Розбирати циліндр стоянкової гальмівної системи без спеціального пристрою забороняється.
Під час перевірки рівня масла та рідини в агрегатах, а також стану акумуляторних батарей забороняється користуватися відкритим вогнем.
Під час обслуговування кузова та кабіни необхідно додержуватися вимог НПАОП 0.00-1.15-07.
Щозміни на пунктах обов’язкового технічного контролю транспортного засобу з єдиним комплексом здійснюється перевірка технічного стану транспортного засобу на визначення відповідності транспортного засобу встановленим до конструкції і технічного стану вимогам відповідно до Порядку проведення обов’язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року № 137.
Під час проведення огляду великовантажного автомобіля з електромеханічною трансмісією необхідно перевіряти щільність прилягання кришок колекторних люків електричних машин, справність електропривода пробним вимиканням ходу великовантажного автомобіля уперед та назад, а після закінчення роботи великовантажного автомобіля - ступінь нагріву редукторів мо- тор-коліс, редукторів приводу вентиляторів та збуджувачів, а також коробки відбору потужності, гальмових барабанів та насосів.
Операції з технічного обслуговування великовантажного автомобіля, у тому числі огляду електричних машин та апаратів, контактів, колекторів машин, щіткових вузлів клемників, з’єднання проводів, необхідно проводити тільки за умови вимкненого двигуна та виключеного електричного кола згідно з інструкцією заводу-виробника автомобіля.
При увімкненому двигуні водію великовантажного автомобіля та іншого технологічного транспортного засобу забороняється відкривати шафу з силовою апаратурою, кришкимотор-коліс,ящик гальмівних колодок. Водію забороняється змінювати регулювальні параметри блоків керування, вносити зміни в електросхеми, застосовувати некалібровані плавкі вставки, закорочу- вати елементи електросхем.
Знімати кожухи та огородження агрегатів і вузлів великовантажного автомобіля дозволяється тільки при вимкнених двигуні та вимикачі акумуляторних батарей. Під час обслуговування приладів електрообладнання на великовантажному автомобілі необхідно за допомогою замка-вимикача вимкнути акумуляторну батарею. 3абороняється торкатися руками до металевих частин корпусу тягового електродвигуна під час короткого замикання його обмоток.
Під час настройки та регулювання тягового електропривода необхідно виконувати правила електробезпеки, що викладені в інструкціях з експлуатації та регулювання тягового електропривода.
3абороняється виходити з кабіни великовантажного автомобіля, якщо перемикач електротрансмісії не встановлено в положення «вимкнуто», а також якщо великовантажний автомобіль не загальмовано запасною або стоянковою гальмівною системою.
Забороняється заходити в кабіну або виходити з неї, якщо відкрито кришку люка, що знаходиться праворуч від кабіни.
Розбирати та ремонтувати гальмівну систему дозволяється, переконавшися, що тиск у балонах (ресиверах) та пневмогідроакумуляторах не перевищує атмосферний.
Монтаж та демонтаж пневмогідроакумуляторів необхідно проводити тільки при розрядженому газовому відсіку.
Вимоги безпеки під час монтажу та технічного обслуговування авто-
мобілів з електричною трансмісією
Для забезпечення безаварійної та безпечної роботи з переміщення вантажу на монтажному майданчику та під час розвантаження із залізничної платформи необхідно виконувати такі вимоги:
розвантажування великовантажного автомобіля та його вузлів із залізничної платформи виконувати в присутності технологічного персоналу, який відповідає за переміщення вантажу;
не допускати перевантаження вантажопідйомних машин, стежити за правильністю стропуванняізачеплення вантажу;
на монтажному майданчику мати необхідну кількість справних, що мають маркування та відповідають характеру вантажу, зачалювальних та ванта- жозахоплювальних пристроїв;
не допускати перебування працівників у небезпечній зоні дії вантажопідйомних машин;
не дозволяти розвантажувати вантаж із залізничних вагонів, якщо вони не відчеплені від потяга та не загальмовані;
•під час виконання розвантажувальних та монтажних робіт необхідно дотримуватись схем стропування вузлів та агрегатів відповідно до вимог Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 червня 2007 року № 132, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 09 липня 2007 року за № 784/14051 (НПАОП 0.001.01-07).
