НПАОП 28.0-1.36-14Правила охорони праці під час оброблення і використання алюмінієвих і титанових сплавів

  • зварникам видаються спеціальні небиткі флакони ємністю не біль­ше 200г з гумовою грушею для змочування тампонів ацетоном (при роботі в закритих приміщеннях і важкодоступних місцях спору­джуваних об'єктів ацетон слід замінювати етиловим спиртом);

  • розлиту рідину необхідно негайно прибрати за допомогою тампо­нів;

  • тампони прибирають у посудину з кришкою, до половини наповне­ну водою; забороняється викидати використані тампони на підлогу і в інші місця приміщення;

  • забороняється починати зварювання до закриття посудин з ацето­ном і до збирання розлитої рідини;

  • посудини з ацетоном повинні зберігатися в окремому приміщенні. Видача та здача їх повинні проводитися відповідальною особою, яка веде спеціальний облік і контроль за їх використанням.

    1. Для видалення пилу і газів, що утворюються при зварюванні і різанні сплавів, повинна влаштовуватися місцева вентиляція, яка видаляє шкідливі гази і пил безпосередньо від місць їх утворення. При виконанні робіт в за­мкнутих приміщеннях та посудинах необхідно передбачати не менше двох тимчасових лазів (люків): один для прокладки комунікацій, другий - для швидкої евакуації працівників та зв’язку з ними.

    2. Роботи із зварювання та різання в закритих приміщеннях повинні проводитися тільки при наявності місцевої витяжної вентиляції або із засто­суванням засобів індивідуального захисту органів дихання.

    3. При ручному електрозварюванні на стаціонарних постах повинні ви­користовуватися похилі панелі рівномірного всмоктування або вертикальні панелі, розташовані над зварювальним столом.

    4. При зварюванні великогабаритних виробів поза кабіною повинні за­стосовуватися переносні односторонні або двосторонні панелі рівномірного всмоктування, що мають рухомий (гнучкий) повітропровід.

    5. Зварювальні роботи в середовищі аргону повинні проводитися тільки при додатковому відсмоктуванні повітря з нижньої зони зварювального поста (приміщення), чого не вимагається при зварюванні в зоні гелію. Для венти­ляції можуть бути використані відцентрові вентилятори високого тиску або багатоступінчасті відцентрові машини.

    6. Викиди від витяжних вентиляторів повинні відводитися за межі цеху не ближче 20 м від місця забору чистого повітря припливної вентиляції.

При наявності в цеху ефективної загальнообмінної вентиляції допуска­ються викиди із закритих приміщень у приміщення цеху, якщо загальні кон­центрації шкідливих речовин у повітряному середовищі не перевищують граничнодопустимих величин.

    1. Ручне газове і повітряно-дугове різання на нестаціонарних місцях у цеху повинні проводитися при наявності загальнообмінної вентиляції примі­щення і обов'язковому застосуванні працівниками засобів індивідуального захисту органів дихання (респіратор типу РЕГС або шлангові прилади з по­дачею чистого повітря). Проведення робіт без застосування працівниками ін­дивідуальних засобів захисту органів дихання в радіусі 5 м забороняється.

    2. Перед зварюванням великогабаритних ємностей повинно бути про­ведено їх ретельне очищення, просушування і вентилювання з наступним ла­бораторним аналізом повітряного середовища. Зварювання повинно прово­дитися при відкритих лазах, люках, пробках і ефективній вентиляції.

    3. Під час виконання робіт зі зварювання або газового різання всере­дині ємності за її межами повинен перебувати спеціально проінструктований спостерігач для надання допомоги в разі потреби.

    4. Для вентиляції відсіку після закінчення робіт і повного видалення шкідливих парів і газів повітрообмін слід визначати, виходячи з умови забез­печення концентрації шкідливих речовин в повітрі відсіку не вище гранично­допустимого рівня.

  1. Вимоги охорони праці під час робіт зі сплавами титану

    1. При аргонодуговому зварюванні вольфрамовим електродом на не­стаціонарних місцях слід влаштовувати загальнообмінну вентиляцію. При напівавтоматичному зварюванні плавким електродом в середовищі захисних газів необхідна загальнообмінна вентиляція, а зварники повинні забезпечува­тися масками з подачею чистого повітря або фільтруючими респіраторами. При автоматичному зварюванні плавким і неплавким електродом в середо­вищі захисних газів повинні застосовуватися місцеві відсмоктувачі пилу і га­зів, що утворюються в процесі зварювання під шаром флюсу. Для видалення пилу і газів при газовому різанні на стаціонарних місцях розкроювальні сто­липовинні бути обладнані нижніми секційними відсмоктувачами.

