мати належні допоміжні пристрої для поліпшення видимості, якщо зона прямої видимості з місця водія є недостатньою для забезпечення безпеки.
Виробниче обладнання, призначене для використання вночі або у темних місцях, має бути оснащене достатнім для здійснення роботи освітленням та забезпечувати належну безпеку працівників.
Виробниче обладнання, що може спричинити виникнення пожежі та наразити на небезпеку працівників, має бути оснащене в достатній кількості відповідними протипожежними засобами, якщо таких засобів немає в достатній кількості поблизу місця використання виробничого обладнання.
Дистанційно кероване виробниче обладнання має автоматично зупинятися, як тільки воно залишить зону дії пристрою керування.
Дистанційно кероване виробниче обладнання, яке за нормальних умов може спричиняти небезпеку затиснення або зіткнення, має бути оснащено засобами запобігання такому ризику, якщо не передбачено інших відповідних пристроїв для контролю щодо ризиків зіткнення.
Якщо вантажопідіймальне виробниче обладнання встановлюється на постійних місцях експлуатації, має бути забезпечена його міцність і стійкість з урахуванням вантажів, що підіймаються, та напруження, що виникає в опорних точках і точках кріплення конструкцій.
Машини для підіймання вантажів повинні мати чіткі позначення їх номінальної вантажопідіймальності та (за потреби) мають бути обладнані табличкою розподілу навантаження із зазначенням номінальної вантажопідіймальності для будь-якої конфігурації обладнання.
Вантажозахоплювальні пристрої повинні мати позначення із зазначенням основних характеристик, необхідних для їх безпечного використання.
Виробниче обладнання, яке не призначене для підіймання людей, але може бути помилково використане для цього, має бути відповідно позначене.
На постійних місцях експлуатації виробниче обладнання необхідно встановлювати так, щоб зменшити ризик того, що вантаж:
ударить працівників;
ненавмисно небезпечно переміщується або вільно падає;
ненавмисно відчепиться.
Виробниче обладнання для підіймання та переміщення працівників має:
запобігати можливому ризику падіння кабіни шляхом установлення відповідних пристроїв. Якщо таких ризиків не можна уникнути, має бути встановлено підвісний канат зі збільшеним запасом міцності, який необхідно перевіряти кожного робочого дня;
запобігати можливому ризику випадіння працівника з кабіни;
запобігати ризику затиснення, потрапляння працівника в механізм або нанесення удару по ньому, зокрема через мимовільний контакт з об’єктом;
у разі аварії забезпечити безпеку осіб, замкнених у кабіні, та можливість їхнього звільнення.
IV. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ВИРОБНИЧОГО
ОБЛАДНАННЯ
Виробниче обладнання має бути встановлене, розташоване та використане так, щоб зменшити ризики для операторів та інших працівників (достатній простір між рухомими та нерухомими частинами виробничого обладнання або рухомими частинами навколо нього, безпечне постачання та відведення всіх видів енергії та речовин, що використовуються або виробляються).
Виробниче обладнання має бути змонтоване чи демонтоване за безпечних умов із дотриманням інструкцій, наданих виробником.
Виробниче обладнання, під час використання якого можливе потрапляння блискавки, має бути захищене пристроями або відповідними засобами блискавкозахисту.
Керування самохідним виробничим обладнанням здійснюють тільки ті працівники, які пройшли відповідне навчання та мають право керувати цим обладнанням.
Для самохідного виробничого обладнання, що рухається в межах робочої зони, роботодавець повинен розробити відповідні правила руху, яких слід дотримуватися.
Для унеможливлення потрапляння піших працівників до робочої зони самохідного виробничого обладнання необхідно вживати організаційних заходів. Якщо присутність піших працівників у робочій зоні самохідного виробничого обладнання є необхідною для належного виконання робіт, слід вжити відповідних заходів для запобігання їх травмуванню цим обладнанням.