Роботи по зварюванню металів необхідно проводити відповідно до вимог Правил охорони праці під час зварювання металів, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 14 грудня 2012 року № 1425, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 січня 2013 року за № 63/22595 (НПАОП 28.52-1.31-13).
Запуск двигуна, вмикання та вимикання електродвигуна проводяться тільки водієм за командою відповідального працівника - електрика, що виконує монтажно-налагоджувальні роботи. Під час роботи двигуна водій повинен перебувати у кабіні великовантажного автомобіля. Електрикам забороняється виконувати запуск двигуна та управляти великовантажним автомобілем.
Вимірювання вимкнення в шафі з силовою апаратурою необхідно здійснювати при вимкненому двигуні. У кабіні водія над панеллю приладів необхідно розміщувати плакат «Не вмикати! Працюють люди».
Під час налагоджувально-регулювальних робіт з обох боків біля входу у великовантажний автомобіль повинні бути вивішені плакати «Стій! Небезпечно для життя», а на дверях шафи з силовою апаратурою - плакат «Під напругою! Небезпечно для життя».
Пошук несправностей під час роботи двигуна та за наявності напруги на затискачах тягового генератора проводиться двома працівниками.
Перед вмиканням напруги люки електричних машин та двері шафи з силовою апаратурою повинні бути закриті. На дверях шафи вивішують плакат «Стій! Небезпечно для життя».
Огляд електричних машин та апаратів, підтяжка з’єднань дротів з апаратами та клемниками, контроль та зміна щіток проводяться при вимкненому двигуні. Великовантажний автомобіль повинен бути загальмований стоянковим гальмом, під колеса підкладено упори.
Перемикання у схемі керування або регулювання (знімання та встановлення на місце дротів на клемниках та апаратах, а також силових дротів тощо) повинні проводитися при вимкненій схемі електропривода та зупинці двигуна.
Заміна запобiжникiв повинна проводитися при вимкненому двигуні.
Перед вмиканням в коло електрона^вача масла та електродвигуна циркуляційного насоса великовантажний автомобіль повинен бути надійно заземлений. Дроти, що з’єднують електронагрівачі та електродвигун з джерелом живлення, повинні мати справну ізоляцію.
Під час заповнення гальмівною рідиною системи керування гальмами необхідно застосовувати засоби індивідуального захисту органів дихання відповідно до вимог Правил вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 28 грудня 2007 року № 331, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 квітня 2008 року за № 285/14976. Забороняється користуватися відкритим вогнем i палити.
Під час пробного пуску двигуна для заповнення робочої гальмівної системи гальмівною рідиною та під час перевірки працездатності привода робочих гальм працівникам забороняється перебувати біля трубопроводів високого тиску.
Під час перевірки механізму підйому кузова необхідно переконатися, що у зоні підйому немає електродротів, дротів зв’язку, та загальмувати великовантажний автомобіль стоянковим гальмом.
Несправності, виявлені у процесі підготовки великовантажного автомобіля до введення в експлуатацію, необхідно усувати на спеціально відведених майданчиках або на постах у цеху при вимкненому двигуні та загальмованому стоянковому гальмі великовантажного автомобіля.
3абороняється усувати витікання, а також розбирати та демонтувати елементи систем та вузлів за наявності тиску повітря, газу або рідини в них.
Вимоги безпеки під час поточного ремонту великовантажних авто-
мобілів та інших технологічних транспортних засобів і агрегатів
Під час виникнення на великовантажному автомобілі або іншому технологічному транспортному засобі несправностей та неможливості усунення їх на місці транспортний засіб повинен бути попередньо розвантажений та доставлений у ремонтну зону автогосподарства за допомогою буксирного тягача.