    2. Автомати для зварювання сплавів повинні бути обладнані пилогазоп- риймачами.

    3. Титановий пил, утворений при шліфуванні, слід видаляти з виробни­чого приміщення у вологому стані і висушувати в спеціально відведеному місці. Для попередження накопичення водню з верхньої зони приміщення повинна бути влаштована природна чи механічна вентиляція.

    4. Піддони, інструмент і пристрої слід регулярно очищати від окалини, щоб уникнути самозаймання.

    5. Піддони, що застосовуються при нагріванні титанових сплавів, по­винні виготовлятися з керамічних та інших стійких до окислення матеріалів.

    6. Переміщування сплавів металу в нагрівальних печах не повинно су­проводжуватися різкими ударами.

    7. На підприємстві повинні бути передбачені заходи, що виключають можливість контакту титану та його сплавів з димлячою азотною кислотою.

  2. Вимоги охорони праці під час збирання та зберігання відходів

    1. Відходи титанових сплавів у міру їх накопичення повинні збиратися в спеціальні ємності (контейнери), які мають чіткі написи «Відходи титану».

    2. Пил, тирса і дрібна стружка повинні зберігатися в спеціально відве­деному сухому приміщенні (в будівлі не нижче III ступеня вогнестійкості) з надійною постійно діючою системою вентиляції. Зберігання титанового пилу і тирси в негерметичній тарі і під відкритим небом забороняється.

    3. У приміщенні для зберігання відходів сплавів титану забороняється застосовувати вогненебезпечні рідини, хімікати і використані обтиральні ма­теріали.

    4. Очищення пиловловлювачів, відсмоктувальних систем, прибирання відходів повинні проводитися регулярно не менше одного разу на добу.

    5. Сильно замаслені дрібна стружка і пил титанових сплавів збираються в герметичні контейнери і в міру накопичення спалюються або закопуються на спеціально відведеному майданчику.

    6. У приміщеннях, де проводиться обробка сплавів титану, не повинен накопичуватися пил на стінах і устаткуванні. На робочих місцях повинно проводитися щоденне вологе прибирання.

    7. У приміщеннях для обробки титанових сплавів забороняється збері­гання на робочих місцях горючих матеріалів.

    8. Цехи і дільниці, де проводиться обробка титанових сплавів, повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів з пожежної безпеки. Стружка титанових сплавів повинна збиратися і сортуватися окремо по кож­ній марці сплавів і складатися у спеціальні металеві ящики, встановлені в мі­сцях, оснащених засобами пожежогасіння.

Складати в ці ящики відходи інших металів, горючі матеріали і промас­лене ганчір'я категорично забороняється.

Загальна кількість стружки в цехах у робочій зміні не повинна перевищу­вати 30 кг. Після закінчення робочої зміни всю стружку з цехів необхідно здавати на склад-майданчик.

    1. Титанова стружка (велика) і всі відходи титанових сплавів можуть зберігатися тільки на спеціально відведеному майданчику, що має навіс, і складуватися в штабелі:

  • в подрібненому вигляді - висота штабеля не більше 0,7 м; розміри 3 х 5 м; відстань між штабелями 1,5-2 м;

  • в неподрібненому вигляді - висота штабеля не більше 1,5 м; розмі­ри 1,5 х 2 м; відстань між штабелями 2х2,5 м.

Упаковану в ящики стружку необхідно складувати в штабелі висотою не більше 3 м, розміром 3х5 м з відстанню між штабелями не менше 2,5 м.

Відстань від відкритих складів стружки титанових сплавів до будівель та споруд повинна бути не менше 50 м.

    1. Трубопроводи рідкого і газоподібного палива повинні бути забезпе­чені аварійними клапанами відключення, встановленими в легкодоступних місцях далеко від джерела високої температури.

Трубопроводи та їх арматуру слід систематично перевіряти для своєчас­ної ліквідації будь-якого пошкодження, здатного викликати витік палива.