Перевезення працівників на пересувному виробничому обладнанні з механічним приводом дозволяється тільки за наявності безпечних засобів, передбачених для цього. Якщо під час руху має виконуватися робота, швидкість за потреби коригується.
Пересувне виробниче обладнання з двигуном внутрішнього згоряння може використовуватися у робочих зонах лише за умови наявності чи забезпечення достатньої кількості повітря для уникнення ризику загрози безпеці, здоров’ю та життю працівників.
Під час використання призначеного для підіймання вантажів виробничого обладнання, яке є пересувним або може бути демонтоване, має бути забезпечено його стійкість за всіх передбачуваних умов та з урахуванням властивостей ґрунту.
Підіймання працівників може здійснюватися тільки за допомогою виробничого обладнання та пристроїв, передбачених для цієї мети.
Підіймання працівників виробничим обладнанням, не призначеним спеціально для їх підіймання, може здійснюватися лише за умови вжиття належних заходів безпеки відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці та забезпечення належного нагляду за виконанням робіт.
Під час перебування працівників на виробничому обладнанні, призначеному для підіймання вантажів, на посту керування увесь час повинен перебувати оператор (машиніст). Працівники, яких підіймають, мають бути забезпечені надійними засобами зв’язку. На випадок небезпеки слід передбачити належні заходи евакуації працівників.
Необхідно вживати заходів для унеможливлення присутності працівників під підвішеним вантажем, якщо для виконання роботи немає потреби для їх присутності.
Не допускається переміщення вантажів над незахищеними робочими зонами, на яких перебувають працівники.
Якщо роботу не можна виконати належним чином у будь-який інший спосіб, слід розробити та вжити відповідних заходів безпеки.
Вантажозахоплювальні пристрої необхідно обирати з урахуванням вантажів, що переміщуватимуться, точок захоплення, приєднання пристрою, атмосферних умов, враховуючи методи та схеми стропування.
Вантажозахоплювальний пристрій повинен мати чітке позначення його характеристик, якщо цей пристрій не буде демонтуватися після використання.
Вантажопідіймальні пристрої необхідно зберігати у спосіб, який унеможливить їх пошкодження або погіршення їхніх характеристик.
Якщо дві або більше одиниць виробничого обладнання, призначеного для підіймання некерованих вантажів, установлено або змонтовано на майданчику так, що їх робочі зони перетинаються, необхідно вжити відповідних заходів для запобігання зіткненню вантажів або частин виробничого обладнання.
У разі використання пересувного виробничого обладнання для підіймання некерованих вантажів необхідно вжити заходів для запобігання розгойдуванню, перекиданню або залежно від обставин, які можуть виникнути, - переміщенню чи ковзанню обладнання по поверхні. Належне вжиття цих заходів контролюється згідно з вимогами законодавства.
Якщо оператор виробничого обладнання для підіймання некерованих вантажів не може спостерігати увесь шлях переміщення вантажу безпосередньо або за допомогою додаткових пристроїв, що надають необхідну інформацію, на зв’язку з оператором має перебувати відповідальна особа (сигнальник) для спрямовування його дій, а також необхідно вжити організаційних заходів для запобігання зіткненню вантажу, що може становити небезпеку для працівників.
Роботи з прикріплення (стропування) або відчеплення вантажу працівником власноруч організовуються так, щоб працівник здійснював прямий або непрямий контроль за виробничим обладнанням.
Для забезпечення безпеки працівників усі операції з підіймання вантажу повинні належним чином плануватися та контролюватися.
Якщо вантаж має підійматися одночасно двома або більшою кількістю одиниць виробничого обладнання для підіймання некерованих вантажів, розробляється та застосовується відповідна процедура (проект виконання робіт), що має забезпечити чітку координаційну роботу операторів.
Якщо виробниче обладнання для підіймання некерованих вантажів не може утримувати вантаж через повну або часткову втрату електропостачання, необхідно вживати відповідних заходів для унеможливлення наражання працівників на будь-які ризики, що можуть виникнути.