Розміщення великовантажного автомобіля або іншого технологічного транспортного засобу на пост ремонту здійснюється під безпосереднім керівництвом відповідального працівника.
Перед тим як розпочати ремонт, працівник повинен переконатися у тому, що великовантажний автомобіль, інший технологічний транспортний засіб або агрегат, установлений на призначене для цього місце, надійно закріплений та знаходиться в стійкому положенні.
Не дозволяється розбирати великовантажні автомобілі, інші технологічні транспортні засоби і агрегати, що висять на підйомно-транспортних засобах без установлення спеціальних стійких опор. Забороняється використовувати як опори випадкові речі, що не пристосовані для цієї мети.
Під час ремонту великовантажного автомобіля та іншого технологічного транспортного засобу необхідно знімати, транспортувати вузли та агрегати за допомогою підйомно-транспортних механізмів, обладнаних пристосуваннями (захоплювачами).
Ремонт агрегатів та вузлів повинен проводитися на спеціальних стендах, пристроях з використанням контрольно-випробувального устаткування.
Вимоги безпеки під час акумуляторних робіт
На дверях приміщення для зарядження акумуляторів повинні бути знаки безпеки з написами «Вогненебезпечно», «Палити заборонено».
Витяжні вентиляційні системи, що видаляють повітря з приміщень заряджання кислотних та лужних акумуляторних батарей, повинні бути окремими.
У приміщенні для заряджання акумуляторів та у приміщенні приготування електроліту світильники, обладнання, що використовуються, повинні бути виготовлені у вибухобезпечному виконанні.
Бутлі з кислотою, електролітом повинні переноситися на спеціальних ношах або інших пристроях, що унеможливлюють падіння бутлів, а під час перевезення повинні бути надійно закріплені на візках. Пробки на бутлях повинні бути щільно закриті.
Посудини з кислотою, лугом та електролітом повинні мати відповідні написи.
Зарядні пристрої та апаратура (реостати, реле зворотного струму) повинні встановлюватися у приміщенні, відділеному стіною від приміщення, в якому проводиться зарядження батарей.
Стіна повинна забезпечувати непроникність для газів, що виділяються у процесі зарядження.
Акумуляторні батареї, встановлені для зарядження, з’єднуються між собою дротами з наконечниками, що щільно прилягають до клем батарей та унеможливлюють іскріння. З’єднувати затискачі акумуляторних батарей дротом (закруткою) не допускається.
Не допускається під час зарядження заміряти напругу на клемах за допомогою навантажувальної вилки, а також перевіряти наявність напруги акумуляторних батарей коротким замиканням.
Для огляду акумуляторних батарей повинні застосовуватися переносні світильники у вибухобезпечному виконанні напругою, що не перевищує 42 В.
Забороняється:
заходити до зарядної з відкритим вогнем;
користуватися в зарядній електронагрівальними приладами;
зберігати в акумуляторному приміщенні пляшки з сірчаною кислотою або посудини з лугом більше від добового використання, а також порожні бутлі та посудини;
спільно зберігати та заряджати кислотні та лужні акумуляторні батареї.
Робочі місця для ремонту акумуляторних батарей повинні бути обладнані місцевою витяжною вентиляцією.
Плавити свинець та заповнювати ним форми під час виливання деталей акумуляторів i паяти їх треба тільки у витяжних шафах. Роботи, пов’язані з дотиком до свинцю та його оксидів, повинні виконуватися у гумових рукавицях.
У разі попадання кислоти, лугу або електроліту навідкритічастини тіла необхідно негайно промити цю ділянку тіла спочатку великою кількістю води, а потім нейтралізуючим розчином, а при попаданні їх у очі - негайно звернутися до лікаря.
Електроліт, пролитий на стелаж, верстак тощо, необхідно витерти ганчір’ям, змоченим в 10%-му нейтралізуючому розчині, а пролитий на підлогу - спочатку посипати тирсою, зібрати її, потім це місце змочити нейтралізуючим розчином та витерти насухо.