    1. Посудини для горючих рідин повинні бути закриті і забезпечені ко­нтрольними пристроями для попередження переливу. Не допускається засто­сування посудин з полімерних матеріалів та матеріалів, здатних накопичува­ти заряди статичної електрики.

    2. Витяжні вентиляційні установки для відсмоктування пилу титано­вих сплавів не повинні об'єднуватися з іншою витяжною установкою.

    3. Роботи із застосуванням відкритого вогню, електричного або газо­вого зварювання та різання можуть бути допущені тільки з оформленням на­ряду-допуску на вогневі роботи і під контролем відповідальної особи. Повер­хні, на яких планується проведення робіт, повинні бути попередньо ретельно очищені від пилу титану та забруднень.

Використаний обтиральний матеріал повинен зберігатися в метале­вій тарі, яка спорожняється за межами цеху не менше одного разу на зміну

.

  1. Вимоги охорони праці під час робіт з алюмінієвими сплавами

    1. При ручному аргонодуговому зварюванні вольфрамовими електро­дами на стаціонарних місцях потрібна установка місцевих відсмоктувачів пилу і газів, а при зварюванні на нестаціонарних місцях в приміщеннях по­винна бути загальнообмінна вентиляція.

    2. При автоматичному зварюванні плавким електродом в середовищі захисних газів потрібна установка місцевих відсмоктувачів пилу і газів, при напівавтоматичному зварюванні застосовується загальнообмінна вентиляція із застосуванням відповідних засобів індивідуального захисту органів дихан­ня.

    3. Зварювальні роботи, що виконуються в середовищі захисних газів, повинні здійснюватися тільки при наявності діючої вентиляції з місцевими відсмоктувачами повітря із зон, що враховують фізичні властивості застосо­вуваного газу. При застосуванні газу (аргон тощо), питома вага якого важча за повітря, відсмоктування повітря повинно здійснюватися як з верхньої зони (видалення пилу і легких газів), так і з самої нижньої зони приміщення (ви­далення відпрацьованого захисного газу).

    4. Розкроювальні столи, на яких проводиться газоелектричне різання металів, повинні обладнуватися нижніми секційними відсмоктувачами.

Д

О.М. Онищенко

Додаток

до Правил охорони праці під час оброблення і використання алюмінієвих і титанових сплавів (пункт 3.6 глави 3 розділу ІІІ)

Довжина ванни, м

Повітря, що відсмоктується, м3/год

одностороннім бортовим відсмок- тувачем

двостороннім бортовим відсмоктувачем на обидва борти

Ширина ванни, м

0,5

0,6

0,7

0,8

0,6

0,8

1,0

1,2

1,4

1,6

0,6

700

950

750

0,8

875

1100

1375

1600

900

1300

1,0

1000

1300

1550

1850

1100

1500

2000

1,2

1150

1500

1750

2100

1250

1800

2300

2800

1,5

1375

1750

2125

2500

1300

2200

2800

3500

4300

1,8

1625

2000

2450

2875

1800

2500

3300

4100

4900

5700

2,0

1750

2250

2700

3100

2100

3000

3800

4600

5400

6200

2,5

2200

2750

3250

3800

2400

3400

4500

5500

6500

7500

3,0

2550

3250

3900

4500

2900

4100

5300

6500

7700

8800

3,5

3000

3700

4375

5000

3400

4700

6000

7400

8800

10100

4,0

3375

4200

4950

5700

3800

5200

6800

8800

9800

11300

4,5

3750

4600

5450

6300

4200

5800

7600

9200

11000

12600

5,0

4250

5100

5900

6750

4600

6400

8400

10200

12000

14000

5,5

4500

5500

6450

7300

5000

7000

9100

11100

13100

15100

6,0

4950

5950

7000

8200

5500

7600

9800

12000

14200

16500

Примітки: 1. Швидкість над дзеркалом ванни прийнята VK = 0,2 м/с.

  1. При значенні VK = 0,25, 0,3 і 0,4 м/с отримані з таблиці обсяги повітря відповідно множаться на коефіцієнт 1,25, 1,5 і 2.

  2. Якщо поздовжня сторона ванни розташовується біля стіни, то обсяг повітря змен­шується на 15% - при односторонньому відсмоктуванні і на 10% - при двосторон­ньому.

Завантажити