Підвішені вантажі не повинні залишатися без нагляду, якщо доступ до небезпечної зони не закрито, а вантаж не утримується у безпечний спосіб.
Використання виробничого обладнання для підіймання некерованих вантажів необхідно припиняти у разі погіршення метеорологічних умов, якщо виникає загроза безпечному використанню обладнання та зростає імовірність виникнення ризиків для працівників. З метою унеможливлення будь-яких ризиків для працівників потрібно вжити належних заходів безпеки щодо запобігання перекиданню виробничого обладнання.
Виробниче обладнання для тимчасової роботи на висоті має відповідати вимогам технічних документів щодо експлуатації такого виробничого обладнання.
Якщо тимчасову роботу на висоті не можна здійснити у безпечний спосіб, за належних ергономічних умов і з відповідної поверхні, необхідно обирати відповідне виробниче обладнання, що є найкращим для забезпечення та збереження безпечних умов роботи.
Пріоритетними є заходи колективного захисту, а не заходи індивідуального захисту.
Розміри виробничого обладнання мають відповідати характеру виконуваних робіт, передбачуваним навантаженням, а також забезпечувати безпечний прохід.
Необхідно обирати оптимальні засоби доступу до тимчасових робочих місць на висоті з урахуванням частоти проходів, висоти, якої потрібно буде досягти, і тривалості використання.
Обраний засіб доступу має забезпечувати евакуацію у разі небезпеки. Прохід у будь- якому напрямку між засобами доступу та платформами, настилами і трапами не повинен створювати ризику падіння.
Драбини можуть використовуватися як робочі місця під час роботи на висоті згідно з вимогами пункту 22 цього розділу тільки в разі, якщо використання іншого більш безпечного виробничого обладнання не виправдано через незначний ризик, короткочасність використання або особливості місця розташування, які роботодавець не може змінити.
Техніка верхолазних робіт на канатах може бути використана тільки за обставин, коли оцінка ризику вказує на те, що робота може бути виконана безпечно.
З огляду на ризик, тривалість роботи та ергономічні обмеження, має бути передбачене сидіння з відповідними додатковими пристроями.
Залежно від типу виробничого обладнання, обраного відповідно до пунктів 22, 23 цього розділу, мають бути визначені відповідні заходи мінімізації ризиків для працівників, властиві цьому типу обладнання.
У разі потреби встановлюються захисні засоби для запобігання падінню, які мають підходити за конфігурацією і бути достатньо міцними для унеможливлення або зупинення падіння з висоти та усувати ймовірність травмування працівників. Колективні захисні засоби для запобігання падінню можуть перериватися тільки в місцях доступу до драбин або сходів.
Якщо виконання конкретного завдання потребує тимчасового зняття колективного засобу захисту для запобігання падінню, необхідно вживати заходів для встановлення рівноцінних дієвих засобів безпеки. Колективні засоби захисту для запобігання падінню мають бути знову встановлені після завершення або тимчасового припинення робіт.
Тимчасова робота на висоті може здійснюватися тільки за метеорологічних умов, що не загрожують безпеці, здоров’ю та життю працівників.
Драбини встановлюються із забезпеченням їх стійкості під час користування ними.
Опори переносних драбин встановлюються на стійкій, твердій і нерухомій основі достатніх розмірів таким чином, щоб сходинки були горизонтальними.
Підвісні драбини, за винятком мотузкових, встановлюються так, щоб унеможливити їх зсунення або розгойдування.
Для запобігання зсуванню опор переносних драбин під час їх використання потрібно закріплювати їх верхні або нижні кінці із застосуванням спеціальних пристроїв для захисту від зсування або інших рівноцінних засобів.
Драбини, що використовуються для доступу, мають бути довгими, щоб у достатній мірі виходити за межі платформи доступу, якщо відсутні інші заходи для забезпечення міцної опори для рук.
У разі використання зрощених та розсувних драбин має унеможливлюватись рух їх різних секцій.
