріплення та фарбування, провисання труб, стан запірних пристроїв, ізолю­вальних з’єднань, опор, наявність діелектричних підкладок тощо. Технічні огляди трас надземних газопроводів здійснюються не рідше ніж один раз на 6 місяців. Результати обходів газопроводів фіксуються у журналі технічних оглядів і обходів газопроводів.

Періодичність проведення технічного обстеження встановлюється за­лежно від технічного стану газопроводу відповідно до вимог Порядку техніч­ного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану.

    1. При технічному огляді підземних газопроводів (у тому числі з поліе­тиленових труб) необхідно перевіряти їх технічний стан, щільність і виявляти витікання газу за зовнішніми ознаками та за допомогою приладів (газоаналіза­тора або газошукача).

На наявність газу підлягають перевірянню всі елементи стояків газопро- водів-вводів, колодязі і контрольні трубки, а також колодязі, камери інших підземних комунікацій, підвали будинків, шахти, колектори, підземні пере­ходи та інші підземні споруди, розташовані на відстані до 15 м із обох боків від осі газопроводу.

Контролюється виконання земляних і будівельних робіт, що проводяться у смузі 15 м, з обох боків від осі газопроводу з метою попередження його пош­кодження.

    1. Під час здійснення огляду (обходу) трас підземних газопроводів, забо­роняється:

  • опускатися у шахти, колектори, колодязі та інші підземні споруди;

  • користуватись відкритим вогнем біля підвалів, колодязів, шахт, колек­торів та інших підземних споруд.

    1. При виявленні в 15-метровій смузі по трасі газопроводу загазованості підземних споруд працівник зобов’язаний повідомити АДС, вжити заходів щодо провітрювання загазованих підвалів, перших поверхів будівель, коло­дязів, камер, інших підземних споруд у радіусі 50 м від газопроводу.

До приїзду аварійної бригади необхідно попередити мешканців навко­лишніх будинків, перехожих про загазованість та про неприпустимість кори­стування відкритим вогнем, електроприладами та засобами мобільного зв’язку.

При виявленні газу на межі 50-метрової зони перевірку на загазованість продовжують за межами цієї зони.

    1. Періодичність технічних оглядів трас підземних газопроводів встанов­люється власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) за­лежно від технічного стану газопроводів, корозійної активності ґрунтів і ефек­тивності засобів ЕХЗ, тиску газу, наявності сигналізаторів загазованості в підвалах, виду місцевості та щільності її забудови, пори року, але не рідше ніж зазначено у додатку 1.

На підроблюваних територіях періодичність встановлюється відповідно до вимог Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації тех­нічного стану.

    1. Технічний огляд трас підземних газопроводів в населених пунктах проводиться бригадою в складі не менше ніж двох працівників.

У незабудованій частині населеного пункту, а також поза проїжджою ча­стиною доріг за відсутності в 15-метровій зоні по обидва боки від осі газопро­воду колодязів, інших підземних споруд (комунікацій) допускається прове­дення обходу одним працівником.

    1. Перед допуском до першого обходу працівники повинні ознайоми­тися з трасою газопроводу на місцевості.

    2. З метою забезпечення безпечних умов експлуатації та виключення можливості пошкодження газорозподільної системи вздовж її траси в межах охоронної зони шириною 2 м з обох боків від зовнішньої стінки газопроводу в плані не допускаються:

  • обмеження доступу обслуговуючого персоналу у світлу пору доби, а при аварійній ситуації - цілодобово;

  • складування матеріалів і устаткування;

  • ведення земляних та будівельно-монтажних робіт;

  • садіння дерев;

  • улаштування стоянок автотранспорту, гаражів та інших споруд, у тому числі тимчасових.

Технічні смуги для ГРП, ШГРП дорівнюють не менше ніж 10 м по пери­метру цих споруд.

    1. Власники суміжних підземних комунікацій, прокладених на відстані до 50 м по обидва боки від осі газопроводу, зобов’язані забезпечити своєчасне очищення кришок колодязів і камер від забруднення, снігу і льоду та наявність у них отворів діаметром не менше ніж 15 мм для перевірки на загазованість.

    2. Надійність ущільнення вводів і випусків інженерних підземних ко­мунікацій повинен перевіряти власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) щороку в осінній період і оформляти актом, в якому необхідно за­значати їх технічний стан.

Завантажити