Забороняється зберігати продукти харчування та вживати їжу в приміщенні акумуляторноговідділєння.
Вимоги безпеки під час мідницько-радіаторних робіт
Для видалення шкідливих викидів під час мідницьких робіт робочі місця паяння, лудження та зачищення повинні бути обладнані місцевою витяжною вентиляцією.
На дільниці, де здійснюється травлення кислотою, повинна бути влаштована витяжна шафа, де зберігають флюс та матеріали для його виготовлення у кількості, що не перевищує добової потреби. Припой зберігають у металевих ящиках. Для травлення кислотою повинні застосовуватись кислототривкі ємності.
Перед ремонтом, паянням або зварюванням ємність з-під вибухо-, пожежонебезпечних та отруйних рідин повинна бути промита (знезаражена) гарячою водою з каустичною содою, пропарена, просушена гарячим повітрям до повного видалення залишків цих рідин з наступним аналізом повітряного середовища в ємності за допомогою газоаналізатора.
Паяти радіатори, наливні баки та інші великі деталі необхідно на спеціальних підставках (стендах), обладнаних для стікання припою.
Тиск стисненого повітря під час випробування радіатора не повинен перевищувати величини, визначеної для цього радіатора.
Під час роботи з паяльною лампою забороняється:
розпалювати несправну паяльну лампу;
заливати лампу пальним більше ніж на 3/4 об’єму;
використовувати для заправки етилований бензин;
заправляти паяльну лампу пальним, виливати пальне та розбирати паяльну лампу поблизу відкритого вогню;
наливати пальне в неохолоджену лампу; випускати стиснене повітря через наливний отвір запаленої лампи або при неохолодженому пальнику;
працювати з паяльною лампою поблизу розташування легкозаймистих та горючих речовин;
розпалювати паяльну лампу, наливаючи пальне через ніпель пальника.
Під час виявлення несправностей (підтікання резервуара, пропускання палива через нарізку пальника, деформація резервуара) робота з цією лампою повинна бути негайно припинена.
Свинець та кольорові метали необхідно плавити тільки у витяжній шафі. Ємність з розплавленим металом забороняється ставити на вологу підлогу.
Вимоги безпеки під час шиномонтажних та вулканізаційних робіт
Монтаж та демонтаж шин в АТЦ (ГТЦ) необхідно виконувати на спеціально відведеній ділянці, обладнаній колесозйомником, шиномонтажним стендом, необхідним обладнанням, інструментом та пристосуванням.
Вулканізаційні роботи повинні проводитись у приміщенні, обладнаному припливно-витяжною вентиляцією.
Все електрообладнання, у тому числі й вулканізатори, повинно бути заземлене.
Верстати для шорсткування повинні бути обладнані пристроями для місцевого відсмоктування пилу та мати огородження привода.
Під час знімання коліс під вивішений великовантажний автомобіль або інший технологічний транспортний засіб необхідно ставити підставки, виготовлені для даної марки транспортного засобу, а під колеса, що не піднімаються, підкласти упори (противщкатні башмаки).
Перед відкручуванням гайок кріплення коліс необхідно випустити повітря з шин, що знімаються. Під час знімання задніх здвоєних коліс необхідно випустити повітря з обох шин.
Перед встановленням колеса на великовантажний автомобіль або інший технологічний транспортний засіб необхідно попередньо підкачати шину повітрям до тиску 0,08-0,1 МПа (0,8-1,0 кгс/см -2 ) та переконатися у правильності встановлення замкового кільця.
Під час підкачування шини забороняється перебувати навпроти замкового кільця.
Накачування та підкачування знятих з автомобіля шин необхідно виконувати із застосуванням запобіжних пристроїв, що унеможливлюють вилітання кілець.
Накачувати шини повітрям до потрібного тиску можна тільки після установлення i повного закріплення колеса на ступищ.