Пересувні драбини надійно фіксуються до початку їх використання.
Під час використання драбин має постійно забезпечуватись безпечна опора для рук і ніг працівників. Якщо працівник має переносити вантаж вручну, це не повинно унеможливлювати безпечне спирання руками на драбину.
Якщо риштування складається не відповідно до загальновизнаної стандартної конфігурації, відсутні розрахунки або структурні схеми обраного риштування, необхідно виконати відповідні обрахунки на міцність і стійкість.
Відповідно до складності обраного риштування роботодавець забезпечує розроблення порядку (проекту виконання робіт) щодо складання, використання та демонтажу, що може бути стандартним, доповненим даними про специфічні елементи обраного риштування.
Опорні конструкції риштування мають унеможливлювати ковзання або за допомогою закріплення до робочої поверхні, або застосування пристрою проти ковзання чи будь-яких інших ефективних засобів, а робоча поверхня повинна мати достатню несучу здатність. Необхідно вживати заходів для забезпечення стійкості риштування. У разі застосування пересувних риштувань для виконання робіт на висоті необхідно використовувати відповідні пристрої для запобігання зрушенню риштувань з місця під час виконання робіт.
Розміри, форма та розміщення настилів риштування мають відповідати характеру виконуваної роботи та навантаженням, а також забезпечувати безпечну роботу і рух. Збирання настилів риштування має унеможливлювати рух їх складових елементів та наявність небезпечних проміжків між складовими елементами настилу і вертикальними колективними засобами захисту для запобігання падінь.
Якщо під час складання, демонтажу або зміни конфігурації риштування не готові для використання, їх позначають відповідними попереджувальними знаками, а також забезпечують засобами для запобігання доступу до небезпечної зони.
Складання, демонтаж або істотну зміну конфігурації риштування здійснюють тільки під контролем відповідальної особи працівники, які мають відповідну спеціальну підготовку для виконання таких операцій, включаючи:
розуміння порядку складання, демонтажу та зміни конфігурації риштування;
заходи безпеки під час складання, демонтажу та зміни конфігурації риштування;
заходи щодо запобігання ризику падіння працівників і предметів
;
заходи безпеки у разі зміни метеорологічних умов, що можуть негативно вплинути на безпеку риштування;
допустимі навантаження;
будь-які ризики, до яких можуть призвести операції зі складання, демонтажу та зміни конфігурації риштування.
Відповідальна особа, яка здійснює контроль, та працівники, що виконують роботу, повинні мати у своєму розпорядженні порядок (проект виконання робіт) щодо складання, використання та демонтажу, зазначений у пункті 32 цього розділу, а також всі необхідні інструкції.
Роботи на висоті із застосуванням техніки верхолазних робіт на канатах виконуються з дотриманням таких вимог:
до системи мають входити щонайменше два закріплені канати - перший як засіб доступу, опускання й тримання (робочий канат) та другий як резервний (страхувальний канат);
працівники мають бути забезпечені відповідними ременями безпеки, за допомогою яких прикріплюються до страхувального каната;
робочий канат має бути оснащений безпечними пристроями для підйому та спуску, а також системою автоматичного блокування для запобігання падінню працівника. Страхувальний канат має бути оснащений рухомою системою запобігання падінню, що супроводжуватиме рухи працівника;
інструменти та інші допоміжні пристрої, які використовує працівник, повинні бути закріплені на ремені працівника, на сидінні або іншим належним чином;
роботу необхідно спланувати та здійснювати за нею відповідний контроль, щоб працівника можна було негайно врятувати у разі аварійної ситуації;
працівники повинні мати належну підготовку, а також у сфері рятувальних робіт, відповідно до пункту 21 розділу ІІ цих Вимог.
Враховуючи оцінку ризиків, якщо використання страхувального каната зробить роботу більш безпечною, як виняток, дозволяється використання одного робочого каната за умови, що вжито відповідних заходів безпеки.
Д
О. Товстенко
иректор Департаменту
10