Допускається знімання та встановлення коліс за допомогою вилкових автонавантажувачів на автомобілях вантажопідйомністю від 25 до 75 т. 3абороняється знімати та встановлювати колеса на великовантажних автомобілях вантажопідйомністю 75 т i більше без застосування колесознімача.
Під час накачування шин на спеціально відведеній дільниці повинні бути встановлені манометри, що пройшли випробування, або дозатор тиску повітря.
Під час роботи з пневматичним стаціонарним підйомником для переміщення шин великого розміру обов’язкова фіксація піднятої шини стопорним пристроєм.
Вимоги безпеки до технічного стану та обладнання великовантажних
автомобілів та інших технологічних транспортних засобів
1. Загальні вимоги
Великовантажний автомобіль та інший технологічний транспортний засіб повинен бути зареєстрований відповідно до вимог Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 січня 2010 року № 8.
Експлуатація незареєстрованих транспортних засобів забороняється.
Перед виїздом з АТЦ (ГТЦ) технічний стан великовантажного автомобіля або іншого технологічного транспортного засобу повинен перевірятися посадовою особою, відповідальною за їх безпечну експлуатацію.
Вимоги безпеки до зберігання великовантажних автомобілів та інших
технологічних транспортних засобів
Великовантажні автомобілі та інші технологічні транспортні засоби дозволяється зберігати в опалюваних та неопалюваних приміщеннях, під навісами та на спеціально відведених відкритих майданчиках.
Автомобілі-цистерни для перевезення горючих та легкозаймистих речовин повинні зберігатися на відкритих майданчиках, під навісом або в ізольованих одноповерхових приміщеннях, обладнаних припливно-витяжною вентиляцією у вибухобезпечному виконанні.
Великовантажні автомобілі та інші технологічні транспортні засоби, що потребують ремонту, повинні зберігатися окремо від справних великовантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів.
Після розміщення великовантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів у приміщенні для стоянки двигун повинен бути вимкнений.
На великовантажних автомобілях та інших технологічних транспортних засобах, що поставлені на місце стоянки, повинна бути вимкнена подача палива та електроживлення, замкнені двері кабіни. Вони повинні бути загальмовані стоянковими гальмами.
У приміщеннях, призначених для стоянки, а також на стоянках під навісом або на майданчиках забороняється: палити, користуватись відкритим вогнем; проводити будь-який ремонт технологічних транспортних засобів; залишати відкритим горловини паливних баків, підзаряджати акумуляторні батареї (у приміщеннях); мити або протирати бензином деталі або агрегати, а також руки та одяг; зберігати паливо, за винятком палива в баках технологічних транспортних засобів; заправляти технологічні транспортні засоби паливом, а також зливати паливо з баків.
Вимоги безпеки до великовантажних автомобілів
Кабіна великовантажного автомобіля повинна відповідати таким вимогам:
вітрове та бокове скло не повинно мати тріщин та затемнень, що ускладнюють видимість;
бокове скло повинно плавно пересуватись рукою або за допомогою підйомного механізму;
на сидінні та спинці сидіння не допускаються провали, рвані місця, пружини, що виступають, та гострі кути;
сидіння та спинка повинні мати справне регулювання, що забезпечує зручне розташування водія;
замки всіх дверей повинні бути справними;
опалювальний пристрій кабіни в холодний період року повинен бути справним.
У гальмівних системах великовантажного автомобіля не допускаються:
зміна конструкцій гальмівних систем, застосування гальмівної рідини вузлів або окремих деталей, не передбачених моделлю великовантажного автомобіля;
невиконання норм ефективності гальмування робочої гальмівної системи під час дорожніх випробувань;
порушення герметичності пневматичного та гідравлічного гальмівного приводу.
Забороняється використовувати стоянкову гальмівну систему, що не забезпечує надійної фіксації великовантажного автомобіля з повним навантаженням на схилі, крутішому 16%, а також важіль (рукоятку) стоянкової гальмівної системи, що не фіксується в робочому положенні.